Kalibracija - Upravljanje bojama

poruka: 13
|
čitano: 10.897
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Upravljanje bojama: Postavljanje skinutog profila

.

 

Pozdrav, imam novi laptop (Acer Aspire V 17 Nitro) s Win 8. Htjela bih namjestiti upravljanja bojama na ekranu.

 

notebookcheck-a sam skinula profil (klikom na link ICC File (X-Rite i1Pro 2) dolje u području "display") koji se točno zove: "LG_Display_LP173WF4_SPF1.icm". Zatim sam ga išla postaviti u "Upravljanje bojama" sučelju kao zadani profil za ekran.

 

U prvoj kartici "Uređaji", odabrala sam jedino što se odabrati može, a to je jedan jedini "uređaj" koji imam, a to je zaslon. Nakon toga sam stavila kvačicu na "Koristi moje postavke za taj uređaj" te nakon toga dodala skinuti profil, selektirala ga i kliknula na "postavi kao zadani profil". Tom prilikom nisam zamjetila nikakvu razliku od prethodnog stanja ekrana/boja. Druga kartica u tom sučelju prikazuje "Svi profili", tu ne mogu ništa, već sam dodala skinuti profil na popis. I treća kartica je "Dodatno" i tamo sam pod prvu točku, koja je "Profil uređaja" isto stavila taj profil. Očito nešto radim krivo, čim se profil ne prihvaća kao zadani.. zašto ne vidim nikakvu razliku??

 

Evo i screencap da mi lakše možete pomoći: http://oi57.tinypic.com/i7670n.jpg

 

.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.12.2014 0:58 (Anita P).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Upravljanje bojama: Postavljanje skinutog prof

Sve dobro odrađeno... profil je jedno kalibracija drugo, ako iskalibriras moinitor npr. hardverskim kalibratorom tako iskalibriranom monitoru kreiras i spremas custom profil.

ICM je bitan u specijajziranom softveru (CS...) pri cemu na kalibriranin monitoru koristenjem ICM profila npr. printera vidis kako ce izgledati isprintana fotka, odnosno razliku gamuta, koristenih paleta boja...

Dakle cilj profila je ispravan i sto precizniji prikaz boja (npr. kod pripreme za tisak... ).

9 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

Upravo za to mi i treba, za precizan prikaz boja (za pripremu za tisak). Još nisam instalirala Adobe Paket no evo, ako znate, npr. u Illustratoru, hoće li mi automatski prikazivati boje na što precizniji način (uz pomoć ovog skinutog profila koji je sada zadani za moj ekran na laptopu) ili ću ga morati još dodatno namjestiti/odabrati u samom programu? Ne razumijem baš najbolje kako to funkcionira.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kalibracija - Upravljanje bojama

Dugo nisam u tim vodama... ukoliko nesto krivo navedem molim kolege kompetentnije za grafiku,WEB design... da me isprave!

Kolor profile postavljas u samom softveru, neki su predinstalirani, neke uvozis. Razkuj RGB (npr. Adobe RGB) koji je bitan za prikaz slike na monitoru, WEB-u, PDF-u od CMYK profila koji su bitni pri pripremi za ispis!

Bitno je da sa tiskarom striktno definiras detalje oko profila i formata koje koriste!, ovdje inzistiraj na preciziranju u detalje jer tiskare imaju svoje standarde, zamolio bi nekog od kolkega da dodatno precizira iskustva tiskarskih zahtjeva u relaciji na pripremu.

 

14 godina
odjavljen
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

Da, kao working space odabereš svoj kalibrirani profil, a kao output profil koji koristiš prilikom printa, ovdje u RH je to najčešće Fogra 27/29. Bez hardverskog kalibratora, zaboravi kalibaciju ekrana.

 
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

@Hardwhelper

Tiskare većinom traže isključivanje ICC Profila prilikom exporta. Format koji traže je high quality PDF u CMYK-u i sa spotnim bojama (ukoliko se radi o ofsetnoj tehnici tiska).

 

@alankish

Reci mi onda, ovaj profil koji sam postavila kao zadani. On je pogodan za što točno? A u softwareu za graf. pripremu trebam odabrati poseban profil kako bih što vjernije mogla vidjeti CMYK boje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Kalibracija - Upravljanje bojama
Anita P kaže...

@Hardwhelper

Tiskare većinom traže isključivanje ICC Profila prilikom exporta. Format koji traže je high quality PDF u CMYK-u i sa spotnim bojama (ukoliko se radi o ofsetnoj tehnici tiska).

 

@alankish

Reci mi onda, ovaj profil koji sam postavila kao zadani. On je pogodan za što točno? A u softwareu za graf. pripremu trebam odabrati poseban profil kako bih što vjernije mogla vidjeti CMYK boje?

Bez kalibriranog monitora, koji god da profil postaviš, ono što vidiš na ekranu uvijek će biti miljama daleko od onoga što ti izlazi na papir. Tebi treba hardverski kalibrator, ili odeš u neki foto studio ili tiskaru, što već, i zamoliš ako ti mogu tamo kalibrirati monitor. Output profil stavljaš onaj koji najčešće koristiš, kako sam rekao Fogra 27/29, a working space svoj kalibrirani profil.  Neznam koji si profil stavila za zadani, ali on niej pogodan za ništa.

9 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

Pogodan za ništa. Inčrsting. I hvala na pojašnjenju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

.. kalibratori.. svijet za sebe.

ono što možeš bez opreme (vrlo skupo, nekad npr za EZIO monitore) je kroz balans bijele ukoliko monitor dozvoljava podešavanje RGBa.. ili VGA.

koristeći npr phantone za cmyk dobit ćeš točnu boju, a dali ćeš je na monitoru vidjeti .. pogotovo na LCDu, jako teško. Neke boje čak nemoguće.

Grafičari su se nekako navikli, 'znaju' u letu što će dobiti u otisku.

normalni consumer-class monitori su dovoljno dobro podešeni, osim (već si primjetila) nabirjano zasićenje-kontrast.. 'vivid colour' i sl. jer im uopće nije cilj vjernost boja, nego utisak na gledatelja. Ista stvar tv-monitor.. na kraju se navikneš (i ispadne manje važno).

 

-inače printer-scaner-monitor su u profi grafici povezani. Možeš tako pokušavati dobiti što sličniji print-scan-ekran. Pa extended, dovoljno je promijeniti papir i već je boja drugačija.{#} ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.12.2014 15:44 (ihush).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

Ja sam navikla da mi je u tisku sve za nijansu tamnije. Imala sam već jednom problema s 90% crnom tj. sivom. Sad kad mi treba tako neka nijansa, obavezno ju smanjim na 80%.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kalibracija - Upravljanje bojama
Anita P kaže...

Ja sam navikla da mi je u tisku sve za nijansu tamnije...

to je primjer aktivnog (svjetlo s ekrana) i pasivnog, papir-reflektirano svjetlo efekta.. i razlike iz tog. Uz svjetlo u prostoriji (slabo svjetlo lošija vidljivost papira, ali monitoru prividno bolja-kontrast).

zato su grafičari prešli na feeling.. dok su brojke mada točne ponekad čudne. Kalibriranu opremu si mogu prištiti samo top firme, kod nas sve manje..

Već imaš iskustva s tim, pa se ne trebaš pretjerano brinuti, osim prvih dana dok se navikneš na ekran...

 

btw, 'zanimljivost', žene imaju više receptora za boje nego muškarci (onaj Y.kromosom), možda ti je to prednost u gledanju nijansi, možda ti postane ''mana'' jer vidiš razliku koju ja ne vidim..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

Da, nekako je lakše vjerovati svom feelingu. Ali uvijek postoji i probni otisak i ovjera istog. :P

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kalibracija - Upravljanje bojama

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2015 16:20 (cindrix2207).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice