Vodič za izbor RAM memorije izdvojena tema

poruka: 2.901
|
čitano: 939.896
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Vodič za izbor RAM memorije

A jesi probao staviti novu bateriju?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
ibme74 kaže...

A jesi probao staviti novu bateriju?

 Jesam i to. Napravio sam sve što mi je palo na pamet. Izgubio sam vjerovatno dane na traženje uzroka. Više nemam ideja.

Jedino što nisam napravio reinstalirao Windowse jer baš ne vjerujem da je u softweru problem.

I’m an alien clone from Hyperion origin..
11 godina
online
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ma ako ne prepoznaje RAM u BIOS-u onda nema veze sa Windowsom. 

11 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Laptop star 9 godina ima 1 GB DDR2 SDRAM 667MHz. Matična podržava 2 GB i ima 2 slota. Trenutno je iskorišten 1 slot. Hoće li raditi ako izvadim van taj sadašnji 1 GB i stavim na 1 slot 2 GB, tj. na 1 slot max RAM-a koliko matična podržava?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

tesko . ako je max podrzano 2 GB tj  2 x 1 GB je predvidjeno .  ali eto sacekaj jos necije misljenje 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ako ta ploca podrzava 2GB RAM-a ona mozes imati samo 2GB RAM-a, bez obzira jer ima 2x1GB ili 1x2GB

11 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
ibme74 kaže...

Ako ta ploca podrzava 2GB RAM-a ona mozes imati samo 2GB RAM-a, bez obzira jer ima 2x1GB ili 1x2GB

 Dakle, potvrđuješ da na jednom slotu mogu imati 2 GB, a drugi će ostati prazni.

11 godina
online
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ne potvrđujem ništa dok ne napišeš točan model ploče, kažem kako inače šljaka, napamet ti ništa ne mogu reći.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Izvoli!

12 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
silos65 kaže...
ibme74 kaže...

Ako ta ploca podrzava 2GB RAM-a ona mozes imati samo 2GB RAM-a, bez obzira jer ima 2x1GB ili 1x2GB

 Dakle, potvrđuješ da na jednom slotu mogu imati 2 GB, a drugi će ostati prazni.

 sto bi zelio dobit sa tim da ti je u jednom slotu 2 GB,  a drugi da je prazan  ? Imalo bi smisla da taj laptop podrzava umjesto 2 GB  npr 4GB pa da  stavis 2x2GB , ali ovako ???   previse rizika i pitanje  da li ce uopce radit tako . Po meni je bolje da  jos ubodes  1 GB u taj drugi slot , radit ce u dual channel-u i max sto mozes dobit od tog laptopa , a i u slucaju kvara jednog keksa opet ti ostaje 1 GB i koliko toliko ga  mozes koristit .

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.9.2017 22:05 (error_666).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Trenutno je unutra 1 GB, a u Hrvatskoj pronalazim (za sad) samo 2 GB. Potražit ću onda 1 GB, pa da imam 1 GB po jednom slotu. Hvala!

10 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav ekipi,molim Vas za pomoć.
Imam H87 PRO4 mobo i 2x4Gb Kingston hyperx black series 1600mhz ddr3 RAM. Htio bih nadograditi na 16gb ali s obzirom da ova RAM memorija nije dostupna više jer je prastara dolazi li u obzir da kupim neke druge 2 pločice od po 4gb iste brzine i ugradim ih uz postojeće ili je bolje kupit komplet nove od 16gb?

Zahvaljujem unaprijed




ovo je model koji trenutno imam(2x4gb):
http://www.ncix.com/detail/kingston-hyperx-black-khx16c9b1b-4-4gb-6f-78400.htm

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozz, da li neko mozda zna u cemu je problem. Što god da otvorim zauzima mi previse rama. Evo recimo sada dok pišem ovo imam 3 taba otvorena u google chromeu i zauzeće rama mi je oko 1 gb. Vidljivo na priloženoj slici. Eto ako neko zna u čemu je problem.. Hvala unaprijed :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Tako je meni već odavno, normalno je to. i FF i Chrome žderu memoriju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Vodič za izbor RAM memorije
markot kaže...

Pozz, da li neko mozda zna u cemu je problem. Što god da otvorim zauzima mi previse rama. Evo recimo sada dok pišem ovo imam 3 taba otvorena u google chromeu i zauzeće rama mi je oko 1 gb. Vidljivo na priloženoj slici. Eto ako neko zna u čemu je problem.. Hvala unaprijed :)

Probaj Opera internet preglednik

12 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Našao sam nekakve SS-ove od prošle godine kad sam kupovao komp i cijene rama su očaj očaja danas za razliku od prije . SSD također . Evo koliko danas košta ta ista memorija : https://www.uzishop.hr/ddr4-memorije/6706-corsair-vengeance-lpx-8gb-1-x-8gb-ddr4-2400-c16.html?search_query=corsair+ddr4&results=168

Pro audio equipment
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.10.2017 18:49 (Nikacc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Nikacc kaže...

Našao sam nekakve SS-ove od prošle godine kad sam kupovao komp i cijene rama su očaj očaja danas za razliku od prije . SSD također . Evo koliko danas košta ta ista memorija : https://www.uzishop.hr/ddr4-memorije/6706-corsair-vengeance-lpx-8gb-1-x-8gb-ddr4-2400-c16.html?search_query=corsair+ddr4&results=168

 

Tad si dobio jeftino ram, a platio ko zlato procesor, danas je obratno, dođe mu na isto kod kupovine cijelog kompa.

Generalno nerealno da je ram skočio za više od duplo, baš bolesno, teški dani za upgrade ram memorije heh

9 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozz ,

 

Trebo bi savijet koji RAM uzeti , dolje na slici su mi spec laptopa .

 

Uzeo bi si ddr3 od 4gb , e sad me jedino zanima koje frekvencije,napajanje i to posto nemam pojma koje su razlike i koje bi bolje odgovarale u mom slucaju.

 

 



 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Imam jedno tehničko pitanje. Pa ako ima tko da mi objasni :)

 

Zašto se kod ddr3 ramova i matične ploče koje ih koriste mora točno gledati koji model podržava , npr. HyperX 8 gb ( pa onda točan model sa puno slova i brojeva) ili Kingston ili Ocz itd...

 

Dok recimo kod ddr2 ramova si gledao samo mhz i koliko matična podržava GB ramova i moga si stavit bilo koju marku u matičnu ili čak generične i komp bi radio bez brige dalje.

 

Zašto ddr3 ne funkcionira isto kao i ddr2?

 

Evo to mene interesira kao laika.

 

Hvala!

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2017 22:23 (lady of leisure).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav,

trebao bi preporuku kvalitetne i povoljne memorije za Ryzen 1600 + MSI PC Mate (ili MSI Tomahawk).

Da li je ova u redu? Ima li koja bolja i jeftinija?

https://www.hgshop.hr/proizvod/memorija-g-skill-16-gb-2x8-gb-ddr4-3000-mhz-dimm-ripjaws-v-f4-3000c15d-16gvgb/211478

 

15 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
lady of leisure kaže...

Imam jedno tehničko pitanje. Pa ako ima tko da mi objasni :)

 

Zašto se kod ddr3 ramova i matične ploče koje ih koriste mora točno gledati koji model podržava , npr. HyperX 8 gb ( pa onda točan model sa puno slova i brojeva) ili Kingston ili Ocz itd...

 

Dok recimo kod ddr2 ramova si gledao samo mhz i koliko matična podržava GB ramova i moga si stavit bilo koju marku u matičnu ili čak generične i komp bi radio bez brige dalje.

 

Zašto ddr3 ne funkcionira isto kao i ddr2?

 

Evo to mene interesira kao laika.

 

Hvala!

 Ista je situacija bila i sa DDR2, ako želiš možeš provjeriti specifikacije matičnih ploča sa DDR2 memorijom i viditi kompatibilnosti.

Potrebno je paziti koje se memorije stavljaju jer postoji mogućnost da neće raditi.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Čisto nevjerojatno koliko su cijene otišle gore u zadnjih godinu dana. Znači kupio sam tu linkanu memoriju početkom 10.mj prošle godine.

 

2. 092108 Memorija G.SKILL 16 GB (2x8 GB) DDR4, 3000 MHz, DIMM, Ripjaws V, F4-3000C15D-16GVGB kom 1 621,12 kn - 621,12 kn

 

Sad košta više nego duplo.

 

Inače, memorija je hynix što i nije najbolji izbor za ryzena, ali nisam siguran da možeš kupit nešto bolje, a jeftinije.

14 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
_mark0_69 kaže...

Čisto nevjerojatno koliko su cijene otišle gore u zadnjih godinu dana. Znači kupio sam tu linkanu memoriju početkom 10.mj prošle godine.

 

2. 092108 Memorija G.SKILL 16 GB (2x8 GB) DDR4, 3000 MHz, DIMM, Ripjaws V, F4-3000C15D-16GVGB kom 1 621,12 kn - 621,12 kn

 

Sad košta više nego duplo.

 

Inače, memorija je hynix što i nije najbolji izbor za ryzena, ali nisam siguran da možeš kupit nešto bolje, a jeftinije.

 Može onda prijedlog neke koja je bolji izbor, za početak je dovoljno 8 GB.

11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ma uzmi taj kit, makar radio na 2666mhz. Više bi izgubio ne korištenjem dual channela. Nažalost, trenutno je baš loše vrijeme za kupovinu memorije.

16 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Što uzeti za Ryzen 7?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.11.2017 14:08 (mislioc).
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Milslio sam na malo veći skok s 2133 CL15
14 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

 Meni ne ide, iako nisam probao sa novim agesa biosom. Sa starim biosom je išao na 2666 što isto nije loše.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Bog, ekipo!

 

Imam tri pitanja u vezi RAM-a, matične i procesora.

 

Slažem računalo i na temelju prijedloga koji sam dobio u drugoj temi odredio sam sve dijelove osim RAM-a. Pročačkao sam po ponudama koje su mi cjenovno isplative u ovom trenutku i našao sam

 

Crucial Ballistix Tactical 4GB DDR4 3000MHz,

 

a predložen mi je DDR4 Crucial 8GB DDR4 2400 MT/s CL17.

 

Ciljam na 16 GB. Prvi bi onda išao u četiri komada, a drugi u dva. Prvi mi je RAM primamljiviji jer, kad se sve zbroji, imam potpuno popunjenu ploču (4 utora) s memorijom na 3000 MHz za 40 kuna više. Taj RAM ima i za 1-2 manju latenciju, provjerio na stranicama proizvođača.

 

Ako sam dobro shvatio, na stranici Intelovog procesora Intel® Core™ i3-8100 Processor piše da podržava Dual Channel (Max # of Memory Channels: 2), što znači da mogu uzeti i dva i četiri keksa.

 

Ploča koju ću upotrijebiti pripada ASRock Z370 seriji (ili Pro4, ili Extreme4) i podržava RAM brzine 4000+ MHz. Ona podržava brzine oba RAM-a.

 

1. Hoće li RAM na 3000 MHz raditi na toj frekvenciji ili će ju procesor usporiti na 2400? Kod Memory Types piše DDR4-2400. Tražio sam što to znači i našao sam svašta, od toga da će procesor usporiti RAM do toga da je to samo neka ispitna vrijednost i da procesor može raditi i s memorijom veće brzine, na toj većoj brzini.

 

2. Pročešljao sam druge forume kako bih saznao je li bolje imati više manjih keksa ili manje većih, ali nisam baš dobio jasan odgovor osim ovog na dnu ove stranice: superuser.com, pitanje u vezi broja RAM keksa. Ima li broj i veličina modula (pretpostavka je da su za svaki posebni slučaj svi jednaki) ikakvog utjecaja na brzinu računala, opterećenje matične ili bilo što drugo?

 

3. Na kraju, koji je RAM bolje uzeti? Cijena je tako blizu da nema baš jakog utjecaja, a ne mislim proširivati memoriju u dogledno vrijeme (5+ godina).

 

Unaprijed hvala na odgovorima!

 

Lijepi pozdrav.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ukratko:

 

1. Memorija će radit na frekvenciji koju podesiš u biosu, bilo ručno ili preko xmp-a jer ćeš imat z ploču

 

2. U većini slučajeva će 4 keksa biti brža od 2 bez obzira što se radi samo o dual channelu, ako ih uspiješ dobit na jednakim postavkama. 4 keksa je teže držat stabilno na visokom taktu sa zategnutim latencijama od samo 2 keksa, no to ne bi trebao biti problem kod tebe jer ne uzimaš kit previsokog takta, a i intel ima solidan IMC.

 

3. Ako ne planiraš mijenjat ni dodavat ram tako dugo, preporuka je uzeti 4 keksa (performance-wise), ali imaj na umu da će kasnije bit izuzetno teško prodat stickove, što zbog 4gb, što zbog 4 komada i ograničavanja potencijalnog kupca.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice