Chat tema ljubitelja hardvera zaključana tema

poruka: 24.323
|
čitano: 2.611.759
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

Štel sam pitati kod mazanja tekuceg metala jel bolje vise ili manje?, mi smo to namazali stvarno minimalac takoder i na poklopac(ihs),

testiram cpu i idle mi je dosta visok uglavnom oko 40°c, ak nis ne diram padne u kratkom vremenu do oko 34-36°c!

Neznam jel problem u win10 koji non stop neki k kopa u pozadini!

Inace kod testiranja(premali napon/prime95) uvjek rikne iskljucivo samo 6 jezgra...?

I meni se čini da je to visoko za idle. Jesi stavio fiksnu voltažu i max performance na power options u windowsu? Vjerojatno jesi, ali i dalje mi izgleda to visoko. Jedino ako ti je voltaža konstantno iznad 1.3, onda je razumljivo. Jer meni je isto fiksna voltaža (1,28v doduše) i frekvencija na 5ghz konstantno (max perf. u power options) i bome temp ide ispod 30°c često, spajka do 34-35°C dok surfam kolko vidim. 

 

Mislim, to su niske temperature kako god okreneš. Ako je pod loadom sve uredno, nema brige. No ti veliš da ti je ta 6. jezgra kritična... jesi probao dizat voltažu? Ako moraš previše dizat voltažu, možebit da si ga skurio dobro. Probaj nabit 1.8v 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
12 godina
protjeran
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

ma sve je na full, sad testiram kak se ponasa na 5.2ghz pod primeom95, vrtio sam ga cca 15h

, no za taj klok mu treba dosta prek 1.4v mislim da je to previse za dugorocne staze?

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
11 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

ma sve je na full, sad testiram kak se ponasa na 5.2ghz pod primeom95, vrtio sam ga cca 15h , no za taj klok mu treba dosta prek 1.4v mislim da je to previse za dugorocne staze?

 Ne znam za što ti treba 5.2ghz. To je ipak granica čipa za normalne voltaže. 1.4v je too much ako se mene pita. Moj vozi 5.1 do 1.32, al nema šanse da ću dizat 0.5v radi 100mhz. 1.28 na 5ghz sweet spot po meni... odn. ako čip može držat. Više od toga je za moje potrebe totalno nepotrebno, a mislim da ni tebi ne treba ništa više od toga. 

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
protjeran
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Stjepko digni jednu jezgru na 30Ghz i ugasi ostale 😂

 

Da malo ti je visok idle, kako zasto .... probaj vratiti na stock postavke da spusti takt na 800 kad idla, pa vidi onda, nebi smjelo biti  vise 5°C od ambijenta...otvori vrata od z3 krletke...

14 godina
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

ovo je kod mene idle,ima velika razlika izmedju najgladnije i najtoplije jezgre. Mada,ja sam na ivy-u. Ambijent oko 24

15 godina
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Ja sam samo minimalno nanio, ali nisam brtvio ihs nego samo ostavio kako je, temp od 12-19C manje ako se dobro sjecam.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Kod mene 21.5°C sobna temperatura evo idle temperture odnosno tri virtualna android-a se vrte u pozadni jos ih par moram naredati 

 

 

Druga slika sa power saverom ukljucenim.Stjepko delidaj ponovno nema ti druge i malo vise metala ubaci dok se ne pocne izljevati nisi ga dobro delidao

AMD AntiBoy
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 1:32 (dreadmoore).
13 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
lav1000 kaže...

Stjepko digni jednu jezgru na 30Ghz i ugasi ostale 😂

Ma daj nam ti pokaži kad si već tu.

7 godina
protjeran
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Valentin17 kaže...
lav1000 kaže...

Stjepko digni jednu jezgru na 30Ghz i ugasi ostale 😂

Ma daj nam ti pokaži kad si već tu.

 Njonjo, dosadan si 

 

 evo iskopao jednu slikicu, rekao bih da nije ništa čudno s ovim Stjepanovim očitanjima, kava voli idlati na malo višim temp... a kod Stjepana dok idluje, je kao kod 99% normalnih ljudi full load 

 

pitanje za znalce.... jel zna itko koliko uopće ima temp senzora u procesoru(sky, kaby, coffee), nekako sumnjam da svaka jezgra ima svoj temp senzor, pogotovo kod intela, židova koji nisu u stanju pošteno nalemiti ihs...

meni sad na skylakeu nakon minutu dvije idlanja na 800 javlja redovno core temp u rasponu tipa 17-20°C, jedino package temp očitava realne oko 22 na idlu, taj package odgovara ambijentu koji je 21-23°C.

Ove core temp nisu točne da ga ubiješ i rekao bih da su neki umnošci/faktori iz VID napona, takta, loada ili čega već, i po meni teško da su to stvarna očitanja sa nekog senzora

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 8:14 (lav1000).
10 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera

Dodiruje li čip IHS kako treba ??? 

Trebao si to provjeriti.

Koliko je debel sloj silikona ? Smatram da je bolje samo staviti poklopac a ne lijepiti ga nazad. 

 

Delidaj ponovo i provjeri 

MISCREATED
12 godina
protjeran
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
nicky.sl kaže...

Dodiruje li čip IHS kako treba ??? 

Trebao si to provjeriti.

Koliko je debel sloj silikona ? Smatram da je bolje samo staviti poklopac a ne lijepiti ga nazad. 

 

Delidaj ponovo i provjeri 

 ma sad temperatura pada do cca 31°c stavio sam da mi se napon smanjuje, od navike da mi je sve na full zaboravio na ta power cudesa koja opcija treba smanjivati takt, sve sam popalio od turba, c state, eist?

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
12 godina
protjeran
offline
Chat tema ljubitelja hardvera
Friday kaže...

 

Vukao me TR pa sam onda shvatio da mi ne treba, ali dobro bi mi doslo vise jezgri pa sam gledao 1800x. Onda jucer shvatim da bi mu zamjena (za 1800x) trebala stici svakog trena. Kupovina 1800x sad bas ne bi imala smisla. Vidim da se pojavljuju ploce za novu generaciju ryzena (ako sam dobro shvatio). Kakve promjene donose u odnosu na postojeve ploce?

 Brate mili uzmes 8700k i miran si. Ako po cijele dane ne otpakiravas zip fajlove za produktivnost je jednak kao i ryzen 7, ali uz to imas drasticno brzi single core pa neke aplikacije rade puno bolje + nemas brige oko memorije i musica. To je trenutno najbolji all around mainstream cpu, nema tu previse razmisljanja sta uzeti ako ti ne treba TR, a potrebno ti je vise jezgri.

15 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Cpu eist je za smanjivanje takta i napona, mislim da to nisu mijenjali
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
6 godina
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Demo prikaza Raytracinga u nadolazecim API-ima (novi DirectX, Vulcan itd..)

15 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
3dfx kaže...

Demo prikaza Raytracinga u nadolazecim API-ima (novi DirectX, Vulcan itd..)

Yup :) UE4 engine ce biti medju prvima koji ce implementirati

It is always darkest just before the dawn.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera

Ode i moja ljubljena mašina na pazar. Navalite dok nije nestalo. 

https://www.bug.hr/forum/topic/prodaja-racunala/prodaja-gaming-pc/257509.aspx

 

Nadam se da će se cijene rama i grafe stabilizirati kroz idućih 6 mjeseci jer ću ponovo slagati PC. Ovaj put ću vjerojatno uzeti Kafu i neko vodeno da se igram Stjepanja i 5 gigaherza.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011/ TS3: xcell.teamspeak.me IGN:Xcell / Xcellzor / XcellDaHousecat
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 13:48 (dj_renny).
15 godina
odjavljen
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

 Vi koji se kužite u to, može neko objašnjenje ko da imam 5 godina što je rasterizacija (tj takav engine?), što je raytracing? Mislim si, vjerovatno krivo mislim, ako raytracing engine "rej trejsa"  onda su developeri ubiti ušparali nešto vremena i rada na tim refleksijama, igrama svjetla itd itd. i rasteretili hardver? Ili dodatno opteretili? (jasno mi je da se ova klip vrti na karticama od 60k $)

 Ako sam ja to dobro shvatio, raytracing engine ubiti nudi/radi tako da savršeno simulira refleksije svjetla od raznih površina od različitih materijala itd itd... Zanima me ovo a članci su mi profesionalni pa onda na kraju znam manje nego prije čitanja... Zato, za mene i druge forumaše, neka neko malo objasni ko da smo idioti...

steam: skank666 origin:IhrvojeI
15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
skank666 kaže...

 Vi koji se kužite u to, može neko objašnjenje ko da imam 5 godina što je rasterizacija (tj takav engine?), što je raytracing? Mislim si, vjerovatno krivo mislim, ako raytracing engine "rej trejsa"  onda su developeri ubiti ušparali nešto vremena i rada na tim refleksijama, igrama svjetla itd itd. i rasteretili hardver? Ili dodatno opteretili? (jasno mi je da se ova klip vrti na karticama od 60k $)

 Ako sam ja to dobro shvatio, raytracing engine ubiti nudi/radi tako da savršeno simulira refleksije svjetla od raznih površina od različitih materijala itd itd... Zanima me ovo a članci su mi profesionalni pa onda na kraju znam manje nego prije čitanja... Zato, za mene i druge forumaše, neka neko malo objasni ko da smo idioti...

Rasterizacija je proces prikaza slike na 2D površini, monitoru i u kontekstu u kojem te zanima, 3D scene na 2D ekran u nekom kutu pogleda, itd. Svjetlo, sjene, itd. sve se lažira da bi izgledalo uvjerljivo.

Ray-tracing je jedna od metoda rasterizacije 3D scene tako da "pucaš" zrake iz neke plohe u scenu i gledaš kako se odbija pa po tome dobijaš sliku. Realnistično je jer daje realistične sjene, refleksije, itd. sve što u stvarnom svijetu daje i fizikalno je precizno, a preciznost raste brojem zraka po pikselu. Svi dobri offline rendereri su path-traceri, slična metoda, koja omogućava kaustiku npr. ali računaj da je to "isto" (iako nije).

Ukratko, realnije refleksije, sjene, osvijetljenje općenito, daju realističnost igrama (u budućnosti). Problem je što je to izrazito hardverski zahtjevno.

 

Ono što si vidio vezano na novi tech je zapravo stari tech, ali tek sada imamo hardver koji to može donekle brzo u stvarnom vremenu. Demoi na GDC-u se vrte na stroju koji ima 4 Volte V100 na NVLinku, a koje svaka koštaju $10.000. Kartice same. Malo su jače od Titana V.

 

Zašto to sada možemo? Ne zato što je hardver puno jači, nego opet trikovima, ali nešto pametnijim. Dakle, napravimo loš ray-trace, a onda šum koji dobijemo, izgladimo AI-denoiserom koji se vrti na tenzor jezgrama (koliko znamo, što objašnjava zašto hardverski radi samo na Volta arhitekturi).

 

U najboljem slučaju, da svake godine dobijemo karticu 35% bržu od sadašnje Volte V100 (dakle, malo brže od Titana V), trebat ćemo oko 5 godina da na jednoj kartici vrtimo trenutne demoe. I to će tada biti kartica u rangu Volte V100 od 10 tisuća eura ili Titana V od 3 tisuće.

 

Zato su ove najave isključivo za developere. Mi se sada možemo početi igrati time, eksperimentirati i nalaziti rješenja i razvijati engine, a za 5 godina, ako bude sreće i hardver bude ludo napredovao, kartice ranga TITAN V mogle bi gurati full-HD ovakve igre na 30 FPS...

 

Demo UE4 Star Warsa je 2560x1080 u 24 FPS i gurao ga je 4x Volta V100 stroj od $80.000+.

 

 

TL;DR: rekli bismo: don't hold your breath for it.

Nope.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 16:45 (Tonči).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera

 A ovo:

Mislim si, vjerovatno krivo mislim, ako raytracing engine "rej trejsa"  onda su developeri ubiti ušparali nešto vremena i rada na tim refleksijama, igrama svjetla itd itd. i rasteretili hardver? Ili dodatno opteretili?

 

Ne zamjeri ako je pitanje kilavo postavljeno...

steam: skank666 origin:IhrvojeI
15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
skank666 kaže...

 A ovo:

Mislim si, vjerovatno krivo mislim, ako raytracing engine "rej trejsa"  onda su developeri ubiti ušparali nešto vremena i rada na tim refleksijama, igrama svjetla itd itd. i rasteretili hardver? Ili dodatno opteretili?

 

Ne zamjeri ako je pitanje kilavo postavljeno...

 Nisu ništa uštedjeli. Grafika kako je radimo danas je ušteda baš zato što još dugo nećemo imati hardver dovoljno jak za real-time ray-tracing. Ovo što se sad planira je hibrid - kombinacija klasične rasterizacije kakvu koristimo desetljećima u igrama i ray-tracinga s denoiserom. To ti je nešto k'o amoksicilin plus klavulonska kiselina, jer amoksicilin sam ne radi. (mikrobiološki humor :D ).

Dakle, ray-tracing s puno uzoraka po pikselu je nemoguć, eno ga nizovi kartica rade danima u Blenderu, Octaneu, RedShiftu.... ali zato ideš na 2-6 uzoraka, što stvori sliku s puno šuma (lijevo) 

 

I (desno) denoiserom baziranom na AI rješenju, očistiš sliku pa dobiješ lošiju od multi-sample rt-a, ali i dalje upotrebljivu kvalitetu.

RT rezultate iskoristiš za ambient-oclusion, soft sjene i globalnu iluminaciju pa kombiniraš s običnim renderom:

 

 

I sve to je toliko zahtjevno da im trenutno treba $40.000 dolara grafičkih kartica za 24 FPS i FullHD rezu.

Nope.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2018 18:58 (Tonči).
6 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Tonči kaže...

 

 

TL;DR: rekli bismo: don't hold your breath for it.

Metro Exodus ce koristiti real-time raytracing, nvidia verziju RTX, naravno ne kao sto je ovaj unreal demo, ali u biti to je to, sta ne?

 

 

16 godina
odjavljen
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Ha ha sad će entuzijasti imati rzlog za 10000+ kn grafiku...jedva čekam da izađe novi Metro pa da igre počnu 😂

15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
3dfx kaže...
Tonči kaže...

TL;DR: rekli bismo: don't hold your breath for it.

Metro Exodus ce koristiti real-time raytracing, nvidia verziju RTX, naravno ne kao sto je ovaj unreal demo, ali u biti to je to, sta ne?

 Unreal i NVidia demo vrte se na istom hardveru. Exodus će izaći kad? Mogu možda koristiti tu tehnologiju, ali za neku muljažu i mix na low quality razini, jer ono što smo vidjeli u demoima sigurno ne možemo vidjeti još godinama u igrama.

Nope.
12 godina
protjeran
offline
Chat tema ljubitelja hardvera
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
14 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

 Kod mene je Coollaboratory Liquid Ultra a sve je to u 1°C razlika 

AMD AntiBoy
15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera

Grizzly Conductonaut mi je ispao super.

Nope.
12 godina
protjeran
offline
Chat tema ljubitelja hardvera

Thermal Grizzly Conductonaut - 73 W/mk,

Coollaboratory Liquid Ultra - 38.4 W/mk,

po ovome bi trebalo dati vidljivu razliku

iako za CLU vele da je provjereno da ni nakon 5g ne mijenja svojstva dok za Conductonaut jos neznaju...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.3.2018 0:16 (Stjepanj).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

Thermal Grizzly Conductonaut - 73 W/mk,

Coollaboratory Liquid Ultra - 38.4 W/mk,

po ovome bi trebalo dati vidljivu razliku

iako za CLU vele da je provjereno da ni nakon 5g ne mijenja svojstva dok za Conductonaut jos neznaju...

 Ma daj? Takva razlika?? Onda TGC uzmi. Metal je, ne bi smio mijenjati svojstva, tj. oksidirati i korodirati u kratkom vremenu; vrijeme je vjerojatno dulje od vijeka prosječnog "entuuzijastkog" procesora.

Nope.
11 godina
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

Grizzly je tata igrice tu 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
7 godina
protjeran
offline
Re: Chat tema ljubitelja hardvera
Stjepanj kaže...

Thermal Grizzly Conductonaut - 73 W/mk,

Coollaboratory Liquid Ultra - 38.4 W/mk,

po ovome bi trebalo dati vidljivu razliku

iako za CLU vele da je provjereno da ni nakon 5g ne mijenja svojstva dok za Conductonaut jos neznaju...

 Trebalo bi ali nece jer mazes povrsinu cca 1cm2 u debljini 0.xx mm, jedina prednost ako ovog conductonauta ima stvarno 5grama bi ga trebalo biti dovoljno i za 20-30 ili čak i više aplikacija

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.3.2018 8:20 (lav1000).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice