Što je linux ?

poruka: 71
|
čitano: 25.992
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Što je linux ?

Pozdrav, zanima me koje su prednosti, a koje mane Linuxa..nikad ga nisam koristio, a zelio bih probati..

 

Konfiguracija kompa ; nVidia geForce 9500 GT (1GB)

3,5 GB RAM-a

Procesor AMD Athlon 1.81 gHz

S procesorom nemam nikakvih problema i bez problema mogu koristiti Vistu i igrati veliki broj igrica..

 

Da li ce mi Linux stekati uz moju konfiguraciju??

Da li je Linux brzi od recimo Viste ili XP-a?

 

Od programa najcesce koristim Adobe Photoshop CS4 i naravno, Mozzilu :) Da li cu imati s njima problema??

I na kraju jedno vazno pitanje, koji Linux odabrati!?!?!?  Zelio bih neki sa sto ugodnijim suceljem

U kojem se programu slusa muzika ??

Da li Linux moze biti na Hrvatskom, jer se nekad i roditelji sluze racunalom ?

Nadam se da cu dobiti bar par kvalitetnih odgovora Smijeh

Pozdrav Linuxovcima

Apple iPhone 3G 8GB-crni
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2010 16:29 (lg-viewty).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Linux je operativni sustav otvorenog koda. To znači da ga svatko može mijenjati, za razliku od Windowsa ili OS X-a. Postoji nekoliko popularnih distribucija: Mint, Ubuntu (ove dvije su najlakše za početnike), Debian, Fedora, Kubuntu, Edubuntu (edukacijski), Backtrack... Ugl. ima ih mali milijun.
Ako ti na tom kompu radi Vista onda će i Linux bez problema.
Glavna prednost je da je besplatan (osim Red Hata) i da nema virusa, odnosno nije zanimljim onima koji te viruse i prave. Mane su kod prelaska s Windows, jer nije sve kao i na njima, ali ćeš se brzo naučit, a druga veća mana je da nema popularnih igara i programa za linux. Doduše za skoro svaki program postoji alternativa (ili više njih), a neke igre možeš pokrenuti u Wine-u (emulator Wimdowsa).
Sad, hoće li ići brže je subjektivno, ali trebalo bi.
Linux možeš spržit kao image file na CD pa pokretati s njega, da vi diš kako to izgleda.
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Šef kaže...
Linux je operativni sustav otvorenog koda. To znači da ga svatko može mijenjati, za razliku od Windowsa ili OS X-a. Postoji nekoliko popularnih distribucija: Mint, Ubuntu (ove dvije su najlakše za početnike), Debian, Fedora, Kubuntu, Edubuntu (edukacijski), Backtrack... Ugl. ima ih mali milijun.
Ako ti na tom kompu radi Vista onda će i Linux bez problema.
Glavna prednost je da je besplatan (osim Red Hata) i da nema virusa, odnosno nije zanimljim onima koji te viruse i prave. Mane su kod prelaska s Windows, jer nije sve kao i na njima, ali ćeš se brzo naučit, a druga veća mana je da nema popularnih igara i programa za linux. Doduše za skoro svaki program postoji alternativa (ili više njih), a neke igre možeš pokrenuti u Wine-u (emulator Wimdowsa).
Sad, hoće li ići brže je subjektivno, ali trebalo bi.
Linux možeš spržit kao image file na CD pa pokretati s njega, da vi diš kako to izgleda.

Hvala na opsirnom odgovoru..

Bio bih jako zahvalan tebi ili nekom drugom da mi kazete kako da ga sprzim na cd, pa da s njega pokrecem, da vidim..

Apple iPhone 3G 8GB-crni
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Eh, ubio sam se dok sam to napisao na mobitelu :)
Ugl. skini sa Ubuntu official stranice image file, ima nešto manje od 700MB. Zatim sa Ashampoo-om, ili nekim programom to sprži, ali kao image file. Ako imaš Win7, onda ti netreba nikakav program, nego dvoklik na .iso file pa će te on sam pitat za prženje. File će ti stati na 1 cd.
Potrebno je u BIOSu namjestit da je prvi boot device Dvd uređaj. Onda ubaciš CD unutra i restartaš komp. Dok se boota pitat će te hoćeš li instalirati ili koristiti LiveCD. I ti odabereš to Livecd i pričekaš da se 'digne'
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?

S http://www.ubuntu.com/

preuzme se ISO datoteka na osnovu nje

napravi instalacijski CD.

Pazljivo pratiti sto pise i instalacije ide uglavnom jednostavno.

Pozdrav 

Have a nice day - Compa
14 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?

ok, hvala, probat cu jedan dan dok cu imati vremena..ako mozes, molio bih te da odgovoris i na drugih par pitanja, s obzirom da se razumijes..

Apple iPhone 3G 8GB-crni
14 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
drradic kaže...

S http://www.ubuntu.com/

preuzme se ISO datoteka na osnovu nje

napravi instalacijski CD.

Pazljivo pratiti sto pise i instalacije ide uglavnom jednostavno.

Pozdrav 

Hvala i tebi :D

Apple iPhone 3G 8GB-crni
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2010 17:01 (lg-viewty).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Kao što sam rekao, za svaki program ti postoji alternativa. Za PS CS4 tu je Gimp, njega možeš dobit sa Bugovog Dvda, u verziji za Windows. Nespretnog je sučelja, ali to se ispravi sa GimPadom. Možda se Photoshop može pokrenuti u emulatoru, ali nisam nikad probao.
Mozzila ti je predefinirana (već instalirana) na Ubuntu-u, tako da nema problema.
Zaboravio sam koji program je za slušanje muzike, ali i to je sigurno već riješeno.
Mislim da postoji prijevod na hrvatski za Ubuntu, to se bira kod instalacije.
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
14 godina
online
RE: Što je linux ?

Adobe Photoshop CS4 nema za Linux, ali imaš odlične alternative kao što je GIMP (iako bi se Photoshop vrlo vjerojatno mogao pokrenuti preko Wine-a)

Mozilla naravno radi, to je defaultni browser i s njime nema nikakvih problema. :)

Programa za slušanje mjuze imaš milijun, jedni od najpoznatijih su Amarok, Rhythmbox i Audacious2, a za video player je meni najbolji VLC.

Također preporučujem Ubuntu, ili možda Linux Mint. Naravno, ima i hrvatski jezik izbornika. ;)

Žrtva nepouzdanosti kontracepcije
15 godina
offline
Što je linux ?

Sto kazete na dual boot win 7 i ubuntua cisto ovako radi bjega od windowsa malo za promjenu, da li bi to mozda usporili racunalo ili na neki nacin skodilo racunalu?

As I walk through the valley of the shadow of death I have no fear because I am the meanest motherfucker in the whole valley
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
lucky_look kaže...

Sto kazete na dual boot win 7 i ubuntua cisto ovako radi bjega od windowsa malo za promjenu, da li bi to mozda usporili racunalo ili na neki nacin skodilo racunalu?

ja svim početnicima preporučujem dualbot sa linuxom zato jer je to  veliki korak. Prvo polako proučavaj linux kad skuzis da ti windows netreba onda ga možes izbrisati. 

 

Dualbot ništa ne usporava, niti škodi. :D :D želiš naučiti više o linuxu posjeti wiki.open.hr :) 

 

Kad su već drugi spomenuli mozillu, hmm  ja koristim google chrome http://www.google.com/chrome/index.html?hl=hr&brand=CHMB&utm_campaign=hr&utm_source=hr-ha-emea-hr-sk&utm_medium=ha i zadovoljan sam 

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2010 17:21 (linuxuser).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Ne škodi nikako, možeš ga instalirat preko Wubija (unutar Windowsa, kao program), a možeš i na zasebnu particiju, od nekih 10-ak ili više GB
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
14 godina
offline
RE: Što je linux ?
lucky_look kaže...

Sto kazete na dual boot win 7 i ubuntua cisto ovako radi bjega od windowsa malo za promjenu, da li bi to mozda usporili racunalo ili na neki nacin skodilo racunalu?

 

Ako si navikao na Win7 (XP) i opcenito MS OS, Linux ce ti biti zanimljiv mozda par dana...IMHO i onda ces traziti nacin da ga maknes sa kante. Zasto!? Ako igras, zaboravi na vecinu igara.

Dva OS-a.....jedan za igre, a drugi za slati mailove i surfat!? Ako ti to ima smisla onda ok.

Ako ne igras i ne koristis neke odredene alate koji ne zahtjevaju Windoze, moja preporuka ti je definitivno Linux. Jednostavan (pogotovo danas), lijep (stvarno mozes od njega sta god hoces napraviti, ali naravno ne ide sve kao na Win "next"m "yes", "no" itd.), pouzdan (zaboravi BSOD) i nema virusa (tj. ima, ali da ce bas tebe "zakacit" stvarno moras biti "sreckovic"). Instalacija ne moze biti jednostavnija...... Usporilo racunalo!? Nikako! Nema nacina da dual boot "naskodi" racunalu, ali ipak razmisli dali ti Linux treba.

Ako si u IT "vodama", danas se sve vise trazi poznavanje rada na Linuxu....pa ti i to moze biti neki poticaj da ga malo "proucis" i tko zna napokon maknes zauvijek Windoze! :)

15 godina
offline
Što je linux ?

Sad si sve nešto i ja razmišljam da bih mogao probati Ubuntu. Koristim (još uvijek, da) Windows 7 RC pa ću uskoro morati instalirati nanovo OS te sam razmišljao o dual bootu sa Ubuntu-om. Znam da je to moguće no zanima me koji OS treba prije instalirati ili je to svejedno?

Ne diraj bubamaru dok spava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Što je linux ?
Stimulans kaže...

Sad si sve nešto i ja razmišljam da bih mogao probati Ubuntu. Koristim (još uvijek, da) Windows 7 RC pa ću uskoro morati instalirati nanovo OS te sam razmišljao o dual bootu sa Ubuntu-om. Znam da je to moguće no zanima me koji OS treba prije instalirati ili je to svejedno?

U svakom slučaju instaliraj Windows prije Linuxa. Ako uradiš drugačije, nećeš moći bootati Linux.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
15 godina
offline
Što je linux ?

Evo sad upravo skidam wubi pa cu probat ako ne skodi zasto ne :D

As I walk through the valley of the shadow of death I have no fear because I am the meanest motherfucker in the whole valley
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
Stavi Ubuntu poslije Windowsa, onda on istalira svoj boot manager (ako se to tako zove)
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
14 godina
protjeran
offline
Što je linux ?

Linux je budalastina ako ne znas sto je.

 

Ostani na Windowsu i u vjerovanju da je zivot uvijek lagan.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Moj PC  
0 11 hvala 0
15 godina
offline
Što je linux ?

Fala gospon Šefu i cro_blu na brzim odgovorima. Zanima me kakva je situacija kod Ubuntua sa prepoznavanjem hardvera i driverima?

Ne diraj bubamaru dok spava!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2010 17:43 (Stimulans).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?

@Mentalist

Nisi ni ti znao što je Windows dok nisi probao!
Vjerojatno su i slavnim istraživačima govorili da je budalaština to što rade, pa su ipak to zanemarili i otkrili razna mjesta. I Tesli su govorili da je lud...

Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2010 15:48 (Šef).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
@Stimulans
Ubuntu bi trebao prepoznati sve uredno, jedino je potrebno skinuti drivere za grafičku i zvuk. Meni je uredno prepoznao skoro sav hardwer na laptopu (nije prepoznao kameru i čitač otiska, ali to nije potrebno)

Prethodni post je upućen Mentalistu, da nebi bilo zabune
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
14 godina
protjeran
offline
RE: Što je linux ?
Šef kaže...
@Stimulans
Ubuntu bi trebao prepoznati sve uredno, jedino je potrebno skinuti drivere za grafičku i zvuk. Meni je uredno prepoznao skoro sav hardwer na laptopu (nije prepoznao kameru i čitač otiska, ali to nije potrebno)

Prethodni post je upućen Mentalistu, da nebi bilo zabune

 

Samo lud covjek odbije Nobelovu nagradu i silne pare koje idu uz nju....

 

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
15 godina
offline
Što je linux ?

Kako mogu na win7 promjenit boot prioritet znao sam na xp al sad mi je ovo sve novo, prilikom restartiranja nije mi ni usao u dual boot nego direkt u win7.

As I walk through the valley of the shadow of death I have no fear because I am the meanest motherfucker in the whole valley
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
A kako si instalirao Ubuntu?
Probaj sa EasyBCD-om promijenit
Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
15 godina
offline
RE: Što je linux ?

ISO file snimiš na CD... (Nero? - open, image, .. automatski nudi snimanje, snimaj na nižoj brzini cca x4-x16)

btw. nemoj povjerovati pričama o čudnovatim moćima linuxa, nije ni brži ni sporiji. Samo je besplatan (većinom) i open source. Nema Photoshopa, wine nije (vjerojatno) ono što želiš za igre i sl. Ako su to kriteriji, onda je greška ići na linux, razočatat ćeš se.

-OS je kvalitetan, programi kako-koji, distra kao ubuntu je dobra za početak. I legalno je.

btw. skini LiveCD verziju, (desktop x86), može poslužiti i za rješavanje problema.. (ili x64 ali obično nema potrebe)

-Alternative verzija nema Live opciju, ali se može instalirati na malo egzotičniji hardware.

 

lucky_look kaže...

Sto kazete na dual boot win 7 i ubuntua cisto ovako radi bjega od windowsa malo za promjenu, da li bi to mozda usporili racunalo ili na neki nacin skodilo racunalu?

-dual boot nema razloga smetati ili usporiti neki (drugi) OS... -dakle 'go for it'.

 

Stimulans kaže...

Sad si sve nešto i ja razmišljam da bih mogao probati Ubuntu. Koristim (još uvijek, da) Windows 7 RC pa ću uskoro morati instalirati nanovo OS te sam razmišljao o dual bootu sa Ubuntu-om. Znam da je to moguće no zanima me koji OS treba prije instalirati ili je to svejedno?

- da, može bit svejedno, ali (moje mišljenje..) bolje je na kraju instalirati (ako netko ima potrebe za više OSeva) linux zbog gruba, tj. njegove moguće konfiguracije. Iskusniji korisnik uvijek može srediti boot, ali početnicima je to ipak malo nespretno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.2.2010 18:19 (ihush).
15 godina
offline
Što je linux ?

Ma pitao sam jer sam imao situaciju kada sam stavljao XP nakon Viste i nakon 7-ce pa sam imao dosta problema dok nisam natjerao oba OS-a na miran rad u simbiozi. Oba OS-a Windowsa pa pi**arije, da prostite - iz tog sam razloga pomislio da bi u kombinaciji sa Linuxom moglo biti samo gore...

 

Znači Windows 7, pa Ubuntu i onda eventualno po potrebi programčić za sređivanje bootanja. To bi bilo to? / ono nema nekih problema?

Ne diraj bubamaru dok spava!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Što je linux ?
Stimulans kaže...

.

 

Znači Windows 7, pa Ubuntu i onda eventualno po potrebi programčić za sređivanje bootanja. To bi bilo to? / ono nema nekih problema?

-problema nema nikad (ako znaš što radiš) :) -zapravo, ima, ali tad ih rješiš.

-Grub je 'takav' programćić... ali novomilenijski useri su naviknuti na win-GUI, pa koriste npr EasyBCD.. ili neki drugi boot manager.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Što je linux ?

Posudila mi je sestra svoj username i lozinku na flatu i htio bi skinuti Linux..sad je pitanje koji !?  Koji ima lijep dizajn i koji je dobar??

Konfiguraciju imate na mom profilu, pa ako se kuzite recite mi i koji bi mi najbolje pasao na moju konfu..

Sto prije odgovorite jer flat imam samo do 20:00

Apple iPhone 3G 8GB-crni
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?
lg-viewty kaže...

Posudila mi je sestra svoj username i lozinku na flatu i htio bi skinuti Linux..sad je pitanje koji !?  Koji ima lijep dizajn i koji je dobar??

Konfiguraciju imate na mom profilu, pa ako se kuzite recite mi i koji bi mi najbolje pasao na moju konfu..

Sto prije odgovorite jer flat imam samo do 20:00

Za početnika u Linux svijetu je najbolji Linux Mint, radit će bez problema na tvojoj konfiguraciji.

 

Link za skinuti Linux Mint 8.

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Što je linux ?

Možeš probati Ubuntu, najrasprostranjeniji je i ima veliki community. Imaš ga i u Bugu, nesjećam se koji broj, ima recenzija zadnjeg, 9.10 Karmic Koala

Intenzivno koristim: m.bug.hr ///// Ako ti je netko pomogao, stisni Hvala (ispod potpisa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice