Linux programi u profesionalnom svijetu

poruka: 51
|
čitano: 5.931
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape, Krite itd. mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
Ne.
10 godina
protjeran
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu

 

Da.

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
fredii kaže...

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape, Krite itd. mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? 

Blender i Krita itekako mogu. GIMP malo se vuče (po pitanju značajki), ali i on je tu negdje ako imaš strpljenja. Od alata za vektorsku grafiku koristio sam samo Inkscape, tako da nemam potrebnu perspektivu kako bih ga usporedio sa komercijalnom braćom, no meni je dovoljan za sve što mi je palo na pamet.

 

Btw. niti jedan od nabrojanih nije "linux program", svi rade više-manje na sva 3 aktualna desktop OS-a. Htio si reći open source programi ;)

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
fredii kaže...

Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja o tome da li programi poput GIMP-a, Blendera, Inscape, Krite itd. mogu poslužiti u jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? 

 

Mogu ti definitivno potvrditi za Blender iako je upitna sama koncepcija pitanja pošto se navedni koriste punom snagom i na win os.

moje aplikacije na play-u : https://play.google.com/store/search?q=nik02droid
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 23:46 (nik_02).
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
fredii kaže...

..jednakome profesionalnom rangu kao Windows programi? 

 prvo terminologija, eliminirati nesporazume.

-profesionalno, ne znači dobro (bolje-loše), nego za novac, nešto od čega se živi (zarada).

-profesionalci tako zarađuju prodajom svojih usluga ili roba, jednako tako plaćaju drugima za npr alate. Software je samo alat.

-to može eliminirati neke ogranliene free app, koje su možda free za osobnu upotrebu ali ne moraju biti za profesionalnu-komercijalnu. To je navedeno u licenci, svaki soft ima licencu (i free soft, time npr inspektoru dokazuješ korištenje u skladu s licencom).

 

-ako je sve to neki alat, slikar korisit kist, mehaničar francuski ključ, drvosječa sjekiru.. naravno da alat može biti bolji-lošiji-kvalitetniji-profesionalniji... ali je primarna stvar majstor-radnik-korisnik i njegovo zanje, jer skalpelom u ruci nisi postao kirurg.

 

-dali je Photoshop bolji od GIMPa? Loše pitanje, jer soft ne smije biti isti (plagijat-kopija), ako razlike postoje tad ne mogu biti isti. Dali je nešto dovoljno dobro, bolje, optimalnije.. to tek korištenjem možeš znati, možda će baš neka specifična funkcija biti 'bolja' u soft-A u odnosu na soft-B, ali će vjerojatno i B imati neku predost. To ovisi što ti treba, jer ne treba svatko sve (uobičajena doskočica, 95% korisnika koristi 5% mogućnosti).

Adobe nije firma od jučer, PS se ipak smatra referencom ali sama app nije ono zbog čega je dominantan, druge povezane stvari, standardi, pdf, postscript, kompatibilnost.. dok je GIMP samo GIMP, Adobe je kompanija koja drma graphic tržištem +30god. (ista stvar za MS, Sony, Corel, ...).

Dodatni začin, upravo adobeovi programi su počeli na Appleovom Macu, pa došli na Win. Još ima nekih upotrebi audio-video (glazba, film) gdje je bolji neki stari Mac ili Atari.. Tako da ni OS nije nešto ograničavajuće, nego HW+SW daju platformu koja je možda kvalitetna ili bolja za nešto...

 

Svaki soft je drugačiji, trebaš ga koristiti ako ti odgovara ponekad i samo jednu funkciju, ali to ovisi o tebi-tvojim potrebama, ne aplikaciji ili profesionalizmu aplikacije. Ti si profić ili nisi, ostalo je samo sredstvo/alat. Pravi profić dovoljno zarađuje korištenjem alata tako da mu ne predstavlja problem investicija u nešto čime zarađuje više. Hobisti-navijači (MS-win/Linux) i sl. nisu relevantni zaprefesionalnu upotrebu. Treća app koja bi mogla biti spomenuta je npr FastoneViewer, jer je upravo onih 95%-5% pokriveno tj ne trebaju mogućnost PS-Gimpa ili zbog cijene. Čak i profesionalnci ne moraju stalno kupovati najnoviju ver.PS-a, to rade (jer je skup) onda kad im to povećava zaradu (ili ego). PS se trudi u novoj ver. staviti takve mamce jer je komercijala. Gimp nema mamce. Neusporedive kategorije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu
Problem zapravo nije u kvaliteti alata, nego u kvaliteti profesionalca koji mora znat sve alate iz svoje struke.
Ako ne zna, to ide na teret firme. Nije problem ako je velika firma koja ima licencu ali..
Npr, jedna mala firma sa cca 5-6 radnika mora kupit licencu ako "profesionalac" zna samo adobe pakete.
Onda ispadne da tu firmu jedan logo kosta 15x vise, a licenca im ostane za ukras, jer im je ionako trebala samo za taj jedan logo.
Zato u eu preferiraju foss alate, nisu toliko ispolirani i user-friendly ali bar ne bacaju novce u vjetar.
Kod nas u HR, prosjecan dizajner napravi posel u TPB photoshopu i nikom nis, dok u DE, to ne dolazi u obzir.
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
 
0 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu

Naravano da mogu ali Adobe je industriski standard. Ako procitas oglase za grafickog dizajnera na svakom imas zahtjev: "Odlicno poznavanje Photostopa".

Ista stvar vrijedi i za 3d modeling gdje 3dsMax/Maya/Houdini dominiraju u 99% studija.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu

Hvala na lijepome odgovoru. :) Ja sam amater u fotografiji i htio bih početi lagano učiti 3D modeliranje, ali problem je u tome što ja nemam novca da, ako izađe nova verzija nečega i da automatski uzimam nove komponente za komp. Zato sam počeo proučavati linux i programe koji rade na njemu. O Blenderu sam dosta čitao i vidio da se koristi sve više i više, a i malo sam švrljao po njemu i svidio mi se. Možda jednoga dana se okušam i u komercijaliziranju svojega znanja, ne znam. Zato sam i postavio to pitanje čisto da napravim neki pogled unaprijed.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
fredii kaže...

Hvala na lijepome odgovoru. :) Ja sam amater u fotografiji i htio bih početi lagano učiti 3D modeliranje, ali problem je u tome što ja nemam novca da, ako izađe nova verzija nečega i da automatski uzimam nove komponente za komp. Zato sam počeo proučavati linux i programe koji rade na njemu. O Blenderu sam dosta čitao i vidio da se koristi sve više i više, a i malo sam švrljao po njemu i svidio mi se. Možda jednoga dana se okušam i u komercijaliziranju svojega znanja, ne znam. Zato sam i postavio to pitanje čisto da napravim neki pogled unaprijed.

Kako ti je gore i rečeno, postoje alati koji se jednostavno smatraju industrijski standard.

 

Možeš na stranicama samoga proizvođača pogledati da li nudi neku besplatnu licencu softvera ili neki program plaćanja (najčešće pretplata / akademski) koji bi ti odgovara.

Međutim, ne vidim zašto jednostavno ne uzmeš neki alat i skineš ga sa torrenta - u tvom slučaju, ako se ne varam, korištenje alata spada pod fair use pravilo, što laički govoreći znači da ti sam proizvođač daje pravo da piratiziraš njegov softver (sve dokle ga koristiš isključivo za učenje njegove uporabe).

 

Bez obzira što se neki u ovoj temi prave jako pametni pa pišu koje kakve gluposti o korištenju piratskog softvera kod nas (bilo koja iole normalna firma će imati licence - odnosno, ja se do sada nisam susreo niti sa jednom koja je koristila piratske verzije), poslodavac će te zapošljavati na temelju znanja koje imaš a njemu treba, a ne na temelju toga jesi to znanje dobio na piratskoj ili licenciranoj verziji softvera.

Nisam siguran kako točno stvari stoje u 3D modelingu, ali ako se pretežito koristi Blender, odlično, uči ga. Međutim, ako je neki drugi softver u pitanje (pogotovo ako neki softver slovi kao standard), nemoj niti razmišljati ne učiti ga, odnosno barem se upoznaj s njime.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
fredii kaže...

..ali problem je u tome što ja nemam novca da..

-ne mješati cijenu (free i komercijala) s OSom, jer dosta app postoji kao free neovisno o OSu.

-biz se ne radi alatom koji je tebi jeftiniji, nego onim koji ti je potreban za neki job. Ako je to moguće npr gimpom, OK.

-osnove su univerzalne-jednake, tako da za učenje može, ali .. pošto se komercijala ugl radi na komercijali, dali učiti s alatom kojeg sutra nećeš koristiti, dal je tad bolje (''profesionalnije'' u smislu da prije otkriješ neke tajne, trikove, rješenja..) koristiti npr PS odmah. Cijena u RL za početnike-kućne juzere zapravo ne igra nikakvu stavku, budimo realni. Ako job krene i s tim možda potreba za licencama, tad se lako kupi odgovarajući hw+sw. Ako posao ne ide, tad je najmanje važan OS, alat.. osim što može biti nespetno ubavljati ono što drugi rade na MS-Adobe platformi.

Dali GIMPoma možeš napraviti neku odličnu sliku? Da. Dali to znači da je gimp bolji od PS ili obrnuto, ne. Bitno je da se job napravi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu
@Bukva : Krivo si me shvatio. Samo velim da je nepotrebna shop licenca za neku malu firmu kad gimp licenca kosta 0kn.
To ne znaci da podrzavam ilegalu. No, kad si mi vec zakacio td, imam par komentara.

Najlakse skinut piratsko pa ucit na tome jel tak? Zakaj ucit foss alate kad "svi" ionako koriste "standard"?
Vendor lock-in je prica za malu djecu, monopol ne postoji, sve je to samo FUD od strane open source zajednice.. /s
Nabijem ih na FlexNet, psd, pdf i sve ostalo iz adobe-a, radije bacim cash u savu nego platim tu maglu kaj prodaju.
Da se mene pita, format na ext4 i sve kompletno na foss prebacit, cijelu drzavu. Kineski princip.
E, ali mene niko nis ne pita i kod nas bi to propalo u startu jer bi mnogi izgubili fotelje i to jako dobro znaju.
Pita se onog ko je relevantan, znaci onog koji prima debelu i masnu placu. Ako taj veli da je adobe standard, onda je to tak.

Samo pogledaj situaciju danas. Fotelje su sigurne, licence su placene, a kud ide drzava? Prosjecni dug po stanovniku?
Onaj koji zna svoj posel bu otisel van, a ko ostane bude rob, istrenirani consumer. Pa ti budi sretan i zadovoljan.
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
 
2 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...
@Bukva : Krivo si me shvatio. Samo velim da je nepotrebna shop licenca za neku malu firmu kad gimp licenca kosta 0kn.
To ne znaci da podrzavam ilegalu. No, kad si mi vec zakacio td, imam par komentara.

Najlakse skinut piratsko pa ucit na tome jel tak? Zakaj ucit foss alate kad "svi" ionako koriste "standard"?
Vendor lock-in je prica za malu djecu, monopol ne postoji, sve je to samo FUD od strane open source zajednice.. /s
Nabijem ih na FlexNet, psd, pdf i sve ostalo iz adobe-a, radije bacim cash u savu nego platim tu maglu kaj prodaju.
Da se mene pita, format na ext4 i sve kompletno na foss prebacit, cijelu drzavu. Kineski princip.
E, ali mene niko nis ne pita i kod nas bi to propalo u startu jer bi mnogi izgubili fotelje i to jako dobro znaju.
Pita se onog ko je relevantan, znaci onog koji prima debelu i masnu placu. Ako taj veli da je adobe standard, onda je to tak.

Samo pogledaj situaciju danas. Fotelje su sigurne, licence su placene, a kud ide drzava? Prosjecni dug po stanovniku?
Onaj koji zna svoj posel bu otisel van, a ko ostane bude rob, istrenirani consumer. Pa ti budi sretan i zadovoljan.

U profesionalnom svijetu ,najmanje je bitno košta li alat 0 ili 10k nečega ,nego radi li ono što tebi treba za posao.

 

Lijepo je pričat iz maminog stana ,za vrijeme studija i vrištat ''revoulcija'' ,''FOSS za sve'' ....

 

Samo ne znam kakve veze tu sad ima država ,fotelje i licence?

Pošto se priča o programima na Linuxu i njihovoj profesionalnoj upotrebi.

 

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 15:07 (kizo2703).
10 godina
protjeran
offline
Linux programi u profesionalnom svijetu

 

Kako su kolege naveli, jednom kad uđeš u profesionalne vode onda ti je taj softwer alat kojim zarađuješ i cijena je tad manje bitna a ti ćeš si tražiti alat kojim ostvaruješ najveći učinak i kvalitetu uz najmanje uloženog vremena i znanja, bez obzira bio on free ili plaćeni. Osobno , čak i u poslu, oslanjam se na free alate zadnjih dva desetljeća i skoro pa da nema komercijalnog softwera koji nebi imao odličnu besplatnu alternativu i sa kojim ja nebih mogao ostvariti zadatak koji se pred mene postavi.

 

Kratki osvrt na ekipu koja i ovdje i po ostalim temama propagira korištenje softwera koji je zaštićen autorskim i vlasničkim pravima na način koji krši ta prava tj oštećuje vlasnika i proizvođača tog komada softwera:

Ovdje, na bug forumu, kao i na ostalim forumima i web mjestima, je vrlo lako se gađati takvim izjavama skriveni iza svojih nickova , uljuljkani u lažni osjećaj sigurnosti i anonimnosti , i ok, nemam nikaj protiv jer sam pobornik demokracije i svakome dajem za pravo da misli-djeluje-govori kaj i kako hoće.   No, stvarno me jako zanima da li bi te iste osobe , ako su tako jako uvjerene u ispravnost svojih djela i stavova, imale snage i volje da izađu pred auditorij od petstotinjak IT stručnjaka koji se svako malo okupljaju na kojekavim regionalnim konferencijama i da onda tamo javno obznane te svoje stavove i da ih onda obrazlože kad krene salva ptanja i komentara iz auditorijma koji čine ljudi iz te struke te prisutnih novinara i osoba iz državnog  ( školstvo, sudstvo ) .  Nekako ja čisto sumnjam da bi to itko od tih osoba htio javno istupiti na taj način. Ako se varam , evo dolje par linkova na skore IT susrete pa možemo onda tamo uživo o svemu tome pred stručnim auditorijem koji kuži tematiku i kojemu se nemože površnim argumentima začepiti usta...

 

http://www.ideaknockout.com/

http://www.mobilityday.com/

http://www.hospital.in2.hr/

http://expo.idc-adriatics.com/

 

{#}

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
kizo2703 kaže...
Samo ne znam kakve veze tu sad ima država ,fotelje i licence?

Pošto se priča o programima na Linuxu i njihovoj profesionalnoj upotrebi.

 

Ima veze puno vise nego kaj mislis, zbog monopola jedne firme u tom podrucju.
Kao primjer, procitaj ovaj naslov: http://yro.slashdot.org/story/14/07/31/0018224/chinese-government-probes-microsoft-for-breaches-of-monopoly-law
Kad bude naslov "croatian-government-probes-adobe-for-breaches-of-monopoly-law" tek onda ce foss alat imat neke sanse u hr.
Do tad, nema sanse, upravo zbog ovakvih savjeta, tipa : skini piratsko, pa uci bit rob nekoj komercijalnoj firmi.
Umjesto da se potice razvoj, potice se vendor lock-in. Toliko o tome.

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...

Ima veze puno vise nego kaj mislis, zbog monopola jedne firme u tom podrucju.
Kao primjer, procitaj ovaj naslov: http://yro.slashdot.org/story/14/07/31/0018224/chinese-government-probes-microsoft-for-breaches-of-monopoly-law
Kad bude naslov "croatian-government-probes-adobe-for-breaches-of-monopoly-law" tek onda ce foss alat imat neke sanse u hr.
Do tad, nema sanse, upravo zbog ovakvih savjeta, tipa : skini piratsko, pa uci bit rob nekoj komercijalnoj firmi.
Umjesto da se potice razvoj, potice se vendor lock-in. Toliko o tome.

Razlog zasto se GIMP ne koristi profesionalno nije korupcija, kapitalizam, marketing, vlada RH, monopol Adobe-a itd... 

Photoshop je miljama daleko od GIMPa. Ako jednog dana GIMP zaista dodje na razinu photoshopa po mogucnostima, onda mozemo govoriti o monopolu i losim poslovnim praksama Adobe-a (koje su prisutne naravno u nekoj mjeri). A prije toga ovo je suplja prica. Zasto bih koristio GIMP je ako PS jednostavno bolji za klasu? 

15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...

Ima veze puno vise nego kaj mislis, zbog monopola jedne firme u tom podrucju.
Kao primjer, procitaj ovaj naslov: http://yro.slashdot.org/story/14/07/31/0018224/chinese-government-probes-microsoft-for-breaches-of-monopoly-law
Kad bude naslov "croatian-government-probes-adobe-for-breaches-of-monopoly-law" tek onda ce foss alat imat neke sanse u hr.
Do tad, nema sanse, upravo zbog ovakvih savjeta, tipa : skini piratsko, pa uci bit rob nekoj komercijalnoj firmi.
Umjesto da se potice razvoj, potice se vendor lock-in. Toliko o tome.

A sad još da nam objasniš kako je učenje PS vendor lock-in, a učenje GIMP nije vendor lock-in? Po kojoj to logici?

 

Cijena softvera je tako mizerna stavka u poslovanju poduzeća - jedna poštena konferencija za jednog djelatnika će te koštati višestruko više od komercijalnog softvera zajedno sa njegovom podrškom.

 

Daleko najpametnije je učiti ono što je na tržištu rada potrebno, a ti fino vodi svoju FOSS revoluciju i onda neka ti svi, zajedno s državom i imaginarnim lopovima, budu krivi što ne možeš pronaći (pošteni) posao, samo ne ti sam koji odbija naučiti relevantna znanja.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
Bukva kaže...
A sad još da nam objasniš kako je učenje PS vendor lock-in, a učenje GIMP nije vendor lock-in? Po kojoj to logici?

PS je produkt, dok je GIMP projekt. Nemoguce zakljucat nekog u projekt (fork).

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...
Bukva kaže...
A sad još da nam objasniš kako je učenje PS vendor lock-in, a učenje GIMP nije vendor lock-in? Po kojoj to logici?

PS je produkt, dok je GIMP projekt. Nemoguce zakljucat nekog u projekt (fork).

Još da znaš što je vendor lock-in, možda ne bi tako baljezgao po forumu...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 16:18 (Bukva).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
Arxi kaže...
Photoshop je miljama daleko od GIMPa.

Kao na primjer?

 

Generaliziraš i to strašno. Ja osobno koristim GIMP i u njemu mogu apsolutno sve što mi je potrebno. Vjerojatno će se sada javiti netko sa "ti si nezahtjevan korisnik". Ali što znači biti "zahtjevan" korisnik? Ako koristiš nešto što Photoshop ima, a GIMP ne odmah si "zahtjevan korisnik"? Ne, tada si samo korisnik sa veoma specifičnim potrebama koje, eto, GIMP tebi ne zadovoljava. GIMP meni služi prvenstveno za izradu tekstura (dakle od nule, ne govorim o pretvaranju fotografija u teksture obradom), i praktički nema alata i filtera koji pri tome nisam koristio, i naravno i tablet je u uporabi. Pri svemu tome još sam si naštancao i hrpetinu kojekakvih brusheva. No ja ne koristim GIMP za obradu fotografija sa fotića, niti za pripremu za tisak. I zapravo, postavlja se pitanje koliko profesionalaca koristi PS za stvari koje nemaju veze sa tiskom ili obradom fotografija, koji realno mogu nadomjestiti jeftinijim (ne mora nužno biti GIMP) alatima?

 

"Ali svi koriste PS, pa nećeš valjda taj jad od GIMP-a koristiti?" Jel?

 

Photoshop je superpopularan, i samim time jako je lako doći do pomoći kada nešto u njemu ne znaš napraviti (web je preplavljen kojekakvim tutorialima), GIMP s druge strane nije i ima set veoma opskurnih funkcionalnosti za koje doista treba zabiti njušku u manual, ili kupiti neku od rijetkih knjiga koje se njime bave. Također GIMP ima i prilično strano sučelje, koje je meni koji sam dolazio sa photoshopa izgledalo kao da je palo s Marsa (no vrijeme i prilagodba su učinili svoje, tako da je sada moj customizirani GIMP interface meni logičniji i od Photoshopovog i defaultnog GIMP-ovog).

 

Ono što me jako smeta u GIMP-u su perfomanse GTK pod windowsima (ili bolje rečeno nedostatak istih), no to je krivnja onih koji uporno kvocaju kako je GTK portabilan i platformski agnostičan umjesto da se jednostavno pomire sa činjenicom da je razvijen sa Linuxom na umu, a podrška za sve ostale platforme je nabacana bez previše planiranja tek toliko da postoji.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 17:07 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu

Gle ako naučiš baratati histogramom u PS-u kada odeš na GIMP on te skuži da si naučio na PSu i radi greške.

 

{#}{#}

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
rustweaver kaže...
Arxi kaže...
Photoshop je miljama daleko od GIMPa.

Kao na primjer?

Ne znam odakle da pocnem. Vjerovatno je lakse poceti sa youtube videima "Photoshop CSxx new features", kreni od keca i bar pola feature-a prikazanih GIMP nema. Najbitniji meni licno su pametni objekti, opcije za tekst, layer stilovi i mnogo bolji UI . Ovo samo bi trebalo biti dovoljno ali vjerovatno najbitnija stvar je sigurno zajednica. Za PS imas tutorial za sve. Trilion akcija, patterna i pluginova. Ja sam laik i ne bavim se dizajnom, ali za pravog dizajnera sam siguran da usporedba Photoshopa i gimpa je kao da usporedjujes Avion i golf. Da, oba prevozna sredstva (mozda) te mogu dovesti do Spanije, ali avion je daleko brzi, udobniji i generalno u svemu bolji.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
Arxi kaže...

Ne znam odakle da pocnem. Vjerovatno je lakse poceti sa youtube videima "Photoshop CSxx new features", kreni od keca i bar pola feature-a prikazanih GIMP nema. Najbitniji meni licno su pametni objekti, opcije za tekst, layer stilovi i mnogo bolji UI .

To nije *miljama* daleko, a UI je diskutabilan i stvar je osobne preferencije...

Za efekte nad layerima imaš ekstenziju. Kao i za hrpu drugih stvari. PS ofc ima više, no to je manje bitno ako sa ovim uspiješ pokriti sve što ti treba.

 

Arxi kaže...

Ja sam laik i ne bavim se dizajnom

Onda je baš lijepo da si kupio PS. Kupio si ga, zar ne?

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 17:46 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
rustweaver kaže...

Onda je baš lijepo da si kupio PS. Kupio si ga, zar ne?

Svaka verzija PS je imala trial. Mjesec dana je bilo dovoljno za iole veci hobi projekat koji sam imao.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
Bukva kaže...

Još da znaš što je vendor lock-in, možda ne bi tako baljezgao po forumu...

Znam iz iskustva, a i ti bi znao da si pogledao boot sector od diska koji ima shop instaliran.
Jasno mi je da tebi to mozda ne znaci nis, ali meni je to "obfuscated binary data outside partitioned space" a ne standard.

Znam i za jednu malo vecu firmu koja kamuflira lock-in u tzv "industry standard" evo link pa procitaj cifru:
http://www.reuters.com/article/2013/03/26/us-microsoft-eu-idUSBRE92P0E120130326

@Arxi
Za katastrofalno stanje gtk na windowsu nije kriv gimp. Probaj ne BSD pa reci da nekaj ne dela.
Meni je radilo sve kaj mi je trebalo za posel, pa i unofficial aPng plugin i DDS format.
SmartObject je zatvoreni psd format feature, dok neko ne reversa kod, ne radi u gimpu-u.
Kome treba, moze fino platit reversing, pa ce imat. Meni ne treba.

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...
Bukva kaže...

Još da znaš što je vendor lock-in, možda ne bi tako baljezgao po forumu...

Znam iz iskustva, a i ti bi znao da si pogledao boot sector od diska koji ima shop instaliran.
Jasno mi je da tebi to mozda ne znaci nis, ali meni je to "obfuscated binary data outside partitioned space" a ne standard.

Kakve proklete veze ima vendor lock-in sa boot sektorom?

 

Daj udijeli malo toga sa čim se pucaš...

My name is Legion... For we are many!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
DDL kaže...

Znam iz iskustva, a i ti bi znao da si pogledao boot sector od diska koji ima shop instaliran.
Jasno mi je da tebi to mozda ne znaci nis, ali meni je to "obfuscated binary data outside partitioned space" a ne standard.

{#} OMG ... Stvarno ,na čemu si ti? Daj malo .... {#}

 

A ja sam mislil da nema boljeg od cowboy-a!

 

Evo ,ja ću ti izvadit svoj boot sektor ,samo da mi pokažeš gdje to Adobe PS zapisuje svoj kod?! {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 18:36 (kizo2703).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu
kizo2703 kaže...

Evo ,ja ću ti izvadit svoj boot sektor ,samo da mi pokažeš gdje to Adobe PS zapisuje svoj kod?! {#}

http://linux.slashdot.org/comments.pl?sid=1769758&cid=33405660

^^

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=62 seek=1
15 godina
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu

...rootkit nije /root, ni /boot. Nema nikakve veze s bootsectorima diska, pa ne nabacuj kifle koje nemaju baš neke pretjerane veze s temom (sigurnost npr).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux programi u profesionalnom svijetu

Znači ,Adobeov update servis i licence manager je rootkit koji se zapisuje u boot sektor? {#}

 

Daj još nešto ,molim te!

 

BTW ,Secure Boot nije nikakav vendor lock-in. I ,Secure Boot se vrlo lako isključuje u BIOS/UEFI-ju.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.8.2014 19:48 (kizo2703).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice