LINUX - Trebam pomoc

poruka: 27
|
čitano: 6.204
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Trebam pomoc

Ovako...jednom davno sam instalirao linux...ja mislim red hat da je bio ali iskreno da vam kazem bio sam mladji dosta i nisam se kuzio skoro pa nikako...znao sam osnovne stvari...sad imam zelju da stavim neki od linuxa koji bi mi navise pasao.

Sta mi preporucujete da nije nesto koplikovano i ima li neko neki tutorial o linuxu ili pak kakvo knjigu da skinem da lakse podesim konekciju za internet i ostale potrebstine.

 

 

Zahvaljujem se unaprijed.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Linux - Trebam pomoc
pohy kaže...

Ovako...jednom davno sam instalirao linux...ja mislim red hat da je bio ali iskreno da vam kazem bio sam mladji dosta i nisam se kuzio skoro pa nikako...znao sam osnovne stvari...sad imam zelju da stavim neki od linuxa koji bi mi navise pasao.

Sta mi preporucujete da nije nesto koplikovano i ima li neko neki tutorial o linuxu ili pak kakvo knjigu da skinem da lakse podesim konekciju za internet i ostale potrebstine.

 

 

Zahvaljujem se unaprijed.

stavi ubuntu, kakve knjige i tutoriale, pa nismu u dobu debiana 1.

nove verzije ubuntu su prilagođene za početnike i nemoraš puno radit ručno...

sve šta trebaš je aktivirat drivere i par stavri iz sysnaptica instalirat, nikakvo podešavanje, sve to ubuntu automatski napravi

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2010 12:36 (mindstorm).
14 godina
neaktivan
offline
LINUX - Trebam pomoc

pa vidjecu onda da nabavim taj i da instaliram...znam da prije nisam mogao neke stvari...ok hvala ti

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Linux - Trebam pomoc

tražio si knjigu, imam nesto još bolje wiki.open.hr :)   Pročitaj i stare postove ovdi, vrlo su poučni :) 

 

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
16 godina
neaktivan
offline
LINUX - Trebam pomoc

Odaberi neki od ova dva:

 

http://www.linuxmint.com/

 

ili

 

http://www.ubuntu.com/

 

Mint ti je zapravo ubuntu sa uključenim popularnijim media codecima i izmjenjenim sučeljem. Osobno bih preporučio ubuntu, ali mint je možda nešto jednostavniji za ljude koji prelaze sa windowsa.

 

Oba imaju i više nego dovoljno dokumentacije na internetu.

 
6 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
LINUX - Trebam pomoc

hvala puno decki...ode je skinuti...

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2010 12:45 (pohy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc

Linux Mint - najbolji izbor  Cool

15 godina
protjeran
offline
LINUX - Trebam pomoc

trebam pomoc...jel znate koji converter za mint(ubuntu) 

trebo bi iz mkv u avi..

trazio sam al nemogu nac nista pametno

BUCKETHEAD /// http://companyofheroesonline.tumblr.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
hrvatskafarkasevec kaže...

trebam pomoc...jel znate koji converter za mint(ubuntu) 

trebo bi iz mkv u avi..

trazio sam al nemogu nac nista pametno

 

probaj winff, imas ga u reposima

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
15 godina
protjeran
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
linuxuser kaže...
hrvatskafarkasevec kaže...

trebam pomoc...jel znate koji converter za mint(ubuntu) 

trebo bi iz mkv u avi..

trazio sam al nemogu nac nista pametno

 

probaj winff, imas ga u reposima

naso,instaliro krenuo convertat i onda 

 

FFmpeg version SVN-r19352-4:0.5+svn20090706-2ubuntu2, Copyright (c) 2000-2009 Fabrice Bellard, et al.

  configuration: --extra-version=4:0.5+svn20090706-2ubuntu2 --prefix=/usr --enable-avfilter --enable-avfilter-lavf --enable-vdpau --enable-bzlib --enable-libgsm --enable-libschroedinger --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-pthreads --enable-zlib --disable-stripping --disable-vhook --enable-gpl --enable-postproc --enable-swscale --enable-x11grab --enable-libdc1394 --extra-cflags=-I/build/buildd/ffmpeg-0.5+svn20090706/debian/include --enable-shared --disable-static

  libavutil    49.15. 0 / 49.15. 0

  libavcodec   52.20. 0 / 52.20. 0

  libavformat   52.31. 0 / 52.31. 0

  libavdevice   52. 1. 0 / 52. 1. 0

  libavfilter   0. 4. 0 /  0. 4. 0

  libswscale    0. 7. 1 /  0. 7. 1

  libpostproc   51. 2. 0 / 51. 2. 0

  built on Oct 13 2009 22:15:16, gcc: 4.4.1

 

Seems stream 0 codec frame rate differs from container frame rate: 1199.00 (1199/1) -> 25.00 (25/1)

Input #0, avi, from 

  Duration: 00:07:00.07, start: 0.000000, bitrate: 1096 kb/s

   Stream #0.0: Video: mpeg4, yuv420p, 720x480 [PAR 1:1 DAR 3:2], 25 tbr, 25 tbn, 1199 tbc

   Stream #0.1: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, s16, 96 kb/s

Unknown encoder 'libx264'

Press Enter to Continue

to se događa kad stavim bilo koji kodek
BUCKETHEAD /// http://companyofheroesonline.tumblr.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2010 9:11 (hrvatskafarkasevec).
16 godina
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc

/media/1642E6AA241ED301/Media Server/9/1/389991_Pussy_Like_Hot_Liquid_Silk.avi  Smijeh

15 godina
protjeran
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
daseparo kaže...

/media/1642E6AA241ED301/Media Server/9/1/389991_Pussy_Like_Hot_Liquid_Silk.avi  Smijeh

hahahaha jooj ma to sam sve pobaco pa da vidim kaj ce convertatSramim seSmijeh

 

BUCKETHEAD /// http://companyofheroesonline.tumblr.com/
15 godina
neaktivan
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc

@hrvatskafarkasevec

Probaj promjeniti Output folder (mjesto gdje će spremiti novi video), na dnu prozora ti je opcija. Meni je odma nakon toga proradilo i počelo konvertirati. 

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
15 godina
protjeran
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
linuxuser kaže...

@hrvatskafarkasevec

Probaj promjeniti Output folder (mjesto gdje će spremiti novi video), na dnu prozora ti je opcija. Meni je odma nakon toga proradilo i počelo konvertirati. 

nece opet isto 

BUCKETHEAD /// http://companyofheroesonline.tumblr.com/
14 godina
protjeran
offline
LINUX - Trebam pomoc

Evo imam malo smiješni problem.Stavio sam linux Mint na live USB.

sve radi super,jedino ne vidim opcije kako postaviti ikone( npr.Firefoxa)na deskop Ili  u panel.??

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
Uran 11 kaže...

Evo imam malo smiješni problem.Stavio sam linux Mint na live USB.

sve radi super,jedino ne vidim opcije kako postaviti ikone( npr.Firefoxa)na deskop Ili  u panel.??

 

Pa nađeš ga u Applications>internet, desni klik i add launcher to desktop/panel (možeš i drag & drop)

14 godina
protjeran
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc

Na desni klik nemam tih opcija(zato mi je bilo čudno)Drag&drop radi.Osmijeh

 

15 godina
offline
LINUX - Trebam pomoc

Heh govorio sam napamet, tako je kod mene u debianu pa sam predpostavio da je tako i na mintu.

Ipak mi je malo čudno da nema tih opcija, uvjeren sam da postoje na mintu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
LINUX - Trebam pomoc

Ako dobro vidim tebi falu neki libovi: Unknown encoder 'libx264'...

 

Pokušaj iz repozitorija instalirat dodatne libove za ffmpeg. Ovdje imaš upute za Debian http://stream0.org/2008/01/install-ffmpeg-on-debian-etch.html pa pogledaj imena libova i pokušaj ih pronaći u tvojoj distribuciji....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2010 13:33 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
LINUX - Trebam pomoc

nakon dugo vremena korištenja linuxa sjetio se nečeg; šta je sa linuxom i defragmentacijom diska ? pa valjalo bi taj disk defragmentirati... kako ?

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
LINUX - Trebam pomoc

Nema defragmentacije (bar je tako kod popularnijih filesystema) Smijeh

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
mindstorm kaže...

nakon dugo vremena korištenja linuxa sjetio se nečeg; šta je sa linuxom i defragmentacijom diska ? pa valjalo bi taj disk defragmentirati... kako ?

Na linuxovom ext filesystemu se podatci ne mogu fragmentirat, tako da ne brineš oko toga...

16 godina
offline
LINUX - Trebam pomoc

Jel su linux distre medjusobno kompatibilne ? Znaci dal driveri za Ubuntu rade i na Fedori ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
Batista kaže...

Jel su linux distre medjusobno kompatibilne ? Znaci dal driveri za Ubuntu rade i na Fedori ?

Ubuntu koristi .deb pakete, a fedora ako se ne varam .rpm tako da nisu.

Naravno neke distre jesu znači npr - debian, ubuntu,mint... (koriste .deb) ili red hat, fedora, centOS... (koriste .rpm)

15 godina
neaktivan
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
xxxxx kaže...
Batista kaže...

Jel su linux distre medjusobno kompatibilne ? Znaci dal driveri za Ubuntu rade i na Fedori ?

Ubuntu koristi .deb pakete, a fedora ako se ne varam .rpm tako da nisu.

Naravno neke distre jesu znači npr - debian, ubuntu,mint... (koriste .deb) ili red hat, fedora, centOS... (koriste .rpm)

nema to veze sa paketima, na svaku se distribuciju moze instalirati program alien kojem se paketi mogu prebacivati iz jednog paketnog sustava u drugi. ako iz RPM paketa dobijemo DEB onda istog mozemo bez problema instalirati sa naredbom:

 

sudo dpkg -i ime_paketa.deb

 

pod pretpostavkom da radimo na Ubuntu sustavu ili Debian sustavu koji ima ispravno podesen /etc/sudoers file.

 

no to [b]nikako[/b] ne preporucam jer taj program ne mijenja nista osim izgleda samog paketa i rutina koje su potrebne za njegovo izvrsenje. ono sto sto se ne mijenja jest dependancy stablo, meaning program ce (u vecini slucajeva) zahtijevati originalne dependancye koji su dostupni samo za sustav sa kojega je taj paket dosao. dakle, ako se i dogodi instalacija na sustav, postoji velika sansa da ce potrgati ostale programe, a onda je jako tesko iscupati se iz sr***.

 

@netko tko hoce dobru distribuciju: ako covjek hoce nauciti nesto o Linux sustavu i malo se cak igrati i sa optimizacijama, onda nikakav Debian ili Ubuntu ili Fedora ne dolaze u obzir. postoji jedna odlicna distribucija, nazvana Gentoo, koja upravo to omogucava, cak i totalnim n00bovima. u svojoj dobro napisanoj skripti obradjena su sva tricky podrucja na koja korisnik mora paziti. najbolja je stvar sto se svi paketi kompajliraju, dakle skida se source datoteka sa interneta zajedno sa dependancy fajlovima (za to se brine Gentoo Portage paketni sustav) i u ovisnosti o flagovima koji se koriste pojedini se programi kompajliraju. to ujedno znaci da je cijela distribucija optimizirana za tvoje racunalo, pa trosi manje resursa i opcenito brze radi. primjer: na mom P4 racunalu Ubuntu je u normalnom radu trosio oko 650-700 MB RAMa, dok Gentoo jos nije presao 350 MB. meni je to, recimo, vrlo zadovoljavajuc rezultat.

 

 

14 godina
protjeran
offline
LINUX - Trebam pomoc

slažem se ali nemoj gentoo za noobove???

instalacija mu se sastoji od 3 satnog tipkanja komanda, treba posložit kernel

ja sam ga jedva napravio i bio je lagano u banani

za gentoo treba jako dobro poznavati shell

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: LINUX - Trebam pomoc
mindstorm kaže...

slažem se ali nemoj gentoo za noobove???

instalacija mu se sastoji od 3 satnog tipkanja komanda, treba posložit kernel

ja sam ga jedva napravio i bio je lagano u banani

za gentoo treba jako dobro poznavati shell

 

 

LOL :-) mislim da ne treba. pogotovo zato sto Portage brine o svemu. jedina stvar koja se mora napraviti jest editiranje nekoliko datoteka u /etc direktoriju, postavljanja compile flagova, MAKEOPTS i USE flagova. sve ostalo je emerge ime_programa :-) i naravno, kompajliranje kernela, ali ni to nije problematicno, ako si voljan to napraviti. jer se stvarno neke gluposti oko hardvera nauce. odnosno barem udju u uho/mozak :-)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice