Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.800
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Misliš na instalaciju drivera ili postavljanje konekcije ?

Marcangel
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Marcangel kaže...

Misliš na instalaciju drivera ili postavljanje konekcije ?

Instalacija drivera (tocnije mad wifi), znam za konekciju...........

The quieter you become, the more you are able to hear...
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Probaj System -> Administration -> Hardware Drivers

 

Ja sam uvijek uspio drivere instalirati na ovaj način. Do sada nisam nikada imao problema s driverima na Ubuntu.

Marcangel
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Tako sam i radi pa mi izbaci "no hardware drivers are (zaboravih sta je dalje pisalo)"............

 

Da se onda spojim sa zicom.............Neodlučan

The quieter you become, the more you are able to hear...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2010 11:17 (Ivan 992).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ako imaš mogućnost probaj se spojiti sa "žicom", pa skineš update i onda ideš "Hardware Drivers". APT radi na taj princip da prvo osvježi repozitorije a tek onda možeš skidat update, znači moraš biti online.

Marcangel
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ako ti niti to ne pomogne, onda ti preporučam da pogledaš ovaj ispod link.

http://madwifi-project.org/

Marcangel
Moj PC  
0 0 hvala 2
15 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Ivan 992 kaže...

Tako sam i radi pa mi izbaci "no hardware drivers are (zaboravih sta je dalje pisalo)"............

 

Da se onda spojim sa zicom.............Neodlučan

Moras biti spojen na internet svakako da ti on to instalira. Samo da znas.

 

U buducnosti gledaj da nabavis kompatibilan hardver. Ja sam recimo uzeo mali d-linkov DWL-G22wireless USB stick i ne moram znati sta su to uopce driveri. Dijelili su ga jedno vrijeme i uz t-comove routere, ako nekoga znas...

14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma znam da moram biti spojen na internet, a ovo sto kazes o hardwaru, jer ja kada sam uzimao laptop nisam uopce ni znao sto je linuxSramim se.........

The quieter you become, the more you are able to hear...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ej ljudi imam par pitanja. Moram naglasiti da sam potpuno now u svijetu Linuxa.

 

1. Instalirao sam Ubuntu. Zašto se nakon instalacije drivera za grafu ( 4870) preko system hardware( mislim da se tako zove) razolucija startup slike skroz smanji i postane vrlo ružna ?

 

2. Jel se to ne bi dogodilo da instaliram drivere koje sam preuzeo s ATi-evih stranica ? Ako da, kako instalirati drivere jer kad kliknem na pakete koje sam skinuo javlja grešku da ne mogu instalirati jer nemam administratorskih ovlasti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Iohannes kaže...

ej ljudi imam par pitanja. Moram naglasiti da sam potpuno now u svijetu Linuxa.

 

1. Instalirao sam Ubuntu. Zašto se nakon instalacije drivera za grafu ( 4870) preko system hardware( mislim da se tako zove) razolucija startup  slike skroz smanji i postane vrlo ružna ?

 

2. Jel se to ne bi dogodilo da instaliram drivere koje sam preuzeo s ATi-evih stranica ? Ako da, kako instalirati drivere jer kad kliknem na pakete koje sam skinuo javlja grešku da ne mogu instalirati jer nemam administratorskih ovlasti.

  1. Nisi jedini s tim "problemom". Uglavnom više informacija o izmjeni Bootup Splash Screena možeš pronaći OVDJE.
  2. Ista bi se stvar dogodila bez obzira kako instalirao drivere. Driveri se ne instaliraju na "dvoklik" nego iz konzole. Uputstva za instalaciju možeš pronaći OVDJE (doduše za nVidia-u, ali je postupak isti).
...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
14 godina
protjeran
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
cro_blue kaže...
  1. Nisi jedini s tim "problemom". Uglavnom više informacija o izmjeni Bootup Splash Screena možeš pronaći OVDJE.
  2. Ista bi se stvar dogodila bez obzira kako instalirao drivere. Driveri se ne instaliraju na "dvoklik" nego iz konzole. Uputstva za instalaciju možeš pronaći OVDJE (doduše za nVidia-u, ali je postupak isti).

To je stari postupak za splash.

 

Evo kako je najlakše: plymouth

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
16 godina
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Buffer Overflow kaže...

To je stari postupak za splash.

 

Evo kako je najlakše: plymouth

Eeeee... To! Hvala kolega na ispravci! Namigiva

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Iohannes kaže...

ej ljudi imam par pitanja. Moram naglasiti da sam potpuno now u svijetu Linuxa.

 

1. Instalirao sam Ubuntu. Zašto se nakon instalacije drivera za grafu ( 4870) preko system hardware( mislim da se tako zove) razolucija startup slike skroz smanji i postane vrlo ružna ?

 

2. Jel se to ne bi dogodilo da instaliram drivere koje sam preuzeo s ATi-evih stranica ? Ako da, kako instalirati drivere jer kad kliknem na pakete koje sam skinuo javlja grešku da ne mogu instalirati jer nemam administratorskih ovlasti.

1. bug . može se riješiti, ali bojim se da je za tebe kao početnika malo komplicirano. to su skoro isti driveri, dobro, možda malo canonicalovog poliranja ove što si skinio preko system hardware (uvijek ti je bolje skidat preko kako ti kažeš system hardware baš za svoju distru, nego s ati-ja općeniti za sve distre)

.

2. sve što trebaš instaliraš preko Applications -- Ubuntu software centar ili System --- Administration -- Synaptic packet manager. Ako si nešto skinio npr. neki .deb paket i želiš to instalirat, dvaput klikneš (ili jednom, ovisi kakve su ti postavke) pita te za root lozinku, upišeš lozinku i to je to. ako si jedini korisnik na računalo onda si u sudo grupi, tako da kad te pita root lozinku, ti upišeš svoju lozinku i to je to.

 

eh da, programima koje skineš (dakle downloadiraš) trebaš dodijeliti pravo izvođenja iliti ekzekucije. to radiš tako da na taj program (file) odeš desnim klikom na Permissions i postaviš kvačicu na Allow executing file as program. vidi sliku

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
13 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Buffer Overflow kaže...
cro_blue kaže...
  1. Nisi jedini s tim "problemom". Uglavnom više informacija o izmjeni Bootup Splash Screena možeš pronaći OVDJE.
  2. Ista bi se stvar dogodila bez obzira kako instalirao drivere. Driveri se ne instaliraju na "dvoklik" nego iz konzole. Uputstva za instalaciju možeš pronaći OVDJE (doduše za nVidia-u, ali je postupak isti).

To je stari postupak za splash.

 

Evo kako je najlakše: plymouth

hmm...ovo mi nije pomoglo...ja ne trebam promijeniti logo nego povećati rezoluciju i dubinu boje koja se smanji na minimum nakon instalacije drivera

13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koji "programom" pokrenuti slike (iso, ..)? Nudi mi jedino przenje na cd/dvd

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
deaxd kaže...

Koji "programom" pokrenuti slike (iso, ..)? Nudi mi jedino przenje na cd/dvd

Ako je Ubuntu u pitanju, desni klik na iso pa Open with Archive Mounter. Za druge distre ne znam, ali postoji jedan program, zove se Furius ISO Mount, možeš i njime. A možeš i u terminalu, ali moraš ko root to napraviti (ili svaku naredbu sa sudo).

 

Uđeš u terminal i prvo napraviš direktorij, tj. mount point:

 

mkdir -p /mnt/mojiso

 

Onda sa mount naredbom mountaš iso svoj (recimo mojiso.iso):

 

mount -o loop mojiso.iso /mnt/mojiso

 

To bi bilo to. Ali mislim da ti je najjednostavnije s Furius ISO Mountom.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Iohannes kaže...
Buffer Overflow kaže...
cro_blue kaže...
  1. Nisi jedini s tim "problemom". Uglavnom više informacija o izmjeni Bootup Splash Screena možeš pronaći OVDJE.
  2. Ista bi se stvar dogodila bez obzira kako instalirao drivere. Driveri se ne instaliraju na "dvoklik" nego iz konzole. Uputstva za instalaciju možeš pronaći OVDJE (doduše za nVidia-u, ali je postupak isti).

To je stari postupak za splash.

 

Evo kako je najlakše: plymouth

hmm...ovo mi nije pomoglo...ja ne trebam promijeniti logo nego povećati rezoluciju i dubinu boje koja se smanji na minimum nakon instalacije drivera

 

a zasto bi uopce to radio? mislim, sta te toliko to smeta? sta nije bitnije da ti u X-ima bude pravilna rezolucija i dubina boja?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Ja sam taj problem rješio pomoću ovog linka.

 

Moj problem je bio u tome da mi je Ubuntu boot screen bio u maloj rezoluciji i slika je dosta treptala (nakon instalacije ati drivera).

 

Marcangel
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.6.2010 15:00 (Marcangel).
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Uskoro namjeravam prijeći na Ubuntu, pa bih trebao pomoć oko spajanja na internet putem Tele2 (pretplatnik sam, imam onaj crni E180 stick). Našao sam ovaj priručnik

http://init.hr/dev/tele2carnet-huawei.pdf

ali je dotični napisan za spajanje putem Carnet-Tele2 usluge.

 

Je li gornji priručnik koristan i za moju situaciju, i ako jeste, što unesem kao username i password? Ima li još koja stvar koju bih trebao znati?

 

Unaprijed hvala.

http://www.matematicko-podzemlje.com/
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Vladimir kaže...

Uskoro namjeravam prijeći na Ubuntu, pa bih trebao pomoć oko spajanja na internet putem Tele2 (pretplatnik sam, imam onaj crni E180 stick). Našao sam ovaj priručnik

http://init.hr/dev/tele2carnet-huawei.pdf

ali je dotični napisan za spajanje putem Carnet-Tele2 usluge.

 

Je li gornji priručnik koristan i za moju situaciju, i ako jeste, što unesem kao username i password? Ima li još koja stvar koju bih trebao znati?

 

Unaprijed hvala.

Tako slično ide, samo ti je apn drugačiji. Nije carnet.tele2 nego internet.tele2.hr ako se ne varam.

 

Postavljanje mobilnog interneta je jednostavno u Ubuntu-u.

 

Ja ga imam (tele2) na jednom od laptopa.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Već koristim Ubuntu 10.04 u dual bootu sa Win 7 i postavio sam ga onako kako mi paše tako da bih želeo da izbegnem neke problematične situacije koje se mogu javiti petljanjem po OS-u, zato nameravam preko Virtual Box-a staviti virtualnu mašinu preko Ubuntu-a. Nemam jak stroj (jednojezgreni procesor, 1,5 GB RAM-a) pa me zanima koju distru da stavim na virtualnu mašinu, poželjno bi bilo da se zasniva na Debianu ili neki od derivata Ubunta zbog već poznavanja tih OS-ova?

 

Mislio sam staviti Ubuntu ali pošto nemam puno prostora na hardu a i brine me malo RAM-a razmišljam o alternativama.

Cloud computing vesti i recenzije: http://www.ictcloud.wordpress.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja bi ti preporučio xubuntu:

http://www.xubuntu.org/

 

kada sam ga ja stavio na svoj stari komp jako malo je zauzimao

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
Quark kaže...

Već koristim Ubuntu 10.04 u dual bootu sa Win 7 i postavio sam ga onako kako mi paše tako da bih želeo da izbegnem neke problematične situacije koje se mogu javiti petljanjem po OS-u, zato nameravam preko Virtual Box-a staviti virtualnu mašinu preko Ubuntu-a. Nemam jak stroj (jednojezgreni procesor, 1,5 GB RAM-a) pa me zanima koju distru da stavim na virtualnu mašinu, poželjno bi bilo da se zasniva na Debianu ili neki od derivata Ubunta zbog već poznavanja tih OS-ova?

 

Mislio sam staviti Ubuntu ali pošto nemam puno prostora na hardu a i brine me malo RAM-a razmišljam o alternativama.

Mislim da se nemaš ćega bojati, evo ja već jedno 8 mj. vrtim Ubuntu kojem sam radio baš sve i svašta i još se vrti ko da sam napravio fresh install. A kad tek pomislim da sam sve to radio na Windowsima, već vidim da bi ih reinstaliral jedno 5-6 puta...

 

Kolega iznad mene je preporučio Xubuntu, koji bi se trebao vrtiti u virtualnoj mašini bez problema, WM mu je Xfce koji je brz i lagan i stvarno mislim da bi trebalo šljakati bez problema.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala na odgovorima, odabir je pao na Xubuntu.

Cloud computing vesti i recenzije: http://www.ictcloud.wordpress.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav ljudi, muči me jedan problem, mislim da znam u ćemu je stvar, ali možda se i varam. Dakle, želim napraviti na usbu (8 gb) 2 particije, jednu fat32 za storage, drugu malu ext2 za Damn Small Linux. Sve ja to uredno napravim sa fdiskom i to tak da stavim kao prvu particiju ovu veću, 7 gb i nešto sitno, te za DSL ostavim 70ak mb za drugu particiju (radi windowsa, jer oni vide samo prvu, zato sam veću stavio kao prvu). Problem je taj što mi nakon što sve napravim i formatiram, kad želim mountat drugu particiju (ext2) izbaci error. E sad, probal sam staviti tu particiju kao prvu, te mi najnormalnije mounta? U ćemu je točno problem, zašto ne mogu mountat ext2 kad mi je blizu kraja diska?

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Pozdrav ljudi, muči me jedan problem, mislim da znam u ćemu je stvar, ali možda se i varam. Dakle, želim napraviti na usbu (8 gb) 2 particije, jednu fat32 za storage, drugu malu ext2 za Damn Small Linux. Sve ja to uredno napravim sa fdiskom i to tak da stavim kao prvu particiju ovu veću, 7 gb i nešto sitno, te za DSL ostavim 70ak mb za drugu particiju (radi windowsa, jer oni vide samo prvu, zato sam veću stavio kao prvu). Problem je taj što mi nakon što sve napravim i formatiram, kad želim mountat drugu particiju (ext2) izbaci error. E sad, probal sam staviti tu particiju kao prvu, te mi najnormalnije mounta? U ćemu je točno problem, zašto ne mogu mountat ext2 kad mi je blizu kraja diska?

Pročitaj pažljivo ovo: http://www.dedoimedo.com/computers/grub.html

 

i biti će ti puno jasnije. Sve je u bootloaderima i particijama Namigiva

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Bok ljudi, radim si konfiguraciju u Conkyu i zanima me imali kakva funkcija u njemu koja ispisuje postotak osvljetljenja LCDa na laptopu?

Zapravo, pomoću "exec" funkcije mogu ispisivat output bilo koje komande iz terminala, tako da mi zapravo treba komanda koju upišem u terminal, a na stdout mi baca postotak osvjetljenja.

 

probao sam sa: 

cat /proc/acpi/video/M86/LCD/brightness

(kod vas je putanja možda malo drugačija)

 

ali mi jednostavno vraća

<not supported>

ali imam ljudi na netu kojima ovo uredno radi.

 

Ima ko kakvih ideja?

Radim na Ubuntu 10.04 na laptopu Dell Studio 1555.

We're all mad here.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

U ubuntu-u lijepo piše postotak brightness-a:

 

/proc/acpi/video/VGA/LCD/

 

cat brightness

 

levels:  12 25 37 50 62 75 87 100
current: 75

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i &amp;amp;amp;amp;lt; 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - pitanja i odgovori

Da, ali izgleda da ovakva struktura nije kod svih sistema. Na drugom kompu mi ovo tvoje uredno radi.

 

A na laptopu mi je poslje /proc/acpi/video:

/video
   `-- M86
       |-- CRT
       |   |-- brightness
       |   |-- EDID
       |   |-- info
       |   `-- state
       |-- DOS
       |-- HDTV
       |   |-- brightness
       |   |-- EDID
       |   |-- info
       |   `-- state
       |-- info
       |-- LCD
       |   |-- brightness
       |   |-- EDID
       |   |-- info
       |   `-- state
       |-- POST
       |-- POST_info
       `-- ROM

 

Meni u svakom od ovih "brightnes" fileova piše <not supported>

 

Ima li možda neki drugi način kako provjeriti koje je osvjetljenje?

We're all mad here.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Reko, baš da vidim, isto je i kod mene. U brightness fajlu piše samo <not supported>. Ne znam. Iako imam mali problema sa brightnessom (u pitanju je laptop), mogu ga podešavati sa Fn + Home (povećavati), Fn + End (smanjiti), ali recimo, ja ga povećam do kraja, a on padne na staru vrijednost i tak se hrvamo još par puta, onda ostane na najsvjetlijem jedno pola sata, pa opet padne... Ne znam stvarno u ćemu je problem.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice