Kupnja brzog USB stick-a izdvojena tema

poruka: 644
|
čitano: 325.082
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Nadam se da ce bit temeljit test i posebno testiran write drop keš u real world scenariju a ne sintetici

16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
roby27 kaže...

Nadam se da ce bit temeljit test i posebno testiran write drop keš u real world scenariju a ne sintetici

Sintetika je posve izbačena iz igre. 

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

-prijedlog, za neki realniji test.. zbog nazivne brzine usb 3.0 i mogućnosti neke mbo-chipseta, probati na nekoj lewend npr h81m i na nekoj top z370 (server-xeon s više pci staza ne treba)..

.. kao recimo ono što juzer može očekivati na svom HWu, ne samo od stikića (jer će netko na slabijem chipsetu imati lošije rezultate, bit će razočaran testom ako po tom kriteriju kupi stikić... tj. tako bug neće biti 'kriv' za kupnju..)

ono što ja primjetim, mbo nema propustnost i tad je 3.0 često lošiji nego 2.0 jer zna zagušiti sve.. no možda je do prijelaznih chipsetova. Na 2.0 nema čudnih/neupsoredivih rezultata i brzine su približno jednake svim na platformama. Stikić 2.0 (ili na portu-kontroleru 2.0) ako radi +10-20 MBs je ok, ispod je sporo. Više malo koji mada bi moglo 30-40.. diskovi-hdd idu bez bproblema +40.

-na dovoljno jakom HWu (chipset+ram+cpu..) stvar radi ugodno brzo, ali rezultati su u prevelikom rasponu, 50-150MBs.. ništa konkretnog ne mogu zaključiti o brzinama/stikićima. Diskovi (hdd-ssd) ne osciliraju toliko i kad su na usb kontroleru koliko može isti stikić davati različite rezultate u različitim uvjetima (tip filea, FS, usb 2/3 itd.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
ihush kaže...

ono što ja primjetim, mbo nema propustnost i tad je 3.0 često lošiji nego 2.0 jer zna zagušiti sve.. no možda je do prijelaznih chipsetova.

Može konkretniji info, s brojkama?

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

-nemam brojke.. ubodeš stikić i rezultati nisu isti nego ovise o 'snazi sysa'..  za 3.0 previše resursa na slabijem sysu ode na usb.

-s 2.0 nema uočljivih razlika tj zagušenosti/propustnost..

 

ili ovako, zašto će bilo koji test npr vga, na jačoj mbo-chipsetu dati jednak ili bolji rezultat nego na slabijem chipsetu..(sve komponente identične, cpu, ram, disk..) teoretski svi rade na istim nazivnim-nominalnim standardima, npr sata, ram, vga, ali im je propustnost veća time i moguć rezultat + stvarni rezultat, dok se u sintetici to ne mora primjetiti.

-velika razlika je u entry, mid, top, server mbo, tj chipsetovima tj upravo u tome je razlika pa tako i cijena..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Trebao bi "nabaviti" brojke. Jer si sipao tešku "optužbu": "tad je 3.0 često lošiji nego 2.0 jer zna zagušiti sve". To bi značilo da čitanje s brzog USB sticka padne na samo 30-40 MB/s? Kakva su to računala, kakve su to matične ploče?!

 

Ajd sljedeći put kad ti se tako nešto dogodi odradi Crystal Disk Mark (uzmi veličinu fajla recimo od 1 ili 2 GiB - drugi stupac) i provjeri da USB stick doista koristi USB 3.0 protokol, recimo programom ChipGenius. Jer se može dogoditi da ako ne gurneš USB 3.0 stick do kraja ili možda čak i ako ga presporo guraš u port, da on radi kao USB 2.0 stick, jer se prvo ostvaruje kontakt s USB 2.0 pinovima, a tek potom s preostalih 5 pinova za USB 3 vezu.

15 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

gle, od dolaska 3.0, kontrolera+stikića.. primjetno, ali nekonzistentno (bez brojki i dokaza). w7-8-10/mix.

naravno, svakakvi sistemi, razni, gamerski, uredski, mix svega. Nisu pogrešni usb driveri, nije hw/soft .. bar ne nešto konkretnog.

 

i to sa stikićem koji znaš kako ti radi na tvom-drugom računalu.. (nije npr antivirus i sl. soft razlika, kao uzrok).

-često se prebacivanjem na 2.0 port stvar bolje ponašala, transfer išao stabilno npr 30, dok je na 3.0 znao šamarati 1-100.. i trokirati sys ili imati niži transfer nego 2.0.

-moguće je napajanje kao uzrok.. pad napona i sl. to bi mi bilo prihvatljiv odgovor/objašnjenje.. (uvjerljivije od tog da nisam dovoljno duboko ili brzo ugurao stikić..). :)

.. a to je opet povezano s klasom mbo.. regulaciji napona i logično da će netko na jači sys dodati kvalitetnije napajanje.. dok će i sama mbo to bolje regulirati-stabilizirati..

 

-upravo kao 'preventiva' jer će bug-test biti vjerojatno presudni razlog za čitatelje, koji stikić kupiti.. i moguće razočarenje. Pa kao neku 'ogradu' (disclaimer)..

čisto, ako se već radi test, probati par komada na nekom slabijem PCju i vidjeti razliku. Ako razlike nema, tad sam vjerojatno ja zabrijao, .. :)

-probati na nekoj 'užasno jeftinoj' mbo/pcju za 1.500kn.. neki najjeftinij s police trgovina.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Računalo na kojem USB 3.0 stick funkcionira tako kako si opisao ima defektni USB 3.0 kontroler. Ili je u pitanju greška korisnika.

 

Tražiš od mene da istražim fenomen kojeg ti ne možeš dokazati, ne možeš dati konkretne brojke niti išta konkretno, niti sam išta takvog igdje pročitao.

 

Rekoh - ako se ponovno nađeš u takvoj situaciji, izmjeri i provjeri, da uopće imamo od čega krenuti.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.3.2018 0:06 (mbaksa).
13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Evo da javim kako sam rješio pa možda pomogne i drugim..

SanDisk ima neki safemode što se i meni desilo, mejlao se malo s njima, poslikao ser.broj nakon čega su odobrili zamjenu iako nisam imao ni račun ni garanciju, poslao im stick UPSom u Češku oni mi poslali novi zapakirani od 128gb!

Svo slanje riješeno u cca 20tak dana, uglavnom svaki slijedeći mi je obavezno Sandisk!

Još jednom hvala forumašu koji me uputio da to riješim ovako.
 
2 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

koliko si platio postarinu..

13 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Moj jedini trošak je bila osobna dostava u Buzin (A2B Express), trošak UPS je podmirio SanDisk.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

Da ne otvaram novu temu, molim preporuku najbržeg i najkvalitetnijeg usb sticka do 128gb. Cijenovni rang 400-500kn max.

 

Hvala svima unaprijed na preporukama.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.6.2018 19:08 (Baldurion).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Baldurion kaže...

Da ne otvaram novu temu, molim preporuku najbržeg i najkvalitetnijeg usb sticka do 128gb. Cijenovni rang 400-500kn max.

 

Hvala svima unaprijed na preporukama.

Na našem testu iz lipanjskog Buga najbržim se pokazao Kingston HyperX Savage USB 3.1 128GB, s cijenom od 499 kuna. Jako dobar je bio i Kingston Data Traveler Elite G2 64GB - sporiji je, ali je i dalje prilično brz, samo što bi trebalo potražiti duplo kapacitetniju izvedbu. U travanjskom testu se najbojlim pokazao ADATA DashDrive Elite UE700 128GB - sporiji je od HyperX-a, skuplji, ali i manji i elegantniji.

11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

čini se da ni hyperX nije imun na slow down :) i to jos veci kapacitet

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Lik je trebao malo veću količinu staviti kopirati, jer je to izgledalo kao privremeni (iako dugačak) slowdown, odnosno nakon toga se činilo da se vraća na normalnu brzinu. Ne znam koji je uzrok tome, ali zapunjeni keš nije razlog tome.

 

Ovaj od 128 GB kojeg sam testirao radi nešto slično, iako mi se čini da u mom slučaju su ti privremeni slowdowni bili kraći i manje izraženi - vidi sliku. To je kod kopiranja 10 GB podataka (čini mi se da je lik iz videa kopirao 4 GB).

11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

ajde ako te mogu zamolit jer mozes neki 4k video transferirat da bas vidimo kako stoji sa slow downom ovo sa 10GB je malo podataka jer mi treba takav stick a da se nasadis na glavu nemrem nac nesto posteno, mislio sam i ssd slozit u nekom msata ili m2 encloseru ali to sve pada brzina nakon slc kesinga a mlc varijante su nepostojece u takvim form factorima za razumne novce...

 

jedino kaj mi jos pada na pamet je ssd u usb sticku al ni tam bas nisu brzine kao reklamirane...

 

https://geizhals.eu/sandisk-extreme-pro-128gb-sdcz880-128g-g46-a1562088.html

6 godina
protjeran
offline
Kupnja brzog USB stick-a

https://www.nabava.net/usb-memorija/sandisk-ultra-32gb-usb-memorija-cijena-23045001

 

Ovog ja imam. Pristojna brzina, mislim da ide win to go na njega, bar mi rufus nudi tu opciju kad przim iso na njega, a nije skup. Extreme model je josh brzhi.

Za zajebanciju, tu je forum. Za ozbiljnu spiku, tu je inbox.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
roby27 kaže...

ajde ako te mogu zamolit jer mozes neki 4k video transferirat da bas vidimo kako stoji sa slow downom ovo sa 10GB je malo podataka

Vratio sam ga, tako da ne mogu (screenshotao sam pred nekoliko mjeseci, kad sam radio test). A i da je još uvijek kod mene, ne kužim baš što bi htio da testiram. U tih 10 GB podataka koje sam kopirao na stick su tri velika video fajla (cca 4, 4 i 2 GB) s bitrateom od 24 Mbit/s (što je bitrate kojeg bi mogle imati i 4K videodatoteke). Prosječna brzina zapisivanja tih 10 GB je 180 MB/s, a maksimalna, kao što vidiš sa screenshota, prelazi 215 MB/s.

 

roby27 kaže...

mislio sam i ssd slozit u nekom msata ili m2 encloseru ali to sve pada brzina nakon slc kesinga a mlc varijante su nepostojece u takvim form factorima za razumne novce...

 

jedino kaj mi jos pada na pamet je ssd u usb sticku al ni tam bas nisu brzine kao reklamirane...

 

https://geizhals.eu/sandisk-extreme-pro-128gb-sdcz880-128g-g46-a1562088.html

Ako imaš eSATA port, onda ti preostaje spajanje SSD-a na njega - to ti je zapravo najbolja opcija. Ako nemaš eSATA port, možda se može kupiti bracket ili kupiš eSATA kontroler. Nisam gledao testove u zadnje vrijeme, a koliko se sjećam uređaji spojeni na USB 3.0 s UAS-om prestizali su 300 MB/s (oni bez UAS-a vjerojatno iznad 200, ali manje od 300 MB/s), što je ipak daleko ispod mogućnosti SATA SSD-ova.

 

Bojim se da ti tražiš nešto što ne možeš dobiti, jer ako nije problem brzina flash čipova, onda je problem brzina USB sučelja. Pa ti preostaje eSATA ili eventualno Thunderbolt.

16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
Gorstak79 kaže...

https://www.nabava.net/usb-memorija/sandisk-ultra-32gb-usb-memorija-cijena-23045001

 

Ovog ja imam. Pristojna brzina, mislim da ide win to go na njega, bar mi rufus nudi tu opciju kad przim iso na njega, a nije skup. Extreme model je josh brzhi.

I tog sam imao na testu. Brzina zapisivanja je solidna prvih 1,2 GB (kad zapisuje s oko 38 MB/s), iako smiješna prema Kingstonovom HyperX-u o kojem pričamo, a nakon što zapuni taj keš, zapisuje brzinom od svega 12,7 MB/s. Znači, donekle OK stikić za one koji nikad neće zapisivati odjednom na njega preko 1,2 GB, ali jako loše rješenje za one koji često moraju prebacivati veće datoteke.

11 godina
offline
Kupnja brzog USB stick-a

evo još malo lexara p20, maksimalna veličina fajla

prve dvije slike su zapis sa ssd-a (crucial mx300 275gb) na lexar, brzina konstantna na 270-280mb/s od početka do kraja

treća slikica je sa lexara na ssd, zanimljivo da nakon nekih 30-ak gigabajta brzina pada sa 380 na 150mb/s

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
mbaksa kaže...
Gorstak79 kaže...

https://www.nabava.net/usb-memorija/sandisk-ultra-32gb-usb-memorija-cijena-23045001

 

Ovog ja imam. Pristojna brzina, mislim da ide win to go na njega, bar mi rufus nudi tu opciju kad przim iso na njega, a nije skup. Extreme model je josh brzhi.

I tog sam imao na testu. Brzina zapisivanja je solidna prvih 1,2 GB (kad zapisuje s oko 38 MB/s), iako smiješna prema Kingstonovom HyperX-u o kojem pričamo, a nakon što zapuni taj keš, zapisuje brzinom od svega 12,7 MB/s. Znači, donekle OK stikić za one koji nikad neće zapisivati odjednom na njega preko 1,2 GB, ali jako loše rješenje za one koji često moraju prebacivati veće datoteke.

 

upravo odvrtio, izgleda da si u pravu

Za zajebanciju, tu je forum. Za ozbiljnu spiku, tu je inbox.
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Nisam shvatio tvoj komentar. Daj screenshot kopiranja 2 GB datoteke na stick. Mislim, ne moraš radi mene.  Vidi:

Vidi i što se događa kad odjednom zapisuješ 2 GiB, a ne 1 GiB kako si ti u svom benchmarku napravio:

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

izvolish

Za zajebanciju, tu je forum. Za ozbiljnu spiku, tu je inbox.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 21:55 (Gorstak79).
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Onda moguće da je to primjerak s drugim kontrolerom i/ili drugim Flash čipovima. Ne bi bilo ništa čudno, jer brijem da su ljudi polako valjda počeli skužavati da se SanDisk pretvorio u marku koja živi na staroj slavi.

 

Molio bih te još da iskopiraš odjednom 4 ili više GB velikih datoteka, da vidimo kak stoji s kešom - jesu li konačno odustali od toga ili ga samo povećali.

 

EDIT:

Vidi recimo ovaj video - rezultati su na 1:21:

Lik je naručio iz Kine isto takav primjerak - testirao je (prastarim) CrystalDiskMarkom zapisivanje uz veličinu datoteke od 100 MB, pri čemu mu je ispala brzina zapisivanja 42,3 MB/s. Međutim, odradio je i H2testw nad tim stickom i tu jasno vidiš brzinu zapisivanja od 12,7 MB/s. Znači, taj njegov primjerak ima identične performanse ovome koji je kod mene bio na testu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 22:01 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...

evo još malo lexara p20, maksimalna veličina fajla

prve dvije slike su zapis sa ssd-a (crucial mx300 275gb) na lexar, brzina konstantna na 270-280mb/s od početka do kraja

treća slikica je sa lexara na ssd, zanimljivo da nakon nekih 30-ak gigabajta brzina pada sa 380 na 150mb/s

USB stick ti nema, a SSD ima SLC keš.  Odličan je taj USB stick, šteta što mi tako nešto nije stiglo na test (duduše, ne vidim ni u našim dućanima da ga prodaju).

6 godina
protjeran
offline
Kupnja brzog USB stick-a

stanje kesha gadno...samo 100kn brajo moj

Za zajebanciju, tu je forum. Za ozbiljnu spiku, tu je inbox.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 22:06 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a

Kopiraj fajlove iz Explorera! Dakle, zanima me ovo:

 

11 godina
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
mbaksa kaže...

USB stick ti nema, a SSD ima SLC keš.  Odličan je taj USB stick, šteta što mi tako nešto nije stiglo na test (duduše, ne vidim ni u našim dućanima da ga prodaju).

pa koliki je onda taj slc keš kad brzina padne tek nakon 30gb

i kako vidjeti koju vrst memorije ima lexar kad tako drži full brzinu do punog kapaciteta

 

nećeš ga niti vidjeti više

nažalost, prekinuta je proizvodnja tog lexara, micron je prodao firmu i može ga se naći eventualno u nekim zaostalim rezervama

žao mi je što nisam odmah uzeo dva komada, dok su bili po 200 kuna na engleskom mymemory

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 22:16 (picajzla0707).
16 godina
moderator
offline
Re: Kupnja brzog USB stick-a
picajzla0707 kaže...
mbaksa kaže...

USB stick ti nema, a SSD ima SLC keš.  Odličan je taj USB stick, šteta što mi tako nešto nije stiglo na test (duduše, ne vidim ni u našim dućanima da ga prodaju).

pa koliki je onda taj slc keš kad brzina padne tek nakon 30gb

30 GB! 

 

SSD-ovi sa SLC kešom u pravilu imaju nekoliko desetaka gigabajta keša.

 

Koliko sam ja inače shvatio, oni nemaju SLC Flash memoriju, nego (najčešće) dio TLC memorije koriste kao SLC memoriju, čime se tu gubi na kapacitetu, ali dobiva na performansama.

 

picajzla0707 kaže...
i kako vidjeti koju vrst memorije ima lexar kad tako drži full brzinu do punog kapaciteta

U osnovi ne možeš vidjeti. Možeš iskoristi program ChipGenius pa ako on uspije iščitati model čipa, onda prema modelu čipa saznaš koji je tip (a nekad i sam zna napisati koja je vrsta flash memorije - a često napiše i nešto što nema veze s vezom).

 

picajzla0707 kaže...
nećeš ga niti vidjeti više

nažalost, prekinuta je proizvodnja tog lexara, micron je prodao firmu i može ga se naći eventualno u nekim zaostalim rezervama

Šteta. Jer ono što se pokazalo na velikom testu USB stickova, je da ih je većina prilično, razočaravajuće spora u pogledu brzine zapisivanja.

6 godina
protjeran
offline
Kupnja brzog USB stick-a

izvolis

Za zajebanciju, tu je forum. Za ozbiljnu spiku, tu je inbox.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 22:26 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice