AOC e2050s treperenje slike

poruka: 4
|
čitano: 3.154
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
AOC e2050sda treperenje slike

 

EDIT: greška u naslovu, monitor je zapravo AOC e2050sda, dakle podržava i DVI-D

 

Dakle, imam dotični monitor malo više od godinu dana i uglavnom sam zadovoljan, solidna kvaliteta s obzirom na cijenu. Zadnjih dana pojavio mi se iritantan problem - lako vidljivo treperenje (titranje, blinkanje) koje se posebno uočava pri prikazu tamnijih boja. 

Znam da razloga može biti više pa sam isprobavao razne stvari. Monitor podržava nekoliko frekvencija osvježivanja (60, 70, 72 i 75 Hz). Dosad je bilo postavljeno na 60Hz i sve je bilo super. Kad je počelo titrati počeo sam isprobavati druge refresh rateove i pokazalo se da na višim frekvencijama vidljivog treperenja nema, ali tada je slika malo zblurana, tj. znakovi odnosno font je malo zbluran. Malo sam čačkao po settingsima na monitoru (podešavao oštrinu, kontrast itd.) i u Clear Typeu si podesio najotpimalniji font ali i dalje to ima malčice blura i nije na razini kao što je bilo na 60Hz. Dakle, na 60Hz slika treperi a iznad toga je mutna slika; kako god okrenem ne odgovara mi pa bih stvarno volio riješit taj problem.

 

Grafička je starija i jako slaba (GeForce 8500GT) ali sumnjam da je do nje jer na drugim frekcencijama radi OK; na monitor je spojena VGA kablom koji sam dobio sa monitorom, tu je i opcija spajanja DVI kablom ali ga trenutačno nemam. Nekako ne mislim da je u pitanju kvar opreme (monitor, grafa, kabal) jer nebi radilo dobro ni pri ostalim frekvencijama.

 

Vrijedi još spomenuti da su se problemi javili kada sam se doselio u novi stan prije par tjedana. Čitao sam da struja može imati utjecaja na treperenje, kao i loše uzemljenje. Može li mi netko malo pojasniti to? Na tu granu je spojeno par žarulja, moj komp, zvučnici i router (znači nema ni 1kW trošila, grana nije baš opterećena iako i da jeste to nebi trebalo izazvati treperenje(!?!)). Utječe li kvaliteta produžnih kablova ili što?

 

Nadam se da će mi netko pomoći, hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 11:57 (Jaster_Rogue).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AOC e2050s treperenje slike

Ako je problem najviše uočljiv kod promjene tamne scene <-> svijetle scene to bi značilo da si uključio dinamički kontrast i da to trebaš isključiti.

 

Do struje bi moglo biti u slučaju da se mijenja frekvencija titranja struje, a to nije slučaj ovdje sigurno.

 

Kao prvu stvar ja bih tu promijenio kabel grafička-monitor, po mogućnosti koristio DVI kabel.

Drugo što bih napravio, zamijenio produžni na koji ti je spojen monitor, po mogućnosti nekim produžnim s prenaponskom zaštitom ili čak UPS-om.

Ako bi problem i tada ostao, dao bih monitor na servis.

Twitter: @191x7
12 godina
neaktivan
offline
Re: AOC e2050s treperenje slike

Dinamički kontrast je isključen. Ponavljam, treperenje se primjeti pri tamnim bojama što bi moglo ukazati na problem sa pozadniskim osvjetljenjem jer se treperenje slabo primjeti pri svjetlim pozadinama i bojama (kao npr. Bugov forum :D). Ali opet mi činjenica da je sve sasvim u redu na višim frekvencijama (što se titranja tiče) govori da je monitor ispravan te da ga nešto drugo koči.

 

Nabavit ću si DVI što prije pa ćemo vidjeti.

 

EDIT: i još nešto, zašto mi je zblurana slika na višim frekvencijama (koje monitor naravno podržava) te mogu li nekako taj problem riješit?

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.10.2013 23:55 (Jaster_Rogue).
12 godina
neaktivan
offline
AOC e2050s treperenje slike

Iako je prošlo dosta vremena uspio sam dijagnosticirati problem. Dakle, monitor je u potpunosti ispravan i sigurno nije do njega, nego je problem stan u kojem živim. Znači titranje ovisi o ostalim trošilima u stanu, npr. ako su upaljeni bojleri i klima onda je jako jako vidljivo, a ako su sva veća trošila isključena onda je ok ali se i dalje primjeti. Najviše se primjeti kad se upali bojler u kupaonici i klima (u istoj prostoriji gdje je i monitor), praktički odmah krene treperiti i jako je vidljivo. Da bi se dodatno uvjerio isprobao sam monitor u drugom stanu (tj. kući, ali nebitno) i sve je radilo normalno, nema titranja uopće.

Eh sad ne znam šta da radim više, nemam baš izbora iskreno ali možda mi možete pomoći. Kao što sam već napisao, monitor mi inače radi na 60Hz i slika je solidna, sve se fino vidi ali titra. Podržava i 75Hz (piše i u službenim specifikacijama) i to mi manje-više riješi titranje ali onda mi je slika malčice zblurana i tekst je teže čitati; isprobao sam sve moguće postavke na monitoru (i ručno i auto adjust), ne pomaže ni clear type. Moje pitanje glasi: hoće li slika biti oštra na 75Hz (kao što je na 60Hz) ako koristim DVI-D kabal? Guglanjem sam vidio da dosta ljudi ima taj problem sa 75Hz i najčešći odgovor je "monitor nije dizajniran da radi na 75Hz" ali zašto onda podržava 75hz? 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice