Mikrotik ap mode i bridge

poruka: 14
|
čitano: 6.859
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Pozdrav, 

Konfigurirao bi rb951 u ap mode pa me zanima da li je moguće i napraviti bridge da ostala 3 lan porta imaju internet ako bi se netko spajao žicom?

Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Aaaa, kolega brate :D, ja nedavno kupio RB951G-2HnD baš sam se puno (i previše) igrao i jako sam zadovoljan. Još se osećam kao teži amater ali možda ti mogu pomoći.

Prva preporuka je da ukoliko nećeš praviti bilo kakve firewall filtere između tih lokalnih portova da ne koristiš bridge, jer onda promet prolazi kroz procesor i bezveze bottleneckaš. Ono što trebaš jeste otići pod Interfaces, prvi port (ether1) staviti da ima Master Port na 'none', a onda ether2 staviti na ether1, pa ether3 staviti na ether1 pa ether4 staviti na ether1... time uključuješ hardwerski switch i uopšte ne opterećuješ procesor na njemu.

 

U principu ako ćeš ga koristiti samo kao AP a ne kao ruter, to radiš tako što je prvi port master a svi ostali portovi slave na taj port. Ukoliko je kao ruter, onda moraš odvojiti jedan port za dovod interneta (master port opcija na "none"), drugi port kao master lokalne mreže (master port opcija na "none") i onda ostale portove namestiš master na taj drugi port mastera lan-a. To sad govorim napamet ali verujem da bi radilo, pogotovo ako DHCP ne vrši mikrotik nego neki drugi ruter, čime onda taj drugi ruter vrši dodeljivanje adresa i svega.

 

I naravno napraviš bridge sa master portom za lokalnu mrežu i wifi-om, čime će on automatski staviti i slave portove u bridge.. taj promet između lan portova i wifi-a mora ići preko procesora, no ukoliko ne trebaš neke silne brzine (više od 30MB/s) ni ne zanima te..

cQKGUgOfD8U
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.10.2017 22:48 (spookymulder84).
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Mikrotik ap mode i bridge

Odlično! Hvala! Ma za sad ću bez firewalla, kasnije možda dodam kakva pravila. Valjda ću bit zadovoljan:).  Imao sam kratko jedan rb133 ali se nisam stigao puno igrat s tim zato ću sad valjda. Skinuo i manual pa ćemo vidit... :) 

10 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Super, javi kako namestiš : )

cQKGUgOfD8U
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Evo namjestio...U biti već je bio konfiguriran za ap mode, samo je trebalo promijeniti SSID i lozinku. Sad ću se malo igrati sa firewallom.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

jel netko slagao na mtiku pppoe konekciju za tcom internet?

znaci da se tcomov modem/ruter stavi u bridge i i da je mtik gazda dalje.

jer meni nikako da radi internet, a pppoe konekcija je aktivna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Jes namjestio dhcp klijent na wan interfejsu? Jes namjestio NAT?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mikrotik ap mode i bridge

NAT jesam, dhcp client nisam. Kako i sto treba?

15 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Trebaš dodat DHCP klijent na interfaceu (ethernetu) koji je spojen na vanjski router.

 

Vanjski router (u ovom slučaju radi kao modem) će tom interfaceu dati javni IP. Bez DHCP klijenta ti to neće radit.

 

Mislim da ti čak PPPoE hendla t-comov router, ne treba ti to mikrotik hendlat. MIkrotik samo treba imat dhcp klijent na wan ethernetu, NAT, i normalno, DHCP server na nekom bridgu da tvoji uređaji mogu dobit IP adrese.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.11.2017 9:26 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

ako na mikrotiku koristi pppoe, onda mu ne treba dhcp, ne znam kako je sada (kod drugih provajdera, na bnet-u je dovoljno upaliti dhcp), ali prije nikada nije modem u bridge-u uspostavljao pppoe

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mikrotik ap mode i bridge
Ivan35 kaže...

ako na mikrotiku koristi pppoe, onda mu ne treba dhcp, ne znam kako je sada (kod drugih provajdera, na bnet-u je dovoljno upaliti dhcp), ali prije nikada nije modem u bridge-u uspostavljao pppoe

 

 Ne, u T-comovom routeru ti se uspostavlja PPPoE konekcija preko DSL modema. Ne radiš to na Mikrotiku. To da Mikrotik ima DSL modem, onda bi se mogao direktno uštekati u telefonsku paricu i dignut PPPoE konekciju.

Rvat katolik!
10 godina
offline
Re: Mikrotik ap mode i bridge
Onda nije modem u bridge-u
15 godina
offline
Re: Mikrotik ap mode i bridge
Ivan35 kaže...
Onda nije modem u bridge-u

- mikrotik je router, tcomov je modem .. u bridgeu. magare dobro kaže.. :)

dhcp (jer wlan ne može ..) odnosno, može i ručni ip, ali normalno je da router hendla ip u mreži, treba upaliti (zapravo je vjerojatno upaljen, nema razloga gasiti ga, neovisno jel modem u router ili bridge modu, dvije neovisne mreže).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Mikrotik ap mode i bridge

Ljudi, ako je T-com u bridge mode-u onda ti definitivno treba PPPoE klijent. I da, moguće je.

U winbox-u lupi PPP

Nakon tog odi na plusic i izaberi PPPoE Client, pod interface izaberi ether1 (pretpostavka da ti je to WAN)

Pod drugim tabom (dial out) upisi korisnicko ime/password, i klikni ono use peer DNS

DHCP client ne diraj

 

NAT ti valjda ne moram objasnjavat, ko ni basic firewall, jer bi ovo piso jos 2 sata

Samo pazi kod kreiranja/modificiranja NAT-a da ti je out interface ovaj novi pppoe, a ne ether1

 

 

EDIT: po novom od 6.41 bridge se hardverski odrađuje ako je to moguće, tak da nema više straha od stavljanja ether u bridge

Moram još sve to testirat al sjebalo mi 50-ak konfiguracija koje sam imo, odnosno ne mogu prebacit 6.40 u 6.41...

well ko mi kriv kaj ne čitam changelog

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.1.2018 13:55 (filter160).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice