Koji ruter/geđet za spas od podstanara?

poruka: 7
|
čitano: 3.966
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Koji ruter/geđet za spas od podstanara?

SITUACIJA:

U kući koristimo internet VIP ex AMIS 10/1 flat na parici i za nas par ukučana je to taman(Modem je UBEE TVW625-0S). 5-10 gigi mjesecno uvrh glave prometa napravimo...nekad ni tolko(surfanje, YT, FB, whup poruke-pozivi i slicno, niko nikome ne smeta).

Najbitnija stavka na koju trosim bandwidth je internet radio streamer koji mi po cijeli dan pici mjuzu s interneta(Pioneer N-50).

 

PROBLEM:

Iznajmili smo donji stan kuće dvojici stranaca(ne placaju nist, jedna udruga placa racune, oni samo volontiraju u Hr) te im dali pass za WIFI gratis. Decki vjerojatno puno skajpaju/skidaju te, kad se zakace na wifi, net radio mi pocne stekati.

Za usporedbu, na racunu od svibnja je pisalo da je potroseni promet 160 GB !!!! :D

 

RIJEŠENJE?

Kaj napraviti da internet radio streameru dam prioritet za cuclanje prometa (a ak je moguce i nasim mobitelima/racunalima) a ovima ostatke?

Prosel sam jucer i danas tu po forumu i video da se promet da stelati (QOS i slicno) no moj modem to nemre, prekopal sam ga i prical s tech podrskom.

 

Kupiti modem s tom mogucnoscu i spojiti ga na lan port od UBEE modema i onda u njemu postelati QOS ?

Bilo bi dobro kad bi to dodjeljivanje prometa bilo dinamicko. Npr, ak nas nema doma a oni su spojeni s dva mobitela, da im se podijeli promet, pa ak se jedan makne, da mu se dodjeli cijeli promet... no da u cijeloj priči PIONEER N-50 streamer ima apsolutnu prednost.(on btw ne trosi puno prometa, u prosjeku 128kbps do max 320kbps no ocito da nema buffer nikakav pa ga je lako istrzati)

A mozda njih stavit i u neku drugu "guest" mrezu da se ogradim poslovno i privatno? :ne znam: :zbunj: :no snasel bi se ak me pogurate:

 

Neko je na slicnoj temi preporucil MIKROTIK RB941-2nD hap LITE koji je fakat jeftin... no nije mi problem dat i vise od 150kn ak treba...

 

Kak bi vi to rijesili i kaj bi preporucili?

 

unaprijed zahvalan

 

Drazs

 

p.s.

Znam da je 10/1 pizdin dim no nije to luxuzni stan na stradunu za gledanje 4K filmova kad pada kisa a gost iz nizozemske nemre na plazu.

Nadogradnja bakrene brzine nije opcija jer je meni taman a njima dajemo gratis. Optika nije dostupna.

 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?
Drazs Katalenich kaže...

... (ne placaju nist, jedna udruga placa racune, ...     

 

 Lijepo im preporuči da si uzmu Tele2 mobilni internet (ili im ti uzmi, a udruga nek im plaća i taj račun), a ti lijepo promijeni password od svog wifi-ja i ende.

Kradi bagro, kradi. Dabogda vam za lijekove trebalo!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?
Jura iz druge galaksije kaže...
Drazs Katalenich kaže...

... (ne placaju nist, jedna udruga placa racune, ...     

 

 Lijepo im preporuči da si uzmu Tele2 mobilni internet (ili im ti uzmi, a udruga nek im plaća i taj račun), a ti lijepo promijeni password od svog wifi-ja i ende.

 Ok. To je jedno od riješenja.

No mene zanima kak u svakom slučaju napraviti upravljanje prometom na mreži...

Najjeftinija i najjednostavnija spravica za QOS je...? Mikrotik RB9412nD hap ili nekaj drugo?

 

ps

i kak se spaja naravno...  na koji port sa nje na koji port na UBEE defolt ruteru od VIP-a...

Stelanje bum skuzil valjda nekak...

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.6.2018 0:33 (Drazs Katalenich).
16 godina
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?
Ja sam takav problem resil sa Asus rt-n12+. Iz lan porta u asus wan, sve mi radilo out of the box bez ikakvog mreznog nastelavanja. Ukljucil qos, dal svima odredjenu propusnost i GG. Posle uzel asus rt-ac51u i opet sve radilo out of the box (valjda ruter sam detektira i poslozi sto je odlicno). Jos sam nekim ljudima preporucil isto i sve im radilo bez nastelavanja mreze (igre sa dhcp, ip adresama i slicno).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?
Drazs Katalenich kaže...

No mene zanima kak u svakom slučaju napraviti upravljanje prometom na mreži...

Najjeftinija i najjednostavnija spravica za QOS je...? Mikrotik RB9412nD hap ili nekaj drugo?

 

ps

i kak se spaja naravno...  na koji port sa nje na koji port na UBEE defolt ruteru od VIP-a...

Stelanje bum skuzil valjda nekak...

 Takva naštelavanja iziskuju skupe rutere. Ili pak nekakve prerađene firmware za konkretne rutere. Mislim da je to nepotrebno komliciranje. Treba težiti najjednostavnijim rješenjima, pogotovo ako nisi baš ekspert za mreže. Sve je to lijepo i krasno do prvog problema. A onda si postaviš pitanje odakle krenuti, kako dijagnosticirati kvar, kako ga otkloniti, itd. itd.

Kradi bagro, kradi. Dabogda vam za lijekove trebalo!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?
ukay1000 kaže...
Ja sam takav problem resil sa Asus rt-n12+. Iz lan porta u asus wan, sve mi radilo out of the box bez ikakvog mreznog nastelavanja. Ukljucil qos, dal svima odredjenu propusnost i GG. Posle uzel asus rt-ac51u i opet sve radilo out of the box (valjda ruter sam detektira i poslozi sto je odlicno). Jos sam nekim ljudima preporucil isto i sve im radilo bez nastelavanja mreze (igre sa dhcp, ip adresama i slicno).

 evo da se javim sa abdejtom situacije u mom selu:

po savjetu ukay1000 kupil sam ASUS RT-N12+ i kak je i opisal, tocno takav i je. mali, jeftin, jakog signala, sve radi sam, nema puno kemijanja a ima tocno ono kaj meni treba: QOS !!!

Spojil sam ASUS sa WAN porta na provajderov ruter na LAN port i sve proradilo od prve. Abdejt firmvajra, stelanje i sve ostalo je jako jednostavno i intuitivno. Nakon malo igranja s tradicionalnim QOSom i onim drugim jednostavnijim, odlucil sam se za tradicionalni jer se stvari puno finije mogu postelavati..... eto, otkrivam toplu vodu nakon 20 godina drljanja po PC-jevima.... :sram: 

Iz fore sam nazval tech podrsku i pital jel moze bridge mod, dobil user/pass na sms i to upisal u ASUS i sve je super. kaj sam ekšli dobil sa s tim opce? :zbunj: 

Podstanari su na guest wlan-u sa unlitmited time acces. Isto tak tu i tam iz zabave dizem i spustam prioritete podstanarskim divajsima gore i dolje :zlocest: (baj d vej, skinuli su 234gb u lipnju!!!:eeek:)

Sviđa mi se kak je u tradicionalnom QOS-u opci web surf i file transfer defoltno upisan na listu i postelan na najveci prioritet. onda sam to skinul na lowest, dodal sve uređaje u kući na listu, svom mobu i desktopu dodjelil highest, radiu high a podstanari imaju medium to low. (naravno, i up/down postotak i maksimum bandwidth sam postelal malo u odnosu lowest do highest..)

(a svako ko nije na listi dobije lowest radi defoltnog opceg surfa/transfera koji je vec na listi...)

Eto, bas ste bili od pomoci i zahvaljujem se na svim odgovorima.

Nadam se da bu ova nit nekome u slicnoj situaciji pomogla...

 

ps

opazaji:na mob app nema traditional qos i ak tam ides prckat bandwidth limiter automatski se router prebaci u taj jednostavni, ne tradicionalni qos. 

drugo, u mob app nema unlimited time acces u guest wlan-u.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.7.2018 19:18 (Drazs Katalenich).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji ruter/geđet za spas od podstanara?

abdejt:

 

skuzil da mi neke stvari malo stekaju pa sam proucivsi online manual skuzil da ruter cita pravila od gore prema dolje na traditional qos pa su oni defoltni setingsi prvi na listi usporavali neke protokole ili kaj vec...

 

dakle, izbrisal defoltne prioritete, stavil samo moje divajse na listu (prvi prioritet N50K na highest, ostali moji na high i medium) a zadnji na listi je cijeli raspon sa: 192.168.2.* za sve protokole
puno jednostavnije i elegantnije... a radi glatko i tocno kak treba...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice