Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.293
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@sandokan

 

Činjenice ? Neznaš pronaći fb stranice ht-a i tele2 pa svakodnevno vidjeti konkretne primjere ?

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

 

@sandokan

 

Činjenice ? Neznaš pronaći fb stranice ht-a i tele2 pa svakodnevno vidjeti konkretne primjere ?

 

 

 -fb kao ni ova stranica nije relevantan.. i ne treba se tad pozivati na fb kao izvor nečeg, ponajmanje zakona, tj ako se pozivaš tad na NN-sabor-eu.. ili 'gablec' :))

pravila igre su dodvoljno jasna, svaki slučaj je za sebe, konkretan i posljenji primjer ne spada pod zakon o jamstvu i zaštitu potrošača, tj ono što kaže zakon, dok je pod jamstvom. Da je proizvod pod jamstvom, da tad lidl odbija otkloniti problem, tad bi to mogla biti osnova i tad bi ova prepirka imala smisla, kao i moguće odbijanje ili rješavanje problema koje je sad samo teoretski-hipotetski razlog za svađu vas dvojice. Da je pod jamstvom tad bi odgovarajućim tumačenjem zakona kupac mogao prijativi lidm inspektoratu.. i tad bi ovo ćakulanje oko toga što se može ili koij su igrači u igri moglo biti ... no za sad to uopće nema veze, nema kršenja zakona, nema sile zakona koja će tad nešto promijeniti u korist kupca osim ako netko nešto takvog ne izmjeni.. no i kupac treba razmišljati, kao primjer usisavača-vrećica (printer-toner..) treba gledati potrošni materijal prije kupnje, brand nije bez razloga skuplji od nonamea, renome.. i upravo takve sitnice kao support-dijelovi/servisi su razlika. Kupac odlučuje pa i pogrešno, no to tad nema veze sa zakonom-temom ili vašom svađom oko domjenka u jegernhornu :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@ihush

 

Pa nevidim zašto fb nebi bio relevantan. Ht ima svoju službenu fb stranicu na kojoj objavljuju službene objave i gdje korisnici iznose svoje konkretne stvarne probleme, vrlo često se zeznu i objave i oib i broj linije i skenove računa pa ht djelatnici to miču, a osobe koje tamo govore u ime ht-a ht-a su iste osobe koje će ti odgovoriti na njihov mail ili se javiti na 08009000... 

 

I nema tu nikakve svadje oko gableca, sandokan je dragi dečko i vidio sam u nekim drugim temama da zna biti vrlo konstruktivan i neutralan... Zato ga i nekužim zakaj se ovdje ko pijan plota drži filozofije da je zakon božja ruka pravde i da nitko i ništa nemože pobjeći toj crnoj rupi, kad svi možemo vrlo lako naći milion primjera da je to sve relativno.

 

Slažem se ja i s tebom da uvjek moramo krenuti od zakonitog stajališta, ali nevidim ništa loše u tome da se kupce upozna i sa mogućnošću da je neke bitke lako dobiti, neke teške, a neke je nemoguće dobiti pa ma koliko da si moralno ili zakonski u pravu...

 

Često se povlači argument da smo sada u eu, da i to doprinosi jačanju zaštite potrošača. To je nažalost stav osoba koje misle da bi zakon trebao štititi samo njihovu stranu. Kad bu negdje prigodna tema, nabacat ću tamo koje su se sve mogućnosti otvorile korporacijama i tvrtkicama tim članstvom u eu, i mnige od tih stvarčica vam se nebu svidjele sa stajališta kupca... 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Pa potrošni materijal je isto rezervni dio i kao takav je obično specificiran na listi rezervnih dijelova (npr. toner), jamstvo se tu samo spominje kao period u kojem je trgovac dužan osigurati rezervni dio prema Zakonu u trgovini.

 Prilicno sam siguran da nista od toga, osim ako ti ne izadju u susret. Kao sto je navedeno vec, dal ti trgovina gdje si kupio printer mora osigurat i kupovinu papira? Dal ti prodavaonica automobila mora osigurat gume? Neznam, necu tvrdit 100%, ali nekih 95% da nista od toga. Uz to, ako taj artikl nemaju zavedeno kao prodaja, nemogu ga ni prodat.

 

 Daj navedi primjer gdje je papir specificiran kao rezervni dio printera kad već spominješ to? Toneri i boje jesu navedeni kao rezervni dijelovi u svakim uputama i možeš ih kupiti i u trgovini gdje si i kupio printer. Za automobile isto tako, postoji trgovina/servis gdje možeš kupiti gume i ostale potrošne rezervne dijelove za auto, ali tu se već spominjalo da se za njih vežu i neki drugi zakoni.

12 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

pravila igre su dodvoljno jasna, svaki slučaj je za sebe, konkretan i posljenji primjer ne spada pod zakon o jamstvu i zaštitu potrošača, tj ono što kaže zakon, dok je pod jamstvom. Da je proizvod pod jamstvom, da tad lidl odbija otkloniti problem, tad bi to mogla biti osnova i tad bi ova prepirka imala smisla, kao i moguće odbijanje ili rješavanje problema koje je sad samo teoretski-hipotetski razlog za svađu vas dvojice. Da je pod jamstvom tad bi odgovarajućim tumačenjem zakona kupac mogao prijativi lidm inspektoratu.. i tad bi ovo ćakulanje oko toga što se može ili koij su igrači u igri moglo biti ... no za sad to uopće nema veze, nema kršenja zakona, nema sile zakona koja će tad nešto promijeniti u korist kupca osim ako netko nešto takvog ne izmjeni.. no i kupac treba razmišljati, kao primjer usisavača-vrećica (printer-toner..) treba gledati potrošni materijal prije kupnje, brand nije bez razloga skuplji od nonamea, renome.. i upravo takve sitnice kao support-dijelovi/servisi su razlika. Kupac odlučuje pa i pogrešno, no to tad nema veze sa zakonom-temom ili vašom svađom oko domjenka u jegernhornu :)))

 Tema glasi prava potrošača, pa ne znam zašto bi se moralo raspravljati samo ono što potpada pod Zakon o potrošačima, ako je su neka prava regulirana nekim drugim zakonom.

Ako Zakon o trgovini navodi da je obveza trgovca osigurati rezervne dijelove, zašto bi se mene kao kupca trebali ticati veze trgovac-servis-uvoznik itd?

Opet se krenulo u široko objašnjavanje svega i svačega (kao što je i bilo prošli put kad je tema zaključana).

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...
sandokan je dragi dečko i vidio sam u nekim drugim temama da zna biti vrlo konstruktivan i neutralan... Zato ga i nekužim zakaj se ovdje ko pijan plota drži filozofije da je zakon božja ruka pravde i da nitko i ništa nemože pobjeći toj crnoj rupi, kad svi možemo vrlo lako naći milion primjera da je to sve relativno.

 Davno me nisu zvali decko, svakako bih volio da jos jesam jer vrijeme nezaustavljivo gazi, tako da, hvala na tome. Sto se tice drugog, mutis temu nebitnim stvarima i plasis ljude nebitnim stvarima. Svak stariji od 10 god zna da zivot nije fer i da stvari nisu crno bijele te da sve u svakom trenutku zivota ide po planu. Samim time, ako je to konstanta, neam potrebe za naglasavanjem. Tvoje naglasavanje i guranje iste potice na razmisljanje da je eto, u ovim slucajevima to nesto cesce nego sto je ocekivano, a nije. Sve je unutar ocekivanog. Ocekivati da ce webshop s 1 zaposlenim s jedne strane, s druge strane imat speed dial plenkovica i kuhat knjige ko corleone su dijametralno suprotne neocekivane gluposti, i samim time nebitne.

sosta kaže...

Daj navedi primjer gdje je papir specificiran kao rezervni dio printera kad već spominješ to?

 Primjer cega? Jel to tvoje pitanje? Svadjo bi se samnom jer sam naveo nesto sto mislim da je slicno tvom primjeru. Isto sam naveo jer je papir potrosni materijal printera, noz trimera je potrosni materijal trimera i zasto sam ih "izjednacio", te samim time naveo zasto mislim da se to tvoje ne odnosi na zakon kako ga ti tumacis? Da sam reko da do new yorka ima milion kilometara, bil otvorio google maps i izracunao koliko tocno ima pa mi tu dosao "wah wah nema milion kilometara"? Napisao sam sto mislim, ti posalji prijavu ako mislis da si u pravu, nista ne kosta, svakako javi sto su ti odgovorili i jedni i drugi, jer sam ionako napisao da nisam 100% u vezi ovog i i meni bi bio odgovor zanimljiv. Malo proaktivnog djelovanja, korisnog, ne osvrtanje na primjere koji su navedeni cisto da obrazloze necije razmisljanje.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...
..

 Tema glasi prava potrošača, pa ne znam zašto bi se moralo raspravljati samo ono što potpada pod Zakon o potrošačima, ako je su neka prava regulirana nekim drugim zakonom.

Ako Zakon o trgovini navodi da je obveza trgovca osigurati rezervne dijelove, zašto bi se mene kao kupca trebali ticati veze trgovac-servis-uvoznik itd?

Opet se krenulo u široko objašnjavanje svega i svačega (kao što je i bilo prošli put kad je tema zaključana).

 

 -to da je tema prava/zaštita potrošača (ne trgovca) napominjem bunkeru i drugoj strani.. vjerojatno nesporazum u komunikaciji (normalno za moje textove..).

-zakon propisuje rezervne dijelove dok je pod jamstvom. trimer nije pod jamstvom i time nije pokrivne tim zakonom.. a ako se pozoveš na neki drugi gdje to piše, slobodno.. +linkaj, pomogni ostalima.

-široko objašnjavanje je često potrebno tj razlikovati uvosznika/distributera koji je dužan osigurati te zakonom propisane uvjete za prodaju robe na nekom tržištu, to radi distributer, njegova obveza, ne trgovina... to što je neka firma istovremeno oboje treba razlikovati, može i ne mora biti jedna firma. Trgovac je samo prodajno, tj maloprodajno mjesto i zakon se odnosi samo na male-kućne potrošače kod nas i EU, jer je takvo tumačenje 'zakon o zaštiti potrošača' .. i firme se na njega ne mogu pozivati, time ni na rokove jamstva i tako isti nrp laptop može imati 2g jamstvo ako kupiš kao fizikča osoba ili godinu ako kupiš kao pravna, u istoj trgovini, isti uređaj.. itd.

-potrošni materijal, rezervni dijelovi, ovlašteni servis.. nije za sve robe isto, auto kupiš na jendom prodajnom mjestu, servisiraš u servisu, tankaš na benziskoj.. ništa kod trgovca, bijela tehnika obrnuto, sve kod trgovca itd.

-pošto samo u jamstvenom roku zakon govori i o rezervnim dijelovima, tad se kupac može po toj osnovi žaliti samo dok traje jamstvo. Trgovina pogotovo PC dijelova nakon godine ili više uopće ne mora imati identičan artikal u prodaju ili rezervne dijelove, jer to za tu klasu uređaja nije regulirano kao npr za motrona vozila. Tu kupac mora razmišljati gdje-što kupuje, renomeu branda, npr hp printer ili neki noname.. i zakon ga ne štiti, odnosno, ako znaš neki članak iz NN, navedi.. bit će korisno.

Trgovac, prodajno mjesto nije dužan osigurati npr jamstveni list, upute.. nego da bi roba mogla na tržište, mora imati te papire, deklaraciju, to radi uvoznik-distributer. Roba može imati jamstvo, ne mora, tj auti, bijela tehnika itd. ima, ostalo možda ili nema. Tad se kupac može pozvati na isti zakon tj materijalnu odgovornost trgovca, tad je odgovoran trgovac i sve se rtješava dogovorom kupac-trgovac i to je u EU +2god, kao minimum, tj primarno u slučaju kad nema jamstva jer je jamstvo daleko bolje-jače i u pravilu jednako ili duže od tog roka. Ovo je ipak IT-PC forum i primarno se govori o pc komponentama.. ne o kosilicama il čekićima.. tako da onaj tko zna više može dati odgovor, mada su zakoni 'isti za sve'.. nisu sve robe u istoj kategoriji ni pod svim/istim zakonima regulatora tržišta i sl.

-za pc komponente je ovlašteni servis onaj koji 'popravlja' tj ne popravlja ništa nego utvrđuje neispravnost komponente i ako je pokriveno jamstvom daje nalog za zamjenu, novo (nema popravka, mada kao čitav PC to možemo tako nazvati, no komponenta je zaseban proizvod, brand, artikl..) i u tom slučaju ide novo jamstvo/storno starog računa/povrat po računu ukoliko nema itd.. to nije ni usporedivo s automobilima i servisiranjem auta ili rezervnih dijelovi u tom kontekstu.

-toner-papir nije rezervni dio nego potrošni materijal i nema zakona koji propisuje da trgovac mora prodavati npr neki toner x-godina nakon što više tog printera nema na tržštu, tj to je igra originalnog proizvođača koji svaki čas izbaci novi model i istekom jamstva nema obveze dok je glavni dio zarade u toenru, ne u printeru.. i tu se spore s oem-zamjenskima koji su jednako legalni itd.. Trgovac može prodavati samo onu robu koja je dostupna na tržištu/kod distributera, ono što proizvođač proizvodi, ne može ono čega nema na tržištu (veleprodaja) dok kao i benziske bezbrojne trgovine prodaju tonere i papir pa se u tom slučaju nikad nije ni specificiralo mora li trgovac koji prodaje printer istovremeno imati u prodaji i toner-papir.. jer nije nužno jer je ponuda trgovina dobra, ako je tad po isteku jamstva opet ta obveza prestaje ... ili daj članak zakona koji kaže drugačije. Nešto što je tad primjenjivo na nož-trimer.. za konkretan slučaj, ne za neki hipotetski i da se konkrtno problem ako je moguće riješi u krosit kupca, kao smisao teme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 13:56 (ihush).
12 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Papir nije rezervni dio printera, nož trimera je rezervni dio, ne znam koji dio ti nije jasan u tome?

I ne svađam se s tobom, nego samo ukazujem na to.

Rezervni dio može biti i potrošan.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 14:34 (sosta).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...

Papir nije rezervni dio printera, nož trimera je rezervni dio, ne znam koji dio ti nije jasan u tome?

- nož može biti rezervni dio.. jednako može biti potrošni materijal, to vrijedi npr za baterije, žarulje, kočnice, gume i sl.. da je rezervni dio tad bi kao dio mogao trajati za čitav radni vijek uređaja, no on se troši i nož je tad vrlo lako definirati kao potrošni. Kad govorimo npr auto-guma, to je potrošni, ali postoji i rezervni kotač, primijeti tu razliku, kao što rezervoar goriva ima ''rezervu'' no to kao riječ ne znači isto kao u ovom pravnom tumačenju rezervni ili potrošni dio itd.. rezervni dio bi bio neki koji se ne troši tako konkretno upotrebom. No sve na svijetu se troši upotrebom, čak erozijom-vremenom.. tako da se može tumačiti svakako, no važno je pravno tumačenje u konkretnom zakonu, ne naše nadmudrivanje.. a tad taj odgovor mora dati nadležna institucija, država-inspektorat.. netko tko to odlučuje-tumači.

drugačiji primjer, ekran TVa ili mobitela.. nije potrošni materijal, jer je osnovni dio uređaja, osnovna funkcija-glavna, ne neki dio, dok je potrošni struja koju dobijaš od hepa ili operatera.

++ (ono što sam propustio usporedbom s tv ekranom.. ) postoji li trgovina koja mora držati rezervni dio kao tv/mobitel-ekran? -ne. Isključivo servis itd i radi se skoro isključivo pod jamstvom jer nakon tog je ugl neisplativo odnosno tko želi nabavi preko ebaya i sl. Za bijelu tehniku, automobile i sl. ni jedan rezervni dio se ne mora prodavati u trgovini koja je prodala uređaj, može postojati neka druga trgovina takvim dijelovima i to je normalno, uobičajeno..

 

 

kao btw, za temu.. važno!

-HAKOM, operater je dužan otkloniti kvar ili problemi u slučaju prijenosa broja ili uključenja usluge.. u slučaju da to ne napravi u predviđenom roku, penali 10kn/sat, 240kn/dan za kašnjenje. (nedavno jedna tema, prijenos iskon-optima ili što već.. i vrijeme nekoliko dana koje je korisnik bio bez usluge). Zakon koji smo kao mi uveli u EU.. na snazi. Uz to i jeftini pozivi u eu.. kao vijest.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 14:14 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...

Papir nije rezervni dio printera, nož trimera je rezervni dio, ne znam koji dio ti nije jasan u tome?

I ne svađam se s tobom, nego samo ukazujem na to.

Rezervni dio može biti i potrošan.

 Svakako se ne slazemo u tumacenju, kao sto je vec i prikazano. Ja i dalje smatram da je to potrosni dio. Zato sam ja to naveo kao istovjetne slucajeve, ti se s tim ne slazes? Jel se ne slazes? Pa fino posaljes prijavu i onda vidimo dal je tvoje tumacenje dobro ili moje. Al ne, ti bi sad nesto NAPISMENO da je moja USPOREDBA potpuno ista s tvojom, a potpuno je irelevantno jer sam iskoristio usporedbu da ti prikazem moj tijek misli. Ne podrzavas? Sve 5, idemo dalje, guraj svoje, javi kako je proslo i jesi li dobro protumacio zakon, pogotovo jer kao sto sam i naveo ni sam nisam sto posto siguran u ovom slucaju. Al ne, ti tu mene prozivas za neku usporedbu. Daj budi proaktivan, fino napisi "usporedba ti nije dobra, nema veze jedno s drugim iz tog i tog razloga" posalji tu prijavu inspektoratu, kontaktiraj lidl i javi tu u temu sto su odgovorili pa cemo znas s sigurnoscu sve.

Koja je svrha ukazivanja i pitanja o tome gdje pise da je "papir rezervni dio" u mom primjeru koji je apsolutno nebitan s tvojim slucajem? Kamo to vodi da mi sad diskutiramo o primjeru koji sam iskoristio da ti pokazem tijek misli. Hoce ti to rjesit slucaj koji konkretno imas ispred sebe? Ne. Pa onda se drzi tog.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.5.2019 20:07 (sandokan111).
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Dobro je rekao kolega ihush i ostali.

 

Odličan savjet je da treba sve naručivati preko neta.

Pa makar došlo polupano.

14 dana imate za povrat po zakonu.

3 puta sam tako vratio bez problema.

 

Eto iskustva koje je imao brat jer ne sluša.

Kupio TV u jednoj poslovnici, mogao je preko njihovog web shopa no prodali su mu priču da bolje kod njih jer znamo kako dostavne službe divljaju.

 

Ok u pravu su, ne paze ništa no pitam se ko vozi do njihovih poslovnica? Idemo na opis.

 

I sad igrom slučaja(radi posla) braco nije mogao isprobati TV do 7. dana. Pozvao mene, vidjeli i sve 5. TV odgovara 

specifikacijama ali ima problem koji po njihovom to nije. Brat je nezadovoljan proizvodom.

Radi se o gadnom dirty screen efektu.

Vidi se dosta i primjetno te ometa gledanje.

Znamo da svaki LCD to ima u nekoj mjeri no ovo je baš

predivno. 

Oni odma kažu šaljite na servis sliku pa ćemo vidjeti dal treba mijenjati panel, super 18 000 kn TV 1x upaljen.

Napomena, tv nije ni montirao ni skidao screen protector, čak je pazio da je kutija od one connect boxa otvorena bez da se vidi upravo ako nešto nebude u redu.

Radi se o Samsungu Q90R 55 " verzija.

Zvali poslovnicu, javili se djelatnici koji očito nemogu prdnuti bez šefa.

Na kraju nit se može zamijeniti jer prošlo 10 dana nit ih je briga, jebiga bio vikend, voditelja im nije bilo.

To mu je pouka da navedeni shop treba izbjegavati.

 

Kužim da je po pravilu sve ali bi trebala postojati dobra trgovačka praksa uz ljudski odnos, nije to toster pa ti se jebe za 300 kn, pošalješ na servis pa kupiš isti dan drugog. 18 000 kn tako ode u pm.

Eto iskreno ja taj TV nebi ni badava.

Smatram da su za neke stvari loše regulirani zakoni.

Po njihovom TV radi, očito bi trebao biti razbijen.

 

Proizvod je sam po sebi masivan u kutiji.

Treba naći prijevoz, nije to monitor. 

 

Neću javno, ako koga zanima koja poslovnica može na PM.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pozdrav

Uz laptop sam dobio godinu dana garanciju od proizvodaca i 5 godina jamvsta od d.o.o. nakon godinu i pol na laptopu je otisla maticna i popravak prelazi cijenu uredaja pa su mi duzni dat novi. Prijavio sam stetu da bi me oni odbili zbog nekakvog krivog datuma( vjv ne zele dati novi uredaj) u razgovoru sa zaposlenim rekao je da posaljem zalbu i pozovem se na clanak 204 nekakav mandrijev zakon. Molio bi za pomoc nisam bas neki s pravom. Hvala unaprijed
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nista, pozovi se na clanak 504 koma 4 stavak 56 zarez 19 eustahijevog mandraluka. Osim novog laptopa dobit ces i 1000kn bona u konzuma.

 

 

 

Lose trolanje :P

 

Mandrijev zakon :)))))))))))))) Odbili su te s "nekim razlogom" :)))))))) dobra dobra.

 
1 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Hvala na konstruktivnom odgovoru
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Moze. Javi jel jos daju 1000kn bon u konzuma i kako je proslo svakako.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Karma
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Tele2 je pred prodajom.

 

Jesu li oni, tj. eventualni novi vlasnik dužni isporučiti korisniku identičnu uslugu, u ovom slučaju "Pokućni (neograničeni) internet", do kraja važećeg ugovora ili istom ponuditi raskid tog ugovora bez penala?

 

Što se događa ukoliko je u tom ugovoru i neka dodatna cijena, za router, mobitel ili konzolu?

 

 

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
GoldFire55 kaže...
Karma

 I karmu daju sada? Reddit ili neku drugu? Svakako su brzi izgleda u rjesavanju problema nakon poziva na mandrakov zakon.

Armor kaže...

Tele2 je pred prodajom.

Jesu li oni, tj. eventualni novi vlasnik dužni isporučiti korisniku identičnu uslugu, u ovom slučaju "Pokućni (neograničeni) internet", do kraja važećeg ugovora ili istom ponuditi raskid tog ugovora bez penala?

Što se događa ukoliko je u tom ugovoru i neka dodatna cijena, za router, mobitel ili konzolu?

 

Hvala.

 To ovisi o tome kako se prelazak firme sredi. Nekad se prenose sve ugovorne obveze, nekad ne, ali svakako ce te sigurno o tome obavijestit. Ovako unaprijed ja bi rekao da imas tocno te 2 opcije koje si naveo. Ili ce ispostovat ugovor kako je, ili ide raskid bez penala. Jedino je pitanje jesu li duzni ispostovat ugovor ako ti to zelis (a mislim da nisu ako tako nije dogovoreno u kupoprodaji firme).

Ako je u ugovoru dodatna oprema?

Ako mislis na to da si dobio neku opremu da bi se koristio uslugom, to vracas kad se usluga prekida ako oni tako traze (i tako je vjerojatno bilo definirano u ugovoru, kao sto se kod tcoma vracaju routeru).

Ako mislis na beneficije pri kupnji opreme jer si potpisao ugovor, pa si dobio mob jeftinije ili tako slicno, prekidom ugovora tebi mobitel ostaje jer nisi/neces ti biti taj koji je prekinuo ugovor vec oni.

13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
Selim se u ovu temu(https://www.bug.hr/forum/topic/it-trgovine/reklamacija-monitora-linksu/268384.aspx?page=2). Dakle, nekih 12 mjeseci nakon kupovine monitora (LC24FG73FQUXEN) uočio sam burn-in kojeg se nisam mogao rješiti. Kontaktirao sam prodavača-futura it koji su me uputili na mrservis zato jer nude besplatan pick-up, kod future se to naplaćuje oko 40kn. Zbog troškova sam odabrao mrservis. Monitor je pokupio Overseas 6.5, dostavljen je 30.5. Stavljen je novi ekran, ali hardverske tipke ne rade. Zvao sam servis i naručili su dostavu za ponedjeljak. Zanima me što je najbolje napraviti, i što zapravo smijem tražiti u ovoj situaciji. Kontaktirati trgovca i njemu slati monitor te tražiti novi ili tražiti novi preko servisa (ako je to moguće)? Sa ova dva servisa bi sve moglo potrajati valjda 1.5 mjeseci, možda i više ako su nešto zeznuli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
dustY kaže...
Selim se u ovu temu(https://www.bug.hr/forum/topic/it-trgovine/reklamacija-monitora-linksu/268384.aspx?page=2). Dakle, nekih 12 mjeseci nakon kupovine monitora (LC24FG73FQUXEN) uočio sam burn-in kojeg se nisam mogao rješiti. Kontaktirao sam prodavača-futura it koji su me uputili na mrservis zato jer nude besplatan pick-up, kod future se to naplaćuje oko 40kn. Zbog troškova sam odabrao mrservis. Monitor je pokupio Overseas 6.5, dostavljen je 30.5. Stavljen je novi ekran, ali hardverske tipke ne rade. Zvao sam servis i naručili su dostavu za ponedjeljak. Zanima me što je najbolje napraviti, i što zapravo smijem tražiti u ovoj situaciji. Kontaktirati trgovca i njemu slati monitor te tražiti novi ili tražiti novi preko servisa (ako je to moguće)? Sa ova dva servisa bi sve moglo potrajati valjda 1.5 mjeseci, možda i više ako su nešto zeznuli.

 Sve si preko trgovine trebao rjesavati i svu komunikaciju raditi s njima. Platio bi dostavu jedanput 40kn.

Sad kad si se vec upustio u to, moj savjet bi bio da obavis taj ponovni prikup s mrservisom, ali svakako posalji email futuri i objasni im situaciju koja se dogodila. Oni su sto se reklamacija tice bili oke, ali nakon sto su te poslali u servis oni dalje ne znaju sto se s tvojim slucajem dogadja, te svakako moras s njima obavljat komunikaciju. Mislim da ce se po ovom popravku stvar rjesit, ali si zrtva produljenog trajanja reklamacije jer si slao stvari direktno u servis.

13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

A jbg, sad sam barem naučio za drugi put. Prvo sam poslao upit vezan uz reklamaciju i dobio sam odgovor 1, nakon toga sam ispunio njihov upitnik za prikup proizvoda i dobio odgovor 2 i naravno da sam onda nakon toga odabrao servis. Postavio sam i glupo pitanje što se događa u slučaju da nije moguće popraviti uređaj i odgovor mi se činio ok, nisam računao na to da će mi monitor 2x ići na popravak.

1 1
2 2
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 13:43 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Stigao monitor, sve ok. Buduće reklamacije radim isključivo preko dućana. 

 

EDIT: Sad mi vec malo idu na qrac, monitor je izgreban i nije najbolje sastavljen, hebem ja njima mater. Ovi su maksimalno nesposobni u pm.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 13:22 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
dustY kaže...

Stigao monitor, sve ok. Buduće reklamacije radim isključivo preko dućana. 

 

EDIT: Sad mi vec malo idu na qrac, monitor je izgreban i nije najbolje sastavljen, hebem ja njima mater. Ovi su maksimalno nesposobni u pm.

 biti ljut je ok.. ali ne pomaže (možda malo..) .. možeš reklamirati, tražiti novo, povrat.. ili se pomiriti. Preporučljivije je zato ne obavljati reklamacije dostavom, barem preuzimanje, jer tad to vidiš i riješiš trenutno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Poslao sam mail futuri u kojem sam opisao svoju situaciju, proslijedili su mail uvozniku pa ću vidjeti što dalje. Monitor ne mogu osobno dostaviti zbog udaljenosti, tak da su mi dostavne službe jedina mogućnost.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 14:06 (dustY).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nadajmo se da ti servis na ovo nece odgovoriti "doslo je s takvim ostecenjima" jer nisi poslikao (pretpostavljam) stanje pri slanju na servis. Odnosno, treba pogledat i sto pise na servisnoj primki kakvo je stanje proizvoda. Meni su napisali da je bio prasnjav ekran jednom (a monitor je u upotrebi bio tako da koliko moze bit prasnjav ako ga stalno koristim), pa pretpostavljam da ako su to zabiljezili, ogrebotine bi itekako uvidjeli.

 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Da... ovi u servisi vec znaju kako to ide. Na prvom servisu su stavili ZAPACKAN, a na drugom tragovi koristenja, a monitor sam imao svega 2-3 dana prije nego je opet poslan. Gadi mi se taj servis.

EDIT: Mozda je nakon prvog servisa monitor bio ostecen, ali nisam skidao foliju, danas kad sam skinuo foliju sam primijetio ostecenja. Ona slika koju sam stavio prije jest sve sto imam nakon prvog servisa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 15:01 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Nadajmo se da ti servis na ovo nece odgovoriti "doslo je s takvim ostecenjima" ..

-nadajmo se.. tj neće (ili ne bi smjeli, ali će možda pokušati..) .. jer kao što navedu korištenje-packanje.. moraju navesti sve što se vidi vanjskim pregledom, fizička ooštećenja, ako ne navedu u primki tad to nije postojalo, da je postojalo bilo bi navedeno i u slučaju spora kriv je servis, zakon tad vjeruje kupcu jer kupac nema razloga izmišljati.. želi ispravan proizvod i ima pravo na ispravan-neoštećen ili umanjenje vrijednosti robe.

-treba sve rješavati s trgovcem i u ovom slučaju tražiti povrat novca.. posotji osnova, ponavljanje kvarova-problemi..

-trgovac nije kriv za takve kvarove, nije on proizvođač niti je krivac za (ne)kvalitetu proizvoda ili servisa.. no odgovoran je za robu i izbor poslovnih partnera, ako nisu pouzdani ne treba s njima poslovati i to je intencja zakona zašte potrošača.. trgovac je odgovoran i mora otkloniti problem ili novac. Treba to ljudski-pristojno s njim riješti ali ne dati se otjerati ili otezati, neovisno 'tko je kriv' jer kupac nije taj koji treba tražiti krivca za nešto nego treba dobiti ispravan proizvod. Sve ostalo je problem trgovca i njegova obveza. tako postaviti stvari i tražiti svoje, zakon je ok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Trebao bih dobiti novi okvir, ovaj put dolaze na moju adresu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Jedno pitanje vezano za racun...

 

Naime, kupio sam u xy trgovini, dobio sam racun i sve normalno, medjutim, racun mi se ostetio, srecom uspio sam slikati broj racuna....

 

Imam li kakvu mogucnost dobiti kopiju racuna, ovisi li to o dobroj volji trgovine, ili postoji neko uporiste da mi to trebaju izdati?

 

S jedne strane, svejedno je, imam sliku s brojem racuna, imam ambalazu sa serijskim brojem, mislim da u slucaju potrebe nebi bio problem dokazati kupnju kod njih, ali opet volim nekako imati taj famozni racun...

 

Tnx!

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ako si kupovao online, mozes si racune preuzeti u PDF-u.

Ako si registriran korisnik, i kupovao si "offline", i rekao

na kojeg korisnika da se stavi - mozes isto preuzeti PDF (sa vecine trgovina).

 

A ako si samo kupovao kao mandarine, onda po broju racuna i datumu se moze

naknadno isprintati kopija racuna. Nebi trebao biti problem jer se racuni

moraju arhivirati bar 10 godina.

Moj PC  
0 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice