Koji Linux za Pentium 3?

poruka: 19
|
čitano: 4.662
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Koji Linux za Pentium 3?

Pozdrav!

 

Kako stoji u naslovu...pa vas molim prijedlog linuxa za P3 1000mhz 128MB rama.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2013 1:51 (N00bie).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?

Lubuntu, Xubuntu...

13 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
vasso123 kaže...

Lubuntu, Xubuntu...

Zašto ne Slackware, vidi mu minimalne zahtjeve.Smijeh

 

Sada malo ozbiljnije. Nije Linux svemogući OS. Naravno da ga možeš potjerati i na slabijem stroju ali ne očekuj čuda. Svijet je otišao naprijed i ovo računalo je jednostavno preslabo za današnje uvjete. Pokušaj s nekom starijom distribucijom, bojim se da s novijima nećeš na zelenu granu. Uglavnom ni Puppy kolekcija nije za odbaciti kao i DSL. Uglavnom ne očekuj da će nove tehnologije letjeti (neke možda nećeš moći ni pokrenuti).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?

Potpisujem što je Mario rekao ... jednostavno tehnologija ide naprijed kao i software.

15 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
N00bie kaže...

Pozdrav!

 

Kako stoji u naslovu...pa vas molim prijedlog linuxa za P3 1000mhz 128MB rama.

 

 -što je cilj? Zaboravi na surfanje i multimediju, možeš tipkati u notepadu, možeš pokrenuti tetreis.. pa čak i glumiti NAS, ali ništa što je 'modernije' (min. 512MB je stvarno minimum, podrazumijeva se 1-2GB za bilo što).

- OS može raditi, problem su aplikacije. Linux je jedan... sve su ostalo nijanse.

 

btw, za usporedbu, današnji mobilteti/jeftikaner tabletići.. su višestruko jači od navedenog PCa, većina je na Androidu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.11.2013 10:44 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Koji Linux za Pentium 3?

Htio sam vidjet moze se ista sa tom konfiguracijom...ocito nista :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koji Linux za Pentium 3?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
N00bie kaže...

Htio sam vidjet moze se ista sa tom konfiguracijom...ocito nista :)

Naravno da se može iskoristiti ta konfiguracija. Ono što sam ti ja htio reći da ne očekuješ da će letjeti i isto tako ne trebaš očekivati da će sve nove tehnologije raditi. Pomiri se s tim činjenicama i isprobaj. Možda se i iznenadiš.

srdjan3 kaže...

Ako si mislio na neku od novijih verzija teško da će se pomoći s ovom distribucijom.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
N00bie kaže...

Htio sam vidjet moze se ista sa tom konfiguracijom...ocito nista :)

Kako ništa kada će sav softver iz do tamo negdje 2002 raditi bez problema? Office 2000 recimo, bez beda u njemu knjigu možeš napisati. Photoshop 5, 6... Winamp - mjuza. Stariji razvojni alati - programiranje. Hrpa starih igara... Web server, email server, ftp server, game server (u granicama razumnog), NAS, računalna glazba (old style - trackeri i slično), seedbox, pa i gledanje xvid i dvd filmova...

 

"Ništa" po definiciji ti je kul držač za vrata. Stvar je samo što se s tim računalom ne može ništa od onoga što bi ti htio, pa stoga "ništa".

Ne s njime nećeš visiti na facebooku, procesor je prespor za flash video dekodiranje pa i youtube zaboravi, a nećeš ni crysis igrati. Ali to je sve stvar percepcije, što tebi od računala trenutno treba.

 

Nije linux nikakva magija za stara računala. Postoje isto tako i stari windowsi. Samo što sa linuxom možeš kombinirati pa uzmeš novo ovo, a staro ono i raditi kojekakve mutante.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
13 godina
neaktivan
offline
Koji Linux za Pentium 3?

Ljudi zaboravili ste na Basic Linux...to ide na 386-ice i radi sa 3mb ram-a... :p

 

Osim toga,gle ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Linux_distribution

 

A evo,aj ovo upravo pišem sa Pentiuma III sa dvoprocesorskom pločom(2x733mhz) i 1gb sdram-a.Pišem naravno na Salix OS Linuxu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.12.2013 12:37 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
g12356 kaže...

Ljudi zaboravili ste na Basic Linux...to ide na 386-ice i radi sa 3mb ram-a... :p

 

A evo,aj ovo upravo pišem sa Pentiuma III sa dvoprocesorskom pločom(2x733mhz) i 1gb sdram-a.Pišem naravno na Salix OS Linuxu.

-čitaš li ti sam sebe? Resursi, primarno RAM.. koji korisnik na P3 ima kao ti, 1GB? U 'najboljem' slučaju ima 128MB, probaj (makni nešto RAMa) pa nam javi o upotrebljivosti, browsanju, YT..

-aplikacije imaju requirementse, to je osnovni kriterij, ne OS (ili čudotvorni linux, neka light distra..).

-teh.req samog OSa za npr CPU (SSE2+, x64) ili VGA se mogu zaobići odgovarajućim kernelom, npr 386-586-686.. kao i današnji minimum 512MB za GUI install u txt modu može manje, to je sve.

-btw, server MBO, obična je ovisno o chipsetu mogla do 512MB. Ako to postaviš kao granicu, bar će biti bliže teoretskim mogućnostima, što bi moglo koristiti nekome tko naiđe na temu...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Koji Linux za Pentium 3?

Istina i to šta ti kažeš.Ali mi je i dalje sama činjenica da koristim Pentium III ogroman bottleneck.

 

I ne kužim,zašto čovjek nebi mogao pokrenuti recimo Damn small Linux?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.12.2013 13:06 (g12356).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Koji Linux za Pentium 3?

Puppy Linux 

StarChild
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
g12356 kaže...

Istina i to šta ti kažeš.Ali mi je i dalje sama činjenica da koristim Pentium III ogroman bottleneck.

-ako imaš volje-vremena, testiraj, ukloni dio RAMa pa usporedi... vidjet ćeš (iznenađenje?) da CPU nije toliko slab, koliko je RAM primarni kriterij.

-sve, svaki soft, neovisno o OSu-platformi, mora imati odgovarajuću količinu RAMa za rad (bilo čega, recimo aplikacije). To je preduvijet. Swap je samo zamjena... CPU, VGA, HDD.. utječu samo u svom dijelu na performanse-mogućnosti, dok RAM određuje dali se nešto može ili ne. (dodatak, mogu i druge komponente biti za nešto preduvijet.. u teoretskom modelu je sporedno). Kao gepek u autu, koji veličinom određuje dali nešto stane, tek nakon tog možemo govoriti o brzini.. transportu. PC arhitektura je transport, u i iz RAMa, konstantno.

-testiraj, daj neki 'feeling' i preporuke za kombinaciju koja nešto može.. to bi moglo pomoći nekom za P3 temu, npr surfanje, NAS, liveDVD game on linux ili support za neki lan-wlan adapter (kernel)...

 

g12356 kaže...

..

 

I ne kužim,zašto čovjek nebi mogao pokrenuti recimo Damn small Linux?

-zato jer nije OS sam sebi svrha. Bitno je što na njemu želi-može pokrenuti, ne sam OS. Linux je jedan. Distra je samo nakupina paketa (manje-više), tj izbor koji korinik može i sam ako ima znanja ili želi klikati 'next'...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.12.2013 13:20 (ihush).
12 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?

CPU je itekako preslab i jedino on radi bottleneck u pc-u, znam iz osobnog iskustva palim stari ut ili warcraft 3, cijelo vrijeme cpu usage 100% rama je ostalo uvijek previse, stavim hd film sa usb-a cijelo vrijeme 100%, rijec je o pentium 3 866 mhz OC- na 1 GHZ.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
ihush kaže...
g12356 kaže...

Istina i to šta ti kažeš.Ali mi je i dalje sama činjenica da koristim Pentium III ogroman bottleneck.

-ako imaš volje-vremena, testiraj, ukloni dio RAMa pa usporedi... vidjet ćeš (iznenađenje?) da CPU nije toliko slab, koliko je RAM primarni kriterij.

-sve, svaki soft, neovisno o OSu-platformi, mora imati odgovarajuću količinu RAMa za rad (bilo čega, recimo aplikacije). To je preduvijet. Swap je samo zamjena... CPU, VGA, HDD.. utječu samo u svom dijelu na performanse-mogućnosti, dok RAM određuje dali se nešto može ili ne. (dodatak, mogu i druge komponente biti za nešto preduvijet.. u teoretskom modelu je sporedno). Kao gepek u autu, koji veličinom određuje dali nešto stane, tek nakon tog možemo govoriti o brzini.. transportu. PC arhitektura je transport, u i iz RAMa, konstantno.

-testiraj, daj neki 'feeling' i preporuke za kombinaciju koja nešto može.. to bi moglo pomoći nekom za P3 temu, npr surfanje, NAS, liveDVD game on linux ili support za neki lan-wlan adapter (kernel)...

 

g12356 kaže...

..

 

I ne kužim,zašto čovjek nebi mogao pokrenuti recimo Damn small Linux?

-zato jer nije OS sam sebi svrha. Bitno je što na njemu želi-može pokrenuti, ne sam OS. Linux je jedan. Distra je samo nakupina paketa (manje-više), tj izbor koji korinik može i sam ako ima znanja ili želi klikati 'next'...

Sasvim dobro da si instalira neki browser i čita wikipediju.Garant.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
15 godina
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
g12356 kaže...
...

Sasvim dobro da si instalira neki browser i čita wikipediju.Garant.

- to može i tamagootchi (mobitel).. vidi padobranca iznad, warcraft i hd-yt.. to nije wiki (txt..), to je ono što korisnik misli da može. To možeš (pošto imaš odgovarajuče računalo) provjeriti, predložiti... konstuktivno. Nešto što bi drugima možda koristilo. Ništa više (jer vjerojatno imaš feeling da te tlačim..). Nasuprot, želiš li pomoći (oko korištenja linuxa) tad to možeš napraviti, tebi bi barem vjerovao za razliku od padobranca koji nije ni pročitao naslov ili prvi post.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
N00bie kaže...

Htio sam vidjet moze se ista sa tom konfiguracijom...ocito nista :)

Uzmes ili stariju distru, sigurno se na bespucima interneta da naci neka s pocetka 2000-tih, ili neku zbilja okrljastenu namijenjenu za takva slaba racunala (samo terminal, eventualno neko odvratno graficko sucelje), stavis gcc (vecina dolazi s njim), vim i peri misko, za koju godinu razvaljivat ces C, C++, Objective-C, Go, vim i rad u terminalu. :)

Od stare krame si izvukao visestruku korist na taj nacin.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji Linux za Pentium 3?
antimon95 kaže...

CPU je itekako preslab i jedino on radi bottleneck u pc-u, znam iz osobnog iskustva palim stari ut ili warcraft 3, cijelo vrijeme cpu usage 100% rama je ostalo uvijek previse, stavim hd film sa usb-a cijelo vrijeme 100%, rijec je o pentium 3 866 mhz OC- na 1 GHZ.

Dvije suprotstavljene stvari, računalne igre i dekodiranje videa. Prvo traži kudikamo veću količinu radne memorije od ovog drugog koje traži zanemarivu količinu. Prvo vrti game loop koliko god može tako da je CPU uvijek na 100%, dok ovo drugo vrši ograničeno procesiranje koje, ako je CPU dovoljno brz, može stvoriti situaciju da CPU dosta besposličari.

 

Ne pričati o ikakvim uskim grlima dok ne znaš što se zbilja događa u glavnoj petlji programa.

 

Što se memorijskih zahtjeva dotičnih igara tiče, preporučena konfiguracija za UT je P3 500, 128 MB RAM i TNT2 ili Voodoo3, pričati o uskom grlu u toj igri kod kudikamo bržeg procesora je smiješno. Preporučena konfiguracija za Warcraft 3 je P2 400, 256 MB RAM i TNT2/Geforce 256, dok je minimalna isti taj procesor, 128 MB RAM i barem nešto u rangu TNT i Rage 128...

 

Općenito, analiziranje uskih grla dovodi do beskonačne "utrke naoružanjem" jer uvijek postoji usko grlo. Usko grlo nije bitno, bitne su samo perfomanse, jesu li prihvatljive ili nisu.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice