Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

poruka: 142
|
čitano: 19.006
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Prije nego me razapnete,ovo je nastalo kao rezultat toga da smo se ja i kolega ihush(sa bug.hr foruma) dogovorili da mu napišem koje smatram da bi se stvari na Linuxu mogle poboljšati.Jedno je smatrati desktop Linux dobrim a drugo smatrati ga savršenim.Smatrati ga savršenim bi donijelo do stagnacije razvoja i eventualnim smanjenjem kvalitete.Dapače ja sam sve aplikacije koje razvijam razvijam za Linux.Sve što radi radim na njemu i Windowse nemam više niti u dual bootu.

Prvi problem kod Linuxa koji bih spomenuo nisu ni prosječni ni power useri.Nego su to oni srednji useri.Da objasnim malo.Power userima nije nikakav problem jer njima ako nešto ne radi oni će natjerati da radi.Pa makar silom.Prosječnim userima pak je potreban samo facebook+youtube+browser.I za njih recimo Ubuntu ili Mint su super.
Međutim svakoga tko je ikad u životu na igri primijenio crack ili promijenio svoju desktop temu,smatram da ta osoba više nije prosječni korisnik.To su već sada srednji useri tj. Oni koji su nešto između power usera I prosječnih korisnika.Nekorektno je korisnike razmatrati binarno između prosječnih usera I power usera.Eh sada ovi useri u sredini su oni koji bi mijenjali postavke po svom računalu ali nisu power useri a ponekada se ni ne žele educirati da budu power useri.To je onaj tipičan “geek squad” koji po ulici trči da ljudima instalira windowse,office I računalne igre.
Eh sada koji je njima problem na Linuxu?Oni bi na njemu mijenjali postavke,ali ulazak u konfiguracijske fileove I tekstualnu konzolu im je još uvijek “hakerizam” kojega se plaše.I onda čak I kada tamo krenu ako nešto pokvare tamo oni neće kriviti svoje neznanje nego Linux,tj. Ne sam Linux nego linux kao platformu.I to je veliki problem jer su upravo ti korisnici velika marketinška mašina I to su oni korisnici kojima se prosječni korisnici obraćaju da im “instaliraš windowse”.
Zašto je Windows tu toliko bolji?Zato jer windowsov sustav za grafičku administraciju sustava poznat kao Control panel deset puta opširniji I jači od bilo kojeg “system settingsa” na bilo kojem Linuxu.Recimo da ima 70% prosječnih usera,25% srednjih a 5% power usera.I ja smatram da je CLI super,postoje stvari koje se u njemu super lagano i brzo naprave.Međutim GUI ima tu prednost da on 'navodi' korisnika do rješenja,i neki korisnici se toga ne žele odreći.

Eh sada jedna vrlo tehnička greška koja mene zeza na Linuxu je loša podrška za Multi monitor setupe(imam dva monitora različitih rezolucija).Ovo su neke greške koje se događaju I koje sam prijavio kao bugove njihovim developerima:
-unity
--flickering-nakon svakog logina događa mi se horizontalno trzanje ekrana.To se može riješiti da unesem ovu naredbu u terminal nakon svakog restarta:

–-xrandr --output LVDS1 --auto --left-of VGA1 --output VGA1 --scale 1.0001x1.0001
-kde
--flickering-isti problem kao I sa unitijem.
--programi se nekad otvaraju na drugom monitoru
--maksimizirani prozori idu ispod panela sa startom na jednom od monitora.
--flash filmovi idu na drugi monitor.Youtube izgleda nema taj problem,možda html5 radi dobro.

 

Deb I rpm-Nemam tu problema sa fragmentiranosti nego sa time koliko je užasno teško zapakirati aplikacije u rpm I deb.Svatko će ti reći da je to lagano samo trebaš staviti dependencije.Ali je upravo to traženje dependencyja užasno teško.Sva sreća canonical se tu sada trudi uvesti click koji cijeli proces pretvara u one click proces.

 

Što se tiče fragmentiranosti jedan dio communitija grmi o toj standardiziranosti a a drugi dio je protiv toga jer kažu da će to samo pretvoriti Linux u Windows 2.0.Međutim problem kod tog dijela communitija je da oni nekada čak govore da kada bi Linux postao popularan da bi bio uništen(hipsteri).
Ja osobno ne želim stati ni na jednu od te dvije strane.Na prvu ne želim jer I sam mislim da bi to onda Linux učinilo neugodno sličnim Windowsima.Prosječni korisnici neka jednostavno koriste neku od top 5 user friendly distribucija.A mi srednji I power useri neka se koljemo sa ostalih 1000+ distribucija.Ali ne slažem se ni sa drugom stranom jer prelazak korisnika na Linux bi kao prvo povećao Linux community,što bi povećalo broj developera u istom communitiju,što bi povećalo broj I 3rd party developera I broj kernel developera,štob I povećalo I broj featurea na Linuxu,i broj aplikacija I brzinu razvoja svega toga.Također Windows entuzijasti bi isto neki prešli na Linux,pri tome mislim na one koji rade zgodne dodatke za Windows kao custom teme,mini aplikacije I ekstenzije za razne Windows programe,samo onda kada bi prešli bi to radili na Linuxu,a pošto bi to radili na Linuxu imali bi pristup source kodu Linuxa pa bi te ekstenzije možda bile još bolje na Linuxu nego na Windowsima.Game modderi bi isto prešli na Linux.Linux kao platforma bi sa večim brojem korisnika postala eksponencijalno bolja.IMHO eksponencijalnije od zatvorenih platformi.Ali pošto je BSD isto otvoren isto bi bilo u za BSD.Sa time da jedinu mogućnost za napredak za sada tu vidim kao prvo da se poboljšaju mogućnosti GUI administracije,pa makar bila ona samo naljepljena na CLI backend(što smatram super rješenjem) I da dalje nastavljamo ovako kako jesmo do sada sa čistim nabildavanjem featurea,stabilnosti I sigurnosti.

MIcrosoft ima stav 'developers developers,developers'.Dok Linux se oslanja na prirodno naginjanje developera prema open sourceu.Međutim,da se Linux community toliko trudi tetošiti developere kao što Microsoft to radi,zajedno uz svoju otvorenost,dali bi Windowsi imali ijednog 3rd party developera?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
4 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Bolje bi bilo da nisi ništa napisao. Ovaj tvoj problem npr. ja uopće nemam a koristim laptop i eksterni monitor različitih dijagonal i rezolucija. Prema tome nije do Linux-a već do tvoje kombinacije hardvera.

 

Osnovni problem koji Linux ima nalazi se u tome da nema nekih programa (koji su praktično računalni standard) te drugi problem koji ide pod ruku s prethodnim da podrška za pojedini hardver debelo kaska za Windowsima. To su stvari koje su bitne za ovih tvojih 70% korisnika.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
mario.L_hr kaže...

 To su stvari koje su bitne za ovih tvojih 70% korisnika.

 KHm,25%.

Napisao sam u bug reportima i koji hardver imam.Ako si koristio gnome,ja sam isto skužio da na gnomeu nemam taj problem.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2015 13:40 (g12356).
13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

 KHm,25%.

Napisao sam u bug reportima i koji hardver imam.Ako si koristio gnome,ja sam isto skužio da na gnomeu nemam taj problem.

Pa napisao si 70% prosječnih korisnika, zar ne?

 

Koristim Ubuntu i Unity te Mint i Cinnamon, oba rade savršeno s više monitora. Ništa nisam morao podešavati sve se automatski podesi nakon spajanja eksternog monitora (OS uredno prepozna o kojem monitoru je riječ i koja mu je rezolucija optimalna). Spajam ih putem HDMI kabela.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

LJude koji koriste autocad i photoshop ne smatram prosječnim korisnicima.Tu sam strog.Doslovno ljude koji znaju copy pasteati crack od računalne igre ne smatram prosječnim korisnicima.Ali ajde,nedostatak tih aplikacija je isto problem.Ali je opće poznat pa nisam to htio spomenuti.
A veliki dio ljudi u photoshopu ionako koriste samo 10% mogučnosti njega pa im je GIMP ili Krita sasvim dovoljna kao zamjena.Međutim su inertni na promjene pa im baš mora biti photoshop.Takvim ljudima ni na Windowsima nemožeš naći photoshop alternativu.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
mario.L_hr kaže...
g12356 kaže...

 KHm,25%.

Napisao sam u bug reportima i koji hardver imam.Ako si koristio gnome,ja sam isto skužio da na gnomeu nemam taj problem.

Pa napisao si 70% prosječnih korisnika, zar ne?

 

Koristim Ubuntu i Unity te Mint i Cinnamon, oba rade savršeno s više monitora. Ništa nisam morao podešavati sve se automatski podesi nakon spajanja eksternog monitora (OS uredno prepozna o kojem monitoru je riječ i koja mu je rezolucija optimalna). Spajam ih putem HDMI kabela.

 Eh skužio sam da mi radi savršeno preko HDMI kabela.Preko VGA je problem.Drugi monitor mi nema HDMI,ima samo VGA i DVI.Ali to mi onda samo trzanje ekrana popravi.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2015 13:53 (g12356).
10 godina
protjeran
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

A veliki dio ljudi u photoshopu ionako koriste samo 10% mogučnosti njega pa im je GIMP ili Krita sasvim dovoljna kao zamjena.Međutim su inertni na promjene pa im baš mora biti photoshop.Takvim ljudima ni na Windowsima nemožeš naći photoshop alternativu.

 

Bravo zmaju... to je pogodak u srž.  Osim toga, GIMP može sve kaj i photoshop samo kaj treba uložiti par tjedana ili mjeseci u školovanje

da bi mogao u gimpu sve kaj i u photoshopu.... A i znanje rada u photoshopu im nije nitko kroz šlauf  nasipal u moždane vijuge...

 

13 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Hvala.Kak si znao da mi je IRL nadimak zmaj :P ?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

LJude koji koriste autocad i photoshop ne smatram prosječnim korisnicima.Tu sam strog.Doslovno ljude koji znaju copy pasteati crack od računalne igre ne smatram prosječnim korisnicima.Ali ajde,nedostatak tih aplikacija je isto problem.Ali je opće poznat pa nisam to htio spomenuti.
A veliki dio ljudi u photoshopu ionako koriste samo 10% mogučnosti njega pa im je GIMP ili Krita sasvim dovoljna kao zamjena.Međutim su inertni na promjene pa im baš mora biti photoshop.Takvim ljudima ni na Windowsima nemožeš naći photoshop alternativu.

Nije bitno što ti smatraš (ili ja) prosječnim korisnikom već što je činjenica. Usput, osobno sam obučio čovjeka da koristi AutoCAD (kojeg jako dobo koristi) a nema neke ostale vještine u korištenju računala (file explorer mu je vrhunac rada na računalu).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

- previše pomašaja, npr klasificiranje juzera. U svemu postoje bolji/lošiji.. naprednij ili tudumi. Osnovna podjela je posao/konkretan task i zabava recimo kućni gamer.

Sporedno je pri tome dal je knjigovođa, grafičar, programer.. i može biti amater za OS, podešavanje, korištenje, tj on može znati samo svoj dio posla i biti profesionalac. Pogotovo u firmama gdje je to strogo podjeljeno. Vozač auta-serviser/limar, kuharica/električar.. pa i mlinar, seljak... to je podjela posla ili specijalizacija izmišjeno prije cca 100g. Doktor nije samo doktor, tj može biti opće medicine, kirurg ili književnosti.. Programer može biti asembler, c itd. pa do php-java skripti ili neki designer koji klikajući u templateima napravi to isto kao i početnik u nekom IDEu kao MSov VS. Ubaci i ACAD-Lisp i to je programer ili excel itd. itd.. a svi oni mogu biti njubare za složiti upotrebljiv PC, server, backup, pa do banalne promjene baterije ili izvaditi komad papira iz printera.

 

Juzer koji nešto radi npr dan, tjedan vs onog koji nešto radi desetak godina. Profi može biti u bilo kojem poslu/struci onaj tko se nečime bavi recimo 10g. Pingpong, pečenje palačinki, tipkanje u wordu (ili pisačoj mašini..), dodatno da od toga i živi. Početnik bez obzira na talent nije iskusanjara i treba mu vrijeme bar za naučiti kratice, dobiti grif za plačinke.. nema prečica.

Navođenje onog 10% mogućnosti (btw uobičajeno se navede 5%) korištenja mogućnosti neke aplikacije... zapravo pišeš i stvarima koje nisi prošao, tj nemaš dovoljno vremena iza sebe da bi to znao za 'prosječnog juzera', pa tad ni da bi to tvrdio ili opovrgao. Ja npr koristim word rudimentalno, jednom godišnje, dva prsta.. i možda 1% mogućnosti, ali napravim ono što mi tad zatreba. Upraov neki dan, LO zamijenio s MSO na jendom PCju jer (med.sestra) jednostavno nije mogla svaki put isprintati formatiranu stranicu (neka satnica-rsspored, kuhinja itd.) u željenom formatu, raspadalo se na više listova itd. S MSO nema tog problema, nema zabune oko listova papira ili brige.. klikne ikonu i dobije. Dali njoj treba ostalih 99,9%? KAo ni meni, ne. Nit ju zanima, iskreno ni mene, pokazao sam joj jednom/ili dva puta, ali .. i stavio MSO ionako pokriven licencom jer mi se ne da rješavati filozofske probleme zašto je neki dev odlučio postavke ispisa zavuči u neki opskurni meni. Ja se snađem, ali ne možeš tražiti to od onih 'lowlevel' juzera. Oni zapravo ni ne žele snalaziti se, samo žele obaviti što lakše/brže svoj job a to nije wrod ili LO traženje menija i podešavanje ispisa.

 

Photoshop? Gle, Adobe je jaka soft firma, postoji godinama i radi izvrstan soft. Praktički je omalovažavanje gledati na to kao 'svi su isti'. Video, grafika.. sve to je adobeov core job desetljećima i da nisu dobri nebi bili ovakva firma, bila bi neka druga. Gimp nije Ps. Sladoled od čokolade nije vanilija, win nije lin. Dal je sladoled jednak kod svih slastičara? Nije li neki od njih bolji/lošiji? Zašto bi to bio npr Gimp ili bilo koji drugi soft u odnosu na slične/konkurente istovremeno, Adobe iza sebe ima dokazan uspjeh. Barcelona je pobjeđivala, dal će Dinamo.. možda. Ista stvar kad uspoređuješ. Drugi važniji dio, kao kod MSa koji ima nekoliko bitnih poluga, OS+MSOpaket+DX+VS+support.. tako i Adobe ima paket. Sam Ps ili u kombinaciji s ostatkom paketa, kako bi se tu ubacio gimpić? (sad ovo zvuči kao omalovažavanje gimpa, ali ti si ga ubacio u usporedbe.. ti si krivac za nanesene mu duševne boli.. dovoljan, dobar, ali nije Ps + biz koji osigurava da Ps ostane nezamjenjiv i tu gimp ne može ništa jer nema ostale poluge, Adobe ima, MS ima..). Nepravedna usporedba, pogotvo po cijeni. Ali ne govrimo sad o cijeni nego upotrebi, korisniku, izboru, kvaliteti.. cijena je samo jedna od stavki. Ako je cijena kriterij, tad ok, fićo je jeftiniji od ferarija, ali ne možeš sad reći jednak ili bolji jer je jeftiniji, to je tad pogrešan argument.

 

Linux platforma, to je zapravo PC, jednak pod win pa i OSXom. Pošto je CPU onaj koji stvarno žvače OS, i laik, batucrnac.. može logičkom dedukcijom doći do zaključka da razlike između OSeva i nisu tako velike, kao peć na drva.. drvo, vatra, gore lonac.. dakle peć je u osnovi identična bez obzira na to tko ju napravi ili koje je boje. Sve ostalo od inputa i HWa je isto, isti rezultat ili podaci, dakle i bez da zavirimo u čarobnu kutiju možemo predpostaviti da je njen mehanizam barem sličan. To je determinizam ili rješavanje nepoznanica.

Pošto se na tvom HWu pojavljuje probem monitora, preko VGA, možemo (namjerno zlonamjerno) reći da je to krivica linuxa-distre.. ali realno je krivica drivera i supporta, ne OSa. Pa čak i interesa velikih (npr proizvođači bi napravili kvalitetniji driver da im je linux prioritetan kao win). Da se isti problem pojavi pod win, linuxfunboy bi rekao da je krivnja MSa-Win... jednako kad se navodi (ne)postojanje nekog drivera za neki uređaj.

Što je Android, OSX, .. a Linus je na DOSu/w31 napravio Linux želeći omogućiti iskorištavnje mogućnosti CPUa. MS je mogao isto, ali je MS prioritet stavio na backward compatibility. Od tog trena linuxu nije bitna kompatibilnost, rezultat MS je firma koja zarađuje milijarde, Canonical nešto sitno. (da je OS-soft core biz. jer govorimo o OSu).

hint tad je npr Doom koristio dosextender za adresiranje preko megabajta (3.6.. ili koliko je bilo nužno).

MS je već s w95 imao sistem certifikata, jako bitno. Kao i uvođenje registryja (pitaj se zašto... dllhell, današnji Androidići upravo zbog 'svak za sebe' ubijaju uređaje čim se više toga instalira/koristi jer appsi su divlji zapad, da to kontrolira OS bio bi neki red, Canonical uvodi red) Po sistemu samostalnih ili portable appsa, umjesto da OS ima zajednički sys dio a appsi da se briunu o svom radu. To su dvije suprotne filozofije, možemo se natezati koja je bolja ali vidi i rezultate/stanje. itd.

 

__ pauza.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2015 18:04 (ihush).
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

@ihush

načelno se slažem s tekstom, dosta si toga napisao pa moraš i pogriješit :)

Microsoft je već 1978. ima milijun dolara prihoda. 1981. IMB izbacuje PC sa MS-DOS-om. Linux u ljeto 1991. počinje pisati jedan student, 16 godina nakon osnivanja Microsofta i Billovog druženaj u Home Brew Computer Club  sa profesorom Kildallom koji je već 60-ih ima OS za upravljanje mikroprocesorima :) I sad kao usporedba, kad se MS odlučio na kompatibilnost unatrag, da je to prevagnulo. 'Jea vrajt'. Znaš li činjenicu da je Billova majka bila bankar koja je dobro znala upravni odbor IBM-a. Za Microsoft nije bitan registry, najbitniji je datum 1981. i sporazum s IBM-om. 'Deal' koji je 'mali' Bill sklopio s 'velikim' IBM-om je bio maestralan. Zadržao je licencu i pravo da prodaje i drugima. 

 

Android navodiš kao primjer lošeg upravljanja aplikacijama što je ok. I onda spomeneš rezultate. I onda vidiomo da je u mobilnom svijetu Android 'Windows'. Dakle, nije bitan registry, nego trenutak. Može danas WP imati 10 puta bolje upravljanje aplikacijama od Andoroida, teško će ikad prijeći na dvoznamenkastu brojku postotka udjela. Isto tako i Linux. 

 

*i moja baba ima bolje lubenice od Konzuma, pa opet nema 90% tržišta ;)

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 8:50 (hrvooje).
 
9 0 hvala 0
10 godina
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Kolega hrvoje je u pravu. Bio je to idealan trenutak za MS i za Android, s time da je za malog Billa, bilo presudno i malo nepotizma s IBM-om. I kasnije nakon toga su kupili za sitniš praverziju office-a, a oni koji su ga napisali su se kasnije po glavi lupali 

 

Tako je i android nannjušio tržište i kako tržište diše. Apple je imao svoj zatvoreni sustav u smislu hardware-software-kompanija, dok je google/android uzeo sve ostalo. 

 

I ostalo je povijest.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Jednostavno kad se ljudi naviknu na nešto da se negdje to nalazi ne žele da to bude na nekom drugom mjestu. Samo kad se vidi koliko je Windows 8 imao manje udjela. Jednostavno korisnici žele nove mogućnosti ali i zadržavanje starih na istom mjetu. Što eto upravo dovodi do Windows 10.

 

Problem linuxa je što je svaki za sebe i večina ne želi tražiti koji je linux za njih. A oni koje i zanima malo linux isprobaju 2-3 distre i zadrže se na onima koje su najsličnije Windows sučelju.

 

Korisnicima je bitnije poznato okruženje od sigurnosti i to je to. I da sad netko kopira na linux windows 7 sučelje i stavi da se automatski instalira bilo bi onih koji jednostavno ne mogu da se prebace na neki drugi program jer ne žele da uče koliko god on bio sličan programu na kojem rade uvjek če naći nešto što taj program "nema" jer neznaju podesiti ili uključiti.

 

 

''It's not broken, It's a game feature''
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 8:38 (Hummer).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Hummer kaže...

Jednostavno kad se ljudi naviknu na nešto da se negdje to nalazi ne žele da to bude na nekom drugom mjestu. Samo kad se vidi koliko je Windows 8 imao manje udjela. Jednostavno korisnici žele nove mogućnosti ali i zadržavanje starih na istom mjetu. Što eto upravo dovodi do Windows 10.

 

Problem linuxa je što je svaki za sebe i večina ne želi tražiti koji je linux za njih. A oni koje i zanima malo linux isprobaju 2-3 distre i zadrže se na onima koje su najsličnije Windows sučelju.

 

Korisnicima je bitnije poznato okruženje od sigurnosti i to je to. I da sad netko kopira na linux windows 7 sučelje i stavi da se automatski instalira bilo bi onih koji jednostavno ne mogu da se prebace na neki drugi program jer ne žele da uče koliko god on bio sličan programu na kojem rade uvjek če naći nešto što taj program "nema" jer neznaju podesiti ili uključiti.

 

 

 To uopće nije problem. To je problem kod onih koji sve gledaju kroz prizmu windowsa.

Samomrzeći hrvat
13 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Eh,ljudi koji su odrasli na Windowsima,kako ih trgnuti od istih?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Ma jedini problem su aplikacije/driveri/igre radi 1% tržišta desktopa. A trenutno mali dio postotka desktopa je radi malo aplikacija/drivera/igara. Kvaka #22.  

Dok se kvaka #22 nije formirala, bilo je bitno tko prvi. MS-DOS je imao PrincOfPersia, a Linux do sredine 90-ih niti DE. Iako bih rekao da je za neke trenutno dovoljno aplikacija/drivera/igara , al ti su manjina, treba gledati na Šteficu&Pericu© i poslovnjake koji su 99%. Al nije da se ne ide naprijed. 

 

@g123456

Zašto trgati ikoga od ičega? Bitno je koristiti ono što ti radi. Jedino bih volio da ne postoje piratski Windowsi. 

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 9:22 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
g12356 kaže...

Eh,ljudi koji su odrasli na Windowsima,kako ih trgnuti od istih?

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

Fortune favours the brave
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Hyperion kaže...
g12356 kaže...

Eh,ljudi koji su odrasli na Windowsima,kako ih trgnuti od istih?

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 9:55 (hrvooje).
13 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
hrvooje kaže...
Hyperion kaže...

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

Da dopunim Hrvoja. Što smo to mi Linuksaši i otkuda ti to da mi (kao nakupina svega i svačega) imamo problema? Ne znam tko o diže Linux u nebesa. Posjeti malo temu o Linuxu (pitanja i odgovori) pa ćeš vidjeti da tamo ima dosta kritičkih osvrta na raznorazne stvari (nikakva razlika u odnosu na Windowse). Ja osobno smatram da je poznavanje rada u više OS-eva jednoznačno poznavanju više jezika. Za mene je to pitanje informatičke pismenosti.

 

Ovo o kompajliranju drivera i terminalu pokazuje da nemaš pojma o Linuxu.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
hrvooje kaže...

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

Nije to od jednog korisnika, pročitao sam hrpu komentara i općenito je takvo mišljenje.

 

S ovim drugim se slažem, Paint i WordPad sasvim dosta za nezahtjevnog korisnika, ali ako već trebaš npr. raditi VBA/macroe, koristit funkcije, radit tablice i grafove trebaš Office.

 

Ja recimo imam problem sa driverom za usb wlan na Linuxu, driveri se neće instalirat pa je potrebno promjeniti par stavki u samim driverima koje prvo treba naći, pa onda sudo make install i slične fore pisat i tek onda se wlan driver može instalirat i uređaj proradi.

 

Imao sam velike sreće da sam pronašao post od nekog forumaša na PCEkspertu koji je napisao kompletnu proceduru za baš taj isti usb wlan od Airlive-a, inače nebi bilo ništa od mojih ekspedicija na Linux Mint/Ubuntu.

 

U sklopu par kolegija na faksu sam radio u Debianu, CLI verziji. Dosta zanimljivo iskustvo.

Fortune favours the brave
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 10:15 (Hyperion).
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Hyperion kaže...

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

 A sveti korisnici windowsa, odnosno fanboyevi se nikada u životu nisu rugali linuxu.

 

Ne budi smješan i kao što je hrvoje rekao ne generaliziraj.

 

Lol, da svi mi koji koristimo linux kompajliramo drajvere. Mantra koju na ovom formumu svi ponavljaju kao da je istina. U više od 10 godina korištenja linuxa niti jednom nisam kopajlirao driver niti nisam imao potrebe.

 

Zamisli napraviti nešto u terminalu. Strašna stvar, treba 25 godina edukacije da se zna komanda do dvije. Nevjerojatan intelektualni podvig zahtjeva terminal. Pogotovo u današnje vrijeme kad sve što ti treba nađeš na internetu, ask stranicama, help stranicama i samo radiš copy paste.

 

Ali dobro, shvaćam ja ovakvo razmišljanje, jer to je ipak perspektiva ljudi ograničenog znanja iz informatike.

Samomrzeći hrvat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Hyperion kaže...
hrvooje kaže...

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

Nije to od jednog korisnika, pročitao sam hrpu komentara i općenito je takvo mišljenje.

 

S ovim drugim se slažem, Paint i WordPad sasvim dosta za nezahtjevnog korisnika, ali ako već trebaš npr. raditi VBA/macroe, koristit funkcije, radit tablice i grafove trebaš Office.

 

Ja recimo imam problem sa driverom za usb wlan na Linuxu, driveri se neće instalirat pa je potrebno promjeniti par stavki u samim driverima koje prvo treba naći, pa onda sudo make install i slične fore pisat i tek onda se wlan driver može instalirat i uređaj proradi.

 

Imao sam velike sreće da sam pronašao post od nekog forumaša na PCEkspertu koji je napisao kompletnu proceduru za baš taj isti usb wlan od Airlive-a, inače nebi bilo ništa od mojih ekspedicija na Linux Mint/Ubuntu.

 

U sklopu par kolegija na faksu sam radio u Debianu, CLI verziji. Dosta zanimljivo iskustvo.

 Ako pročitaš moj prvi post vidjeti ćeš da sam bio kritičan i na te dijelove zajednice.
Osim toga u svijetu u kojem piratizacija nebi postojala pa bi korisnici doista plaćali 700kn za original Windowse i 1000+ kn za Adobe Creative suite,isti taj korisnik može platiti 50 kn ili gajbu pive da miu netko na 20 minuta kompajlira drivere,što je u današnjem Linuxu iznimka 1/1000.To je i tzv. neslužbena 5. sloboda slobodnog softvera:
http://mhall119.com/2015/03/free-softwares-fifth-freedom/

A ako se ponovo vratiš na moj prvi post vidjeti ćeš da i meni to smeta što često ne postoje mogućnosti grafičke administracije u što uključujem i kompajliranje drivera.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
16 godina
odjavljen
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Evo ja ću napisati nešto samo da bih dobivao notifikacije...

Freak Show Inc.
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
hrvooje kaže...

@ihush

načelno se slažem s tekstom, dosta si toga napisao pa moraš i pogriješit :)

Microsoft je već 1978. ima milijun dolara prihoda. 1981. IMB izbacuje PC sa MS-DOS-om. Linux u ljeto 1991. počinje pisati jedan student, 16 godina nakon osnivanja Microsofta i Billovog druženaj u Home Brew Computer Club  sa profesorom Kildallom koji je već 60-ih ima OS za upravljanje mikroprocesorima :) I sad kao usporedba, kad se MS odlučio na kompatibilnost unatrag, da je to prevagnulo. 'Jea vrajt'. Znaš li činjenicu da je Billova majka bila bankar koja je dobro znala upravni odbor IBM-a. Za Microsoft nije bitan registry, najbitniji je datum 1981. i sporazum s IBM-om. 'Deal' koji je 'mali' Bill sklopio s 'velikim' IBM-om je bio maestralan. Zadržao je licencu i pravo da prodaje i drugima. 

 

Android navodiš kao primjer lošeg upravljanja aplikacijama što je ok. I onda spomeneš rezultate. I onda vidiomo da je u mobilnom svijetu Android 'Windows'. Dakle, nije bitan registry, nego trenutak. Može danas WP imati 10 puta bolje upravljanje aplikacijama od Andoroida, teško će ikad prijeći na dvoznamenkastu brojku postotka udjela. Isto tako i Linux. 

 

*i moja baba ima bolje lubenice od Konzuma, pa opet nema 90% tržišta ;)

 'unazađena usklađenost' .. se naravno ne može odnositi na početak (jer mu ne prethodi ništa..) nego kasnije etape-skokovi, npr 8-16-32-64 bita (to je jedino bitno ostalo su skeendeep soft razlike). Ali text pokriva desetljeća pa je za razliku od ćakule uz pivu jasno da me pogrešno pročitaš.. tj to se odnosi na soft iz DOSa koji radi u win i u novijim win itd. To je bitno kad se širiš. Osvajaš tržište. U suprotnom krećeš od nule. Linux kreće od nule svaki dan, svakom distrom, svakim geekom pa i novopečenim kao g12356. MS to akumulira. .. do danas, kad se silom želi osloboditi blalasta (kao XP), ali to big to fail, dominira desktopom toliko da je nezamjenjiv. U dalekoj povijesti prije +5g, Ubuntu je bio potencijal za promjenu ali mu MS nije tad dao ovakvu šansu. Kao i distre koje su nastale prije cca 2god, koje su ciljano imitirale izgled XPa kojem je najavljeno gašenje, nisu uspjele jer sličnost nema veze ako aplikacije ne rade. Danas je to prije neki Android mada Canocnical radi OK.. itd.

Linus je iz doba 286->386, tj real/protected mod CPUa, tj 640KB.. priče (i B.Gatesove izjave). Kojem je cilj bio iskoristiti puni potencijal... a ostalo je Stallman/BSD i sl.

Da, obiteljske veze, nepotizam, 'daj onom malom'.. da, to je prvi korak (ali ireverzibilan). Kerum s prvom vrećom brašna koja je pala s kamiona?.. Kažu da je svaki početak takav..

 

Android je linux. Linux nema centraliziranost kao win, porednost/mana. Početnici to ne vide/ne znaju pa se čude. Njima objašnjenje, npr neki media player, može biti samostalan, kompletan u svom folderu sa svim potrebnim dijelovima kao codec, font, skeen-GUI, izvršna (exe), .. i takav može raditi na bilo kojem kompatibilnom OSu kao portable apps, neovisan, radi. Problem je (ne)održavanje, licence npr za codec itd. + više takvih koji redundantno imaju iste stvari nepotrebno a održavanje jadno. Ako je to (codec, font..) na nivou OSa, tad se instaliran codec/font tako i korsiti, ažurira, lakše, brže i svim playerima dostupno. Karikirani overkill bi bio da player ima i svoj interni driver za audio-video-..chipset pa da je 100% neovisan, čak i bootabilan. OS to objedinjuje i ažurira. Tad stvarno biraš player po izgledu ili mogućnosti softa, a ne po licenci za codec-font.. i nemaš dllhel. Linux/Android nemaju takvu filozofiju, ne trpaju kao win dijelove u unaprijed predviđene rasporede (driver-codec-font..). Linux distra zbog libova-sys dijela, mora biti usklađena, npr VBox.. ili panic. Win?

Gledajmo npr igre. Koriste VGA-GPU (i ostalo, ali banaliziram), čak im je OS sporedan, HW requirements, OGL-ili-DX i radi. ŠBBKBB da svaka igra ima svoj VGA driver. Tako je nekad bilo pod dosom.. TestDrive, Prince.. EGA-VGA +AdLib audio..

monolitni kernel? ista stvar.. samo na drugom nivou. Neke stvari su prevelike da bi bile praktične, istovremeno ne treba ih razmrviti na mrvice, paleta kruha je preteška, mrvica je beskorisna, dok je komad idealan za korištenje.

Možemo se 'natezati' dal je bolji jedan/drugi model, opet vidjeti trenutno stanje kao činjenicu + ne miješati korisnika (deskPC/poslovni/kućni) i mrežu (biz/server..) jednako kao što ne miješamo osobna vozila i specijalna. MS rula za korisnika, dakle njegov model je OK (dokazano).

 

hrvooje kaže...

Ma jedini problem su aplikacije/driveri/igre radi 1% tržišta desktopa. A trenutno mali dio postotka desktopa je radi malo aplikacija/drivera/igara. Kvaka #22.  

Dok se kvaka #22 nije formirala, bilo je bitno tko prvi. MS-DOS je imao PrincOfPersia, a Linux do sredine 90-ih niti DE. Iako bih rekao da je za neke trenutno dovoljno aplikacija/drivera/igara , al ti su manjina, treba gledati na Šteficu&Pericu© i poslovnjake koji su 99%. Al nije da se ne ide naprijed. 

 

@g123456

Zašto trgati ikoga od ičega? Bitno je koristiti ono što ti radi. Jedino bih volio da ne postoje piratski Windowsi. 

kvaka je u kvaki.. ali to je i linuxov grijeh ako je ikad bio cilj desktop-korisnik. Kod Canonicala se taj cilj vidi. Onaj drugi dio, mreža.. tu linux caruje, to biznis koristi.

kvaka je i s novopečenim geekovima koji jure u vjerske ratove.. i moramo ih bremzati. Ili barem uputiti u pravom smjeru da ne posjeku pogrešnog (križari, pobili usputno hrpe kršćana dok napokon nisu ugledali prvog muslimana a uslugu Mlečanima vratili prolaskom kroz Zadar..).

 

mario.L_hr kaže...
hrvooje kaže...
Hyperion kaže...

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

Da dopunim Hrvoja. Što smo to mi Linuksaši i otkuda ti to da mi (kao nakupina svega i svačega) imamo problema? Ne znam tko o diže Linux u nebesa. Posjeti malo temu o Linuxu (pitanja i odgovori) pa ćeš vidjeti da tamo ima dosta kritičkih osvrta na raznorazne stvari (nikakva razlika u odnosu na Windowse). Ja osobno smatram da je poznavanje rada u više OS-eva jednoznačno poznavanju više jezika. Za mene je to pitanje informatičke pismenosti.

 

Ovo o kompajliranju drivera i terminalu pokazuje da nemaš pojma o Linuxu.

 - kompajlira Cowboy.. multiplicirani lik, dake, manjinac (u jednini). Ostali su 'windowsovski' juzeri samo što koriste linux i ne boje se crnila terminala.

 

Hyperion kaže...
hrvooje kaže...

 

Zašto generaliziraš i pogledaj moj post iznad tvog gdje kažem isto. Pročitao si post jednog korisnika i sad imaš mišljenje o milijunima. Gle, može se argumentirano razgovarat, vidi @ihusha. Padobranstvo i trolanje spušta nivo rasprave i onda se svi razbježe i tema je mrtva. Kao što 'casual user' kupi MS Office i Photoshop da bi tetki napisao tri recepa i 'cropao' sliku torte , tako i kompajlira drivere. U nekoliko godina koliko koristim Linux, nisam nikad 'kompajlirao drivere' niti bih to znao. A za osnovne poslove uređivanja teksta i slike 'casual useru' ne treba MS Office i Photoshop. Poslovnjacima naravno da treba, jer je to alat, al poslovnjacima također netko drugi 'kompajlira drivere' i tome je to posao također. Plaćen čovjek da radi. Kao i ovaj u Photoshopu.

Nije to od jednog korisnika, pročitao sam hrpu komentara i općenito je takvo mišljenje.

 

S ovim drugim se slažem, Paint i WordPad sasvim dosta za nezahtjevnog korisnika, ali ako već trebaš npr. raditi VBA/macroe, koristit funkcije, radit tablice i grafove trebaš Office.

 

Ja recimo imam problem sa driverom za usb wlan na Linuxu, driveri se neće instalirat pa je potrebno promjeniti par stavki u samim driverima koje prvo treba naći, pa onda sudo make install i slične fore pisat i tek onda se wlan driver može instalirat i uređaj proradi.

 

Imao sam velike sreće da sam pronašao post od nekog forumaša na PCEkspertu koji je napisao kompletnu proceduru za baš taj isti usb wlan od Airlive-a, inače nebi bilo ništa od mojih ekspedicija na Linux Mint/Ubuntu.

 

U sklopu par kolegija na faksu sam radio u Debianu, CLI verziji. Dosta zanimljivo iskustvo.

- hrpa je mjerljiva/usporediva? + to ugl rade funboyevi, početnici kao g12356. Njima je OS nešto sveto, savršeno.. nešto kao dinamo. Sve to je samo soft. Radi ili ne.

- što je dovoljno? Krenimo od tog da većina kućnih juzera ima win, većina ima MSOffice (uber-enterprise..), većina to ne treba, kao ni CS6, ... jer dovoljan je i notepad, dok za prikaz/otvaranje/printanje je dovoljno instalirati BESPLATNI/LEGALAN MSO-viewer (za word, ppt, xls) + runtimeovi (VS, dx, net..). Tako da većina većinom nepotrebno trpa pirateriju, većinom iz neznanja, i većinom nikad ni ne otvore sve aplikacijepaketa kojeg su jeftino kupili na tpbu, ali im isto tako ode većina mjesta i većina problema pa većinom (re)instlairaju OS na mjesečno-kvartalnoj bazi. Korisnik treba koristiti, ono što ne koristi je beskorisno. Sisa na piletu, ali pile baš to želi jer je cool.

- i to je dio politike/interesa MSa, jer da to ne želi, kućni juzer nebi mogao tako lako koristiti 'free' komercijalu. Time postaje nezamjenjiv (sličnost drogdilera?).

- kad tankaš gorivo, pogledaš li što piše na pumpi? ono super95-dizel?.. dali pogledaš na stikić oznaku kompatibilnosti npr pingvina (OSX..)? Ako želiš da ti radi na linuxu, tad kupiš takav koji to nudi, kompatibilnost, requirements. npr igra FC4/DL.. req.dx11, pa i CPU s HTom, bez tog ne radi a to je samo VGA (naravno i OS). Dodatno, čak ni najnoviji HW kao notebookovi ne rade sa starijim OSom MSa, namjerno, otežano, tjera ih se na w8.. To su stvari biznisa, MSa-OEMa. Ponekad i kažnjivo. A uz sve to 90%-vs-2% i jasno je zašto svaka tipkovnica ima win logo a pingvinćića se ne trude naljepiti (da ne iritiraju win). Driver nije stvar/grijeh OSa nego interesa/biznisa. Treba ga izbjegavati kao argument, ali RL je takav da ograničava upotrebljivost, izbor i sl.

Zato iskusniji user, prije kupnje egzotike provjeri kompatibilnost s OSom na kojem će koristit neki HW. Jednako vrijedi za wifi-stikić kao i novije notebookove (ako ne želi w8 nego npr w7). Neiskusan, kupi pa se muči. Tad mu je za sve kriv linux, terminal pa i MS-OEM .. i država (ovo posljednje se slažem, ostalo su sve logične/legitimne stvari, ponekad nelegalne dok država to nije nikad).

 

Entry Point kaže...
Hyperion kaže...

Zašto bi se trgnuli?

 

Problem vas Linux-aša je što pljujete po korisnicima Windowsa i samim Windowsima te Linux uzdižete u nebesa, kao da vam je sveta misija sve ljude natjerat da koriste Linux što je i ton tvog posta.

 

Što će ti Microsoft Office kad imaš besplatni Libre Office, šta će ti Photoshop, sve to možeš napraviti i u GIMP-u itd.

Jednostavno ne vjerujem u to, alternative nisu nikad kao prava stvar.

 

Uostalom kako očekuješ od casual usera da kompajlira drivere ili radi nešto u terminalu, a sigurno će se kad tad s tim susresti?

 A sveti korisnici windowsa, odnosno fanboyevi se nikada u životu nisu rugali linuxu.

 

Ne budi smješan i kao što je hrvoje rekao ne generaliziraj.

 

Lol, da svi mi koji koristimo linux kompajliramo drajvere. Mantra koju na ovom formumu svi ponavljaju kao da je istina. U više od 10 godina korištenja linuxa niti jednom nisam kopajlirao driver niti nisam imao potrebe.

 

Zamisli napraviti nešto u terminalu. Strašna stvar, treba 25 godina edukacije da se zna komanda do dvije. Nevjerojatan intelektualni podvig zahtjeva terminal. Pogotovo u današnje vrijeme kad sve što ti treba nađeš na internetu, ask stranicama, help stranicama i samo radiš copy paste.

 

Ali dobro, shvaćam ja ovakvo razmišljanje, jer to je ipak perspektiva ljudi ograničenog znanja iz informatike.

 -boldani odlomak, da. Koliko je pitanja po forumu.. google + ključne riječi, copypaste.. ali ne, iste teme/pitanja se beskonačno vrte a google im odgovara za 0,4sec. a sav napor je ravan traženju telefonskog broja u imeniku.

Dodatno, kad i otvore temu (nevezano HW-SW-OS..) nikad (pa ni tad) ne znaju napisati bitne stvari nego se oslanjaju na čarobnu kuglu i grah, tad još ulete vjerski ratnici obju strana .. i lock kao (happ)end. Kad će shvatiti?

 

Kako poboljšati linux? Nikako, dobar je. Poboljšati treba juzere, kvantitetom. Kvaka 22.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2015 12:15 (ihush).
16 godina
odjavljen
offline
Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.

Nešto malo sam čitao o portanju (ako je to uopće portanje?) .NET-a na linux i MAC. Iako bih trebao o tome puno više znati kao .NET programer

Uglavnom, koliko će to dati slobode korisnicima koji su "prisiljeni" koristiti .NET aplikacije da sami biraju OS?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

Nešto malo sam čitao o portanju (ako je to uopće portanje?) .NET-a na linux i MAC. Iako bih trebao o tome puno više znati kao .NET programer

Uglavnom, koliko će to dati slobode korisnicima koji su "prisiljeni" koristiti .NET aplikacije da sami biraju OS?

 Ne baš previše, pogotovo zbog win API-a. Naravno API se može emulirati, ali sumnjam da će netko tko ozbiljno programira u .NET-u preći na linux ili osx kad je .NET doma u windowsima.

 

Mislim da je bila priča o djelomičnom opensource-anju .NET-a.

Samomrzeći hrvat
16 godina
odjavljen
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...
Friday kaže...

Nešto malo sam čitao o portanju (ako je to uopće portanje?) .NET-a na linux i MAC. Iako bih trebao o tome puno više znati kao .NET programer

Uglavnom, koliko će to dati slobode korisnicima koji su "prisiljeni" koristiti .NET aplikacije da sami biraju OS?

 Ne baš previše, pogotovo zbog win API-a. Naravno API se može emulirati, ali sumnjam da će netko tko ozbiljno programira u .NET-u preći na linux ili osx kad je .NET doma u windowsima.

 

Mislim da je bila priča o djelomičnom opensource-anju .NET-a.

 

Ne mislim da ću ja kao programer prijeći na linux, nego me zanima da li će u nekoj perspektivi biti moguće bez problema instalirati .NET aplikaciju (istu) na stroj sa win 8 i mint-om recimo...

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

 

Ne mislim da ću ja kao programer prijeći na linux, nego me zanima da li će u nekoj perspektivi biti moguće bez problema instalirati .NET aplikaciju (istu) na stroj sa win 8 i mint-om recimo...

 Duboko sumnjam da će to biti moguće u nekoj bliskoj budućnosti, osim ako ne misle napraviti od .NET-a javu. Treba uzeti u obzir i grafičke toolkit-ove kao gtk, qt etc.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Friday kaže...

Nešto malo sam čitao o portanju (ako je to uopće portanje?) .NET-a na linux i MAC. ..

- to su ti 'zmijeske noge', dokumentaciju MS uspješno skriva.. ali čačkaj malo povijest, hyperV, .net ima partnerski odnos Win-lin/MS-Novell.

To predstavlja problem 'malim' programerima npr knjigovodstvenih servisa koji nakon (cca 7min) pokušaja odustanu i kažu, 'nek kupe win'. Nisam u tome pa nemam odgovor/link.. ali može se, mora se moći. (usporedivo kao nekad kompatibilnost s word/excel dokumentima, slično je + dokumnetacija koja ako padne na tebe.. pa bolje da ne padne).

Zapravo, sad (uskoro) će to biti lakše, MS je krenuo u tom smjeru, MSO-Android. Možda je sve rješeno u VS2015. (opet, ne koristim.. pa više kao 'notification').

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Što bi se na Linuxu moglo poboljšati.
Entry Point kaže...

 Ne baš previše, pogotovo zbog win API-a. Naravno API se može emulirati, ali sumnjam da će netko tko ozbiljno programira u .NET-u preći na linux ili osx kad je .NET doma u windowsima.

 

Mislim da je bila priča o djelomičnom opensource-anju .NET-a.

.Net baš i ne trtlja previše sa WinAPIjem (vidiš da i GDI napuštaju). .Net je dobrim dijelom već portan (Mono), radi malo aljkavo ali kad bi netko (možda čak i MS, s obzirom u kojem smjeru idu) doradio, to bi bilo ok. Nema tu još puno posla.

 

Po meni, da osposobe osnove (System, IO, Data, LINQ, Drawing i još koji namespace) da rade stabilno, napravili su posao jer valjda 80% .Net aplikacija ne koriste nikakve egoztike koje jako ovise o Windowsima.

My name is Legion... For we are many!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice