Koja distra?

poruka: 110
|
čitano: 19.360
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
Koja distra?

Koristio sam Ubuntu, ali mi je crk'o komp pa sam mislio da isprobam nešto drugo, iako sam prezadovoljan Ubuntuom. Najviše tražim neku distru za surfanje po Netu, slušanje glazbe i s lijepim izgledom (ne mora biti posebnih efekata (Compiz)).

 

EDIT: E, da, trebala bi imati dobar boot-loader kompatibilan sa Windowsima koji se da editirati (mislim, bez nekakvog ultra-znanja u Linuxu).

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2008 21:30 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

Probaj Fedoru 9. Ja se pripremam na potpuni prijelaz na nju.

Kublach
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

Pitanje bez odgovora. :D

 

Probaj openSuse, Fedora-u, Mint, Mandrivu. Najbolje si pogledas na distrowatch-u distre s najvise glasova te prema njima odlucis koju ces si uzeti. Samo nemoj gledati distre tipa Slackware, Gentoo, Arch. Takodjer za svaku distru imas opis(nekad bas nije tocan).

Gentoo user. :')
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
Tux Slave kaže...

Pitanje bez odgovora. :D

 

Probaj openSuse, Fedora-u, Mint, Mandrivu. Najbolje si pogledas na distrowatch-u distre s najvise glasova te prema njima odlucis koju ces si uzeti. Samo nemoj gledati distre tipa Slackware, Gentoo, Arch. Takodjer za svaku distru imas opis(nekad bas nije tocan).

 Mislio sam ih gledati baš zbog teške avanture u koju bih se upuštao (ne zbog multimedije itd.), ali sam skužio da još znam premalo pa sam odustao od toga. Sada samo tražim distru koja će mi služiti za stvari koje inače radim na kompjuteru, a koje bih ovako radio na Windowsima. Te distre ću probati kasnije. Puuuuuuno kasnije. Možda nakon faksa ili tako nešto Smijeh
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

Pitanje

 

U čemu je razlika ovih Fedora:

 

 

Ako netko može objasniti šta je šta.

Kublach
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Koja distra?
Kublach kaže...

Pitanje

 

U čemu je razlika ovih Fedora:

 

 

Ako netko može objasniti šta je šta.

1. Za 32bitnu arhitekturu
2. Za 64bitnu arhitekturu
3. Za PowerPC arhitekturu
Zatvorite prozore. linuxzasve.com
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
Kublach kaže...

Pitanje

 

U čemu je razlika ovih Fedora:

 

 

Ako netko može objasniti šta je šta.

 i386 - 32-bitno izdanje na "običnim" računalima, najčešće korišteno
 x86 64 - 64-bitno izdanje
 ppc - izdanje za PowerPC-e

EDIT: Spor sam XD
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2008 18:41 (HappyD).
16 godina
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...

Koristio sam Ubuntu, ali mi je crk'o komp pa sam mislio da isprobam nešto drugo, iako sam prezadovoljan Ubuntuom. Najviše tražim neku distru za surfanje po Netu, slušanje glazbe i lijepim izgledom (ne mora biti posebnih efekata (Compiz)).

 

EDIT: E, da, trebala bi imati dobar boot-loader kompatibilan sa Windowsima koji se da editirati (mislim, bez nekakvog ultra-znanja u Linuxu).

Zatvorite prozore. linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
Kublach kaže...

Pitanje

 

U čemu je razlika ovih Fedora:

 

 

Ako netko može objasniti šta je šta.


EDIT: A ja jos sporiji.
Gentoo user. :')
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.8.2008 18:42 (Tux Slave).
15 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

probaj mac os x

ima terminal pa je slicno linuxu

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
nadimak888 kaže...

probaj mac os x

ima terminal pa je slicno linuxu

 Ne, ne bih zbog toga što ne želim komplicirati sa tim pošto nemam Mac a nemam para da ga kupim, a želim dual boot sa Winzima.
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

To sam i pretpostavljao.

Kublach
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

pa probaj onaj poznati izbor: opensuse, mandriva ili fedora

 

ako bi nešto "teže" preporučam Slackware (moja ljubav :) ili Arch, ali imat če puno posla da ih izkonfiguiraš, pogotovo Arch. Ali probaj, ak ti se ne sviđa ili ne uspiješ instalirati lako ih makneš...  i fino si isprintaj neki vodič za instalaciju, ak negdje zapne.

 

također preporučam KDE 4.1. Prije sam bio zadrti gnomeaš, ali 4.1 se stvarno isplati probati a bome i koristiti :)

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
niki kaže...

pa probaj onaj poznati izbor: opensuse, mandriva ili fedora

 

ako bi nešto "teže" preporučam Slackware (moja ljubav :) ili Arch, ali imat če puno posla da ih izkonfiguiraš, pogotovo Arch. Ali probaj, ak ti se ne sviđa ili ne uspiješ instalirati lako ih makneš...  i fino si isprintaj neki vodič za instalaciju, ak negdje zapne.

 

također preporučam KDE 4.1. Prije sam bio zadrti gnomeaš, ali 4.1 se stvarno isplati probati a bome i koristiti :)

 Tako je... treba probat sa Live CD-ovima (Ubuntu, Fedora etc.) da se privikne na to linux okruženje. A vjerujem i kad jednom zavoli Ubuntu (Kubuntu), postoji mogućnost da ga ništa drugo i neče zanimati. Ako baš želiš da sam sve napraviš kako želiš, onda je tu Debian (Slackware također).
Također postoje i male inačice linuxa, kao što je http://www.puppylinux.org/home/overview
Uglavnom, fala bogu (ili čemu već :D), pa barem na linuxu ima stotinu mogučnosti.
16 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

Kao jednom zadrti Suse korisnik, nebi ti preporučio ništa što koristi rpm sustav paketa. Jednostavno previše truda uzalud. Uvijek neki depovi pucaju, stalno su problemi, pola programa se updatea, druga polovica ne, sve u svemu teški nered. Stvar je na Ubuntuovim serverima s deb paketima puno bolja. I ne kažem ti to zbog toga jer ne znam sam kompajlirat program, već jer to komplicira redovite updatee, na koje se svaki normalan čovjek u 21. stoljeću navikao (osim možda Mac usera, al u to ne ulazim).

Možda bi ti dobar izbor bila neka mala distribucija s modanim Ubuntuom (recimo DreamLinux, gOS, Mint ili nešto slično)

Why so serious???
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...

Koristio sam Ubuntu, ali mi je crk'o komp pa sam mislio da isprobam nešto drugo, iako sam prezadovoljan Ubuntuom. Najviše tražim neku distru za surfanje po Netu, slušanje glazbe i s lijepim izgledom (ne mora biti posebnih efekata (Compiz)).

 

EDIT: E, da, trebala bi imati dobar boot-loader kompatibilan sa Windowsima koji se da editirati (mislim, bez nekakvog ultra-znanja u Linuxu).

Ako stvarno želiš "zabavu", Gentoo ti je bez premca "zabavan", ali fantazija je kad ga iskompajliraš za svoj hardver.. biraš boot loader prilikom kreiranja sustava
Meni je recimo uvijek zanimljiva vijest kad dođe nova verzija Zenwalk-a (baza Slackware)..  po default-u LILO (koji postavlja Windoze kao default selekciju, postoji negdje čak i razlog zašto - nešto tipa "iz respekta" korisnicima)... ali mi uvijek neka sitnica fali da mi bude stalni desktop... BRZ JE - XFCE desktop - sad se pojavljuje i GNOME beta, to će biti vrlo vrlo zanimljivo - za one koje znaju povijest Slackware-a i GNOME-a) - tekstualni instaler, ali sasvim pristojan.
Arch Linux me stalno privlači,  (razmišljam da zamijenim Ubuntu s njim), istovremeno kompleksan i jednostavn, kad uđeš u štos (čitaj nekoliko instalacija i preinstalacija), zanimljiv za učenje o tome kako se može iskonfigurirati sustav... nek te ne odbija tekstualni instaler... bootloader GRUB i rolling release filozofija (veliki plus!)
Fedora i SUSE... to su valjda klasici, ali ovisno o hardveru djeluju mi nekako tromo i bespotrebno veliko.. Respekt prema novoj verziji OS 11, ali sa F9 nekako mi fali poznati OOBE osjećaj za razmažene, kao u F8 Smijeh (boot loader GRUB)
CentOS za neke RH kompatibilne stvari, npr. servere.

Ima još par distri koje redovito pratim (Mint - nabrijani Ubuntu, Slax - fantastičan za USB stick,  Sidux - baziran na Debianom Sid-u, svojevrsni rolling release Debiana)

Eto, nadam se da ti otvara još opcija... ima ih još, ali mislim da nikog ne zanima pisanje povijesti Neodlučan

Uglavnom kao što su već drugi rekli Distrowatch ti je najbolje polazište i ne nužno od broja 1 na njihovoj listi Smijeh

Za boot loader imaš brdo tutoriala i tema na pitanju kompatibilnosti s Windowsima, tako da ćeš bez problema naći na Google-u ponešto o tome.

Pozdrav.

UTERE SED NE ABUTERE!!!
16 godina
protjeran
offline
Koja distra?

Ok, pošto mislim isprobati više distri, zanima me koliko je lako deinstalirati (OS skupa sa boot-loaderom) Fedoru 9, Mint i Arch (za Arch će mi trebati tek kasnije). A u vezi Arch-a, može li se prekinuti usred instalacije i zatim kompletno izbrisati sve "ostatke" (ne znam zašto, 99% da mi neće ni trebati, pitam za svaki slučaj :)) ?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2008 22:57 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koja distra?

vrlo jednostavno.... formatiras particije kao ntfs (i/ili ih joinas), te prepises boot loader.
Da bi prepisao boot loader, ubaci Win cd, bootaj sa njega, odi u Recovery Konyolu i upisi fixmbr.....

Arch ti je distribucija koja dolazi samo sa shellom, kernelom i jos par osnovnih stvari (10 paketa cca sveukupno) i onda si ti sam instaliras sta ti pase.....

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.8.2008 23:07 (Jazzfan).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Koja distra?

Aha, ok, ali to sam jednom napravio sa Ubuntuom i nije mi radilo.

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...

Ok, pošto mislim isprobati više distri, zanima me koliko je lako deinstalirati (OS skupa sa boot-loaderom) Fedoru 9, Mint i Arch (za Arch će mi trebati tek kasnije). A u vezi Arch-a, može li se prekinuti usred instalacije i zatim kompletno izbrisati sve "ostatke" (ne znam zašto, 99% da mi neće ni trebati, pitam za svaki slučaj :)) ?

 Ako se bude isao igrati s Arch-om onda si pripremi jedan dan na konfiguraciju i instalaciju. Ja sam ga koristio dok nisam dobio novi komp. Evo ti copy/paste mog posta na www.linuxzasve.com

Arch Linux!

Jedna relativno nova distribucija. Velike stabilnosti bez verzioniranja. Postoje samo veliki updatejti koji bi se mogli nazvati nova verzija, ali nisu. Dolazi bez grafickog sucelja i instalacijski CD je velik svega 150 mb. Nije radjena za pocetnike. Trazi veliko znanje GNU/Linux sustava, a veliki je naglasak na izvrsnom poznavanju *.conf fileova jer ih prilikom instalacije morate sami podesiti. Koristi svoj package manager pod imenom pacman - radjen samo za konzolu. Izrada vlastitog paketa je veoma lagana i trazi znanje prepisivanja(:') istina). *.deb odnosno *.rpm paketi su(moram reci) teski za izraditi naspram izrade pacman paketa. KDE je medju najbrzim na svijetu. Naravno file-system je ext3 ili KillerFS(ReiserFS :')).

Preporucam svima koji misle da znaju Linux sistem da se uhvate posla i instaliraju ovaj predivan sustav. Naravno tu su i preporuke svima koji zele dublje uci u sam GNU/Linux sustav.


Pisem ovo da bih "natjerao" korisnike koji su vec neko vrijeme u Linux sustavu da se nauce kako sam GNU/Linux sustav funkcionira, kako se radi s konzolom, kompajliranje kernela(univerzalan nacin) - naravno kompajliranje nije potrebno, ali daje veliki uvid kako sam kernel radi(preporucam da se nekoristi stari config file od kernela - znam biti ce jedno desetak puta kernel panic, ali ljudi, tako sam ja radio). Zatim postavljanje GUI-ja daje veliki uvid kako sam X server radi, podesavanje xorg.conf rucno bez automatizacije. npr, nakon sto sam rucno instalirao KDE onda sam skuzio kako KDEovi moduli rade i na koji princip "razgovaraju" jedan s drugim.

Eeee, nadam se da ce ovo imati utjecaja za intermediate korisnike te da ce netko ipak poslje ovoga htjeti nauciti kako im sustav radi.

Eto, sad je tu Gentoo na mom kompu koji ce jos vise namuciti pocetnike, jer zbog jedne krive(koristene/nekoristene) USE postavke nece da kompajlira KDE. Onda ajde ispocetka.
Gentoo user. :')
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
Tux Slave kaže...
HappyD kaže...

Ok, pošto mislim isprobati više distri, zanima me koliko je lako deinstalirati (OS skupa sa boot-loaderom) Fedoru 9, Mint i Arch (za Arch će mi trebati tek kasnije). A u vezi Arch-a, može li se prekinuti usred instalacije i zatim kompletno izbrisati sve "ostatke" (ne znam zašto, 99% da mi neće ni trebati, pitam za svaki slučaj :)) ?

 Ako se bude isao igrati s Arch-om onda si pripremi jedan dan na konfiguraciju i instalaciju. Ja sam ga koristio dok nisam dobio novi komp. Evo ti copy/paste mog posta na www.linuxzasve.com

Arch Linux!

Jedna relativno nova distribucija. Velike stabilnosti bez verzioniranja. Postoje samo veliki updatejti koji bi se mogli nazvati nova verzija, ali nisu. Dolazi bez grafickog sucelja i instalacijski CD je velik svega 150 mb. Nije radjena za pocetnike. Trazi veliko znanje GNU/Linux sustava, a veliki je naglasak na izvrsnom poznavanju *.conf fileova jer ih prilikom instalacije morate sami podesiti. Koristi svoj package manager pod imenom pacman - radjen samo za konzolu. Izrada vlastitog paketa je veoma lagana i trazi znanje prepisivanja(:') istina). *.deb odnosno *.rpm paketi su(moram reci) teski za izraditi naspram izrade pacman paketa. KDE je medju najbrzim na svijetu. Naravno file-system je ext3 ili KillerFS(ReiserFS :')).

Preporucam svima koji misle da znaju Linux sistem da se uhvate posla i instaliraju ovaj predivan sustav. Naravno tu su i preporuke svima koji zele dublje uci u sam GNU/Linux sustav.


Pisem ovo da bih "natjerao" korisnike koji su vec neko vrijeme u Linux sustavu da se nauce kako sam GNU/Linux sustav funkcionira, kako se radi s konzolom, kompajliranje kernela(univerzalan nacin) - naravno kompajliranje nije potrebno, ali daje veliki uvid kako sam kernel radi(preporucam da se nekoristi stari config file od kernela - znam biti ce jedno desetak puta kernel panic, ali ljudi, tako sam ja radio). Zatim postavljanje GUI-ja daje veliki uvid kako sam X server radi, podesavanje xorg.conf rucno bez automatizacije. npr, nakon sto sam rucno instalirao KDE onda sam skuzio kako KDEovi moduli rade i na koji princip "razgovaraju" jedan s drugim.

Eeee, nadam se da ce ovo imati utjecaja za intermediate korisnike te da ce netko ipak poslje ovoga htjeti nauciti kako im sustav radi.

Eto, sad je tu Gentoo na mom kompu koji ce jos vise namuciti pocetnike, jer zbog jedne krive(koristene/nekoristene) USE postavke nece da kompajlira KDE. Onda ajde ispocetka.
 To baš i želim naučiti, ali sve što znam jest raditi u Ubuntuu i osnovne naredbe u terminalu. Treba li mi još nekog predznanja prije nego krenem ili...?
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
Cika Jova Zmaj kaže...

Kao jednom zadrti Suse korisnik, nebi ti preporučio ništa što koristi rpm sustav paketa. Jednostavno previše truda uzalud. Uvijek neki depovi pucaju, stalno su problemi, pola programa se updatea, druga polovica ne, sve u svemu teški nered. Stvar je na Ubuntuovim serverima s deb paketima puno bolja. I ne kažem ti to zbog toga jer ne znam sam kompajlirat program, već jer to komplicira redovite updatee, na koje se svaki normalan čovjek u 21. stoljeću navikao (osim možda Mac usera, al u to ne ulazim).

Možda bi ti dobar izbor bila neka mala distribucija s modanim Ubuntuom (recimo DreamLinux, gOS, Mint ili nešto slično)

  Takvih sam i problema sa .rpm-ovima imao prije na starijim verzijama opensuseta (i suseta). Ali moram reći da sad na jedanaestoj verziji sustav instalacije programa radi besprijekorno... još mi se nije dogodio puknuti rpm ili slično, sve mi instalira bez problema, bilo da ručno instaliram ili pomoću yasta. Jedino je neki problemčić sa službenim repozitorijima, ostao sve odlično funkcionira. Navuko sam se na opensuse totalno i to je moja preporuka.
Prodajem osiguranja od metka i uboda noževima u folk diskotekama. Downtown, Stari mlin i Hollywood rulz
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...
Tux Slave kaže...
HappyD kaže...

Ok, pošto mislim isprobati više distri, zanima me koliko je lako deinstalirati (OS skupa sa boot-loaderom) Fedoru 9, Mint i Arch (za Arch će mi trebati tek kasnije). A u vezi Arch-a, može li se prekinuti usred instalacije i zatim kompletno izbrisati sve "ostatke" (ne znam zašto, 99% da mi neće ni trebati, pitam za svaki slučaj :)) ?

 Ako se bude isao igrati s Arch-om onda si pripremi jedan dan na konfiguraciju i instalaciju. Ja sam ga koristio dok nisam dobio novi komp. Evo ti copy/paste mog posta na www.linuxzasve.com

Arch Linux!

Jedna relativno nova distribucija. Velike stabilnosti bez verzioniranja. Postoje samo veliki updatejti koji bi se mogli nazvati nova verzija, ali nisu. Dolazi bez grafickog sucelja i instalacijski CD je velik svega 150 mb. Nije radjena za pocetnike. Trazi veliko znanje GNU/Linux sustava, a veliki je naglasak na izvrsnom poznavanju *.conf fileova jer ih prilikom instalacije morate sami podesiti. Koristi svoj package manager pod imenom pacman - radjen samo za konzolu. Izrada vlastitog paketa je veoma lagana i trazi znanje prepisivanja(:') istina). *.deb odnosno *.rpm paketi su(moram reci) teski za izraditi naspram izrade pacman paketa. KDE je medju najbrzim na svijetu. Naravno file-system je ext3 ili KillerFS(ReiserFS :')).

Preporucam svima koji misle da znaju Linux sistem da se uhvate posla i instaliraju ovaj predivan sustav. Naravno tu su i preporuke svima koji zele dublje uci u sam GNU/Linux sustav.


Pisem ovo da bih "natjerao" korisnike koji su vec neko vrijeme u Linux sustavu da se nauce kako sam GNU/Linux sustav funkcionira, kako se radi s konzolom, kompajliranje kernela(univerzalan nacin) - naravno kompajliranje nije potrebno, ali daje veliki uvid kako sam kernel radi(preporucam da se nekoristi stari config file od kernela - znam biti ce jedno desetak puta kernel panic, ali ljudi, tako sam ja radio). Zatim postavljanje GUI-ja daje veliki uvid kako sam X server radi, podesavanje xorg.conf rucno bez automatizacije. npr, nakon sto sam rucno instalirao KDE onda sam skuzio kako KDEovi moduli rade i na koji princip "razgovaraju" jedan s drugim.

Eeee, nadam se da ce ovo imati utjecaja za intermediate korisnike te da ce netko ipak poslje ovoga htjeti nauciti kako im sustav radi.

Eto, sad je tu Gentoo na mom kompu koji ce jos vise namuciti pocetnike, jer zbog jedne krive(koristene/nekoristene) USE postavke nece da kompajlira KDE. Onda ajde ispocetka.
 To baš i želim naučiti, ali sve što znam jest raditi u Ubuntuu i osnovne naredbe u terminalu. Treba li mi još nekog predznanja prije nego krenem ili...?
 Nauci lynx(web browser za konzolu) i onda nece biti problema prilikom instalacije jer ces za sve sto neznas gledati na googleu. Trebas znati uredjivati fileove kroz konzolu(vi ili nano).
Gentoo user. :')
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
Tux Slave kaže...
 Nauci lynx(web browser za konzolu) i onda nece biti problema prilikom instalacije jer ces za sve sto neznas gledati na googleu. Trebas znati uredjivati fileove kroz konzolu(vi ili nano).
 Možeš molim te malo pojasniti?
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...
Tux Slave kaže...
 Nauci lynx(web browser za konzolu) i onda nece biti problema prilikom instalacije jer ces za sve sto neznas gledati na googleu. Trebas znati uredjivati fileove kroz konzolu(vi ili nano).
 Možeš molim te malo pojasniti?
 
kako u početku nečeš imati grafičkog sučelja, trebat će ti neki text editor za komandnu liniju.
Nano je jednostavan, i malen taman za početnike. Vi je opaka i teška zvjer, ali se isplati naučiti.
Nano je lagan, više manje jedino što trebaš znati je da F3 sprema file, a ctrl+x izlazi iz editora. 
naravno, upališ ga s "nano /neki.folder/neki.file"
svi konfiguracijski fileovi na Archu su spremljeni u tekstualne datoteke, koje možeš lako editirati. evo ti jedan LINK
There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
16 godina
protjeran
offline
RE: Koja distra?
niki kaže...
HappyD kaže...
Tux Slave kaže...
 Nauci lynx(web browser za konzolu) i onda nece biti problema prilikom instalacije jer ces za sve sto neznas gledati na googleu. Trebas znati uredjivati fileove kroz konzolu(vi ili nano).
 Možeš molim te malo pojasniti?
 
kako u početku nečeš imati grafičkog sučelja, trebat će ti neki text editor za komandnu liniju.
Nano je jednostavan, i malen taman za početnike. Vi je opaka i teška zvjer, ali se isplati naučiti.
Nano je lagan, više manje jedino što trebaš znati je da F3 sprema file, a ctrl+x izlazi iz editora. 
naravno, upališ ga s "nano /neki.folder/neki.file"
svi konfiguracijski fileovi na Archu su spremljeni u tekstualne datoteke, koje možeš lako editirati. evo ti jedan LINK
 Ok, thx, mislim da ću još proučavati Arch kroz ovu šk. god., pa ću za sljedeće ljetne praznike probati ga instalirati, a dotad idem na Fedoru.
Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
16 godina
protjeran
offline
Koja distra?

Ok, a sad da počnem sa educiranjem :)

 

1. Ima negdje neki tutorial za Lynx?

2. Koje biste mi vizualno sučelje preporučili za Arch (koje je bolje i kvalitetnije urađeno za Arch po vašem mišljenju)?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.8.2008 15:21 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...

Ok, a sad da počnem sa educiranjem :)

 

1. Ima negdje neki tutorial za Lynx?

2. Koje biste mi vizualno sučelje preporučili za Arch (koje je bolje i kvalitetnije urađeno za Arch po vašem mišljenju)?

1: U konzoli upisi: "man lynx" ili ga jednostavno upali i svrljaj po svim mogucim stranicama dok neskuzis kako radi.
2: Tvoj izbor. Imas KDEmod posebno radjen za Arch. Da neduljim evo ti link: http://www.kdemod.ath.cx/
Gentoo user. :')
16 godina
protjeran
offline
Koja distra?

Hvala!

Pošto prvo idem probati Fedoru, palo mi je napamet: zašto ne bih instalirao 64-bitni sustav? Možete li mi reći koja je razlika te koje su prednosti i mane 32-bitne i 64-bitne Fedore? Izbjegavao sam 64-bitnu Vistu kada sam ju uzimao zbog nekompatibilnosti sa igrama, a kako igre neću igrati na Fedori, koja je razlika te koje su prednosti i mane 64-bitne verzije?

Try not to become a man of success but rather to become a man of value - Albert Einstein
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koja distra?
HappyD kaže...

Hvala!

Pošto prvo idem probati Fedoru, palo mi je napamet: zašto ne bih instalirao 64-bitni sustav? Možete li mi reći koja je razlika te koje su prednosti i mane 32-bitne i 64-bitne Fedore? Izbjegavao sam 64-bitnu Vistu kada sam ju uzimao zbog nekompatibilnosti sa igrama, a kako igre neću igrati na Fedori, koja je razlika te koje su prednosti i mane 64-bitne verzije?

 Iz osobnog iskustva, na linuxu imaš samo prednosti od 64bitnog OSa. Sve će ti raditi koliko toliko brže, a sav software se i onako kompajlira i za jedno i drugo. Jedini problem koji ti se može javiti je web browseri, zapravo ne oni, već java i flash. Dok java sada već radi ok u 64bita, flash nikad nije izdan, i jedina riješenja su ti da ili:
a) instaliraš wrapper koji če ti dignut 32bitni flash u 64bitnom browseru
b) instaliraš 32bitni browser mimo repositorya, te se zadovoljiš 15tak % gorim performansama (kao da to igra neku ulogu kod browsera)
Why so serious???
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice