Linux administracija

poruka: 24
|
čitano: 7.627
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

koliko se danas traže linux administratori u hrvatskoj?

 

dali se može naći posla?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux administracija
mene su doma zvali za posel. nisam imal minute radnog iskustva.
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

Jesi imao neku školu, tj faks ili neki tečaj?

Fala ti majko što nisam gejmer!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux administracija
samouk skroz, nemam faks zavrsen tj prirkaju sam vrlo ne informatickog faksa niti imam tecaj zavrsen bilokakav. a isel sam u opcu gimnaziju.
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

A dobro onda smo tu negdi. I šta radiš? Honorarno ili stalno?

Fala ti majko što nisam gejmer!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux administracija
Ammon kaže...

A dobro onda smo tu negdi. I šta radiš? Honorarno ili stalno?

  zaposlen je za stalno, frend mi je pa ti mogu reć da mu je opis posla linuksaš za sve a i programira po potrebi, te krvari po serverima blago rečeno... joj kako će se smijat kad vidi kako sam mu opisao posao
Intel 486DX2/66 MHz Processor, 90MB Hard Drive - no OS, 8MB Memory,5.25" & 3.5" Floppy drives, 8 ISA Slots, Speakers, Keyboard and Mouse
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.5.2009 21:36 (markbodin).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux administracija
ima markbodib pravo. za stanlno sam zaposlen. radim ko linux sysadmin za jednu nemalu firmu. odrzavam vise od 200 servera i nekih stotinjak desktopa. zahtjevan je t posao. evo sad sam skoro 4 mjeseca zaposlen i za sad je bajno. ali i tek sad mogu zaspat a da ne sanjam servere. nije to lak posao. nimalo lak. al eto volim to, i placaju me da radim ono kaj sam inace radil doma tak da..:)
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

Moj dečko radi kao sistem administrator sa Linuxima, nešto malo ima i Microšrotovih servera, a i ja bi se htjela baviti s time, samo što kad me pokušava naučiti nećemu, ja pop*zdim pa se posvađamo...tako da... {#}

Svaka čast onome tko zna raditi takav posao na većem broju servera.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.7.2014 20:28 (anshika05).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux administracija
anshika05 kaže...

.. samo što kad me pokušava naučiti nećemu, ja pop*zdim pa se posvađamo...tako da... {#}

..

 to je tako sa svim članovima obitelji i 'systemcima'..  (jer kad nije dečko, nešto se može naučiti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux administracija
ihush kaže...

 to je tako sa svim članovima obitelji i 'systemcima'..  (jer kad nije dečko, nešto se može naučiti).

Dobro, sad ćemo raspravljati o međuljudskim odnosima ili? 

Pitala sam za nekakav konstruktivan prijedlog, od literature, tutoriala, youtube lekcija itd. 

 

 

Uglavnom, već sam sinoć složila mali Debian virtualac preko Oracle Virtual Boxa, instalirala neke pakete i sad se polako igram s time i učim. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.7.2014 16:12 (anshika05).
15 godina
offline
Re: Linux administracija

to je više stvar kompatibilnosti i pedagogije.. kao pravilo da npr doktor/kirurg ne liječi članove svoje obitelji. Nisu međuljudski, nego ljudski odnosi. (ljud-čovjek je ipak subjektivan, uz to dovoljan je jedan krivi pogled ili ton glasa da bolja polovica podivlja s riječima ''da! svima možeš pokazati, samo meni ne...'' mada joj konstantno pokazujem ali ništa se ne hvata..). Obje polovice će biti sretnije ako zubar popravlja zube, dečko služi za ljubakanje, sistemac za prigovaranje (ne)razumijevanje...

 

btw, OS i administracija su zapravo lak posao, težak je samo put do tog da postanu laki. Prvi korak si napravila, OS je tu (mada u VMu pa se ne broji baš kao pravi). Drugi korak je nešto drastičnijeg ali još si daleko od tog..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.7.2014 16:20 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux administracija
anshika05 kaže...

Pitala sam za nekakav konstruktivan prijedlog, od literature, tutoriala, youtube lekcija itd. 

 

 

Uglavnom, već sam sinoć složila mali Debian virtualac preko Oracle Virtual Boxa, instalirala neke pakete i sad se polako igram s time i učim. 

 

Debian i centos su uvjetno receno najrasprostranjenije linux distribucije u IT svijetu. Preporucio bi ti da se njih drzis. Ubuntu je baziran na debianu tako da je to manje vise to. Vecina sistemaca ne vidi gui nego se bazira na konzolu tj. terminal. Preporucio bih ti da izucis spajanje preko ssh na server, osnovne komande, permissione, kopiranje datoteke, kreiranje datoteke, osnove vi editora, osnove grep komande itd. Kada steknes malo sigurnosti na tom polju idi korak dalje. Napravi svoj interni web server. Napravi svoju bazu podataka. Napravi skriptu koja ce ti poslati mail kada netko posjeti tvoju web stranicu. Instaliraj Zabbix na centos i podesi ga da nadzire tvoj kucni router. Tako ces najbolje nauciti SNALAZITI se sa sustavom i logicki traziti i otklanjati problem. Mozes sjediti i uciti mysql na ubuntu OS-u a na kraju dobiti posao na odrzavanju DNS clustera baziranom na freeBSD-u ... radje nauci logiku nego drmati po necem specificnom. I kad se uhvatis jedne teme (npr. instalacija zabbixa na centos) - imas more tutorijala o toj specificnoj temi. Cim ostvaris jedno, prosiri to znanje, kreni dalje, sama integriraj nesto ...

 

 

 

battlelog: b4stardo_CRO
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.7.2014 8:49 (Bastardo).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux administracija
Bastardo kaže...

Debian i centos su uvjetno receno najrasprostranjenije linux distribucije u IT svijetu. Preporucio bi ti da se njih drzis. Ubundu je baziran na debianu tako da je to manje vise to. Vecina sistemaca ne vidi gui nego se bazira na konzolu tj. terminal. Preporucio bih ti da izucis spajanje preko ssh na server, osnovne komande, permissione, kopiranje datoteke, kreiranje datoteke, osnove vi editora, osnove grep komande itd. Kada steknes malo sigurnosti na tom polju idi korak dalje. Napravi svoj interni web server. Napravi svoju bazu podataka. Napravi skriptu koja ce ti poslati mail kada netko posjeti tvoju web stranicu. Instaliraj Zabbix na centos i podesi ga da nadzire tvoj kucni router. Tako ces najbolje nauciti SNALAZITI se sa sustavom i logicki traziti i otklanjati problem. Mozes sjediti i uciti mysql na ubuntu OS-u a na kraju dobiti posao na odrzavanju DNS clustera baziranom na freeBSD-u ... radje nauci logiku nego drmati po necem specificnom. I kad se uhvatis jedne teme (instalacina zabbixa na centos) - imas more tutorijala o toj specificnoj temi. Cim ostvaris jedno, prosiri to znanje, kreni dalje, sama integriraj nesto ...

 

 

 

E ovo je već koristan komentar. Hvala!

 

Ovoga, nisam instalirala GUI Debian, već također imam samo konzolu i tipkam. Ne volim kliketat.  {#}

 

Eto, još jednom zahvaljujem na odgovoru, nadam se da će tvoj post još nekome olakšati neke nepoznanice kao što je meni.

13 godina
offline
Re: Linux administracija
anshika05 kaže...

Dobro, sad ćemo raspravljati o međuljudskim odnosima ili? 

Ovo što kaže ihush je živa istina. U 20 g sam odškolovao omanju hrpicu i naučio ih kako koristiti računala i crtati u AutoCAD-u. Nikad nisam slao ljude na tečaj i uvijek su sve savladali u relativno kratkom roku (neki bolje a neki lošije ali svi su sposobni sami koristiti alate). S druge strane kad boljoj polovici hoćo pokazati nešto ili ju naučiti nešto novo to obično završi s povišenim tenzijama.

 

Naravoučenje je da učiš od nekoga s kim nisi u vezi (bilo koje vrste).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux administracija
anshika05 kaže...
..

Pitala sam za nekakav konstruktivan prijedlog, od literature, tutoriala, youtube lekcija itd. 

..

-zapravo, nisi. Rekla si čime ti se bavi dečko i međuljudski odnosi.. Tek sad tipkaš ono što tražiš.

-sorry, na nepotrebnom komentaru.

 

btw, Bastadro je dao odlične smjernice.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.7.2014 17:26 (ihush).
10 godina
offline
Linux administracija

Get back into the kitchen! {#}

 

Šalim se. Imaš 100 brda svega na internetu od besplatnih knjiga, youtube-a googleta itd. Stvarno nije teško pronaći izvore informacija.

 

http://lmgtfy.com/?q=linux+administration

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 4 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

Kojekakve demistifikacije i slicne knjige su po meni promasaj. Ja ne zelim znati apsolutno SVE o debianu. Ne zelim znati skriveni feature set u centosu. Boli me ona stvar za to. Zelim znati kako obaviti ono sto trebam najbrze i najefikasnije. Bogu hvala na virtualizaciji i saveanju statea masine. Probas. Pogrijesis. Resetiras state. Probas ponovno. Genijalno.

 

Web serveri i gui instance na njima uce dosta o apacheu, crone jobovima, sigurnosti, iptablesima i ostalome sto je potrebno da bilo koji browser iz lan ili wan mreze dodje do odredjenih podataka. Kada se to apsolvira, hosta se baza podataka, a to je polje za sebe. Tu se uci malo sql-a, malo permissiona, malo integracije podataka u web sucelje itd ... Jednom kada potencijalni admin stekne feeling za lokaciju cfg fajlova, za malo skriptiranja, za odredjivanje permissiona i usera, za trazenje problema tail naredbom po pustim log fajlovima ... e onda se mladi admin/adminica mogu poceti hvatati ukostac s nekim zayebanijim zadatcima. Ali bitno je da se poznaje sustav, da se znaju restartirati servisi, da se znaju editirati datoteke ...nema tu file->save as nego :wq!

 

Hehe ... samo polako uciti i isprobavati.

battlelog: b4stardo_CRO
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.7.2014 8:49 (Bastardo).
Moj PC  
3 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Linux administracija

Upravo tako, sa takvim knjigama ce covjek totalno krivo shvatiti stvari jos je to u redu nego je problem ako bude mislio da razumije ne shvacajuci u kakvoj je zabludi. To je cest problem linux administratora.

Najbolje i najkvalitetnije se nauci vlastitim greskama i njihovim ispravkama.

Jebes linux sys admina koji nije par puta kompajlirao kernel i cijeli sistem do kraja jer takav nikad nece iz knjiga nauciti kako system radi i kakve su medjusobne veze kernela, aplikacija i hardware.

Pogotovo sys admin jer to je jako tezak posao, zapravo dosta tezi od nekog klasicnog programiranja jer treba poznavati milion razlicitih stvari koje cine sistem i aplikaciju dok se svake sekunde apdejtaju i izlaze nova rijesenja.

treba od A do Z poznavati linux kernel, treba poznavati hardware, i treba imati razvijenu logiku u aplikacijama koja se sastoji od par milijona poveznica sa kernelom i hrdwerom jer ona omugucuje logicko rijesavanje svih mogucih problema bez potreba za guglanjem jer svi moguci problemi su zapravo isti i rijesenje je isto iako naizgled izgleda totalno razlicito, sve je to isti kalup kad se pravilno razvije logika

A te logike u knjigama nema, one kao i sve druge samo sluze za pravilnu upotrebu razlicitih termina

Praksa je majka znanja. Tome recimo sluzi LFS book, njena svrha nije da neko napravi svoju distribuciju jer niko nije toliko lud da to radi. Iako sam misljenja da Gentoo puno vise moze nauciti o aplikacijama i njihovim odnosima nego jedan LFS (on je vise korjensko znanje unix komanda i samog baznog sistema u globalnom smislu)

I na kraju, nije neophodno ali ce linux administratoru olaksati zivot dobro poznavanje basha (za uredjivanje sistemskih konfiguracija direktno iz konzole, skriptama, bez tekst editora) i pythona (za skriptiranje aplikacija). Cesto i poznavanje perla bude od koristi

Zbog vecinom posla sa serverima, potrebno je i dobro poznavanje securitya.

Jedan sys admin u svojoj struci radi i uci cijeli zivot, to je posao koji trazi konstano ucenje tokom cijele karijere

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.8.2014 20:30 (cowboy).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Linux administracija

Kako linux admini administriraju klijentske i poslužiteljske linux sustave? Kako kontrolirate što linux korisnici rade po mreži odnosno koja je linux alternativa AD-u i Group policyju? Inaće sam fan jako jako jednostavnih rješenja tako da mi nemojte spominjati rješenja tipa puppet ili SCCM.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.8.2014 23:32 (W1ck3d8u2z).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux administracija
W1ck3d8u2z kaže...

..koja je linux alternativa AD-u i Group policyju? Inaće sam fan jako jako jednostavnih rješenja tako da mi nemojte spominjati rješenja tipa puppet ili SCCM.

share+permision, to je sve što ima smisla, dok gropup kontrolira 'svašta' npr koji antivirus, media player.. linuxovska mreža ne određuje korisniku aplikaciju, nego pristup. AD je jedan od razloga korištenja win servera unutar inače linux mreže ako je potreban.

-juzer ima ili nema pravo pristupa nekom fileu. To je osnova mreže-servera. AD/GP su dodaci koji mogu biti zgodni/potrebni, ili ne moraju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Linux administracija
ihush kaže...
W1ck3d8u2z kaže...

..koja je linux alternativa AD-u i Group policyju? Inaće sam fan jako jako jednostavnih rješenja tako da mi nemojte spominjati rješenja tipa puppet ili SCCM.

share+permision, to je sve što ima smisla, dok gropup kontrolira 'svašta' npr koji antivirus, media player.. linuxovska mreža ne određuje korisniku aplikaciju, nego pristup. AD je jedan od razloga korištenja win servera unutar inače linux mreže ako je potreban.

-juzer ima ili nema pravo pristupa nekom fileu. To je osnova mreže-servera. AD/GP su dodaci koji mogu biti zgodni/potrebni, ili ne moraju.

 

Molim? Odkud ti sve ovo? Koliko iskustva imaš u administraciji servera?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux administracija
W1ck3d8u2z kaže...
share+permision, to je sve što ima smisla, dok gropup kontrolira 'svašta' npr koji antivirus, media player.. linuxovska mreža ne određuje korisniku aplikaciju, nego pristup. AD je jedan od razloga korištenja win servera unutar inače linux mreže ako je potreban.

-juzer ima ili nema pravo pristupa nekom fileu. To je osnova mreže-servera. AD/GP su dodaci koji mogu biti zgodni/potrebni, ili ne moraju.

 

Molim? Odkud ti sve ovo? Koliko iskustva imaš u administraciji servera?

On? Previše. Taj je razvlačio BNC kablove i konfigurirao NetWare dok je prosječni posjetitelj ovog foruma još bio kod tate...

 

Definiraj samo koja grupa ima pristup tom shareu i gotovo. Kakav AD...

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Re: Linux administracija
Sum_of_all_fears kaže...
...

On? Previše. Taj je razvlačio BNC kablove i konfigurirao NetWare dok je prosječni posjetitelj ovog foruma još bio kod tate...

 

Definiraj samo koja grupa ima pristup tom shareu i gotovo. Kakav AD...

{#} .. btw, ako se itko pita naredba sudo... je kratica od superuser koja je s netwarea.

-bit će da ne razumijem (malo sam spor), ali držim se KISSa, ako trebaš AD-GPO tad koristiš AD-GPO, alternativa?? -tesko, ali (mom načinu rada-korisnici..) je to najmanje važno dok unutar firme koristimo nešto ali jako relaxano jer smo 'liberalni' oko korištenja. Ovo pitanje je vjerojatno za neke online-masovne usere, pa je zato i moj promašaj (sorry na nepotrebnom).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux administracija
W1ck3d8u2z kaže...

koja je linux alternativa AD-u ?

Imaš AD i na linuxu...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice