Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.442
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

sjecam se, ne znam da li bas tocno, prije dosta godina sam bio koristio jednu linux distru, koja se pokretala sa dvd-a/usb-a bez instalacije na racunalo

 

radila je sa diska, osnove naravno, web preglednik, muzika filmovi i slicno

 

da li se dobro sjecam, i koja je do distribucija, ili sam nesto fulao, da se ipak morala nekako instalirati na racunalo

 

pa eto, ako moze pomoc netko tko zna

 

hvala unaprijed

www.youtube.com/TerabitTV
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mitohondri kaže...

sjecam se, ne znam da li bas tocno, prije dosta godina sam bio koristio jednu linux distru, koja se pokretala sa dvd-a/usb-a bez instalacije na racunalo

 

radila je sa diska, osnove naravno, web preglednik, muzika filmovi i slicno

 

da li se dobro sjecam, i koja je do distribucija, ili sam nesto fulao, da se ipak morala nekako instalirati na racunalo

 

pa eto, ako moze pomoc netko tko zna

 

hvala unaprijed

 pa sve današnje popularne distribucije imaju "Live" verziju, rade sa USB-a bez instalacije
ja sam imao čak i Ubuntu na USB, sa enable root korisnikom.
zmači dođeš bilo gdje, uštekaš svoj USB i imaš komp sa sobom

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mitohondri kaže...

sjecam se, ne znam da li bas tocno, prije dosta godina sam bio koristio jednu linux distru, koja se pokretala sa dvd-a/usb-a bez instalacije na racunalo

 

radila je sa diska, osnove naravno, web preglednik, muzika filmovi i slicno

 

da li se dobro sjecam, i koja je do distribucija, ili sam nesto fulao, da se ipak morala nekako instalirati na racunalo

 

pa eto, ako moze pomoc netko tko zna

 

hvala unaprijed

 

Kao što ti je kolega rekao, danas to svaka distra ima.

 

Ovo (DistroTest) što je drugi kolega prekjučer spomenuo je možda najbolji / najlakši izbor za test distre (bolji od live, vm itd):
How To Test Drive 200+ Linux Distributions Without Ever Downloading Or Installing Them

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2019/06/15/how-to-test-drive-200-linux-distributions-without-ever-downloading-or-installing-them/

 

Povijesno, vjerojatno misliš na tad popularni Knoppix (kojeg sam također spomenuo neki dan).
Od popularnijih, manjih ("osnovnih") bili su još npr Puppy, Slax ("KillBill") i Damn Small Linux.

https://en.wikipedia.org/wiki/Live_CD

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Možda za switch konzultirati EU kolege iz CERNa?

 

Heh, nakon najava J. Koreje, Kine, Rusije... evo i EU-perjanica bježi od Microsofta.

 

CERN Ditches Microsoft to ‘Take Back Control’ with Open Source Software

https://www.omgubuntu.co.uk/2019/06/cern-ditch-microsoft-open-source-malt

 

Microsoft Alternatives Project
https://home.cern/news/news/computing/malt-project

 

edit: ajd da brojimo koliko će BUGu trebati da to objavi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 19:44 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

tako je da, Knoppix  se zvao 

 

nisam Linux taknuo niti vidio ziher 8 godina, pa zato pitah

 

hvala svima na info, pomogli ste

 

lp

www.youtube.com/TerabitTV
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

To ti više manje sve distre danas imaju pokreneš i isprobaš ali to je užasno sporo kroz usb ili nedaj bože cd 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Buhaha kaže...

To ti više manje sve distre danas imaju pokreneš i isprobaš ali to je užasno sporo kroz usb ili nedaj bože cd 

 

Ti si malo spor, ne moraš sve mjeriti po sebi.

Nisu ti to Windowsi pa da svako malo dhrkaju po storageu a da ni sami ne znaju zašto. Čak i ako npr u Ubuntu enablaš "persistant data" na sticku (za fav. apps i snimanje docs), sve radi tek malo sporije od "prave" instalacije.

 

Jedini je uvjet da imaš dosta RAMa (bar 2-4GB danas, ovisno što misliš raditi), makar same portabilne distre za sebe traže samo 48-256MB.

Vrti se u ramu i kešira po potrebi, a ostaje u stand-byu tako da je samo prvi boot (i to uvjetno) spor (u pravilu ispod minute).

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Buhaha kaže...

To ti više manje sve distre danas imaju pokreneš i isprobaš ali to je užasno sporo kroz usb ili nedaj bože cd 

 

Ti si malo spor, ne moraš sve mjeriti po sebi.

Nisu ti to Windowsi pa da svako malo dhrkaju po storageu a da ni sami ne znaju zašto. Čak i ako npr u Ubuntu enablaš "persistant data" na sticku (za fav. apps i snimanje docs), sve radi tek malo sporije od "prave" instalacije.

 

Jedini je uvjet da imaš dosta RAMa (bar 2-4GB danas, ovisno što misliš raditi), makar same portabilne distre za sebe traže samo 48-256MB.

Vrti se u ramu i kešira po potrebi, a ostaje u stand-byu tako da je samo prvi boot (i to uvjetno) spor (u pravilu ispod minute).

 Što se treba vrijeđati zato što je to meni užasno sporo ... daj ohladi malo. Kakvi sad mrtvi windozi? 

16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Čak i ako npr u Ubuntu enablaš "persistant data" na sticku (za fav. apps i snimanje docs), sve radi tek malo sporije od "prave" instalacije.

 

Mene interesira da li je potrebno, osim sto se taj "persistant data" napravi na USB-u, jos nesto omoguciti/napraviti u samom OS-u ili on zna/vidi da postoji to?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma kakav USB, sve možete isprobati u virtualki ako vam se baš isprobava. 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Buhaha kaže...
Zechina kaže...
Vrti se u ramu i kešira po potrebi, a ostaje u stand-byu tako da je samo prvi boot (i to uvjetno) spor (u pravilu ispod minute).

 Što se treba vrijeđati zato što je to meni užasno sporo ... daj ohladi malo.

Ne vrijeđa on sebe, nego tebe :)

I u pravu je jer ili bezveze trolaš ili uopće ne kužiš kako rade live distribucije i pokretanje s USB-a / CD-a.

 

Entry Point kaže...

Ma kakav USB, sve možete isprobati u virtualki ako vam se baš isprobava. 

Pa eto, više nema potrebe niti za virtualkom (osim ako baš nemaš neku normalnu vezu na net na računalu gdje bi isprobavao).

Gledam te!
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Buhaha kaže...

Što se treba vrijeđati zato što je to meni užasno sporo ... daj ohladi malo. Kakvi sad mrtvi windozi? 

 

Zato jer sam zlopamtilo, a ti se prisjeti svog bezobraznog trolanja na ovom topicu.

 

 

djigibao kaže...
Zechina kaže...
Čak i ako npr u Ubuntu enablaš "persistant data" na sticku (za fav. apps i snimanje docs), sve radi tek malo sporije od "prave" instalacije.

Mene interesira da li je potrebno, osim sto se taj "persistant data" napravi na USB-u, jos nesto omoguciti/napraviti u samom OS-u ili on zna/vidi da postoji to?

 

Koliko znam, ne treba ništa. Za Ubutnu sam slučajno znao, ali svaka portabilna (live) verzija Linuxa ima tu mogućnost (Slax, Puppy...). Čak i da nema, bitne podatke spremiš na neki google drive.

To je za dokumente itd data, a za programe:
S Puppyem se nisam puno igrao, ali za Slax je bila najbolja procedura imho:

Samo odabereš slax gotove module (programe) koje želiš i dodaš ih u poseban folder na sticku (/slax/modules/ iirc).

Prilikom sl. boota normalno ih koristiš kao predinstalirane. Znači, u par koraka / minuta napraviš svoju spec. distru. (ok, i dalje je to slax ali...)

Ti "moduli" (.so) su preteća današnjih standardnih Snap, Flatpak, AppImage formata za distribuciju programa, samo su ovi optimizirani za Slax (manji, brži).

 

Danas je u Slaxu slično/isto (u principu isto radi), samo, umjesto prethodnog ručnog kopiranja modula sa slax web strane, koristi se live "apt install" komanda (iz terminala). To je malo ćelavo za ljude nenavikle na komandnu liniju (ili one koji je ne žele koristiti, poput mene), ali doista pruža neke dodatne zgodne mogućnosti.

 

 

Što je još tu zgodno: jednom već negdje preuzet modul-paket (program, wallpaper...) možeš kasnije "on-the-fly" jednostavno aktivirati (slax activate ime_modula.so).

Ovdje bih to htio usporediti sa Winsima ili klasičnim Linuxom: u pravilu nema instalacije programa (dodaš-radi ali odmah), nikakav restart OSa / refresh potreban afaik.

Također, tako customiziranu distru jednostavno snimiš kao novu (novi iso-image, sa tvojim trajnim promjenama odmah po bootu).

Ovdje je sve pojašnjeno, vidi primjer za wallpaper ili za Firefox (i zvuči kompliciranije nego li što je).

https://www.slax.org/customize.php

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2019 14:57 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mog trolanja?  

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Buhaha kaže...

To ti više manje sve distre danas imaju pokreneš i isprobaš ali to je užasno sporo kroz usb ili nedaj bože cd 

 ako si na USB3 brži si nego UDMA HDD

djigibao kaže...

 

Mene interesira da li je potrebno, osim sto se taj "persistant data" napravi na USB-u, jos nesto omoguciti/napraviti u samom OS-u ili on zna/vidi da postoji to?

 Normalno na USB live disku radiš kao "gost"
Da bi usb bio "aktivan" imaš dvije opcije
a) instaliraš linux na USB

b) na "live" verziji moraš enable korisnike da se omogući login

 

I čim dođeš na neki komp, samo uštekaš USB i restartaš komp i imaš svoj OS bilo gdje
no za više informacija pogledaj ovdje
https://www.linuxuprising.com/2019/03/create-persistent-storage-live-usb-with.html

https://wiki.ubuntu.com/LiveUsbPendrivePersistent

 

 

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

 ako si na USB3 brži si nego UDMA HDD 

 

Tako je, to sam u stvari htio napisati - poanta stvari (i zašto je ono gore trolanje).
Kad mi je krepao hdd, privremeno sam koristio live cd Mint > to privremeno je postalo cca 6 mjeseci, super je radilo. U jednom trenu sam to prebacio na San micro USB stick i potpuno zaboravio da nemam hard.

Performanse padaju kad upališ 20 prozora u nekakvom Chromu, ili npr editiraš velike slike u GIMPu, no tako je i inače.
Ovako nešto - niti ga ne vidiš:

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Zechina kaže...
Čak i ako npr u Ubuntu enablaš "persistant data" na sticku (za fav. apps i snimanje docs), sve radi tek malo sporije od "prave" instalacije.

 

Mene interesira da li je potrebno, osim sto se taj "persistant data" napravi na USB-u, jos nesto omoguciti/napraviti u samom OS-u ili on zna/vidi da postoji to?

 -od prije godine dana novi standard dozvoljava korištenje particija na removable-flash driveu (inače ne, ostatak medija ti je nedostupan..) i zato se koristi casper.. remapirana-kemijana particija-pristup.. + većina je i dalje na starom pravilu (ne znam trenutno, .. treba probati no to je nevažno jer radi..).

 

Veliki Brat kaže...
..

Pa eto, više nema potrebe niti za virtualkom (osim ako baš nemaš neku normalnu vezu na net na računalu gdje bi isprobavao).

 -to nije uopće usporedivo,.. VMova možeš imati više-istovremeno ili mountati kao disk-file, pristupati itd. boot s livea ili bilo koji fizički odvojen pc neovisno ima li instaliran os je odvojen.. resursi-fielovi osim preko mreže. VM ima svoje prednosti, live svoje, ne preklapaju se ne konkuriraju nego nadopunjuju različitim..

 

Darky kaže...
..

 ako si na USB3 brži si nego UDMA HDD

..

 

 

 -zadovoljavajuće, brzo ali nikad kao disk.. neovisno o nazivnim brzinama flasha nema takav iops ili 'stvarnu' brzinu, no dovoljno da se ne primjeti posebna razlika .. ili ovisi što uspoređujemo. Stanje je takvo već desetljeće.. nekad je to bilo 'čudo', danas nije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Darky kaže...

 ako si na USB3 brži si nego UDMA HDD

 -zadovoljavajuće, brzo ali nikad kao disk.. neovisno o nazivnim brzinama flasha nema takav iops ili 'stvarnu' brzinu, no dovoljno da se ne primjeti posebna razlika .. ili ovisi što uspoređujemo. Stanje je takvo već desetljeće.. nekad je to bilo 'čudo', danas nije.

 

Hmmm... i da i ne. AKo uspoređuješ sa SSD, plus snimanje na eksterni uređaj, sigurno ima razlike. Ovo drugo (USB3 vs UDMA HDD) stoji.

USB 3x čitanje je danas skoro 5Gb/s - ako hw (mboard) podržava.

Primjerice, klasičan UDMA "PATA" je tek 133-167 MB/s.


Igrao sam se i sa eSATA uređajima (1,5-3 Gb/s) i UHC-II SDHC karticama (312MB/s, a danas imaš "SD express" - giga u sec), "storage" je uvijek "usko grlo" ali za modernu arhitekturu je to zanemarivo.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ni blizu.. sys-rad ubije stikić tj i najsporiji hard je brži tj interni kontroler + (važno) chispet-kontroler jer iako usb ima nazivni transfer, kojeg čak može ostvariti.. nema prioritete, nema 'stvarnu' brzinu za 'čačaknje' koje disk radi .. a os, može držati u ramu-kešu pa to amortizira, bez tog vidiš stvarnost, ni blizu (nema veze copy brzina s tim). Kako god radi hdd može raditi preko dodatnog usb kontrolera-apdaptera/konvertera.. a tad je to dodatak koji kako god postaviš pravila generira kašnjenje. USB je low priority, čeka na red zajedno s npr printerom na uskoj sabirnici.. da je na njoj VGA-GPU vidio bi karikiran primjer zašto to nije tj razliku. Puteljak-staza-autoput.. =kontroler/sabirnica.

 

+ upravo suprotan primer ili 'dokaz' je npr nvme ssd.. tj zašto..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2019 18:47 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa idi logikom stvari.

Danas npr ne koristiš swap (ako imaš dosta rama, a ssd to ionako ne voli). Za što ti onda treba "pravi" ("real-time") storage, osim za boot i pokretanje programa?


Naravno, govorimo o OSu koji ne dhrka stalno nešto po hdd/ssd  (snima) i kojeg možeš kontrolirati (...).

Za ostale taskove je potreban cache (za Chrome itd monstrume - nikad dosta memorije), koji naravno može biti samo RAM.

 

Svaki OS je danas multitasking, odn. kešira i snima u pozadini (npr na ext usb) što god ti drugo aktivno radio, tako da se sys ne usporava.

 

U teoriji i u laboratoriju si u pravu (gola brzina), ali real-case je takav kakav je.

 

Kod ovih portabilnih distri bitno je samo prije reboota / ištekavanja sticka pokrenuti nešto poput savechanges /tmp/mychanges.sb kod Slaxa, da se ne izgube promjene.

 

edit: sjetio sam se kaj te "muči": ovo sa USB 3 brzinom itd je "burst speed" - direktni stream podataka, ne seq/rnd i ne uključuje snimanje (koje je uvijek sporije).
E, pa fora je u tome da su live distre optimizirane za takav stream.
Što se tiče ostalog, pa uzmi samo Raspberry / Banana Pi pa pogle kak to (dobro) radi i može raditi.

Je, "desktop isa" arhitektura je takva kakva je, kao što kažeš; povijesno naslijeđe (sabirnica, kanali itd) ali je to danas razvijeno (apgrejdano) i složeno da šljaka (kontroleri). Povijesno, serial/paralel je imao isti ili tek nešto niži prioritet od "externog roma" (floppy, hdd...).

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2019 19:23 (Zechina).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

neki dobar program za skeniranje ?
Xsane mije poblesavio i neće više raditi, uredno se upali, nađe printer/scaner HP, i kad pokušam promijeniti rezoluciju sa 75 dpi na nešto drugo aplikacija se zamrzne.
i jedino je mogu ugasiti sa kill proces,

Edit:
otkrio sam problem sa ICM profilom, pa malo radi a onda malo ne radi....

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2019 23:45 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

simple scan

12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koji Linux sa grafičkim sučeljem bi mogao raditi na ovome:

Via Epia C3 800Mhz , 128Mb ram.

Probao sam Ubuntu, Mint i Puppy, ali zapne prije instalacije ili piše da je nepodržani CPU.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

da bi bilo koji OS (soft) radio, mora biti kompatibilno, .. s hardwareom.

-taj cpu je pandan P3.. (preuzeto od cyrixa koji je radio 386-486 klonove, daleko prije Pentiuma koji bi bio iinače 586 i to se danas još koristi kao oznaka minimalne kompatibilnosti-requirementsa) prije P4 koji je već +desetljeće minimum HW kompatibilnosti, kao NXbit, SEE2 .. nevažno je 32-64bita (još postoji izbor, ali i to se gasi npr ubuntu..). Već desetljeće je minimum za sve installere (win-lin-osx) 512MB .. ili alternativni mod installa. Možeš probati npr ubuntu 9x.. i starije (dok je postojao support koji je kasnije izbačen).. ali to sve je beskorisno, tj čemu takvo računalo treba služiti, samo da radi OS ili npr brwosanje-internet.. tad ovisiš o requirementsima tog softa npr FF-Chrome.. i zahtjevima interneta kao yt.. ne može, nije linux čudotvorni napitak.

 

-traži os koji radi s npr SSE (jedinicom), Pentium-P4 je SSE2.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Radit će ti sigurno svaki od navedenih, samo uzmi 32-bit verziju ali obavezno neku stariju.

Probaj se poigrati sa Slaxom - (bio je live verzija Slackware - Slackware tradicionalno podržava stariji hardware) prednost Slaxa je da je poput lego kocaka. Kad ti proradi, nevjerojatno je jednostavno prilagoditi OS + soft svojim potrebama (ne treba ništa "kompajlirati", samo dodaš / oduzmeš soft "module" koji ti odgovaraju).

https://www.slax.org/

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2019 18:03 (Zechina).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala na odgovorima ihush i Zechina.

Poruka koju dobijam kad probam novije OS-ove je:

Unable to boot-please use a kernel appropriate for your CPU

Može biti da je 128MB rama premalo- budem probao negdje iskopati još koji DIMM SDRAM 133Mhz keks.

Pc je u super mini kučištu sa rizerom za dodatnu mrežnu pa mi ga je žao bacit.

A sad imam nešto vremena pa se igram.

Dodatni problem je što nisam uspio osposobiti USB boot- pa moram koristiti CD kojeg u kučištu nema :-)

Kužim da je preslab za surfanje, poslužio bi da se povremeno ostavi na terenu, da ne moram brinuti ak ga netko mazne ili skrši.

Trenutno rošta slax-English-US-7.0.8-i486.iso  , ne buni se da mu se ne sviđa CPU pa možda nešto i skuha.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.7.2019 14:45 (klokan057).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
klokan057 kaže...

Hvala na odgovorima ihush i Zechina.

Poruka koju dobijam kad probam novije OS-ove je:

Unable to boot-please use a kernel appropriate for your CPU

Može biti da je 128MB rama premalo- budem probao negdje iskopati još koji DIMM SDRAM 133Mhz keks.

Pc je u super mini kučištu sa rizerom za dodatnu mrežnu pa mi ga je žao bacit.

A sad imam nešto vremena pa se igram.

Dodatni problem je što nisam uspio osposobiti USB boot- pa moram koristiti CD kojeg u kučištu nema :-)

Kužim da je preslab za surfanje, poslužio bi da se povremeno ostavi na terenu, da ne moram brinuti ak ga netko mazne ili skrši.

Trenutno rošta slax-English-US-7.0.8-i486.iso  , ne buni se da mu se ne sviđa CPU pa možda nešto i skuha.

 Da se ubacim:

 

https://itsfoss.com/lightweight-linux-beginners/

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

lenovo R60e
linux Mint Cinamon 19

32bit
VGA intel on board

problem je da google earth ne radi

pokrene se i onda se zamrzne

google maps uredno rade

jel tko zna u čemu je problem?

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

intelica iz tog vremena ima naziv de-akcelerator... s razlogom, danas sve koristi vga, nema minimum req ni za jedan os tj apps sm-2/dc90c tj ogl1.2.. minecraft nadalje..

-još jedan primjer kako nije stvar osa nego appsa i requirementsa npr interneta.. tj treba probati npr kde ako radi tad je računalo ok, ako ne zadovoljava tad nije za takvu upotrebu tj može samo za appse koji to ne traže..

 

evo i requirementsa za googleearth..

-vga.. +i686 tj to znači da traži x64 vtx nx instrukcije itd.. nije i386-586..

 

 

Konfiguracija sustava Linux


Minimalno:
•Operativni sustav: Fedora 20 ili novija verzija ili Ubuntu 12.04 (ili ekvivalent)
•Linux Standard Base (LSB): 4.0
•CPU: kompatibilan s arhitekturom i686 ili amd64, 1 GHz
•Memorija sustava (RAM): 2 GB
•Tvrdi disk: 2 GB slobodnog prostora
•Internetska veza
3D grafički podsustav: kompatibilan s načinom rada OpenGL 1.4

 

Preporučeno:
•CPU: kompatibilan s arhitekturom amd64, 2 GHz
•Memorija sustava (RAM): 4 GB
•Tvrdi disk: 4 GB slobodnog prostora
•Brza internetska veza
•3D grafički podsustav: kompatibilan s načinom rada OpenGL 2.0
•Zaslon: 1280 x 1024, 32-bitna boja

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.7.2019 19:18 (ihush).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

aha... 64-bit, sad je jasno zakaj ne radi
ali zakaj mi onda repozitorj nudi instalaciju kad je nekompatibilna sa sustavom??????
nisam instalirao preko comandne linije nego preko "upravitelja aplikacija"
ok ja kužim da se kompatibilnost po VGA ili CPU verziji teško prati, ali ne kužiti razliku između 32-64 bit ???

if only you knew the power of the dark side
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-nije 64 bita problem.. nego nepostojeći-nedovoljni resursi koji su daleko važniji od 32-64 bita tj to radi, ne možeš 64bitnu app instalirati na 32bitni os, to je 32bitna app, ali traži cpu s 64bitnim instrukcijama koje ovaj nema, s vtx koji ovaj nema, s vga-3d mogućnostima koje ovaj nema... OS je najmanje važan kao i 32-64 bita u toj priči.

-sve je soft, sve apps su aplikacije, dok su neke npr igre i tad bi ti bilo jasno zašto neka igra ne radi bez odgovarajuće vga-gpu.. a danas su sve apps po requirementsima kao igre pogotovo browserske dok apps tipa word-zip i sl mogu raditi one koje zahtjevaju novi hw (ne samo snagu nego i odgovarajuću tehnologiju-instrikcije-mogućnosti..) ne mogu, npr openGL 1.4.. da imaš bilo koju noviju vga, radilo bi, ne zbog brzine-snage, nego kompatibilnosti-zadovoljenog requirementsa, a tek tad kad radi se uspoređuje snaga-brzina kao FPSi u igri.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice