Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.270.446
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...

Jesi ga kupio na firmu ili kao privatna osoba?

 Da, ak ti je ovo na firmu, zzp ne vrijedi za tebe.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2019 11:19 (sandokan111).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dok se kupuje putem pouzeća, dal se može zatražiti (i) "čisti" račun?

Ipak je to kupnja gotovinom.

Inače na njega stave sve osobne podatke i onda je zeznuto ak se prodaje...
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2019 11:34 (Armor).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
sosta kaže...

Jesi ga kupio na firmu ili kao privatna osoba?

 Da, ak ti je ovo na firmu, zzp ne vrijedi za tebe.

 da uzeo sam na firmu!

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Naravno, izostavljen je najbitniji detalj....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Naravno, izostavljen je najbitniji detalj....

 -ne samo to, nego nakon što potroši vrijeme za postavljanje pitanja, otrkije 'toplu vodu' tj da sve uredno piše na str. trgovine, opći uvjeti, zakon (copypaste zakona..) pa i 14 dana. Dok mi tu na forumu nismo relevantni + zakon je za osobe-fizičke, ne za pravne-firme i tad se ne može pozivati na zakon o zaštiti potrošača (nego ima poslovni odnos-ugovor i može poslovnog partnera zamoliti, drugi put pažljivije naručivati ..)

+ dostava na kućnu adresu, preuzela žena.. firma.. ono, čudno :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.10.2019 18:47 (ihush).
6 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Dakle, kupio sam brijači aparat pred dvije godine (tri god garancije), pokvario se, izgubio sam račun. Plaćanje gotovinom. Može se ostvariti garancija? Naravno da da.

Suma sumarum

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.10.2019 20:01 (love2ml86).
 
0 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Dakle, kupio sam brijači aparat pred dvije godine (tri god garancije), pokvario se, izgubio sam račun. Plaćanje gotovinom. Može se ostvariti garancija? Naravno da da.

Suma sumarum

 -pitaš i odgovaraš? kul, no tad pitanje čemu? :) ili ako si to već obavio, tad napiši kako, da ostali u sličnoj situacij znaju tj možda pročitaju... tad tema ima smisla i ovakav post. Kako?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
love2ml86 kaže...

Dakle, kupio sam brijači aparat pred dvije godine (tri god garancije), pokvario se, izgubio sam račun. Plaćanje gotovinom. Može se ostvariti garancija? Naravno da da.

Suma sumarum

 

Dakle to smo vec i prije ustanovili vec 5 puta, al eto, dakle ti imas potrebu opet povlacit to, dakle opet bespotrebno trolanje i razvodnjavanje. Dakle.

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.10.2019 20:49 (sandokan111).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
love2ml86 kaže...

Dakle, kupio sam brijači aparat pred dvije godine (tri god garancije), pokvario se, izgubio sam račun. Plaćanje gotovinom. Može se ostvariti garancija? Naravno da da.

Suma sumarum

 

Dakle to smo vec i prije ustanovili vec 5 puta, al eto, dakle ti imas potrebu opet povlacit to, dakle opet bespotrebno trolanje i razvodnjavanje. Dakle.

Malo i trolam, ali ispada da je tako kako sam napisao, da se proizvod koji je kupljen u Pevecu (brijači aparat) pred dvije godine i koji se pokvario a plaćen je gotovinom može reklamirati bez računa. Naravno da se ne sjećam točnog datuma kupnje..

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.10.2019 20:53 (love2ml86).
6 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Molim, imam li kakva prava po zakonu u mom slučaju:

Kupio sam ormar. U dućanu je sve bilo lijepo i krasno, da ima ta boja, da ima takav raspored polica, ladica ...

Ormar je došao, naravno u dijelovima.

Otvorivši kutije radi uputstva za slaganje i pogledavši u njega vidim da to nije ormar koji sam htio, koji sam kupio, koji mi je prodavač "prodao"!

Nazvao sam dućan preko njihovog službenog broja i poslao, kako su me uputili, na šefa odjela mail sa prigovorom/reklamacijom da su mi poslali krivi ormar.

On je dao "nalog" prodavaču da nas kontakira što je ovaj i napravio i nakon što mu je ponovo objašnjeno o čemu se radi, rekao je da će vidjeti sa reklamacijama i javiti se.

 

E, sad, ja pušem na hladno (iskustvo!).

 

Što ako me prodavač "odkanta"?

 

Tu na forumu sam naišao na zakonsku pravo povrata od 14 dana za robu kupljenu preko web-shop-a i ako se ne varam 7 dana za robu kupljenu u dućanu!

Imam li pravo, u najgorem slučaju pravo na povrat novca?

Ja bi htio ormar i to takav kakv sam izabrao, ali ako to nije moguće ...

 

Što da još napravim ili sam trebao napraviti?

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

zašto misliš da bi te 'odkantao'?

-reklamacija nema veze s pravom povrata kupljenog na daljinu + bio si u trgovini, tad to nije na daljinu nego dostava .. ali nevažno, jer ti ne vraćaš (bez razloga) nego reklamiraš pogrešno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

pogresno dostavljena roba......

 

nebi trebalo biti nikakvih problema....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

zašto misliš da bi te 'odkantao'?

-reklamacija nema veze s pravom povrata kupljenog na daljinu + bio si u trgovini, tad to nije na daljinu nego dostava .. ali nevažno, jer ti ne vraćaš (bez razloga) nego reklamiraš pogrešno.

 Kažem, pušem na hladno.

 

Zanima me moje zakonsko pravo, ako postoji, ako se moja reklamacija ne uvaži.

 

Kako sam i naveo, htio bi ormar koji sam izabrao. Ali ako to nije moguće iz bilo kog razloga, da mi barem vrate novce, koji nisu mali!

 

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nemo nemo kaže...
.. ako se moja reklamacija ne uvaži.

.. Ali ako to nije moguće iz bilo kog razloga, da mi barem vrate novce, ..

 -kad će više kupci postati 'normalni'? :) možeš jednako brinuti hoće li neki meteor zveknuti, možda u ormar, možda u tebe ili trgovca koji tad ne postoji.. u svim ostalim (normalnim) slučajevima, ne moraš brinuti.

++ ali, prvo nešto moraš tražiti, formalno, tek tad možeš i dobiti svoje. Tek kad to trgovac odbije trebaš 'brinuti' i prijaviti na mingo.hr.. i sl. no za sad ne postoji razlog brinuti o tome. Brini o tropskim šumama i delfinima.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Imam smart tv kupljen u SD 29.4. TV od prvog dana ima problema sa "smart" funkcijom. Ne radi YouTube i sceeen mirroring. 29.5. trazim zamjenu sto oni odbijaju, kazu vozi na servis. Nakon par mjeseci mi dopizdi i odvezem tv na servis 9.10. serviser potvrdi da TV ima problema, pokuzao je zamjenom maticne i wifi modula ali se nije popravilo. On je u kontaktu sa Sonyem koji mu ne daje dodatne informacije kako da rijesi problem jer on nema sta napraviti. Problem je u softveru, a tv je neka škart serija koja se prodavala po drzavama poput HR, bih, bugarska i sl. Danas 28.10. odnesem Tv da trazim novi ili novce ali me odjebu. Reklamacije takoder odbijaju suradnju. Jel imam kakve pravne osnove da mi zamjene tv a ne da me vozaju. Da napomenem rade veliki problem sto nemam ambalažu od TVa
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
krtola kaže...
Imam smart tv kupljen u SD 29.4.  .... a ne da me vozaju. ---

 danas je 28.10. .. 2019? zašto bi te oni vozali, nisu taxi. Moraš biti normalana osoba, tražiti svoje, popravak ili povrat novca. Ako odbiju bez dobrog razloga, prijava. Sve ostalo će ti reći trgovac i tek kad imaš konkretan problem tad ga konkretno napiši, jer ovo do sad je tvoja stvar, tvoja dobra volja što si im dozvolio takvo ponašanje, tj pola godine .. ili čekaj još par godina ako želiš.

-ambalaža s tim nema veze, nije uvjet ostvarivanja prava po jamstvu.

-rad yt ne ovisi samo o tv-uređaju, nego i o tvojoj mreži, kao i mirroring koji uz to ovisi o mobitelu i sl. + soft koji koristiš.. ne mora biti problem u TVu, ali po popravcima i textu kojeg si natipkao vjerojatno je greška tva a time i pod jamstovm-neispravno. Ako ne radi ono što bi trebalo raditi, tad je to neispravno i tad se kvar otkloni pokriveno jamstvenim uvjetima ili se dobije novo ili novac. Kako god, na kraju kao kupac moraš imati TV koji radi ili novac.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Probleme u Radu yt i mirroringa je potvrdio i servis, ali ga ne moze proglasiti neispravnim dok mu sony kaze da nema rjesenje. Ja sam nakon mjesec dana reklamirao uredaj i odma su srali kako nemam ambalažu i da nosim na servis na popravak. Sve je zabilježeno u emailu, vec je poslan prijeteci email da cu ih prijavit Inspekciji ako ne odobre zamjenu. Mada oni tvrde da ni jedan zakon ne propisuje da mi moraju zamijeniti uredaj. Ja nemam jebenog vremena citat miliion stranica zakona. Oni samo govore da mogu dobiti zamjenu ako serviser potvrdi da je uredaj ne popravljiv
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
krtola kaže...
Probleme u Radu yt i mirroringa je potvrdio i servis, ali ga ne moze proglasiti neispravnim dok mu sony kaze da nema rjesenje. Ja sam nakon mjesec dana reklamirao uredaj i odma su srali kako nemam ambalažu i da nosim na servis na popravak. Sve je zabilježeno u emailu, vec je poslan prijeteci email da cu ih prijavit Inspekciji ako ne odobre zamjenu. Mada oni tvrde da ni jedan zakon ne propisuje da mi moraju zamijeniti uredaj. Ja nemam jebenog vremena citat miliion stranica zakona. Oni samo govore da mogu dobiti zamjenu ako serviser potvrdi da je uredaj ne popravljiv

 -ti stvarno trpiš gluparije koje drugoj strani padnu na pamet? -- sigurno si ti osobno rješavao stvar sa servisom? -zato je pravilo-preporuka, reklamiraj trgovcu i sve obavljaj s trgovcem, ne sa servisom.

-gle gluposti, ako ne radi, nema se što čekati sony + ovlašteni servis zna i mora znati kako se nešto popravlja ako je moguće popraviti, ako nije, novo, ako je ista serija s problemom, novac.

-ambalaža nije uvjet jamstva, nema veze s jamstvom i ako želiš prilikom kupnje možeš reći trgovcu da zbrine ambalažu (ostaviti mu smeće). Ambalaža služi tome da čuva robu do prodaje-isporuke i da garantira sadržaj (neotvoreno). Nakon prodaje ambalaža ne posotji, dok je za dostavu paket ono što je zapakirano.. ne ambalaža (koja je najbolji paket z adostavu pa time i poželjno..) ili osobno doneseš, tj da šalješ dostavom tad dostavljač odlučuje hoće li preuzeti neodgovarajuće upakiranu robu i rizik s time.

-nisi ti trebao ništa nositi u servis.. no očigledno su trgvci primijetili da s tobom mogu igrati zrende.. ali ti se ne trebaš dati. Traži svoje. Ako je to tako kako navodiš + mail.. tad skrati malo postupak, žali im se i traži povrat (jer popraka nema) kad-ako odbiju, prijavi na mingo.hr i dobit ćeš idući dan sve.. tj to si trebao napraviti prije pola godine.

-to što ti nemaš vremena čitati milione stranica zakona.. je tvoj problem i ako ne želiš da ti i dalje bude problem tad se i ti ponašaj kao odrasla osoba, bez jebenog zakona jer taj jebeni zakon će ti upravo vratiti novac ali TI MORAŠ TO TRAŽITI. Ne pomaže ljutiti se na servis ili psovati, tj tako te i zrendaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.10.2019 21:41 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nemo nemo kaže...

Zanima me moje zakonsko pravo, ako postoji, ako se moja reklamacija ne uvaži.

 Kakvo zakonsko pravo, kakvo neuvazavanje?

Jel imas racun? Imas. Jel na racunu pise sto si kupio? Pise. Taj artikl ima svoj jedinstven broj/ime/stogod. Lako se utvrdi da to sto si dobio nije ono sto si kupio. Nema se tu sto uvazavat i ne uvazavat, niti se ikakva zakonska osnova treba trazit osim one da si kupio jednu stvar, dobio drugu. Nemoj puhat na ovoliko hladno. Vjerojatno ti se u glavi roje misli da su ti poslali neki jeftiniji skart i sad ce rec da su isporucili to sto je na racunu, a nisu. Sanse za ovako nesto su minimalne, osim ako nisi kupio od nekog lokalnog prevaranta koji vodi prodavaonicu iz drvarnice u sumi, a pretpostavljam da nisi.

krtola kaže...
Imam smart tv kupljen u SD 29.4. TV od prvog dana ima problema sa "smart" funkcijom. Ne radi YouTube i sceeen mirroring. 29.5. trazim zamjenu sto oni odbijaju, kazu vozi na servis. Nakon par mjeseci mi dopizdi i odvezem tv na servis 9.10. serviser potvrdi da TV ima problema, pokuzao je zamjenom maticne i wifi modula ali se nije popravilo. On je u kontaktu sa Sonyem koji mu ne daje dodatne informacije kako da rijesi problem jer on nema sta napraviti. Problem je u softveru, a tv je neka škart serija koja se prodavala po drzavama poput HR, bih, bugarska i sl. Danas 28.10. odnesem Tv da trazim novi ili novce ali me odjebu. Reklamacije takoder odbijaju suradnju. Jel imam kakve pravne osnove da mi zamjene tv a ne da me vozaju. Da napomenem rade veliki problem sto nemam ambalažu od TVa

 Neznam cemu cekanje 6mj. Imao si pravo povrata robe unutar 6mj od skrivenih nedostataka. Sad si se fino uguzio cekajuci da se natezes s trgovinom da prodaju proizvod koji ne odgovara specifikacijama koje se navode, a trgovina za to vjerojatno niti zna, niti je briga, vec je problem marketinga sonya koji navodi jedno, a stvarno je moguce drugo. Ni prvi ni zadnji koji tako vara kupce. Zato i oni govore da "cekaju sonya" jer zele od njih sluzbenu potvrdu da te funkcije ne rade bas kako bi trebale, a to ce malo teze dobit.

Sad ces morat slat prijavu za skriveni nedostatak i trazi povrat novca, jer ocito nije do proizvoda vec do serije. Servis ce morat potvrdit da prozivod ne radi po specifikacijama kako spada i trgovina ce malo na*ebat jer im sony vjerojatno to priznat nece (zato oni i cekaju sonya). Da bi sony to priznao trebali bi globalno priznat "gresku" na liniji proizvoda, a cinjenica je vjerojatno da su te smart funkcije stavili na uredjaj koji vjerojatno kosta manje nego malo jaci, i tu "smart" funkcije rade, ali rade slabo, stekaju, ruse se itd, sto te navodi da kupis prozvod koji je skuplji i ima smart funkciju uredjenu kako spada.

Mala anegdota s tim "smart" uredjajima. Uzimao sam LG tv, i jasno, takve funkcije mora processor odradjivati. Tko vrti youtube na tvu? Pa processor, ne mali hrcci u kutiji. Sto mislis da li sam uspio za svaki tv koji me te godine zanimao naci koji se procesor nalazi u njima? Nisam! S razlogom se te stvari skrivaju. Isto kao kad imas pojacalo koje kosta 100kn, i 2000kn. A "isto" pojacanje. E, jedno ima elektroniku koja to stvarno moze, drugo ima takvu da to moze u laboratorijskim uvjetima drzati 2 sekunde.

Reklamacija ce vjerojatno proci ako servis potvrdi da funkcije ne rade kako spada, a trgovina nek se snalazi nakon tog.

 

edit:

Kazem onih gore 6mj jer da si se odmah pozvao na ovako nesto, vjestacenje placa trgovina. Sad vjestacenje placa onaj tko izgubi spor (ako do vjestacenja dodje). Zato je to jednostavnije obaviti u prvih 6mj, a iskreno, to je i sasvim dovoljan rok da se utvrde nedotatci na uredjaju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.10.2019 23:28 (sandokan111).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Hvala svima na odgovorima. Ja sam nedostatak prijavio prvi puta nakon mjesec dana. Ali prica je uvijek ista. Da odvedem na servis. Cekao sam 6.mj jer mi je TV bio potreban. Uglavnom danas pisem email inspekciji sa svim razgovorima od 5mj. do jucer sa Santa Domenicom, pa se neka oni bave. Ja se s voditeljem poslovnice ne namjeravam prepirati i svadati jer je jucer u poslovnici imao incident s drugim ne zadovoljnim kupcem i covjek ponavlja ko papagaj da se obratim na reklamacije koje pricaju istu stvar. Mogu mu porazbijati uređaje po ducanu a to mi se bas ne isplati.
6 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Koliko sam ja shvatio SD čeka potvrdu servisa da je uređaj neispravan. Nakon toga oni izdaju novi TV.

Nije mi jasno zašto serviser čeka Sony, samo napiše da je TV neispravan odnosno da se ne može servisirati i onda ide zamjena.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
krtola kaže...
Hvala svima na odgovorima. Ja sam nedostatak prijavio prvi puta nakon mjesec dana. Ali prica je uvijek ista. Da odvedem na servis. Cekao sam 6.mj jer mi je TV bio potreban. Uglavnom danas pisem email inspekciji sa svim razgovorima od 5mj. do jucer sa Santa Domenicom, pa se neka oni bave. Ja se s voditeljem poslovnice ne namjeravam prepirati i svadati jer je jucer u poslovnici imao incident s drugim ne zadovoljnim kupcem i covjek ponavlja ko papagaj da se obratim na reklamacije koje pricaju istu stvar. Mogu mu porazbijati uređaje po ducanu a to mi se bas ne isplati.

 Nemas sto razbijat, tako se stvari ne rjesavaju niti se ista postize. Ni poviseni tonovi ne vode nikamo. Imas svoja prava i moras ih samo provest. Ako imas korespondenciju s njima od prije 5mj fino se pozovi na to da si nedostatak prijavio vec tada. Nista ti na servis nemas nositi vec se nosi njima, a oni dalje nose na servis.

Salji prijavu.

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Koliko sam ja shvatio SD čeka potvrdu servisa da je uređaj neispravan. Nakon toga oni izdaju novi TV.

Nije mi jasno zašto serviser čeka Sony, samo napiše da je TV neispravan odnosno da se ne može servisirati i onda ide zamjena.

 -zato jer ga zavlače i to uspješno 6mj.. a kupac klasično psuje i nešto bi razbijao.. kao da se tako rješavaju svi problemi. Tema može pomoći nekima, ne svima.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

"Isto tako, za ove stvari je najlakse obavit web kupnju (kupnju na daljinu) te imate pravo povrata unutar 14 dana bez pitanja i time ste si osigurali bilokakvo natezanje s trgovcem (mrtvi pikseli na monitorima/lcdovima itd)" - citirano @sandokan111

 

 

28.10 sam preko web shopa Links kupio Xiaomi Mi 9T. Jučer 29.10. sam dobio obavijest da ga mogu preuzeti i poslije posla ga preuzeo i navečer sam si instaliravao aplikacije.. malo sam gledao ekran i na RGB spektru na bijeloj slici uočio sam žučkaste kose linije širine 1cm, paralelno jedna žučkasta, jedna normalna i tako redom. Na ostalim bojama prisutne su iste linije samo u svijetlijoj nijansi boje. Kad koristim tipa Facebook, Instagram na bijelim dijelovima vidljive su iste linije na istim mjestima pošto je bijela boja na većini aplikacije. Pretpostavljam da je tvornička greška.

 

Šta bih trebao onda po citiranom, doći, reklamirati kvar na mobitelu i reći da želim zamjenu za isti ili povrat novca?

 

Ako može odgovor čim prije jer poslije posla bih išao u Links odnjeti mobitel da im pokažem i da onda tamo resetiram mobitel na tvorničke pošto sve imam instalirano sad.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.10.2019 13:22 (k_marijan_).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
k_marijan_ kaže...

..

Šta bih trebao onda po citiranom, doći, reklamirati kvar na mobitelu i reći da želim zamjenu za isti ili povrat novca?

..

 -ne. Ne reklamirati, reklamacija nema veze s pravom na povrat kupljenog na daljinu.. bez razloga je ok, reklamacija je postupak po osnovi jamstva ili mat.nedostatka. Tad ako reklamiraš, prvo servis mora zaprimiti, provjeriti-potvrditi ili odbiti reklamaciju. Ako prihvati tad dobiješ zamjenu i ako nema povrat novca. Ako je takva serija, tad jamstvo ne pomaže i tad moraš po osnoni mat.nedostatka tražiti povrat novca (jer zamjenu bi dobio.. tj reklamacija je tad odbijena jer je proizvod jednostavno takav, nema poravka).

 

-kupac mora razlikovati takve stvari, reklamacija (kvar i sl) i pravo koje u slučaju kupnje na daljinu daje zakon. Tim pravom bez ikakvog razloga, bez reklamacije, imaš pravo vratiti u roku od 14 dana. Ako to trgovcu ne odgovara tad ne mora tako prodavati odnosno tad mora jasno navesti za koju robu-uvjete to ne prihvaća (zakon predviđa npr kupnju karata za koncert, soft-licence i sl. ono što je kupnjom konzumirano.. ne materijalno i sl. pa se ni ne može vratiti, kao pogledan film i sl.).

 

-zapakiraš, vratiš i tražiš novac. To sve dogovoriš s trgovcem ako nije automatizirano (kao kupnja), pa čak i moguće npr dostavom.

-naravno, trgovac će tražiti sve, papire, uređaj, ambalažu i provjru servisa kod zaprimanja. Ako bilo što nedostaje ili je nešto oštećeno može odbiti ili naplatiti oštećenje-nedostatak. Na taj način vraćaš ispravno, tj ono što si dobio.

-ambalaža nije uvjet ali će to trgovac tražiti.. ne može zato odbiti pa ako treba žali se i ako odbije prijavi na mingo.hr tad će sve prihvatiti. Naravno ako nešto nedostaje tad si ti kriv i zakon ne služi maltrtiranju trgovca i sl.

 

-ako im se žaiš na npr boju-oštinu .. tad to nema veze s pravom povrata, tad je to obična reklamacija i može biti prihvaćena ili odbijena + naplaćeno itd.

-ti si robu kupio, kakva god bila i upravo zato jer je na daljinu, jer nisi držao u ruci i mogao prije dostave vidjeti, zato ti zakon daje to pravo a trgovac to poslovno prihvaća jer i s time ima daleko veći promet-zaradu zbog masovnosti online trgovine i troškova fizičke trgovine, stanja na lageru itd. Inače bi trgovci bili u gubitku i zakon tad ne bi to dozvoljavao na štetu trgovca, jer trgovac plaća porez, radno mjesto i država-zakon i njega štitit kao i potrošača...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
k_marijan_ kaže...

..

Šta bih trebao onda po citiranom, doći, reklamirati kvar na mobitelu i reći da želim zamjenu za isti ili povrat novca?

..

 -ne. Ne reklamirati, reklamacija nema veze s pravom na povrat kupljenog na daljinu.. bez razloga je ok, reklamacija je postupak po osnovi jamstva ili mat.nedostatka. Tad ako reklamiraš, prvo servis mora zaprimiti, provjeriti-potvrditi ili odbiti reklamaciju. Ako prihvati tad dobiješ zamjenu i ako nema povrat novca. Ako je takva serija, tad jamstvo ne pomaže i tad moraš po osnoni mat.nedostatka tražiti povrat novca (jer zamjenu bi dobio.. tj reklamacija je tad odbijena jer je proizvod jednostavno takav, nema poravka).

 

-kupac mora razlikovati takve stvari, reklamacija (kvar i sl) i pravo koje u slučaju kupnje na daljinu daje zakon. Tim pravom bez ikakvog razloga, bez reklamacije, imaš pravo vratiti u roku od 14 dana. Ako to trgovcu ne odgovara tad ne mora tako prodavati odnosno tad mora jasno navesti za koju robu-uvjete to ne prihvaća (zakon predviđa npr kupnju karata za koncert, soft-licence i sl. ono što je kupnjom konzumirano.. ne materijalno i sl. pa se ni ne može vratiti, kao pogledan film i sl.).

 

-zapakiraš, vratiš i tražiš novac. To sve dogovoriš s trgovcem ako nije automatizirano (kao kupnja), pa čak i moguće npr dostavom.

-naravno, trgovac će tražiti sve, papire, uređaj, ambalažu i provjru servisa kod zaprimanja. Ako bilo što nedostaje ili je nešto oštećeno može odbiti ili naplatiti oštećenje-nedostatak. Na taj način vraćaš ispravno, tj ono što si dobio.

-ambalaža nije uvjet ali će to trgovac tražiti.. ne može zato odbiti pa ako treba žali se i ako odbije prijavi na mingo.hr tad će sve prihvatiti. Naravno ako nešto nedostaje tad si ti kriv i zakon ne služi maltrtiranju trgovca i sl.

 

-ako im se žaiš na npr boju-oštinu .. tad to nema veze s pravom povrata, tad je to obična reklamacija i može biti prihvaćena ili odbijena + naplaćeno itd.

-ti si robu kupio, kakva god bila i upravo zato jer je na daljinu, jer nisi držao u ruci i mogao prije dostave vidjeti, zato ti zakon daje to pravo a trgovac to poslovno prihvaća jer i s time ima daleko veći promet-zaradu zbog masovnosti online trgovine i troškova fizičke trgovine, stanja na lageru itd. Inače bi trgovci bili u gubitku i zakon tad ne bi to dozvoljavao na štetu trgovca, jer trgovac plaća porez, radno mjesto i država-zakon i njega štitit kao i potrošača...

 Dakle, samo resetiram mobitel, zapakiram i odnesem ga u Links i kažem želim vratiti mobitel ne navodeći kvar..kažem tipa ipak nije to to šta sam očekivao... a što ako u servisu nađu ovaj nedostatak koji sam naveo? Realno ja to nisam mogao uzrokovati?

15 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-ja ne mogu (mada sam svemoguć..) znati jesi li ti mogao ili uzrokovao neki kvar.. tj to će znati-prosuditi ovlašteni servis :) teoretski...

-kad ti trgovac počne tumačiti da to ne možeš, reci mu istu stvar, tj to radi ovlaštena osoba, osposobljena i kvalificirana za zaprimanje i donošenje takve službene odluke. Ako takva osoba odbije, tad dobiješ službeno obrazloženje dok je ovo naše nesluženo ćakulanje koje ne vrijedi baš ništa kao ni razgovor s trgovcem koji je ipak službeni pa ono što on kaže traži papirnato ili obavi sve mailom.

-tad s tim službenim papirom ili korespondencijom emaila, prijaviš na mingo.hr .. i tad kao čarobnim štapićem dobiješ poziv trgovca koji ti nudi što želiš ili novac. .. (meni čarobni štapić ne radi pa ne mogu to ja sad napraviti) :)

 

+ zakon kaže da ne moraš uopće navoditi razlog.. pa ne moraš, možeš reći bilo što npr ne sviđa mi se ili ne znam.. možeš čak i pitati zašto to pitaju ali ako reklamiraš tad ide reklamacija a to nije povrat, tj reklamacija može biti povrat kad se kvar ne može otkloniti i nema zamjene dok ovim pravom povrata tog nema, nema čekanja itd. (osim same procedure zaprimanja i servisa koji to odobri, od par minuta do par dana.. naravno ti zatraži brže, traži rok, razuman rok i sl jer trgovci vole i s time malo otezati a servis im je par metera od ulaznih vrata pa ne može isprika biti da je kamion zapeo u snijegu prelazeći himalaju.. i da se nešto čeka, malo ih požuri, možda pripomeneš žalbu pa se to ubrza.).

 

:)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-ja ne mogu (mada sam svemoguć..) znati jesi li ti mogao ili uzrokovao neki kvar.. tj to će znati-prosuditi ovlašteni servis :) teoretski...

-kad ti trgovac počne tumačiti da to ne možeš, reci mu istu stvar, tj to radi ovlaštena osoba, osposobljena i kvalificirana za zaprimanje i donošenje takve službene odluke. Ako takva osoba odbije, tad dobiješ službeno obrazloženje dok je ovo naše nesluženo ćakulanje koje ne vrijedi baš ništa kao ni razgovor s trgovcem koji je ipak službeni pa ono što on kaže traži papirnato ili obavi sve mailom.

-tad s tim službenim papirom ili korespondencijom emaila, prijaviš na mingo.hr .. i tad kao čarobnim štapićem dobiješ poziv trgovca koji ti nudi što želiš ili novac. .. (meni čarobni štapić ne radi pa ne mogu to ja sad napraviti) :)

 

+ zakon kaže da ne moraš uopće navoditi razlog.. pa ne moraš, možeš reći bilo što npr ne sviđa mi se ili ne znam.. možeš čak i pitati zašto to pitaju ali ako reklamiraš tad ide reklamacija a to nije povrat, tj reklamacija može biti povrat kad se kvar ne može otkloniti i nema zamjene dok ovim pravom povrata tog nema, nema čekanja itd. (osim same procedure zaprimanja i servisa koji to odobri, od par minuta do par dana.. naravno ti zatraži brže, traži rok, razuman rok i sl jer trgovci vole i s time malo otezati a servis im je par metera od ulaznih vrata pa ne može isprika biti da je kamion zapeo u snijegu prelazeći himalaju.. i da se nešto čeka, malo ih požuri, možda pripomeneš žalbu pa se to ubrza.).

 

:)

 Idem odnjeti pa ću vidjet kako će ići. Hvala na informacijama!

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
k_marijan_ kaže...
Šta bih trebao onda po citiranom, doći, reklamirati kvar na mobitelu i reći da želim zamjenu za isti ili povrat novca?

 Ti bi trebao odnijeti to tamo kod njih i reci da ti se mobitel ne svidja i da ga vracas natrag i dobijes povrat novca. Nema zamjene u ovome jer nisi reklamirao nista, samo si odustao od kupnje. Ako bi pak htio isti takav, onda mozes otic tamo i trazit zamjenu jer ovaj ima ocit nedostatak na ekranu. Samo to ce vjerojatno duze trajat nego samo povrat novca pa da ponovno kupis drugi. Oni ako kazu da moraju provjerit uredjaj kakav je neka provjere, ako kazu da si uzrokovao kvar, onda ces slati prijavu (ako ga nisi uzrokovao) i to rjesavati s inspekcijom. Ako si ga bacio negdje pa je udren i sad se ekran pokvario, to se vidi, i to ti se nece uvazit ni pod povrat od 14 dana niti pod reklamaciju. Znaci ako si ti cist s svoje strane, proc ce stvari bez problema. Ako ti je pak pao pa pokusas uvaljat preko zakona nesto sto ne bi trebao moci, e onda ce bit problema.

9 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
k_marijan_ kaže...
Šta bih trebao onda po citiranom, doći, reklamirati kvar na mobitelu i reći da želim zamjenu za isti ili povrat novca?

 Ti bi trebao odnijeti to tamo kod njih i reci da ti se mobitel ne svidja i da ga vracas natrag i dobijes povrat novca. Nema zamjene u ovome jer nisi reklamirao nista, samo si odustao od kupnje. Ako bi pak htio isti takav, onda mozes otic tamo i trazit zamjenu jer ovaj ima ocit nedostatak na ekranu. Samo to ce vjerojatno duze trajat nego samo povrat novca pa da ponovno kupis drugi. Oni ako kazu da moraju provjerit uredjaj kakav je neka provjere, ako kazu da si uzrokovao kvar, onda ces slati prijavu (ako ga nisi uzrokovao) i to rjesavati s inspekcijom. Ako si ga bacio negdje pa je udren i sad se ekran pokvario, to se vidi, i to ti se nece uvazit ni pod povrat od 14 dana niti pod reklamaciju. Znaci ako si ti cist s svoje strane, proc ce stvari bez problema. Ako ti je pak pao pa pokusas uvaljat preko zakona nesto sto ne bi trebao moci, e onda ce bit problema.

Rekli su mi kao da mi ide povrat ako mi je preko webshopa išlo slanje dostavom, a kao ovak preuzimanjem s time da sam online platio nije.  Onda sam rekao pa vrijedi 14 dana bez razloga onda su mi decki predlozili da pošaljem upit službi, da napišem razloge i da onda vidim što ću nakon što mi odgovore. Nema muljanja, jučer ga preuzeo, danas bih ga vratio nisam ga imao možda 2 sata u rukama :D

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice