Dugotrajno skladištenje komponenti i konfiguracija

poruka: 6
|
čitano: 2.088
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Dugotrajno skladištenje komponenti (do 20 god)

Za potrebe jednog stranog projekta naručitelj projekta postavio je (malo čudan) zahtjev da design live svih komponenti i konfiguracija (računala i serveri) mora biti min. 20 godina.

IT proizvođači hardware-a najčešće ne žele jamčiti da će nakon 5 i više godina osiguravati isporuku identičnih komponenti, a kupac ne pristaje na to da mu se oprema mijenja svakih x godina.

 

Obzirom na sve to i ukoliko se dobrim argumentima ne promijeni mišljenje kupca, jedino što preostaje je povećati "spare parts" listu i za svaki tip hardwarea osigurati dovoljan broj rezervnih komponenti koje bi stajale negdje na skladištu kod kupca.

 

Razumljivo je kako se IT oprema dok radi "troši" i nakon nekog vremena se mogu očekivati problemi u radu i kvarovi.

Pitanje na koje trebam odgovor je koji su mogući efekti "trošenja" IT opreme dok stoji na skladištu na rok od 10-20 godina?

Kolika je šansa da novi server koji nije paljen do sada za npr. 17 godina uzmeš s police skladišta, upališ i da sve radi bez problema?

 

Napomena: u svrhu što bolje argumentacije kupcu zašto tako dugo skladištenje nije najpametnija opcija, molio bih vas da se fokusirate na odgovore tipa "može se očekivati da elektroliti u kondenzatorima gube svoja svojstva", "i malo vlage kroz tako dugi period može izazvati koroziju komponenti", ...

 

Unaprijed hvala na korisnim i edukativnim odgovorima!

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dugotrajno skladištenje komponenti (do 20 god)

Logističko-sistemaška noćna mora.

 

On za 20 godina sa tim strojevima i serverima neće moći apsolutno ništa. Količina rezervnih dijelova koje treba skupiti su enormne. Za početak, jednostavno mora uzeti najnoviju intel platformu sa DDR4 memorijom i zadnjim socketom kao bi ostala mogućnost da se kroz 5-6 godina može kupiti još koji procesor, ploča i memorija. Ako uzme DDR3, za 10 godina neće moći naći niti jedan dio za zamjenu (osim diskova).

 

Za početak, mora izvaditi sve baterije sa ploča koje se skladište. Sve složiti u antistatičke vrećice, u kartonske kutije i onda odgovarajuće osigurati od poplave, požara i ostalog. U svaku kutiju onaj sillica gel, da skuplja vlagu jer će sve zahrđati ako dođe vlage u to sve - sumnjam da će netko svakih tjedan-dva otvarati te kutije. Diskove treba još bolje osigurati od vlage i mehaničkih oštećenja.

 

Ostalo nije problem (elektroliti)...

 

Troškovi svega toga + kasniji popravci, zamjene i ostali cirkusi će ga koštati više nego da svakih 5 godina nadogradi sustav. A o performansama da ne pričamo...

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Re: Dugotrajno skladištenje komponenti (do 20 god)

-dovoljno je kupiti 2-3 kompleta (identičan PC u osonovi) i možeš biti miran 90% ako neki drugi faktor nije rizičniji npr grmljavina/uzemljenje, server soba ili šank.. itd.

(ne mora se kupovati npr DDR4, kupi se desetak keksova trice.. ukupna cijena..).

s druge strane to je besmislen zahtijev, jer ga ni NASA...

to nema veze s npr kompatibilnim medijem/čitačem.. koji može nestati koa npr floppy, opet, ako se uzme 3xPC i to je pokriveno identičnom komponentom.

 

realno, jedino treba kupiti x-komada HDDa, koeficient je proizvoljan, više-bolje. To radim sa stvarima za koje mi taj kriteri pa ni garancije nisu bitni, nego trenutna zamjenjivost, rezerva čeka kvar, a kasnije se garancijom nadoknadi.. (pogotovo je RAID nekad bio važan za to, isti-identičan disk, dok danas dobiješ duplo veći u zamjenu..).

 

Kupac fantazira, ali sve je moguće i zahtijev je legitiman, pitanje samo realnosti, pa opet, ako plaća, pitruraj tunele tri puta ako treba... i još jedan premaz.. Ima pacijenata koji su sretniji kad ih se odere.

 

edit, ispustih najvažnije. Konkretan task, i tad ovisno o stvarnim kriterijima se može sve, npr VM i baš nikakve veze nema taj zahtijev, pa čak i s nula dijelova na lageru.. ali ovisi što je konkretno u pitanju, pa tad domišljatost majstora koji će zadano rješiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.4.2015 15:32 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Dugotrajno skladištenje komponenti (do 20 god)

Naveo sam DDR4 da se ostavi bar nekakav prostor za nadogradnju ali da, cjenovno je (trenutno) DDR3 isplatljiviji.

 

Mada je upitno koliko je cijeli ovaj show "isplativ"...

My name is Legion... For we are many!
12 godina
online
Re: Dugotrajno skladištenje komponenti (do 20 god)
passmaslom kaže...
Obzirom na sve to i ukoliko se dobrim argumentima ne promijeni mišljenje kupca, jedino što preostaje je povećati "spare parts" listu i za svaki tip hardwarea osigurati dovoljan broj rezervnih komponenti koje bi stajale negdje na skladištu kod kupca.

 Kad sam imao slične upite, a znao sam da taj upit nije najpametniji za kupca (a na kraju ni za mene) napravio sam dvije ponude:

1. Ono što ja mislim da je najpametnije (npr, u ovom slučaju 5 godina jamstva)

2. Ponudu prema željama kupca, ali koja je prilično skuplja od prve opcije.

 

Cijena je obično najbolji argument.

 

A ako i prihvati drugu opciju, u pitanju je bilo toliko love da sam se višestruko osigurao.

 

P.S. Pripazi, moj kupac je bio siguran tako da se nisam bojao da će zbog ovog poteza otići drugome.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
14 godina
neaktivan
offline
Dugotrajno skladištenje komponenti i konfiguracija

Ako su toliko sigurni da u idućih 20 godina neće mijenjati zahtjeve koje stavljaju pred svoju opremu onda je jednostavno (skupo), sve puta tri tako da se za narednih 20 godina može osigurati isto stanje sustava HW (SW=?).

 

BTW za tako dug period bi trebalo ozbiljo vagati i ostale faktore, a ne samo inforamtičke!

Što ako će aktivna oprema i rezerva biti u istom prostoru, a potres sve sruši?

Što ako poplava uništi sve dosadašnje podatke na toj lokaciji, a backupa nema - što će mu po dva komada od svake komponente ako nema podatke koji mu trebaju (a u tom trenutku može i krenuti od nule sa u tom trenutku aktualnom opremom).

 

Iako, ovisi što se želi postići, samo onda treba netko dobro isplanirati i sve ostale faktore koji mogu utjecati na podatke i opremu!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice