Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

poruka: 12
|
čitano: 7.179
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

Ne znam kako vi, ali ja sam prikupio već određenu količinu raznoraznih HDD sa više Tera popodataka i pokušao bi to malo dovesti u jednu cjelinu. Trebam savjet i vaše iskustvo oko toga. Koje kučište da nabavim ima li kakvih nedostataka i koje.

Svaki vaš savjet mi je dobrodošao jer i nisam toliko "jak" po tom pitanju.

Hvala!

D.L
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

-jedini problem NASova kao rješenja je isplativost (cijena), maximalni kapacitet (stariji do 3TB ili manje) uz fizičko ograničenje na 1-2-4 HDDa., kao i fleksibilnost (podrška za npr NTFS, FTP, ...)

Za isti iznos (1-2k kn) se može složiti normalno računalo koje nema tih ograničenja. -mana, dimenzije i potrebno osnovno znanje upravo prednosti 'kutijice' tj NASa.

Drugačije rješenje, Docking za HDD, možda to zadovoljava potrebe.

riba ribi ... (ponovi brzo).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

Znači ako sam te dobro razumio pametnije bi bilo složiti neko računalo pa preko njega pohranjivati podatke nego sami NAS. A što se samog Dockinga tiče to sam želio izbjeći sav taj... kaos jer sam sad već na četvrtom Hdd od 1Tb i naravno četiri harda tako da to izgleda onako... loše. No u svakom slučaju vrijedno znanja. Hvala!

D.L
14 godina
offline
Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

Bila ti je prije 3-4 mjeseca tema u Vidiju kako od prastare kante složiti NAS da ti je nazovimo ga,operativni sustav NAS sa RAID 0,1,5 , mogučnošću .

 

Ja sam gledao NAS opcije i došao sam do istog zaključka kao što si dobio prijedlog gore.

Lijepo si uzmeš novu ploču sa 5-6 ili više sata konektora,sa grafikom onboard sa HDMI izlazom ako češ ga prikopčat na TV LCD to jest ako češ ga konfigurirati i koristiti na LCD u

novi neki jeftilen AMD proc

napajanje isto novo,

2gb rama,

kučište

 

i to te NEMOŽE koštat preko 1700 kuna bez HDD a ili sa zavisi di i kako kupuješ (cash ili kartica).

 

Znači em imaš garanciju na skoro sve preko 2 godine,

em možeš nabacati tonu hardova koje imaš, nemoraš kao za NAS uzeti 2 Tb diskove koje stavljaš unutra jer se neiplati u NAS stavljat neznam 160-320 Gb diskove koje posjeduješ.

 

nadam se da sam pomogao.

 

Em ako kod kuče koristiš neke HD media playere, lijepo instaliraš Vistu , kupiš rabljenu na netu za 200 kuna ne Win 7 jer ona nakon SP1 je užas za playere pogotovo Icybox nemreš konfigurirati. Vistu ti vide svi playeri svi kompovi, lijepo umrežiš sve što trebaš doma i dodaješ hardove kako ti volja.

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
nalogodavac kaže...

Znači ako sam te dobro razumio pametnije bi bilo složiti neko računalo pa preko njega pohranjivati podatke nego sami NAS. A što se samog Dockinga tiče to sam želio izbjeći sav taj... kaos jer sam sad već na četvrtom Hdd od 1Tb i naravno četiri harda tako da to izgleda onako... loše. No u svakom slučaju vrijedno znanja. Hvala!

 -što je pametnije je rastezlivo..., što je tebi korisnije ovisi o potrebama i željama (i za to nema definitivnog odgovora). Docking je naveden samo kao mogućnost, u pravilu na njega priključiš disk po potrebi, to je mana i prednost, najjeftinije rješenje.

Sve ostalo, npr atom kao osnova je zgodan ali obično samo 2xSATA, minijaturno kućište itd. Logičnije je klasičan PC.

Jedina 'preporuka' neki npr celeron serije E3xxx, isključivo zbog manjeg grijanja (i buke). Pripaziti kod izbora kućišta i napajanja. (radije dati par-sto kuna više).

Takav PC može biti kvalitetniji home-media centar, može i BR disk, TV kartica, wireless itd. U kombinaciji s wireless key-mouse i večim TVom ... NAS je ipak 'neisplativ'.

Kakvu god kombinaciju odabereš, potroši cca 500kn više za 'sporedne stvari' kao tiho napajanje. Integrirana VGA je OK, ali svaka zasebna od 250kn je daleko kvalitetnije rješenje za gledanje videa itd..

-sve to nakraju ispadne barem dvostruka cifra, ali nemora biti sve odmah, stvar izbora (s NASom izbora nema).

 

btw. nikako se ne isplati uzeti MBO s integriranim HDMIem, npr nema audio ili nema podršku u 'DOS-u' pa je instalacija malo nespretna. Radije jeftinija MBO+VGA obično isti iznos.

riba ribi ... (ponovi brzo).
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.3.2011 21:13 (papalina).
16 godina
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
papalina kaže...

 

btw. nikako se ne isplati uzeti MBO s integriranim HDMIem, npr nema audio ili nema podršku u 'DOS-u' pa je instalavija malo nespretna. Radije jeftinija MBO+VGA obično isti iznos.

 

???

 

 

ATI integrirane grafičke imaju u sebi i zvučnu karticu, i šalju preko HDMI-a i zvuk. I kakav DOS odjednom?

 

btw, ja sam sebi od prastare Gigabyte ploče sa AMD 690 chipsetom složio NAS baziran na FreeNAS softveru i 4 komada 2TB diskova u RAID 5

polju i zasad sve radi savršeno

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
segregator kaže...
 

ATI integrirane grafičke imaju u sebi i zvučnu karticu, i šalju preko HDMI-a i zvuk. I kakav DOS odjednom?

 

 

Nisu sve onboard jednake, nemaju sve iste mogućnosti. (intel?).

'DOS' pod navodnicima (misli se na dio BIOS-Boot), tj na nekim integrušama HDMI ne radi do učitavanja OSa, kao što na nekima koje imaju DVI nema audia. .. i sl.

Obično je razlika u cijeni za MBO s HDMIom takva da je isplatljivije uzeti zasebnu VGA i 'običnu' MBO.

 

Svakako su bolje performanse zasebne VGA i manje mogućih problema (što je sporedno za primarnu funkciju-NAS, ali može biti vrlo važno za ostale mogućnosti). =Izbor.

Slično kao što se na Atom platformi ne isplati slagati takav PC jer je previše ograničen (utori-priključci...), ali je doabar za NAS.

riba ribi ... (ponovi brzo).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

Stvarno vam hvala!

D.L
16 godina
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
papalina kaže...

Nisu sve onboard jednake, nemaju sve iste mogućnosti. (intel?).

'DOS' pod navodnicima (misli se na dio BIOS-Boot), tj na nekim integrušama HDMI ne radi do učitavanja OSa, kao što na nekima koje imaju DVI nema audia. .. i sl.

Obično je razlika u cijeni za MBO s HDMIom takva da je isplatljivije uzeti zasebnu VGA i 'običnu' MBO.

 

Svakako su bolje performanse zasebne VGA i manje mogućih problema (što je sporedno za primarnu funkciju-NAS, ali može biti vrlo važno za ostale mogućnosti). =Izbor.

Slično kao što se na Atom platformi ne isplati slagati takav PC jer je previše ograničen (utori-priključci...), ali je doabar za NAS.

 

 

Ja bi baš Atom izbjegavao zbog samo 2 priključka za diskove (mislim da sam samo 1 ploču vidio sa više od 2)

AMD-ov Zacate mi izgleda bolji, chipset podržava do 6 diskova, iako sam zasad uglavnom viđao ploče sa 4

 

Meni to sa zvukom i slikom nije bio problem jer sam složio 2 računala, jedno kao NAS (Gigabyte ploča sa 690 chipsetom i BE2350 procesor) i FreeNAS, a drugo kao media player (Asrock Zacate ploča)

i XBMC kao media software (moglo je sve i u 1 kućište i samo Asrock ploča, ali mi je ovako praktičnije, a ploču i proc sam ionako imao viška)

 

 

http://freenas.org

 

http://xbmc.org/

 

http://be.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2554#ov

 

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=E350M1

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...

Ova Asrock ploča ....

brr, čini mi se "bolesna" Sad malo njuškanja gdje i koliko pa ti se javim

Car si{#}

 

e da! napajanje 750W je ok?

D.L
16 godina
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
nalogodavac kaže...

Ova Asrock ploča ....

brr, čini mi se "bolesna" Sad malo njuškanja gdje i koliko pa ti se javim

Car si{#}

 

e da! napajanje 750W je ok?

 

Meni je u NAS računalu napajanje 430W, a u media player računalu 150W.

BE2350 je 45W procesor, a ovaj E350 ima TDP samo 18W, a pošto nema grafičkih...

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć i peporuka oko kupnje NAS kučišta...
nalogodavac kaže...

..e da! napajanje 750W je ok?

za sve je dovoljno cca 400W, iznad samo za određene VGA. (HDD se računa cca 15W, kao i svaki priključeni uređaj, inače HDDovi troše 5-10W).

- uzmi kvalitetno i tiho napajanje.

riba ribi ... (ponovi brzo).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice