Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.101.387
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...
Potpuno se slažem i još je ubuntu super distra za početak, od tri računala koja imam u kući to je jedina distra na kojoj je radilo sve out of box na sva tri.

 Tako bi trebalo biti, to je skoro pravilo a opet... baš sa Ubuntuom sam u stvari imao najviše problema do sada (nekad davno...). OK, jednom (?) je to bio onaj fail sa greškom u installu na distri. Par puta - bog te pita. Najgluplja stvar kad ti se iz trećeg pokušaja sve dobro instalira, a ništa nisi mijenjao (ok, možda je bila neka greškica pa je taman naletio update).

Ne, najgluplje je kad mi se zbog nečega uopće nije htio instalirati, ali srodni Mint odmah bez problema. I to je bio neki - ne sjećam se točno koji - Ubuntu officijalni, znani hardware glitch... A u copy&paste ali ušminkanoj verziji Minta sve radi??? U biti, mislim da sam tada i prešao na Mint. 

Jooj, pa onda one gluposti sa edubuntu, koji je meni bar bio nestabilniji od flat distri...

 

A opet, svakom bih sad preporučio Ubuntu ili Mint. Mislim da su sad maknuli i Unity toolbar, razlog više.

Elementary je nekoć dosta obećavao, kako li je sad s tim? Zorin & Manjaro - ne znam, malo se newbija zadržalo na tome, ili su switchnuli natrag ili prebjegli na drugu distru. OK; ovo je bilo čisto subjektivno nhf.

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Meni onaj globalni meni iz unity-a baš fali, kad pogledaš ako imaš dock, taskbar je većinom neiskorišten, imaš sat, notifikacije i to je to, zašto ne ubacit meni na njega iz trenutno fokusiranog prozora ko što je na macOS, sviđa mi se taj način rada. Mate je sada uveo globalni meni koji većinskim dijelom radi dobro, problem je što se na nekim aplikacijama meni i dalje prikazuje unutar samog prozora. Međutim, nije mi se sviđao sam dock i ima toliko boljih rješenja a onaj se nije mogao nikako maknit osim da se sakrije.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
Više mi je to nekako kao da su Windows simpatičan ali retardirani rođak od istog čaće/uje Unixa (sorry, mrzite me ali sam iskren, mogu to i argumentirati obzirom na CP/M, DOS, XWindows).

Ali je, imho, zdravije gledati da su apsolutno suprotni nego li tražiti odokativne sličnosti i po tome mjeriti šumu: tipičan recept za fail.

 Pa sve je krenulo od katodne cijevi na Berkeleyu i Multicsa. I od Thompsona i Ritchieja, asemblera i na kraju C-a. Tako da, naravno da su isti, ali i različiti. U Unixu sve je i dalje file, i uređaji i socketi. Konfiguracijske datoteke su tekst itd. Barem su bile na Linuxu do systemd-a itd. Dovoljno se i razlikuju, a tu je i registry data base. I jedna velika razlika, Unix/Linux je od početka zamišljen da dijeli resurse među više korisnika, dok DOS/Win ne ispočetka.

 

Vidi odličan ovdje odgovor od Pierre Leclercqa:

https://www.quora.com/Why-dont-Linux-operating-systems-have-a-registry-like-Windows

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-od Turinga..

- sve je soft, sve je file i sve se može obraditi-computati, algoritam, pa i univerzalni soft (b, tj razlike ako/kad/gdje postoje su više umjetne-namjerne nego stvarne. Teoretski (i stvarno, VM-emu-wine, dok podaci koji se koriste, text, slike, video uopće nisu OS dependence nego stvar appsa, koja paradox, radi na identičnom HWu, samo pod drugim OSom, koji se može emulirati i sl.) sve može raditi na svemu. Razlika je u potrebi, namjeni, korisnicima. Jel to pegla, mikrovalna, konzola-pleyka ili ''PC''.. uopće nije razlika može li neki OS nešto, nego više licence-interesi. Npr, bolna strana linuxa, steamOSa (nepostojećeg) .. je npr gaming.. a što je pleyka? (nije win).. linuxov 'bratić' :)), što je OSX-Mac? Što je desktop-PC /HW?.. isti hw, iste igre, tranzistori.. razlika je 'samo' u licencama. Free ili vlasništvo, novac.

-razlikuje li se particija kreirana npr gpeartom ili diskpartom? Razlikuje li se medij kreiran nerom ili braserom? Razlikuje li se slika u gimpu itd. itd.. kao i internet, mreža svih mreža, radi. Manje-više je nevažno kojim HW+SW pristupamo, tj resursi i mogućnosti nisu ograničeni na način da je to nekom softu-osu-platformi jedinstveno/ograničeno i sl.

-zato su mi smiješni (ponekad i tužni) soft-ratovi, .. nepotrebno. (osim kao šala-vic.. i linux/gnu je zapravo vic, ne OS ..) :)))

 

-objašnjenje reg. je komično, kriterij multi-single user.. ooo-kej.. ha? :))) s druge strane, da, zato se prvi PC naziva personal computer.. ne neki poslovni kao terminal ili supercomputer. Osobni, za po doma.. ali se raširio kao kuga i sad je glavni za DE juzere kao što je to i win dok sve ne preuzme možda android ili netko treći.. ajfon.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Zechina kaže...
Više mi je to nekako kao da su Windows simpatičan ali retardirani rođak od istog čaće/uje Unixa (sorry, mrzite me ali sam iskren, mogu to i argumentirati obzirom na CP/M, DOS, XWindows).

Ali je, imho, zdravije gledati da su apsolutno suprotni nego li tražiti odokativne sličnosti i po tome mjeriti šumu: tipičan recept za fail.

 Pa sve je krenulo od katodne cijevi na Berkeleyu i Multicsa. I od Thompsona i Ritchieja, asemblera i na kraju C-a. Tako da, naravno da su isti, ali i različiti. U Unixu sve je i dalje file, i uređaji i socketi. Konfiguracijske datoteke su tekst itd. Barem su bile na Linuxu do systemd-a itd. Dovoljno se i razlikuju, a tu je i registry data base. I jedna velika razlika, Unix/Linux je od početka zamišljen da dijeli resurse među više korisnika, dok DOS/Win ne ispočetka.

 

Vidi odličan ovdje odgovor od Pierre Leclercqa:

https://www.quora.com/Why-dont-Linux-operating-systems-have-a-registry-like-Windows

 Da, Multics > UNiX.

Kao razlike, kronološki prvo single-user pa onda Registry. Da, to bi bile najbitnije razlike. Ali u svim ovim iteracijama TOPS-10, CP/M, DOS... ...Win Me su sve više gubili ovo:  "U Unixu sve je i dalje file, i uređaji i socketi". Paralelno, gubile su se i multi-user opcije kao "nepotrebne" (i počele hibridno nadodavati nove).

 

Evo jedan skraćeni c&p, hardware related:

One interesting thread tying those mostly-unconnected development paths together is DEC. A lot of early Unix history was tied to DEC the PDP-7, PDP-11, and VAX. The DEC PDP-6 and PDP-10 inspired some DOS prehistory (Monitor, TOPS-10, CP/M). And veterans of DEC's VAX-VMS (VMS for VAX) team built the core of the Windows NT family.

Ono što mene čisto informativno zanima je tadašnja mantra oko (mnoštva) mikrokernela.

Znam za HURD, Minix, NeXT, ali čini mi se i da je NT trebao (ili je?) biti baziran na tome. Minix je bio igračka, ostali su se godinama gušili u tome. HURD nikad nije dovršen čini mi se, NeXT nije u potpunosti (kako je zamišljeno) ali je Jobs isforsirao da nešto od toga ipak ode u OSX i, zahvaljujući nekom hardverskom optimiziranju, baziranom na dugogodišnjem mrdanju po tome uspjeli su navodno konačno isfurati jake komparativne prednosti (ako to isto nije samo pr).

Ugrubo, WinXP bi bio prva prava uporabna implementacija NT kernela (zvuči bahato ali pojednostavljujem). Win7 bi po meni bio neka najstabilnija inačica. Dalje u stvari ne znam. Pretpostavljam da je Win10 izvukao dobro iz naslijeđenog.

 

Lako je biti general poslije bitke, ali mi je doista nevjerojatno da se u praksi sve više ili manje vrti dalje oko onog prastarog multics/unix koncepta. Fantastično napravljeni temelji.

Torvald je prije koju godinu rekao da je u stvari Linux zastario, odn. da malo previše nepotrebnog vuče iz "legacy" ako sam dobro shvatio. Da je u nekim stvarima mrvicu previše a nepotrebno kompliciran. Ali to je više bilo onako, mudrovanje.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Ihush, da, možemo filozofirati da je svijet oko nas samo slika u mozgu, prenijeta električnim signalom živcem od oka, gdje se stvorio padom fotona na štapićaste senzore u oku, doputovavši iz središta neke zvijezde, gdje su se atomi vodika spojili i stvorili helij, emitirajući foton u vakum svemira

 

A možemo probati dokazati tvrdnju iz gornjeg posta bez filozofiranja:

 

Dakle, ako ubodeš usb flash drive u Linuxu ćeš ga vidjeti kao /dev/sdc, a u Windowsima kao E:. Razlika nije samo u sintaksi. Na Linuxu možeš dd if=/dev/zero of=/dev/sdc da bi prepisao sadržaj drivea s nulama. Običan korisnički program dd čita podatke iz virtualnog uređaja /dev/zero i zapisuje to što je pročitao na fizički uređaj /dev/sdc. dd ne zna za razliku između virtualnih uređaja, fizičkih uređaja i fileova.

 

Nema lakog načina da drive E: u Windowsima prepišemo nulama. WIndows radi razliku između fileova i uređaja, pa se ne mogu koristiti iste komande/programi na njima. Najbliže što možeš dobiti nulama, je quick format, čime se većina prepiše nulama, ali se i kreira novi filesistem, kojeg nismo htjeli. Htjeli smo samo nule, sjećaš se?

 

Drugi primjer, pipe | . Program u Unixu čita iz filea kao i iz pipea. U Windowsima dva programa ne pričaju jednostavnim tekstualnim datotekama, nego OOP sučeljima preko COM i .NET-a. Onda moraš i to tako činiti. Kao da te netko na Linuxu prisili da moraš koristit samo Perl.

 

Ovdje govorim o različitom dizajnu. Činjenice. Nikakav soft-wars ili filozofiranje. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.11.2017 0:58 (hrvooje).
 
9 0 hvala 5
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

@Ihush, da, možemo filozofirati da je svijet oko nas samo slika u mozgu, prenijeta električnim signalom živcem od oka, gdje se stvorio padom fotona na štapićaste senzore u oku, doputovavši iz središta neke zvijezde, gdje su se atomi vodika spojili i stvorili helij, emitirajući foton u vakum svemira

 

A možemo probati dokazati tvrdnju iz gornjeg posta bez filozofiranja:

 

Dakle, ako ubodeš usb flash drive u Linuxu ćeš ga vidjeti kao /dev/sdc, a u Windowsima kao E:. Razlika nije samo u sintaksi. Na Linuxu možeš dd if=/dev/zero of=/dev/sdc da bi prepisao sadržaj drivea s nulama. Običan korisnički program dd čita podatke iz virtualnog uređaja /dev/zero i zapisuje to što je pročitao na fizički uređaj /dev/sdc. dd ne zna za razliku između virtualnih uređaja, fizičkih uređaja i fileova.

 

Nema lakog načina da drive E: u Windowsima prepišemo nulama. WIndows radi razliku između fileova i uređaja, pa se ne mogu koristiti iste komande/programi na njima. Najbliže što možeš dobiti nulama, je quick format, čime se većina prepiše nulama, ali se i kreira novi filesistem, kojeg nismo htjeli. Htjeli smo samo nule, sjećaš se?

 

Drugi primjer, pipe | . Program u Unixu čita iz filea kao i iz pipea. U Windowsima dva programa ne pričaju jednostavnim tekstualnim datotekama, nego OOP sučeljima preko COM i .NET-a. Onda moraš i to tako činiti. Kao da te netko na Linuxu prisili da moraš koristit samo Perl.

 

Ovdje govorim o različitom dizajnu. Činjenice. Nikakav soft-wars ili filozofiranje. 

 Odgovor dana 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

@Ihush, da, možemo filozofirati da je svijet oko nas samo slika u mozgu, prenijeta električnim signalom živcem od oka, gdje se stvorio padom fotona na štapićaste senzore u oku, doputovavši iz središta neke zvijezde, gdje su se atomi vodika spojili i stvorili helij, emitirajući foton u vakum svemira

 

A možemo probati dokazati tvrdnju iz gornjeg posta bez filozofiranja:

 

Dakle, ako ubodeš usb flash drive u Linuxu ćeš ga vidjeti kao /dev/sdc, a u Windowsima kao E:. Razlika nije samo u sintaksi. Na Linuxu možeš dd if=/dev/zero of=/dev/sdc da bi prepisao sadržaj drivea s nulama. Običan korisnički program dd čita podatke iz virtualnog uređaja /dev/zero i zapisuje to što je pročitao na fizički uređaj /dev/sdc. dd ne zna za razliku između virtualnih uređaja, fizičkih uređaja i fileova.

 

Nema lakog načina da drive E: u Windowsima prepišemo nulama. WIndows radi razliku između fileova i uređaja, pa se ne mogu koristiti iste komande/programi na njima. Najbliže što možeš dobiti nulama, je quick format, čime se većina prepiše nulama, ali se i kreira novi filesistem, kojeg nismo htjeli. Htjeli smo samo nule, sjećaš se?

 

Drugi primjer, pipe | . Program u Unixu čita iz filea kao i iz pipea. U Windowsima dva programa ne pričaju jednostavnim tekstualnim datotekama, nego OOP sučeljima preko COM i .NET-a. Onda moraš i to tako činiti. Kao da te netko na Linuxu prisili da moraš koristit samo Perl.

 

Ovdje govorim o različitom dizajnu. Činjenice. Nikakav soft-wars ili filozofiranje. 

 -sve je file, pa i win. .. ili disk kao medij. Disk je identičan, BIOS-MBO-HW je identičan, razlika je samo soft, OS i alati koji su oobox na raspolaganju. Tu si u klasičnim zabludama.. ćorav, zasljepljen, dogmata. :)

- driveletter je MSov fičer, samo path-alias-naziv. Ništa više. Jednako je moguće pristupanje direktno disku i bez slova, razlika je 'samo' što je to pod win tad onemogućeno korisniku (appsu), ali disk je tu, možeš do njega jednako, kao da je unmountan i korisnik-app ne može do njega. Ništa više. Sintaxa + sve povezano s tom osnovom, jer je sve na win (dos) povezano s tim slovom-pathom osim UNCa.. koji je opet samo path. Npr kao mapiranje mrežnog foldera na neko slovo ili korištenje kroz unc path, isto (slično), no neke apps to ne dozvoljavaju. Razlika? Nema je..

Pipe? cigwin. Što je to? Što je bilo koji npr driver, soft (aplikativni)?.. što je npr tetris, notepad, calculator, word, mediaplayer, browser? Može li npr tetris ili calculator ono što radi npr photoshop ili acad ili neka igra? U čemu je razlika? Pa razlika je to što je drugačija namjena, jer je tako napravljeno. Jednako imaš npr antivirus neki bolji, brži, nisu isti-identični, imaš raznih partition-disk managera, ms-win ne nudi nešto kao paragon/acronis ili (free) easeus.. što oni ne mogu ili mogu, u čemu je razlika npr gparteda-linuxa? Nema razlike, osim design ili npr kao novo GPT-UEFI i sl... pa dok se sve posloži, evolucija jedne te iste stvari, kao autoindustrija-auti.. isto je. Veća je razlika po boji auta (izgled) nego ispod haube. Jednako je s OSom, pogotovo kad kreneš od činjenice, da je ispod haube ISTI HW. Ne sličan.. baš isti, x8086-64 kompatibilan.

 

korištenje dda za wajpanje diska.. to npr win-format ne nudi, uopće ne nudi neke opcije (kao i opcije koje je nekad nudio iz DOSa, npr format C:/s .. =sys/boot.), ne nudi, jednako kao što acad ne služi browsanju ili igranju tetrisa, jer je tako napravljeno. Svaki soft radi isključivo ono što je napravljeno-programirano, ništa drugo, ni za što drugo ne služi. Da formati ima opciju tad bi jednako kao s ddom to bilo izvedivo, ovako se za to koristi neka treća app. Mogu usporediti kao npr Rufus ili MCT/dvd2usb.. MSov alat ne nudi nikakve opcije, ali time eliminira svaku moguću grešku korisnika (potrebu razumijevanja FSa, OSa, boota, medija, standarda..) Oba alata mogu napraviti isto, no Rufus ima opcije i rezultat je tad ovisan o opcijama koje korisnik odabere, pa tad i mogući problemi. Obrnuto, kad je potrebno kemijanje, tad trebaš Rufus. (točka).

-btw, umjesto nulama/null, korsiti se FF, u većini slučajeva, pa i neki RND/pattern za shredanje-prepisivanje, pa DODanje koje višestruko prepisuje takav pattern.. a gle, i to je samo soft, neovinso koja platforma, tj mora podržavati disk-kontroler-FS (a to podržava svaki ozbiljan soft). Jer brisanja zapravo nema, brisanje se svodi na izbacivanje sadržaja iz TOCa medija i ako se želi osigurati ''brisanje'' tad je jedini način presnimiti nešto preko svakog sektora-clustera tj prebrisati (ne obrisati) zapis.. koji je, gle čuda, file... a to je i samam oznaka na mediju-disku, npr boot, particija, folder.. =sve je file, tj oznaka po kojoj OS interpretira što je to i kako ga čitati-tumačiti. Sam fizički disk je samo disk, nema (ne postoje) particije i ostalo.. sve to je samo binarna null-jedinica i njihov redosljed-kombinacija određuje kako ćemo (tj OS, ne mi osobno) interpretirati neki (sad ću reći) podatak, tj file-zapis.

 

-linux priča jednostavnim text datotekama..? :) .. -win ne? ... ajoj, hrovooje... sjedi, jedan. :))

-pa ovako, txt file, je samo najniži (humanreadable) zapis, npr config-file/ini.. kojeg svaki ozbiljniji gamer zna.. Sve može i tako, no MS je uveo reg zbog centralizacije (i zaštite, svojih interesa..). Razlika? Pa nevažno je jel nrp word-doc, notepad-text ili bilo koji drugi filefirmat-standard, važno je samo da mi (ili app) znamo kako ga čitati, što znači prvi byte, što drugi, treći i gdje je kraj filea. Pri tome je nevažno što je u tom fileu zapisano, tj zapisane su uvijek null-jedinice, ništa drugo ni na kojem drugom mediju. Samo null-1. AKo header kaže da je to txt, doc, jpg, avi.. možda i ostale postavke kao što su kompresor-omjer stranica.. svaki mediaplayer može prikazati propertise/header filea u kojem je to navedeno.. i tad ih čita-interpretira neovisno o OSu, jer to je standard. Aviju je svejendo koji OS koristiš, player ga podržava (ili ne).

-zašto npr win ne koristi txt za razmjenu između appsa? pa zato jer MS ima office, za prebacivanje između appsa (direktno, kroz memoriju, ne kroz file) je korištena npr OLE, sad npr svi podržavaju html.. a html je (gle čuda..) u osnovi txt, + meta/opis.. razlika? Pa, ja razliku zapravo ne vidim. Vidim razliku kako će mi npr win-notepad (glupasti) otvoriti, prikazati, formatirati text, i razliku kako će to odraditi npr notepad++ .. ili neki treći. Razlika? OS? Soft? .. txt-html ili bilo koji file? Nema razlike. Dev koji razvija danas soft, radi multiplatform, win-osx-lin za DE usere, andorid za mobilne.. ugl u isotm IDEu dok kompajler obično bude gcc. Razlika? Skeendeep, kao kod automobila, boja, izgled buttona. Prava razlika? Centraliziranost, uređenost systema, regfile, .. vs divlji zapad i dll-hell bezbrojnih distri i verzija fileova različitih eko sistema, guija.. svega. Linux je kao lego kockice, bezbrojne kombinacije. Win je jedan OS/distra, jedan gazda, desetlejćima. Zbog vlasništva, zatovoren. Razlika? Pa u vlasništvu, ostalo je recimo isto.. liveboot, linux ne ograničava, jer je free, MS ograničava, može ali ne dozvoljava-otežava.. pogodi zašto. Itd..

 

- linux, daleko koncizinija sintaxa, npr path-SDA, SDB.. SDA1,SDA2,...SDA5. npr što je SDA5? Znaš? Kako se to čita? -to je prva extended particija na prvom disku, na sata kontroleru. Stara oznaka, HDA.. H-HDD. Zašto peta (5) particija? Zato jer je 1-2-3-4 rezervirano za prve 4 primarne, kao što je na win a-b rezervirano za floppy, pa je prva za os C: .. Razlika? Nema je. Linux je koncizan, jer je noviji, tako zamišljen. MS je već tad imao legacy-nasljeđe.. i potrebu za kompatibilnost unazad.

-linux konzola? Moćan alat koji može baš sve.. MS? Kao razlika s Rufus-MCT (ili bilo koji part editor i windiskmanager..), jednostavno, MS to ne nudi korisniku, zatovoreno-nema, ali može. Cigwin i imaš 'unix' u CMDu. Sve je to soft, sve je isto.. i sve se može. Pa tako i pajpati ili redirectati bilo što na bilo što. Sve su to memorijske adrese (uređaj-port), sve se još od doba pike-pokea može. Razlika je 'samo' jel to o(ne)mogućeno korisniku ili se koristi neki konkretan (specijaliziran) alat. Kao što mi je za većinu stvari dovoljan običan notepad, ponekad mi treba (za konkretne) npr word(pad) ili neki treći soft-app. Može li neki lakši soft npr fasstoneviewer editirati sliku, može, .. a ponekad mi treba photoshop. To je samo specijalizacija, ali nije ni po čemu stvar OSa, tj nije razlika OS, nego apps i ono što je u njima predviđeno-napravljeno.. pa tek tad kao razlika, možemo reći ova apps mi je bolja za to i to.. ili lošija ili ima/nema neku opciju-funkciju. To nije OS. OS je zapravo.. istih korjena, istog HWa.. nije isto vlasništvo i tu počinju 'razlike'.

-npr, linux = mreža. Car. outofbox ima sve i može sve. Win? kaskao, dodavao postupno.. i sad može dovoljno. Oba osa, po potrebi koristiš/koristim neke 3rd apps, što manje, što 'niže' (low-teč).. moj izbor. Držim se što bliže txt-notepadu i eventualno skripti-batch.. eliminiram ovisnost o nekoj apps. Razlika? Sintaxa. Sve je file, sve je auto, sjedi-vozi. Razlika je samo znaš li ili si u funboy taboru. OSX se npr ne koristi kao fileserver.. jer je preskup za tu namjenu, maca kupe graičari/video.. za 20kkn dok kanta od 2kkn može biti fileseerver. Razlika? Svaki može sve, razlika je u cijeni i ponuđenim appsima koje nam olakšavaju potrebne taskove. Za mrežu tad uzmem linux-distru kao SLES, ubuntu/deb.. ili winserver (jer ponekad je on potreban, AD..), obično jedan, ostalo lin. S korisničke strne? Pa to ne određujem ja-ti, nego oni.. korisnici, a to je +90% win. Meni sporedno, odnosno, za svoje potrebe koristim ono što mi treba, što mogu, što želim.. i to je obično mix, dok kod sladoleda obično uzmem čokoladu.. ili vaniliju.

Može li pri tome neki PC/os/sys redirectat input s 'a' na output 'b' .. me ne zabrinjava, jer može (svaki, sve). To je npr osnovna funkcija routera, a to je (recimo) mini PC, kutijica pod nekim linuxom kojeg ne moramo tako nazivati no on će jednako raditi, s porta/mem.adrese a, prebaciti na b. Kao što je nekad radilo operater u tel.centrali (spajao žice) i pri tome nas nije zanimalo kako se osoba zove, jel M/Ž ili nešto treće..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisi iznevjerio :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Nisi iznevjerio :)

 - naravno, ko Mamić-maminjo.. ''ajmooooo!'' i nećeš ovaj napaćen narod.. :))

btw, linux je baš kul. Ali, ipak, samo, soft. .. ms- je također (polovica naziva), soft.. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

razlika je samo soft, OS i alati koji su oobox na raspolaganju.

 

ihush, nhf, ali nakon ovog gore više nema smisla čitati. (btw sve sam pročitao)

Dao si novi smisao relativizaciji, dijalektici, demagogiji. Kvantitetom umj. kvalitete odgovora.

Po ovome gore, (što se moglo sažeti u "sve je to hardware")  i moja vešmašina je jednaka mom pcju jer joj mogu preko mobitela detektirati kvar i prenijeti servis (a budući da je danas taj buzzword u trendu, mogli bi reći i da je "ai" a ne samo "internet of things"). Ono, samo hardver i neke nule i jedinice.

Ili da budem zločest: drugi put kad kupuješ komp gledaj pod bijelu tehniku ;-)

 

Ako te stvarno zanima a ne trolaš bezz, pogledaj pod wiki (redom) microkernel, mach, HURD, XNU, NT, pa čak i pod TRIPOS / AMIGA OS.

Supstancijalna je razlika i ne pretjerujem.

Ova dva žicara i jedan frik (Gates, Jobs, Stallman) iz Silikonske doline su se kladili na krivu stvar - mikrokernel, i teže popušili (dugoročno samo, naravno). Jobs je bio dovoljno tvrdoglav i pragmatičan tako da je to ipak uspio bar djelomično kapitalizirati i izvući se iz slijepe ulice (možda, jer nisam siguran u neka nametnuta teh. ograničenja jesu li doista prevaziđena).

Gates je brže ukapirao da je popušio i izmislio termin "hybrid kernel" i gurao dokle je išlo. Da ne postoji ništa drugo osim x86, prošlo bi mu.

O RMS-u ne bih. Dovoljno je pročitati, kome se da, "The Critique" pdf (odnosi se na HURD, ali de facto i na koncept mikrokernela uopće, s napomenom da je HURD verzija pokušala zadržati pozitivne "tekovine" *nixa)

 

Bitno (i pojednostavljeno): kako bi re-izmislili toplu vodu i dosegli "sveti gral mikrokernela", bili su se spremni odreći: multitaskinga, multiusera, pipinga, adress-space-a (pa ga ozgor vraćati), kompatibilnosti, prenosivosti (hw kompatibilnosti)... pa čak i u nekom smislu unix sigurnosti (ovo je teže za objasniti, ali svaki task na *nixu ima id korisnika plus sigurnosne flagove, što kritično usporava "protočnost" mikrokernela). Ukupno: stravično, suludo, preblesavo.

Po meni je najveća ironija da je glavna prednost mikrokernel koncepta (osim "svete" brzine) trebala biti dinamička skalabilnost, real-time kohabitacija među raznim CPU. Što bi se moglo na neki način poistovjetiti sa kompatibilnošću. U praksi (OSX), pokazalo se da je potreban specijalan (nekompatibilan) hardware. A čak i tad je to hibridni, a ne "čisti" mikrokernel (BSD Unix).

Tema je naporna i možda tehnički prezahtjevna. Ja sam više puta o tom slušao na predavanjima, i afirmativno i s odmakom profesora, čak sam i knjige kupovao (npr O' Riley, "Voices from the Open Revolution" ili tako nekako, odlična knjiga i nije uopće teh. zahtjevna). I opet mi je teško to sve do kraja posložiti - možda je do moje ograničenosti i teh. neznanja.

 

Poanta:

hrvooje je sažeo sukus bitnog. Text & piping - skoro pa sve što ti treba da bi razumio čitav sistem uopće, doslovce.

Poanta je da je Linux univerzalna zvijer, po potrebi. A ujedno može biti i tek simpa mali zmajček za nezahtjevne korisnike. I glupOS (tm) - po želji. Sve u jednom.

 

Posljedična razlika od Win (&OSX):

Windows@ARM se nikad neće desiti. Mislim na 32-bit bins, uobičajene. Najluđa stvar je da su u MS, nakon toliko lupanja glavom u zid i "deniala" točno shvatili gdje je greda i sad pokušavaju ponovno na dio NT kernela nakalemiti *nix > opet bi se hebali i ostali "svoji". Čak i Ubuntu sad možeš staviti na NT kernel :-)

A po ovome što sam sinoć pročitao, izgleda da i OSX ima gadan problem: osuđen je na dedicated hardware (tako su već pušili sa NeXT / PowerPC), i još gore. Izgleda da zatvorenost OSX ekosustava nije samo posljedica "politike", već trade-off kako bi se iskoristile prednosti mikrokernela odbacivanjem nativnih, Unixu baznih sigurnosnih mehanizama (ovo više nije XNU/Darwin).

Apple se doduše, bar u teoriji, uvijek može potpuno "vratiti" na BSD. Odbacivanjem deseteljećima uloženog know-how... ali mogu si priuštiti, valjda.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
ihush kaže...

razlika je samo soft, OS i alati koji su oobox na raspolaganju.

 

.. (btw sve sam pročitao)

 

..i moja vešmašina je jednaka mom pcju ...

.. 

Ako te stvarno zanima a ne trolaš bezz, pogledaj pod wiki (redom) microkernel, mach, HURD, XNU, NT, pa čak i pod TRIPOS / AMIGA OS.

Supstancijalna je razlika i ne pretjerujem.

Ova dva žicara i jedan frik (Gates, Jobs, Stallman) iz Silikonske doline su se kladili na krivu stvar - mikrokernel,..

 

hrvooje je sažeo sukus bitnog. Text & piping - skoro pa sve što ti treba da bi razumio čitav sistem uopće, doslovce.

Poanta je da je Linux univerzalna zvijer, po potrebi. A ujedno može biti i tek simpa mali zmajček za nezahtjevne korisnike. I glupOS (tm) - po želji. Sve u jednom.

..

Apple se doduše, bar u teoriji, uvijek može potpuno "vratiti" na BSD. Odbacivanjem deseteljećima uloženog know-how... ali mogu si priuštiti, valjda.

 

- uf.. pa vrlo rezilijantno od tebe, to ne preživi baš svatko :)) sorry, nadam se da nema težih posljedica. (ja ne bi ni pokušao..)

 

- da, svaki computer je computer, morzeova abeceda, oblik-unos-memoriranje podataka.. ljudi imaju tu sposobnost, zamisle i naprave. Ideja i ono što je Turing postavio, ostalo je sve nadogradnja istih fundamentalnih osnova. Možeš tako na bezbrojne načine zapisati informaciju, u kamenu, na papiru, latinicom, binarno.. nevažno kad jednom skužiš da se može, kao što je i SI mjesrni sustav nevažan ili inči-milje.. kad znaš formulu. Binarno nula-jedan, sve ostalo je sporedno. Kad si to riješio, tad svaki task možeš kao algoritam obaviti (razlika je u resursima i brzini..) bio to neki PET-comodorac ili superračunalo koje računa leptira+atome i Sijerković-Vakuline prognoze. Vešmašina? Može, tkalački stan može.. (bušene kartice koje smo nekad davno imali u IRCu..). Misliš da je današnja vešmašina dalje od kompjutera nego što je to prije par stoljeća bio drveni tkalački stan za tkanje ili pisača mašina (olimpija) od guttenberga..? .. sve to je isto. Turing. Mada je gey, imao je mozak. Vešmašina-algoritam, jednak je algoritam tictactoa ili novog Dooma, worda, browsera, OSa.. ((start, provjeri vodu, dodaj vodu, ponovi, dodaj prašak, ponovi, izbaci error nema praška-vode, zavrti na centrifugu.. izračunaj korjen iz pi-đame.. i završi s pranjem)), mikrovalna tad još bipka, budilica te budi, OS možda promjeni ljetno-zimsko vrijeme.. Razlika? Nema, odnosno ima u namjeni, jer bilo bi blesavo očekivati da budilica opere veš.. no mikrovalna, (postoji pranje sončnim valovima.. experimentalno, bez vode-sapuna..). Win je savršena perilica :) može, no za to je dovoljno par tranzistora i kapacitivnih kondenzatora (ne traži HW od par kilokuna i licencu OSa..). Vešmašina ili bilo koji (univerzalni) stroj, može isto, može ono za što ga se napravi. Što je CNC? -pametna bušičica-glodalica.. 'neš ti neke nauke.. kovači par tisuća godina to rade čekićem.. no sad to radi 'kompjuter' .. vešmašina, samo drugačiji program/programator (potreba, time i algoritam koji sve odradi).

 

-micro-macro.. mrav ili slon, sperma slona je jednaka spermi miša.. a to dokazuje što? filozofiju što je optimalnije? RISCevi su brži, ali rasipaju resurse (RAM-registri..), CISC, sadašnje stanje, CISC s dijelovima RISCa.. nije ili-ili, nego optimalno. Svaki dio je za nešto optimalan, tako mehaničar ima setove gedora-ključeva, koji su za bezbrojne druge taskove beskorisni (korisni samo za konkretan task a tad nezamjenjivi-najbolji..). Stallman je kul, jedan je pokojni, drugi je geek :) jednadžba bez nepoznanica? Što još oko filozofije micro ili monolitnog krenela treba reći a da nije već u prošlom stoljeću rečeno? aa.. (ne, nije to..) :))

 

-da, tj, mislio je, bio (dogmatski) uvjeren.. i naravno u krivu. Jer, isto je. Ajd, ti sad, bez računala (hw, os.. i tipkovnica) iskompajliraj krenel ili naštikaj pajpom grep u text log prometa mreže.. bez tipkovnice je teže, jelda, bez PCja, također.. koliko je pri tome važno npr cijena tipkovnice, 30kn ili 300-više? Jel radi? Jel presudna količina RAMa ili SSD.. dimenzije monotora? Verzija OSa, .. ili je samo linux taj koji to može? Kako? Tko-što radi? CPU ili OS? možeš li vidjeti mrežu ako nemaš žicu (mrežni priključak).. jel tad važna boja žice ili broj portova na switchu, ili routerOS u routeru..? A vidiš, možeš to i mobačem :)) .. log routera. Linux je tu, čak i kad ga ne vidimo, mreža. Unix ili *nix ... a jednako je (pazi sad..) i kad si u win-OSu, jednako je tu i linux ili *nix. Posuđeno, ubačeno, isprepleteno. Svaki put kad netko u cmd utipka ping, eto ti nekog *nixa, the-mreža the computer, pa do neuralnih mreža ( i iduće pardigme, computinga u mreži, devicesu, memoriji..)

- koji OS koristiš, ako u nekom hostu imaš guest u VMu.. i koristiš li OS ili koristiš appse (koji traže-requirementse.. da bi radile). Što kad ubaciš multilayere kao što su današnji IDE.. java, nešto, 'emulatori' koji samo ovisno o targetu-platformi prilagode izvršni kod, koji teoretski može biti identičan .. jer na kraju, nije smisao ni apps, nego obrada podataka-infromacija (ono za što nam appsi služe). HW-bios-OS-driver-app.. i podaci/file/informacije koje se algoritmom obrade i daju neki rezultat, igra, cnc, tetris, notepad, logfile.. sve je isto. Istu pjesmu playaš, mobač, win, lin.. ili neka kutijica ispod tva.. a pjesma je možda šopenova ili štulićeva.. digitalizirana, note-byteovi, neovisno jel na SD kartici ili bušenoj kartici... Turing.

.. razlika je samo što za SD karticu moraš imati odgovarajući utor-čitač, interfejs.. oblik-dimenzija itd.. drugačiji za floppy, za .. od stoljeća sedmog i onu kamenu ploču, isto je. :)

 

-ne znam.. odnosno, Jobs je the faca.. i vid gdje je nakon posrtanja (kad ga je B.Gates izvukao s parsto milijunćića) došao, osim što je umro.. i vidi ajfon. Možda će uskoro google/chromebook, možda dinosauri.. jer maca su odavno htjeli ugasiti (proizvodnju, apple) nije im zanimljiv kao nekad. Oče (ko ona reklama, internet-klinci) li pri tome biti bsd .. pa kajjaznam, možda Pleyka 5 pređe na ubuntu ili na win.. ali, ako je suditi do sad, neće. Onak, možda kao loto ili tko zna što neki CEO odluči. Može biti jako dobro ili jako loše. Obično su vizionari u manjini, obično jackpot dobije jedan, ne svi. Pošto im za sad s ajfonom ide super, prije da će ugasiti mac-pc nego nešto revolucionarno mijenjati (za pc-desktop). MS i Canonical su odustali od 'devicea' koji objedinjuje pc-mob-tv.. pa tko zna, možda je to ćorskokak, možda treba neki novi Jobs.. možda Musk? :)

No, zatvoren sustav, ima više smisla nego neki otvoreni.. tad se promjena može 'lakše' napraviti, tj prije da će mac promijeniti sve (npr platformu, kao što već je s PPC na wintel), nego da će to napraviti otvoren sustav kao linux ili oemovski kao MS win. Linux može sve, ali to samo za sebe ne znači ništa, jednako tako možemo raći za sve ljude, svatko može sve-bilo što, biti pjevač, nogometaš, znanstvenik.. no ipak nije to baš tako, proces, requirementsi, resursi, pa tek tad neki rezultat. Floskule ili realnost. Svi mogu sve, no ne baš.. U basnama obično kornjača ispadne brža od zeca, realno zec je brži, no može ga netko putem pojesti ili slomi nogu.. isto se može desiti i kornjači. Tko će tad pobijediti? Ovisi, reako bi onaj tko prvi stigne (alanford..) :) sve ostgalo je if-then, nagađanje, koje mogu kontrolirati u programu-kodu, ali ne u RL kao nostardamus.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.11.2017 20:16 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Grunfovski sažetak: otvoreni sustav uvijek možeš zatvoriti, (pre)zatvoreni sustav ne možeš uvijek otvoriti.

Odatle i ograničenja.

Ali sad stvarno: ne volim mitove, pa neću nekoga feštati ili kuditi zbog dobre/krive odluke. Stoga i slijedi:

Kako je nastao Linux? (verzija za ultraidiote poput mene)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 .. UI .. ah, linux je zabava, pogled na život.. i onda umreš. U međuvremenu, živućim namjernicima u temi.. skrenite malo u birc iznad.. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 

Za početnika je bitno da se drži jedne distribucije dok barem ne pohvata osnove, nauči kako instalirati sustav, kako popraviti neke stvari i općenito se snalaziti u nečem što je apsolutno suprotno od windowsa. .................Nek se drži Ubuntu-a, pa kasnije nek istražuje.

 

U redu , ima logike , no znaš vjerojato i sam kako se stečene navike poslije teško mjenjaju. Nakon nekog vremena na ubuntu , bi mu sve drugačije moglo izgledati čudno ili bi mu čak moglo izgledati neispravno jer je pod ubuntom navikao na određene parametre koji su drugačiji na drugim distrama. Osim toga, niti ubuntu više nije no što je bio , a pogotovo ako se čovjek zaleti na najnovije verzije gdje je još puno toga u nekakvoj uhodavajućoj fazi.

 

Znao sam se susretati sa ljudima koji su znali paničariti kako mu nema pola softvera u softver centru ,a čovjek jednostavno zaboravio uključiti ( potvrditi ) i one dodatne repozitorije. A prije je npr bio na mintu i nije morao nikakve dodatne repoe omogućavati. Ili jedan manjaro gdje je isto sve unaprijed pripremljeno u njegovim repozitorijima ili auru pa nema potrebe da se išta dodatno prilagođava.  Ili npr dođe sa opensusea gdje se dosta toga mora dodati kroz yast ( od multimedije, preko drajvera, do googleovih ap i sl ) i onda bu mu ubuntu posve drugačiji sa svojim forama. Pa tek ako zađe u fedora rpm fusion tegobe....  

 

Baš sad, dok je u fazi učenja , nevjerujem da bi bilo neke štete da se isproba bar ove tri osnovne linux obitelji , makar i u live modu , pa bi možda čovjek brže i lakše zaključio da mu neka distra ipak leži više od neke druge.  Općenito, nisam još nigdje naišao na neki kvalitetniji obimniji tutorijal u kojem bi na jednom mjestu bila objašnjene osnovne razlike između glavnih distri te prvi koraci u svakoj od njih, i da je još to sve lijepo na hrvatskome jeziku popraćeno slikicama i slično... Stoga je nekako uobičajena metoda postala da se osobno isprobava metodom pokušaja i pogrešaka i vjerujem da je takva metoda i problemi na koje pritom naiđe veći problem i izvor frustracija nego što bi problem bio par sati izgubiti za uvid u par osnovnih distri i njihovih filozofija i metoda.

 

Linux više nije apsolutno suprotan od windowsa, pogotovo s gledišta nekakvog početnog iskustva ili snalaženja. Za oba će lako naći instalacijski iso, instalacija je svedena na next next ( uz par specifičnosti, no da ih i nezna, sistem će se svejedno instalirati i raditi će i takav ), hrpa softvera je već predinstalirana kao i najnužnijih alata, dodatne apk će pronaći u softver centru na linuxu ili win trgovini u win10...a sve dalje je pitanje osobnih afiniteta, potreba, volje, angažmana....neovisno o tome koji os koristi...

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Entry Point kaže...

 

Za početnika je bitno da se drži jedne distribucije dok barem ne pohvata osnove, nauči kako instalirati sustav, kako popraviti neke stvari i općenito se snalaziti u nečem što je apsolutno suprotno od windowsa. .................Nek se drži Ubuntu-a, pa kasnije nek istražuje.

 U redu , ima logike , no znaš vjerojato i sam kako se stečene navike poslije teško mjenjaju. Nakon nekog vremena na ubuntu , bi mu sve drugačije moglo izgledati čudno ili bi mu čak moglo izgledati neispravno jer je pod ubuntom navikao na određene parametre koji su drugačiji na drugim distrama. Osim toga, niti ubuntu više nije no što je bio , a pogotovo ako se čovjek zaleti na najnovije verzije gdje je još puno toga u nekakvoj uhodavajućoj fazi.

 

Znao sam se susretati sa ljudima koji su znali paničariti kako mu nema pola softvera u softver centru ,a čovjek jednostavno zaboravio uključiti ( potvrditi ) i one dodatne repozitorije. A prije je npr bio na mintu i nije morao nikakve dodatne repoe omogućavati. Ili jedan manjaro gdje je isto sve unaprijed pripremljeno u njegovim repozitorijima ili auru pa nema potrebe da se išta dodatno prilagođava.  Ili npr dođe sa opensusea gdje se dosta toga mora dodati kroz yast ( od multimedije, preko drajvera, do googleovih ap i sl ) i onda bu mu ubuntu posve drugačiji sa svojim forama. Pa tek ako zađe u fedora rpm fusion tegobe....  

(snip)

 

(odabir distre)

(način odabira distre)

 

Stvar je jednostavna.

 

1.) Za pretpostaviti je da je novi korisnik "switcher" sa Windowsa a ne potpuni novajlija.

 

2.) Switch sa Windows na npr Ubuntu uvjetuje veći stupanj prilagodbe nego li s npr Ubuntu na Mint (drugu distru). Ako je korisnik "preživio" prvu tranziciju i prihvatio bitne razlike, spreman je naknadno prihvatiti i razlike između alternativa (druga distra). Slažem se sa problemom navike, ali mislim da je to manji problem u odnosu na benefit funkcionalnog prvog switcha. Vidi pod 5.)

 

3.) Uvjet za prelazak s distre na distru je razumijevanje benefita takvog prelaska (samom korisniku).Što podrazumijeva razumijevanje funkcionalnosti Linuxa. Za što je potrebno vrijeme. Osobno bih čovjeku koji je pozitivno prošao osnovnu "inicijaciju" preporučio da kao sl. korak probno isproba tek mijenjanje DE unutar iste glavne distre, npr Mint MATE > Mint KDE. Pa tek potom npr Mint KDE > Kubuntu. Pa tek potom npr Manjaro KDE > Kubuntu.

 

4.) Loš, ali u praksi funkcionalan (odlučujući) kriterij odabira distre je proširenost i jednostavnost iste. To sužuje izbor i sugerira Ubuntu/Mint (i tek ponešto). Alternativno, privatni (lokalni) support od iskusnog korisnika koji koristi neku drugu ili njoj vrlo sličnu distru (koja je dovoljno blizu jednostavnijoj za "početnika"). Onda to može biti gotovo bilo koja distra.

 

5.) Prethodno switchu, mudro bi bilo tek načelno upoznati par glavnih distri / DE, ležerno u smislu "banalnog" look&feel (kako de facto odgovara ukusom korisniku). Naprosto, tamo gdje će se novi korisnik intuitivno osjećati najugodnije. To zvuči neozbiljno ali je u stvari vrlo bitan faktor. Drugi razlog za to je da novi korisnik otprilike upozna raznolikost ponude Linuxa. Tako da kasnije ima neke gabarite što može očekivati. Bitno je napomenuti da većinu distri može lako upoznati preko "live" verzija, znači sa npr DVD ili USB sticka, bez instalacije.

 

6.) Bitna distinkcija je između "upoznati" i "isprobati" različite distre.

Pod upoznavanjem smatram casual razgledavanje poput šetnje i izloga s cipelama. S povremenim probnim oblačenjem onih koje ti se sviđaju, minimalnim isprobavanjem. Tamo gdje svi kupuju ili netko ima privatno dobra iskustva s preporukama (za uporabu), trebao bi biti bitan kriterij za odabir (vrijedi i obrnuto). Kupovanje iz prvog izloga koji ti se svidi ili te privuče je uglavnom loš odabir.

"Isprobati" je vrlo rastezljiv pojam. Linux je po defaultu vrlo univerzalan alat, sa različitim mogućnostima primjene. Analogija s cipelama bila bi da identičan model može služiti i alpinistima, umjesto kućnih papuča, za plesanje, kao ljetne sandale ali kao peraje, dječje cipelice... tako da je, za razliku od cipela, praktički nemoguće u potpunosti isprobati linux distru za što je sve ona moćna i sposobna (što je ujedno i neka razlika od npr Windowsa, koji su po tom pitanju gotovo konfekcijski proizvod).

Neke distre imaju specifične prednosti, i možda još bitnije, funkcionalna ograničenja. Krajnje loša odluka bila bi zakopati se u neku distru i mučiti se da bi se na kraju shvatilo da nešto naprosto nije dovoljno podržano i de facto ne radi. To je pokušaj učenja na vlastitim greškama.

Osobno, smatram da je korisnički ozbiljno testiranje (isprobavanje) distri danas gubljenje vremena u odnosu na optimum uloženog / dobivenog. Većina glavnih distri podjednako dobro radi i dobro izgleda, tako da mi je to besmisleno. Switchati se neku drugu tek tako (ako smo već upoznati sa nekim generičkim prednostima glavnih) je prevelik rizik gubljenja previše vremena, zbog specifičnih problema koji se u pravilu javljaju, i koji u prevelikoj mjeri ne donose pozitivno iskustvo / znanje koje se može kasnije upotrijebiti.

 

edit: 2 kriterija koja bi valjalo naglasiti 

Support-trajanje distri

Nisam htio ranije napisati jer LTS tu prednjači a onda bi ispalo da forsam Ubuntu/Mint (a izgleda da i forsam).

 

Specifične potrebe korisnika - apps

Za početnika tu nema puno dileme, sve više manje radi. Ali svatko možda ima nešto što preferira, a što možda baš na toj distri ne radi kako bi moglo ili nije predinstalirano/dovoljno namješteno.

Opet, korisničko iskustvo me naginje na Mint, pogotovo kad (uskoro) flatpak zaživi standardno.

 

 

Molio bih da se probate kritički osvrnuti na ovo, kako bi, ako se uspije napraviti konsenzus, postavilo kao novi (po mogućnosti pinnani) topic ODABIR DISTRE. Alternativno, da se naprave par riješenja za switch/nove korisnike. Ili bar da ovo ostane zabilježeno kao "my way". U protivnom, "all those writings will be lost in time like tears in rain".

 

Također, možda negdje supstencijalno griješim, previše pojednostavljujem ili sam naprosto previdio nešto bitno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 21:05 (Zechina).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Pa ja već vise mj tupim da bi bilo korisno i prakticno otvoriti vise podtema sa onim stvarima koje se periodicno ponavljaju, tako da pozdravljam tvoju ideju o temi odabira distre.

Osobno mislim da win-lin prelazak i nije nesto pretezak, pogotovo kad bi na jednom mjestu taj nas korisnik mogao pronaći kratke i jednostavne upute. Najbitnije mu je da bez puno lutanja ga se uputi u nazive aplikacija pod linuxom a za one radnje koje je radio i pod win. Jedan qbittorent potpuno jednako izgleda i ponasa se na obje platforme, vlc isto,... Ako je na win koristio rufus, treba ga uputiti da je to na ubuntu startupdiskcreator, na mintu je to usbzapisnikslika, na suseu studioimagewriter, i sl...

Mislim da bi tema odabira distre trebala biti kvalitetno odradjena, te da na osnovu tog texta covjek koliko toliko dobije uvid i olaksavanje prvih koraka.

Dal pod istu, ili zasebnu temu, isto bi bilo potrebno odraditi i postupke instalacije za tih par distri, prvih osnovnih podesenja, prve nadogradnje.... Svakako i mane nabrojati poput nesretnog discoverya pod nekim kde distrama...

Set aplikacija isto zasluzuje temu, s time da ih treba klasificirati makar oo DE obiteljima....

Samo, to je obiman job, plus kaj bi povremeno morao i azurirati prvi post u svakoj temi jer se stvari mjenjaju. To mi se sve cini dosta i obimno i ozbiljno, cak do te mjere da prelazi okvire foruma i zasluzuje zasebno web mjesto. Mnoge znam koji su odustali kad shvate da za neki problem ili savjet mora guglati satima umjesto da kolko tolko ima sve to na jednom mjestu.

Razmisli, nezurimo nigdje... 😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
..

.. topic ODABIR DISTRE. ..

-beskorisno.. odnosno jednako kao da mi netko bira sladoled.. ili ukus ili izbor ili konkretne potrebe.

-npr distra za gamere? Što osim ubuntu/deb ako gledamo steam, dok steamOS nema ni 's' od šansi..

-linux je jedan, distre su nakupine softa, paketa, primarno različiti GUI-DE a time i ostalo, kao Kate ili Editor.. gnome ili KDE.. pa do tog da je veća razlika izbor GUI-DE nego između distri. (osim razlike u Canonicalovoj filozofiji-želji, bez 3rd party, ništa dodatnog što nije free-foss.. sve juzer mora sam, pa i dodati repo, razumijem ga, razloge.. no tad juzer odabere npr mint.. a isto je..).

Preporuka, ubuntu-supprot, druga, KDE/Kubuntu.. i sl. Pa i to da juzer doda po želji guije, gnome, cinamon, kde.. i da vidi 'razliku' (tad im postane jasno zašto su sve upute/howto za konzolu.., jer su frontend appsi različiti, ovini o distri-UIu..).

 

install/live, razne distre, pokrenuti i vidjeti može svatko za par minuta (uz pretpostavku da je kreiran ispravan boot-medij, stikić.. i da je HW + BIOS kompatibilan..). Par distri i juzer vidi, osjeti.. nema boljeg načina, osim još da i korsiti OS neko vrijeme. Tek tad može birati, do tad ne (nema što, nema osnovni kriterij, ne može znati, jer to nije jedan ms-win, nego kao da netko dođe na moj win-pc i vidi appse-igre i očekuje isto to na nekom drugom, uz glatkoću rada.. nije to pleyka, a juzer to čak očekuje, jer je čuo da je 'sve to isto'.. -od mene ;-). )

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Moraš pročitati malo više od naslova ;-)
Odabir distre za početnike/switchere s Winsa.

 

edit:evo promijenio sam:

(odabir distre)

(način odabira distre)

možemo i "savjetnik pri odabiru distre"

 

Ovo što si ti naveo sve stoji, i upravo to je kaos. To je kao da kažeš čovjeku "j.bi se" :-D

 

Sad ti meni veliš to je kao da nekome biraš omiljeni sladoled  - pa to sam upravo napisao, jedan od bitnih faktora je "izaberi ono što ti se sviđa" (kasnije mu se možda svidi nešto drugo).

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2017 23:24 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@bunker

je, potpisujem.

Nisam ja mislio sugerirat niti jednu distru (osim onog što je baš neizbježno), već neka generička pravila. Više kao koje greške da se ne čine, nego li što točno uraditi.

Recimo, nelogično je uzet npr KDE Suse i skočiti na XFCE Debian. Logično bi bilo da se mijenja najmanje moguće razlikovni element od mnogih (DE, packet manager, jezgra, obitelj... ).

Kasnije nije bitno, naravno.

 

Ako netko ne "savlada" pacman blesavo je da ide učiti apt-get (i obrnuto), to je recept za kaos i bijeg.

 

Jedan qbittorent potpuno jednako izgleda i ponasa se na obje platforme, vlc isto

Ima neki afroamerican (kmični, po domaći) na YT, Linux evangelist, kojeg sam si tko zna zašto stavio u favorite. On je sad otkrio toplu vodu - nakon x godina (po njegovim riječima), veli: za switchere, prvo nek se probaju naviknuti na iste aplikacije na Winsima (koje će koristiti na Linuxu). Znači ovo što si napisao: VLC, Libre Office, Chrome/Firefox itd. Ali isključivo da njih koriste (open source, recimo). Ako im tu nije greda, onda neće ni kasnije očajnički tražiti gdje im je Internet Explorer, MS Office itd.

 

ovo:

Općenito, nisam još nigdje naišao na neki kvalitetniji obimniji tutorijal u kojem bi na jednom mjestu bila objašnjene osnovne razlike između glavnih distri te prvi koraci u svakoj od njih, i da je još to sve lijepo na hrvatskome jeziku popraćeno slikicama i slično... 

E, to bi bilo idealno. Nema šansi u ovom stoljeću, ovdje :D

7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ljudi,jel moze preporuka za neku distru koja je dovoljno malena,a opet dovoljno "ozbiljna", da u njoj mogu testirati svoje python programe.Ne zelim neku veliku distru koja ce mi sama po sebi zauzeti dosta mjesta na mom SSDu posto se ipak ne mislim jos prebaciti na linux(nemam sve programe koje imam na winsima,a trebaju mi).Cisto mi treba nesto za testiranje(tipa lubuntu),da ima sve programe koje imaju popularne i mainstream distre...

 

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

... (ode plahta texta) .. .tužni placeholder i podsjetnik na to da sam imao nešto pametno za tipkati :))

-možda, jednog dana, u memoarima rekonstruiram odgovor na gornja dva posta, sad shrvan .. kao šejn-taličnitom, jašim u zalazak..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Ljudi,jel moze preporuka za neku distru koja je dovoljno malena,a opet dovoljno "ozbiljna", da u njoj mogu testirati svoje python programe.Ne zelim neku veliku distru koja ce mi sama po sebi zauzeti dosta mjesta na mom SSDu posto se ipak ne mislim jos prebaciti na linux(nemam sve programe koje imam na winsima,a trebaju mi).Cisto mi treba nesto za testiranje(tipa lubuntu),da ima sve programe koje imaju popularne i mainstream distre...

 

Lubuntu ti zahtjeva oko 5GB diska. Ubuntu treba oko 25 za usporedbu (official).

 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

..

Nisam ja mislio sugerirat niti jednu distru (osim onog što je baš neizbježno), već neka generička pravila. Više kao koje greške da se ne čine, nego li što točno uraditi.

Recimo, nelogično je uzet npr KDE Suse i skočiti na XFCE Debian. Logično bi bilo da se mijenja najmanje moguće razlikovni element od mnogih (DE, packet manager, jezgra, obitelj... ).

Kasnije nije bitno, naravno.

..

 - katastrofa.. :) -sad kao opozicija, lupam pločicama i tražim riječ! :)))

(a bilo bi dosadno..)

- a što sugerirati, dvije, dvadeset distri? Početnik mora probati, ovaj tip početnika MORA, ako je python.. nije tablet-mobitel browser juzer, koji samo želi upaliti i surfati. Dva sasvim suprotna tipa juzera-početnika.

- hrpu stikića, hrpu distri, može sve dostupne ubuntu varijacije ili deb.. i par popularnih kao mint, mora, razne DE, jer će ga to tražiti apps.

- početnik to mora proći, ne može preskočiti, ako želi izbor. (moja sugestija, je da proba, pa i sve po redu.. i tako se uči, primjeti razlika i prođe na korak drugi, početnik prve klase..).

- umjesto razlike u nijansama, zašto ne ubuntu sa svim ukusima, ubuntu-kubuntu-lubuntu-xubintu.. i svim DE, pa i neki prastari ako je odgovarajući HW, jer kompatibilnost i potrebe,.. ne mogu više sugerirati npr ArtstiX, mrtav. I to je važno kao kriterij, support i kratkotrajnost nekih distri, potreba korisnika (programer, ne surfer) koji tad ovisi o hrpi appsa.. i tad je promjena teža-ograničena.

(a to je samo mali dio onog što je otišlo u bespuća neta.. ah, .. no bar će čitatelji lakše preživjeti..) :))

 

FatMAN kaže...

Ljudi,jel moze preporuka za neku distru koja je dovoljno malena,a opet dovoljno "ozbiljna", da u njoj mogu testirati svoje python programe.Ne zelim neku veliku distru koja ce mi sama po sebi zauzeti dosta mjesta na mom SSDu posto se ipak ne mislim jos prebaciti na linux(nemam sve programe koje imam na winsima,a trebaju mi).Cisto mi treba nesto za testiranje(tipa lubuntu),da ima sve programe koje imaju popularne i mainstream distre...

 

-imaš requirementse, svaka app. Koristiš appse, IDE.. ne OS-DE.

-kompatibilnost, kreni od tog da probaš (live) neku distru.. ubuntu, deb, mint.. različitih okusa, ubuntu/kubuntu/xubuntu.. različitih DE-GUIja, jer o njima ovisi frontend apps-izbor.

-kao i dependency, dll-hell. Distra u startu (teoretski, ako je sve posloženo, kad je novi HW kasni update-fix.. ili sad opet izmjena ubuntu-DE..) radi savršeno, sve je usklađeno. Kako vrijeme ide, razni dodaci, naodgradnje.. i problemi. Stabilne-supportne distre su ono što te kao programera treba zanimati ili ostani na win.

-prvi korak, napravi nekoliko install-boot/live stikića.. deb6-7-8-9.. vidi changelog npr za python3.. i probaj ono što radi na deb 9 na deb 8.. pola neće raditi, verzije. Pod win je to npr directx, .net .. sys. svaka app ima svoje requirementse. Tek kad to zadovoljiš vidiš što preostane kao izbor.

-linux je jedan, distre su nakupine softa, DE uvjetuje frontend-appse.. ubuntu može imati jedan ili više GUIja, može ubuntu 12-16lts ili 17.10, ali nisu isti, tj veća razlika je tad između verzija ubuntua nego mint/deb ili windoza. Ako koristiš npr python 2 ili 3.. ili neka treća apps. Linux je kernel, GNU je ostatak, distra je samo zapakiran soft, koji teoretski radi, ali je pitanje radi li tebi ono što želiš-trebaš. Tvoj HW, tvoji req. (zapravo PCjev i OS-appsov).

-ne bira se po osu, de.. nego po appsima koje ćeš koristiti. Apps req. je kriterij. (dependency, kernel nadalje libovi, pogledaj npr changelog i alate u npr deb9, 8, 7... python 3.4-3.5, moguće da npr HW traži deb9, dok je soft-app koji koristiš usklađen s deb8 i moraš sačekati ili kemijati.. dok se sve slegne-uskladi-fixa..). Ubunru je temeljen na deb, mint na ubuntuu.. isto, sve se može, samo je pitanje dali to što može tebi odgovara tj appsi koje trebaš to određuju, ne ja, verzija-broj-godina i sl. nego sve na hrpi.

-evo npr jedan link s takvim kriteijem, python, linux, distro.. i što je zaključak? .. jednak popis popularnih distri kao za sve ostale odgovore, deb, arch, ubuntu, mint, varijacije, DE kao lubuntu.. itd.

.. zgodan zaključak, 10 ljudi, 10 različitih odgovora na isto pitanje. + uvijek gledaj datum+verzije na koje se odnosi.

-linux je odlična platforma, može sve, ali to nije ms-win, nije jedna distra s jednim gazdom (Canonical-ubuntu).. koja godinama centralizirano (pa i regfile) to radi. Možda ćeš na kraju ostati na win, zbog tko zna kojeg razloga.. no to neće biti zbog (nedostatka) izbora ukusa, DEa.. a to je stvar koju moraš proći da bi znao. Veća razlika je npr ubuntu 9-12-17 nego ubuntu-mint, kao da usporediš w98-vista-w10 ono ispod haube se mijenja, 32-64bita, hw, resursi.. i licence + bios ograničenja koja će vjerojatno ograničiti izbor, već kod kreiranja hrpe stikića (što bi teoretski bilo identično neovisno o OSu, a nije..).

 

Entry Point kaže...
..

Lubuntu ti zahtjeva oko 5GB diska. Ubuntu treba oko 25 za usporedbu (official).

 

 -live još manje/ništa. Da bi bilo što mogao, prvo mora imati install (stikić, dvd..) a tad već može vidjeti, kompatibilnost s hw-biosom, oobox jel radi, ukus DEa.. nema boljeg načina za probati, nego probati. Mogu sad pisati o ukusu čokolade ili banane.. no ''on'' to mora ili ne mora, probati. Kad proba, vidjet će, ako mu radi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja se istinski pitam da li ti možeš napisati normalan post bez tone filozofiranja u prazno. Puno riječi, skoro ništa rečeno.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Ja se istinski pitam da li ti možeš napisati normalan post bez tone filozofiranja u prazno. Puno riječi, skoro ništa rečeno.

Kolega dobro želi, ali nije lako ovako sročene postove čitati :)

PSN: Muskarcina77
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

.., skoro ništa rečeno.

 -slažem se. :)

..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sve je to čestica ili val, jesi ili nisi, ići ili ostati. Cijeli bug forum bi trebao biti jedna tema, jer sve je to isto.

 

*Za one koji žele znati više, odličan blog post jednog RedHatovca o UEFI-ju

https://www.happyassassin.net/2014/01/25/uefi-boot-how-does-that-actually-work-then/

 

**Edit2: Ako želiš naučiti Linux, koristi ga od prvog dana bez dualboota. Zagrizi metak. Ako si ostaviš odstupnicu, uvijek ćeš bježat

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 19:51 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

**Edit2: Ako želiš naučiti Linux, koristi ga od prvog dana bez dualboota. Zagrizi metak. Ako si ostaviš odstupnicu, uvijek ćeš bježat

 Ja priznajem da sam kukavica. Dugo, predugo sam se zezao s dual boot i tu si u pravu. Malo zapne, bježiš i sve rijeđe skačeš na Lin. Iz istog razloga zbog kojeg bi bio na Lin: tu mi sve radi, navikao sam... bezz. OK, vremenom sam i koristio Linux iz istog razloga - što ću se vraćati na Win kad mi je isto, samo da pokupim viruse valjda.

Kad sam se switchuno prvi put skroz, to je bilo tek kad sam bio siguran da mi Wine dobro radi :-). Ziher je ziher.

Kasnije sam išao linijom manjeg otpora: umjesto da natjeram nešto da mi proradi na Lin, radije sam si instalirao VirtualBox (što sam izbjegavao pod svaku cijenu, neka predrasuda).

 

Ne mogu ovo gore potpisati, makar skoro da i stoji. Jesam protiv dual boot danas (ako ono ali doista nije nužnost).

Zagrizi metak je onak, fora, ali me smeta. Valjda je do mene.

Ja bih uvijek bar prvo probao par live riješenja prije uranjanja. Danas mi je lako, ali situacija da mi nešto hitno treba a da ne radi, možda radi ali ja to ne znam koristiti... valjda sam prevelika kukavica.

Danas se prebaciti na Arch ili Debian (ono, core) bez funkcionalnog "back-upa" nekog Minta mi je jeza. PTSP valjda.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

I to je važno kao kriterij, support i kratkotrajnost nekih distri, potreba korisnika (...) koji tad ovisi o hrpi appsa.. i tad je promjena teža-ograničena. 

 Da, ovo mi se gore kao podrazumijevalo (pa ne treba naglašavati), a u biti nije tako (osjećao sam da fali).

 

Support-trajanje distri

Nisam htio napisati jer LTS tu prednjači a onda bi ispalo da forsam Ubuntu/Mint (a izgleda da i forsam).

 

Specifične potrebe korisnika - apps

Za početnika tu nema puno dileme, sve više manje radi. Ali svatko možda ima nešto što preferira, a što možda baš na toj distri ne radi kako bi moglo ili nije predinstalirano/dovoljno namješteno.

Opet, korisničko iskustvo me naginje na Mint, pogotovo kad (uskoro) flatpak zaživi standardno.

 

Nadopunit ću gore.

 

ihush, tvoje pisanje me podsjeća na mikrokernel. :-D

Processes need not distinguish between kernel-level and user-level services because all services are provided by means of message passing. But message passing bugs are not easy to fix.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice