UPS pojašnjenje

poruka: 27
|
čitano: 3.866
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
UPS pojašnjenje

Pozdrav!

 

Došao sam u posjed rabljenog ispravnog UPS-a i spojio sam na njega računalo, zvučnike i printer koji je u stand by-u. Zanima me koliko točno UPS pokazuje potrošnju i da li je moguće da imam potrošnju kao na slici u privitku? Očekivao sam da će mi računalo biti veći potrošač a ovaj UPS nedovoljno jak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
UPS pojašnjenje

Pa ovisi o tome što radiš valjda,ne treba računalo uvijek istu snagu.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
UPS pojašnjenje

Pokušao sam stress test procesora i grafičke i dobio 159 watta potrošnju... I to mi je isto nekako malo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 18:12 (display name ivo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

Pokušao sam stress test procesora i grafičke i dobio 185 watta potrošnju... I to mi je isto nekako malo.

Koji CPU? Grafika?

12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
Old Iggy kaže...
display name ivo kaže...

Pokušao sam stress test procesora i grafičke i dobio 185 watta potrošnju... I to mi je isto nekako malo.

Koji CPU? Grafika?

Detaljno sam popunio podatke o svom računalu, piše mi kraj profila. Je da je novije sve i da je štedljivo relativno, ali konfiguracija mi je za igranje... očekivao sam veću potrošnju. Ispada po ovome što UPS javlja da mi je moje 700W napajanje totalni overkill.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 18:14 (display name ivo).
15 godina
neaktivan
offline
UPS pojašnjenje

Možeš u hw monitoru pogledat kolko snage troši.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje

HW monitor screenshot... Koliko bi ti sada rekao da troši i da li se podudara s tim što javlja UPS?

12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje

Na onim famoznim PSU calculatorima mi za moju konfiguraciju javlja da trebam minimalno 292W a maksimalno 342W napajanje.

15 godina
neaktivan
offline
UPS pojašnjenje

Eh na žalost ne piše kolko troši grafa :/

Inače prema mom mišljenju pošto UPS mjeri izvana,on bi trebao točnije pokazat.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
UPS pojašnjenje

Sam komp bez grafičke ti ne troši preko 100W pod opterećenjem, a kad dodaš HD4850 tome dođeš do nekih 200W. u tom testu ti nije opteretilo grafičku na 100% čini mi se..

Uglavom da, napajanje ti je overkill a ups i nije baš. Ako je malo stariji još bolje što nazivno ima više VA. Uzmi neku noviju grafičku pa ćeš onda vidjet što je mala potrošnja. {#}

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
Penryn kaže...

Sam komp bez grafičke ti ne troši preko 100W pod opterećenjem, a kad dodaš HD4850 tome dođeš do nekih 200W. u tom testu ti nije opteretilo grafičku na 100% čini mi se..

Uglavom da, napajanje ti je overkill a ups i nije baš. Ako je malo stariji još bolje što nazivno ima više VA. Uzmi neku noviju grafičku pa ćeš onda vidjet što je mala potrošnja. {#}

 

Koliko ja primjećujem tehnologija se razvija u tom smjeru da su čipovi sve manji a moćniji, da komponente imaju manju potrošnju i manje se griju... Išao sam sad pogledati usporedbu svoje trenutne grafičke i neke za oko 1.000kn koliko bih dao za novu kad bih uzimao i razlike u potrošnji gotovo da i nema.  Tako da ne znam na čemu temeljiš taj zaključak, možda imaš nešta nabrijano pa ti cucla puno struje ali ja sam oduvijek kupovao neki srednji rang. Ipak, iznenađen sam potrošnjom ako je stvarno tako, 115W za računalo u stand by-u i 160W pod opterećenjem...

16 godina
neaktivan
offline
UPS pojašnjenje

Pa recimo GTX 750Ti je tu oko 1000kn, jača je od te R7 260X za oko 10-15%  a troši 30 do 50W manje

Da uzmeš bilo koju noviju karticu potrošnja u idleu bi ti pala na nekakvih 60ak W a po opterećenjem ovisno koliko je kartica jaka.

Evo sad mi u mirovanju dok pišem ovo komp iz "Moj PC" cucla 60W.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 20:49 (Penryn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

Na onim famoznim PSU calculatorima mi za moju konfiguraciju javlja da trebam minimalno 292W a maksimalno 342W napajanje.

 -zato jer se miješaju pojmovi, stvarna potrošnja i preporučena snaga napajanja.. jer ima svakakvih deklaracija, npr 500w napajanje možda daje max 350w... ovisi o komponentama, ako je vga veći potrošać ona sama može povuči 200w ali to je inače dovoljno za 90% PCa. (kao što vidiš 150-200w potrošnje).

-napajanje treba biti jače od potrošnje, to osigurava stabilnost, trajnost.. teoretski, u praksi koliko novca toliko možda stuje i trajnosti.

.. enivej, večina stvari je iz neznanja ili interesa trgovine napumpano, mada kad uspoređuješ stariji HW-VGA one u pravilu za iste performanse troše više nego novije zamjene sličnih performansi (top modeli opet troše više, ovisno o dodatnim power konektorima 6-8 pin to se može izračunati 75w-150w-280w).

 

npr HDD troši (manje) 10w, računa se za svaki utor 15W (realno 10w).. npr DIMMovi nije svejedno jedan ili više. MBO kompletno cca 100w (+PCIex 75w).

Svi potrošaći (zbog otpora-gubitak) stvaraju toplinu, toplina (kao i starenje-habanje) spušta efikasnost napajanja (sva elektronika), tako da PS koji je radio kao nov na 400w nakon x-godina možda daje 350w, ako je temp viša.. možda i manje.

-MBO tj stabilizatori napona moraju sve to peglati, ako je PS slabiji, više mora MBO kompenzirati i tad obično crkne.. Zato treba imati jače napajanje (recimo x2 od potrošnje, o ovom primjeru je to cca 400w ali stvarne snage, to može biti deklarirano kao 500-600w).

 

- nikad ne vjeruj deklaracijama, to je samo komad papira. Trgovci vole veće brojeve, bolje se prodaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 20:52 (ihush).
12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje

Pa eto... A moja troši 10W manje od te R7 260X a slabija je dosta, troši puno jer je starija tehnologija. Dakle ne bih vidio neku veću potrošnju ni s jačom grafičkom. Fascinira me sad ta potrošnja jer sam iznenađen da tako malo u biti vuče struje, uvijek sam mislio da bez minimalno 500W napajanja ne bih ni mogao pokrenuti svoje računalo.

12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje

Kontam da mi je napajanje solidno iako je starije, dosta je koštalo i rečeno mi je da je najvažnije da ima onaj 80+ cert...

15 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

.. Očekivao sam da će mi računalo biti veći potrošač a ovaj UPS nedovoljno jak.

 

display name ivo kaže...

.. uvijek sam mislio da bez minimalno 500W napajanja ne bih ni mogao pokrenuti svoje računalo.

 

da spojiš npr laserski printer (malo veći, color-kopirka..) ili usisavač, jači... tad bi vidio što je potrošnja, UPS ispod 700-1kW trenutno izbacuje jer uređaji kod paljenja povuku do 2kW. PC je mali potrošač, dok bez 3D može biti kutijica od 5w-50w kao neki media player.

-jednostavno, povjerovao si pričama i uvečanim brojkama (koje često uzmu dodatnu zalihu za svaki slučaj, pa se nakupi.. + lažne deklaracije koje nekim čudom 300w PS preko noći pretvore u 500w i prodaju se po nešto višoj cijeni..). Osim ext.OCa nema šanse da bi neki normalniji PC povukao 500w.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 21:03 (ihush).
12 godina
offline
UPS pojašnjenje

Ovaj UPS je deklariran na 390W... Mislio sam da neće biti dosta za moj komp pod opterećenjem i da će se gasiti. A po ovom ispada da je i predobar.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

Na onim famoznim PSU calculatorima mi za moju konfiguraciju javlja da trebam minimalno 292W a maksimalno 342W napajanje.

Još nisam našao precizan takav kalkulator osim za rijetku specifičnu opremu velikih vendora.

16 godina
offline
UPS pojašnjenje

Prime95+ u kombinaciji s FurMark bi ti trebao to pošteno opteretiti i pokazat će ti najveću potrošnju.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
191x7 kaže...

Prime95+ u kombinaciji s FurMark bi ti trebao to pošteno opteretiti i pokazat će ti najveću potrošnju.

Evo, isprobano... 226W

16 godina
offline
UPS pojašnjenje

To ti je to, ako ti UPS i malo odstupa u pokazivanju nije puno.

Komp kakav imaš bez problema guraju i kvalitetna 300W napajanja, ali ja ne bih stavljao slabije od 350-430W čisto zbog budućih nadogradnji i starenja komponenti.

Vidim imaš OK napajanje s 700W, taman za high end komp s dvije grafičke.

Da ti napajanje ima nekih 200W manje imao bi i nešto malo nižu potrošnju jer napajanja su često najučinkovitija na oko 40-50% svoje snage.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...
191x7 kaže...

Prime95+ u kombinaciji s FurMark bi ti trebao to pošteno opteretiti i pokazat će ti najveću potrošnju.

Evo, isprobano... 226W

-'pravilna interpretacija':

 

-kalkulatori su vrlo dobro izračunali.

-29xW-34xW recimo 300-350W.

-ako je normalna efikasnost 80% za PS tad od 300 dobiješ 240 sigurnih W na koje možeš računati i ako je deklaracija na PSu točna tad je formula OK. Obično tamo stoji i max, po railu itd.. Uvjek se na kraju (po standardu za svu elektroniku) doda +10% od stvarne potrošnje, 220+10%=240W ..

-tu se može dodati npr ostali uređaji koji u ovoj sintetici ne moraju raditi (HDD, periferija, USB.. npr neki punjač mobitela, scaner..), pa je preporučljivo 350w.

-kod jeftikanera se mora ta brojka uzeti sa zalihom, ispadne oko 500w kao normalno napajanje (očekivano će dati 350-400w uz trajnost par godina nakon čega je možda bolje promijeniti prije kvara).

Dali kupovati jače napajanje? Da, pogotovo ako se planira i jača VGA, ali više kao safe zona i problem s brandovima-cijenom tj vjerovanja deklariranom. Tad platiš brand kojem vjeruješ i vjerojanto dobiješ plaćeno ili neki manje uvjerljiv s 'većom' deklaracijom, pa je opet možda OK. Cjena + PC + planirano (što se sve želi od PCja i moguće nadogradnje).

Kvalitetno napajanje često spasi ostatak PCa od pregaranja, ali i jeftikaneri su OK jer su prevelike razlike u cijeni (nešto ispod 200kn vs iznad 500kn). Vjerojanto se sad osječaš prevareno (za kupnju jakog napajanja vjerojanto i cijena..) ali važno je da PC radi i da zbog tog nisi imao kvarove-smrzavanja... tad bi jeftikaner bio preskup.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
UPS pojašnjenje

Da, kužim šta govorite i računica ima smisla i bila bi itekako od koristi da sam znao kako stvari stoje prilikom kupovine napajanja. Ali nije sad poanta u tome koliko sam pretjerano jako napajanje kupio nego u tome da sam iznenađen potrošnjom koju mi UPS pokazuje. Mislio sam da mi računalo troši više struje. U biti sam ugodno iznenađen... naravno uz pretpostavku da mogu vjerovati podacima o potrošnji koje mi navedeni UPS pokazuje. I pitanje zapravo glasi da li su ti pokazatelji točni ili mi UPS pokazuje manju potrošnju od stvarne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

Da, kužim šta govorite i računica ima smisla i bila bi itekako od koristi da sam znao kako stvari stoje prilikom kupovine napajanja. Ali nije sad poanta u tome koliko sam pretjerano jako napajanje kupio nego u tome da sam iznenađen potrošnjom koju mi UPS pokazuje. Mislio sam da mi računalo troši više struje. U biti sam ugodno iznenađen... naravno uz pretpostavku da mogu vjerovati podacima o potrošnji koje mi navedeni UPS pokazuje. I pitanje zapravo glasi da li su ti pokazatelji točni ili mi UPS pokazuje manju potrošnju od stvarne?

Vjerojatno pokazuje nešto manje od stvarne potrošnje jer ti pokazuje koliko troše potrošači spojeni na njega (+- 5W) te na to trebaš dodati barem 20ak vata kako bi dobio potrošnju iz utičnice (i sam UPS nešto troši, pogotovo ako ima osvjetljen zaslon i ispravljanje napona odnosno AVR).

Twitter: @191x7
12 godina
offline
Re: UPS pojašnjenje

To me dovodi do idućeg pitanja: koliko sam UPS troši ukoliko mi je sve pogašeno? Stavio sam gore model ako je relevantan podatak ali evo opet - BS650ELCD. Radi li se o zanemarivoj potrošnji ili bih trebao razmisliti koliko mi se isplati imati ga uopće?

16 godina
offline
UPS pojašnjenje

Pa ne znam, moj troši 20ak vata kao što sam i napisao. Sumnjam da tvoj troši više.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: UPS pojašnjenje
display name ivo kaže...

Da, kužim šta govorite i računica ima smisla i bila bi itekako od koristi da sam znao kako stvari stoje prilikom kupovine napajanja. Ali nije sad poanta u tome koliko sam pretjerano jako napajanje kupio nego u tome da sam iznenađen potrošnjom koju mi UPS pokazuje. Mislio sam da mi računalo troši više struje. U biti sam ugodno iznenađen... naravno uz pretpostavku da mogu vjerovati podacima o potrošnji koje mi navedeni UPS pokazuje. I pitanje zapravo glasi da li su ti pokazatelji točni ili mi UPS pokazuje manju potrošnju od stvarne?

UPS-ovi u pravilu pokazuju točnu potrošnju potrošača.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice