BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

poruka: 38
|
čitano: 7.468
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Znalci pomagajte, pretražio sam hrpu foruma i tutoriala ali rješenja nema na vidiku. Kupio sam sve nove komponente i sklopio, upalio i Win10 prikazuju 8GB memorije umjesto 4x4GB kako i BIOS prikazuje. Šaljem fotke..

 

 

edit:

 

Matična - ASUS B150 Pro Gaming/Aura

Memorija - G.SKILL Ripjaws 4 series F4-2400C15Q (PC-19200)

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.2.2017 15:56 (recoba20).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

...a zašto gore lijevo u biosu piše 8GB , da to nije dato za GPU ??

15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Iskreno rečeno ne znam, ne znam niti di to promijeniti.. evo slika..

 

 

p.s. isto ko što niti ne znam zašto mi svaku objavu napiše dvaput :(

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.2.2017 16:19 (recoba20).
15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Iskreno rečeno ne znam, ne znam niti di to promijeniti.. evo slika..

11 godina
neaktivan
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Za početak probaj nadograditi bios na zadnju verziju.

 

EZ Flash update zove se opcija i odabereš preko interneta, ako nejde onda sa stranica https://www.asus.com/Motherboards/B150-PRO-GAMING-AURA/HelpDesk_Download/.

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.2.2017 17:41 (infinite).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

probat ću pa javim.. hvala..

16 godina
odjavljen
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Probaj promjeniti frekvenciju rama i tajminge na ramu ako nisu identični. Ako si dodavao ram izgleda da se ne podudaraju.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
recoba20 kaže...

Znalci pomagajte, pretražio sam hrpu foruma i tutoriala ali rješenja nema na vidiku. Kupio sam sve nove komponente i sklopio, upalio i Win10 prikazuju 8GB memorije umjesto 4x4GB kako i BIOS prikazuje. Šaljem fotke..

 

 

edit:

 

Matična - ASUS B150 Pro Gaming/Aura

Memorija - G.SKILL Ripjaws 4 series F4-2400C15Q (PC-19200)

 Poprilično čudno jer ti u biosu piše da su sva četiri RAM utora popunjena sa po 4GB memorije što bi trebalo biti 16 GB, ali ti opet u biosu na dva-tri mjesta navodi da imaš ukupno 8 GB memorije kao i u Windowsu 10.

 

Koja ti je brojčana oznaka iza naziva memorije-  F4-2400C15Q-?????

 

Postoji više mogućnosti - BIOS  ima bug sa očitavanjem memorije (možda bi flashanje biosa pomoglo - raspitaj se kod Asus supporta ili G. Skilla), 2 utora ne očitavaju dobro memoriju ili ih ne prepoznaje pa očitava samo ostala 2 utora pa ti prikazuje svega 8GB.

 

Probaj izvaditi RAM i promjeni im mjesta i dobro provjeri da li si dobro uklopio.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 0:34 (boxer).
11 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Jel to novo sklopljeni komp ili si dodao 8GB naknadno?

Ako nisi dodjelio Integriranoj grafi 8GB onda je cak moguce i da je savinut pin u socketu pa ti memory kontroler koji je u procesoru ne prepoznaje ostatak.
Imao sam takav slucaj na Asus X79 ploci sa intelom 3930K, savinuti pin i tada ploca nije registrirala 32gb nego 16Gb premda u BIOSu vidi sve stickove dva nije koristio.

Nadam se da kod tebe to nije slucaj jer pinovi su jako sitni pa ih je tesko ispraviti pa je opcija zamjena socketa/ploce.

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Samo da javim da imam sličan problem.

4x4 GB memorija, do prije koji mjesec je normalno svugjde pisalo 16, a sad 12 (kao da fali jedan od 4 GB), ALI kod mene prepoznaje da je instalirano 16.

 

 

 

A u BIOSu ista stvar ko kod tebe. Prepoznaje sva 4 utora

 

Ali piše da imam samo 12GB.

 

 

Uglavnom, kad jedan od nas otkrije problem, valjda će ista stvar biti i kod drugog.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 1:50 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Probajte na nekom linuxu da iskljucite windowse/OS iz problema.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 2:12 (Ante).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Intrigira me ovaj problem...

 

Može biti da ne valjaju 2 ram sticka?

Probaj izvaditi sve ram stickove i onda probaj staviti prvo 1 stick i upaliti PC, ako upali i pokaze da je OK, ugasi PC, izvadi ga i onda stavi drugi stick i ponavljaj proceduru dok provjeriš da će se PC upaliti sa svakim stickom.

 

Može biti i do RAM utora?

 

Probaj jedan RAM stick sa kojim pali PC u svakom utoru.

 

Ako sve štima kako treba onda flashaj bios.

 

Sve to ti je možda 15 min  posla.

 

 

Ovdje je tip pronašao da mu je neispravan 1 stick RAM-a.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2028914/installed-16gb-2x8gb-ram-computer-recognizing-8gb.html

 

Ovom je pomoglo da ispremješta RAM na utorima.

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2274144/cpu-recognizes-16gb-ram-bios-recognizing-8gb-recognized-ram-stick.html

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
Ante kaže...

Probajte na nekom linuxu da iskljucite windowse/OS iz problema.

 Već su u BIOSu pogrešni podaci.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Ako si gledao razne forume i svasta, zasto barem relevantne stvari za memoriju ne prikazes u biosu..

 

Ajmo pogadat, recimo da nemas pojma o nicemu:

U biosu stisni F7 ili klik na advanced mode

- tamo pod System Agent (SA) Configuration pronades Memory configuration i provjeri da je opcija Memory Remap 'enabled'

○Lijepog li djeteta! Koliko je star?○ -Trideset i pet godina!
15 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Btw, okači screenshot CPU Z da vidimo što piše za memoriju.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
boxer kaže...

Btw, okači screenshot CPU Z da vidimo što piše za memoriju.

 On se ne javlja, pa ću ja svoje :)

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
CyberDemonVZ kaže...
boxer kaže...

Btw, okači screenshot CPU Z da vidimo što piše za memoriju.

 On se ne javlja, pa ću ja svoje :)

 

 Idi u Task Manager i provjeri koliko je memorije Hardware Reserved.

 

Također probajte obojica neke preporuke ako već niste:

--1-

This problem may occur because the Maximum memory option is selected incorrectly. To fix this, follow these steps:

  1. Click Start, type msconfig in the Search programs and files box, and then click msconfig in the Programs list.
  2. In the System Configuration window, click Advanced options on the Boot tab.
  3. Click to clear the Maximum memory check box, and then click OK.
  4. Restart the computer.

 

-2-

Enable the memory remapping feature
Check the BIOS settings to see whether the memory remapping feature is enabled. Memory remapping gives Windows access to more memory. You can enable the memory remapping feature in the BIOS by booting to the system setup. See the User's Guide for your computer for instructions on how to boot to system setup on your computer. The name for the memory remapping feature may be different for different hardware vendors. This can be listed as memory remapping, memory extension, or something similar. Be aware that your computer may not support the memory remapping feature.

 

 

-3-

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/windows-7-is-only-using-119gb-of-ram-with-16gb/27297c93-c9cd-44b5-a82a-4d99c35a01ad

 

It is a motherboard/RAM issue.  However, it does not mean that it may not be a bad motherboard or bad RAM.  For some reason, various RAM and Motherboards although compatible, will not sync up properly, it has to be done manually.  Happens alot with the ASUS Motherboards & Crucial Vengeance RAM.

For Example.  I use a ASUS M5A97 with Corsair Vengeance 16GB PC12800 RAM (4x4GB).  I would start it up and POST and Windows would only say that I had 12GB RAM.  The same would show up on the BIOS Info page.  But on the memory section of the BIOS it showed that all the sticks were there.  Here's the trick I used.

1.) Remove all the sticks except for slot 1.
2.) Startup the computer and let it go to POST.  You should see the RAM amount, Hit Delete to go into BIOS
3.) Shut Down the Computer.  
4.) Add stick 2 to RAM slot 2.  Repeat Step 2 & 3.  
5.) Add stick 3 and then 4 repeating steps 2 & 3, one at a time.  You should see the RAM amount jump up each time you start-up and the computer posts
6.) Let Windows start up, when the POST reads 16GB
7.) Restart the computer and see if the RAM keeps steady.  IF so, you are all set.  The RAM should stay at 16 GB

What this is doing is causing all the sticks of RAM to completely see each other and sync up.  Forget using that MEMOK button on the MB.  

I have done this only one time and my memory has stayed 16 GB this ever since.  Good Luck.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 1:14 (boxer).
15 godina
odjavljen
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Dečeci, a je li vam memory remap (memory hole ili kako se već ta opcija zove) upaljen?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 10:10 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
Sum_of_all_fears kaže...

Dečeci, a je li vam memory remap (memory hole ili kako se već ta opcija zove) upaljen?

 Ma OP se ne javlja, iako se redovno ulogira, tako da ne znamo šta je sa njime i problemom.

 

Sada pomažemo Cyberu.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
boxer kaže...

 

 Idi u Task Manager i provjeri koliko je memorije Hardware Reserved.

 


-1-
Click to clear the Maximum memory check box, and then click OK.

 

-2-

Enable the memory remapping feature

 

 

-3-

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/windows-7-is-only-using-119gb-of-ram-with-16gb/27297c93-c9cd-44b5-a82a-4d99c35a01ad

 0. Hardware reserved

4GB!

 

1. Maximum memory, ne mogu

 

2. Memory mapping - enabled

 

 

3. Ako 0 ne govori o tome što se dešava, onda mi ostaje otvaranje kućišta i premještanje memorija...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 11:20 (CyberDemonVZ).
15 godina
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

- memory remap je u starijim MBO-chipsetima.. (iz doba prelaska <4>GB ..) noviji chipsetovi to ugl ne nude, automatika.

- amdov chipset je smeće, moguć i bugovit bios (za mbo stariju od 4-5g ugašen support a do sad npr više od 8GB nije bilo uočeno kao problem..) ima jednostavno neispravnih ili problematično kad je popunjenost sva 4 utora + brzina.. umjesto 4x4gb može fix biti 2x8gb.. itd.

- u sys.resurse se ubrajaju sve adrese, adresa je sve, sva memorija.. baš svaki dostupni dio HWa. U memoriju se ubraja i VGA, tad se dešava svašta, npr da chipset može adresirati npr 16GB ali računati i vga ili da npr radeonka drži dio raspoloživih adresa.. (nekad se to tuklo s defaultno mrežnim adresama h300, audio h330..).

 

no najčešće, za novije, u slučaju kad je npr bilo 8GB i dodano još 8 .. treba resetirati BIOS (na fastboot i sl. jer on skipa detect i mada bios detektira, ne koristi ostatak RAMa), save&exit + novo podešavanje ako je potrebno za ostale postavke.

+ msconfig, jer ljudi čačkaju.. normalno je uključena sva memorija a tu su i 'alternativni' loaderi za yogurt.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Zanimljivo je da recimo gigabyte nema problema sa fastbootom i detekcijom - meni je uredno detektirao dodanih 16GB a isto ima smećasti AMD chipset.

 

To je valjda od BIOSa do BIOSa, kako se napravi.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

+ revizija (sitnica, ali važna.. jer inače ne bi ni postojalo) asus&gigy su dvije ozbiljne firme i trude se oko supporta + imagea. Jeftikaneri mogu imati nazivno isti chipset.. gueswath, nisu baš svi chipovi isit, i CPU je chip, neki se da OCati, neki ne.. a cijena određuje kvalitetu/kontrolu.

npr te dvije firme su uvijek imale kvalitetniji VRM (najslabiji dio ASRa)... a to je također potrebno kad se popune sve banke modulima itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 12:00 (ihush).
14 godina
protjeran
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
CyberDemonVZ kaže...
boxer kaže...

 

 Idi u Task Manager i provjeri koliko je memorije Hardware Reserved.

 


-1-
Click to clear the Maximum memory check box, and then click OK.

 

-2-

Enable the memory remapping feature

 

 

-3-

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/windows-7-is-only-using-119gb-of-ram-with-16gb/27297c93-c9cd-44b5-a82a-4d99c35a01ad

 0. Hardware reserved

4GB!

 

1. Maximum memory, ne mogu

 

2. Memory mapping - enabled

 

 

3. Ako 0 ne govori o tome što se dešava, onda mi ostaje otvaranje kućišta i premještanje memorija...

 Ajd probaj ugasit ovaj "ECC mode", osim ak imaš ECC RAM.

Trust me, I'm a Jedi!
14 godina
neaktivan
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Zapelo mi je za oko iz tvoje zadnje treće slike ECC-Mode enable, ploča podržava ECC, ali memorija ti nonECC, možda je u tome problem (možda i nije). ili jednostavno napravi običan reseat modula

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Probao sam mijenjati ali mi se onda BIOS neće podići dok ga ne resetiram..

 

Nisam dodavao RAM nego je to komplet od 4 pločice (https://www.links.hr/hr/memorija-pc-19200-16-gb-g-skill-ripjaws-4-series-f4-2400c15q-16grb-ddr4-2400-mhz-kit-4x4gb-051221001)

15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
boxer kaže...
recoba20 kaže...

Znalci pomagajte, pretražio sam hrpu foruma i tutoriala ali rješenja nema na vidiku. Kupio sam sve nove komponente i sklopio, upalio i Win10 prikazuju 8GB memorije umjesto 4x4GB kako i BIOS prikazuje. Šaljem fotke..

 

 

edit:

 

Matična - ASUS B150 Pro Gaming/Aura

Memorija - G.SKILL Ripjaws 4 series F4-2400C15Q (PC-19200)

 Poprilično čudno jer ti u biosu piše da su sva četiri RAM utora popunjena sa po 4GB memorije što bi trebalo biti 16 GB, ali ti opet u biosu na dva-tri mjesta navodi da imaš ukupno 8 GB memorije kao i u Windowsu 10.

 

Koja ti je brojčana oznaka iza naziva memorije-  F4-2400C15Q-?????

 

Postoji više mogućnosti - BIOS  ima bug sa očitavanjem memorije (možda bi flashanje biosa pomoglo - raspitaj se kod Asus supporta ili G. Skilla), 2 utora ne očitavaju dobro memoriju ili ih ne prepoznaje pa očitava samo ostala 2 utora pa ti prikazuje svega 8GB.

 

Probaj izvaditi RAM i promjeni im mjesta i dobro provjeri da li si dobro uklopio.

 

Više puta sam ih premještao i opet ništa. Memorija mi je https://www.links.hr/hr/memorija-pc-19200-16-gb-g-skill-ripjaws-4-series-f4-2400c15q-16grb-ddr4-2400-mhz-kit-4x4gb-051221001

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB
kunof00 kaže...

Ako si gledao razne forume i svasta, zasto barem relevantne stvari za memoriju ne prikazes u biosu..

 

Ajmo pogadat, recimo da nemas pojma o nicemu:

U biosu stisni F7 ili klik na advanced mode

- tamo pod System Agent (SA) Configuration pronades Memory configuration i provjeri da je opcija Memory Remap 'enabled'

 Jest, Memory Remap je postavljeno na 'enabled'

 

 

15 godina
neaktivan
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Možda će sve ovi screenshot-ovi pomoći... ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2017 9:31 (recoba20).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BIOS očitava 16GB, a Win10 8GB

Zanimljivo da ti EZ flash javlja da ti je zadnja BIOS 2003 verzija, a pod supportom na Asusovoj stranici 3016, skini i flashaj ručno

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2017 10:02 (Flying Dutchman).
Moj PC  
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice