Linux sa 256MB RAM-a?

poruka: 10
|
čitano: 2.461
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Linux sa 256MB RAM-a?

Imam IBM ThinkPad R50e sa 256MB RAM-a i 1.4 GHz procesorom kojeg namjeravam oziviti (ima WinXP koji se podize doslovno 15min ). Postoji li neka Linux distribucija da zadovoljava barem vecinu ovih uvjeta (poredanih po vaznosti):

-da ga mogu bootat sa sticka (za instalaciju/Live Boot, instalirat cu ga na HDD)

-da se moze pokrenuti i instalirati

-da moze na internet bez problema

-da ima sucelje na koje se korisnik Windowsa brzo navikne (ne radim to za sebe btw)

-da bude relativno brz (znam da sad ne moze juriti ali da se moze raditi na njemu)

-da bude kompatibilan sa Ubuntuom/Debianom, posto ima dosta (toj osobi za koju ovo radim) korisnih aplikacija koje nisu dostupne za standardni Linux (tar.bz2, tar.gz, ...)

 

Isprobane distribucije i problemi:

-Puppy Linux

  -nece se bootati na laptopu (laptop se ponasa kao da stick nije bootabilan)

-Debian

  -jaaaaaaaako se uspori kad otvorim Firefox (toliko se uspori da moram laptop resetirati ako zelim nesto drugo raditi nakon toga; Firefox se naravno ne otvara)

-Trisquel mini

  -installer se crasha i nemoguce je instalirati distribuciju

 

Hvala na eventualnim odgovorima!

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 17:01 (CppToast).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?
CppToast kaže...

..

-da moze na internet bez problema

..

 :) zaboravi.

uzmi na tiskovom kiosku tablet za 299kn.. ima odgovarajuće resurse, radi. Radi svaki OS, device ukoliko zadovolji requirementse, a requirementsi nisu OS, nego aplikacije koje ćeš koristiti.

 

+već desetljeće, requirements za GUI installer ti je 512MB (bilo koji OS), možeš instalirati npr debian-alternative.. dok live prvo moraš osigurati boot s medija (stari HW ne supporta USB kao novi, to je noviji fičer u odnosu na disketu-cd-dvd...) možeš probati s CDa, to bi vjerojatno radilo.

 

ili znati nešto .. i npr uz pomoć rufusa kreirati odgovarajuću emulaciju za boot, npr umjesto hdd, kao fdd.. + specifičnosti OSa + pendrive /persistent (casper)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 17:09 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?

A da mu dodaš još RAM-a?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?

1. Ne isplati mi se posto vec imam jedan laptop, a ovo je cisto nesto i za vjezbu i za slobodno vrijeme.

2. Gdje da uopce nadjem RAM za to i tko mi to moze staviti unutra?

7 godina
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?
CppToast kaže...

....

 http://lubuntu.net/

 

P.S. dobro Mirko zbori, obavezno ubaci još RAM-a.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 17:25 (fer-de-lance).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?
CppToast kaže...

1. Ne isplati mi se posto vec imam jedan laptop, a ovo je cisto nesto i za vjezbu i za slobodno vrijeme.

2. Gdje da uopce nadjem RAM za to i tko mi to moze staviti unutra?

Mislim da se da naći čak i novo, a sigurno ima na njuškalu štošta sa starih kompova za simbolične pare.

Kaže ovdje (https://support.lenovo.com/hr/en/documents/pd013589, ako je to taj laptop) da ima dva slota i podržava 2x1 GB, tj. ukupno 2 GB. Šta ćeš se mučiti i izmišljati čuda da ga upogoniš s 256 MB kad ga možeš fino upgrejdati pa će biti stroj pravi? :D

 

A inače većina laptopa ima posebni compartment u kojem je RAM s donje strane kućišta. Ili je možda ispod baterije eventualno, ali sigurno se da doći do njega bez da si ikakav stručnjak ili da trebaš rastavljati nešto.

10 godina
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?
Kako god windows postaje zahtjevniji i zahtjevniji tako i linux, ne stoji on u mjestu.
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?

Baš to, samo jedan šaraf treba odšarafiti da bi došao do RAM utora, i nađe na njuškalu DDR SO-DIMM RAM iz bilo kojeg laptopa (jer u dućanima opako deru) i piči.

Dosta mu je 1 GB, ali ak 2X1 GB nabavi jeftino...

 

 

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Linux sa 256MB RAM-a?

Pozdrav svima!

 

Ako sam shvatio da je poanta zezancija i želja nešto naučiti preporučam Arč: https://www.archlinux.org/

Tu možeš staviti sve lightweight koliko želiš. Što se browsera tiče, nemam ideju trenutno osim: http://elinks.or.cz/ Makar to ti je..... malo..... hc.

 

Dakle za zeku peku bi moglo biti super, i dok to sve natjeraš da proradi ćeš naučiti masu toga sigurno.

 

Sretno i pozdrav!

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Linux sa 256MB RAM-a?
AntiX možda, al kak će se ponašati online - pojma nemam.
Možda i bude funcioniralo ako ogoliš browser i dizejblaš više manje sve osim teksta, ali ne vidim baš korist onda od svega toga.
I much prefer the sharpest criticism of a single intelligent man to the thoughtless approval of the masses.
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice