Vodeno hlađenje - što i kako izdvojena tema

poruka: 923
|
čitano: 333.124
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Taj zrak se treba obavezno srediti da ga nema u crijevima jer moze otici sve u tri krasne ako ima zraka u tubama i dođe do pumpe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Imam problem sa vodenim hladjenjem Swiftech H220  odnosno sa pumpom posto pc nije  radio nekih 8 dana pumpa inace radi na nekih 2900 rpm ali danas kad sam upalio pc popela je se brzina na 3500 rpm i u nekim razmacima brzina padne ispod 400 rpm kao da sama pumpa stane.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Uzeo sam prije neki dan coolermaster nepton 120xl vodeno i kad sam montirao sve temperature su dosta loše idle znaci temperaure su negdje oko 45 nekad na 50 dodje, s tim da nemam oc procesor ngo mi je idle na 1.6 ghz a temperatura je dosta loša...Oba venta su uključena sve se vrti neznam do čega je ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

Ako sam nešto progriješio, ispravite me. :D Mlad sam, još učim! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Tony1999 kaže...

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

 Ma jesam sve sam okej napravio stavi osam arctic mx4 pastu zrno rize na sredinu i pricvrstio prvo dijagonalno i sve polako stezao do mjere kada prestane jednostavno se okretat, Pumpa je ustekana u cpu fan, ostala 2 4pinska u maticnu, push pull je napravljen svi ventovi idu u istom smijeru.
Eo temperatura poslje 4. pokusaja stavljanja pumpe mislim da je to to al opet neak visoko za ovaj proc je kao predvidjeno s tim kulerom 25 idle al oke...

12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Moslavac. kaže...
Tony1999 kaže...

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

 Ma jesam sve sam okej napravio stavi osam arctic mx4 pastu zrno rize na sredinu i pricvrstio prvo dijagonalno i sve polako stezao do mjere kada prestane jednostavno se okretat, Pumpa je ustekana u cpu fan, ostala 2 4pinska u maticnu, push pull je napravljen svi ventovi idu u istom smijeru.
Eo temperatura poslje 4. pokusaja stavljanja pumpe mislim da je to to al opet neak visoko za ovaj proc je kao predvidjeno s tim kulerom 25 idle al oke...

 Aj odvrti prime95 pol sata pa javi tempersture. 25 nema sanse da bude jer je to sobna temperatura ispod koje ne moze ici, racunaj da je on na toj temp dok ne radi, a dok radi u idleu par stupnjeva gore

Ako sam nešto progriješio, ispravite me. :D Mlad sam, još učim! :D
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Tony1999 kaže...
Moslavac. kaže...
Tony1999 kaže...

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

 Ma jesam sve sam okej napravio stavi osam arctic mx4 pastu zrno rize na sredinu i pricvrstio prvo dijagonalno i sve polako stezao do mjere kada prestane jednostavno se okretat, Pumpa je ustekana u cpu fan, ostala 2 4pinska u maticnu, push pull je napravljen svi ventovi idu u istom smijeru.
Eo temperatura poslje 4. pokusaja stavljanja pumpe mislim da je to to al opet neak visoko za ovaj proc je kao predvidjeno s tim kulerom 25 idle al oke...

 Aj odvrti prime95 pol sata pa javi tempersture. 25 nema sanse da bude jer je to sobna temperatura ispod koje ne moze ici, racunaj da je on na toj temp dok ne radi, a dok radi u idleu par stupnjeva gore

 Bio sam prekjucer odvrtio temperature 67 max na full loadu prime95

12 godina
protjeran
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Moslavac. kaže...
Tony1999 kaže...

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

 Ma jesam sve sam okej napravio stavi osam arctic mx4 pastu zrno rize na sredinu i pricvrstio prvo dijagonalno i sve polako stezao do mjere kada prestane jednostavno se okretat, Pumpa je ustekana u cpu fan, ostala 2 4pinska u maticnu, push pull je napravljen svi ventovi idu u istom smijeru.
Eo temperatura poslje 4. pokusaja stavljanja pumpe mislim da je to to al opet neak visoko za ovaj proc je kao predvidjeno s tim kulerom 25 idle al oke...

 cek usteko si pumpu u cpu fan? pumpa mora vrtiti uvjek na 100%, dakle trk u bios i tam namjesti na full ili promjeni u 3pin pa opet namjesti na 100%...u cpu fan ustekavas fan od radijatora ne od pumpe! pumpa ti najvjerojatnije nije ni radila kak spada...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2016 22:29 (Stjepanj).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Stjepanj kaže...
Moslavac. kaže...
Tony1999 kaže...

Ili nisi nešto dobro namontirao i spojio, ili pumpa ne radi?
Kad upališ pc dal se čuje pumpa? Ako ne, provjeri jesi sve dobro spojio, svaki kabel na svoje mjesto, jesi pastu dobro nanio, jesi dobro pritegnuo?

Ako mozes poslikaj kak je sve to spojeno

 Ma jesam sve sam okej napravio stavi osam arctic mx4 pastu zrno rize na sredinu i pricvrstio prvo dijagonalno i sve polako stezao do mjere kada prestane jednostavno se okretat, Pumpa je ustekana u cpu fan, ostala 2 4pinska u maticnu, push pull je napravljen svi ventovi idu u istom smijeru.
Eo temperatura poslje 4. pokusaja stavljanja pumpe mislim da je to to al opet neak visoko za ovaj proc je kao predvidjeno s tim kulerom 25 idle al oke...

 cek usteko si pumpu u cpu fan? pumpa mora vrtiti uvjek na 100%, dakle trk u bios i tam namjesti na full ili promjeni u 3pin pa opet namjesti na 100%...u cpu fan ustekavas fan od radijatora ne od pumpe! pumpa ti najvjerojatnije nije ni radila kak spada...

 Pricao sam sa coolermaster support pitali su me kako sam ustekao rekao sam pumpa u cpu fan i rekli su mi da je to dobro...

12 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

pa dobro je ako je fan na 100% u suprotnom se voda zadrzava u bloku! sto su okretaji manji (u ovom slucaju jacina napona koji regulira te "okretaje") to se pumpa slabije okrece i voda ima manju cirkulaciju! ako si je vec rastavio 5 puta i ni jednom nije valjalo napravi kak sam ti rekao pa ce valjati!LP

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Stjepanj kaže...

pa dobro je ako je fan na 100% u suprotnom se voda zadrzava u bloku! sto su okretaji manji (u ovom slucaju jacina napona koji regulira te "okretaje") to se pumpa slabije okrece i voda ima manju cirkulaciju! ako si je vec rastavio 5 puta i ni jednom nije valjalo napravi kak sam ti rekao pa ce valjati!LP

 to će bit glasno ako su na max ventovi... nekuzim

12 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

pumpa i radiator(ventilator je dio radijatora) nemaju veze jedno s drugim! prouci malo nazive i kako sta radi!LP

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
@moslavac:
Ventilator od vodenog ustekaj u cpu fan, kako ce ti se tempetatura podizati tako ce ventilator tj bios sam regulirati brzinu vrtnje, pumpa mora biti ustekana u bilo koji drugi 3 ili 4 pinski konektor na ploci, ili u 4pin molex, nakon toga odes u bios i tamo pod cpu fan namjesti zeljenu regulaciju, obicno bude low, normal i high!
Nakon toga odes u drugu stavku tj odaberes regulaciju fana u koji ti je ustekana pumpa, namjestis na high! Ovaj ti iz suporta prica gluposti!lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
@moslavac:
Ventilator od vodenog ustekaj u cpu fan, kako ce ti se tempetatura podizati tako ce ventilator tj bios sam regulirati brzinu vrtnje, pumpa mora biti ustekana u bilo koji drugi 3 ili 4 pinski konektor na ploci, ili u 4pin molex, nakon toga odes u bios i tamo pod cpu fan namjesti zeljenu regulaciju, obicno bude low, normal i high!
Nakon toga odes u drugu stavku tj odaberes regulaciju fana u koji ti je ustekana pumpa, namjestis na high! Ovaj ti iz suporta prica gluposti!lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
14 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Eto ja sam svoj problem otkrio izgleda da je se malo korozije uhvatilo na pumpu zbog dugog stajanja pc-a u sustini sad pc radi bez problema. To je je se dogadalo da mi pumpa stane na 1-2 sec  nekih 20-30 min sad trenutno radi bez problema mozda je zbog tekucine posto ima dosta destilirane vode.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Pozdrav.

 

Imam u planu uzeti kućište Fractal Design R5,  pa me sad zanima kako da montiram vodeno hlađenje.

Evo kao što se može vidjeti na slici.

Dali da uradim identično  tako da ventilatori vuku topli zrak od radijatora van ili da ventovi upuhuju zrak iz vana kroz radijator u kućište ili pak da stavim ventove sa druge strane tako da bacaju zrak kroz radijator van ?

I četvrta opcija radijator na gornju stranu ?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.5.2016 14:44 (darijoman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
darijoman kaže...

Pozdrav.

 

Imam u planu uzeti kućište Fractal Design R5,  pa me sad zanima kako da montiram vodeno hlađenje.

Evo kao što se može vidjeti na slici.

Dali da uradim identično  tako da ventilatori vuku topli zrak od radijatora van ili da ventovi upuhuju zrak iz vana kroz radijator u kućište ili pak da stavim ventove sa druge strane tako da bacaju zrak kroz radijator van ?

I četvrta opcija radijator na gornju stranu ?

 Nisi sliku stavio :D

12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
leo_91 kaže...
darijoman kaže...

Pozdrav.

 

Imam u planu uzeti kućište Fractal Design R5,  pa me sad zanima kako da montiram vodeno hlađenje.

Evo kao što se može vidjeti na slici.

Dali da uradim identično  tako da ventilatori vuku topli zrak od radijatora van ili da ventovi upuhuju zrak iz vana kroz radijator u kućište ili pak da stavim ventove sa druge strane tako da bacaju zrak kroz radijator van ?

I četvrta opcija radijator na gornju stranu ?

 Nisi sliku stavio :D

 

Ups...sorry post je uređen

12 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Efikasnije je kad vent upuhuje hladni/svjezi zrak odma po radijator, dakle ja bi napravio push-pull kao na slici, koliko vidim na gornju stranu nemres staviti radijator pa ti je ovo naj rijesenje! Iako se mozes poigrati da napravis obrnuto pa sam izmjeris razliku u temp.!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
darijoman kaže...
leo_91 kaže...
darijoman kaže...

Pozdrav.

 

Imam u planu uzeti kućište Fractal Design R5,  pa me sad zanima kako da montiram vodeno hlađenje.

Evo kao što se može vidjeti na slici.

Dali da uradim identično  tako da ventilatori vuku topli zrak od radijatora van ili da ventovi upuhuju zrak iz vana kroz radijator u kućište ili pak da stavim ventove sa druge strane tako da bacaju zrak kroz radijator van ?

I četvrta opcija radijator na gornju stranu ?

 Nisi sliku stavio :D

 

Ups...sorry post je uređen

Ja imam Fractal Design Define S i od prvog dana su mi ventovi na konfiguraciji kao dolje na slici.
Sve super, temperature su odlicne. Mozda ti trebao dodati jos jedan vent da ispuhuje zrak van al kazem, sve super pa nebi otvarao gornji panel zbog prasine.
Prednji filter na kucistu je odlican tako da ti nece puno prasine ulaziti..samo ga usisaj s vremena na vrijeme. : )
To je moje "iskustvo". : )
Takodjer, ja imam duple ventove na radijatoru..navodno bolje hladi..nisam isprobao sa jednim parom.
Pumpa mi radi na 90% citavo vrijeme, fan-ovi su na krivulji postavljenoj preko asusovog fan expert-a, tu nista nisam dirao.
CPU idle temp: 21-23 stupnja, GPU na cca 23-24 : ) Doduse mjereno dok nisu vanjske temperature dosle na 24 C pa mi mogo opet pogledat ako hoces.

12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Stjepanj kaže...

Efikasnije je kad vent upuhuje hladni/svjezi zrak odma po radijator, dakle ja bi napravio push-pull kao na slici, koliko vidim na gornju stranu nemres staviti radijator pa ti je ovo naj rijesenje! Iako se mozes poigrati da napravis obrnuto pa sam izmjeris razliku u temp.!lp

 

Može se montirati i na gornju površinu kućišta jer ima mogučnost pomicanja gornjih polica samo što onda više prašine ulazi u kućište.

leo_91 kaže...
darijoman kaže...
leo_91 kaže...
darijoman kaže...

Pozdrav.

 

Imam u planu uzeti kućište Fractal Design R5,  pa me sad zanima kako da montiram vodeno hlađenje.

Evo kao što se može vidjeti na slici.

Dali da uradim identično  tako da ventilatori vuku topli zrak od radijatora van ili da ventovi upuhuju zrak iz vana kroz radijator u kućište ili pak da stavim ventove sa druge strane tako da bacaju zrak kroz radijator van ?

I četvrta opcija radijator na gornju stranu ?

 Nisi sliku stavio :D

 

Ups...sorry post je uređen

Ja imam Fractal Design Define S i od prvog dana su mi ventovi na konfiguraciji kao dolje na slici.
Sve super, temperature su odlicne. Mozda ti trebao dodati jos jedan vent da ispuhuje zrak van al kazem, sve super pa nebi otvarao gornji panel zbog prasine.
Prednji filter na kucistu je odlican tako da ti nece puno prasine ulaziti..samo ga usisaj s vremena na vrijeme. : )
To je moje "iskustvo". : )
Takodjer, ja imam duple ventove na radijatoru..navodno bolje hladi..nisam isprobao sa jednim parom.
Pumpa mi radi na 90% citavo vrijeme, fan-ovi su na krivulji postavljenoj preko asusovog fan expert-a, tu nista nisam dirao.
CPU idle temp: 21-23 stupnja, GPU na cca 23-24 : ) Doduse mjereno dok nisu vanjske temperature dosle na 24 C pa mi mogo opet pogledat ako hoces.

 

Da primjer na slici može biti dvojak ili da ventovu odvode topli zrak od radijatora van ili da dovode zrak s vana ovisi kako ih okreneš.

Znači najbolje bi bilo montirati kao na slici i da ventovi dovode zrak s vana kroz radijator ?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
darijoman kaže...

Da primjer na slici može biti dvojak ili da ventovu odvode topli zrak od radijatora van ili da dovode zrak s vana ovisi kako ih okreneš.

Znači najbolje bi bilo montirati kao na slici i da ventovi dovode zrak s vana kroz radijator ?

 
slika dolje:
plavo = vent
sivo = rad

Kada postavljas vent na radijator uvijek(pretpostavljam uvijek) se postavi da vent puse u radijator, ne da izvlaci zrak kroz njega. : )
Tako da i na slici koju si stavio se zrak iz vana upuhuje u radijator/kuciste.

I jos jednom za potvrdu.
Da, najbolje je postaviti da ventovi dovode zrak iz vana, kroz radijator i u kuciste.
Moja odluka gdje da stavim radijator je pala na prednju stranu zbog boljeg polozaja cijevi.
Imas na YT/LinusTechTips 1-2 videa u kojima usporeduju polozaje radijatora i ventova, potrazi i pogledaj : )

Naso jednu slicicu svog komp-a..nije vele kvalitete ali eto mozes bacit oko kako to kod mene izgleda. : )

Edit: Napomena za moje ventove, na radijatoru ih imam s obje strane, tu se desni ne vide, samo lijevi. : )
Edit2: 


     

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.5.2016 15:39 (leo_91).
12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako

 Ok stavljam ventilatore tako :)

 

Šta su kod tebe 4 fana na radijatoru i svaki puše jedan prema drugome ili su dva dovodna a dva odvodna ?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
darijoman kaže...

 Ok stavljam ventilatore tako :)

 

Šta su kod tebe 4 fana na radijatoru i svaki puše jedan prema drugome ili su dva dovodna a dva odvodna ?

dva sa desne strane dovode u rad, a sa lijeve zrak iz rad odvlace u kuciste..zrak ide u jednom smjeru, dakle iz vana u kuciste. na prvoj slici koju sam nacrtao je pokazano. sivo=rad, plavo = ventovi i strelice = smjer zraka.
razlika izmedu 2 fan-a i 4 na radijatoru je u par stupnjeva..dakle 4 budu dodatno snizili cpu temp za 2-3 stupnja.
ja ih stavio vise zbog toga da bolje potjeram zrak prema drugim komponentama, da ne gubi na momentumu prilikom prolaska kroz rad.
to je bila moja nekakva logika. : )


8 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

On push pull gore ionako nemoze napraviti zbog kucista, tako d aako ide na push pull to jedino i moze na prednjoj strani.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Lucidius kaže...

On push pull gore ionako nemoze napraviti zbog kucista, tako d aako ide na push pull to jedino i moze na prednjoj strani.

 Stane rad i na gornju stranu.


Water cooling compatibility:

  • Top – 420, 360, 280, 240, 140 and 120 mm radiators. (A thickness limitation of 55mm for both radiator + fan applies on 420, 280 and 140 mm radiators) (420 and 360 mm radiators require removal of the ODD bay)



8 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

U R5 ne stane na vrh u push pullu vec je frend to pokusavao i nije islo, mozda sa slim ventovima i tanjim radijatorom.

 

EDIT:

 

Neka uzme Thermaltake F51 i nema problema, ionako je bolji od r5 u vise pogleda.

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.5.2016 17:42 (Lucidius).
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Vodeno hlađenje - što i kako
Lucidius kaže...

U R5 ne stane na vrh u push pullu vec je frend to pokusavao i nije islo, mozda sa slim ventovima i tanjim radijatorom.

 

EDIT:

 

Neka uzme Thermaltake F51 i nema problema, ionako je bolji od r5 u vise pogleda.

 

WoW..nisam ni znao za ovo kućište.

 

To je neko extra

8 godina
protjeran
offline
Vodeno hlađenje - što i kako
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Vodeno hlađenje - što i kako

Ekipa s čime bojate vodu?

Ja imam doma boju za printer u bočicama i stavio sam par kapi i obojao,sad me zanima može li to štogod biti štetno osim što će mi obojati crijeva i radijatore iznutra?

Otkupljujem/Popravljam Smartphone-ove kontakt na PM ili evilmage007@gmail.com 097/673/27-41
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice