PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 264.964
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

Nije glupost jer razlika postoji i ovisno o broju ventilatora, razmještaju i kućištu može iznositi i do 10 stupnjeva pod opterećenjem što svakako nije zanemarivo ljudima koji imaju problema s visokim temperaturama. Osobno preferiram pozitivan tlak jer me iritira kad mi se u kućištu skuplja prašina, a i temperature su mi dovoljno niske da ne moram forsirati negativan tlak.

 Pa temperature ti i jesu niske jer imaš dovoljan PROTOK. Tako da i dalje tvrdim - glupost.

Twitter: @191x7
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
191x7 kaže...
axos kaže...

Nije glupost jer razlika postoji i ovisno o broju ventilatora, razmještaju i kućištu može iznositi i do 10 stupnjeva pod opterećenjem što svakako nije zanemarivo ljudima koji imaju problema s visokim temperaturama. Osobno preferiram pozitivan tlak jer me iritira kad mi se u kućištu skuplja prašina, a i temperature su mi dovoljno niske da ne moram forsirati negativan tlak.

 Pa temperature ti i jesu niske jer imaš dovoljan PROTOK. Tako da i dalje tvrdim - glupost.

 Da npr OCam komponente i/ili nemam prostrano kućište kojem kabeli idu iza matične i/ili filtere negativan tlak bi možda bio bolja opcija. Sve je pitanje individualnih potreba korisnika.

9 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Poz svima, imate li kakve preporuke za ventilator za heat sink.

Mislim si uzeti jedan ili dva, ne bih volio da je cijena iznad 100 kuna (za jedan ako je svtarno dobar) te naravno traži se statični tlak i tišina :)
Je li to oko 100 kuna samo san ili je i ostvarivo?

Ima li tko polovne ventova za prodat?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
9 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Silencio je zanimljiv vent moram priznati. Je li netko imao iskustva sa Sharkoon blades 1000 rpm?
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
fpozar kaže...
Silencio je zanimljiv vent moram priznati. Je li netko imao iskustva sa Sharkoon blades 1000 rpm?

 Silencio je dobar vent za one koji ne trebaju neko ekstremnije hlađenje ili im se neda regulirati brzine ventilatora.  S ovim Sharkoonom nisam imao iskustva, a na papiru mi izgleda sve dobro osim trajnost. Ali ni 40 000 sati rada nije malo.

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Što preporučate za Mugen 4?
Bitno mi je samo da je PWM. Sad imam onaj koji je došao sa PCGH edicijom.

Jel bi bolji ventilator uopće pridonio temperaturama?

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...

Što preporučate za Mugen 4?
Bitno mi je samo da je PWM. Sad imam onaj koji je došao sa PCGH edicijom.

Jel bi bolji ventilator uopće pridonio temperaturama?

 JetFlo.

Twitter: @191x7
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...

Što preporučate za Mugen 4?
Bitno mi je samo da je PWM. Sad imam onaj koji je došao sa PCGH edicijom.

Jel bi bolji ventilator uopće pridonio temperaturama?

 Jedan od ventilatora iz vrha ponude "po izboru naroda" i nekih testiranja bi bio npr Corsair SP120. Problem je što za razliku od testiranja ventilatora na kućištima ventilatori za CPU hladnjake nerijetko daju različite rezultate ovisno o hladnjaku na koje se stavljaju. Jedan hladnjak na papiru može biti bolji od drugoga, a u praksi je situacija obrnuta. Tako da mislim da je ulaganje u bolji ventilator rizik jer ako ventilator bude jako dobar dat će svega 2-3 stupnja razlike. I to sve ako ne gledamo da bi buka mogla biti viša. Iz mog iskustva puno je bolja invecsticija nabaviti novi hladnjak. Pod uvjetom da je pasta ok i da kućište ima dobar protok zraka. 

 

Offtopic: Kakve su ti temperature u loadu s tim hladnjakom na stocku? I na koliko ga clockaš?

10 godina
offline
PC ventilatori

Po svuda čitam da stražnji ispuhuje zrak van..

 

Jesam ja lud ako sam hladnjak od procesora okrenuo prema stražnjoj strani da uvlači zrak unutra a stražnji 120mm ventilator 

okrenuo da upuhuje zrak na taj hladnjak od proca? 

 

S prednje strane uvlači zrak(200mm)po defaultu, s donje strane 140mm uvlači zrak na grafičku a dva gornja 120mm ispuhuju. 

Ili izvlače, kako god.

 

Nekak mi se to čini logično ali možda griješim 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
gocc01 kaže...

Po svuda čitam da stražnji ispuhuje zrak van..

 

Jesam ja lud ako sam hladnjak od procesora okrenuo prema stražnjoj strani da uvlači zrak unutra a stražnji 120mm ventilator 

okrenuo da upuhuje zrak na taj hladnjak od proca? 

 

S prednje strane uvlači zrak(200mm)po defaultu, s donje strane 140mm uvlači zrak na grafičku a dva gornja 120mm ispuhuju. 

Ili izvlače, kako god.

 

Nekak mi se to čini logično ali možda griješim 

 Svako kućište je drugaćije kao i broj ventilatora, pa prema tome i protok.  Uglavnom ljudi imaju manje ventilatora pa ispadne zgodno da taj zadnji bude za izbacivanje zraka. Ako sam dobro razumio prednji 200mm upuhuje, zadnji 120mm upuhuje, donji 140mm upuhuje, a samo 2 120mm ispuhuju. Treba pogledat CFM svih ventilatora ali mi na prvu izgleda da ih previše upuhuje a pre malo ispuhuje. Isto tako nema mi logike da se topal zrak upuguje prema prostoru za HDD i DVD jer tamo se također zrak upuhuje. Prema tome ispada da se topli zrak zadržava u prednjem gornjem djelu računala.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

 Jedan od ventilatora iz vrha ponude "po izboru naroda" i nekih testiranja bi bio npr Corsair SP120. Problem je što za razliku od testiranja ventilatora na kućištima ventilatori za CPU hladnjake nerijetko daju različite rezultate ovisno o hladnjaku na koje se stavljaju. Jedan hladnjak na papiru može biti bolji od drugoga, a u praksi je situacija obrnuta. Tako da mislim da je ulaganje u bolji ventilator rizik jer ako ventilator bude jako dobar dat će svega 2-3 stupnja razlike. I to sve ako ne gledamo da bi buka mogla biti viša. Iz mog iskustva puno je bolja invecsticija nabaviti novi hladnjak. Pod uvjetom da je pasta ok i da kućište ima dobar protok zraka. 

 

Offtopic: Kakve su ti temperature u loadu s tim hladnjakom na stocku? I na koliko ga clockaš?

 Držim ga na 4.3 GHz i 1.1V, a temperature u loadu(igrama) ne prelaze 60C. Nemam SS sada, ali jezgre idu od 53 do 60C, tako da su temperature super, ali me samo zanimalo informativno.

A na stocku temperature se kreću oko 50C.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...
axos kaže...

 Jedan od ventilatora iz vrha ponude "po izboru naroda" i nekih testiranja bi bio npr Corsair SP120. Problem je što za razliku od testiranja ventilatora na kućištima ventilatori za CPU hladnjake nerijetko daju različite rezultate ovisno o hladnjaku na koje se stavljaju. Jedan hladnjak na papiru može biti bolji od drugoga, a u praksi je situacija obrnuta. Tako da mislim da je ulaganje u bolji ventilator rizik jer ako ventilator bude jako dobar dat će svega 2-3 stupnja razlike. I to sve ako ne gledamo da bi buka mogla biti viša. Iz mog iskustva puno je bolja invecsticija nabaviti novi hladnjak. Pod uvjetom da je pasta ok i da kućište ima dobar protok zraka. 

 

Offtopic: Kakve su ti temperature u loadu s tim hladnjakom na stocku? I na koliko ga clockaš?

 Držim ga na 4.3 GHz i 1.1V, a temperature u loadu(igrama) ne prelaze 60C. Nemam SS sada, ali jezgre idu od 53 do 60C, tako da su temperature super, ali me samo zanimalo informativno.

A na stocku temperature se kreću oko 50C.

 Ma pitam jer meni na stocku ide oko 55 s LC power 120 i probnom pastom.

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Ma problem je što su 3 jezgre 5-6 stupnjeva hladnije od četvrte.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
PC ventilatori

Kupim neki spire vent 120mm za 40kn. Stavim ga naprijed (2 iza 2 naprijed) i prikljucim na 4-pin system fan, a on je 3 pin. Ukljucim komp, vidim da radi, reko sve u redu, cak sam se iznenadio kako je tih.

Prođe 4 tjedna, vidim da na filteru (meshu) od stock Zalmanog sve smede od prasine a kod njega se jedva vidi. Premjestim ga da ispuhuje zrak (1 naprijed, 3 iza) i prikljucim na pwr fan.

Upalim komp, i evo.......kao turbina boeinga 787. Mislio sam jos jednog takvog uzet ali nakon ovoga, valja ustedjeti pa uzeti skuplji IMHO.

Imate neku preporuku?

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...

Ma problem je što su 3 jezgre 5-6 stupnjeva hladnije od četvrte.

 To nije velika razlika. Ali ako te smeta ugl je razlog termalna pasta.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
LLAMABOY kaže...

Kupim neki spire vent 120mm za 40kn. Stavim ga naprijed (2 iza 2 naprijed) i prikljucim na 4-pin system fan, a on je 3 pin. Ukljucim komp, vidim da radi, reko sve u redu, cak sam se iznenadio kako je tih.

Prođe 4 tjedna, vidim da na filteru (meshu) od stock Zalmanog sve smede od prasine a kod njega se jedva vidi. Premjestim ga da ispuhuje zrak (1 naprijed, 3 iza) i prikljucim na pwr fan.

Upalim komp, i evo.......kao turbina boeinga 787. Mislio sam jos jednog takvog uzet ali nakon ovoga, valja ustedjeti pa uzeti skuplji IMHO.

Imate neku preporuku?

 Ako je bitno da je jako tih gore navedeni silencio od kolege je ok. Ako će ti trebat nešto snažnije onda Enermax T.B Silence.

9 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Ok, mislio sam napravit mod za gpu cooler - uzeo bih 2 silencia / bladesa i stavio ih na heat sink a maknuo stock jer je uzasni bucan. Gpu je gtx 970. Mislis da bi dobro obavili posao?
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
fpozar kaže...
Ok, mislio sam napravit mod za gpu cooler - uzeo bih 2 silencia / bladesa i stavio ih na heat sink a maknuo stock jer je uzasni bucan. Gpu je gtx 970. Mislis da bi dobro obavili posao?

 Sigurno bi. Možda bi blades bio bolji jer ima viši air pressure, a to je potrebno pošto je iza hladnjaka još i ploča koja dodatno otežava protok zraka.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...
chutac kaže...

Ma problem je što su 3 jezgre 5-6 stupnjeva hladnije od četvrte.

 To nije velika razlika. Ali ako te smeta ugl je razlog termalna pasta.

 MX-4, nema je previše, niti premalo, samo kapa loše sjeda na jezgre.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...
axos kaže...
chutac kaže...

Ma problem je što su 3 jezgre 5-6 stupnjeva hladnije od četvrte.

 To nije velika razlika. Ali ako te smeta ugl je razlog termalna pasta.

 MX-4, nema je previše, niti premalo, samo kapa loše sjeda na jezgre.

 Nisam mislio na kvalitetu paste nego da li je dobro raspoređena i da li hladnjak sjedne ravnomjerno na proceror. MX-4 se malo teže razmazuje pa bi možda bilo dobro probati "x" metodu nanošenja ili ju razmazati.

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Ma dobra je i ovako, ne da mi se opet rastavljati 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Ok o tome ću jos razmisliti.
Je li problem ako bi ventovi malo stršili sa grafičke? Za ove blades ne nalazim neke reviewe baš a za silencio sam našao nekoliko i jako sam zadovoljan.
13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Kak misliš stršali?

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
fpozar kaže...
Ok o tome ću jos razmisliti.
Je li problem ako bi ventovi malo stršili sa grafičke? Za ove blades ne nalazim neke reviewe baš a za silencio sam našao nekoliko i jako sam zadovoljan.

 Normalno je da će ti viriti malo jer je grafička nešto uža od ventilatora. Samo pazi da ti je plastika lako odvojiva od hladnjaka/grafičke da ne smeta protoku.

 
2 0 hvala 2
9 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

Pa tak da su malo preveliki, tj. da im dio ide malo prek heat sinka, je li to loše za static tlak?

9 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Ok, hvala! Imate kakvu preporuku za spužvu koju bih stavio ispod i između ventilatora da smanjuje vibracije?

Kad napravim to napravit ću thread sa slikama.

 
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...
fpozar kaže...
Ok o tome ću jos razmisliti.
Je li problem ako bi ventovi malo stršili sa grafičke? Za ove blades ne nalazim neke reviewe baš a za silencio sam našao nekoliko i jako sam zadovoljan.

 Normalno je da će ti viriti malo jer je grafička nešto uža od ventilatora. Samo pazi da ti je plastika lako odvojiva od hladnjaka/grafičke da ne smeta protoku.

 Kako misliš plastika lako odvojiva?

koja?

12 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori
2x NF-P12
3x NF-S12A
4X Y Cabal...ako zatreba
Lina Li 7H-1B (kučište za gornja dva ventilatora)
Akasa Six channel fan controller
Filtere još čekam da dođu
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
fpozar kaže...
axos kaže...
fpozar kaže...
Ok o tome ću jos razmisliti.
Je li problem ako bi ventovi malo stršili sa grafičke? Za ove blades ne nalazim neke reviewe baš a za silencio sam našao nekoliko i jako sam zadovoljan.

 Normalno je da će ti viriti malo jer je grafička nešto uža od ventilatora. Samo pazi da ti je plastika lako odvojiva od hladnjaka/grafičke da ne smeta protoku.

 Kako misliš plastika lako odvojiva?

koja?

 Pa ona na kojoj su sadašnji ventilatori. Da ne smeta bez veze i ne smanjuje protok.

EDIT: Za spužvu neznam. Svaka tanja i mekana će poslužiti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.10.2015 20:41 (axos).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice