Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.104.351
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

..njurganje jer zbog toga što mi je ubuntu drag, Canonical.. kao dinamo :) .. i što vidim da loše igraju. Nešto loše u tome? OK, neću..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

..njurganje jer zbog toga što mi je ubuntu drag, Canonical.. kao dinamo :) .. i što vidim da loše igraju. Nešto loše u tome? OK, neću..

 Ma ne, samo izvoli. Al ako loše igraju veća je mogućnost da će poboljšat rad s mladima i dovest boljeg trenera. Svaki kraj je početak nečeg drugog. A Canonical je sa združivanjem snaga, glava, ruku s GNOME-om učinio pravu stvar. Al oni su samo jedni od igrača i jaja nisu sva u istoj košari. Canonical je nebitan u cijeloj priči.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2017 13:41 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ihush kaže...

..njurganje jer zbog toga što mi je ubuntu drag, Canonical.. kao dinamo :) .. i što vidim da loše igraju. Nešto loše u tome? OK, neću..

 Ma ne, samo izvoli. Al ako loše igraju veća je mogućnost da će poboljšat rad s mladima i dovest boljeg trenera. Svaki kraj je početak nečeg drugog. A Canonical je sa združivanjem snaga, glava, ruku s GNOME-om učinio pravu stvar. Al oni su samo jedni od igrača i jaja nisu sva u istoj košari. Canonical je nebitan u cijeloj priči.

 -woww... znaš kako to obično ide? umjsesto 'igrača&trenera'.. novi žniranci i lopta, malo iscrtati teren i pošišati travu, igrači ostaju isti.. kad puknu loptu u smjeru juga navijači se raduju (jer ide cca prema vratnicama, samo 28m pored.., skoro gol!) .. tak nešto :))

 

ne, previše njurgam. Dosta. idem radije malo koristiti hw..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2017 13:48 (ihush).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Pa baš tu tezu " ides linijom manjeg otpora i koristis windowse " je primjenila većina korisnika racunala te dovela do poznatih postotaka zastupljenosti osova u home desktop segmentu.

Cudi me da nije prepoznato da govorimo o trzistu od 1,5 milijardi uredjaja i da ne grizu za cim vecim dijelom kolaca, dok npr primjer androida pokazuje kako je to sve ipak moguće i to u kratkom roku.

Kvalitetna konkurencija je visestruko korisna, pogotovo krajnjem korisniku.

Linux ( kao os ) bi mogao biti ravnopravan takmac windowsima bez da izgubi epitete sigurnosti, besplatnosti i sl....a forkanje ionako nezanima onaj najveći broj krajnjih korisnika. Dobar, pouzdan,stabilan, siguran, predvidljiv linux bi i ostale takmace natjerao na pozitivne pomake ( sjetite se doba croneta i cijeni pretplate, poruka, prikaza broja pozivatelja te promjena dolaskom vipa ).

Mene kao korisnika uopće nebi trebalo zanimati kaj je u pozadini ( linux, windows, macos, directx, opengl, xorg, netframework, dll... ) već je meni najbitnije da neka apk ili igra rade cim bolje, brze, kvalitetnije , bogatije, sigurnije i po mogućnosti sa cim manje korisnicke interakcije ( u segmentu instalacije, podesavanja, otklanjanja problema, nadogradnji, krpanja...).

Konkurencija nespava, win10 je free kućnim korisnicima ( netrebas aktivirati ali os dela ), uveden je pandan linux repoima ( win trgovina ) , a najrazvikanije open apk ( gimp, libreoffice ) se vise trude da im apk dela u win okruzju te cesto i naglasavaju pomake u win kompatibilnosti pri izlasku novih verzija tih programa.

Logika "ako ti linux nevalja onda koristi win" bi u nekoj općoj primjeni dovela do monopolisticke situacije gdje bi i nadalje imao samo dostupan extra skupi cronet i mercedes dok vipa,tele2, opela, kie, hyundaya nebi niti bilo u znacajnijem postotku...

Kako me ne tangiraju open foss spike ( nastranu to kaj ih propagiraju ljudi koji su se obogatil na tome a većina krajnjih korisnika nema nikaj od toga ), ja pristupam svemu tome iskljucivo sa logike kaj to donese meni ( kao pripadniku onog najsireg segmenta krajnjih korisnika ).

😊

.

Ti ovdje pišeš o nekoj korporaciji koja vodi računa o Linuxu i koja standardizira stvari. Hrvoje ti je već napisa, imaš to. Ne zove se Linux već Windows ili MacOS. Ako te ne zanima ništa drugo već da ti rade sve aplikacije opet imaš izbor. Linux nema korporaciju koja ga gura, to znaš i sam. Postoje firme koje baziraju svoje poslovanje na Linuxu ali on nije njihovo vlasništvo. Ne funkcionira sve savršeno. Što je tu čudno? Zar bilo što u ljudskom životu funkcionira savršeno? Ako te ne zadovoljava onda koristiš nešto drugo. To je činjenica.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

zaboravljivi Linus.. (jedino što je u međuvremenu.. no, imao je drugih briga, neki uberkull fičer..).

 

hrvooje kaže...

Ima čovjek važnijih stvari od krpanja rupa za koje tada nitko nije znao..

 ..khm, on je znao, prije 11 godina, kaže. Što je, zaboravio ili ostavio odškrinuta vrata?

možda ovako, običan građanin je dužan prijaviti nepravilnosti-kriminal i sl. ako primjeti.. developer i šef, nije?.. :) najs tač s ogrtačem..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.9.2017 20:45 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ima čovjek važnijih stvari od krpanja rupa za koje tada nitko nije znao. Ronjenje, djeca, fitnes, a ne samo buljenje u ekran. Pa nema šefa ili rokove, samo GPL licencu :) Kaže da radi u kućnom ogrtaču i jedino mu bitno da se računalo ne čuje. 

 

*Dakle, Linux na desktopu ima tržište veličine statističke greške od 3.37%, ali macOS ima izvrsnih 3.59% :))

 https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0

 

**Koliko je Ikey, osnivač Solusa i Raven DE-a srao po Canonicalu, sad izgleda radi za njih/s njima

 https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=Z1laxZ2F-Zg

 

***

Gradit ce se KDE phone s naglaskom na sigurnost

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/success-linux-phone-crowdfunding-campaign-reaches-goal

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 22:13 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Već sam pitao ovdje za pomoć, ali pitam opet jer nije bilo napretka. Rekli ste mi isključitit UEFI, ali onda ni ne boota.

Evo što se dogodi kad je upaljen.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

zašto ne bi bootao ako isključiš uefi..? BIOS-postavke moraju biti prilagođene OSu/kompatibilno, dok mod kao gpt-mbr za disk/particije i medij-installer ovisi što podržava, ili safeboot i vjerojatno postojeći OS određuju što možeš tj o čemu ovisiš, nakon installacije OSa se to više ne mijenja. Ovisno o distri i BIOS/opcije/hw/kompatibilnost manje distre ugl imaju više problema, chipset i sl. support. Tu je u prednosti 'jača' distra kao ubuntu. (radije KDE, ako radi). Kad kažeš da si kreirao 30gb particiju.. to ne znači ništa, ne mora biti dostupna drugom OSu .. nije ni potrebno prije, jer se u procesu instalacije nudi (ali je tad veći rizik početnicima, obrisati kompletan disk i sl.. zato se ne preporuča kad postoji rizik-gubitak za učenje/prvi put, zato je bolje imati disk viška..).

ili vidi .. vjerojatno tvoja situacija, lubuntu na gpt.. pripaziti na godine-verzije u primjerima koje pronađeš. (do sad je valjda ok na gpt..). Za lubuntu 15.10 ..

-problematičan medij.

-pokreni try wo install (tamo se također nudi install).

 

+ kad/ako prođeš dio do installa, imat ćeš i mogućnost instaliranja boot managera.. grub, od w8, može i win. Bootmeni-manager se editira ovisno o manageru, ako ostaneš na win manageru, tad treba iz win dodati linux boot, ako odlučiš za grub, može biti problema ovisno kakvo je stanje gpt-mbr-sec.. da neće bootati win itd.. na kraju da ne boota ni jedan. Boot se fixa installerom, ovisno koji boot želiš/kompatibilan itd. Iz win je praktičan easybcd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 23:22 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ne znam zašto, samo je crna slika.
Ovo je verzija 17.4 ako se ne varam, a ne 15.10.
Probao sam sa 2 USBa, jedan potpuno novi.


Kompletno ISTA stvar se pojavi kad odaberem "try before installing" i "OEM install" 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

računalo nije kompatibilno s OSom/distrom/requirementsi ili loš installer.

kompatibilnost ovisi o postavkama BIOSa, što (ne)možeš.. podesi.

ponovi kreiranje medija, ako je stvar distre (supporta) probaj drugu distru ili googlanjem pronaći svoju kombinaciju HW+SW i ako postoji fix.

-lubuntu je 'slaba' distra, ima svoju namjenu (koja nestaje s vremenom, appsi-requirementsi i potrebe). Probaj ubuntu, mint.. tako je to.

alternativno, možeš nešto od nule, arch ili debian (alternativni install, za koji je vjerojatnije da će proći neovsino o VGA ili chipsetu..)

 

jer, sve radi kroz driver, koji mora biti supportan-uključen-prepoznat HW. Ako neka distra nema odgovarajući support tad ili ručno štirkanjem u terminalu rekompajliraš ili koristiš distru koja radi.

od početka priče o UEFIju, ubuntu plaća MSu licencu, boota-radi, to je dovoljan problem za ostale opskurnije distre. Kad tome dodaš 'nepoznat' chipset/ATIvga.. imaš problem, u drugom slučaju, ubodeš i radi.

Bez nekog konkretnijeg razloga za konkretnu distru, ne vidim smisao zašto se time mučiti.. jer hoće li uopće ta distra odgovarati tvojim potrebama-željama? Distra je samo nakupina softwarea, sve ostalo je isto.

Probaj KDE.. ubuntu, artistx. :)

 

edit: vjerojatno je ovo neki noviji model MBO-chipseta.. dok se uključi u installer-kernel, može proći neko vrijeme, to je onaj 'support' kojeg neke distre imaju i koliko je ažuran, za koje kombinacije HWa. Možda za par mejseci, možda nikad za tvoj HW.

+btw, da, vidim da je tvoj 17x, zato i napominjem da paziš na datume-verzije.. gore ti je samo primjer, koji možda radi i zato je navedeno za v15x, fix može biti isti ako je isti uzrok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2017 16:00 (ihush).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jučer instalirao linux mint 18.2 kde i mogu reći da mi djeluje sasvim pristojno popeglano. Prešao sam s win10 na mint kde pa vidim gdje microsoft crpi inspiracije zadnjih godina :-)
And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A baci oko na podesenja koja kde nudi pa bu ti jasno kolko jos posla ceka ms da ih sustigne u tom segmentu.

Neznam koliko si iskusan u tome, pa vici ako trebas pomoć. Nezaboravi instalirati ttfmscorefont ( fa izbjegnes probleme u libreofficu ) kolourpaint ( alternativa ms paintu ) , dodati local holiday u kde calendar, podesiti kontekstni meni dolphina, aktivirati fw, .....itd itd..

😊

.
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Izasao je KDE 5.11

http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala na pomoći - Probat ću nešto drugo.

Koji bi ti preporučio, jer ja se ne kužim u linux i njihove verzije?
LUbuntu mi se "teoretski" svidio, jer (kako sam vidio na YT) ima već instalirane osnovne stvari kao Firefox, zamjenu za MS Office i još neke...


Laptop bi htio koristiti da mi stoji u dnevnom boravku, da se na njemu igraju igre preko emulatora (NES, SNES, GBA, ...) te gledaju filmovi.

E sad, gore je win 8.1. On mora ostati gore, jer laptop ne bih koristio samo ja nego i drugi ukućani. Na taj bi način izbjegao učenje njih na novi sustav. Inače je laptop sporiji od puža sa win 8.1 i ovo mi se činio kao dosta "lakši" OS. (Pošto ima samo 2GB RAMa, a ulaganje u njega se ne isplati.)

13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako mozes vrtit windows 8.1 onda mozes  i bilo koju linux distru, samo moras odabrat koja ti se više svidja

Ako ne volis KDE probaj Linux mint Cinnamon ( probaj LMDE2 ) Manje je resurski zahtjevan od obicnog minta

Sto se tice firefoxa i zamjene za MS office to ima predinstalirano 90% linux distri

 

http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Može vrtit, ali jako teško. Zato i tražim zamjenu. Instalirao bih XP ali nije podržan (wtf?) Nemam pojma što je KDE, Mint niti Cinnamon. 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
matejBJ kaže...

Inače je laptop sporiji od puža sa win 8.1 i ovo mi se činio kao dosta "lakši" OS. (Pošto ima samo 2GB RAMa, a ulaganje u njega se ne isplati.)

 

Prvi preduvjet za odgovarajuće perfomanse je odgovarajući hardver , a tek nakon toga se može govoriti o softveru koji će iz hardverskih komponenti izvlačiti optimum ili maximum.

 

Ako je hardver slab, nema tog čudotvornog softvera koji će ga natjerati da radi kao 3x skuplji hardver.

 

Sam operativni sistem ti i nije toliko presudan glede perfomansi ( tako da spike lubuntu, xubuntu i sl nisu presudne )

već su problem aplikacije. Firefox je isti na svim verzijama linuxa , isto kao i libreoffice, vlc, dropbox, battlefield ..... pa kada se one pokrenu

onda dođe do povećeg usagea bez obzira koji operativnim sistem je u pozadini.

 

Nažalost, bez jačeg hardvera nema ni većih perfomansi.

 

.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-očekivano, pogrešan razlog, nasjedanje 'propagandi'.. light DE ne znači baš ništa, HW ima svoje mogućnosti, OS je samo OS (linux je jedan, distre su samo nakupine aplikacija-softa upakirane.. isti FF s isitim requirementsima, radit će isto..).

-igre? na slabom HWu? linux nije čudotvorac. Win je u ogromnoj prednosti (directx, uz OGL).. dok je emulator dodatni teški task.. ako je HW slab beskorisno. Pošto je za sve igre važna VGA (a danas se koristi i za npr browser, GUI..) ograničen si time dok je 2GB jednostavno nedovoljno za današnje app, jer su 'bahate' neovisno jesu li to igre, browser nešto treće. Sam OS win-lin.. s time skoro da nema veze, identični requirementsi već desetljeće ali nije OS sam sebi smisao, nego ono što korisnik koristi, aplikacije.

-dualboot zvuči OK, ali .. za takvo korištenje samo prvi dan, drugi više ne pališ..

 

ako želiš isprobati, možeš neku stariju distru, koja će imati appse iz vremena kad je 2gb bilo ok.. to bi lakše 'disalo'.. ali, update bi opet vratio stvari na današnje uz probleme dllhel-verzije. Uz problem koji će te stalno ometati u izboru OSa, UEFI (i sve povezano, sec.boot, GPT..). Pošto ti je w8 došao (namjerno, ništa nije slučajno) tako podešen, imat ćeš problem, GPT kao veći, dok gašenje uefi-sec.boota isključuje key-aktivaciju i w8 ne boota (ne želi, kad vratiš, boota).. tad više nemaš dualboot nego svaki put kemijanje-postavke biosa za boot-mod.

-Trebao si iskoristiti upgrade na w10, aktivacija, povezivanje IDa i keya, tad bi mogao obrisati w8 i postojeće particije (koje također ometaju bilo koji drugi install) i instalirati s postavkama BIOSa koje su ti potrebne za npr lubuntu-bios-uefi/legacy.. ili XP-w7-ubuntu9.., bilo koji stariji OS (kojeg MS ne želi i zato je to sve tako napravljeno). Pripremljena particija (odvojio si 30GB) je neiskoristiva za OS-install (pogađaš, boot, namjerno).

zapravo još se može free na w10, iskoristi-aktiviraj, nakon tog možeš sve obrisati i probati bilo koji OS, lubuntu-xbuntu-ubuntu, KDE.. i postoji vrlo dobra šansa da će računalo raditi optimalnije-glađe, jer se na w8 nakupi smeća i clean install čak istog često pomogne-ubrza. Jer neovisno o linuxu, w8-8.1, w7.. gasi se support, moraš na w10. Kad to napraviš tad isprobaj i možda ćeš imati izbor, ovako nemaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
matejBJ kaže...

Može vrtit, ali jako teško. Zato i tražim zamjenu. Instalirao bih XP ali nije podržan (wtf?) Nemam pojma što je KDE, Mint niti Cinnamon. 

 probaj ovo

https://mycomputerhelp.net/2014/11/05/make-windows-8-18-faster-computer-1-gb-ram-slower-cpu/

http://www.soundstream.com/
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Moja djeca igraju na intelovoj integruši HD4000 (i5-3210M) na Ubuntu preko simulatora pcsx2 igru PES2014. Tu je fps nebitan, važnije je da imaš željezne joysticke :) 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Moja djeca igraju na intelovoj integruši HD4000 (i5-3210M) na Ubuntu preko simulatora pcsx2 igru PES2014. Tu je fps nebitan, važnije je da imaš željezne joysticke :) 

- CPU-generacija/jezgra +VGA. ja ne mogu ni minecraft, i5, jer nema ogl2.1.. ako je sve to intelova integruša, zvuči.. slabo, no intel graphic pokriva desetljeće VGA-GPUa, time i performanse-mogućnosti.

gle razliku gt1-hd4000 48-332 GFLOPSa to je x5 puta.. noviji su otišli još dalje, trenutno 630-650= još 2-3x više. Jedanko kao da pokušavamo igrati Cryzu na TNT2.. :)

 

kad se u tu formulu ubaci neki slabiji CPU (jer mi imamo i5) .. npr b960 .. ili još starije-slabije, kad se ima samo 2GB RAMa.. tad se ne igraš, jer to nije gaming stroj koji može zadovoljiti requirementse konkretne apps-igre-emulatora-browsera... potreba onog što se smatra ugodno korištenje. Dok istovremeno, to može npr neki mob-tablet.. Neke stvari su jednostavno neusporedive. Linux/OS/soft tu ne pomaže.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo vam slika da vidite što je skoro pa čista instalacija Win 8.1 na tom laptopu (original, ključ dobiven preko fakulteta za dreamspark).

Kažem skoro jer je jedino instaliran MS Office 2007 (također original, dreamspark).
E sad, nadao sam se da neki lakši OS neće trošiti 0.9/1.6GB RAMa... 



 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

OS ne troši.. :) možda optimalno koristi raspoloživo (agresivan keš, višak bi inače bio višak) ili nisi podesio-isključio nepotrebno. Čist u idlanju može biti cca 800mb naviše, tvoje cifre su normalne (može se twekati-isključiti ponešto, pola automatike-defaulta kao defrag i razni updateovi, sve što čući u memoriji a ne koristi se stalno), ali realno danas je 2GB premalo (minimum). Dodatni hint, tad se koristi 32bitni, manje rasipanje resursa dok 64bitni ima smisla samo kad app možeš ponuditi više od 2GB-4 naviše.. pogotovo npr onedrive, skype i sl. servisi koje ako trenutno ne korstiš treba ugasiti.

Sve licence su se mogle iskoristiti za w10, kroz hendikep još može.. tako da iskoristi-aktiviraj dok se može, neovisno hoćeš li koristiti ili obrisati w10 (važno da se ID nađe u bazi-aktiviran i ako poželiš tad instaliraš w10 koji se automatski aktivira). No previše u ovoj temi o win :))

btw.. moj w10 bez posebnih twekanja, laptop s driverima online na forumu, zauzeto 1,5-1,6 GB.. sa svim potrebnim appsima kao mso.. tako da, to je slično ali znači da možeš par stvari isključiti.. što konkretno ovisi o tvojim konkretnim potrebama (što nije potrebno, izbaciš).

 

Ako je razlog izbora lubuntu zbog npr 2GB RAMa, možeš i KDE, radit će glađe upravo jer koristi VGA čak i manje resursa tj bez VGA sve mora obavljati CPU. S tim povezano, intelica dinamički alocira RAM, može se ograničit npr na 32-ili-128MB u BIOSu (ako nudi opciju), više je kontraproduktivno kad nema dovoljno za ostatak sysa dok sama vga nema snagu koja bi opravdala više za nju (postavke u igrama).

Probaj Kubuntu-KDE, iznenadit ćeš se čak u usporedbi s light distrama lakši je .. možda optimalan za ovakvu situaciju.

edit: .. uh, ATI apu.. 'najnepoželjnija' kombinacija, Ne forsiraj ATI drivere..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2017 18:54 (ihush).
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
matejBJ kaže...

Evo vam slika da vidite što je skoro pa čista instalacija Win 8.1 na tom laptopu (original, ključ dobiven preko fakulteta za dreamspark).

Kažem skoro jer je jedino instaliran MS Office 2007 (također original, dreamspark).
E sad, nadao sam se da neki lakši OS neće trošiti 0.9/1.6GB RAMa... 



 Procesor ti je jako slab

Probaj Kubuntu 17:10 puno bolje radi nego KDE Neon ili Kubuntu 17:04

Ili probaj pogasit nepotrebne servise u windowsima, a vidim da ti je i disk usage na 100% sto nije dobro

probaj ovo pa javi jel i dalje skace na 100%

 

Click Win key + R, type regedit, and press Enter.
Navigate to the HKLM\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Services\\sppsvc using the left pane.
Modify the Start value from any number to 4.

http://www.soundstream.com/
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na ssd-u mi je instaliran win 10. Probao bih raditi u linuxu, pa bih njega instalirao na hdd da imam dual boot, no volio bih da mi na njemu ostanu dokumenti.

Ima li netko volje da pobliže objasni korake kako instalirati, tj kako namjestiti one 4 particije

Hvala

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Probat cu Kubuntu 17.10 pa javim rezultate!! :)
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ivan72478

Downloadaj željeni linux ( npr mint kde, ili manjaro kde, ubuntu,.. ), provjeri hash, snimi na usb, pokreni u live modu taj linux, iz gparteda napravi screenshot da vidimo kakvo je sada stanje na disku, pa onda mozemo dalje.
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@bunker

Već sam skinuo ubuntu 16.04 i stavio ga na usb. Na hdd-u sam napravio unallocated space od 25GB (nadam se da je to dovoljno, iako sam mogao još jer je velik hdd, ali eto nisam puno razmišljao).

Sad ću bootati ubuntu pa pošaljem screenshot. Samo da napomenem da mi je boot namješten na legacy

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kazes da je gore win10, pa svakako utvrdi da li je gpt disk i imas li uefi na maticnoj ploci, jer o tome ovisi daljnji postupak.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Na ssd disku gdje mi je win 10 je MBR i znam da je namješten legacy boot jer mi nije htjelo bootat u uefi, nije mi uopce pronalazilo disk pri bootanju.
HDD gdje zelim instalirati linux je GPT a ne znam gdje da provjerim imam li uefi na maticnoj

 

EDIT sorry na triple postu, neka moderator pobriše zadnja dva, mobitel me nesto zeza

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2017 22:59 (ivan72478).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice