Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.090.287
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@darky

 

Pleyka je za igranje, za 2500 kn kolko košta ps4 nemreš niti trećinu gaming piceka sastaviti. Negdje sam čak vidio da ht i tele2 za male pare daju pleyke uz neke tarife.

 

Možeš se ti poigrati i na win, čak i na linuxu, ali i sam vidiš sa čime se sve možeš suočiti. Uz ps4, smartphone i smarttv, preostaju neke specifične radnje koje nemreš nikako drugačije nego na pc-u odraditi... 

 

 

 

 

 

 u doba ubuntu 10.10 sam imao jednu nVidia i gore je bio WoW (iedan satri rashodovani stroj)
činjenica je bila da je preko wine Wow bio igriv (na tom stroju sa win se WoW nije dao igrati)

Tijekom godina sam otkrio dvije stvari na Windowsima
a) ATI / AMD je bolji za multimediju
b) nVidia je definitvno bolje rhešenje za igranje

 

No stvar je da svi moji glavni strojevi imaju AMD kartice i ja sam totalni njubsina sa nVidia

A na linuxu nemam iskustva sa novima nvidia karticama, osim toga sad je kvaliteta vide bolja nego prije

i sad dolazimo do važne stvari
ako sad kupim "slabiju" karticu (ja ne patim toliko na igre) riješio sam stvar za par godina
ako pak kupim skuplju (oko 1500 kn) onda sam riješio stvar sa ovim kompjuterom (jer kad zastari VGA i CPU će biti za penziju) i sve ide novo

ihush kaže...

l

-tvoje želje, tvoj novac.. tvoja odluka i samo se možeš nadati da nije pogrešna ili bi ti bilo lakše da sad ja za tebe odaberem dok ti plaćaš-igraš..?

 edit .. ili zovi cowboya da ti rekompajlira kernel, tad će i TNT/Rage biti dovoljna za 300fps-a.. :)

skuplja ili jeftinija je moja "teška odluka" ali i dalje mi treba savjet oko marke ;)
Kaj se rekomaljiranja tiče, pa možda i to napravim jednog dana ali sad nemam vremena se time zezati.

Evo onda male ankete
Što a stavim na Ubuntu 19.04 kao novu VGA?

Sada je gore
Intel® Core™ i5-4440 CPU @ 3.10GHz × 4
AMD® Radeon r7 200 series
16 GB RAM


 

2 ATI / AMD vga za Ubuntu 19.04
3 nVidia vga za Ubuntu 19.04
if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.5.2019 17:58 (Darky).
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

https://www.bug.hr/dogadjaji/juzna-koreja-s-windows-7-prelazi-na-linux-9538

 

Ajme, baš mi je drago ako je ova vijest istinita

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

https://www.bug.hr/dogadjaji/juzna-koreja-s-windows-7-prelazi-na-linux-9538

 

Ajme, baš mi je drago ako je ova vijest istinita

 imaju samo dvije opcije
CentOS ili složiti vlastitu distru (kaj će najvjerojatnije i biti)

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.5.2019 10:39 (Darky).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...
Ili možemo o bumblebee-ju.

Pa eto, kad već o svemu znaš sve, može neki hint? 

 Mozes probati ovo NVIDIA_Optimus

 

Specificno je za XPS i radi mi uredno no moglo bi raditi i na drugim optimus laptopima.

14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Neka preporuka za linux distribuciju a da checkira ove boxeve:

1. Instaliram i zaboravim, ne želim nikakve komande koristiti, copy-pejstat kodove i sl. gluposti

2. Stabilnost

3. Da izgleda pristojno

 

Znači da ponovim još jednom, ne želim probleme kad instaliram tu distru.

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Stavi ubuntu ili mint i miran si
And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
Moj PC  
1 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-na kompatibilnom/ispravnom/podešenom HWu bilo koja distra od prvih 10-20.. ne bez razloga ubuntu, mint, itd ... a izgled, o ukusima se ne raspravlja i prije sam pogledaš ponudu tj destkop-gui-x-e.. frontendove koji ti iz nekog razloga odgovaraju, npr kde ili lubuntu ili nešto deseto, dok sam izgled može biti kakav god želiš, win-mac-treće..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Obzirom na uvjete, moja sugestija je Mint.

Ja preferiram MATE desktop environment, ali možda je Cinnamon (cimet) popularniji (=supportiraniji).
edit:
https://www.lifewire.com/linux-mint-cinnamon-and-mate-desktop-environments-4175395
Gruba usporedba/asocijacija bi bila da je "MATE" više a la Windows 7 ("klasičan"), "Cimet" više a la Windows 10 ("moderniji").

 

Ubuntu je ok, ali u biti je glavna razlika između Minta i Ubuntua da je Mint popeglaniji Ubuntu (za krajnjeg korisnika).

 

opet: osobno koristim Mint pa sam možda presubjektivan. Nisam pratio "distranje" jer od tog imam proljev.

Neke još (vani) popularne "instaliraj i radi" distre su Elementary OS, KDE Neon i Kubuntu (svaka bazirana na Ubuntu), te dosta popularni Manjaro (koji ipak traži nešto malo mrdanja u startu, ali je jako user-friendy).

Za switchere sa Windowsa koji žele imati što sličniji OS windowsima dugo je jako popularan bio Zorin, ali nikad to nisam probao (a vjerojatno ima i nekih problema).

 

Ovo je moja sugestija za krenuti - više manje se slažem s izborom od ovog lika:
https://itsfoss.com/best-linux-beginners/

 

Za kojih par mjeseci - godinu dana, možda bi najmudrije bilo uzeti neki novi Chromebook - navodno najugodnije iskustvo s  Linuxom za "lijenčine", ali tek kad se sredi GPU acceleration (isto vrijedi i za Windowse).

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2019 21:01 (Zechina).
 
1 0 hvala 2
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Ko je ono ovdje znao spominjati da koristi antergos ?

 

☺️

 

https://antergos.com/blog/antergos-linux-project-ends/

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-mogao si nam (mi) uštedjeti klik.. ''Antergos Linux Project Ends...'' pa eto, sažetak.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2019 0:10 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
To je sudbina 99,9% 'one-man army' distri. Nedavno se desilo sa Ikeyom i Solusom. Drugi preuzeli, ali pitanje vremena do kada.

Čovjeku se promjene prioriteti, zaposliš se, preseliš, dobiješ obitelj, dosadi ti ... You name it. Sve je to ok. (R)Evolucija jede svoj kod.
Mislim, dakle half adder
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

.. i zato se treba držati 'stabilnih' distri, za učenje-rad. + ali i povremeno baciti pogled na opskurnije, vidjeti nešto različito. To je sloboda tj ne sama brojka distri nego pogledi-ideje kao izbor ukusa sladoleda, osjećaj da imamo izbor mada uzmemo običnu čokoladu. Slično je s ArtistXom.. :) šarena distra pretrpana svime koja je bila zgodna upravo za pokazivanje ili mamac početnicima, live. Mrtva +5g..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam se "navukao" na debian, xfce 😁.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-proći će.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da ne istrazujem sad previse ako mi moze netko ukratko napisati o cemu se tu, u zadnje vrijeme, radi ti neki navodi da ce se Mint ugasiti???

Meni se cini da je Mint među najboljima kad su u pitanje novi neiskusni korisnici, a i po pitanju jednostavnosti-kompatibilnosti-stabilnosti-opremljenosti.

 

Hvala

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-mint je nevažan.. tj to je ubuntu/deb.. ako se ugasi ništa se ne gubi (osim što nitko neće pripremiti novu distru kad izađe iduća verzija ubunuta a distra je nakupina softwarea koja je uslađena od nekog tko zna, ouofbox, za početnika koji upali i klika..). Pri tome je uvjek isti linux (jedan ili GNU/linux za puritance), dok su ukusi mint(a) npr cinammon i sl.. kao što imaš ubuntu-kubuntu-lubintu.. tj samo fronetend gui dio (a to je važno appsima koje koristiš, npr KDE za KDE appse jednako kao što je win gui forma za prikaz appsa ili directx-verzija za igru..).

-problem kad to juzer želi sam posložiti i odmak vremena kad se ono što je sve radilo počne nadograđivati, novi kernel, novi appsi koji ovise o novom dll-u .. i dllhell tj dok sve appse ne posložiš u nadograđenu verziju a kao što je to s distrama tako ni appse ne mora netko ažurirati ili kašnjenje pa ponekad par mjeseci dok sve opet radi. To je prednost distre, tj paket koji je usklađen i npr neće se vbox poklati s browserom ili nekom trećom app, kompilerom itd.. no to jednako ovisi o tome što radiš.

 

-npr usporedi s mobač-androidom kad ga kupiš i upališ i nakon nekog vremena kad nova app traži novjiji andorid ili se pokolje nešto treće.. uvjek je ''distra'' oobe ono što je 'najbolje' (uvjetno rečeno, kad to radi profesionalac).. nasuprot tome možeš uzeti npr ubuntu i napraviti ''svoju distru'' npr promijeniti ikone-theme.. i sprčkati što želiš, napraviš svoj live-install ... suprotno od te filozofije je npr arch gdje ne kupuješ gotovu kuću nego cigle i zidaš što želiš.. 'sloboda' koja se svede na to što znaš/trebaš i ukus npr izgled, browser itd.. (a o ukusima se ne raspravlja) :)

 

ili 'zašto je mint ''bolji'' od ubuntua ili debiana (ako je na njima baziran..)'? .. pa je-nije, isti je, ako imaš isti browser itd. no Canonical je prije više godina odlučio biti nešto kao profitabilan (a MS ga u svemu kopira, usporedi kde i win8.. kao i polugodišnje cikluse s razlikom ms zarađuje čak i od canonicala). Tad je ubuntu 'počišćen' od svega što nije canonicalovo tj foss-gpl-gnu.. npr ms fontovi, jer bi u tužbi bilo problema i ako nešto zarađuješ tad ti svaki vlasnik nečgeg može tražiti dio, pa je izbačeno sve što se izbaciti moglo, npr ubuntu9.10 ima sve, 10-12 nema ništa (+kemijanje s guijem kao gnome3.. ili ono što je na win metro-modern ui..) i zato s ubuntuom dobiješ 'čisti' os, dok u mintu dobiješ to + ostalo što ti možda treba možda ne.. odnosno, kod copyrighta-licenci, možeš kao juzer sam skinuti-instalirati bilo koji free soft npr fontove ali to ne znači da imaš pravo distribucije (osim kad to vlansik dozvoli, licencom kao 7z..) i zato ubuntu ne pakira ništa, dok u installu možeš npr dodati nvidia driver itd (nije da oni ne bi mogli upakirati, nego te komercijalne fore.. i to nije samo za free-freware.. npr ni directx ne smiješ distirbuirati ako nemaš takav ugovor-dozvolu od MSa a to nema nitko..).

 

-po tom kriteriju mi je čak ubuntu bolji.. no mint je onako, po mom ukusu i rezultat bi bio =mintu.. ili slično, a život je prekratak da bi se igrao bezbrojnim kombinacijama nrp tražeči odgovarajući-ČITLJIV font i sl. (to te drži neko vrijeme, pa te pusti, kao gripa..) :))

 

-ili kad već nema cowboya (laka mu kompajlerska zemljica..) :) .. možeš tako i kernel (re)kompajlirati, npr ako nema neki opskurni driver ili kad imaš novu mbo-chipset pa treba dodati driver (jer ništa ne radi po duhu svetom, nego isključivo kroz driver..) uz razliku da to cowboy radi od kutije šibica i dobije pentaflopse koje ni ibm čudovišta nemaju.. :))) .. ah, da postoji i RT kernel, za audio-video i sl. nepotrerban normalnom juzeru mada svi pomisle da je nešto drugo odmah jače, npr server verzija osa vs desktop (ili home-pro-ultimatedišnturbo2x..)..

 

--to je ukratko :))))

 

-baci pogled na npr umrtvljeni ArtistX.. već 5g mrtav, kič, pretrpan ali zgodan upravo zato, hrpa softa oobox npr grafika-zvuk-igre-wine.. za upoznavanje početnika, inače nepotrebno jer ne trebaš desetak appsa za jednu stvar.. problem s odmakom vremena je podrška-chipset/driveri + uefi itd.. no za starije npr 386-586.. zgodno. Tek kao usporedba što je mint ili linux.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 18:23 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Da ne istrazujem sad previse ako mi moze netko ukratko napisati o cemu se tu, u zadnje vrijeme, radi ti neki navodi da ce se Mint ugasiti???

Meni se cini da je Mint među najboljima kad su u pitanje novi neiskusni korisnici, a i po pitanju jednostavnosti-kompatibilnosti-stabilnosti-opremljenosti.

 

Hvala

 

Nema trajnog i točnog odgovora na tvoje pitanje kompa. Mint je danas takav kakav je, a nema nikakve garancije kakav bu za pola godine i da li bu uopće postojao. I svaki operativni sistem, pa i svaka linux distra ima neke mane, neke vrline, i čak i u tome nema konstante već se izmjenjuju dobri i loši periodi....

 

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mislio sam na pricu o ovom videu

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

priča je izmišljeni idiotizam.. ili fanatizam. .. netko mrzi mint ili linux? zašto? .. a što video nekom početniku prikazuje, ništa, usporedi s distrowatchem ili dedoimedo.. ovo je nalik (kakseonozove..) pidpju-nešto.. :))

-moraš birati izvore infoa, nije sve isto, kao i portali-vijesti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.6.2019 22:31 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Mislio sam na pricu o ovom videu

 

 

Ak ti je za job, pukneš opensuse ( al na probrani hardver ), u detalje ga podesiš, i delaće duže od kompa čak i bez nadogradnji i kemijanja...

 

Ak ti se uči i želiš instant rješenja onda je mint još uvjek ok izbor.

 

Manjaro bi bio zlatna sredina, a ubuntu je klasik.. 

 

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Za sad mi je Mint Cinemon odlican.
Trenutno ga koristim povremeno sa USB-a i sve vise i vise razmisljam da ga stavim u dual boot (za pocetak) a kasnije i mozda kao glavni..
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Za sad mi je Mint Cinemon odlican.
Trenutno ga koristim povremeno sa USB-a i sve vise i vise razmisljam da ga stavim u dual boot (za pocetak) a kasnije i mozda kao glavni..

 

Pravu sliku buš dobio tek kad ga instaliraš, nadogradiš i podesiš..  Kad i ako to napraviš, par dana pusti cjelo vrijeme u pozadini system monitor jer mint cinnamon na nekom hardveraju ima čudne usage pikove i rušenja de-a... 

 

Daj vidi kde u akciji, možda ti se dopadne...

 

☺️

 

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Za sad mi je Mint Cinemon odlican.
Trenutno ga koristim povremeno sa USB-a i sve vise i vise razmisljam da ga stavim u dual boot (za pocetak) a kasnije i mozda kao glavni..

 

Tak sam i ja krenuo. Jedina razlika je bila da sam ga isprva vrtio sa CD-a, a ne sticka. I MATE umj. Cimeta (skoro sve isto ali je MATE malo brži i često stabilniji).


Prava razlika je bila da mi je krepao HDD, pa sam bio prisiljen  vrtiti Mint "privremeno"... i skužio nakon privremenih skoro pola godine (!) da mi Winsi uopće više ne fale.

Onda sam ga instalirao kao main, paranoično postavio gomilu "must-have" Win aplikacija kroz Wine i upogonio VirtualBox... a kasnije sve rijeđe koristio čak i 7-zip i IrfanView.

 

Najsmiješnije mi je danas da sam bio desetljećima zakopan u Photoshop (Ilustrator, Xaru, InDesign...), danas mi je smiješno i odbojno raditi u PS itd, makar sam skoro sve doskora imao u virtualci. Danas samo GIMP, Inkscape, Scribus, Krita i MyPaint (sve to sam doduše koristio i na Winsima).

 

 

Iskreno, Linux mi ranije, dugo, nije bio više nego li "fora", moćna ali nedorađena igračka. Ubuntu mi je isprva bio teško razočaranje, nakon ranijih distri koje sam ranije povremeno koristio (i s kojima si se doduše trebao hrvati). Prvi Ubuntu GNOME - debilana. super ako ti radi, ako ne radi - plači. Taman kad su sve posložili - Unity sučelje. Ne znam, nikad mi to nije sjelo (makar npr moj sin i danas plače za tim i iz revolta se djelomično vratio na - Win 7 i Win 10).

Mint mi je od svih Linuxa najviše legao i gotovo nikad nisam imao problema s njim; možda sam fakat samo uvijek imao sreće sa hw.

 

@KDE
KDE sam koristio još od SuSE, Mandrake, Fedore... čak i na Winsima više puta (alt shell, XP iirc). Čak sam i sudjelovao u izvornoj lokalizaciji na hrvatski. I opet, valjda jer je (desetljećima) bio nedorađen, bugovit i nestabilan, postao mi je odbojan. Ono, kao neka kopija Win GUI, "veći aero od aera" (koji također nisam nikad volio, fali još samo "active desktop" LOL), samo još glomazniji.
Vjerojatno je KDE win-switcherima simpatičniji, no ja sam bježao od Win GUI oduvijek koliko sam mogao (oduvijek mijenjao shellove), tako da nisam impresioniran. Također: od ranih dana pa do faksa sam neke CADove često radio na nekim unixima, pa sam se rano navikao (bio prisiljen?) na X-Windows mogućnosti / specifičnosti - a KDE mi je nekako bio u suprotnosti s time, sa svom tom wincopy nekonzistentnom "vizualnom filozofijom" (a izgubio čistoću Mac WIMP kojih su Winsi oduvijek kopija).
Makar npr ne volim moderni OSX GUI, njegova Linux "kopija" - Elementary OS i Pantheon DE - mi je čak simpatičnije od KDE.

....Opet: KDE možeš namjestiti skroz kako / kao što želiš, tako da nije neki argument (osim što  sam ja lijen bilo što namještati).
Također: Clearlooks retro+primitivna tema koju zadrto koristim godinama odavno je portana i na KDE, tako da mi i nije neki argument.
Zaključak: Morao bih se natjerati neki KDE+arch (=Manjaro) staviti i raditi malo isključivo na takvom OSu, bar zbog mentalne higijene.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Za sad mi je Mint Cinemon odlican.
Trenutno ga koristim povremeno sa USB-a i sve vise i vise razmisljam da ga stavim u dual boot (za pocetak) a kasnije i mozda kao glavni..

-ovisi o potrebama, tj što konkretno radiš-trebaš.. pa:

-dual boot je čista ali najnepraktičnija stvar jednako kao dva računala koja dijele hw. Dobro kad baš nemaš zajedničkih potreba npr gaming-rad.. skoro identično korištenju livea (koji može biti persistent..). Između korištenja moraš rebootati i time gubiš fleksibilnost kad je u pitanju rad, ne dobijaš 'benefite' sinergije..

-VM je daleko praktičnija stvar, upotrebljiva upravo kad to trebaš tj dijeliš podatke-poslove-potrebe i svaki alat obavlja ono u čemu je bolji ili što postoji npr adobe i sl.. pa do tog da npr zbog gašenja supporta ponekad moraš koristiti vm s nekim osom-verzijom-driverom npr scaner.. i možeš više istovremenih jer danas su resusi dovoljni prosječan gamerski ima dovoljno rama kao primarni resurs.. Tad se gubi razlika glavni-host ili guest os pa glavni možda postane sporedni po onom što radi u npr ovakvom scenariju.. imaš glavni host, neki os-distru koju možeš dignuti kad poželiš od nule ili live.. on je samo šasija-kostur ili motor ali recimo prazan (ne radiš..). VMovi su neki imagei npr vhd.. i svi podaci, appsi-postavke su u njima. Da su to fizička računala tad bi zbog osvisnosti o HW-driveru restore mogao na identičnima + win licence-zaštita.. ali u vmu tog problema nema, upališ-radi jer je soft nepoderiv, softVM-HW je trajna stvar. U slučaju kvara digneš host i popališ VMove.. to je sve. U slučaju kvara fizičkog računala moraš install.. itd. a podaci su tu, na diskovima gdje su bili i backup, neosvisno o osu-osevima ili hw-vm-u..

.. to čak eliminira potrebu za razmišljanjem koji os odabrati, jer možeš više-sve.. možeš koristiti xp-w7-w10-mint-deb-suse.. istovremeno ili paliti po potrebi ako nema dovoljno rama (2+gb/vm +requirementsi appsa).. to je nekad upravo zbog resursa bilo neizvedivo, sam os (svi-jednako) imaju već desetljeće identične min.req. i nije os tražio više rama-jezgri i sl nego appsi kao igre.. prije desetljeća i dalje u povijest je to bilo nedohvatljivo kućnim korisnicima.. zato se tad koristio multiboot ili odvojeno računalo.

+ baci pogled na zečin post iza.. koji upravo o tim sitnicama govori...

 

Zechina kaže...
.

 

...

@KDE
KDE sam koristio još od SuSE, Mandrake, Fedore... čak i na Winsima više puta (alt shell, XP iirc). Čak sam i sudjelovao u izvornoj lokalizaciji na hrvatski. I opet, valjda jer je (desetljećima) bio nedorađen, bugovit i nestabilan, postao mi je odbojan. Ono, kao neka kopija Win GUI, "veći aero od aera" (koji također nisam nikad volio, fali još samo "active desktop" LOL), samo još glomazniji.
Vjerojatno je KDE win-switcherima simpatičniji, no ja sam bježao od Win GUI oduvijek koliko sam mogao (oduvijek mijenjao shellove), tako da nisam impresioniran. Također: od ranih dana pa do faksa sam neke CADove često radio na nekim unixima, pa sam se rano navikao (bio prisiljen?) na X-Windows mogućnosti / specifičnosti - a KDE mi je nekako bio u suprotnosti s time, sa svom tom wincopy nekonzistentnom "vizualnom filozofijom" (a izgubio čistoću Mac WIMP kojih su Winsi oduvijek kopija).
Makar npr ne volim moderni OSX GUI, njegova Linux "kopija" - Elementary OS i Pantheon DE - mi je čak simpatičnije od KDE.

....Opet: KDE možeš namjestiti skroz kako / kao što želiš, tako da nije neki argument (osim što  sam ja lijen bilo što namještati).
Također: Clearlooks retro+primitivna tema koju zadrto koristim godinama odavno je portana i na KDE, tako da mi i nije neki argument.
Zaključak: Morao bih se natjerati neki KDE+arch (=Manjaro) staviti i raditi malo isključivo na takvom OSu, bar zbog mentalne higijene.

 

 .. a ja ću o kde :))

ili tko koga kopira? Zeko, povijest, Canonical/Ubuntu -> MS/Win, obrnuto od tvog dojma no tako je to s kokoš-jaje (+ali tad i problemi koje konstantno imaš s win imaju objašnjenje, prva rečenica citata..).

KDE je u vrijeme kad je nastao bio strava, no dobar put-smjer, kojeg je ms iskoristio i imamo AERO, tj gpu se koristi osim za gejmanje za iscrtavanje sadržaja ekrana.. rekli bi čak logično, ne samo pointer miša ... :) no u to doba i klasičnog slabog supporta za npr vga drivere, kašnjenje ili notorni radeon, .. i kde je tad bio katastrofa, dok je aero radio, ne zato jer je ms pametniji nego zbog drivera i ekipe koja nešto konkretno napravi dok se u linux taboru svaki dev bavi svojom vizijom forkom ili inzistira na designu ikone.. a canonical to pokušava s unityjem..

-već par godina, nije problem driver, radi, kde je postao upotrebljiv, prebolio dječje bolesti.. i sad radi. Ako je hw odgovarajući, tad je često bolji izbor nego neka light distra, mada je prije bio sranje i samo eyecandy.. sad ekšli radi. No i dalje imamo povijest, prvo lin, pa win jedino što to tad nisi znao jer nisi koristio-bio linuxjuzer.. a support nije isti danas ili prije desetljeća-dva.. sad više MS ne vidi linux kao protivnika nego nrp XP-w7 i više nema problema s biosom-oemom i kazni po takvim tužbama.. jer ms-u lin nije protivnik nego izvor zarade.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 .. a ja ću o kde :))

 

Ne razumijem što želiš kazati.

 

> Zeko, povijest, Canonical/Ubuntu -> MS/Win

Pojednostavljeno, KDE je kopirao Win GUI, Gnome Mac GUI (fićrs vs jednostavnost). Isprva: Prvi nestabilan, drugi eutaniziran do neupotrebljivosti.

I jedno i drugo (gnome još više) je bilo u "suprotnosti" sa dotadašnjim CDE standardom ili *x stilom uporabe.

(vidi Motif, ili npr FVWM, Enlightment; > WM wiki, ToastyTech, gui history wiki)

To nema direktne veze s Ubuntu vs Windows (15-20g kasnije).

 

AERO

Postoje razlozi zašto je Vista krepala. Jedno od je loša kopija + loša implementacija Mac GUI dizajna ("Glass"). OK, kasnije je to (stabilnost) sređeno s Win7 (+hw je  dostigao preduvjete). Ajd, bar nisi feštao "Active Desktop".

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zorin 15 je izašao. Možda je to bolje riješenje za win-newcomere od Minta.
https://zoringroup.com/blog/2019/06/05/zorin-os-15-is-here-faster-easier-more-connected/
Evo ugrubo što je i zašto:
Baziran na Ubuntu 18.04.2 LTS (Linux kernel 4.18), Gnome Shell 3.30
fićrs:

  • dodan flatpak uz snap support u soft-manageru;
  • Wayland ("preview"?);
  • dodan novi LibreOffice 6.2, prilagođen temama;
  • početna tema nije više smiješna (imho), već fino stilizirana;
  • teme su dorađene i dodane nove, sad osim osnovnih kopija Windows / Mac sučelja ima još poneka ("dark", naravno, to je trend);
  • uz "light/dark mode" u 6 verzija, sad ima i polagano pretapanje u "Night Light" mod (a la f.lux / Redshift)
  • support za touch ekrane + gestures ("yay!")
  • Zorin Connect (baziran na GSC / KDE Connect), kopija Win10 "Your Phone" (za sinhronizaciju uređaja). Nažalost, izgleda da radi samo na istoj lokalnoj mreži / wifi, plus nema dijeljenja ekrana.
 
1 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
ihush kaže...

 .. a ja ću o kde :))

 

Ne razumijem što želiš kazati.

 

> Zeko, povijest, Canonical/Ubuntu -> MS/Win

Pojednostavljeno, KDE je kopirao Win GUI, ..

 -ne, obrnuto.. no tako je to s percepcijom i masama koje ugl ne znaju povijest (mada nije ni važno na kraju..). U w8 je to došlo do izražaja do te mjere da na prvi (mutni) pogled ne možeš razlikovati kubuntu i w8 tj iste geometrijeske background theme .. MS kopira Canonicala, ne obrnuto a nastavak je npr izlazak builda polugodišnje mjesec prije ubuntua brojčano no jednako kasne iz jednakih razloga kao npr prije godine spectre&melt itd..

 

edit: .. no jasno mi je zašto griješiš :)) osim neznanja.. npr vidi našu wiki o kde, zamrlo s hurd-om davne 2010 i zadnja referenca je kde-4.. od petice je ono što je zapravo trebao biti. Tak da imaš opravdanje gledajući da skoro desetljeće nije apdejtano stanje na našoj wiki.. i zato stalno ista mantra o zahtjevnosti kde vs gnome-xfce i sl. .. i to stoji kao info početnicima, dok ja i bunker oloko trubimo nešto sasvim suprotno :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2019 17:17 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 -ne, obrnuto.. no tako je to s percepcijom i masama koje ugl ne znaju povijest

 

edit: .. no jasno mi je zašto griješiš :)) osim neznanja.. 

 

Dobro, osim potrebe da me omalovažavaš, dokazuješ da si zadrt. A izgleda da imaš problema i sa uzročno-posljedičnim slijedom.

 

OVO SU ČINJENICE (znam jer nisam "učio" povijest već sam je aktivno gradio):


KDE (1996.) je odgovor na CDE (1993.; link koji sam ti već stavio); sve to imaš na

https://timeline.kde.org/

In 1996, Matthias Ettrich announced the creation of Kool Desktop Environment (KDE), a graphical interface for Unix systems, built with Qt and C ++ and designed for the end user. The name "KDE" was a pun on the graphic environment CDE, which was proprietary at the time.

 

Ideja je bila "evo nama free DE, a ne tamo neki korporacijski proprietary".

 

Problem je bio u tome što je Troll Tech (Matthias Ettrich) onda skužio da bi i on(i) mogli zaraditi paricu, pa su probali KDE zatvoriti!

 

ZATO se desio GNOME 1997. (M. De Icaza, koji je kasnije postao još veći konvertit). Pojavom Gnometa Troll Tech odustaje od zatvaranja i komercijalizacije KDE.

(GNOME = GNU Network Object Model Environment)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/GNOME

Gnome was founded in part because KDE, which was growing in popularity, relied on the Qt widget toolkit which used a proprietary software license until version 2.0 (June 1999).

 

https://lists.debian.org/debian-user/1997/08/msg02286.html

Unfortunately, they selected the non-free Qt toolkit as the foundation for the project, which poses legal problems for those desiring to redistribute the software.

 

Pogledaj kako je KDE izvorno gledao - čista kopija Windows 95 (pa čak i Windows 3.1)! Usporedi to sa Motifom kojeg je htio zamijeniti -skoro da nema veze. Pogledaj kako je izgledao prvi GNOME (primjeti "mac gumbiće")!

 
 
  KDE, Motif, GNOME

Vista & Aero GUI (2007!) su mišung-hibrid GUI Maca (Aqua itd, 2000-.), Linuxa i WinXP. Među-kopiranje se nastavilo do Win 8 - otlen ti to tvoje "MS kopira Canonicala, ne obrnuto" - ali to stoji kad drvo izmakneš iz šume (konteksta). KDE oduvijek kopira Windows - kasnije i OS X, jedino, hvala bogu, nije skroz prekopirana Metro+Unity debilana (osim premračnih transparencija i "idiocracy flat-metro" breeze icons).
XP 2001., Ubuntu 2004., Vista & Aero 2007., KDE 4 ("MAC Plasma") 2008.,  Ubuntu Unity+HUD 2010., Windows 8 2012., KDE Plasma 5 2014.

 

KDE Crystal Clear  - defauilt KDE theme, 2001.- :

Conectiva wanted to attract both Windows XP and Mac OS X users.This inspired him to focus on an intermediate concept of icons, "between realism of Mac OS X and cartoon colored style of XP" 
... 
Crystal SVG became the default icon theme in KDE 3.1. 

 

1993, 1996, 1997, 2000, 2001, 2004, 2007, 2008, 2010, 2012, 2014. Nauči vremenski slijed pa nećeš govoriti da je Aero kopirao KDE :D

 

Evo odlična "slikovnica" koja manje više sve dokazuje:
A visual history of OS desktop environments

https://www.networkworld.com/article/2359355/156246-A-visual-history-of-OS-desktop-environments.html

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pitanje
Ubuntu 19.04
nakon update više ne želi restartati
Naime, stisneš restart, BIOS kaže "bip" i dobijem crni ekran i tako stoji u beskonačno
nikakva tipka ne reagira
onda stisnem gumb za restart na kućištu i normalno se starta ko da ništa bilo nije.
zna li netko u čemu je problem ?

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

pitanje
Ubuntu 19.04
nakon update više ne želi restartati
Naime, stisneš restart, BIOS kaže "bip" i dobijem crni ekran i tako stoji u beskonačno
nikakva tipka ne reagira
onda stisnem gumb za restart na kućištu i normalno se starta ko da ništa bilo nije.
zna li netko u čemu je problem ?

 Daj neke informacije o hw-u i baci logove da vidimo. Obično to zna biti problem sa grafikom ili ako si imao neki custom grub setup pa si sad overwrite-ao conf. Uglavnom more info 

Samomrzeći hrvat
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice