Mikrotik i dvije mreže

poruka: 5
|
čitano: 4.629
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Mikrotik i dvije mreže

Imam jedno teoretsko praktično pitanje oko svog setupa doma.
Planiram napravit jedan lab, al sam malo zapeo.
Dakle na wireless interfejsu imam IP 192.168.1.x i on ide vani preko WAP-a i to sve radi kako treba.
E sad eth ide na switch sa IP-em 10.10.x.x i na switch su zakacena 2 HAP Lite-a. Kada na LAN stavim statičku adresu u winboxu ne vidim HAP Lite-ove, a kada je na DHCP-u sve uredno vidim. Zar nebi trebao vidit po MAC adresi ih iako je na drugom range-u?
I drugo pitanje je da sam u vmware-u pokrenu CHR, stavio u bridge sa ehternet interfaceom ali ga ne vidim u winboxu :(
Kako natjerat da imam wireless 192.168.1 mrežu koja ima izlaz vani i potpuno je funkcionalna po kuči i 10.10.10 mrežu na kojoj će se vrtit testovi?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mikrotik i dvije mreže
chuspy kaže...


Dakle na wireless interfejsu imam IP 192.168.1.x i on ide vani preko WAP-a i to sve radi kako treba.
E sad eth ide na switch sa IP-em 10.10.x.x i na switch su zakacena 2 HAP Lite-a. Kada na LAN stavim statičku adresu u winboxu ne vidim HAP Lite-ove, a kada je na DHCP-u sve uredno vidim. Zar nebi trebao vidit po MAC adresi ih iako je na drugom range-u?
I drugo pitanje je da sam u vmware-u pokrenu CHR, stavio u bridge sa ehternet interfaceom ali ga ne vidim u winboxu :(
Kako natjerat da imam wireless 192.168.1 mrežu koja ima izlaz vani i potpuno je funkcionalna po kuči i 10.10.10 mrežu na kojoj će se vrtit testovi?

Gdje ti je ustekan komp/laptop na kojem je winbox? Virtualke? Totalno si nejasan.

Drugo, jesi li maknuo pocetnu konfiguraciju s HAP-ova? Naime, blokiran je pristup preko ether1(aka wan porta) u toj konfiguraciji, pogledaj na svakom hap-liteu po /ip neighbors discovery i ako je diseblan interface prema switchu upali ga.

 

Za CHR provjeri postavke na virtualki, ali to bi trebalo raditi bez problema, mozda ugaseno sucelje ili nesto slicno? Ugasi firewall na racunalu ako vec nisi.

 

Ovo zadnje je trivijalno, ali pojasni ili nacrtaj mrezu kak si si to zamislil.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 17:01 (Ante).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrotik i dvije mreže

Dakle kako nisam pri kompu, evo svrljotina mojih crtackih sposobnosti

 

 

Znaci wirelessom sam spojen na kucnu mrezu i imam izlaz vani i to bi tako trebalo bit, a kabel za testiranje i ucenje.

E da znam da ne mogu se pojit na port 1 i spojeni su na port 2 na njima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 18:45 (chuspy).
15 godina
offline
Re: Mikrotik i dvije mreže

Imas wireless karticu na kompu i se spajas na neki wifi, a mrezna kartica racunala je spojena u switch na kojem su dva hap lite? PC ili laptop? Na laptopu zna gasiti ethernet ako radi wifi ili obratno, nisam siguran, uglavnom nesto za stednju energije pa te moglo i to zezat.

 

Predpostavljam da su windowsi na racunalu?

 

Napravi ovak:

1. Pusti DHCP prema wireless linku na wireless kartici, to ti bu dalo 0.0.0.0/0 rutu windowsima, dns i adresu za internet.

2. Na mreznu karticu dodaj staticku  adresu iz 10.0.0.0/24 subneta ili nekog manjeg podsubneta. Valjda znas subnetirat. Na racunalo dodaj adresu 10.0.0.254/24, na prvi HAP dodaj 10.0.0.1/24, a na drugi HAP na 10.0.0.2/24.

3. Ako bindas/bridgas/premoscujes virtualku na ethernet racunala trebalo bi raditi sve troje skupa preko switcha i ethernet porta. Layer 2 (mac-adrese) bi trebale ici na ethernetu bez problema ako si zadovoljio one uvjete iz mog posta iznad.

4. Ako zelis dodat dodatne subnete na HAP i spajat se na adrese iz tog subneta sa windowsa onda ces trebat dodavat staticke rute na windowsima, a to je jednostavno naredba je route add subnet MASK maska(255.255.255.X) gateway . Primjer, na prvom HAP-u na ethernet1 koji je ustekan u switch stavljena je na ether1 adresa 10.0.0.1/24, a na ether2 koji je ustekan na neki drugi uredjaj/switch/nesto 10.0.1.1/24. Sad da bi pristupio toj adresi, mogao je pingat ili nesto trebas dodat rutu na windowse prema adresi ethernet1 prvog HAP-a route add 10.0.1.0 MASK 255.255.255.0 10.0.0.1 , dodavanje ruta na mikroticima se radi u /ip route, dalje pogledaj sam.

 

Poslikaj konfiguraciju da pogledam, mozes exportat konfiguraciju od HAP-ova na pregled ovdje, ali moja je preporuka da resetiras oba HAP-a koristeci naredbu /system reset-configuration no-defaults=yes , koristis obavezno najnoviji winbox i trebao bi ih vidjeti te se moc spojiti.

 

Ustekaj jedan po jedan HAP u mrezni port bez switcha i vidi jel onda radi, ako rade oba tako, a ne preko switcha onda je switch u banani.

 

Ak zapnes gdje javi, no nebi trebalo biti previse problema s time. Mikrotik wiki i google su super za takve stvari, ima dosta toga i po forumu od mikrotika i slicno pa bi trebao brzo pohvatat sve kaj ti treba.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.4.2017 21:17 (Ante).
12 godina
neaktivan
offline
Mikrotik i dvije mreže

budem kasnije proba, nisam stiga preko vikenda pa javim kako je proslo.

inace je na wirelessu dhcp i on mi kupi ip za izlaz vani, nego me zanima nesto drugo.

ideja je slozit 4ap-a koja ce kontrolirat capsman, samo trebađ slozit kanale, pa kako ih slozit da se ne preklapaju jer se ne preklapaju 1,6 i 11 samo, a ostale kako stavit?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice