Zašto koristiti Linux?

poruka: 296
|
čitano: 63.786
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Zašto koristiti Linux?

Mene osobno zanima zašto koristiti Linuxe? Ako je bit u tome što je besplatan .. a pa mogu se i windowsi besplato .. doduše ilegalno .. al radi ..

Evo ovdje neka malo raspravljamo zbog čega bi se trebao koristit linux .. a zbog ček ne .. i dali on ima nekakvu budučnost..!

Moj PC  
3 8 hvala 0
16 godina
offline
Zašto koristiti Linux?

Nema budučnost, ali ima budućnost.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign.
Moj PC  
26 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

LoL ... što dvosmisleno .. imat če budučnost .. kod PC kanti .. a nema budučnost na novim GAME pilama ..xd

 

Tako nekako ... ha?

15 godina
neaktivan
offline
Zašto koristiti Linux?

Za pregledavanje weba, za pisanje dokumenata, za multimediju... uglavnom za sve osim igara i korištenja nekih specijaliziranih programa tipa AutoCAD, Visual Studio... a čak se i tada može naći dostojna alternativa za Linux (bilo da je besplatana ili komercijalna). Lagan je za korištenje, istina, treba ga u većini slučajeva dodatno podešavati (driveri) ali na kraju ako osoba nema neku opsednutost prema Windowsu, Linux može poslužiti isto toliko koliko i Windows. Tako da gledaj na Linux (bilo koju distibuciju) kao na alternativu Windowsu.

If you play a Windows. installation disk backwards, a Satanic voice commands you to kill puppies! - Oh come on, that's nothing. If you play it forwards, it installs Windows
Moj PC  
13 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

LoL ... što dvosmisleno .. imat če budučnost .. kod PC kanti .. a nema budučnost na novim GAME pilama ..xd

 

Tako nekako ... ha?

 

Mislio je na tvoj pravopis...

Every time two people have sex, an angel gets a boner
15 godina
offline
Zašto koristiti Linux?

Plusevi: Stabilnost, brzina, sigurnost, repozitoriji, izgledas ko pravi haker dok kucas po shellu :)

 

Negativno: eventualni problemi sa driverima (jako rijetko ali zna se desit), problemi sa kompatibilnoscu aplikacija win - linux u koliko se koriste specificne aplikacije (npr CAD programi), problematicno igranje

 

U svakom slucaju prosjecan user bi svakako profitirao prelaskom na linux

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2010 10:13 (tnakir).
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

Mene osobno zanima zašto koristiti Linuxe? Ako je bit u tome što je besplatan .. a pa mogu se i windowsi besplato .. doduše ilegalno .. al radi ..

Evo ovdje neka malo raspravljamo zbog čega bi se trebao koristit linux .. a zbog ček ne .. i dali on ima nekakvu budučnost..!

Vec ima par ovakvih tema.Sad zasto koristit:besplatan je i open source je.Tako da ga svatko moze u potupnosti prilagodit svojim potrebama,radi na raznim uredajima od jukebox-a,poker aparata,mobitela,olovaka itd.Gotovo sve aplikacije za njega su besplatne,i postoji alternativa za 99% aplikacija koje koristis na windowsu.Tipa Open office,GiMP,VLC uglavnom ima ih.Sad posto si ti vjerovatno kucni korisnik u nasoj drzavi gdje piratstvo se uopce ne sankcionira,tebi pojama besplatno ne znaci puno kad skidas sve ilegalno sa torrenta,rapida-a.Kad bi imao tvrtku i inspekcija ti uleti i ljepo sve ilegalno vidio bi sto bi se naplacao kazni.Trudom developera i ostalih linux je sve vise user friendly,tako da postaje dostupan sirokom krugu korisnika.Sljedece stabilan je,i gotovo nikad neces dozivit situaciju kao na windowsima tipa bsod,zamrzavanje kompletnog sustava radi jednog programa itd.Siguran je,mnogo sigurniji od windowsa i ostalih.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2010 10:09 (Bili).
16 godina
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

LoL ... što dvosmisleno .. imat če budučnost .. kod PC kanti .. a nema budučnost na novim GAME pilama ..xd

 

Tako nekako ... ha?

Možeš to i tako shvatiti, ali nisam mislio na to, mislio sam na pravopis.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign.
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2010 10:08 (Igor).
16 godina
neaktivan
offline
Zašto koristiti Linux?

ima vec nekoliko diskusija na forumu vezano uz ovu temu....

opet ce zavrsiti win vs linux, moj tata je jaci od tvog i sl.

;-)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
AA-d00d kaže...
Zvjerkan kaže...

LoL ... što dvosmisleno .. imat če budučnost .. kod PC kanti .. a nema budučnost na novim GAME pilama ..xd

 

Tako nekako ... ha?

 

Mislio je na tvoj pravopis...

 

 

Okani se ti moga pravopisa ...!   i ne spamaj temu!

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

Znam jednu tvrtku u kojoj ima kupljene 2 licence windowsa... a ostalo je sve Product BY torrent... xd ... a okreču kodišnje puuu no para ali im se ne isplati kupovat programe kad i ovako inspekcije nema .. A još usto i da dođe inspekcija je podmitljiva ! xd

15 godina
offline
Zašto koristiti Linux?

(uz ono što je Quark nabrojao), nema dvosmislenosti oko 'ć' Namigiva

-pomalo noobovska usporedba bi bila, sve što možeš na mobitelu (igre, muzika, internet...) je slično onom što možeš na linuxu (ili kako ti kažeš linuxima)..

-za svaku specifičnu potrebu postoji alat, u ovom slučaju sistem  (hw-sw) ili u kontekstu pitanja, OS.

Prednost windowsa je masovnost, koja postavlja de-facto standarde (kompatibilnost, driveri itd..), prednost OSXa je kvalitetan hw i odabrani sw konkretno određene namjene npr za grafičku obradu.

-Linux je *nix, mrežno 'biće', tu je na svom terenu i to mu je glavna namjena-prednost (mada danas više nema neke bitne razlike). Cijena je najmanje bitna (za sam OS), važno je što on nudi, koji je cilj, potreba.... i podrška (hw-driver...).

Zašto je cijena (OSa) najmanje bitna? - Cijena igara? Ciejna šteke cigareta?... Da ne uspoređujemo s cijenom nekog softwarea...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Zašto koristiti Linux?

Registriran 7 dana i već otvara trolerske teme. Neka moderator zaključa ovu temu jer je očiti trol/flame i uz put trajno banirati pokretača.

 

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Buffer Overflow kaže...

Registriran 7 dana i već otvara trolerske teme. Neka moderator zaključa ovu temu jer je očiti trol/flame i uz put trajno banirati pokretača.

 

samo malo a što ima veze što otvaram ovakve teme. .. ako sam na forumu 7 dana to ne znači da nemogu ga koristit ko i drugi nego bi što po tvome trebo šutit i pitat se zašto je to u svijetu tako ... a zanima me .. a možda zanima i druge ... osi mtebe !

 

 

 

 

14 godina
offline
Zašto koristiti Linux?

jednostavno: ne koristiti ga

 

jednom sam slučajno nekim packom instalirao xp to linux transform pa kad sam vidio te pingvine došlo mi je da se ubijem

Moj PC  
7 14 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

Probao sam i ja koristit razno razne distre Ubuntu, Mint, Fedoru, Mandrivu, OprnSUSE ... i na kraju sam se opet vratio na svoj stari dobri windows na kojemu mogu radit što poželim .. i što mi je najbitnije .. na winsima samo dvokliknem na .exe file i krene instalacija, a na linuxu preko nekog tamo šta ja zna...!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
perkoxcar kaže...

jednostavno: ne koristiti ga

 

jednom sam slučajno nekim packom instalirao xp to linux transform pa kad sam vidio te pingvine došlo mi je da se ubijem

 

14 godina
protjeran
offline
Zašto koristiti Linux?

Naravno da ti je dvoklik dovoljan. Windowsi su napravljeni za uredske babetine i ostale koji pojma nemaju o računalima, pa ti je zato dovoljan. Ima ljudi koji žele znati kako račnalo funkcionira, i oni koriste linux.

 

 

A sad ključanje, brisanje i uklanjanje.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
13 5 hvala 0
15 godina
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

Probao sam i ja koristit razno razne distre Ubuntu, Mint, Fedoru, Mandrivu, OprnSUSE ... i na kraju sam se opet vratio na svoj stari dobri windows na kojemu mogu radit što poželim .. i što mi je najbitnije .. na winsima samo dvokliknem na .exe file i krene instalacija, a na linuxu preko nekog tamo šta ja zna...!

 -zašto onda pokrećeš temu? Nije ti cilj nešto saznati, podijeliti ideje/znanje s drugima, nego pumpati postove. Već imaš svoj (negativan) stav, tako da Buffer ima pravo. -lock.

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

Nemam negativan stav prema linuxu nego sam probao i nije mi se svidio .. imam na usb-u fedoru 12 live .. i s njome se koristim kad mi nešto treba što iz windows ne mogu .. dakoko stoji iza toga da treba nešto što se ne zove windows i ne radi ga microsoft .. ali želim saznati dali se linuxi počinju masovnije koristit .. dali ljudi uočavaju nedostatke winsa .. i dlai bi boglo bit obrnuto zači linux 90% tržišta a windows 3-4%

16 godina
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Buffer Overflow kaže...

Naravno da ti je dvoklik dovoljan. Windowsi su napravljeni za uredske babetine i ostale koji pojma nemaju o računalima, pa ti je zato dovoljan. Ima ljudi koji žele znati kako račnalo funkcionira, i oni koriste linux.

 

 

A sad ključanje, brisanje i uklanjanje.

Uzeo si mi riječ iz usta!  Tek kada počneš koristiti linux tada ces i shvatiti da OS i programi koje redovito koristis, nije samo ono sto vidis (GUI, šminka).

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
16 godina
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Buffer Overflow kaže...

Naravno da ti je dvoklik dovoljan. Windowsi su napravljeni za uredske babetine i ostale koji pojma nemaju o računalima, pa ti je zato dovoljan. Ima ljudi koji žele znati kako račnalo funkcionira, i oni koriste linux.

 

 

A sad ključanje, brisanje i uklanjanje.

Uzeo si mi riječ iz usta!  Tek kada počneš koristiti linux tada ces i shvatiti da OS i programi koje redovito koristis, nije samo ono sto vidis (GUI, šminka).

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

To sam shvatio da je windows jako jako jednostavan .. Cijelo ljeto sam koristio Mint .. i mislio sam ovo mi se sviđa sve sam uštima .. ma ko bobončić kolko sam ja radio na PC bilo mi je super svaki puta kad sam upalio kom jedankom brzinom se pojavio na radnoj površini ma divota .. i onda navali sestra daa hoče igrat THE Sims 3 i ja ajde da probam zna postoji onaj WINE ili kako več i instaliram jasimse .. i rade oni daju se pokrenut .. ali onda kad uđu grafik mi je bila loša i to užasno usporena .. pa sam bio odusto od njih .. ali ako ima netko nekakav prijedlog ili objašnjenje zašo je to bilo i kako se to popravi rado ču se ja vratit u dual boot s linuxima i radit na njima jer ipak dozvoljavaju nek opcije koje na winsima ne postoje .. ili ja neznam za njih ..a jedna od njih je da sam sa backtracom 3 uspio u zgradi nači si lozinku za par wlanova

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

Okani se ti moga pravopisa ...!   i ne spamaj temu!

 

 

meni nije bio cilj spamati nego ukazati da si krivo shvatio post posto sam nisi u stanju shvatiti

 

Doviđenja

Every time two people have sex, an angel gets a boner
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?

aha .. ok .. tnx onda na ukazivanju potrudit ču se pisat pravilnije!

14 godina
protjeran
offline
Zašto koristiti Linux?

Završimo jednom tu glupu priču windows-linux. Prije nego ideš hvaliti windowse malo pogledaj/pročitaj o povijesti tog operativnog sistema. Zašto ide ka krajnjoj jednostavnosti? Da bi ga ljudi koji su informatički nepismeni čim prije savladali. Ljudi kojima nije bitno kako funkcionira, glavno da funkcionira (zato imaš te sve nazive i ikone povezane sa pravim uredskim materijalima, folder, desktop itd). Onda se tržište naglo proširilo na gamere koji istu stvar očekuju od operativnog sustava, ali uz to da su oni zahtjevniji što se izgleda tiče. Microsoft odnosno Bill Gates je imao velike velike sreće kad jedan bračni par nije htio prodati svoj operativni sustav IBM-u. Bill gates je kupio DOS za nekih 30 000 $ (koji se drugačije onda zvao), ukrao excel (koji se onda drugačije zvao) jer nije bio patentiran i krenuo u biznis. Zatvorili su kod, a Billov tatek (koji je pravnik) je savjetovao Bill da sve to lijepo skupa patentira. Tu počinje svjetski monopol nad operativnim sustavima stolnih računala. Pošto nije bilo konkurencije (a i imali su najjaču firmu iza sebe - IBM) monopol se nastavljao, tržište je zahtjevalo više, nove ideje su se preuzimale od ostalih (windows, email itd) itd itd..

 

90 godina Linus Torvald počinje pisati svoj operativni sustav nazvan na kraju po njemu uz izmjenu jednog slova. Taj sustav je razvijao kao alternativa (ne konkurencija jer nije mogao ni približno konkurirati) i polako se zajednica programmera širila svijetom preko interneta (modemskog). Linux je baziran na Unix sustavima i kao takav je uvijek bio mrežno orijentiran i pošto je bio/je otvorenog koda davao je upravo ono što je bilo i potrebno za daljni razvoj sustava i zajednice - potpunu kontrolu nad sustavom. Kako su godine prolazile, linux se polako razvijao, razne distribucije su se pojavile. Širenjem informacijskih tehnologija, linux pisci su počeli brže razvijati sustav da bi mogao biti dostupan i koristan ljudima koji ne žele biti stalno pod monopolom microsofta. Razvijali su alternativu, koja se ne plaća i ima neusporedivo manji buđet od windowsa, ali zajednica je i dalje ustrajala i kontribuirala svoje radove besplatno.

 

Dakle jednom kad shvatiš da je to alternativa, a ne konkurencija onda nećeš pisati ovakve gluposti. Linux se ne natječe sa windowsi i ima svoj razvojni put ovisan o miljunima ljudi diljem svijeta koji besplatno rade na njemu. Uz to predlažem da pročitaš malo filozofiju besplatnog i otvorenog koda.

 

 

Dakle linux daje punu kontrolu nad sustavom i možeš ako si sposoban čuda s njime učiniti. Dok u windowsima ako nešto ne radi, moraš instalirati program koji to popravlja. U linuxu promijeniš kod i nema potrebe za dodatnim softwareom.

 

 

I meni je razvoj Linuxa puno vrijedniji od windowsa zbog činjenice da su na njemu ljudi radili besplatno, davali besplatno svoj kod, svoj trud i svoje vrijeme. To nijedan plaćeni software ne može nadmašiti, to što je linux danas postigao.

 

Linux je veliki uspjeh.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
31 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Zašto koristiti Linux?

TNX na povijesti .. ali ja sam gledao na tv-u da je Bill Gates radio u IBM-u jer je preko neke veze dospjeo tamo a da je u stvari trgovac po zanimanju ..   i imao je posao na kraju da ide okolo po tvrtkama...itd i unosi njihov kod da da imaju OS koji je on spletom okolnosti (moš mislit) mazno i i na tome stvorio svoj prvi OS windows 1.1... to je bilo negdje prije na HRT-u o IBM-u i pričo je neki čovjek odande!

 

A linuxi imaju tu vrijednost što ih radi dobra volja ljudi za stvaranjem alternative   windowsu.. ak sam shvatio ...!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto koristiti Linux?

Meni osobno ide na zivce sto se linux korisnici postavljaju kao da su ostali korisnici Windowsa ili npr Maca inferiorni prema njima. 

 

Onda kad pocmete spominjat kako kompajlirate kernel muka mi dodje.

 

Komplekse rijesavajte na linux forumima. Ne ovako.

I'm going woo woo
 
9 12 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

Probao sam i ja koristit razno razne distre Ubuntu, Mint, Fedoru, Mandrivu, OprnSUSE ... i na kraju sam se opet vratio na svoj stari dobri windows na kojemu mogu radit što poželim .. i što mi je najbitnije .. na winsima samo dvokliknem na .exe file i krene instalacija, a na linuxu preko nekog tamo šta ja zna...!

Na Debian based distribucijama ti postoje .deb instalacije koje su ti poput .exe u Windowsima. Cak su i jednostavnije. Jeste da treba malo traziti po internetu, ali ko trazi taj i nadje. Namigiva

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto koristiti Linux?
Zvjerkan kaže...

Probao sam i ja koristit razno razne distre Ubuntu, Mint, Fedoru, Mandrivu, OprnSUSE ... i na kraju sam se opet vratio na svoj stari dobri windows na kojemu mogu radit što poželim .. i što mi je najbitnije .. na winsima samo dvokliknem na .exe file i krene instalacija, a na linuxu preko nekog tamo šta ja zna...!

Problem je taj što si već stekao negativno mišljenje o Linuxu prije nego što si ga počeo koristiti, tj. očekivao si da će nuditi istu funkcionalnost kao i Windows, kad si video da se razlikuje odbacio si ga gledajući na njega kao nešta nesavršeno i nerazrađeno. Što se tiče tvog problema sa instalacijom Linux ti nudi mnogo bolje i brže načine za instalaciju aplikacija razne namene (Ubuntu):

  1. Otvoriš Synaptic Package Manager > upišeš naziv aplikacije > označiš ju za instalaciju (možeš i više njih) > klik na Apply > instaliraju ti se odabrane aplikacije i biblioteke koje neki od odabranih programa zahteva kako bi dobio punu funkcionalnoct programa.
  2. Otvoriš Ubuntu Software Center koji sliči na Add/Remove Programs u Windowsima, nađeš aplikaciju po kategoriji ili upisivajući njen naziv i ona se instalira zajedno sa dodatnim bibliotekama.
  3. Skineš.deb paket (ekvivalent .exe u Windowsima) > dvoklik i počinje instalacija, iako preko ovog načina ti se neće automatski instalirati dodatne biblioteke, pa ćeš ih morati sam tražiti.
  4. Otvoriš Terminal > upišešsudo apt-get imeaplikacije ili sudo apt-get 1.aplikacija 2.aplikacija i automatski ti se instaliraju sve aplikacije koje si naveo.
  5. Skineš .tar.gz paket i kompajliraš ga i instaliraš preko Terminala.

 

Linux se sve više okreće "običnim" korisnicima, automatizirajući neke osnovne radnje kako bi korisnik dobio osnovnu funkcionalnost pri prvom pokretanju, tako da razlike između Linuxa i Windowsa postaju sve manje u smislu funkcionalnost, što je u jednu ruku i žalosno zbog toga ako Linux postane korisnička platforma biće podložan virusima kao što je Windows sada.

If you play a Windows. installation disk backwards, a Satanic voice commands you to kill puppies! - Oh come on, that's nothing. If you play it forwards, it installs Windows
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice