LED vs LCD monitor

poruka: 23
|
čitano: 38.472
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

Poštovani forumaši kao što u naslovu piše, koja je razlika između ove dvi vrste monitora i koji je bolji?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
LED vs LCD monitor

Kruske vs Jabuke.

 

 

LED je osvjetljenje kakvo se koristi kod nekih LCD monitora.

LCD je tehnologija na kojoj su bazirani svi noviji ekrani.

 

 

LED osvjetljenje u usporedbi sa klasicnim nudi jace boje, tanji ekran, nesto vece zagrijavanje, manju potrosnju i kod jeftinijih monitora bleed effect.

- Psiho246
Moj PC  
8 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor
Oseka kaže...

Poštovani forumaši kao što u naslovu piše, koja je razlika između ove dvi vrste monitora i koji je bolji?

U pozadinskom osvjetljenju.

 

Naime, i jedni i drugi su LCD monitori.

 

Naziv LED monitori se uglavnom odnosi na LCD monitore sa LED pozadinskim osvjetljenjem, dok se pod LCD uglavnom misli na "stare" LCD monitore sa CCFL pozadinskim osvjetljenjem. U biti kod "LED monitora" se radi o marketinski skovanom nazivu koji bas i nemaju previse smisla jer je i LED monitor zapravo LCD monitor, ali eto bio je potreban nekakav buzzword kako bi raja dodatno obratila pozornost na "nove" monitore.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
14 godina
offline
Re: LED vs LCD monitor
Psiho246 kaže...

Kruske vs Jabuke.

 

 

LED je osvjetljenje kakvo se koristi kod nekih LCD monitora.

LCD je tehnologija na kojoj su bazirani svi noviji ekrani.

 

 

LED osvjetljenje u usporedbi sa klasicnim nudi jace boje, tanji ekran, nesto vece zagrijavanje, manju potrosnju i kod jeftinijih monitora bleed effect.

typo ili sam ja nesto krivo mislio?

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
16 godina
offline
Re: LED vs LCD monitor
power_user kaže...
Psiho246 kaže...

Kruske vs Jabuke.

 

 

LED je osvjetljenje kakvo se koristi kod nekih LCD monitora.

LCD je tehnologija na kojoj su bazirani svi noviji ekrani.

 

 

LED osvjetljenje u usporedbi sa klasicnim nudi jace boje, tanji ekran, nesto vece zagrijavanje, manju potrosnju i kod jeftinijih monitora bleed effect.

typo ili sam ja nesto krivo mislio?

Evo bas sad i ja provjeravam sto sam napisao i izgleda da smo oboje u pravu, s tim da si ti vise u pravu. {#}

 

U principu LED osvjetljenje se manje grije, ali kako sam ja tek nedavno presao na novi LED monitor, primjetio sam da je dosta vise zagrijan od starog monitora.

 

Sada kako je to moguce ako je LED u pitanji koji bi se trebao manje grijati?

 

Ja samo nagadam da je to zato sto je taj monitor kojeg sada imam cca. 3x tanji od starijeg, sto vjerojatno smanjuje povrsinu preko koje se toplina siri pa se monitor vise zagrijava.

 

Barem ja tako zakljucujem logikom, ali mozda je nesto drugo posrijedi. Ipak prosli monitor nije bio fullHD niti sa IPS matricom, a mozda je bas do matrice stvar...ne znam.

- Psiho246
12 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

I na kraju sto mi mozete reci, koji je bolji?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor
Oseka kaže...

I na kraju sto mi mozete reci, koji je bolji?

Gledaj matricu a ne pozadinsko osvjetljenje.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
13 godina
offline
Re: LED vs LCD monitor
Oseka kaže...

I na kraju sto mi mozete reci, koji je bolji?

Gledaj da ti monitor ima IPS matricu, to je mnogo bitnije od same LED tehnologije osvjetljenja.Evo par jeftinijih IPS monitora sa LED osvjetljenjem u nas.

KLIK1

KLIK2

KLIK3

 

EDIT: IPS (In-Plane Switching ) matrica je posebna matrica TFT zaslona razvijena u tvrtji Hitachi 1996. Godine s ciljem da riješi nekoliko nedostataka TN-matrica u to vrijeme. Prije svega uskog kuta gledanja i loše reprodukcije boja. IPS zasloni imaju kratko vrijeme reakcije i optimalnu strukturu za prijenos velike količine signala velikom brzinom, bez gubitka podataka. Oni zbog toga pružaju jasnu sliku i stabilno vrijeme odziva. Pored toga IPS zasloni prikazuju točne i konzistentne boje pod bilo kojim kutem gledanja. U usporedbi s normalnim zaslonima, IPS zasloni su do dvadeset puta bolji u usporednim promjenama gama pomaka. Također, prikaz boja nije osjetljiv na dodir – kada korisnik dotakne zaslon, nema pomaka boje.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.4.2012 19:27 (zoharbizo).
16 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

Ko što rekoše ljudovi gori ti LED monitori i TV-i šta se prodaju kao tobožnji "LED" su u biti LCD jer se slika generira pomoću LCD tehnologije, jedina razlika od ostalih LCD-a je što imaju drugu vrstu pozadinske rasvjete, koja je potrebna svim LCD-ima, a rasvjeta pomoću LED-ica ima par prednosti u odnosu na prijašnje, međutim sve su to male razlike i sve mane LCD tehnologije koje postoje od njenog nastanka su još tu (samo u malo manjoj mjeri). Većinu tih mana bi trebao riješiti dolazak pravih LED monitora i TV-a (tj. OLED / AMOLED) ali takvi TV-i trenutačno koštaju hiljade dolara a monitori ne znam jel i postoje, a osim toga ta tehnologija se treba još razviti jer zasad ima neprihvatljivo kratak rok trajanja, tako da će trebati pričekati još bar nekoliko godina na to.

Što se tvoje kupovine tiče odredi svoj cjenovni rang i onda pogledaj recenzije par popularnijih lako nabavljivih monitora u tom cjenovnom rangu pa onda odluči.

 

 

zoharbizo kaže...

EDIT: IPS (In-Plane Switching ) matrica je posebna matrica TFT zaslona razvijena u tvrtji Hitachi 1996. Godine s ciljem da riješi nekoliko nedostataka TN-matrica u to vrijeme. Prije svega uskog kuta gledanja i loše reprodukcije boja. IPS zasloni imaju kratko vrijeme reakcije i optimalnu strukturu za prijenos velike količine signala velikom brzinom, bez gubitka podataka. Oni zbog toga pružaju jasnu sliku i stabilno vrijeme odziva. Pored toga IPS zasloni prikazuju točne i konzistentne boje pod bilo kojim kutem gledanja. U usporedbi s normalnim zaslonima, IPS zasloni su do dvadeset puta bolji u usporednim promjenama gama pomaka. Također, prikaz boja nije osjetljiv na dodir – kada korisnik dotakne zaslon, nema pomaka boje. To zaslone s IPS matricom čini prikladnim za izradu zaslona osjetljivih na dodir.

 

Sve je to fino međutim ni u jednom LCD ekranu, ni najboljem i najskupljem kojeg sam ja ikad vidio, nije 100% uklonjen problem kuta gledanja (fading svjetloće ili promjena boje sa kutem gledanja), pogotovo vertikalni (horizontalni su skoro idealni), samo su značajno poboljšani.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.4.2012 19:36 (Enkidu).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
LED vs LCD monitor

Neznam za tebe ali meni je osobno svaki pomak u tome korak prema naprijed.Dakle zasto ne ubosti IPS LED monitor sa hrpom ulaza pored obicnih LCD-ova, ako znas za ovo sve.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.4.2012 19:39 (zoharbizo).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
LED vs LCD monitor

off topic pitanje( da ne otvaram novu temu).

Zanima me jel mogu uzeti 23" LED monitor, koji ću koristiti na 60 cm udaljenosti, da mi nebi naštetio očima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor
sveupitni kaže...

off topic pitanje( da ne otvaram novu temu).

Zanima me jel mogu uzeti 23" LED monitor, koji ću koristiti na 60 cm udaljenosti, da mi nebi naštetio očima?

Da, bez brige. Ti strahovi o oštećenju očiju su bili donekle utemeljeni u vrijeme starih CRT monitora zbog njihovog izraženijeg treperenja i ponekad niske rezolucije i manje oštrine; danas bi se trebao pomučiti uopće naći takav monitor...

 

14 godina
offline
Re: LED vs LCD monitor
sveupitni kaže...

off topic pitanje( da ne otvaram novu temu).

Zanima me jel mogu uzeti 23" LED monitor, koji ću koristiti na 60 cm udaljenosti, da mi nebi naštetio očima?

Bez brige, ja sam imao par tjedana 32" TV na nekih 35-40cm bez da sam išta osjetio, a 23" na pola metra koristim vec godinu dana,

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
15 godina
offline
LED vs LCD monitor

neznam za vas ali ja ne vidim nikakvu razliku. imam led tv i obicni i ne vidim razliku. prilikom kupovine monitora za komp odlucio sam se za klasični jer je bio iste cijene ali veče dijagonale i rezolucije. uzeo sam Acer G245H

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: LED vs LCD monitor
Lord_Marko kaže...

neznam za vas ali ja ne vidim nikakvu razliku. imam led tv i obicni i ne vidim razliku. prilikom kupovine monitora za komp odlucio sam se za klasični jer je bio iste cijene ali veče dijagonale i rezolucije. uzeo sam Acer G245H

Razlika je samo u osvjetljenju(LED se manje grije, brže pali, manje troši...), a razlika u slici se vidi tek na onim najboljim modelima, i to večim djelom nije samo zato što su LED nego jer su bolji paneli. Sve je to marketing

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
16 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor
DigiMagic kaže...
sveupitni kaže...

off topic pitanje( da ne otvaram novu temu).

Zanima me jel mogu uzeti 23" LED monitor, koji ću koristiti na 60 cm udaljenosti, da mi nebi naštetio očima?

Da, bez brige. Ti strahovi o oštećenju očiju su bili donekle utemeljeni u vrijeme starih CRT monitora zbog njihovog izraženijeg treperenja i ponekad niske rezolucije i manje oštrine; danas bi se trebao pomučiti uopće naći takav monitor...

 

 

Utemeljen je strah o oštećenju očiju za bilo koji monitor u bilo kojoj tehnologiji, ovisno o genetici gledatelja, udaljenosti od monitora, svjetloći, okolini, boji i promjenljivosti sadržaja prikazanog na ekranu.

Najgore je dugotrajno buljenje u crna slova na sjajnoj bijeloj pozadini, kao kad surfaš.

Mene recimo zabole oči nakon par sati toga, moj brat ima drukčiju genetiku pa ga ne zabole nikad bez obzira na trajanje.

A ni novine i knjige nisu super za oči, opet crna slova i bijela pozadina i fiksna udaljenost, iako su umjetni ekrani koji svijetle gori.

Za oči je najzdravija promjena boja, rasvjete i pogotovo fokalne udaljenosti, kao što bi radio da se hodaš kroz šumu kao što je prirodno ljudima, tj. stalno mičeš pogled sa jedne stvari na drugu, na vrlo različitim udaljenostima i različitih boja.

Buljenje u bilo kakav objekt blizu očiju (0.5m do 2m) poduže vrijeme dugoročno izaziva miopiju ko je genetski sklon tome... Sad jasno loše i primitivne display tehnologije to znatno pogoršavaju, kao i loše namješten monitor novije tehnologije.

Btw ja kad mi se umore oči izađem na balkon pa gledam drveće, ptice i aute u daljini. Recimo par minuta na svakih uru vrimena kad postane potrebno (obično nakon dugotrajnog rada na kompjuteru).

14 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

Ja primječujem razliku između CCFL i LED osvjetljenja!

E sad, da sam još radio i na monitoru sa IPS matricom...

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

...

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.4.2012 20:26 (Oseka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

ovako, trazim monitor koji cu uzet, i zanima me par stvari oko toga

buduci da dosta vremena provodim za ekranom, bitno mi je da bude blag prema ocima, da ne umara itd

uzeo bi nesto izmedju 20 i 22 inca, cijena nije problem

koristio bi ga za citanje, i povremeno igranje, svakako naglasak na citanje texta

evo sto me zanima

prvo, jel netko ima iskustva sa PLS matricom? samsung tvrdi da daje vecu svjetlinu i siri kut gledanja od IPSa, i opcenito bolju sliku

drugo, dvojim oko tipa pozadinskog osvjetljenja; LED ili C(H)CFL, ovdje stvarno nemam nikakva iskustva

trece, koliko vidim odziv vecini novih samsungovih monitora je 5 ms, dok ja imam samsung LCD star 5 godina sa odzivom 2 ms; ne znam zasto sada vec sve ne rade sa odzivom 2 ms, ili barem one za koje tvrde da su za igranje, i kako kazu imaju "fast reponse time" od 5 ms (neprimjetna razlika?)

za sad toliko, bilokakva iskustva ili konstruktivne primjedbe su dobrodosle :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.7.2012 18:41 (Gammaray).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor

Kad sam vidio ovaj naslov prvo što sam pomislio je da su se led pozadinsko osvjetljenje i lcd monitor potukli :P eh ni dan danas ljudi neznaju šta je LED

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor

Ovako,prvo da razjasnimo osnovnu razliku između lcd i led osvjetljenje monitora! Lcd monitor ima otraga 2 neonske lampe koje daju potrebnu svjetlost,mana im je slabiji kontrast što se tiče slike a još veći problem bi bio što ona radi na 50 hz i upravo toliko puta se upali i ugasi u jednoj sekundi što možemo vidjeti pogledamo li u uredima osvjetljenje,na krajevima neonskih cijevi se vidi titranje. To uništava oči puno više od LED osvjetljenja jer je kontinuirano i nema titranja. Kod LED osvjetljenja imamo izraženiju crnu i bijelu boju jer diode kad je potrebno pojačaju ili smanje osvjetljenje i samim time je kontrast puno veći nego kod LCD ekrana. Što se tiče same prujekcije slike tu je stvar potpuno ista postoji matrica sa tekućim kristalom koje se pomiče i tako dobivamo sliku. E sad kad smo kod odaziva tu se prodaje topla voda jer sam imao lcd monitor sa 25 ms odaziva i nisam vidio nikakve duhove ili sjene po ekranu ma koliko god se pričalo o tome.

11 godina
neaktivan
offline
LED vs LCD monitor
Molim pomoć .koji je bolji TV.SONY KDL-32EX340B ili PHILIPS 32PFL3017H/12. Sony je LED dok Philips nije.medjutim Philips ima bolju rezoluciju.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: LED vs LCD monitor

Čitam da Philips serija 3xxx nije baš omiljena, pitanje što vam je bitno, rezolucija, podrška za formate, isključivo kvaliteta slike itd.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice