Bazna stanica na 50 metara od stana

poruka: 81
|
čitano: 45.487
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Molim vas za mišljenje;

unazad 2 mjeseca niknula je bazna stanica na zgradi u susjedstvu. Ne kužim se u te stvari pa ću pokušati ovako laički opisati što vidim na krovu:  4 šipke, na svakoj po dvije velike, bijele pravokutne antene ( ?! ). I još jedna kao satelitska izgleda, okrugla, samo puno deblja.

 

Antene gledaju u različitim smjerovima ali dosta ih je usmjereno prema našoj zgradi. Nažalost, živim na zadnjem katu, i prozori su mi u ravnini sa antenama. Po mojoj procjeni cca. 50 metara zračne udaljenosti.

 

Čitao sam dosta po netu, i nalazim oprečna mišljenja, od toga da je opasniji mobitel od bazne, do nekih njemačkih i francuskih studija od kojih me uhvati panika.

 

E sad, da sam ja sam zabolim me ona stvar za antene, ali nedavno smo dobili dijete, i kao svaki nadobudni roditelj titram nad malcem, i užasava me pomisao da mu to sa krova može naštetiti.

 

Selidba nije moguća, barem ne još neko vrijeme. 

 

 

Molim vas za savjet i mišljenje!

 

Hvala.

 
1 5 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Seli se čim prije. Nije vrijedno rizika.

Svi smo mi Mentalist.
 
2 21 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana

Baš sam se bojao da će mi netko ovako odgovoriti! U biti to znam i sam, a ovo mi samo dođe kao potvrda. Nema selidbe još minimalno godinu dana, a do tad neću mirno spavat, to sigurno. {#}

14 godina
odjavljen
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

A dobro, godinu dana nije strašno, to ide polako (ako ide, ovisi o osobi, neki su više neki manje osjetljivi, ali pošto je dijete u pitanju...)

Svi smo mi Mentalist.
 
3 2 hvala 0
14 godina
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Smatram da su te antene prilično bezopasne(kod mene je čak i bliže antena) tako da me nije strah, ali ako i škode, nisi na tako lošoj poziciji jer su one usmjerene pod kutem od tridesetak stupnjeva tako da ako gledaš ravno u njih ne znači da su usmjerene prema tebi.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
3 2 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

50 m je dosta blizu, naime snaga zračenja pada eksponencijalno, a dovoljna razina mora biti u krugu par kilometara.. E sad zamisli ako je dovoljna na dva kilometra, kolika je snaga zračenja na samo 50m.

 

Usmjerenost je inače u obliku latice, tako da na toj blizini, čak i da nije usmjerena direktno u njega, sigurno dosta dobije. Da je malo dalje, vjerojatno bi bio zanemariv problem.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 7 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Sigurno da nije ugodno gledati u baznu stanicu i uvijek se pitati da li ima ili nema nekog štetnog utjecaja na ljude. Većina studija koja se bavi tim pitanjem nije pokazala neke značajne posljedice na organizam, ali teško je reći koje su studije plaćene a koje su realne.

Tj, veći efekt (zagrijavanje tkiva, pogotovo u području glave) pokazalo je korištenje mobilnog telefona tijekom razgovora nego samo zračenje sa bazne stanice. Naime, mobilni telefon "zrači" 0,1-2 W snage (pri čemu su novi smartfoni u ovom gornjem području) i najčešće ga prislanjamo na uho. To ima puno gori efekt od zračenja bazne stanice na 50m.  Tipične snage bazne stanice na točki antene su oko 20, eventualno 40W gdje se traži veće pokrivanje. Snaga opada sa kvadratom udaljenosti i također se smanjuje prolaskom kroz prepreke. Što je viša frekvencija to je veće prigušenje (primjer: razgovor mobitelom u liftu ili garaži - koliko puta vam se desilo da se poziv raskine).

 

Sa stanovišta mobilnog telefona, najgore onima koji su u području slabog pokrivanja signala, jer tijekom razgovora mobilni prži na najjače jer pokušava premostiti udaljenost  jačom izlaznom snagom.

Sa stanovišta bazne stanice, ona ne prži stalno, već se koriste razni mehanizmi kako bi se emitirana snaga spustila što niže (zbog snižavanja troškova, na žalost, a ne zbog humanosti). U prosjeku, izlazna snaga je puno niža od deklarirane.

 

Dakle, ne bih se brinuo o samoj baznoj stanici, više bih se brinuo o tome da pri razgovoru koristiš handsfree (i to ne wireless nego žični).

 

Našao sam par članaka da pročitaš o čemu se radi, možda je ovaj treći najbolji da prvo pogledaš. Link 1, Link 2, Link 3.

Još jedna stvar, mislim da djelomično i piše i u ovim linkanim člancima, danas gdje god bio nemožeš izbjeći neki vid zračenja: radio-televizijsko emitiranje, wifi, bežični telefoni, kuhinjski uređaji, električna mreža, solarna radijacija, i razne ostale điđe miđe. Jednostavno, živimo u takvom dobu da si bombardiran svačime od ranog djetinjstva.

Cijela rasprava na ovu temu je još uvijek više na filozofskoj nego na nekoj realnoj razini. Premalo je vremena prošlo da bi se otkrile posljedice dugoročnog izlaganja takvim zračenjima (a prošlo je koliko.. malo više od 10tak godina otkatko su bazne počele značajno nicati uokolo) i još uvijek nije nađen štetni efekt za koji bi mogao reći "Da, to je od posljedica mobilnih komunikacija".

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend ----- | -----
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.6.2013 11:53 (Zura).
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Ja ne bi zivio blizu takvih izvora zracenja (a pogotovo trafostanice ili dalekovoda) ni da dobijem stan na nagradnoj igri! Prije bi ga prodao/iznajmio.

 

Sto se tice samih antena i njihovog zracenja, kao sto je receno, siri se u obliku latice i opada sa kvadratom udaljenosti. No i ovako smo previse izlozeni zracenju sa svih strana, pa cemu jos izazivati vraga. Pogotovo ako si na najblizoj tocki i između nema prepreka. U biti najbolja pozicija za biti blizu bazne stanice (tj antena jer one su te koje zrace) je tocno ispod jer se zracenje siri iskljucivo horizontalno (treba uzeti u obzir i da su stiltane par stupnjeva prema dolje) te je na tom podrucju ono jednako nuli.

 

Sto se tice mobitela, zbog tog opadanja zracenja po kvadratu udaljenosti je najbolje imati ga dalje od glave (slusalice ili BT), a ako nije moguce, onda ga barem odmaknuti par centimetara od uha, a ne grcevito stisnuti uz glavu kao sto to obicno svi radimo. Također je zracenje (mobilnog uređaja) najvece kad se nalazimo u podrucju slabe pokrivenosti te u trenutku uspostave poziva (znaci pozvati broj, pricekati par trenutaka i tek onda pribliziti glavi ako bas moramo).

 

Mozda ovo zvuci drasticno, ali smatram da je bolje biti privremeni skeptik i poduzeti mjere predostroznosti, bez obzira na to sto ce znanost i istrazivanja pokazati kroz par (desetaka) godina jer tumori i leukemije ne cekaju na istrazivanja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.6.2013 13:56 (kerum).
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Čuo sam od ljudi koji se time bave da su trafostanice ako su napravljene po propisima potpuno izolirane od EM zračenja i da je od svih izvora zračenja u našoj okolici najjače ono koje stvara električno kolo na štednjaku, a tu su i elektromotori kao npr. u fenu i usisivaču.
Također da mobiteli puno puno više zrače od baznih stanica s obzirom da su skoro uvijek uz nas.

 

Za dalekovode (ali samo one visokonaponske (sve je to visoki napon ali mislim na one najviše xD), od grada do grada npr., takvih ima jako malo u hrvatskoj) sam čuo da mogu biti problematični, ali neznam ništa više osim toga što sam čuo.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
Vido kaže...

 

 

Sto se tice zracenja mobitela vs baznih imas jacinu i vrijeme zracenja, tako da ti sve to pada u vodu ako se nalazis unutar te "latice" jer te tada zraci stalno i to puno jace nego mobitel.

 

  Sto se tice trafostanice, moguce je, ali opet koliko se u RH radi po PS-u, te koliko je starih obnovljeno?

15 godina
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

A šta to trafostanica zrači?

Moj PC  
2 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana
Hvala vam na odgovorima. Na jednom mjestu na onim linkovima sam procitao da zidovi zaustavljaju
90% zracenja!A staklo?
Koliko metara bi bila sigurna udaljenost od bazne i jesu li susjedi na zgradi do ove na kojoj su antene u nepovoljnijem polozaju od mene ukoliko su kat,dva nize tj. nisu u ravnini sa antenama,kao ja.

Ono sto mene brine je to sto ke u RH sve fino izregulirano zakonima i pravilnicima i to bi kao trebalo covjeku ulijevati sigurnost, ali kad vidim na kom principu nam drzava fukcionira, ne vjerujem nikom.

I da, na slikama sa weba na upit bazne stanice izbacuje krovove sa jednim nosacom na kom su dvi, tri antene, dok ih na ovom krovu do mog ima cikelo cudo. fak.
 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
dejo6 kaže...

A šta to trafostanica zrači?

Elektromagnetsko zračenje

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
15 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
XXX-Man kaže...
dejo6 kaže...

A šta to trafostanica zrači?

Elektromagnetsko zračenje

Jako detaljan odgovor... Trafostanica ne zrači EM zračenje

14 godina
moderator
online
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
dejo6 kaže...

Jako detaljan odgovor... Trafostanica ne zrači EM zračenje

Nisi tražio detaljan odgovor...kakvo pitanje, takav i odgovor.

 

Sve kroz što prolazi el. struja ima EM polje oko sebe, tako i trafostanica.

Fiat Klub Hrvatska -- fiatisti.hr
11 godina
protjeran
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Nist uzmi zracnu pusku i osini po antenama.Najbolji nacin da se sprijeci zracenje je da napravis faradejev kavez.Ali koliko je to izvedivo je upitno.Mogao bi npr. zidove od sobe ili stranice krevetica gdje ti dijete najvise boravi oblijepiti alu folijom(metal odbija zracenje).Ko ne vjeruje da to neka mobitel omota u cijelosti alu folijom i proba nazvati taj mobitel(naravno nece zvoniti jer nema signala).

To sto svi govore da nije stetno nije zbog toga sto se brinu za vas nego sto se brinu za svoj profit.Isti kardan kao i sa nuklarkama.

Stari mi radi 15 godina u trafo stanici snage 400MW.Kada ude u vanjsko postrojenje signal od mobitela se gubi,kosa i dlake na tijelu ti se dizu(ozbiljno),nikakvih zivotinjski vrsta u postrojenju nema,tlo lagano podrhtava(trese se kljuc koji visi u bravi),gustoca energije u zraku je par megvata po kubnom metru.Radi njih 7 smjenama od 24 sata.Svi su odvaljeni psihicki svaki na svoj nacin.A bili su normani kad su posli raditi.Bilo kakvo zracenje je stetno ali razlika je vrijeme kroz koje djeluje.Nije isto kada pricas na mobitel jedan sat ili kada te zraci antena 24 sata na dan.

The world is just illusion
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
Pa zar ne postoji neki zakon na koji se moguce pozvati da se to zabrani ili barem nadzire?Nije mi jasno da se takav set antena moze stavit u sred grada, u blizini skole i bolnice i stambenih zgrada?!Ja sam na 50 metara, ali neki su i blize
.
13 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana

Jučer sam baš naišao na ovaj članak

http://www.vecernji.hr/zagreb/strahuju-zdravlje-djece-traze-da-se-ukloni-antena-rudesu-clanak-567514

 

Može se dovesti hakom da izvrši nekakvo mjerenje.

I pritiskanje susjeda kome su montirali tu antenu možda urodi plodom.

15 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
XXX-Man kaže...
dejo6 kaže...

Jako detaljan odgovor... Trafostanica ne zrači EM zračenje

Nisi tražio detaljan odgovor...kakvo pitanje, takav i odgovor.

 

Sve kroz što prolazi el. struja ima EM polje oko sebe, tako i trafostanica.

EM polje i zračenje nisu ista stvar

Bubašvaba kaže...
Pa zar ne postoji neki zakon na koji se moguce pozvati da se to zabrani ili barem nadzire?Nije mi jasno da se takav set antena moze stavit u sred grada, u blizini skole i bolnice i stambenih zgrada?!Ja sam na 50 metara, ali neki su i blize
.

A neće ju staviti negdje u šumu. Ne valja kad nema signala na mobitelu, ne valja kad ima...

14 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Iskreno, bolje je da je stanica blize nego dalje ako cemo mjeriti kolicinu zracenja koje tvoje tijelo upija. Ako je dalje, onda tvoj mobitel puno vise zraci jer mora "dohvatiti" stanicu, a mobitel ti je neposredno blizu tijela u dzepu. Vazno je znati da snaga zracenja opada sa kvadratom udaljenosti. Jednostavan test je, paljenje radija, stavljanje na balkon i cekanje da se cuje onaj iritintni signal koji ometa od mobitela (bi-bip, bi-bip...), iako se trenutno preko bazne stanice odvija hrpa poziva, nece ga biti! A sa druge strane, stavite mobitel pored radija i nazovite nekog... :) Naravno, treba spomenuti da nema NITI JEDNOG istrazivanja koje dokazuje da to zracenje steti. EM valovi su tu odavno, TV, radio, WLAN pa cak i kozmicko zracenje a da ne govorimo ono veliko zuto na nasem nebu...   http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health . Evo, cak u nekim slucajevima je nadjeno i smanjenje pojavljivanja raka, sto i ima logike jer se rak lijeci zracenjem. Posto niti jedna studija nije pokazala stetu nastalu zracenjem, sve ovo zastrasivanje ljudi se bazira na tako zvanom Precautionary Principle (http://en.wikipedia.org/wiki/Precautionary_principle), ali naravno da se nitko od nasih novinara nikad nije konzultirao sa udzbenikom fizike i samom principu prema kojima su donesene neke od restrikcija u drzavama sto se tice baznih stanica i mobitela. 

 

Ja sam isto roditelj dvoje malih klinaca i znam kako se osjecate, ali stvarno nema nikakvog razloga za brigu. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.6.2013 7:23 (Leryan).
 
7 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Puno štetnijih tvari se unosi kroz hranu, piće, cigarete direktno u tijelo od zračenja bazne stanice.

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
dejo6 kaže....

A neće ju staviti negdje u šumu.

Zapravo, zašto ne? TV toranj na Medvjednici je u šumi. Većina radara, tv i radio odašiljača je usred neke divljine.

 

15 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
DigiMagic kaže...
dejo6 kaže....

A neće ju staviti negdje u šumu.

Zapravo, zašto ne? TV toranj na Medvjednici je u šumi. Većina radara, tv i radio odašiljača je usred neke divljine.

 

Zato što on mora i primati signal od mobitela, ne samo slati kao TV i radio odašiljači. I koliko bi trebao mobitel zračiti da dokuči antenu udaljenu 20km?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
DigiMagic kaže...

Zapravo, zašto ne? TV toranj na Medvjednici je u šumi. Većina radara, tv i radio odašiljača je usred neke divljine.

 

 

Da, ali su jako visoko. Ovi mali za mobitele se zovu repetitori, oni su niski, i moraju biti gušće raspoređeni zbog zakrivljenosti zemlje.

Svi smo mi Mentalist.
16 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
Jakovp kaže...
DigiMagic kaže...

Zapravo, zašto ne? TV toranj na Medvjednici je u šumi. Većina radara, tv i radio odašiljača je usred neke divljine.

 

 

Da, ali su jako visoko. Ovi mali za mobitele se zovu repetitori, oni su niski, i moraju biti gušće raspoređeni zbog zakrivljenosti zemlje.

{#}

 

Rasprava je na nivou!

***** Maxxy *****
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
Maxxy kaže...

{#}

 

Rasprava je na nivou!

 

Evo gospodine inžinjer elektrotehnike, pogledaj 13 stranu:

 

https://www.box.com/s/eayqhse68nlz3cilicjh

 

Ako i dalje misliš da pričam gluposti, obrazloži.

Svi smo mi Mentalist.
16 godina
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
Jakovp kaže...
Maxxy kaže...

{#}

 

Rasprava je na nivou!

 

Evo gospodine inžinjer elektrotehnike, pogledaj 13 stranu:

 

https://www.box.com/s/eayqhse68nlz3cilicjh

 

Ako i dalje misliš da pričam gluposti, obrazloži.

Citiram:

 

"Zbog zakrivljenosti zemlje doseg skracen na 50-70 km"

 

Proguglaj koliki je uobicajeni domet GSM baznih stanica. Baznih stanica, a ne repetitora, jer ono sto sto vidis od GSMa je bazna stanica!

 

 

***** Maxxy *****
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bazna stanica na 50 metara od stana
dejo6 kaže...
DigiMagic kaže...
dejo6 kaže....

A neće ju staviti negdje u šumu.

Zapravo, zašto ne? TV toranj na Medvjednici je u šumi. Većina radara, tv i radio odašiljača je usred neke divljine.

 

Zato što on mora i primati signal od mobitela, ne samo slati kao TV i radio odašiljači. I koliko bi trebao mobitel zračiti da dokuči antenu udaljenu 20km?

Voyageri su udaljeni nešto manje od 20 milijardi km, pa svejedno s njih primamo signal... Termalni generatori recimo da mogu dati oko 100W snage za radio; potrebna snaga pada s kvadratom udaljenosti; mobiteli recimo da trebaju kratkotrajno oko 1W; mobitelske antene su međutim puno manje... Ne znam, ne izgleda mi posve nemoguće?

 

10 godina
neaktivan
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

[IMG]http://i40.tinypic.com/2mmhi01.jpg[/IMG]

 

 

Molim vas za komentar, da li bi vi živjeli cca 30, max. 50 metara od ovoga?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Bazna stanica na 50 metara od stana

Da.

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR | PSN - Danny_HR85
 
12 3 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice