Zaštita za oči

poruka: 26
|
čitano: 25.704
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
protjeran
offline
Zaštita za oči

Ovako pitanje. Pošto puno vremena provodim pred računalom, zanima me da li postoji nekakva vrsta zaštitte za oči, npr da se zakvači za monitor i filtrira, i gdje bi se to moglo nabaviti? Neznam kako se to točno zove., nadam se da znate na što mislim Hvala

 

Također, još jedno pitanje. Kakve su cijene onih "kompjutorskih" naočala, da li ih pokriva zdravstveno i da li to što pomaže uopće?

 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

Zdravstveno ne pokriva ni one koje ti trebaju xD Imaju,koštaju oko 100€ i čini mi se da je forumaš otvorio temu o njima te je najbliža trgovina u sloveniji...Čovjek koji radi za pc-em trepne 6 puta u minuti,a normalno je 20 puta,to je najveći uzrok gubitka vida na računalu...

Izvan WC-a ne trpim druženje s govnima...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zaštita za oči

Ti filteri su korisni jedino ako imaš CRT monitor star 15ak godina. Vjerojatno nemaš pa...

 

Najbolja zaštita za oči je kvalitetan, dobro podešen LCD monitor (idealno bi bilo na 120hz), pravilno osvjetljenje u prostoriji (da monitor nije jedini/najjači izvor svjetla) i razumna udaljenost od ekrana (metar). I ne piljiti 6h u komadu, rađe 2 sata pa pauza od 10-15min (ne gledat tada u mobitel ili TV, fokusiraj pogled na nešto udaljeno). Zelena boja pomaže.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
7kunac kaže...

Zdravstveno ne pokriva ni one koje ti trebaju xD Imaju,koštaju oko 100€ i čini mi se da je forumaš otvorio temu o njima te je najbliža trgovina u sloveniji...Čovjek koji radi za pc-em trepne 6 puta u minuti,a normalno je 20 puta,to je najveći uzrok gubitka vida na računalu...

Da toga nema kod nas? Nigdje?  Ma ja vidim savršeno, no imam epilepsiju, znam da takve nekakve naočale mi nebi iskorjenile bolest, ali bi svakako pomogle kod zamora očiju (nadam se).

 

A što je sa ovim filterima što se zakvače za monitor? Gdje to ima, koliko $ i da li pomaže?

 

Edit.Sad sam tek vidio prethodni post, kako da ga namjestim na 120? 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 13:30 (KonorKenvej).
11 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

Odi u ljekarnu i uzmi onaj besplatan časopis ''zdravlje'' ili tako nešto...U ovom broju ti je bilo o vidu na računalu....

Izvan WC-a ne trpim druženje s govnima...
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

Kao što je kolega rekao,filteri su za CRT monitore...čini mi se da su plave boje

Izvan WC-a ne trpim druženje s govnima...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zaštita za oči
KonorKenvej kaže...
Edit.Sad sam tek vidio prethodni post, kako da ga namjestim na 120? 

Ako ne podržava, nikako. Drži ga onda na 75 (ako je moguće) na nekoj normalnoj rezoluciji (obično max rezolucija nije podržana na više od 60hz). To ti je sve u Display Properties.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
Sum_of_all_fears kaže...
KonorKenvej kaže...
Edit.Sad sam tek vidio prethodni post, kako da ga namjestim na 120? 

Ako ne podržava, nikako. Drži ga onda na 75 (ako je moguće) na nekoj normalnoj rezoluciji (obično max rezolucija nije podržana na više od 60hz). To ti je sve u Display Properties.

A što ti kažeš? Da li ove "kompjutorske naočale" išta pomažu?  Usput neznam da li podržava monitor 120, niti gdje to provjeriti i promjeniti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 13:34 (KonorKenvej).
16 godina
offline
Zaštita za oči

60Hz, 75Hz, 120Hz, 1 mil Hz. Na LCDu je tak svejedno jer je na LCDu slika statična. Probaj mobitelom uslikati LCD i CRT pa ćeš vidjet o čem pričam. Na LCDu slika ne treperi.

 

Dakle, ukoliko se ne radi o igrama ili brzom videu (tipa nogometna utakmica) nego o običnom radu na monitoru frekvencija osvježavanja nema nikakve veze s kvalitetom prikaza, a još manje s naprezanjem očiju. Na LCD monitoru naravno, kod CRTa se itekako osjeti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 18:27 (lllnuclearlll).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Zaštita za oči

nedavno je bila tema o cvikama kojje štite vid ispred monitora..

Riječ je o Gunnaricama...

 

http://www.gunnars.com/

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

Vjeruj mi stvar koja ce ti najviše pomoći s zdravljem očiju i ugodnosti pri dugotrajnom radu je kvalitetan monitor. Obavezno ips matrica i obavezno ga podesit pravilno u odnosu na osvjetljenje u sobi. 

Otkad mi je dell u2412m primarni i nakon 8 sati u komadu ne osijećam umor, dioptrija mi se nije makla s 0.75 otkad ga imam,iako to ne mora nužno bit povezano. u2412m ili neki drugi kvalitetan ips mozes kupit vec za 2000kn što je mukte ako sjedis 10h dnevno ispred ekrana. Šteta što stvari kao u3011h nisu malo jeftinije vec idu u 5 znamenki, radio sam ispred jednog, fantastičan user experience.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 18:21 (athlon64).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Zaštita za oči

Polarizirajuće naočale će više pomoći po ljeti da ti sunce ne blješti u oči nego pred monitorom. Podesi brightness i contrast na neke normalne vrijednosti, a ne tvorničke default (u zadnje vrijeme sam primjetio na masi monitora da je dobra početna vrijednost (na skali od 1 do 100) brightness na 55, contrast na 45, pa kreneš od tuda - također sRGB kolor profil, jer je to defaultni profil na windows računalu.

LCD monitori ne titraju i ne "zrače" pa filtri ne pomažu te su samo bacanje novaca - nije da nisam vidio i takve bisere... što se refresha tiče, čak je i osnovni, 60 Hz, dovoljan, jer LCDovi ne osvježavaju cijeli ekran nego samo dio koji se mijenja, stoga je slika na njima, kako je rekao kolega, statična, te nije potrebno povećavati refresh rate.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zaštita za oči
redneck kaže...

Dizajn nije loš, ali $80 za beskorisni žuti filter... {#}

 

11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
DigiMagic kaže...
redneck kaže...

Dizajn nije loš, ali $80 za beskorisni žuti filter... {#}

 

Da imaš imalo pojma što je to Gunnar,ne bi mlatio takve bedastoće..

 

http://www.gunnars.com/technology/

 

uz to,što misliš da su Švabi ludi dati 90Eura za žuti filter..??

 

evo još malo za neuke..

 

http://www.gunnars.com/i-amp-lens-technology/

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 18:44 (redneck).
11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
athlon64 kaže...

Vjeruj mi stvar koja ce ti najviše pomoći s zdravljem očiju i ugodnosti pri dugotrajnom radu je kvalitetan monitor. Obavezno ips matrica i obavezno ga podesit pravilno u odnosu na osvjetljenje u sobi. 

Otkad mi je dell u2412m primarni i nakon 8 sati u komadu ne osijećam umor, dioptrija mi se nije makla s 0.75 otkad ga imam,iako to ne mora nužno bit povezano. u2412m ili neki drugi kvalitetan ips mozes kupit vec za 2000kn što je mukte ako sjedis 10h dnevno ispred ekrana. Šteta što stvari kao u3011h nisu malo jeftinije vec idu u 5 znamenki, radio sam ispred jednog, fantastičan user experience.

Kakav je to monitor sa ips matricom? Gdje se može nabaviti i kako znam da monitor ima takvu matricu?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Zaštita za oči
KonorKenvej kaže...
athlon64 kaže...

Vjeruj mi stvar koja ce ti najviše pomoći s zdravljem očiju i ugodnosti pri dugotrajnom radu je kvalitetan monitor. Obavezno ips matrica i obavezno ga podesit pravilno u odnosu na osvjetljenje u sobi. 

Otkad mi je dell u2412m primarni i nakon 8 sati u komadu ne osijećam umor, dioptrija mi se nije makla s 0.75 otkad ga imam,iako to ne mora nužno bit povezano. u2412m ili neki drugi kvalitetan ips mozes kupit vec za 2000kn što je mukte ako sjedis 10h dnevno ispred ekrana. Šteta što stvari kao u3011h nisu malo jeftinije vec idu u 5 znamenki, radio sam ispred jednog, fantastičan user experience.

Kakav je to monitor sa ips matricom? Gdje se može nabaviti i kako znam da monitor ima takvu matricu?

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=10485

 

Matrica je onaj sloj tekucih kristala koji lome svjetlost, vecina ekrana koristi TN matrice (twisted nematic) koje blijedo prikazuju boje i nisu ugodne za oći, ekrani s ips matricama (in plane switching) imaju kristale koji rade dugacijim principom, imaju znatno bolji prikaz boja i ugodniji su za oci. Tip matrice mozes vidit u specifikacijama ekrana. Osim ako si ludi gamer koji živi od brzih fps-ova 90% drugih specifikacija nije ti ni približno bitno kao tip matrice u ekranu. Pogledaj na youtubeu usporedbe tn-ova i ips-ova.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 18:47 (athlon64).
14 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

Možda ti pomogne blaži ton svijetla na ekranu.

Zgodan program, koristim ga par mjeseci, odlična stvar za večernje sate i mračnu prostoriju.

Yaaay, tri godine gubljenja vremena ovdje.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zaštita za oči
forzzuk kaže...

Možda ti pomogne blaži ton svijetla na ekranu.

Zgodan program, koristim ga par mjeseci, odlična stvar za večernje sate i mračnu prostoriju.

Topla preporuka. Mala napomena, ispočetka će ti biti čudno ali se brzo priviknu oči. 

11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči

...........

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2013 19:05 (KonorKenvej).
11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
athlon64 kaže...
KonorKenvej kaže...
athlon64 kaže...

Vjeruj mi stvar koja ce ti najviše pomoći s zdravljem očiju i ugodnosti pri dugotrajnom radu je kvalitetan monitor. Obavezno ips matrica i obavezno ga podesit pravilno u odnosu na osvjetljenje u sobi. 

Otkad mi je dell u2412m primarni i nakon 8 sati u komadu ne osijećam umor, dioptrija mi se nije makla s 0.75 otkad ga imam,iako to ne mora nužno bit povezano. u2412m ili neki drugi kvalitetan ips mozes kupit vec za 2000kn što je mukte ako sjedis 10h dnevno ispred ekrana. Šteta što stvari kao u3011h nisu malo jeftinije vec idu u 5 znamenki, radio sam ispred jednog, fantastičan user experience.

Kakav je to monitor sa ips matricom? Gdje se može nabaviti i kako znam da monitor ima takvu matricu?

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=10485

 

Matrica je onaj sloj tekucih kristala koji lome svjetlost, vecina ekrana koristi TN matrice (twisted nematic) koje blijedo prikazuju boje i nisu ugodne za oći, ekrani s ips matricama (in plane switching) imaju kristale koji rade dugacijim principom, imaju znatno bolji prikaz boja i ugodniji su za oci. Tip matrice mozes vidit u specifikacijama ekrana. Osim ako si ludi gamer koji živi od brzih fps-ova 90% drugih specifikacija nije ti ni približno bitno kao tip matrice u ekranu. Pogledaj na youtubeu usporedbe tn-ova i ips-ova.

Jel ima kakvih jeftinijih marki možda? Nekako mi je 2 K trenutno previše

14 godina
neaktivan
offline
Re: Zaštita za oči
KonorKenvej kaže...
athlon64 kaže...
KonorKenvej kaže...
athlon64 kaže...

Vjeruj mi stvar koja ce ti najviše pomoći s zdravljem očiju i ugodnosti pri dugotrajnom radu je kvalitetan monitor. Obavezno ips matrica i obavezno ga podesit pravilno u odnosu na osvjetljenje u sobi. 

Otkad mi je dell u2412m primarni i nakon 8 sati u komadu ne osijećam umor, dioptrija mi se nije makla s 0.75 otkad ga imam,iako to ne mora nužno bit povezano. u2412m ili neki drugi kvalitetan ips mozes kupit vec za 2000kn što je mukte ako sjedis 10h dnevno ispred ekrana. Šteta što stvari kao u3011h nisu malo jeftinije vec idu u 5 znamenki, radio sam ispred jednog, fantastičan user experience.

Kakav je to monitor sa ips matricom? Gdje se može nabaviti i kako znam da monitor ima takvu matricu?

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=10485

 

Matrica je onaj sloj tekucih kristala koji lome svjetlost, vecina ekrana koristi TN matrice (twisted nematic) koje blijedo prikazuju boje i nisu ugodne za oći, ekrani s ips matricama (in plane switching) imaju kristale koji rade dugacijim principom, imaju znatno bolji prikaz boja i ugodniji su za oci. Tip matrice mozes vidit u specifikacijama ekrana. Osim ako si ludi gamer koji živi od brzih fps-ova 90% drugih specifikacija nije ti ni približno bitno kao tip matrice u ekranu. Pogledaj na youtubeu usporedbe tn-ova i ips-ova.

Jel ima kakvih jeftinijih marki možda? Nekako mi je 2 K trenutno previše

Možeš kupit u2312m , inč manji i 16:9 omjer, 1500kn ali po meni vrijedi izdvojit 500kn vise za u2412m jer imam oba jedan kraj drugog i razlika je osjetna, tj imam u2311 u portraitu sad.

Na ekranu ne treba štedit, to ne mijenjaš često.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zaštita za oči
redneck kaže...

Da imaš imalo pojma što je to Gunnar,ne bi mlatio takve bedastoće..

 

http://www.gunnars.com/technology/

 

uz to,što misliš da su Švabi ludi dati 90Eura za žuti filter..??

 

evo još malo za neuke..

 

http://www.gunnars.com/i-amp-lens-technology/

Da, mislim {#}http://www.gunnars.com/technology/lens-tints-ionik/ amber recimo je obični žuti filter koji malo priguši plavu boju. Pronađemo li konkretne argumente da je što se propusnosti tiče, posebno tipičnog spektra LCD monitora, ovo nešto više od pojasnog filtera koji propušta otprilike od 500 do 650 nm, naravno prihvatit ću da sam u krivu.

 

11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
DigiMagic kaže...
redneck kaže...

Da imaš imalo pojma što je to Gunnar,ne bi mlatio takve bedastoće..

 

http://www.gunnars.com/technology/

 

uz to,što misliš da su Švabi ludi dati 90Eura za žuti filter..??

 

evo još malo za neuke..

 

http://www.gunnars.com/i-amp-lens-technology/

Da, mislim {#}http://www.gunnars.com/technology/lens-tints-ionik/ amber recimo je obični žuti filter koji malo priguši plavu boju. Pronađemo li konkretne argumente da je što se propusnosti tiče, posebno tipičnog spektra LCD monitora, ovo nešto više od pojasnog filtera koji propušta otprilike od 500 do 650 nm, naravno prihvatit ću da sam u krivu.

 

A kod nas gdje bi mogao takvo nešto naći?

16 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

ebay; ima trenutno i jedan oglas na njuskalu. Ili smanjiš količinu plave na monitoru i dobiješ identičan efekt za 0 kuna...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Zaštita za oči
DigiMagic kaže...

ebay; ima trenutno i jedan oglas na njuskalu. Ili smanjiš količinu plave na monitoru i dobiješ identičan efekt za 0 kuna...

 

Ma kako to sve radim na monitoru, ja jedino što znam prčkat oko monitora je povećat brightness.....ništa drugo.

8 godina
neaktivan
offline
Zaštita za oči

jedno glupo pitanje,al vezano uz temu.. zastita ociju.. hmm.. jel kad su vam bile oci crvene i da ste plakali nakon sat vremena rada, gledanja u monitor ? o.O :/

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.9.2015 8:31 (Sawro).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice