Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.822
|
čitano: 4.454.609
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
RuskeGTT kaže...

ja neznam, ali da li samo ja ovdje sam zadovoljan trenutno sa 1440x900 i prelazim na drugi monitor, samo zato jer ovog vec imam 8g i dosadio mi...fhd je max maxeva sta zelim...a vi tu brijete o 4k i to :D kakav komp treba za to bokte :D

 nesto poput tvoga, osim graficke, tu treba minimalno r9 290/gtx 970 pa na vise!LP

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ibme74 kaže...

Prozivljavati agonije svaki puta kada se ekran zacrni na par trenutaka dok instaliras drivere zbog 300kn razlike? I don't think so 

He he, a uvijek moraš imati jedan u rezervi zato.

Stjepanj kaže...
2600kn u ED tko ose usudilp

Kladim se da nećeš otići tamo i kupiti to.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 20:48 (Valentin17).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Valentin17 kaže...
ibme74 kaže...

Prozivljavati agonije svaki puta kada se ekran zacrni na par trenutaka dok instaliras drivere zbog 300kn razlike? I don't think so 

He he, a uvijek moraš imati jedan u rezervi zato.

Pa i imam, dobar stari vjerni CRT ibm e74 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:25 (ibme74).
16 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...

Neznam dali ste vidjeli no 4k je postao nikad jeftiniji, preskupi 1440p monitori su jednostavno mrtvi!

https://www.protis.hr/products/details/lg-27-led-ips-27ud58-4k-hdmi-dp/116079

2900k za odlican ips 4k!

 

2600kn u ED tko ose usudilp

Da riješim jednu dilemu. Da li je igranje u FHD rezoluciji na ovom 27" 4K monitoru jednako ugodno igranju u FHD rezoluciji na nativnom FHD monitoru?

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Ne, mutnilo zesce, ista situacija kao i kad i na 1080p smanjujes rezoluciju...
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

Da imam para odma bi uzeo ovog LG-a... Nije jednako, oštrije mora biti i to jako  1920*1080 na 24"=93 PPI dok 3840*2160 na 27"= 163. Em, veći ekran em pun k oštrije!

 

Totalno krivo razumio tvoj post, sorry. Za to bi trebalo 24" na 4k da bi dobio "normalni" prikaz iako 2 frenda mi kažu da kad oni postave fullHD rezu na svojim 1440 monitorima da im sve izgleda Ok tj normalno... Ne znam, nema mi smisla al dobro...

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 8:50 (skank666).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...
Ne, mutnilo zesce, ista situacija kao i kad i na 1080p smanjujes rezoluciju...

Zasto bi bilo mutno kad tocno 4 piksela prikazuju jedan piksel na 1080p, nema potrebe za nikakvim tehnikama koje bi izazvale mutnilo...

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 8:57 (ansha).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...

Zasto bi bilo mutno kad tocno 4 piksela prikazuju jedan piksel na 1080p, nema potrebe za nikakvim tehnikama koje bi izazvale mutnilo...

 Ja sam bio shvatio da za to mora biti 24"? Ne znam pa pitam.

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again
16 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...
Stjepanj kaže...
Ne, mutnilo zesce, ista situacija kao i kad i na 1080p smanjujes rezoluciju...

Zasto bi bilo mutno kad tocno 4 piksela prikazuju jedan piksel na 1080p, nema potrebe za nikakvim tehnikama koje bi izazvale mutnilo...

Zato sam i pitao, nema mi logike da na monitoru iste dijagonale, 27" FHD vs 27" 4K, ovaj 4K nema mogućnost bezbolnog prikazivanja FHD rezolucije. Ali opet ja o monitorima veze nemam

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
13 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

hmm ja sam stekao dojam da kad se skalira , prikaz djeluje jos ostrije nego nativno. sad neznam kak je u win10 ali na osx sam stavio da 2560x1440 prikazuje kao 1920x1080 ili 1600x1200 u HiDP modu i tada mi djeluje ostrije nego u nativnoj rezoluciji. 

zeznuo sam se sto nisam uzeo 4K monitor tad bi bilo jos bolje i jednostavnije jer za hardver je lakse skalirat sa 4k na 1080p.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Konjich kaže...

 Nemoj si uzimat 25'' ultrawide, to ti je stvarno premalo.

12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Prince-Artas kaže...
ansha kaže...
Stjepanj kaže...
Ne, mutnilo zesce, ista situacija kao i kad i na 1080p smanjujes rezoluciju...

Zasto bi bilo mutno kad tocno 4 piksela prikazuju jedan piksel na 1080p, nema potrebe za nikakvim tehnikama koje bi izazvale mutnilo...

Zato sam i pitao, nema mi logike da na monitoru iste dijagonale, 27" FHD vs 27" 4K, ovaj 4K nema mogućnost bezbolnog prikazivanja FHD rezolucije. Ali opet ja o monitorima veze nemam

 Pa to sam i ja brijao da ce biti tako dok se nisam i sam uvjerio, manja rezolucija od nativne "zamucuje" sliku!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
7 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Inače, onaj LG u protisovoj ponudi nije LG sa slike, sa slike je skuplja verzija tog monitora, tj te serije. Taj od protisa je identičan onom od 2600 na edigitalu kakvoga i ja imam :)

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Evo, jedan kratki tekst za one koji razmišljaju o UltraWide (21:9) monitorima.

 

Kad počnete sa gledanjem ponuda, nemojte gledati dijagonalu, jer ste vjerojatno naučeni na omjere slike s klasičnih 16:9, 16:10 ili čak 4:3 monitora i televizora.

I onda vam dijagonale 25", 29" a pogotovo  34 i 35" izgledaju jako veliko. Što nije istina.

 

Tako da npr, ako mislite prelaziti s 21" 16:9 monitora na 25" ultrawide, vi ste zapravo na gubitku (u visinu)!

Ili ako prelazite s 24" na 29" UltraWide, također gubite dosta visine!

 

Evo vam usporedbe:

25" UW je visok kao 20" 16:9 monitor.

http://displaywars.com/25-inch-21x9-vs-20-inch-16x9

 

29" UW je visok kao 23" 16:9

http://displaywars.com/29-inch-21x9-vs-23-inch-16x9

 

I za kraj: 34" UW je visok kao standardni 27" 16:9 monitor.

http://displaywars.com/34-inch-21x9-vs-27-inch-16x9

 

Naravno, monitori su dosta veći u širinu.

 

I dosta često pitanje, dal će u igrama biti slika odrezana gore dolje, ili će sve biti izduljeno.

Ne, ako je igra pravilno napravljena, onda igra izgleda potpuno isto, samo u širinu vidite dosta više!

Odličan legit cheat u FPS-ima

 
 

 

Ali ako je igra starija pa nisu razmišljali o drugačijim omjerima, onda je vrijeme da posjetite ovu stranicu:

http://www.wsgf.org/

Ili program koji u sebi ima ultrawide patch za velik broj igara:

https://www.flawlesswidescreen.org/

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 22:35 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Jimmy Lenard kaže...

Kupio sam danas monitori polovan i imam problem.
Kada ga uključim radi 2 sec i onda nestane slika i opet ga isključim pa uključim i radi 2 sec i nestane slika ponovo.

Odma sam ga zvao i kaže da je kod njega radio normalno na vga.
E sada, ja nemam vga kablo,a i koje sam sreće, niko od komšija nema. Mene zanima, dok ne nađem vga kablo,da li je moguće da zbog kabla ili dvi izlaza ne radi kako treba ili me ovaj zavlači ?

 Zavlaci te, tipican problem kvara invertera ili kondića, upali monitor i kad nestane slika uzmi lampu i posvijetli u monitor i vidjet češ ikone, popravak ako nesto znas o lemljenju, cca 30-50 kn, lp

16 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...

 Pa to sam i ja brijao da ce biti tako dok se nisam i sam uvjerio, manja rezolucija od nativne "zamucuje" sliku!lp

 Uf sad si me dotukao, ništa od 4K ekrana osim ako se ne pojavi neki koji skalira FHD savršeno.

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Prince-Artas kaže...

 Uf sad si me dotukao, ništa od 4K ekrana osim ako se ne pojavi neki koji skalira FHD savršeno.

 onda ces se nacekati, mozda do tamo nekog 8k na 27"!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

za 27'' idealno je 1440p 4k je previse

a kako win 10 ne skalira predobro

ne ispalti se

ovaj moj ACER PREDATOR 27'' sa 1440p je taman mjera

a i G-SYNC + 165 HZ

samo da je skup je

Samsung S6 Edge+
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 19:00 (pasko).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
Stjepanj kaže...

 Pa to sam i ja brijao da ce biti tako dok se nisam i sam uvjerio, manja rezolucija od nativne "zamucuje" sliku!lp

 Ček, ček... Ovo gore nije istina:

https://linustechtips.com/main/topic/290013-my-experience-gaming-1080p-on-4k-monitor/

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2587827/1080p-uhd.html

https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/392184522704245238

 

Izgleda da je fora da se mora, u slučaju da se igra 1080 na 4k monitoru , treba iskljućit skaliranje... Nema smisla da bude mutno al opet nisam nikad vidio pa ne mogu o tome pričat iz iskustva...

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
skank666 kaže...
Stjepanj kaže...

 Pa to sam i ja brijao da ce biti tako dok se nisam i sam uvjerio, manja rezolucija od nativne "zamucuje" sliku!lp

 Ček, ček... Ovo gore nije istina:

https://linustechtips.com/main/topic/290013-my-experience-gaming-1080p-on-4k-monitor/

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2587827/1080p-uhd.html

https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/392184522704245238

 

Izgleda da je fora da se mora, u slučaju da se igra 1080 na 4k monitoru , treba iskljućit skaliranje... Nema smisla da bude mutno al opet nisam nikad vidio pa ne mogu o tome pričat iz iskustva...

 sta tocno nije istina?, ljepo ti i u tim linkovima pise da je mutno...jel vama treba crtati? 2k razvucen na 4k displeju nemoze nikako biti cisto i ostro kao na nativnom 2k! u igrama je stvar 2x gora jer si do prije 5 sek buljio u 4k sliku...nemozete imati i ovce i novce pobogu!

evo bas uplodao par slikica na 8k

https://flic.kr/s/aHskPNrVth

lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti

Mutno dok se ne isključi skaliranje... I pričamo o 1080 ne 2k - za to mi je jasno da će biti mutno

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 21:06 (skank666).
12 godina
protjeran
offline
Koji monitor kupiti

pod 2k se valjda misli na (1920x1080)!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
Occasionally, 1080p (Full HD or FHD) has been included into the 2K resolution definition. Although 1920x1080 could be considered as having a horizontal resolution of approximately 2,000 pixels, most media, including web content and books on video production, cinema references and definitions, define 1080p and 2K resolutions as separate definitions and not the same.

Although 1080p has the same vertical resolution as DCI 2K resolutions (1080 pixels), it has a smaller horizontal resolution below the range of 2K resolution formats.

According to official reference material, DCI and industry standards do not officially recognize 1080p as a 2K resolution in literature concerning 2K and 4K resolution.

Meni je svejedno al ovi tako ne kazu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/2K_resolution
Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Ja mislim da ovde 90% ljudi ovako to gleda

 

1080p = Full HD

1440p = 2K

2160p = 4K

 

i to je to

Samsung S6 Edge+
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 10:25 (pasko).
Moj PC  
9 2 hvala 0
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Hvala ljudi svima na savjetima i odgovorima.

 

Naime, zadnji puta sam odustao od kupovine monitora bas zbog drame oko IPS-a, AMVA i sl. te sam zavrsio s novom MBO; hladnjakom za CPU i dodatnim hardom. :)

 

Sada je doslo vrijeme da moj TN ode u mirovinu tj. darovati cu ga klincima za skolu u kojoj radi bolja polovica (gdje im budem i sklapao cijelo racunalo...uz sve one "pametne" skole, neke evo nemaju ni najobicniji komp, a druge stvari mi je neugodno i spominjati...sramota).

 

Izbor je pao na vise puta spominjani BenQ EW2750ZL (ako je AMVA u pitanju), dok se kod IPS-a dvoumim izmedu Dell SE2717H i Samsung S27F350FHU.

 

Navedeni BenQ mi izgleda ok, one glossy stvari mi ne smetaju kada ih ne vidim, no inace sam glossy hejter u svakom pogledu (pogotovo kod npr. tipkovnica).

 

Trenutno ga navedenog BenQ modela nema u ADM-u pa sam ga nasao u Svijet medija.

 

24" sam definitivno izbacio iz svega ovoga, nema mi smisla, a i koliko sam vidio 1920x1080 ce mi biti ok na 27".

 

Iskreno, sve ostalo sto se tice hardveraja mi je totalno lako kupiti, no uvijek su mi problem monitori (prvenstveno jer nisam u mogucnosti sam vidjeti kako koji model radi ili jedan pored drugoga (minus malog grada te se jos tesko prilagodavam zivotu u takvom gradu)).

Zbog tih minusa se oslanjam na savjete usera tj. vas. Recenzijama bas ne vjerujem posto znam i sam (kao i vecina nas) kako se pise vecina recenzija (ima li netko ok web stranicu s nekim, nazovimo ih "realnim" recenzijama monitora i gdje bi mogao vidjeti ova tri modela?).

 

Da sam siguran kako cu dobiti ok panel, odmah bi uzeo recimo Dell SE2717H ili Samsung S27F350FHU, ali ako panel ne bude dobar, imati cu samo kemijanje i probleme oko vracanja.

Dell mi je prije uvijek bio ok, ali ovo sto sada rade je katastrofa, no mislim da to nije problem toliko do njih, koliko do same tehnologije izrade panela (ima svoje pozitivne, a i negativne strane).

 

Navedeni BenQ mi je neki "zicer", nije da sam presretan sto bi uzeo AMVA, ali bolje i AMVA od loseg IPS-a.

 

Koja drama. :)

 

Na kraju cu opet zavrsiti s SSD-om i zamjenom hardova te opet monitor staviti sa strane! LOL Sala! :)

 

Hvala ekipa!

 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
win32 kaže...

Hvala ljudi svima na savjetima i odgovorima.

 

Naime, zadnji puta sam odustao od kupovine monitora bas zbog drame oko IPS-a, AMVA i sl. te sam zavrsio s novom MBO; hladnjakom za CPU i dodatnim hardom. :)

 

Sada je doslo vrijeme da moj TN ode u mirovinu tj. darovati cu ga klincima za skolu u kojoj radi bolja polovica (gdje im budem i sklapao cijelo racunalo...uz sve one "pametne" skole, neke evo nemaju ni najobicniji komp, a druge stvari mi je neugodno i spominjati...sramota).

 

Izbor je pao na vise puta spominjani BenQ EW2750ZL (ako je AMVA u pitanju), dok se kod IPS-a dvoumim izmedu Dell SE2717H i Samsung S27F350FHU.

 

Navedeni BenQ mi izgleda ok, one glossy stvari mi ne smetaju kada ih ne vidim, no inace sam glossy hejter u svakom pogledu (pogotovo kod npr. tipkovnica).

 


 

Hvala ekipa!

 

 

Ne taj model, izaberi novi model nakrcan friškim dodatnim tehnikalijama točnije Benq EW2775ZH

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=273&jumpto=5233331&sort=asc&view=flat

 

https://www.nabava.net/monitori__90/benq-monitor-ew2775zh-led-27__24704531

10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Imam 2 AMVA monitora doma, jedan u rangu 1500kn, jedan u rangu 900kn. Onaj famozni blackcrush se pojavljuje samo i jedino u slucaju sitnih sivih detalja ili teksta na crnoj podlozi, znaci siva i jedino siva kada je u tankim linijama se malo gubi brzim skrolanjem, npr. na BeQuietovim stranicama u opisu nekih proizvoda. U igrama jos nisam primjetio. Veca prednost u odnosu na tu manu je da je crna tolko dobra da kada je samo crna u pozadini ne znas je li monitor ugasen ili upaljen. Nemam pojma zakaj su neki zabrijali da je AMVA sranje, ali i da je superiorna. Po meni je obicna konkurencija IPSu pa biraj kaj ti se vise svidja. Da IPS nema mana, ne bih nist napisao. Ovako ti je zbrajanje pluseva i minusa.

 

Ja bih za te pare kupio (jer ima FreeSync i legit ide do 72Hz bez OCanja) https://edigital.hr/monitor/samsung-lc27f398-27-zakrivljen-led-monitor-p445613 i zbrusio tu glossy plastiku: 

Kaj se BenQa tice imas jos i malo noviji EW2775ZH, ali sa manje informacija. Do nedavno je ED imao i Samsung LC27F581 sa vrlo dobrim, mozda i najboljim VA panelom preko 100% sRGB itd., ali su skuzili da su stavili prejeftinu cijenu (1900kn) pa su stavili kolko kosta i vani (300 eura, tamo se zove C27F581 i ne znam koja je razlika naspram C27591). Za multimediju ces tesko fulati, ali ako radis puno u npr. Excelu ili sl. ti se zakrivljenost ili mozda prenizak DPI nece svidjeti. Kaj se tice 24" valja spomenuti Dell P2416D i BenQ BL2420PT, oba sa IPS, 1440p i okretnim cvrstim stalkom za 2K kn.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 22:19 (The_Fichek).
11 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
The_Fichek kaže...

Imam 2 AMVA monitora doma, jedan u rangu 1500kn, jedan u rangu 900kn. Onaj famozni blackcrush se pojavljuje samo i jedino u slucaju sitnih sivih detalja ili teksta na crnoj podlozi...

 zanimljivo da sam baš nekidan skužio na nekom lg monitoru u firmi upravo taj famozni blackcrush u spomenutim uvjetima, a monitor je tn

poslije sam isprobao istu stvar doma na amva panelu i stvar je daleko manje izražena

 

pa sad budi pametan

10 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Zato sto je AMVA ustvari panel izmedju TN i IPS po tehnologiji, ali po bojama je daleko blize IPSu. Black crush je mana koja se naslijedila od TN i tesko je se rjesit. Kako got bilo, po meni nije tako bitno jer: 1) tekst uglavnom ne dolazi u tom obliku 2) kad brzo skrolas tekst znaci da ti taj tekst i nije tolko bitan 3) tesko se primjeti u igri kada postoji sansa da se pojavi jer je previse boja i detalja.

 

Razlog zbog kojeg sam isao na AMVA, a ne IPS jer je radi te crne i manjeg backlight bleeda meni bolji po noci i tamnom okruzenju od IPS, pogotovo jer puno vremena nosim leće pa me bilokakvo blještavilo zna iziritirati. Dobro se sjecam da je Dell P2414H imao lijepo vidljiv backlight bleed u kutevima, a i ovaj semi glossy premaz ekrana je milina naspram hard matte Dell P serije ili nekih drugih monitora. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 22:44 (The_Fichek).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice