Kućni server

poruka: 10
|
čitano: 19.980
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Kućni server

Možda ti ovo može pomoći.

http://tinychat.com/bug - Chat za sve Bug forumaše
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: Kućni server
Alex55 kaže...

Pozdrav svima!

 

Otkako sam krenuo u srednju školu (informatičko-matematički program) par mojih prijatelja ima doma "server". Ja znam što znači server i čemu služi (primjerice, Google server za pretraživanje i slično), ali ne razumijem čemu bi služio "kućni" server i kako bih njemu mogao pristupati?

 

Imam neku stariju konfu na koju sam stavio Ubuntu i sada samo skuplja prašinu, pa sam razmišljao da ju možda malo oživim. Htio bih ju pretvoriti u "serverčić" (po mogučnosti da je u Ubuntuu, ali imam i Windowse XP Pro), pa ako mi možete pomoći u tome. Nisam napredan korisnik, pa niti ne bih htio raditi "napredne" stvari, nešto jednostavno iz korisničkog sučelja.

 

Samo nisam previše siguran kako bit to trebalo spojiti, "konfigurirati" i služiti, pa mi, molim vas pomozite!

 

Unaprijed hvala! Smijeh

  Jesi pitao prijatelje koji doma imaju "server"? Možda će ti oni najbolje pomoći.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kućni server

To je računalo koje je u pravilu stalno upaljeno, a pruža neke servise. Recimo, ako imaš flat rate i registriran si na neki privatni torrent tracker, možeš staviti na to računalo torrente. Ako imaš više računala, možeš preko tog servera dijelit printer ili staviti u njega više diskova koje ćeš koristit preko mreže. Ovisno o namjeni servisa i pristupu interneta, taj server može biti dostupan preko lokalne mreže ili preko neta. Neki servisi trebaju web sučelje, a neki ne. Ako koristiš dynDNS možeš imati pristup bilo gdje preko URL adrese.

 

Ja recimo imam na svom serveru torrent client i download manager s web sučeljem, mp3 player u kojeg se mogu logirat preko bilo kojeg web browsera i slušat svoju muziku, te VNC za udaljenu administraciju.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kućni server

Server može biti; file-server, web-server, ftp-server ... pa sad i kućni. Kućni server, je zamišljen kao centralno 'skladište', the-HUB. Na njemu možeš držati sve (AV, slike, diskovi, printeri.. ), dok recimo notebook ili iPhone nisu baš praktični za stalno uštekavanje, jednostavnije je s njim samo spojiti se na server i imati sve to na istom mjestu. IPTV, možeš napraviti i svoj 'interni' TV, ako imaš TV karticu, staviš je u server, iskonfiguriraš i mrežom pratiš na bilo kojem dostupnom mjestu, kao i video nadzor... -neograničene mogućnosti-kombinacije. Sve što trebaš je dovoljno brza veza wire/wireless.

Problem je samo u resursima i potrebnom (pred)znanju za podešavanje-korištenje...

Software/OS: -svaki *nix, većina windowsa do specijaliziranih kao Win-Home/Media-Server i MythBuntu.

btw. set-top boxovi ili Popcorn, su jedna od mogućih rješenja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kućni server
Alex55 kaže...

..podacima, po čemu je superijorniji od HDD kojeg "uštekam" u router?

 -samo vidi koji FS podržava router, koliko priključaka itd.. dok je server normalan PC, radi i s NTFS, exFAT, ext3(4). Također dobiveni router je 100-fast, dok je na PCju 1000-GBE mreža i osjeti se razlika. Dodaj tomu i sve ostale mogućnosti. Cijena solidnog routera koji bi bio interesantan il npr. popcorna, je slična cijeni kućnog servera... Naravno, problem je u dobrim komponentama, dimenzijama, buci, stabilnosti... -router samo stisneš reset i opet sve radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kućni server
Alex55 kaže...

A kada je server dostupan putem lokalne mreže, onda ne radim promet koji će mi operater obračunati?

Ne. Promet unutar lokalne mreže ISP ne naplaćuje jer ništa i ne ide do njega. Podaci putuju unutar tvoje vlastite mreže i ISP nema veze s tim - uopće ti i ne treba veza na Internet.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kućni server

Ako želiš ekperimentirati sa HTTP i FTP serverima, skini Mereo (najjednostavniji HTTP server kojeg sam našao, a opet ima sve što ti treba) i FileZilla Server (za FTP).

 

Adresa kojom možeš pristupiti HTTP i FTP serveru u svojoj mreži je http://localhost/ i ftp://localhost/.

(umjesto localhost možeš napisati i 127.0.0.1)

 

Drugi mogu pristupiti tvojem serveru tako da im daš svoju IP adresu ili upotrijebiš servis poput dyndns.com.

 

Razlika između HTTP i FTP servera je u tome što FTP server možeš konfigurirati tako da korisniku treba korisničko ime i lozinka za pristup serveru. Ako misliš hostati web-stranice i svima dopustiti pristup, bolji izbor je HTTP server.

 

EDIT: isprike na duplom postu, zeznuo sam se.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.12.2009 19:44 (andy0101).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kućni server

Puno ćeš jednostavnije to riješiti pod Windowsima nego na Linuxu, iako će Linux bolje raditi na slabijem hardware-u. Kod Linuxa još možeš grafičko sučelje pokretati samo kad administriraš, a dok server radi, ne treba nikakvo sučelje.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kućni server
Alex55 kaže...

Imam slabiji PC... Pentium 4, 2,0 GHz, 512 DDR RAM, neku VGA grafičku...

 

A treba mi grafičko sučelje jer ne znam programirati.

Današnji serveri imaju grafičko sučelje, ali koriste se obične teme (iz Windowsa 2000) kako bi se stvari odvijale brže.

 

I ne trebaš znati programirati da bi radio u komandnoj liniji. Jednom kad shvatiš sve je jednostavno, svaka operacija u grafičkom sučelju ima svoju naredbu u komandnoj liniji (ne moraš ih sve znati napamet jer uvijek možeš upisati help), samo što duže traje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kućni server

Pogledaj po moj PC, 24/7 stara kanta. Taj PC po olakšanim Win 2000 vrti uTorrent s web sučeljem, GetRight Pro s web sučeljem i Vibe streamer (za stream muzike preko net-a). Jedino prijenos podataka preko LAN-a ide jako sporo.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice