[Tutorial] Što učiniti nakon instalacije Ubuntua izdvojena tema

poruka: 12
|
čitano: 9.160
|
moderatori: naxeem, F1-IVO, Danny_HR, pirat, Lazarus Long, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
protjeran
[Tutorial] Što učiniti nakon instalacije Ubuntua

Pozdrav svima!

Eto da i ja napravim jedan tutorial.

Pretpostavljam da već imate instaliran Ubuntu.

Ajde da započnem:

1. System>Administration>Update manager

Tu ćete skinuti i instalirati sve najnovije dodatke.

2.  Ako imate neku normalniju grafičku karticu, tj. normalniji kompjuter možete koristiti i grafičke prednosti Ubuntua.

Jer Ubuntu nije tamna konzola u kojoj upisujete naredbe.

A sad, desni klik na radnu površinu. Change desktop background.

Odaberite Visual Effects s desne strane.

Tamo stavite Extra. Malo pričekajte i uživajte.

3. Zatim će vam trebati kodeki za multimediju.

4. Pa ako želite i neke nove teme.

5. Pa uzmete Ubuntu Tweak koji vam je potreban za gotovo sve.

6. Ako vam treba neka aplikacija/igra slobodno svratite u Applications>Ubuntu Software Center i odaberite sve što vam treba.

7. Pa jedan priručnik za Ubuntu. (kasnije ću uploadat nekoliko literature na hrv. jeziku)

8. I naravno posjetite: linux.hr, ubuntu-hr.

Nadam se da vam je ovo barem malo pomoglo!

Pozdrav!

EDIT: ako znate neš šta fali pm ili post

Socijalizam, nacionalizam i antiimeperijalizam. To nam treba.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.3.2011 23:00 (beno101).
6 godina

eto bas sam jucer prvi puta instalirao linux i uopce se ne snalazim xD hvala na "prvim koracima"!

4 godine
protjeran
Evo i hrvatske literature.
Isprike mbaksi što sam uploado na megaupload, ali tu imam acc. i nekako sam se priviknuo.
http://www.megaupload.com/?d=UGSS8KY3
5 godina
Re: [Tutorial] Što učiniti nakon instalacije Ubunt
zaboravio si instaliranje restrictanih drivera...
AMD Ax2 6400+ 3.5GHz | 4GB 800MHz | Gainward 8800GT 1024MB | 250GB HDD | ASUS M2N32-SLI Deluxe Wireless | Samsung 203B
4 godine

e ljudi jedno pitanje.

Planiram staviti ubuntu na dual boot. Inače vrtim windows 7 i moram ga imati zbog određenih programa i igara koje ne mogu na linuxu vrtiti, nažalost.

Lega me je upozorio kad budem instaliro ubuntu kao dual boot. Nešto svezi particija i slučajno formatiranje. Pa da ne bih napravio piz*ariju, nemam iskustva što se toga tiče pa vas pitam, kako šta. {#}

Inače sam isprobo Ubuntu, stvarno odlično, imaju dosta toga, a da ne pričamo o FREE EVERYTHING xD

If applications are created with vb.net, what created vb.net ?
4 godine
protjeran
pbandov kaže...

e ljudi jedno pitanje.

Planiram staviti ubuntu na dual boot. Inače vrtim windows 7 i moram ga imati zbog određenih programa i igara koje ne mogu na linuxu vrtiti, nažalost.

Lega me je upozorio kad budem instaliro ubuntu kao dual boot. Nešto svezi particija i slučajno formatiranje. Pa da ne bih napravio piz*ariju, nemam iskustva što se toga tiče pa vas pitam, kako šta. {#}

Inače sam isprobo Ubuntu, stvarno odlično, imaju dosta toga, a da ne pričamo o FREE EVERYTHING xD

http://www.bug.hr/forum/topic/linux/tutorial-instalacija-ubuntua-1004-lts/91559.aspx

Također moja tema ;)

2 godine
neaktivan
[Tutorial] Što učiniti nakon instalacije Ubunta

Evo i ja bih prešao na Ubuntu (ovaj najnoviji). Sada imam Windows 7 i on mi je na C particiji, imam i D particiju. Ja ću na vanjski disk prebaciti sve što mi treba i onda formatirati oba diska da bih mogao staviti Ubuntu na C (ne želim dual boot sa Windowsom). Zanima me ova caka sa driverima. Ja kada sam si sam instalirao Windows 7 nisam imao problema sa driverima jer ih on sam traži, a kako je sa Ubuntu? Ja nemam niti jedan CD sa driverima od kompa, a također nemam ni CD za svoj edimax wireless uređaj (usb stick) koji mi treba za internet. Dali će mi on sam instalirati drivere? Ako ne, što ja mogu učiniti?

I dali je moguće da instaliram Ubuntu preko Windowsa pa da ga onda kasnije formatiram (taj windows a ostavim ubuntu)?

Nema potpisa :P
4 godine

Za drivere nemaš problema, sve se samo instalira il ti ponudi kao update kad nađe da ti nešto fali.

Svi preporučuju da se izbjegava instalacija iz windowsa. Može se instalirat linux pa onda izbrisat windows. Zar ti nebi jednostavnije bilo spremit sve podatke koji ti trebaju s particiji di su ti windowsi i onda u instalaciji linuxa formatirati particiju di su windowsi?

Prouči malo ovu temu, imaš sve odgovoreno Linux - pitanja i odgovori.

I evo ti link na poruku gdje je objašnjeno particioniranje diska kad instaliraš linux

2 godine
neaktivan

Znači on će mi naći sve drivere?
Jel komp mora bit spojen na net dok se radi instalacija? I brine me ovaj edimax wireless usb stick, on mi je obvezan i njega najviše i trebam (naravnu, uz zvučnu karticu, grafulju etc.) 

Nema potpisa :P
2 godine
neaktivan

Dajte mi recite vi koji koristite malo duže taj ubuntu zanima me kako se instaliravaju igrice u ISO file-u .Jer planiram to malo isprobati čini mi se jako dobar OS.

Dont Believe The Type
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2012 19:41 (WrongType).
5 godina
Sherminator kaže...

Evo i ja bih prešao na Ubuntu (ovaj najnoviji). Sada imam Windows 7 i on mi je na C particiji, imam i D particiju. Ja ću na vanjski disk prebaciti sve što mi treba i onda formatirati oba diska da bih mogao staviti Ubuntu na C (ne želim dual boot sa Windowsom). Zanima me ova caka sa driverima. Ja kada sam si sam instalirao Windows 7 nisam imao problema sa driverima jer ih on sam traži, a kako je sa Ubuntu? Ja nemam niti jedan CD sa driverima od kompa, a također nemam ni CD za svoj edimax wireless uređaj (usb stick) koji mi treba za internet. Dali će mi on sam instalirati drivere? Ako ne, što ja mogu učiniti?

I dali je moguće da instaliram Ubuntu preko Windowsa pa da ga onda kasnije formatiram (taj windows a ostavim ubuntu)?

- imaš mali problem, windowsi uobičajeno naprave i skrivenu boot particiju 100MB, standardi.. tako da prva-boot, 2- Win, 3-je D.. standard dozvoljava do 4 primarne particije, za linux je uobičajeno 2-4 particije. Da bi to mogao potrebno je imati aktivnu-primarnu (boot) particiju i extended u kojoj nema ograničenja na logičke diskove. Možeš ubuntu instalirati sve na jednu particiju, može bez swapa... ali niej to to.

-sve instalacije radi iz 'DOSa'. Preporuka, prvo skini verziju koja ti je instereantna (može i više njih), npr gnome-kde-xfice, pa 32-64bit, svakako skini jednu desktop-386. Desktop znači da je LiveCD, možeš podići s CDa i vdijedit kako radi, možeš ga koristiti za servis, spašavanje...

- svi driveri su u kernelu, samo može biti problem s wlan-karticom (slaba podrška proizvođača..ali kad imaš osnovna znanja može raditi svaka kartica). Zato prvo test s LiveCDom (i nemoraš nikad ni instalirati, svejedno ga imaj pri ruci).

WrongType kaže...

Dajte mi recite vi koji koristite malo duže taj ubuntu zanima me kako se instaliravaju igrice u ISO file-u .Jer planiram to malo isprobati čini mi se jako dobar OS.

-linux nije za igre (proizvođači rade za windows, directX..) može ali nije to to. Imaš i liveCD ... probaj. enivej, nitko zbog igri ne ide na linux, suprotno, zbog igri moraš biti na windowsu ili se pomučiti da bi kako-tako radilo (mada ima nativnih za linux...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2012 19:54 (ihush).
2 godine
neaktivan

' Dan ljudi. Od svih savjeta iz prvog posta uspio sam skinuti samo ovaj Tweaker. Ali sad ga ne mogu pronaći. I imam nekih problema, kad upalim neku aplikaciju, npr. LibreOffice sve mi zabloka pa se svakih 10 sec pojavljuje crni ekran i nemogu micati miša. Pomoć netko...

----------------toni---------------------
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice