Backup kao sync

poruka: 31
|
čitano: 5.237
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Backup na mrežu - čisto kopiranje

Pozdrav ekipa...

 

Zanima me da li postoji nekakav jednostavan program koji bi mi omogućio backup podataka na mrežni disk kao čisto kopiranje? Isprobao sam neka rješenja (i integrirani win 7 backup sustav) ali uvijek se radi nekakva kompresija, katalogizacija i sl. Treba mi najjednostavnije kopiranje i mogućnost različitog schedule-a za različite foldere (npr projekti svaki dan, slike jednom mjesečno i sl).Problem sa isprobanim rješenjima je u tome što backupiranim podacima ne možeš pristupiti tek tako jer su komprimirani u nekakve kontejnere. A i schedule je jedinstven što mi ne odgovara.

Mogao bih sam napraviti takav programčić ali stvarno ne bih to radio ako već postoji takav alat...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Backup kao sync

 

Gotovo nikada u životu nisam koristio ništa što je komprimiralo fileove za backup i uvijek koristim sinkronizaciju / izradu zrcalne kopije.

 

Pogledaj FBackup 5.0. Koristim besplatnu verziju, a postoji i ona uz plaćanje s više funkcija. Ova besplatna ima scheduler.

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync
BudalastoStvorenje kaže...

Ova besplatna ima scheduler.

 

Jel ima mogućnost odabira različitog "tempa" za različite foldere?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje

u osnovi je uvjek rsync.. moje ručne potrebe (najoptimalnije) zadovoljava BeyondCompare, dok za 'automatiku' koristim batcheve (+ 7z, ili kad ne želim da bilo tko može do filea upakiram ga u poneki .bck-up s permisionima.) Schreduling je jednostavan, ne ovisi se ni o kojem OSu, aplikaciji.. kad su podaci 'obični' za običnog usera, može i DeltaCopy (koji je opet rsync..), tj to je kad iz nekog razloga ne radim batcheve.. btw, ne sjećam se kad sam ga zadnji put koristio.

-7z je recimo zbog 'optimalnog' vremena/veličine i zagušenosti mreže. Ako je nešto većeg tad je logičnije kompresirati ga na max (može potrajati satima) pa slati kad je mreža slobodna, nego da satima guši promet. Koristim ih po potrebi, ne po nekom unaprijed datom pravilu 'flexibilnost'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Backup kao sync

Ma mreža je moja kućna, gigabitna. Zagušenost uopće nije problem (jedino opterećenje je kad klinke gledaju crtiće preko DLNA). Samo mi je bitno da mogu napraviti adekvatan schedule za pojedine direktorije.

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje

Probaj rsync, ako koristiš Windowse imaš gotov wrapper DeltaCopy.

 

Zašto ti ne odgovara jedinstven raspored arhiviranja?

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.6.2014 21:24 (Bobobo-bo Bo-bobo).
13 godina
offline
Backup kao sync

Free File Sync koristim vec dugo i odlican je. Jednostavan za koristiti i naravno radi savrseno.

 

http://sourceforge.net/projects/freefilesync/

Bang!
 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Probaj rsync, ako koristiš Windowse imaš gotov wrapper DeltaCopy.

 

Zašto ti ne odgovara jedinstven raspored arhiviranja?

 

Kao što rekoh - nema smisla da mi svaki dan radi backup foldera sa slikama kojih ima 100 giga a nove se pojave eventualno jednom u 2 mjeseca. Dok se folder sa projektima mijenja svaki dan i treba se svaki dan i backupirati. O tome se radi.

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Backup kao sync

bittorrent sync - odrediš koji se folder sa lokacije A kopira u lokaciju B i dali če to biti jednosmjerno ili dvosmjerno sinkroniziranje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje
Friday kaže...
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Probaj rsync, ako koristiš Windowse imaš gotov wrapper DeltaCopy.

 

Zašto ti ne odgovara jedinstven raspored arhiviranja?

 

Kao što rekoh - nema smisla da mi svaki dan radi backup foldera sa slikama kojih ima 100 giga a nove se pojave eventualno jednom u 2 mjeseca. Dok se folder sa projektima mijenja svaki dan i treba se svaki dan i backupirati. O tome se radi.

 -znaš li što je rsync ili deltacopy (i BC)? ... upravo to, 'pametno' kopiranje ukoliko postoji promjena. Nakon prvog kopiranja, ostalo je samo diferences (s opcijama dali da deleta ili ostavi itd..).

druga stvar je što u nekim slučajevima ne želim automatiku, nego po potrebi pokrenem kopiranje (zato preferiram batcheve koji mogu biti u schredulu ali i shortcut koji juzer klikne kad je potrebno)..

zato je u nazivu sync ne samo (običan) copy..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.6.2014 22:44 (ihush).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje
ihush kaže...

 -znaš li što je rsync ili deltacopy (i BC)? ... upravo to, 'pametno' kopiranje ukoliko postoji promjena. Nakon prvog kopiranja, ostalo je samo diferences (s opcijama dali da deleta ili ostavi itd..).

druga stvar je što u nekim slučajevima ne želim automatiku, nego po potrebi pokrenem kopiranje (zato preferiram batcheve koji mogu biti u schredulu ali i shortcut koji juzer klikne kad je potrebno)..

zato je u nazivu sync ne samo (običan) copy..

 

Fajlovi su dostupni na odredištu "as-is"? Mogu ih sa te lokacije odmah "konzumirati" bez ikakvog 3rd party softvera?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Backup na mrežu - čisto kopiranje

- da. (osim ako želiš neki drugi format, kao spomenuti 7z..) DeltaCopy je ukratko ono što tražiš, s razlikom da ja to više volim 'ručno'.. nije nikakav npr winbackup koji bi tad ovisio o aplikaciji.

Pošto su svi 'sync' alati istih korjena (*nixa) tad je samo to potrebno ako već nemaš na OSu (kao cygwin ili bilo koji alat..). Sve ostalo je rsync.. bez obzira na GUI ili CLI, ne ovisiš o UNCu, duljini filepatha, permisionima itd. itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.6.2014 22:59 (ihush).
16 godina
odjavljen
offline
Backup kao sync

A nekako si kontam da si nakucam aplikaciju baš po mjeri, sa odgovarajućim logiranjem, mailiranjem i sl... Ali nisam baš siguran da mi se da potrošiti sat-dva na to {#}

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Backup kao sync
Friday kaže...

...nisam baš siguran da mi se da potrošiti sat-dva na to {#}

 -ako ne iskoristiš rsync kao osnovu, tad je nekoliko godina potrebno potrošiti na našto što bi mu bilo cca do koljena. (možeš, jer je GPL..)

ako pak napraviš samo GUI.. pa recimo, to je kao dlake oko pitchke, nekad je bilo popularno, danas nije. {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync
ihush kaže...
Friday kaže...

...nisam baš siguran da mi se da potrošiti sat-dva na to {#}

 -ako ne iskoristiš rsync kao osnovu, tad je nekoliko godina potrebno potrošiti na našto što bi mu bilo cca do koljena. (možeš, jer je GPL..)

ako pak napraviš samo GUI.. pa recimo, to je kao dlake oko pitchke, nekad je bilo popularno, danas nije. {#}

 

Ipak ostajem pri tvrdnji da je potreban tek koji sat za napraviti servis koji će pojedine direktorije u određeno vrijeme kopirati na određenu lokaciju. Stvar je poprilično trivijalna, ne?

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync

Ja tako "glup" alat tražim već mjesecima i nikako. Odlučio sam isto tako nakucati svoj (CLI i GUI verziju) ali nikako uhvatiti vremena.

 

Planirani fičeri su ono, izmišljanje tople vode. Proizvoljni broj foldera ili pojedinačnih fajlova koji se u određeno vrijeme kopiraju na određeno mjesto (ako postoji razlika), eventualno neki switch ako je fajl veći od 1GB da ga ne kopira ako nije promijenjen, logger sa detaljnim ispisom tko i kada, email report ako backup pukne ili se ne izvrši u roku od 48h.

 

Cijela stvar bi jako ovisila o lokalnoj bazi sa md5 hashevima - ako hash ne paše, fajl je promijenjen.

 

Kad bi imao vremena, dodao bi i FTP podršku (why not? Smijeh), net share itd. itd...

 

Ako ima zainteresiranih, ajmo napraviti open source BugBackup jer izgleda da nijedan backup tool nije po našoj mjeri...

http://nighthawk-software.blogspot.com/
15 godina
offline
Re: Backup kao sync

da... ali (programerko...) nisi tad napravio app koja radi npr copy (copy.exe) nego koristiš OSovski, dakle, radiš GUI. Pa sad svrhishodnost GUIja recimo za zip-winzip kao usporedba (za one koji ne koriste 7z) je samo GUI, ne radi ništa osim što klikaš buttončiće koji (jedino korisno) grafički prosljeđuju pathove i filenameove 'pravoj' aplikaciji koja radi ekšli đob.

-za to ti treba par minuta više nego meni za batch.. rezultat je jednak osim što je 'moj' nepoderiv multiplatformski..

-ako pak misliš napraviti koristan GUI kao (klasičan uzor, dva pana, filemanager) NC, tad već ima dovoljno gotovih appsa(ili GUIa). Ako recimo napraviš nešto kao BeyondCompare, bit ću tvoj fan, pod uvjetom da je open i free.. pa mi ga daš za korištenje.

 

-daleko korisnije, napravi loader za minecraft. {#}

btw, prošlo je cca (kad je bio Doom, DoomII?) uf godina, od kad sam radio GUIćiće za langame, recording, mousesetting itd.. najkorisniji je bio upravo za Doom. Toliko o potrebi-korisnosti takvih stvari danas, prosječnom juzeru.

 

@ sum, obavezna provjera freespacea prije backupa na storage disku, slanje maila kad freespace padne ispod neke veličine itd. itd.. sve to rade batchevi na fulpruf nivou. Aplikacija je OK ali joj je to možda i mana (app) jer npr serveri-servisi.. ne vole app tj previše UACa o ostalih paranoičnih problema... dok batch radi npr kroz schreduler. Radi. App možda radi.. npr GUI app znači da mora posotojati neki GUI-DE, pa tad pod win, obično i .net itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.6.2014 23:59 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync

Problem sa tim gotovim stvarima je što im uvijek nešto fali ili nisu free ili pak imaju neke nepotrebne komplikacije (kompresija...) koje inače jesu zgodne ali su gnjavaža (ponekad).

 

Ugl, point je napraviti neki all-around backup program sa hrpom fičera da se pokriju svi slučajevi uporabe. Iako će biti samo zgodan GUI (WPF? Metro? Smijeh) dok xcopy i 7zip rade svoj posao, nekome će biti koristan (meni, fridayu i jednom mom frendu). Ako ništa, zgodna vježba.

 

A što se tiče UIja i ovog BeyondComparea, we will talk... {#}

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Re: Backup kao sync
Sum_of_all_fears kaže...

...

Ugl, point je napraviti neki all-around backup program sa hrpom fičera da se pokriju svi slučajevi uporabe..

 oookeeey.. ajm in. Ali mora imati i preview za pictse kao i player za glazbu, video.. i notepad za prikaz ascii grafike (pravilni CrLf novi red, ne da se rasipa..).

i jedan veliki button, 'forBackup' koji nakon klika pita juzera dali stvarno želi backup, nakon čega popup traži potvrdu i pass za pokretanje backupa s admin ovlastima i upozorenjem o svim mogućim rizicima koji su (teoretski) zamislivi tijekom trajanja te radnje, pa sve do suše i poplave kao ultimativnih razloga za korištenje backupa (važnih) podataka.

pored njega jedan manji 'quick' button, koji to isto radi, al bez nepotrebnih pitanja.

 

-zašto ta dva buttona? Pa ovisi o publici koja sa strane gleda.. prvi daje na važnosti backupu (pogotovo ako je neki manager u blizini), drugi je samo za mene..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync

O playeru ćemo razmisliti Smijeh

 

Isprobao sam 10ak tih aplikacija za backup i niti jedna nema sve fičere koji mi trebaju. I onda se nađe neka koja ima 8 od 10 (aj, ok, prolazi) - plati brate 30$. Kako da ne. Nema druge nego nakucat svoju. O onom ugrađenom u Windowse neću ni pričat...

 

Batch je ok ali je gnjavaža za posložiti da radi. I fali mu report.

My name is Legion... For we are many!
16 godina
odjavljen
offline
Backup kao sync

Meni ne treba multi-platformski alat. Ja ću ga koristiti pod win 7 i točka. Već sam si složio u glavi kako bi trebao izgledati i kako bi se trebao ponašati. Možda već danas nakon posla počnem nešto kucati (ako stignem, jel)."preko noći" sam odustao od servisa i odlučio se za auto-startup aplikaciju koja čuči u tray-u. E sad, ne znam ima li smisla uspoređivati fajlove (checksum) ili da radim overwrite po defaultu...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Backup kao sync

još jedno rješenje, nadam se da će poslužiti

 

http://synkron.sourceforge.net

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.6.2014 7:10 (skoosha).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Backup kao sync

Rsync šalje samo razlike i ako ne generiraš GB novih dokumenata dnevno nema potrebe za kompliciranjem sheme. U firmi rsync koristimo za prijenos backupova komitenata na naš server i evo primjera jedne firme - petnaestak baza od ukupno 4GB se preko ADSL-a (0,3 Mbps) iskopira u dvije minute.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Rsync šalje samo razlike i ako ne generiraš GB novih dokumenata dnevno nema potrebe za kompliciranjem sheme. U firmi rsync koristimo za prijenos backupova komitenata na naš server i evo primjera jedne firme - petnaestak baza od ukupno 4GB se preko ADSL-a (0,3 Mbps) iskopira u dvije minute.

 

 

Kako je to moguće? Kako će znati koje su razlike ako ne proanalizira oba fajla?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Backup kao sync
Friday kaže...
..

Kako je to moguće? Kako će znati koje su razlike ako ne proanalizira oba fajla?

 -pa jesi li ikad lupio google rsync? On analizira.. ali daleko efikasnije (algoritam) nego što bi to ja, ti, .. pa i sum, i još alibabiniajduci (40) s nama, uspjeli napraviti u RealnomVremenu.

Ako imaš rsync dovoljan ti je bezvezni schredduler i job is done, kao i bezbroj gotovih rješenja. Bar ih lurkni ako već misliš štrikati neki kod (kao uzor). Osnovna razlika je DeltaCopy-vs-syncrfy za neku automatiku ili filemanagerski rad kao 'NC' (BC.. bilo koji ozbiljan filemanager ima compare etc.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Backup kao sync

Da, imaš sender i recipient i uspoređuju hash određenih dijelova fajla. To je drastično drugačije od situacije koju sam ja predstavio jer ja imam samo sendera koji treba provjeriti lokalni i udaljeni fajl. A to je nebo i zemlja u odnosu na ono što taj algoritam radi.

 

"The sender then compares its rolling checksums with the set sent by the recipient to determine if any matches exist". Nisam ja ništa krivo shvatio nego ti...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Backup kao sync

Rsyncov algoritam analizira obje datoteke, ali kako ima i serversku i klijentsku komponentu analiza se vrti na svakom računalu posebno. Nakon usporedbe klijent šalje samo razlike, a i to je moguće ubrzati uključivanjem kompresije pri slanju.

14 godina
offline
Backup kao sync

 

 

 

Probaj ovo:

 

http://www.duplicati.com/

 

Mislim da ima sve što trebaš.

 

Edit: skuzio da ne želiš nikakvu enkripciju ili kompresiranje :)

 

onda Deltacopy ili Free File Sync.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.6.2014 21:08 (Colossus7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Backup kao sync
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Rsyncov algoritam analizira obje datoteke, ali kako ima i serversku i klijentsku komponentu analiza se vrti na svakom računalu posebno. Nakon usporedbe klijent šalje samo razlike, a i to je moguće ubrzati uključivanjem kompresije pri slanju.

 

U mom slučaju server je synology NAS. Tako da to onda pada u vodu...

Freak Show Inc.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Backup kao sync

Koliko vidim Synology NAS podržava rsync.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice