DDR4 i visoki CL

poruka: 8
|
čitano: 6.780
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
DDR4 i visoki CL

Da li netko zna zašto je latencija CL visoka kod DDR4 ? Kod DDR 3 se moglo naći bez problema ispod CL 10, a na DDR4 je sve iznad 10.

DDR4 2400 Mhz ima CL 18, dok kod DDR3 2133 ima CL8, razlika je više nego duplo.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
DDR4 i visoki CL

Npr.,moji DDR3 keksi su od 2400mhz i Cl.10(tvornicki),sta je vise nego odlican omjer...a na tvoje pitanje ti nemam odg.,jer nisam toliko upucen i strucan u mem. cipovima! :/

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: DDR4 i visoki CL

prvo ce prodavat ddr4 sa visokim cl da bi mogli kasnije prodavat tu istu sa niskim...ista stvar i sa ddr3 jel to dosta stručno?!

The Time is always righT
16 godina
offline
Re: DDR4 i visoki CL
ZGamer kaže...

prvo ce prodavat ddr4 sa visokim cl da bi mogli kasnije prodavat tu istu sa niskim...ista stvar i sa ddr3 jel to dosta stručno?!

 

Nije stručno ali dobro ajde u pravu si oko prvog dijela tvog odgovora.

Mislim da kao idemo uvijek naprijed sa tehnologijom i tim stvarima a u ovome recimo idemo unazad, zato me zanimalo zašto ne mogu napraviti RAM sa manjom latencijom.

Izgleda da će biti bez rješenja na moje pitanje  zato ćemo samo uživati u DDR4

 

 

16 godina
offline
DDR4 i visoki CL

Zato jer povećanje frekvencije iz nekog razloga vuče za sobom i povećanje latencije (ne znam zašto, ali tako je, jednostavno takva tehnologija)... 

 

I frekvencija i latencija igraju ulogu u brzini memorije. Svaki DDR novi je imao više frekvenciju, ali i latenciju. Na kraju se dođe do toga je da svaka iduća generacija ipak nešto brža od one prošle, ali ne toliko koliko se čini po frekvenciji, baš zbog te visoke latencije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 22:50 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: DDR4 i visoki CL
lllnuclearlll kaže...

Zato jer povećanje frekvencije iz nekog razloga  vuče za sobom i povećanje latencije (ne znam zašto, ali tako je, jednostavno takva tehnologija)... 

 

I frekvencija i latencija igraju ulogu u brzini memorije. Svaki DDR novi je imao više frekvenciju, ali i latenciju. Na kraju se dođe do toga je da svaka iduća generacija ipak nešto brža od one prošle, ali ne toliko koliko se čini po frekvenciji, baš zbog te visoke latencije.

 Jer je cilj zbog raznih regulativa imati sa svakom generacijom module,čipove,elektroniku sa što manjom potrošnjom.

Ježi ga množimo se ko činčile, a nema tog urana i vode da živimo u savršenom svijetu gdje svega ima za sve.

 

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 22:52 (Ikarus01).
16 godina
neaktivan
offline
DDR4 i visoki CL

Nema to direktne veze s potrošnjom. Da ne ulazim u dublju analizu, DRAM čipovi su elektroničke komponente koje sadrže parazitne kapacitete koji ograničavaju brzinu rada svakog elektroničkog sklopa što ima i svoj naziv, slew rate ili brzina porasta na hrvatskom.

DDR4 čipovi rade na taktu do maksimalno 3200 MHz u DDR modu, što je u biti 1600 MHz po memorijskom modulu, usporedivo s maksimumom od 2133 MHz u DDR (1067 MHz po memorijskom modulu) za DDR3. Iako smo danas dosta "razmaženi" s više-gigahercnim brzinama modernih procesora, proizvođačima drugih elektroničkih komponenti je dan danas i 10 puta manji takt problematičan za ostvariti zbog slew ratea.

 

Protiv toga se uspješno može boriti na dva načina - povećanjem napona rada sklopa (što uzrokuje veću toplinsku disipaciju i veću potrošnju) ili smanjenjem komponenti (što uzrokuje smanjenje parazitnog kapaciteta pa s time i slew ratea, ali košta puno i tvrtke koje proizvode DRAM čipove nemaju namjeru ulagati u 12nm tehnologije proizvodnje čipova).

 

Naravno da je bolje da je latencija pristupa memoriji manja, ali protiv nje se više-manje može boriti pipeliningom koji, ako je dobro izveden, može vrlo dobro umanjiti utjecaj latencije. Detaljnije od ovoga ne znam jer nisam stručan u DRAM-u, ali nije uvijek sve u što većoj (ili manjoj) brojci na papiru iako u nedostatku shvaćanja načina funkcioniranja modernih elektroničkih komponenti (za što je potrebno stvarno napredno znanje) često znamo pogrešno suditi na temelju tih specifikacija na papiru. Na kraju krajeva je za krajnjeg korisnika najvažnije kako se DDR4 memorija ponaša u radu u odnosu na DDR3 memoriju.

Do you understand life?! Do you?!
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: DDR4 i visoki CL

Latencijski faktor kaze koliko taktova memorije je latencija. Takt na 3200 MHz traje duplo krace nego na 1600MHz, pa je CL16 na 3200 isto sto i CL8 na 1600MHz. Iliti, latencija nije bas toliko losija koliko bi se moglo pomislit gledajuci samo CL rating.

Ne znam gdje si nasao tu CL18, ali to je usporedjivanje najjadnije DDR4 memorije s nabildanom DDR3. Vidio sam vec DDR4 stickove na 3200MHz s CL14, a to je ekvivalentno CL 9.3 na 2133MHz ili CL7 na 1600Mhz, sto je vec vrlo solidno cak i spram top DDR3 memorije.

A glavni razlog sto je latencija nesto veca je JEDEC standard za voltazu (a time i potrosnja struje). Za DDR3 je 1.5V, ovi brzi stickovi guraju na 1.65V, dok je za DDR4 to 1.2V i 1.35V. S vremenom tehnologija to uhvati, ali na istom litografskom procesu to ne ide odmah.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice