Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.275
|
čitano: 1.438.728
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

https://flic.kr/s/aHsmtBjuZB

 

Skupilo se nesto slika u galeriji Notea 9.

Nista spektakularno, to su standardi koje je Samsung dosegnuo vec sa S7/S7E, kamera je pouzdana i to vecina cijeni.

Upalis, okines i rezultat je uvijek dobar.

Napredak su postigli na "live focus" i ovo je najbolji edge detection koji sam do sada vidio (nesto bolji nego na Note 8)...pogotovo na ljudima radi dobro, a i predmetima.

Situacije gdje neki mobiteli jednostavno preskoce neki dio koji treba biti u focusu, Note 9 ne izostavi nikad.

Video i stabilizacija u 4K 30 FPS su pravi melem za oci...pogotovo dnevne snimke...

Bas me zanima kako ce to izgledati u odnosu na Mate 20 PRO.

Huawei ima strasno jak hardware, ima bolji procesor, ima fizicki veci senzor, ima vise kamera, ali ima i situacija gdje hardware nije uvijek presudan za konacan rezultat.

Iskreno volio bi da Huawei obrise pod sa Samsungom jer ce to znaciti daljnji napredak i razvoj i zato jer je Samsung stao, nisu ucinili nikakav veci napredak jos od 2015 i treba im ovakva jedna šamarčina od konkurencije.

 

 Slazem se. Bas fali jedan koji ce dobrano uzdrmat trziste smartfon kamera, pa da ubace u petu brzinu..

Ovo samo je daljnje poliranje softvera, noviteta nema na vidiku..

Jedino osvjezenje je Epl, nakon tisucljetnog koristenja malih senzora, prebacili su se na malo vece i to bu sad furali sljedecih sto godina.

 

Google, Htc, Samsung, Lg, Sony, nista, nula bodova, kamere stagniraju, 2017/2018 nema razlike dok govorimo o flagsipima, bar ne one koja je zamjetna, ovo sve je softverski tvikano na najjace.

 

Ceka se Nokia pred kraj godine, pa cemo vidit di smo, kaj smo..

Kaj se mene tice, kamera na N6P ubija i stoji rame uz rame danasnjim flagsip smartfonima, a kad je Nexus 6P izisao ono, 2016te, nek me neko ispravi.

 

Pomak od N6P do danasnjih flagsipa za mene u pogledu fotica je minimalan ili nikakav, fejk bokeh i te gluposti me ne zanimaju, video nisam uzeo u obzir, neg govorim iskljucivo o fotoapratima u smartfonima.

 

Ajd, jedina svijetla tocka je bw kamera, bez filtera, huawei se tu pokazao jako dobar do odlican, ostale modele sa bw kamerom nisam gledao.

Wide kamera odnosno tele, nije me ni jedna zadovoljila..

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.10.2018 18:36 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Slazem se sa svime sto si napisao, ali jedino se ne slazem u vezi fake bokeha.
U pocetku sam i ja bio suzdržan, ali ovo je uzelo toliko maha da sam poceo to koristiti.
Neki dan sam isao sa svojom familijom na izlet i nosio sam LX100 i Note 9 i kod kuce gledao na velikom IPS monitoru neke fotke koje sam fotkao sa Lumixom i Noteom i tesko raspoznajem koje su sa kojim sto dovoljno govori u prilog Noteu.
Recimo bokeh...taj Lumix ima na krajnjem dijelu objektiva fokalu nekih 70mm i otvor blende f/2.8 i jako lijepo zamuti pozadinu ako je u pitanju npr. portret, a onda sam isto to napravio sa Note 9 i "live focus"...ostrina cak i bolja na Noteu, edge detection toliko dobro odradi da tek na vlasima kose ako jako zumiras fotku mozes skuziti pravi od fake bokeha...ono gdje Note pada u odnosu na Lumixa je manjak svjetla i tu nema sto traziti sa tim fake bokehom odnosno live focusom... vjerojatno je i to pitanje vremena kada ce i tome doskociti...tu ce procesori poput ovog Kirina 980 i sve poslije njega igrati kljucnu ulogu jer nikada necemo imati sa ovako malim senzorima i skromnom optikom raskosan pravi bokeh kakav moze napraviti malo bolji kompakt poput LX100 i tu ce uskakati AI i snaga procesora koji ce dodatno napredovati.
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Sve to stoji ali na N9, kao i na starom N8 je u portret modu i opcenito na telephoto kameri dinamick raspon ocajan. Pogotovo kad slikas na direktnom suncu, sto ne vidim kod Pixela i iPhona, iako im edge detection nije kao na N9

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

huawei je izbacio bw kameru, m20 dolazi sa wide i tele uz glavnu ovu od 40mp

 

i koliko vidim 4k video je ostao na 30fps, nadam se da je to tiskarska greska

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne bih se slozio da je ocajan, ima nesto boljih primjera, ali daleko je to od ocajnog.

Za dobar DR je uvjet veliki i dobar senzor, a na mobitelima moze biti samo ovo drugo u kombinaciji sa SW trikovima i neki to odrade bolje u post processing-u.

L1020 ima veliki senzor pa joj ni to ne pomaze jer nije ni veliki senzor jedini uvjet...Samsung moze to dodatno poboljsati kroz update iako je i ovo OK...daleko od ocajnog...za L1020 bi rekao da je tu ocajna...evo jedan primjer "tricky" situacije...sunce nasuprot, jos se nije razdanilo, nekakva sumaglica...znaci jaki izvor svjetlosti i dosta sjena...pa sad da je to ocajno ne znam bas...fotkao sa Note 9...telefoto kamera.

 

https://flic.kr/p/Q14hEG

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 11:09 (ocean77).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Uslikaj portret mod u takvim uvjetima, N8 i N9 to odraduju lose ako uvjeti osvjetljenja nisu bas savrseni, ne kazem da je to problem senzora, svi znamo da je u softveru, ali nije me briga u cemu je dok je problem.

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Imam, ali posto su ljudi u pitanju nebi ih javno eksponirao da ti pokažem.
Upravo portret mode odnosno live focus smatram najjacom tockom Notea 9.
Poanta je da se nikako ne moze nazvati ocajnim jer to nije...barem mene dobro znas jer da je zbilja lose toliko ja bih to popljuvao prvi...znas i sam da nisam bas omiljen medju Samsung fanovima.😎
 
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Imam, ali posto su ljudi u pitanju nebi ih javno eksponirao da ti pokažem.
Upravo portret mode odnosno live focus smatram najjacom tockom Notea 9.
Poanta je da se nikako ne moze nazvati ocajnim jer to nije...barem mene dobro znas jer da je zbilja lose toliko ja bih to popljuvao prvi...znas i sam da nisam bas omiljen medju Samsung fanovima.😎

Slazem se, ocito imamo drugacije iskustvo. Meni je N8/S9+ portret bio los samo iz tog razloga, separacija je odlicna i tu nisam imo problema a cim je problematicno osvjetljenje (direktno sunce i sl), odma problemi. Tu Pixel i iPhone nemaju probleme. Ali Pixel daje uzasno neprirodan blur koji nisi mogao kontrolirati kasnije. Tako da mi je all around portret mod na iPhonu najbolji

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Za S9 ne znam, ja pisem za Note 9.
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Za S9 ne znam, ja pisem za Note 9.

S9+ i N9 imaju isti portret mod

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Imaju, ali ne znam dali je i konacan rezultat isti...sjecam se onog dPreview testa S9+ i probleme koje su oni tamo naveli ja na Noteu jos nisam vidio...DxO ako netko do njih drzi im takodjer nije dao istu ocjenu tako da razlika sasvim sigurno ima.
Note 9 je zasebno primio vec dva update kamere zadnjih mjesec dana.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Ne bih se slozio da je ocajan, ima nesto boljih primjera, ali daleko je to od ocajnog.

Za dobar DR je uvjet veliki i dobar senzor, a na mobitelima moze biti samo ovo drugo u kombinaciji sa SW trikovima i neki to odrade bolje u post processing-u.

L1020 ima veliki senzor pa joj ni to ne pomaze jer nije ni veliki senzor jedini uvjet...Samsung moze to dodatno poboljsati kroz update iako je i ovo OK...daleko od ocajnog...za L1020 bi rekao da je tu ocajna...evo jedan primjer "tricky" situacije...sunce nasuprot, jos se nije razdanilo, nekakva sumaglica...znaci jaki izvor svjetlosti i dosta sjena...pa sad da je to ocajno ne znam bas...fotkao sa Note 9...telefoto kamera.

 

https://flic.kr/p/Q14hEG

 Odlična fotka..

Dobar je ovaj N9

 

 

Nego, zanima me samo kamera na Mati 20Pro, samo da softver usavrše i da ne kiksa ko na P20P..

BW kamera, taman za umjetničke fotke

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
N9 je sto se mene tice najkompletniji mob trenutno jer je baterija napokon takva da o njoj uopce ne moram razmisljati...ne pamtim da sam imao mob vec dugo vremena (ne racunam kineze koji su tu dobri) da nakon 3 sata SOT baterija bude na 50%... ponajbolji ekran, napokon vrhunska optimizacija, pouzdana kamera bez izrazenih slabosti...ovo je napokon mob koji nemam zelju prodati neko malo duze vrijeme.

Mate 20 PRO ga je na papiru nadmasio u svemu, a vidjet ćemo kako to izgleda i u praksi...dok to ne vidim za mene nema dileme trenutno...novi iPhone su takodjer uz bok Noteu u svemu, ali meni su zbog iOS-a izvan konkurencije.

Zar nisu izbacili na Mati monokromatsku kameru i umjesto nje stavili wide?
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 12:37 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Imaju, ali ne znam dali je i konacan rezultat isti...sjecam se onog dPreview testa S9+ i probleme koje su oni tamo naveli ja na Noteu jos nisam vidio...DxO ako netko do njih drzi im takodjer nije dao istu ocjenu tako da razlika sasvim sigurno ima.
Note 9 je zasebno primio vec dva update kamere zadnjih mjesec dana.

Rezultat je isti u portret modu, razlika izmedu N9 i S9+ je AI u fotkama i drugaciji posto processing, pogotovo u nocnim uvjetima gdje vidim najvecu razliku cak ne ukljucujuci ta dva update-a.

ocean77 kaže...
N9 je sto se mene tice najkompletniji mob trenutno jer je baterija napokon takva da o njoj uopce ne moram razmisljati...ne pamtim da sam imao mob vec dugo vremena (ne racunam kineze koji su tu dobri) da nakon 3 sata SOT baterija bude na 50%... ponajbolji ekran, napokon vrhunska optimizacija, pouzdana kamera bez izrazenih slabosti...ovo je napokon mob koji nemam zelju prodati neko malo duze vrijeme.

Mate 20 PRO ga je na papiru nadmasio u svemu, a vidjet ćemo kako to izgleda i u praksi...dok to ne vidim za mene nema dileme trenutno...novi iPhone su takodjer uz bok Noteu u svemu, ali meni su zbog iOS-a izvan konkurencije.

Zar nisu izbacili na Mati monokromatsku kameru i umjesto nje stavili wide?

N9 je definitivno liga za sebe, po funkcijama/iskoristivosti i samom hardveru. Mate 20 Pro ima potencijala ali vidit cemo oce ga iskoristiti. Nadam se da hoce jer ce onda natjerati Samsung da iduci Note pomete sve ispred sebe.

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...

Zar nisu izbacili na Mati monokromatsku kameru i umjesto nje stavili wide?

 Bome ne znam, ili sam nekaj pobrkao

Moram provjerit te informacije

Ma mislim, nema nit veze, na kraju, samo bih volio da softver ispeglaju, uklone redukciju šuma ili nek ju ponude kao opciju i ostale tvikerske gluposti neg stave opcionalno, i da vidiš onda, veliki senzor će doć do punog izražaja, pogotovo u manual modu kod fotkanja.

 

Ne znam kakva je trenutno kamera na P20P, al meni vuče na "mixed bag" nadam se da će Mate doć u startu sa boljim softverom za kameru za razliku od P20 modela.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 12:46 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Meni je AI ugasen, a probleme ne vidim tako da sigurno nije sve isto ili su i na S9+ ispravili pocetne probleme.
Prema svemu sto sam vidio do sada uključujući i nove iPhone live focus ili portrait mode mi na Noteu definitivno izgleda najbolje jer nikada ne izostavi nista sto bi trebalo ostati u fokusu dok sam na nekim usporedbama vidio da novi iPhone vrlo cesto preskoci neki dio pa mi ta funkcija koja radi na takav nacin nije interesantna...imam jednu fotku sa Note 9 gdje mi je kcer hoda po užadi (adventure park) i cak je prepoznao tu tanku užad i ostavio ju u focusu...iPhone koliko sam vidio izostavi veci predmet, a na ovome bi sigurno kiksao...bas zato mislim da je sto se tice portret mode Note 9 apsolutni broj 1 trenutno.
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Let's agree to disagree

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...

Let's agree to disagree

 

 

iPhone ima dobru kameru, tu uopce nema dileme, ali reci da je portret mode bolji nego na Note 9 nije OK jer pada na baznim stvarima...evo ovo npr.

Ovo je cak bolje radio i Xiaomi Mi Note 3...vidi ove cigle unutar svjetiljke...za mene kraj price, svaka daljnja usporedba nema smisla jer se ovimediskvalificirao...kao u auto skoli kod parkiranja kada lupis u rubnjak...tu je kraj.

 

 

13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Isto kao sto ja imam jedno 30ak pokusaja u galeriji sa N8/S9+ gdje sam probao nekoga uslikati u portret modu, pa kad sunce bljesne spali mu cijelo lice i izgubis sve detalje, sto na iPhonu ne postoji. Mozemo se dan noc raspravljati, ali meni tu nema rasprave. Rade cu gresku separacije na uhu, nego da moram paziti u kojim uvjetima slikam u portretu. A ako mi osvjetljenje nije idealno, tu Samsungov portret mod ne funkcionira najbolje, moje misljenje je da su iskljucili HDR u portret modu, jer sam pokusavao slikati fotku sa tele kamerom sa i bez HDR-a i kada HDR iskljucim dobijem isti rezultat kao na portret modu, dakle sve sto trebaju napraviti je izbaciti update da je HDR ukljucen bez obzira na mod slikanja. Sto se tice separacije, ponavljam ti, Samsung je tu korak iznad svih, iako meni nije jasno zasto bi uopce slikao sa portret modom na N9? Imas manual mode i f1.5 otvor bledne, dovoljno do dobijes solidan depth of field direktno iz senzora ako slikas close-up fotke, dok ako slikas malo kompleksnije scene, ipak treba veci senzor za tako nesto. Takoder vidim da napominjes da Lumia ima losiji dinamicki raspon od N9 i Iphona recimo. Mislim da ipak tu ima malo vise diskusije o softveru i HDR-u. Kad bi usporedio RAW fotku Lumie i recimo RAW fotku od N9, mislim da ima vise informacija kod Lumie i u svijetlijim i u tamnijim dijelovima.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo i nekih uzoraka fotki sa Pixel 3 XL...

 

https://www.dpreview.com/samples/5091061161/google-pixel-3-pixel-3-xl-sample-gallery

 

Vrlo loš edge detection, neusporediv sa ovim u Note 9.

Huawei isto jako dobro odradjuje taj dio, imao sam P20 PRO i vrhunski detektira rubove.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Baš sam gledao nekoliko testova na yt i čini mi se skoro nikakav pomak u odnosu na Pixel 2. Dok su drugi igrači značajno poboljšali kvalitetu ove godine, Google stao. Niti nema 4k 60fps video što je must za flagship ove godine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Baš sam gledao nekoliko testova na yt i čini mi se skoro nikakav pomak u odnosu na Pixel 2. Dok su drugi igrači značajno poboljšali kvalitetu ove godine, Google stao. Niti nema 4k 60fps video što je must za flagship ove godine.

 

 

Zgodno je imati 4K 60 FPS, ali ja ga recimo na Note 9 ne koristim jer losije izgleda nego 4K 30 FPS zbog stabilizacije.

Dobar je ako stojis i snimas, ali ako hodas onda ne izgleda lijepo kao na 30 FPS.

13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kada jednom probas 4K/60FPS video nema vise nazad. Imao sam ga na iP8+/X, S9+ i sad na novom iPhonu. Kako snimam video i probam se vratiti nazad na 30FPS, cak i dobijes dojam da je laggy, eto koliko te razmazi tih 60 slicica u sekund. Meni je na S9+ na 60FPS bila dobra stabilizacija i na svakom mobitelu kojeg imam iskljucim EIS jer ne volim taj jello efect koji se dobije softverskom stabilizacijom

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
6p, vs Pixel XL vs Pixel XL2 vs Pixel XL3
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

kakav je 4k video na S8? mislim na kvalitetu snimke, s cime bi ga usporedili?

 

da li je u rangu S9, Pixel 2, OP6 i slicnih uredaja, znam da snima u 30fps?

 

ako netko ima podatak u kojem bitratu snima video.

 

hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
6p, vs Pixel XL vs Pixel XL2 vs Pixel XL3

 

jel prodaje netko Nexus 6P 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kao što rekoh, 6P rastura i dalje dok je fotić u pitanju..

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Ima Ii neko koju sliku sa mi 8 sa ovom zadnjom gcam?Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...

kakav je 4k video na S8? mislim na kvalitetu snimke, s cime bi ga usporedili?

 

da li je u rangu S9, Pixel 2, OP6 i slicnih uredaja, znam da snima u 30fps?

 

ako netko ima podatak u kojem bitratu snima video.

 

hvala

 

 

Sto se videa i Samsunga tice to je OK, jos od S6 snima dobar video.

Imao sam S8+ kada je izasao i na video nisam imao primjedbe.

Kvaliteta je u rangu ovih gore sto si nabrojao.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice