Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.100.180
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Još jedan file manager. Koji problem rješava, ne znam.

Link

 

A ono, dual-pane (vertical or horizontal split) and quad-pane layouts; Support for browsing archives as normal folders; Support for cloud storage, such as Dropbox, Google Drive, Amazon Drive; 

  • Analyses disk usage; KVM support... to su neke meni zgodne stvari, ali nije da mi baš treba.
    Vertical split po želji i quad pane bi moglo biti fora, ponekad. U stvari, ni DC više ne koristim, navikao sam se zlorabiti Caju do ibera.
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Eto ga na, apt-get soft manager zaskoro i na krombuku. Ili tako nekako.
https://www.chromestory.com/2019/01/chrome-os-install-linux-apps/

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

edit, obrisan youtube kanal

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 14:50 (overhead).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 22:49 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ništa posebnog.. samo 'template' (ostali VMovi kao vbox već po nazivu kreiranog virtualca ponudi 'odgovarajući' OS s defaultnim postavkama..). Od 1803 su prčkali po hyperu.. ubili staru kompatibilnost koja je važnija za VM nego ovo ''ništa''.. tj kao što se do sad moglo napraviti bilo koji virtualac, više su zakakili nego pomogli..) -imho.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Molim savjet, prijatelj ima pun disk, krepane windowse i samo 2.5gb RAMa (sva 4 slota) zauzeta,

ugradio bih mu zato novi ssd i instalirao linux Mint na njega, pošto je rekao da samo surfa na njemu, čak ni dokumente ne piše u officeu.

 

Koliko sam pročitao Linux može vidjeti NTFS, to radi odmah ili mu treba neki dodatak?

Također ako bootam Linux, ne moram zaštititi stari disk od pisanja? Htio bih da može vaditi podatke sa starog diska u Linuxu, ali da za svaki slučaj ostane kakav je bio.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-''samo surfanje'' ... internet (sadržaj) = multimedija, ista stvar (danas) kao gaming, isti requirementsi ali ne toliko jaki. Soft ne rješava nedostatke HWa, requirementsa, soft-OS nisu čudotvorci. Svi OSevi su isit, već desetljeće identični requirementsi npr za gui installer 512mb.. itd. ili usporediti s mobitelima/tabletima. Za surfanje je važan-glavni browser, ima svoje requirementse, jedan od njih je VGA (hw akceleracija npr h264..). Ako to radi vga tad je ok, ako radi cpu (soft) tad neće biti dovoljno 'konjskih snaga'..

pod win je to npr AERO tj dx90c kao današnji minimum, pod lin je to OGL.. i npr minecraft traži minimum 1.2 client... ako vga zadovoljava, tad će KDE biti dobar, ako nije tad neki xfce ali tad ne očekuj ''internet''.. može office, može tetris ali ne multimedija/gaming/video (jer se za video koriste kodeci koji traže odgovarajući hw ili snagu za dekompresiranje-play).

-danas je standard x64bitni.. s manje od 4GB nema smisla koristiti, logičnije 32bitni (prednost, manje rasipanje resursa koji su već nedostatni, pri tome je os jednako dobar-loš.. stvar je u appsima). Os ne služi sam sebi, služi appsima. Bez dovoljno RAMa, možeš imati najjači-novi PC, sve ostalo top, bit će spor-slab. 2,5GB je OK nije nedovoljno, ali već par godina je minimalno 4gb i sve app su bahate-troše. Browser kao ff-chrome.. otvori tabove, nevažno jesi li na win-lin.. vidi potrošnju. To je i svrha rama, koristiti ga, ali ram kao resurs je takav da ga mora biti dovoljno, ne kao cpu koji je samo poželjno da je jači ili disk-veći.. ram je ili radi, ili ne. Višak je višak, ali manjak je 'ne radi'. + pa se sad već defaultno odbacuje npr swap particija koja je do sad bila standardna (za kompenzaciju kad nedostaje rama, jer tad se app jednostavno sruši).

-ponekad je dobro rješenje koristiti stariji soft (app) ali su vezani verzijom osa, kernela, dlla.. npr ff-chrome od prije 5god traže manje rama, manje bahato, ali tad moraš stariju distru koja će već u startu imati problema s nadogradnjama i npr playanjem yt koji je sa flasha prešao na html itd itd.. suport-update.. internet te upravo tjera na naodgradnje, mada je software vječan-nepoderiv, stalno se mijenja, verzija.. bez interneta kao kriterija možeš uzeti distru od prije npr deset godina, radi. Danas više nekih distri nema u 32bitnoj verziji..

-linux, OS, nije čudotvorac niti je linux bolji/lošiji od nekog drugog osa, dok je support (proizvođača, za desktop) na strani MSa. Jednako možeš usporediti npr andorid-mobitel.. vidi kako se mijenjaju HW (cpu-ram) i requirementsi appsa. Upravo appsi su primarni kriterij koji os možeš koristiti ako HW zadovoljava.

 

-sve, sav HW radi kroz driver, na svakom OSu. .. pa tako i pristup disku, ntfs.. to je samo odgovarajući driver. Mint ga ima, ubuntu (canonicalova politika) ga ne uključi ako ne postoji neki ntfs disk za vrijeme installacije, ostale distre.. kako-koja.. (i obrnuto, može i win čitati ext..).

-mint je ok (tko želi 'puno' softa outofbox) dok ubuntu ide na osnovno (ne želi nikakvu ovisnost o trećoj strani). Važnije je koji gui, kde-xfce.. a to treba biti suklađeno s appsima koje želiš koristiti pa i browserom (ili dllhell).

 

-read-write-exicute.. ili rwx je permision na svakom fileu 000-666/777 ako postaviš x00 dobiješ readonly, juzer ima ili nema pravo, to određuje admin-root. (može se i mountati kao readonly, kao cd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Nakon ihuseve litanije je odmah kolegi sve jasno...

 

 

 

 
1 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Svejedno hvala na odgovoru... ma nisam uspio ni bootat winse da vidim koja je grafa... proc je Athlon 64 x2, ako bude i nakon toga falilo RAM-a, mogu vjerojatno nabavit na njuškalu pločice po 1GB pa bih mu ga digao na 4GB.. Al sami winsi sigurno u startu uzmu više od Linuxa, a ako zatreba grafa se može i dodati...

5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Problem je prije svega kernel i systemd.

Kojekakvi memorijski scheduleri, numa allocatori, procesoski scheduleri i patchevi, a u kernelu ih ima mali milijon. do prije 2 godine su spadali u experiment feautures a danas su svi po defaultu u kernelu jer se predpostavlja da svako ima 4gb rama pri cemu oni pomazu performansama, a ispod toga odmazu i dovode do overheadova u memoriji.

problem je osa vise nego aplikacija samih.

danas distribucije idu na manju frekvenciju kernela sto povecava latenciju i smanjuje energiju

za sve ispod 4gb rama treba traziti distribuciju koja ima non-voluntary pemption kernel, i koja nema systemd

a to svakako nije mint.

arch ima non-voluntary kernel ali koristi systemd, on ako se stavi openrc je dobar za stara racunala. inace tu je linux puppy... jedna od rijetkih distra koja po defaultu jos uvijek koristi openrc i jos uvijek korsiti visku frekvenciju kernela i scheduleri su podeseni na malu latenciju.

tako da nije isto, jedan obican browser ce bolje raditi na pupy linuxu nego na mint na 1,5gb rama ali na 4gb rama ce vjerojatno bolje raditi na mintu nego na puppy linuxu.

 

ako nemas iskustva da ides prckat po frekvenciji, latenciji i procesorskim, memorijskim schedulerima kernela ili  ti se ne da stavljati openrc na arch... puppy ti je najbolja opcija. stavljati mint na 1,5gb rama ... bolje onda stavi windows xp

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 14:33 (overhead).
 
4 0 hvala 2
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

tx... 2.5 GB RAMa ima

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

..

 

ako nemas iskustva da ides prckat po frekvenciji, latenciji i procesorskim, memorijskim schedulerima kernela ili  ti se ne da stavljati openrc na arch... puppy ti je najbolja opcija. stavljati mint na 1,5gb rama ... bolje onda stavi windows xp

 

-ima 2,5 .. to je dovoljno (da ne ulazimo dalje).. ali svakako je poželjno više. Od viška glava ne boli, manjak naprotiv ne radi.. (onako kako se očekuje).

 

-staviti 'mrtav' OS je besmisleno ali ok kao karikiran primjer :) (pogotovo jer je kriterij internet-surfanje .. uskoro ni browsera neće biti). (dok gore u pitanju opet nepotrebnja tvrdnja da neki os, win, troši više.. os ne troši, pametno raspolaže dostupnim..). Jednako tako neiskusnom spominjati arch i sl je recimo 'nepristojno' :)) puppy nije 'pravi'.. nego nešto što radi na mikrovalnoj-floppyu i sl iz prošlog stoljeća. Glavne distre su ono između čega treba prosječan juzer birati, prvih 10 na distrowatchu.. a sve je ispod haube isto, os-linux, dok je gui stvar ukusa ako su zadovoljeni requirementsi (ako nisu, tad je pc preslab, nije za današnje prosječne želje-potrebe ili još gore, tad se stvara loš 'okus' linuxa, jer tad na preslabom hwu juzer dobije odgovarajuće slabe performanse mada je očekivao 'brda i doline'.. realnost.). + kaže da će dodati rama ako zatreba, vga.. tak da ne vidim potrebu za opskurnim distrama koje ismaju sasvim drugačiju namjenu od traženog. Nasuprot, prvo nek ide na KDE, ako je ok, tad će dobiti što je tražio, ako nije ili pojačati hw ili otići na light distru (ovisno što će biti usko grlo, ram-vga ili oboje)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

sorry, ja sam vidio 1,5gb

2,5 ajde vec moze proci za neki mint

ali nije isto, distribucije imaju razlicite kernele.

npr arch ima po defaultu frekvenciju 500hz i preemptible scheduler, dok npr kali (jucer sam mu gledao kernel) ima frekvenciju 250Hz i voluntary scheduler. To je ono zasto se kaze da je arch brz linux, te sitnice ga takvim cine...

samo sto netko ko ima i7 processor i 8gb rama nece primjetiti razliku izmedju archa i kalia. ja na svojom i3 i 4gb sigurno da hocu.

do prije 2 godine sve distribucije su imale 1000hz kernel ali sad se ide na energiju kako je hardware dostupniji i jeftiniji.

Svaka distribucija podesava i optimizira kernel na svoj nacin i svi ti genericni kerneli su optimizirani najbolje sto moze biti za sve - i laptope i pc i ove i one potrebe. tako da to sve je linux u sustini ali kod razlicitih distribucija on se razlicito ponasa jer Linus ne radi funkcionalne kernele, on samo daje source da savaka distribucija iz njega slozi kernel kakav joj odgovara.

Npr uzmemo kernel sa kernel.org i kompiliramo ga u binary bez konfiguracije - takav kernel nema sanse da ce raditi niti na jednoj distribuciji, a ako uzmemo kernel iz repository neke binary distribucije i kompiliramo ga - radit ce. Jer Linus objavi samo source kojeg developeri distribucija podese kako njima pase i onda to ic konfiguirat za njima nema smisla... kad god sam kompilirao kernel iz repositorija i konfiguirao za sebe - nisam ga mogao butat... ali svakog kojeg kompiliram iz kernel.org, radi bez problema na svakoj distri jer developeri patchiraju kernel i podese algoritme tako da ako malo vise odudaras konfiguracijom od njihove, to vise nece radit, onda moras signature keyeve cistiti po algoritmima, debian je najgori po tome

Tako da kernel je linux ali onaj sa linux.org od Linusa, ovi kerneli sto ih vrte razlicite distribucije su gulasi i salate Linuxa I debian i debian based su najgori, najbolji generican kernel ima arch... bolji i od gentoovog genkernela.

steta samo za arch sto su bili medju prvima koji su uzeli systemd, nadam se da ce i dalje imati podsrku za openrc... ako je ukinu (kao sto su vec poceli neki, fedora, open suse,...) nikad me vise arch ne vidi...

o tome se radi, Linus i dalje podrzava openrc u kernelu, ali eto.. fedora ga vise ne moze imati iako je sve to isti kernel.

Isto kao i svi drugi binary, sve aplikacije. KDE iz debian repositorija vjerojatno nije isti KDE-u iz arch repositorija... Sve je open source i distibucije su tu razlicita implementacija toga open source-a, nebitno je li to kernel ili KDE

debian developeri uzmu kde source i iskompiliraju sdk podrsku za development, mozda dodaju i bluetooth podrsku, dok arch developeri sigurno ne stavljaju sdk podrsku, oni mozda dodaju podrsku za pulseaudio.... i na kraju to vise nisu isti kde binary.

kad smo vec kod toga... to je jedino sto mrzim u gentoo linuxu, sto ne daje ciste source aplikacija vec ima svoje prekonfiguirane i onda ako hoces maknut debug iz firefoxa, -debug useflag nece biti dovoljan portageu, treba patchirati source i zajebavati se... sad tako za svaku aplikaciju... nema smisla.

SourceMage je jedina distribucija koja daje najcisce moguce source pakete, netaknute od developera..

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 20:36 (overhead).
 
2 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala vam na odgovorima, ihush, overhead...

nešto sam i naučio o Linux kernelima :o)

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

nešto kao bump-reklama-PR.. + digresija :) NHF.

cowboyi ponovo jašu (i naravno, kompajliraju krenele-linuxe .. što već) :))

nova tema, koja je u začetku, možda će biti nešto-dobro, no kako autor predlaže, susdržavam(o) se od spamanja-postova dok ne napravi .. (nešto). Pa ovdje, prijedlog, nejasnoća-pitanje.. kreće s downloadom krernela, kao prvim korakom, a preskače da već podrazumjeva juzera na linuxu (postojećem funkcionalnom sysu-osu..) i recimo da je tema nešto što nije za početnike, pa ni njima namjenjena mada je tako koncipirana (filozofski postaviti pitanje, jel korisnik-početnik taj koji treba započeti od nule, kompajlirati krenel? .. možda je početak tad učiti matematiku 1+1=2, možda osnove logike if-then, batch.. .. ne, ne može se početnika na PCju-OSu-linuxu, učiti assembler-kompajler kao početak, početak može biti ''tetris'' jednako kao što klinac uči voziti bicikl, tek tad ga uči šarafiti, dok nakon dvadeset godina možda rastavlja getribu u AMGu..). No to je stvar mišljenja-kriterija-filozofije.. pa da ne filozofiram nepotrbno, pohvala za trud, pozdrav kauboju, i link.. :)

 

https://www.bug.hr/forum/topic/linux/upoznajmo-gnulinux/265998.aspx?page=0&jumpto=5842000&sort=asc&view=flat

 

no, (edit+aldd).. evo i prijedloga, ako se misli tema u koracima, od nule.. početi s temom koja će olakšati kreiranje bootabilnog stikića, mada postoje kvalitetni howto za npr ubuntu, mada je sve to isto, početnik ne zna ništa, pa ni kako se snaći, googlati.. sve mu je to na 'kineskom'.. i nakon što promaši par puta, odustane.

-pa, recimo DL mint/ubuntu/suse/fedora.. izrada stikića, liveboot, prvi klik. .. jer je istovremeno to preduvijet 'kompajliranja' (da bi mogli kompajlirati, treba nam funkcionalan strojćić..-distra). Zar ne?

stikić 1-2gb može biti (pre)mali, 4-8 idealno.. veći ugl nije potreban (nije iskoristiv, boot stikić nije dostupan za korištenje, stari standardi, mada se sad po novom može.. btw i win od 1803.. novi standard koji dozvoljava pristup, ne kao casper-persistent.. što bi bilo za advanced juzere). Pod win je lakše s tim viškom, jer je dostupan (legendarni C: disk-particija).. pa tamo mogu biti razni npr driveri-appsi i sl. ili radni folder.

-zbog starog standarda koji je branio pristup flashmemoriji-particijama, mada se particija kao takva mogla kreirati jednostavno je bila nedostupna za live. O tome razmisliti kad se nešto radi, staro-novo, jer hrpa alata je staro, tromo, stara pravila ili ako se googla nađe se stari podatak .. pa kao podsjetnik, sve se mijenja.

-drugi dio, BIOS, od uvođenja UEFIja, GPT, sec.boot.. sve uz ograničenja i probleme koji su od 2012-2014.. pa npr canocnical (ubuntu) plaća licencu MSu, nekad su bile i kazne zbog takvih igara wintela+OEM.. a to je preduvijet bootanju, installu, npr za GPT je isključivo 64bitni OS, uefi ga defaultno uključuje kao i ahci mod, tad nema boota za npr staru distru.. jer ne podržava, kao ni stari GRUB (0.97) itd.. MBR je dobar, dovoljan, sve se može i u legacy modu tj to većini juzera uopće nije neka prednost, nego je to PRovski marketing koji je tako eliminirao sve staro, time i alate-bootove, kompatibilnost. BIOS mora biti odgovarajuće podešen, kao predkorak prije instalacije i imati na umu želejni mogući multiboot.. tj zajednički nazivnik je ograničenje ako želimo više OSeva. Ako je samo jedan/novi, tad je i to manje važno. Sad više nema nekih posebnih problema s većinom distri-installera.. ali ako netko ima problem tad je vjerojatno odgovor bios-postavke.. (koje su defaultno većinom za win8-10).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.1.2019 14:06 (ihush).
 
3 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

nego sta...

bas sam trazio ima li tema o kernelu, i nasao se... a znao sam da sam bio registriran al sam zaboravio i nick i mail..

a cuj... ne vjerujem da ce neko s windowsa doc odma kompilirat kernel ali mozda mu tema pomogne da cowboyski zajasi linuxu... toolchaine ce valjda instalirat prije nego krene na kernel...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.1.2019 14:50 (overhead).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-neke stvari su 'nezaboravne'.. za sve ostalo uz master može linux ili sve je to file.. :)))

 

edit: evo, započelo je 'spamanje' tamo u temi.. o nečemu :)) naravno, stari mućki provokator! .. a ja i dalje apstiniram, pristojno .. no, da.. točno kaže bunkerić, navala juzer-početnika se tek očekuje (žešće nego virus gripe..) :)))

 

 

edit: .. . - i završilo.

kao i bezbrojni drugi rekompajlirani kerneli. Šteta, a čak nisam ja neki uzrok :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.1.2019 11:23 (ihush).
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Evo instalirao ga... prvi Linux koji sam stavio na pravi komp.

Sat i pol šarafljenja SSD-a i instalacije Minta, i 4 sata j...de da proradi driver od Wifi USB donglea.. (nema kabel)... makli taj driver iz novijih distri, plus još j...de da taj driver loada pri bootanju, makli rc.local iz Minta 19... sys log me navukao na pravi trag... ajmee... sad ima da mu radi ko urica, za youtube fejs i gmail , na kompu iz 2006-te.

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

NHF, ali ihush i overhead, koji ste vi idijoti :)
Čovjek vas jednostavno pita hoće li mu raditi NTFS na Linuxu (dobro pitanje, jer radi ali - ima ponekad i nekih čudesa).
Vi ga ubijete reklamom za Gentoo (arch/gnu/whatever) i ihush tko zna već čime.

Cartmane, problem je samo RAM imho, i to za Chrome (Chromium, Firefox...).
Inače je fora da je potreba keširanja (swap) na hdd uvjetovana nedostatkom RAMa, a SSD je tu zanimljiv. Sigurno ubrzava najbolniju točku, ali se i ponaša čudnovato u odnosu na legacy HDD: sve je ok dok prostora ima, ali se naglo usporava kad mu istog ponestaje. Tu Linux ne može ništa.

Moj savjet je da se upravo zbog Chromea swap defaultno postavi veći (može se to i naknadno, jel).
Pitanje je i raubanja SSDa, tu je mnogo bajki rečeno ali u praksi se nije pokazalo da prebrzo odlazi.

Inače, danas vrijedi i obrnuto pravilo: Ako (ali doista) imaš pregršt rama, swap možeš isključiti (odn. postaviti minimalni "pametni" ram-disk swap). Skeptičan sam prema tome (Chromeu nikad dosta, a nije jedino zlo) ali sam svojedobno testirao, performanse su (logično) bolje. To je, inače, u osnovi, neki prastari koncept za ubrzanje sistema koji se baš nije pokazao uspješan (osim u specifičnim situacijama).

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.1.2019 4:23 (Zechina).
 
2 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

NHF, ali ihush i overhead, koji ste vi idijoti :)
Čovjek vas jednostavno pita hoće li mu raditi NTFS na Linuxu (dobro pitanje, jer radi ali - ima ponekad i nekih čudesa).
Vi ga ubijete reklamom za Gentoo (arch/gnu/whatever) i ihush tko zna već čime.

Cartmane, problem je samo RAM imho, i to za Chrome (Chromium, Firefox...).
Inače je fora da je potreba keširanja (swap) na hdd uvjetovana nedostatkom RAMa, a SSD je tu zanimljiv. Sigurno ubrzava najbolniju točku, ali se i ponaša čudnovato u odnosu na legacy HDD: sve je ok dok prostora ima, ali se naglo usporava kad mu istog ponestaje. Tu Linux ne može ništa.

Moj savjet je da se upravo zbog Chromea swap defaultno postavi veći (može se to i naknadno, jel).
Pitanje je i raubanja SSDa, tu je mnogo bajki rečeno ali u praksi se nije pokazalo da prebrzo odlazi.

Inače, danas vrijedi i obrnuto pravilo: Ako (ali doista) imaš pregršt rama, swap možeš isključiti (odn. postaviti minimalni "pametni" ram-disk swap). Skeptičan sam prema tome (Chromeu nikad dosta, a nije jedino zlo) ali sam svojedobno testirao, performanse su (logično) bolje. To je, inače, u osnovi, neki prastari koncept za ubrzanje sistema koji se baš nije pokazao uspješan (osim u specifičnim situacijama).

swap na ssd?

bolje nek si kupi usb za 100kn i stavi swap na njega

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.1.2019 7:26 (overhead).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

NHF, ali ihush i overhead, koji ste vi idijoti :)
Čovjek vas jednostavno pita hoće li mu raditi NTFS na Linuxu (dobro pitanje, jer radi ali - ima ponekad i nekih čudesa).
Vi ga ubijete reklamom za Gentoo (arch/gnu/whatever) i ihush tko zna već čime.

Cartmane, problem je samo RAM imho, i to za Chrome (Chromium, Firefox...).
Inače je fora da je potreba keširanja (swap) na hdd uvjetovana nedostatkom RAMa, a SSD je tu zanimljiv. Sigurno ubrzava najbolniju točku, ali se i ponaša čudnovato u odnosu na legacy HDD: sve je ok dok prostora ima, ali se naglo usporava kad mu istog ponestaje. Tu Linux ne može ništa.

Moj savjet je da se upravo zbog Chromea swap defaultno postavi veći (može se to i naknadno, jel).
Pitanje je i raubanja SSDa, tu je mnogo bajki rečeno ali u praksi se nije pokazalo da prebrzo odlazi.

Inače, danas vrijedi i obrnuto pravilo: Ako (ali doista) imaš pregršt rama, swap možeš isključiti (odn. postaviti minimalni "pametni" ram-disk swap). Skeptičan sam prema tome (Chromeu nikad dosta, a nije jedino zlo) ali sam svojedobno testirao, performanse su (logično) bolje. To je, inače, u osnovi, neki prastari koncept za ubrzanje sistema koji se baš nije pokazao uspješan (osim u specifičnim situacijama).

- čime? :)

- ntfs radi (kao i sve ostalo) ako ima driver (jednako win s ext). Ubuntu defaultno ne instalira (ako nema neka ntfs particija za vrijeme installa..). Najmanje važno za pitanje.

- surfanje, yt, potrebe browsera za ramom.. sve radi, što kad otvori tabove? Jedino što sugeriram je krenuti s guijem koji koristi hw kao kde, dok neki uporno zagovaraju puppy ili (re)kompajliranje :))) ..

- korištenje ssd-swapa je još za teološko-filozofsku domenu, trošiti-čuvati disk ili ga habati ili bez swapa (a rama nema dovoljno..). SSD treba služiti korisniku, nek se haba, ali neće dugo, no bar će iskoristiti garanciju :) .. no što se tiče performansi, swap, kad je stvarno potreban, degradira strašno u odnosu na ram. Danas ram nije problem (kao stoljeće ranije..) i čak nije stvar nekog OSa nego baš svih, sav soft (os-app-driver) ima zahtjeve, mora imati dovoljno rama, tad radi. Nevažno win-lin-osx, dok starije verzije nisu alternativa kad je surfanje kriterij (pa tako ni manje zahtejvne verzije appsa iz prošlih vremena sukladno raspoloživim resursima..). Obrnuto se radilo, swap u ramdisk (kad se ima dovoljno rama) no i to je dubiozno tj besmisleno, samo npr pod win (jer je swap od početka uključen, a možda i ostalim osevima, ovisno o verziji-generaciji) je swap morao postojati, jer su svi appsi očekivali i ''trošili'' bahato računajući da neće ručiti sys ulaskom u ''minus'' što rješava upravo swap.. Zato je za nove distre (ovisno o installeru) swap isključen-izbačen, nije više defaultno uključen u kreiranje particija ili kao file..

- za swap još vrijedi stara formula.. od 1,5-do-3x u odnosu na ram, ali logičnije je postaviti koliko neka app u nekom trenutku može zatrebati, pretpostavka 4-8gb.. na postojećih 2gb. Novo pravilo nema veze s umnoškom .. nego s potrebnom količinom. Problem swapa na ssdu je trimanje-trošenje tranzistora (čelija).. i da bi ssd disk mogao trajati, mora imati barem dvostruko više mjesta za alokaciju.. tj interni kontroler modernih ssdova automatski disperzira zapis po svom algoritmu (to nema veze s defragom i sl. tj ima.. ne radi) ali za swap particiju je to neiskoristivo jer se koristi na drugačiji način direktna fizička adresa.. zato može swap-file koji će dijeliti sudbinu ostataka /root-sysa.. tj postaviti dvostruko veću particiju za sys od nužnog i tamo swap file ako je potreban, ofrlje cca 50-100gb particija, ostalo za /home .. pa to na 120gb nije baš preporučljivo, može na 240gb ssd.. (s manje je bolje imati jednu particiju).

 

- dok je wlan driver problem koji se pojavio i juzer ga je uspješno riješio. Simbolički prikaz kako može sve/svaki os, ako ima potrebne drivere, no ostaje pitanje kako će se ponašati u radu-surfanju na nekom yt klipiću.. (čak više stvar 'higijene' juzera, neki obožavaju imati bezbroj tabova i otvorenih appsa-procesa, neki mogu s manje resursa..).

 

overhead kaže...
..

swap na ssd?

bolje nek si kupi usb za 100kn i stavi swap na njega

 

 

 -RAM.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

swap na ssd?

bolje nek si kupi usb za 100kn i stavi swap na njega

 

Ajd pročitaj još jednom što si napisao i dobro razmisli još jednom. Hint: komp je 13g star.
Btw nije da nisam probao i to.

As ihush said: RAM (def. usko grlo, ali problem je naći odgovarajući. I po pristojnoj cijeni naravno, ulagati puno u stari stroj je no-go).

 

ihush kaže...

- ntfs radi (kao i sve ostalo) ako ima driver (jednako win s ext).

 Ne. Odnosno: da, ali.
Ovisi o uporabi.

Što bi Mance rekao: "ima mnogo brojeva..."
Osnovno pravilo je da ako će se NTFS koristiti paralelno s Windowsima, treba pripaziti na neke stvari. U suprotnom, najmanje zlo koje će ti se desiti jest da će neki fajl biti "unmovable" (pod drugim sistemom), a najgore da ti Windowsi nađu da "nešto ne valja s tvojim diskom i sad će to oni riješiti" (tako sam nekoć izgubio 2 diska). Osnovni je problem da su drugačije kombinacije slova / znakova zabranjene pod Win u odnosu na Lin (i obrnuto). Naravno da to vrijedi za svaki file system, ali kod NTFS je specifično (u negativnom smislu), mislim da se to kod NTFS zove "NTFS Self-Healing" Windows feature.

Drugi je problem da Linux ne može kontrolirati manipulaciju MFT (Master File Table) od Winsa, odn. ono što Winsi čine s time. Govorim o kompresiji, defragmentiranju, "self-healing" (opet) itd. Tu mogu nastati problemi nedostupnosti fajlova (u drugom sustavu).

U pravilu, ako će se šerati s Winsima, trebalo bi forsati "pasivne" particije, odn. one na kojima su podaci čisti storage. Naime, ako se neki program tamo sruši (neovisno o sustavu) i ostavi neki svoj temp garbage (a piping/redirection je normalna stvar na Linuxu), i to s nekim čudnim kontrolnim karakterima, pitanje je što će drugi OS činiti s time (> probati to "fixati").

 

Ako pak nema šeranja diska/particije, mislim da tu nema problema.

 

>32-bit umj. x64 OS-apps
S time se slažem s tobom, neovisno je li procesor 32/64. Obzirom da je RAM usko grlo, to je naprosto činjenica. Sad, hoće li biti 32-bit appsa, to je naravno potencijalni problem.
Npr sumLjam da imaš x32 Viber (inače, zgodna stvar: fino radi na desktop Linuxu).
Opet, obzirom na 64-bit proc, trebalo bi testirati performanse u praksi. Meni je sin jednom sebi, greškom, instalirao 32-bit Ubuntu (umj. 64-bit), baš mu je fino radio.

> Jedino što sugeriram je krenuti s guijem koji koristi hw kao kde
Pa ne znam baš da će ti hw akceleracija kod KDE raditi na 13g staroj grafi ;)
U svakom slučaju bih radije preporučio Xfce za takav stroj. Mint, Lubuntu ili egzotiku: Peppermint itd.

puppy ili (re)kompajliranje :))) ..
To uopće neću komentirati. Samo me prisjetilo na jednu odličnu mini-distru koju je sam autor shjebao, šteta: Slax (mini live verzija Slackware). Slax je bio full modularan, moduli su bili preteća Flatpak / Appimage, samo kompaktniji. Odn.: složiš si svoju USB live distru samo od modula koji ti trebaju, kao lego kockice. Moduli su bili žestoko optimizirani. Sad je to običan mini apt-get Debian-alike.

 

SSD treba služiti korisniku, nek se haba, ali neće dugo, no bar će iskoristiti garanciju :)

Sve 5, ali fućkaš garanciju ako izgubiš (bitne) podatke. Osim te "sitnice", gledano uloženo-dobiveno, nema sumnje da je SSD umj. HDD je* dobitna kombinacija za stariji hw. Prvo slijedeće je naravno RAM, pa (ev.) grafa. Govorim o uskim grlima, naravno.

- za swap još vrijedi stara formula.. od 1,5-do-3x u odnosu na ram
Sad bi tu mogao mnogo toga napisati: da i ne. NIKAD uporaba swap-a nije bila ista kod Winsa i Linsa; Linux je uvijek trebao manje swapa (jer ga je bolje iskorištavao). Windowsi su tu rapidno napredovali pa vjerujem da koriste sve moguće điđe da uporaba bude dinamička i optimalna. Ad acta što Winsi nikad nisu znali upotrebljavati memoriju kako treba ;)
No i to je riješeno (u granicama mogućnosti loših temelja).
Sama definicija "formule" nikad nije usaglašena. Proistječe iz vremena kad je ekstra-RAM bio enormno skup. Mislim da je na modernom kompu imati 3x više swapa nego li RAMa, na Linuxu, apsurdno. Osim ako je već u startu deficit, je li.
Glede preventivnog prostora radi trošenja SSDa, kao i ostale detalje - da, to si mudro napisao, potpisujem.

Lijepo je složiti se s tobom, samo trebaš sym-link napraviti da kad stisneš točku, OS ispiše točka+novi red ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 4:00 (Zechina).
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

a sta fali jednom archu

ako zna citat engleski, ima wiki... arch je vrlo lagana distribucija za instalaciju uvijek bila

napravi particije, mounta, instalira sustav jednom komandom, chroota, instalira grub drugom i ciao, kopira resolv.conf i podesi localtime

buta i instalira xorg i recimo fluxbox. sve je out of the box, jedino sto treba je upisati exec startfluxbox u xinitrc

ajd bolje xfce ili lxde, fluxbox treba podesit...

ne znam zasto novim korisnicima preporucujete te ubuntu like distribucije pa da za pola godine kad im zasteka zbog dependncija i apdejtova odu na windows i pamte linux kao smece

sa ubuntu like distribucijom dobit ce oko 500 aplikacija koje nikad nece koristit

windows7 je bolji brzi i stabilniji os od bilo koje ubuntu madnriva fedora like distribucije, to su bugovite salate nakrcane svim i svacim i ne kuzim ljude koji ih koriste... valjda mazohisti.. prij 15 god kad sam prvi puta koristio linux, odmah nakon 3 mjeseca sam se maknuo od takvih distribucija.. na dobar stari slackware, preporodio sam se kad sam presao na njega ko s magarca na konja

 

bolje covjeku pomognite kako da instalira arch ako zapne a ne tu mu preporucivat mint u ovoj ili onoj desktop inacici, kakve ima veze kad je to mint sa 500+ aplikacija koje nikom ne trebaju, kad se to sve prosymlinka tamo sa dependncijima po libovima, mozes samo cekat apdejt nakon kojeg ce sve zastekat. I to onako cekat mazohisticki, svaki put kad butas gledat hoce li prije crknut ili se upalit pa dodje de, pojavi se mis i sve crno pol minute dok ne pokrene desktop lol

arch je rolling release, jednom kad se instalira moze ga dat penzioneru da ga koristi i apdejta redovito, apdejti su outof the box... pacman -Syu, y za potvrdu i uzivaj jednostavnije nego klikati i gubit se po onim gui package managerima.. arch je puno jednostavniji od ubuntu samo sto tog ljudi nisu svijesni..

jedan normalan os sa browserom, playerima, gimpom se sastoji od cca 300 aplikacija od kojih su 50 one osnovne da bi se kernel butao Mint ima tih 300 + 500 ostalih. Obican network manager povlaci 30 aplikacija, a to je jedan obican programcic koji svaki ubuntu like sustav ima i normalno da mu na pc-u nece trebati, a gdje su sve ostale programcine koje mint, ubuntu imaju po svojim menuima a nece ih koristiti nikad...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 10:27 (overhead).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
.

.

Drugi je problem da Linux ne može kontrolirati manipulaciju MFT (Master File Table) od Winsa, odn. ono što Winsi čine s time. Govorim o kompresiji, defragmentiranju, "self-healing" (opet) itd. Tu mogu nastati problemi nedostupnosti fajlova (u drugom sustavu).

U pravilu, ako će se šerati s Winsima, trebalo bi forsati "pasivne" particije, odn. one na kojima su podaci čisti storage. Naime, ako se neki program tamo sruši (neovisno o sustavu) i ostavi neki svoj temp garbage (a piping/redirection je normalna stvar na Linuxu), i to s nekim čudnim kontrolnim karakterima, pitanje je što će drugi OS činiti s time (> probati to "fixati").

 

Ako pak nema šeranja diska/particije, mislim da tu nema problema.

 

>32-bit umj. x64 OS-apps
S time se slažem s tobom, neovisno je li procesor 32/64. Obzirom da je RAM usko grlo, to je naprosto činjenica. Sad, hoće li biti 32-bit appsa, to je naravno potencijalni problem.
Npr sumLjam da imaš x32 Viber (inače, zgodna stvar: fino radi na desktop Linuxu).
Opet, obzirom na 64-bit proc, trebalo bi testirati performanse u praksi. Meni je sin jednom sebi, greškom, instalirao 32-bit Ubuntu (umj. 64-bit), baš mu je fino radio.

> Jedino što sugeriram je krenuti s guijem koji koristi hw kao kde
Pa ne znam baš da će ti hw akceleracija kod KDE raditi na 13g staroj grafi ;)
U svakom slučaju bih radije preporučio Xfce za takav stroj. Mint, Lubuntu ili egzotiku: Peppermint itd.

..

 

- problem nije ntfs ili bilo koji fs.. nego juzeri, 'higijena', postavke računala (od biosa, powerplana.. hybernacija/sleep, enkripcija i saferemove..) i opisuje se kao storage pa je kao s ostalim ext-usb diskovima, stvar juzera.

- svi cpui su x64, ako neki nije tad nije za normalnu upotrebu (npr surfanje.. današnje apps-osevi.. i requirementsi), ako pronađeš neki cpu koji to ne zadovoljava, to je izuzetak npr atom :) + slat, nx, aero/ogl itd. To su requirementsi, ne moji-tvoji, nego SVIH današnjih apps-OSeva za normalnu upotrebu.

- ako vga ne zadovoljava neki minimum, tad ne radi ni npr minecraft, tad je računalo prestaro-preslabo za npr yt (a upravo to se najkraćim putem vidi pokretanjem neke 'kedelike' distre vs kaubojskih arčeva. Uz napomenu, juzer je već instalirao i podesio mint.. radi (pa i wlan), zadovoljan je.. tak da je ostalo 'fakultativno' :))

 

 

overhead kaže...

a sta fali jednom archu

ako zna citat engleski, ima wiki... arch je vrlo lagana distribucija za instalaciju uvijek bila

napravi particije, mounta, instalira sustav jednom komandom, chroota, instalira grub drugom i ciao, kopira resolv.conf i podesi localtime

buta i instalira xorg i recimo fluxbox. sve je out of the box, jedino sto treba je upisati exec startfluxbox u xinitrc

ajd bolje xfce ili lxde, fluxbox treba podesit...

ne znam zasto novim korisnicima preporucujete te ubuntu like distribucije pa da za pola godine kad im zasteka zbog dependncija i apdejtova odu na windows i pamte linux kao smece

..

 

- linux je jedan (i to si vrlo precizno naveo, GNU/linux u zamrloj temi..), distre su stvar ukusa, specifičnih potreba/želja (nakupine nečega, softa..). Lakoća instaliranja? Isto je, slično i već je obavljeno. Radi.

- ja biram za sebe, sladoled, piće.. i distru. Ovisno o potrebama-željama ili prefderencijama. To radi svaki juzer za sebe (ako zna) ili to prepušta drigima. Tvoj problem je što svoje preferencije-mišljenje postavljaš kao nešto što je 'sveto pismo', nešto što ispunjava želje juzera, mada ga pri tome uopće ne fermaš, nego gledaš sebe..

- distrowatch je recimo toplista, ne moj-tvoj izbor nego izbog 'mase' (juzra) i to objektivnije govori što je kome namjenjeno. .. još važnije, zašto pokušavaš ''oduzeti'' juzeru pravo njegovog izbora (pa i pogrešnog?). On bira, za sebe, ne za tebe. Isto trebaš i ti, ne birati za njega nego možda samo predložiti a tad je distrowatch 'objektivniji' nego naša prepucavanja-afiniteti ili 'svađa' ''čiji je (kernel) veći'' :))

 

kao btw..

-ubuntu je s razlogom vodeća distra, bilo koja druga u prvih 5-10 je jednako dobar-logičan izbor. Stvar je u npr korištenju, ako npr želi inline bankarstvo, tad je službeno ubuntu, ostale možda ili ako ide na staem-gaming ili .. i opet, instalirao je mint, radi. Može tako probati par distri, može ON-ZA-SEBE odabrati.. ne ti za njega ili barem čitaj kriterij koji je postavljen, surfanje a tad je npr chrome-ff .. gledanje yt? Mint može pokrenuti live i vidi jel zadovoljan.. arch? Engleski? Zašto bi danas netko bio ograničen ili nemao opciju korištenja bilo čega na nekom trećem jeziku (mada je i meni eng=materinji :) ..). Mobitel-tv.. do deklaracije na wc papiru, u hr bi sve trebalo biti na hr jeziku. Pri tome juzer može i ne mora znati eng, kao i druge jezike, to je njegova stvar-izbor (ne moja-tvoja) i kao opcija moguća za vrijeme installa kao i kod svih normalnih distri. Arch nije za početnike, jednako kao što tema kompajliranja krernela nije za takve početnike gdje jednako preskočiš preduvijet-requirements sam linux ili elementarno znanje korištenja terminala-cmda, aptgetanje, pa i imanje neke linux distre. Krećeš ''od nule'' za početnika, kao što krećeš sa studentom umjesto osnovnom školom.. i to s kompajliranjem, koje nikog ne zanima osim wanabeehakere jer im je to cool kad gledaju filmove. Od svih juzera koji navrate na forum, jedna promil-promila će biti neki programer, netko kog zanima kernel.. ne general-population i to ti se stalno miješa, inače 'sve pet' -NHF. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ne ja mu ne pokusavam nametnuti arch vec mu pokusavam objasnit zasto da bira a ne da slusa distrowatch i vodece distre kao ubuntu koja je medju vodecima samo zato sto je novi korisnici uvijek odaberu prv

distrowatch je sve samo ne mjerilo koja je distribucija bolja, totalno kontra od toga. Pogledaj lubuntu, vjerojatno brzi i stabilniji od ubuntu a na kojem je mjestu od njega? zasto? zato jer jurica gejmer kad je googlo koju ce distribuciju probat, google mu je prvo izbacio ubuntu a za lubuntu vjerojatno nije ni cuo

totalna nelogika, inline bankarstvo sluzbeno ubuntu. Kud bas ubuntu ? da tajnica ima koju igru na rasplaganju, playere za gledanje filmova, editore za uredjivanje videa, par aplikacija za development, za uredjivanje slika,... ko zna sta sve ne.. taman za bankarstvo sve sto treba

sve 5, ja mu ne natukavam nista samo pokusavam rec da odlici sta mu treba od svega toga sto distribucije nude, jos pogotvo sto ima staro racunalo jer kolko sam shvatio hoce distribuciju koja ce mu lijepo raditi na njemu, di bas iskopate mint i ubuntu za to, distribucije koje traze najvise resursa

 

https://www.maketecheasier.com/best-lightweight-linux-distribution-for-older-computers/

 

btw sto se tice propale teme, naveo sam da ce novi korisnici skinuti i instalirati prvo linux

i kernel ne kompajliraju wanabeehakeri jer im je to cool kad gledaju filmove nego korisnici koji iskoristavaju slobodu softvera da si optimiziraju sustav za svoje potrebe i svoj hardware a ne da prepuste developerima da im rade genericne optimizacije i da vrte kernel koji podrzava milijon kombinacija hardvera i korisnikovih potreba na osobnom hardveru i s osobnim potrebama.. da to ne radim ne bi ni koristio linux, windows bi mi bio dovoljan. bas zato sam na linuxu jer ga mogu prilagoditi svojim potrebama i svojem racunalu

naprotiv moje misljenje je da wanabeehakeri koriste ubuntu jer im je to cool kad gledaju filmove o linuxu

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 14:02 (overhead).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-opet (isto..). Postavljaš sebe, svoje mišljenje, preferencije-potrebe kao relevantno vs npr distrowatcha, isto kao kritizirati demokraciju.. nije savršeno, ali bolje nema.

-i dalje (zadrto, oldskul) tumačiš npr razliku lubuntu-ubuntu geekovski, umjesto da vidiš što ljudi-juzeri žele, npr ajfon-andorid.. radi. Žele KDE ne light distru i njih ne zanima koliko baytova zauzima kernel, računaju u gb-tb, ako jedan (imaginarna jedinica) nije dovoljno, staviš dva.. meni ne moraš sugerirati distre, imam ih dovoljno i opet, sve je to isto, linux. Paket softwarea, kao driveri-kodeci su važniji običnom juzeru nego koliko kibija zauzme neki proces kad google srče rama koliko god može. Juzer želi šareno-zabavno, da radi a on klika. To geekovi nikad neće razumjeti zaljubljeno buljeći u tamu terminala.. :)) pjesnička proza za zašećeriti na kraju..

 

ubuntu je ubuntu, njegove derivacije su samo ubuntu-derivacije i nije bez razloga među vodećima, tako da kritizirati npr ubuntu a hvaliti lubuntu mi je malo besmisleno, dodat ću npr nyth koji je sasvim drugačije koncipiran, namjena .. i besmislenost da ga tako idemo uspoređivati-kritizirati ili hvaliti kao i neka serverski orjentirana distra ili nešto treće. Nekad sam početnicima npr za live-probu predlagao artistx.. distra koja je nakićena, prepuna predisntaliranog softa.. meni nepotrebna ali zgodna za live i vidjeti-probati. Danas je to npr mint, mada su obje ubuntu derivat. NE zato jer su ''bolje'', nego zato jer su otofbox za početnika koji može vidjeti i nešto odabrati, može suse, može debian, može bilo koja, kad ih vidi par, nekoliko, što sve traje par minuta za boot-probu, tek tad može odlučiti, može se i predomisliti, može nakon što koristi npr mint, preći na suse ili arč ili nešto deseto, na macos, win, andorid.. Može birati tek kad nešto vidi-proba. Tako biram sladoled, probam i tad odlučim što je MENI dobro, naravno za soft je potreban i odgovarajući HW + poželjno neko znanje, pa nije direktno usporedivo sa sladoledom.. ali dovoljno za karikiranu usporedbu mojeg mišljenja ili preferencija vs tvojeg gdje više fokusiraš na byteove umjesto na sadržaj dok juzer ne traži niti želi byteove i upravo kaže da želi sadržaj, šarene sličke, internet.. da mu radi, ne da kucka aptget da bi mu nešto kao player radio.

 

btw, kad 'optimiziraš' kernel.. što zapravo radiš (ili što misliš da radiš?) .. umjesto 'generičkog' kernela koji ima recimo sve za većinu HWa, npr stare-nove wlan/lan drivere, com-ps2-usb miša/tipkovnicu, ide-sata-ahci dirvere, rad na 386-586.. ili x64.. ako optimiziraš, tad izbaciš višak, ono što tebi na tvom HWu ne treba, npr ako ne printaš ne trebaš printer servis, cups i sl. ili plug&play mogućnosti, ako ne trebaš legacy support onda ako canonical abandaš prastari chipset/driver.. i tako si dobio lakši-manji footprint, manji kernel-os-dll.. ali si izgubio generičku univerzalnost, tad ti ne radi svaka vga nego samo tvoja, samo tvoj miš, disk itd.. i tad je kao F1 vs osobni auto razlika, specijaliziran vs generic-public.. i tad je možda onom tko treba nešto treće beskoristan. Pri tome, nije os bolji zato jer si nešto izbacio, nego je uže specijaliziran, manje tereta=manje trošenja resursa, više za task koji se želi. Bolji? Isti je.. samo ima ili nema nešto, kao što kad ideš na more natrpaš torbe u gepek i imaš teret, ali to je i smisao osobnog auta, nećeš biti brži od f1 ali ćeš doći s potrebnim na more, dok bi s f1 skužio da nemaš tange, kremu i ručnik :)) ako je dovoljno slikovito-jasno? .. i dovoljno benigno da nije svađa nego pokušaj objašnjavanja drugačijeg kriterija-pogleda pa time i izbora (svega, osa, sladodleda, auta..). Nisi ti referenca, kad to prihvatiš, .. bit ćeš 'korisniji' za ovakve preporuke kao što je izbor distre. .. a najgori su mi oni koji preporučaju bez da su prije pitali što korisnik želi-treba ili da uopće ne uzimaju korisnika u obzir. Ima tog u temama za kupnju hwa, ima tog u svakoj temi, ima i tu, kao guranje arča. Arč je dobar, ako želim koristit ću ga, neovisno o tome što ga ti preporučaš, jer zapravo nisi naveo ništa kao konkretan razlog 'za' arč, osim da je minimalistički kao ikeja namještaj, pa sve što želiš moraš dodati. Tko kaže da ja želim dodavati? Kad dođem u restoran-pizzeriju, naručim, ostalo radi kuhar, da želim sam, tad bi doma kuhao. Juzer da želi kompajlirati, tad bi postavio takvo pitanje, tj ne bi bitao koja distra nego kako kompajlirati ili kako ubrzati neku konkretnu distru, kako iskrosititi nrp pc s 128mb rama ili bez diska itd. i tad bi takvi odgovori koje daješ imali smisla. Ovako.. baš i ne (uz moje plahte texta koje ubiju i onih dva juzera koje je to zanimalo..) :))))

 

-pazi sad preokret, i meni je arč draži.. dok mi je canonicalova politika fuj i žalim za prastarim ubuntićem od prije desetljeća. ok? Ali kao za sladoled, ne namećem svoj izbor/ukus/potrebe kao nešto što je drugima jednako/potrebno ili izbor. Pri tome, uopće nije važno jel distra a-b-c.. kad juzer ima stariji hw i samo 2gb, a želi surfati, želi ono za što su requrementsi sam browser i njegova bahatost, ne kernel ili zauzeće osa-servisa i sl. Chrome će pocuclati x-puta više nego os sa svime, ali nije smisao osa on sam, sam za sebe, nego upravo takve app, one su razlog-smisao, njih se kotisti a pri tome je os samo stvar kompatibilnosti ili 'zajednički nazivnik' kao i npr driver. Kakve korsiti ako ti uštediš par MB kad će tabovi povući par GB.. i kad će gledanje yt klipića biti glatko ili trzavo, ovisno o snazi-resursima HWa, ne softwarea koji je isti, jer je jedan, linux.

 

..  -mogao si uskočiti prije par mjeseci, neki juzer je tražio glatko playanje vlc-a.. i nije bio zadovoljan, tad bi kompajliranje upravo imalo smisla, tad se radi specijaliziran stroj za konkretnu namjenu.. ali nije te bilo..

 

edit-edit: :)))

overhead kaže...

.., inline bankarstvo sluzbeno ubuntu. Kud bas ubuntu ? ..

 

btw sto se tice propale teme, naveo sam da ce novi korisnici skinuti i instalirati prvo linux

i kernel ne kompajliraju wanabeehakeri jer im je to cool kad gledaju filmove nego korisnici koji iskoristavaju slobodu softvera da si optimiziraju sustav za svoje potrebe i svoj hardware a ne da prepuste developerima da im rade genericne optimizacije i da vrte kernel koji podrzava milijon kombinacija hardvera i korisnikovih potreba na osobnom hardveru i s osobnim potrebama.. da to ne radim ne bi ni koristio linux, windows bi mi bio dovoljan. bas zato sam na linuxu jer ga mogu prilagoditi svojim potrebama i svojem racunalu

naprotiv moje misljenje je da wanabeehakeri koriste ubuntu jer im je to cool kad gledaju filmove o linuxu

 -nije samo ununtu, nego rh, suse i ubuntu.. (konkretne verzije kao 13) dok je na steamu naveden ubuntu i steamos. Te stvari ne tipkam ja, pa nemam odgovor zašto je to tako navedeno, ali je službeno tako.. :)

-početnik je što ?? (kao definicija?) .. jel to osoba koja zna, ima iskustva i programerske vještine ili nešto suprotno? A tad hipotetski, tko će napraviti 'bolje', tim ljudi koji ipak zna (ubuntu-canonical) ili neki mali perica koji čita tvoj howto i zapne na prvoj rečenici..? Pobrkalo ti se baš sve :)))) .. kriterij!

-pravi hakeri koriste kali i imaju matrix themu, lupaju enter-space.. dok im hallybery dudla.. naravno, u hollivudedišnu, ne u RL. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 13:57 (ihush).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-pravi hakeri koriste kali i imaju matrix themu, lupaju enter-space.. dok im hallybery dudla.. naravno, u hollivudedišnu, ne u RL. :))

zapravo je kali jako dobra distribucija jer pruza kolekciju kvalitetnih alata, kad bi se podijelila na dvije verzije - forensic i security verzija, bila bi jos bolja.

ali nije mu namjena za neke druge potrebe, internet, filmove i to jer je, pored network postavka u kernelu i svih tih kolekcija alata, poprilicno spor.

kad smo vec kod toga, nisam haker i ne zanima me to ali svaki pravi haker bi prije svega kompajlirao kernel, optimizirao network postavke u kernelu za specificne potrebe, vjerojatno patchirao kernel sa grsecurity postavkama.

koristio wireles za koji bi sam napravio modul i diseblao u kernelu ethernet controller preko kojeg backdoori iz procesora imaju prolaz u monitor bigbrother nadglednika, ako je crna kategorija hakera ili barem ne bi koristio modem preko zice, a i sami modemi su isto upitni

bas sam i u propaloj temi spomenu wchan values koje da bi bile savrsene, memorija ima mali overhead a kako ce neko penetrirat security pored nesavrsenih wchan value, cak i kali po defaultu u kernelu bira radje manje overhedanu memoriju nego savrsene wchan value. tako da i white hakeri vjerujem da nakon sto savladaju posao sa kaliem na kraju kompajliraju sebi kernel...

ali i jedni i drugi koriste kali, jer ima sve sto treba... sta da se zajebava neko sa instaliranjem aplikacija koje nisu u repozitoriju niti archa niti gentooa kad ima kali sa svima njima instaliranim ali s poprilicno nesposobnim i nesigurnim kernelom

mislim da svaki pravi haker ima kali sa specijaliziranim kernelom i ugasenim desktop login managerom pa iz konzole koristi kalieve aplikacije, a ako mu bas zatreba koja iz gui kategorije, pokrene startx u jednoj konzoli, barem oni white hakeri. Oni ozbiljniji hakeri koji napadaju nsa i vladu su druga prica i koriste lfs ili source mage i provjeravaju source svake aplikacije koja ima veze s networkom prije nego je kompajliraju i operiraju naizmjenicno po kaficima i slobodnim mrezama. Da je to radio onaj sta je provalio u nasu, ne bi ga nikad uhvatili, ili je radio doma s modema ili su mu preko aplikacija napravili sacekusu uz pomoc providera

proslo je vrijeme kad se moglo sa unixa od koce bezbjedno hakirat, sad je doba big brothera

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 15:14 (overhead).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@overhead

 

Linux bazirani operativni sistem je samo jedan od miliona proizvoda na tržištu. I canonicalu, i redhatu, i suseu , i microsoftu, i mercedesu, i cocacoli, i gavriloviću, i varteksu...je primarni cilj čim više zaraditi na svojim proizvodima i uslugama. Zbog toga svi oni nastoje zahvatiti čim širi sloj mogućih kupaca i korisnika njihovih usluga i proizvoda. Čak i mercedea A klase nije daleko od cijene konfekcijskog golfa ili astre.

 

A taj ciljani najširi sloj kupaca su osobe koje 9 do 12 sati dnevno utroše na rad ili školovanje, 8 sati spavaju, još par sati utroše na hranjenje ( kuhao ili išao do restorana, vrijeme ode.. ) . I od dnevnih 24 sata tom našem kupcu preostane svega koja vura za njega. U tih par sati treba utrpati prijatelje, rodbinu, obitelj, sport, doktore, koncerte, cugice, pankerice, fuš neki...i sl... 

 

E baš zato kaj je jako malo vremena preostalo za zabavu, ogromna većina tih mogućih korisnika želi kutiju koja radi ono kaj njima treba a odlučiće se za onu kutiju koja zahtijeva najmanje uloženog truda i znanja i vremena da bi ta kutija radila ono zbog čega si ju kupio. Zato su od tržišta najprihvaćeniji operativni sustavi koji defaultno nude čim više toga , od jednostavnosti, dostupnosti podrške i servisa, kodeka, drajvera za sve moguće kaj buš možda upiknul u usb konektor te kutije, te čim više uključenog softvera da ti nebi morao tražiti kompatibilni browser, unziper, foto video editor ( svi danas snimaju selfiće i video klopiće kojima pune društvene mreže pa je brzi editing tražen )..obavezno i par igrica za kraćenje vremena, im klijenti....  

 

Ljudi kojima bi bilo interesantno i bitno editirati kernel i sl su u tolikoj manjini da njihov broj nije zanimljiv proizvođačima da bi se okrenuli njihovim potrebama. Osobe kojima je to rovanje posao, oni su za to plaćeni i sami sebi će stvoriti okoliš koji im treba za neki rad, razvoj, istrazivanje i slično .. 

 

Bez obzira kaj zvuči kao stereotip, no život je jedan, i radje sate utrošim na druzenje sa ihushom uz odojak i vopi i tračanje dama koje bu nam u vidokrugu, nego da dan ode na konstrukciju softvera koji bu idealan ( do prvog problema...) . Posao je obveza, školovanje je obveza, a onih par preostalih sati želim provesti sa obitelji, frendovima, u sportu...bilo čemu kaj mi pričinjava zadovoljstvo. Ako mu to nije plaćeni posao, onda osobe koje preplane osjećaj osvajanja svemira nakon kaj natjera kernel na 7 ms boota bi trebale razmisliti o biti samog čovjeka i nemogućnosti vraćanja niti jedne protraćene sekunde.... Uz toliko dobre muzike, sporta, obitelji, frendova, čari arhitekture, prirode, turista....zabit se u sobu i biti očaran sam sobom jer si zdelal nekaj kaj nije nikome drugome bitno...ne zvuči baš cool, jel tako...

 

😀

 

 

 
5 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

meni bi osobno jedan ubutnu bio veci time consuming i pojeo vise zivaca od moga custom linuxa.. jest da trebam jednom sjest 3 dana i slozit sve ali ja sam godina miran nakon toga i nemam nikakvih problema i mogu uzivat u zivotu, kad god mi zatreba kompjuter bit ce tu, spreman i maksimalno optimizran da odradi ono sto mi treba po kratkom postupku

dva put godisnje odvojim 3 sata za rekompiliranje kernela i uzivam... obicno distribucije koje zahtijvaju najvise vremena za instalaciju i podesavanje, zahtijevaju najmanje za odrzavanje...

bas kao i sto kazes: "( do prvog problema )" a prvi problem je vjerojatniji na genericnom softveru nego na specijaliziranom...

ali sve je to stvar ukusa i treba imat malo ljubavi prema tome

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 16:24 (overhead).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

u bunkerovom stilu: -krstim jariće.. ili ih vrtim na ražnju, to je daleko zabavniji task par puta godišnje (ipak prenaporno svakodnevno) :) no kompajliranje kernela je tebi hobi, kao nekom skupljanje znački ili žohara (leptiri-kukci..) no to je tvoj izbor (i ne vidim da to s nekim trećim, nepoznatim juzerom koji postavi neko generičko pitanje ima veze..).

 

kad sam posljednji put kompajlirao? .. onako po sjećanju, 5-6god.. zbog nove mbo-chipseta i specifične distre koja je vezana za konkretan pc-hw-soft.. ništa nije radilo (driveri) vga, lan.. pa problemi s rezolucijom i sl. eto, tad sam kompajlirao. Prije toga samo projekte-soft koji nemaju neke posebne veze s linuxom-distrama nego su naprotiv za win-lin-osx ali se linux platforma koristi za gcc.. a kernel? Vjerujem da linus zna više od mene, da ne mogu ja baš sve, da je život jednostavno prekratak.. i da tim koji radi u nekoj distri kao deb-ub.. ipak nešto zna (mada mi smetaju šalabajzanja po xima-uijima.. i rezultat dll-hell, ovo radi s ovim, ali ne s onim, ono traži nešto treće itd. .. da, svoju distru mogu imati za sebe, neka idealna, koja će biti najbolja, za mene.. ali ne za tebe ili juzera-namjernika koji to pita u temi..). :))

 

kad već govorimo o godišnjoj higijeni.. moja se svodi na to da dnevno promjenim čarape :) a stroj koji treba, radi, radi.. kad crkne, nije kriv os-kernel nego je ošla struja-ploča-nešto.. i tad opet instaliram i opet radi, naravno, server. Clientski os s tim nema veze, a primijeti, juzer od kojeg počinjemo je upravo to, običan-klijentski, s potrebom browsera, ne treba njemu tamo neki kernel :)) .. nego YT! .. zašto je to tako neobično za razumjeti? Potrebe-želje? Ono što se oduvjek za free/foss soft ili open napominje, izbor, distribucije. IZBOR! ne tvoj-jedan, nego juzerov izbor, pa i pogrešan, je njegovo pravo. Kompajliranje? To je tvoje pravo, ali nije čarobni eleksir/grah pa da je odgovor na sva pitanja (svijeta, dijece ili juzera..).

 

ah, baš lijepa svađica.. NHF.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice