Izašao je GNOME 3

poruka: 73
|
čitano: 14.443
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
icecold kaže...

Instalirao sam Ubuntu 11.04 betu i pratio uputsva sa ovog linka i jedini problem mi je ovaj klasičan izgled programa. Primer Firefox. (slika)

U čemu je problem?

Inače big like :)

Sviđa mi se.

Možeš probab Fedoru , pošto je na Fedori GNOME3 inkorporiran u sustav. Ubuntu 11.04 nije zamišljen za GNOME3.

 

13 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

jel probao neko gnome 3 na archu? imam minimal gnome i ljepo mi radi pa nebi radio gluposti

jel sporiji išta ili ne ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
Joco55 kaže...

Nek me netko ispravi ako nisam u pravu jer nisam baš na ti s Linux-om, ali čujem da je najveća mana ovog sučelja to što ne podržava HW akceleraciju?

Ima akceleraciju, plus softverski fallback na sistemima koji su nekompatibilni (losi driveri, prestar hardver ili nesto trece)...

Najveca mana (meni) nije akceleracija/perfomanse nego Gnome shell koji mi je  r u z a n.

Gnome panel rulz {#}

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Za razliku od Windowsa, Linux sada ima i dobru šminku i stabilnost. :)

 

Vjerovatno će biti neka mogućnost odabira stari/novi gnome, nebitno u kojem obliku će se to ponuditi, ali ovo je jako zgodno za prelaznike sa Windowsa. A i meni se sviđa koji koristim Linux već par godina i u ovome sigurno nema ničeg lošeg. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
paranoid kaže...

Za razliku od Windowsa, Linux sada ima i dobru šminku i stabilnost. :)

Ima on dobru sminku vec jako dugo. Meni je i stari KDE 3.5 bio puno lijepsi od winsa, i jos kad to upregnes s compizom...

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
rustweaver kaže...

Ima on dobru sminku vec jako dugo. Meni je i stari KDE 3.5 bio puno lijepsi od winsa, i jos kad to upregnes s compizom...

Meni je tek KDEmod (patchirani KDE 3.x) ličio na nešto u ostalim slučajevima GNOME i XFCE ftw.{#}

KDEmod KDEmod
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
the_tux kaže...
rustweaver kaže...

Ima on dobru sminku vec jako dugo. Meni je i stari KDE 3.5 bio puno lijepsi od winsa, i jos kad to upregnes s compizom...

Meni je tek KDEmod (patchirani KDE 3.x) ličio na nešto u ostalim slučajevima GNOME i XFCE ftw.{#}

ono što linux mint radi od gnome-a mi je fantastično.  menu mi je najbolji u svijetu linuxa.

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
14 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
hrvooje kaže...
the_tux kaže...
rustweaver kaže...

Ima on dobru sminku vec jako dugo. Meni je i stari KDE 3.5 bio puno lijepsi od winsa, i jos kad to upregnes s compizom...

Meni je tek KDEmod (patchirani KDE 3.x) ličio na nešto u ostalim slučajevima GNOME i XFCE ftw.{#}

ono što linux mint radi od gnome-a mi je fantastično.  menu mi je najbolji u svijetu linuxa.

{#}

14 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
the_tux kaže...

Meni je tek KDEmod (patchirani KDE 3.x) ličio na nešto u ostalim slučajevima GNOME i XFCE ftw.{#}

Sto ljudi sto cudi, meni je ovo sasvim ok, bez previse sminke, a opet ne preruzno:

 

 

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
hrvooje kaže...

ono što linux mint radi od gnome-a mi je fantastično.  menu mi je najbolji u svijetu linuxa.

To bi rekao za Ubuntu, ali istina je, Mint developeri su odlično odradili posao sa Mint menuom, ne znam kako je Novell/openSUSE mogao napraviti onakvo smeće od menua na GNOME-u, za svaki program (Applications) koji odabereš otvara novi prozor i ne možeš se vratiti i odabrati novi program, nego ponovno moraš klikati na menu.{#}

rustweaver kaže...

Sto ljudi sto cudi, meni je ovo sasvim ok, bez previse sminke, a opet ne preruzno:

 

 

Te default Crystal ikone izgledaju previše dječje (Tango ikone ftw) a Plastik window border isto ne izgleda lijepo (sve mi nekako djeluje, kao da jedno s drugim nije usklađeno kako treba), ali bitnije od toga je, da je KDE 3 vrlo funkcionalan desktop i ima brdo opcija, više od GNOME-a 2.x.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 17:14 (the_tux).
16 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

meni su faenza ikone nešto najljepše što sam vidio od ikona u svijetu računala. i mint menu. i sad to sve po defaultu na jednom mjestu tako lijepo ukomponirano. dugo sam se držao ubuntua, radi najveće podrške i broja aplikacija i nisam htio skretati s glavne ceste, al mint definitivno oduševljava uglađenošću i funkcionalnošću. kući je ubuntu na hp-u jer se žena navikla, a na poslu je mint nakon duge vladavine ubuntu 10.04. suspend i hibernate odlično rade. zadovoljan sam. pogotovo ako me ne oduševi kad dođe gnome3 postoji izlaz zvan linux mint debian.

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
hrvooje kaže...

meni su faenza ikone nešto najljepše što sam vidio od ikona u svijetu računala. i mint menu. i sad to sve po defaultu na jednom mjestu tako lijepo ukomponirano. dugo sam se držao ubuntua, radi najveće podrške i broja aplikacija i nisam htio skretati s glavne ceste, al mint definitivno oduševljava uglađenošću i funkcionalnošću. kući je ubuntu na hp-u jer se žena navikla, a na poslu je mint nakon duge vladavine ubuntu 10.04. suspend i hibernate odlično rade. zadovoljan sam. pogotovo ako me ne oduševi kad dođe gnome3 postoji izlaz zvan linux mint debian.

Jesu, faenza ikone su odlične. Još su mi dobre, Elementary i GNOME colors.

Debian će kad tad morati preći na GNOME 3 a s njime i Mint, ali u međuvremenu će vjerojatno GNOME developeri još dosta toga promijeniti i prilagoditi u GNOME-u 3 jer je sada prioritet izbaciti stabilan desktop, a poslije na red dolaze teme i ostalo.

13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Evo ja ga upravo testiram na Fedori i radi odlično!!!

Evo par screenshotova

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.4.2011 2:58 (sumski).
Moj PC  
2 0 hvala 3
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...

Evo ja ga upravo testiram na Fedori i radi odlično!!!

Evo par screenshotova

Jel si možda mijenjao izgled sučelja? Jer ovako ne izgleda original (vanilla) GNOME 3. U originalu nema minimize i maximize gumba.

13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Jesam! Gome shell temu , mutter temu , font , dodal gumbiće...

 

Sklepal sam ultra kratki video...

Moj PC  
4 0 hvala 3
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...

Jesam! Gome shell temu , mutter temu , font , dodal gumbiće...

 

Sklepal sam ultra kratki video...

Izgleda odlično.

Nakon malo privikavanja, nije GNOME 3 tako loš kako se priča i kako je meni na prvi pogled i korištenje izgledao. Sviđa mi se minimalizam i manjak natrpanosti u sučelju, čemu je GNOME oduvijek težio. KDE je čista suprotnost i ima brdo opcija i mogućnosti.

 

Inače mi općenito fontovi najbolje izgledaju na Xfce. Imaju AA najbolje riješen.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

@tux Jel ima dostupna Fedora sa Gnome3 ili moram updateat?

2.000 Posts! And counting...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
8ax kaže...
@tux Jel ima dostupna Fedora sa Gnome3 ili moram updateat?
Nebi znao, ne koristim Fedoru nego isprobavam GNOME 3 na Arch Linuxu iz testing repozitorija. Vjerojatno nije moguće updateat samo tako jer GNOME 3 dolazi s Fedorom 15 a sada je u stanju testiranja.
Probaj skinuti alpha live cd izdanje i pogledaj kako GNOME 3 radi ako imaš grafičku s kojom open source driveri mogu potegnuti 3D akceleraciju.
Npr. meni ne radi Unity i GNOME-shell out of the box s live-cd-a.
Ili probaj ovaj savjet:
yum -y install gnome-shell 
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
8ax kaže...

@tux Jel ima dostupna Fedora sa Gnome3 ili moram updateat?

Fedora 15 Alpha Live ima Gnome3. Ja sam neki dan instaliral na USB-HD i odma mi je povukel 500-tinjak update-a...

 

@tux

Ja sam ga isto isprobaval na svom Archu , al sa drugim userom da mi ne poremeti KDE.

Na Archu radi dosta slabije (ne zbog Archa , nego zbog catalyst drivera{#}), dok na Fedori sa OSS driverima i Galliumom leti!!!

Prvo sam bil dosta skeptičan prema shell-u , al mi se intenzivnijim korištenjem dosta više sviđa. Očito ti im je namjera bila zamjeniti klasični desktop sa  novim načinom funkcioniranja workspace-a (zato su i maknuli gumbiće na minimaza/maximize) , i to za sad dosta dobro funkcionira.

16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...

@tux

Ja sam ga isto isprobaval na svom Archu , al sa drugim userom da mi ne poremeti KDE.

Na Archu radi dosta slabije (ne zbog Archa , nego zbog catalyst drivera{#}), dok na Fedori sa OSS driverima i Galliumom leti!!!

Prvo sam bil dosta skeptičan prema shell-u , al mi se intenzivnijim korištenjem dosta više sviđa. Očito ti im je namjera bila zamjeniti klasični desktop sa  novim načinom funkcioniranja workspace-a (zato su i maknuli gumbiće na minimaza/maximize) , i to za sad dosta dobro funkcionira.

Mene Fedora nervira konstantnom gnjavažom s proprietary nVIDIA driverima, nikad na zelenu granu s tom distribucijom...

 

GNOME 3 te tjera na novi način korištenja desktopa. Koristim većinom GTK+ programe koji su česti gost lightweight distribucija, windows managera i desktopa (OpenBox, LXDE) zato povremeno žongliram između GNOME-a i Xfce-a. Dok KDE4 nikako ne mogu do kraja probaviti usprkos velikim mogućnostima i pojedinim kvalitetnim programima.

Zadnji Xfce 4.8 je odličan (to nije prouzočilo neko zanimanje kao novi GNOME 3), vjerojatno će radi ove drastićne promjene GNOME-a mnogi tamo pohrliti ili će instalirati Debian i uživati u starom GNOME-u 2.x neko dulje vrijeme.{#}

13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Ma i meni KDE nije nikak sjel sve do 4.6 , do onda sam redovito koristil GNOME, a ponekad i izvrsni XFCE.

4.6.x radi fakat odlično , nema više crashova i prilično brže radi od prethodnih verzija, a i gnome mi je već bil dosadil!

Kaj se tiče drivera , ja nažalost još uvijek moram koristit catalyst drivere (na OSS driverima HDMI ne šljaka kak bi trebal , i powersaving im baš nije ko na catalyst-u , temperatura mi je veća za 10-ak stupnjava, a pošto koristim laptop to mi dosta znači), ali od svih distri na kojima sam probaval OSS drivere na Fedori redovito rade najbolje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...

Ma i meni KDE nije nikak sjel sve do 4.6 , do onda sam redovito koristil GNOME, a ponekad i izvrsni XFCE.

4.6.x radi fakat odlično , nema više crashova i prilično brže radi od prethodnih verzija, a i gnome mi je već bil dosadil!

Kaj se tiče drivera , ja nažalost još uvijek moram koristit catalyst drivere (na OSS driverima HDMI ne šljaka kak bi trebal , i powersaving im baš nije ko na catalyst-u , temperatura mi je veća za 10-ak stupnjava, a pošto koristim laptop to mi dosta znači), ali od svih distri na kojima sam probaval OSS drivere na Fedori redovito rade najbolje.

Da, za KDE 4.6 se konačno može reči da su ga ispolirali do kraja i da sada moraju samo male propuste pokrpati i postojeće programe koji su portani s Qt 3 unaprijediti s istim mogućnostima kakve su imali na KDE 3.

 

Imam jednu staru Radeon 19xx karticu na kojoj mogu bez problema   isprobavati live-cde koji dolaze sa novim GNOME3 i Unity desktopom, inače za korištenje GNU/Linuxa više nikad nebi kupio karticu s Radeonom imao sam previše gnjavaže s tim čipovima. Šteta da većina laptopa u sebi ima neku Radeon grafičku pa zavisno o podršci, možeš imati problema s korištenjem GNU/Linuxa a da ne govorim o nepostojećoj podršci za FreeBSD.

 

Fedora se striktno drži free softvera, zbog toga se traži određeni trud za njeno naštimavanje ako sve ne radi otprve., ali imam neki osjećaj kao da na Fedori sve nekako brže radi nego na nekim drugim distrama, pogotovo Ubuntu.

13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Evo , na Archu stigel novi gnome u standardne repoe...

Moj PC  
1 0 hvala 2
16 godina
offline
Izašao je GNOME 3

Kako u Gnome3 promijeniti wallpaper?

Chevapi & pizza su IN, posjeti http://www.Chevizza.in
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
Robi kaže...

Kako u Gnome3 promijeniti wallpaper?

Dosta jednostavno; otvoriš gnome-control-center i promijeniš wallpaper

15 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3

Pitanjce za vas ljude koji su isprobali Unity i Gnome3, dali vam je bolji Unity ili Gnome3 sučelje ?, ja se budem zadržao neko vrijeme na Ubuntu 10.10 (klasičan gnome) dok se sve to ne ispolira. 

Koliko ja vidim Unity i Gnome3 su dosta slični no sve ima prednosti i mane pa bi volio čuti vaše kritike i one pozitivne stvari. 

 

početnici ili napredni posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com i naučit čete više o linuxu
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2011 13:01 (linuxuser).
16 godina
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...
Robi kaže...

Kako u Gnome3 promijeniti wallpaper?

Dosta jednostavno; otvoriš gnome-control-center i promijeniš wallpaper

 

Znam za to ali ne radi. U centru mi pokazuje da je promjenjena, ali na desktopu je default plava.

Chevapi & pizza su IN, posjeti http://www.Chevizza.in
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
sumski kaže...

Evo , na Archu stigel novi gnome u standardne repoe...

Šteta samo da mi se nakon suspenda zamrzne desktop što mi se također događalo s KDE-om samo tamo mi se desktop smrzavao pri korištenju, mislim da ima neke veze s proprietary nvidia driverima...

linuxuser kaže...

Pitanjce za vas ljude koji su isprobali Unity i Gnome3, dali vam je bolji Unity ili Gnome3 sučelje ?, ja se budem zadržao neko vrijeme na Ubuntu 10.10 (klasičan gnome) dok se sve to ne ispolira. 

Koliko ja vidim Unity i Gnome3 su dosta slični no sve ima prednosti i mane pa bi volio čuti vaše kritike i one pozitivne stvari. 

 

Ono što mi se dopalo kod Unitiy-a je notifikacija programa koji radi u pozadini i obavijest nakon završetka posla. Kada je program u pozadini gotov, njegova ikona malo izviri iz lijevog doka i malo se zatrese dok GNOME 3 izbaci notifikaciju u sredini donjeg dijela ekrana.

Kod GNOME-a 3 mi je dobar sistem pisanja poruke a da ne moraš otvarati prozor programa.

 

Čini mi se da je GNOME 3 nešto stabilniji i robusniji u radu od Unity-a jer nikada nisam imao sreće s desktop efektima tj. 3D akceleracijom, uvijek mi je s vremenom došlo do štekanja. Oba dva sučelja zahtijevaju neko vrijeme privikavanja.

To pogotovo vrijedi za GNOME3 jer me na neki način iritira to zoom in/out dekstopa. Kod Unity-a se treba priviknuti na OS X-ovski global menu.

Treba uzeti u obzir da je to tek početna verzija GNOME-a 3 i da će s vremenom doći dodaci i unapređenja i da je za razliku od KDE 3 na KDE 4 prijelaz prošao bez večih problema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.5.2011 19:51 (the_tux).
13 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

@Robi

možeš preko gsettings key-a , to malo guglaj; ili preko gnome-tweak-tool-a , odabereš Draw desktop , tak nekaj.

 

@linuxuser

Nikud ti se ne žuri :)

Zato i postoje LiveCD-i da probaš prije nego instaliraš ; ja bi na tvom mjestu ili preskočil 11.04 , ili sačekal još barem mjesec, dva da se srede bugovi.

Mene unity nije uopće impresioniral , novi gnome mi djeluje da ima puno više potencijala.

 

@the_tux

Je,i meni je gnome3 puno stabilniji i od npr. KDE 4.4 , a kamoli 4.0.

Inače mi je na pokušaju što minimalnije i vanilla instalacije na archu potrošnja memorije bila malo iznad 100mb , kaj je zbilja fino optimizirano. (Nije da patim za ramom, sam hoću reć da ne treba neka prejaka pila za vozit ga , za razliku od KDE, a i ,kolko čitam , Unity-a)

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Izašao je GNOME 3

@sumski Hvala. Radi {#} ... Imam još par pitanja vezana za Gnome 3.

 

1. Postoji li lokalizacija za HR?

2. Može li se podestit da umjesto npr Wed 4 May piše puno ime dana?

 

Hvala :)

Chevapi & pizza su IN, posjeti http://www.Chevizza.in
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice