Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

poruka: 19
|
čitano: 10.456
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Cilj je dobiti ISO datoteku na USB memorijskom sticku u potpunosti u jednom komadu.

Postoji li softver koji to omogućuje? Znači da piše sve datoteke točno od prvog slobodnog sektora na dalje u komadu?

 

Pozdaina je stvaranje bootabilnog USB sticka pomoću easy2boot na kojem bi se nalazilo: Windows 8.1, Windows 7, Windows XP, Ubuntu, xUbuntu, Hiren boot cd, MS Office i još par alata. Da bi boot radio, ISO datoteke moraju obavezno biti nefragmentirane. Naravno, mogu pokrenuti defragmentor, ali to kasnije traje 6 sati. Ne bi li bilo super kad bi već pri pisanju osigurao da se piše od početka na prvi slobodni sektor?

 

Svaka informacija dobrodošla. Hvala!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Mandor kaže...

Cilj je dobiti ISO datoteku na USB memorijskom sticku u potpunosti u jednom komadu.

Postoji li softver koji to omogućuje? Znači da piše sve datoteke točno od prvog slobodnog sektora na dalje u komadu?

 

Pozdaina je stvaranje bootabilnog USB sticka pomoću easy2boot na kojem bi se nalazilo: Windows 8.1, Windows 7, Windows XP, Ubuntu, xUbuntu, Hiren boot cd, MS Office i još par alata. Da bi boot radio, ISO datoteke moraju obavezno biti nefragmentirane. Naravno, mogu pokrenuti defragmentor, ali to kasnije traje 6 sati. Ne bi li bilo super kad bi već pri pisanju osigurao da se piše od početka na prvi slobodni sektor?

 

Svaka informacija dobrodošla. Hvala!

nekako mi se čini da botabilni sistemi ne mogu biti u iso formatu. jer bi za to trebao imati i neki virtualni drive...

 

a i mehanika tog boota mi je poznata... već sam viđao takve sisteme po netu.

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Može se kopirati ISO file i to radi. Do problema dolazi kad pokušavam puno toga stisnuti na manji drive.

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Mandor kaže...

Može se kopirati ISO file i to radi. Do problema dolazi kad pokušavam puno toga stisnuti na manji drive.

kupnja većeg sticka? ne?!

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Ne znam za konkretni program koji bi to omogućio, ali možda fragmentaciju možeš izbjeći i bez toga, na način da prvo formatiraš stick, a zatim dodaješ .iso datoteke jednu po jednu (dok još nema drugih podataka koji bi uzrokovali fragmentaciju). Nisam provjeravao, ali bi trebalo to tako moći funkcionirati.

KaeR
15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

primarni problem je FS, tj ograničenje FATa.. jer mora biti FAT (16-32) da bi univerzalno bootalo. Tad te granica od 4GB spriječava tj nema poseben prednostu u odnosu na DVD, ako pak imaš stikove tu je dodatno ograničenje standard za removable drive, jedna particija. HDD nema to ograničenje, boot+particija. (hint flash-removable ne dozvoljava korištenje particija, samo jedna..).

-alati postoje, ali standardi su ograničenje. KISS kaže koristi DVD ili pojedini stick (ili ako baš želiš hdd). Na kraju se prestaneš zamarati 'švicarskim nožićem' jer kao i alat, uvjek je bolji 'specijalizirani' (pojedinačni) nego univerzalan. Tome dodaj konstantno nove OSeve..

(svi žele sve-univerzalno, ali već sam HW-PC, boot mogučnosti su problem.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
KaeR kaže...

Ne znam za konkretni program koji bi to omogućio, ali možda fragmentaciju možeš izbjeći i bez toga, na način da prvo formatiraš stick, a zatim dodaješ .iso datoteke jednu po jednu (dok još nema drugih podataka koji bi uzrokovali fragmentaciju). Nisam provjeravao, ali bi trebalo to tako moći funkcionirati.

Ne, to ne radi tako. Provjeravam s programom za defragmentaciju. Prvu datoteku doda na početak, a iduću u sredinu. Iduće datoteke zapiše fragmentirano iako ima dva područja gdje stanu u cijelosti. Možda je u funkciji nekakva optimizacija da ravnomjerno troši medij zbog ograničenja broja pisanja. 

Sigurno je moguće napraviti alat koji piše točno na određeno područje, jer to je upravo ono što defragmentori rade.

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
ihush kaže...

primarni problem je FS, tj ograničenje FATa.. jer mora biti FAT (16-32) da bi univerzalno bootalo. Tad te granica od 4GB spriječava tj nema poseben prednostu u odnosu na DVD, ako pak imaš stikove tu je dodatno ograničenje standard za removable drive, jedna particija. HDD nema to ograničenje, boot+particija. (hint flash-removable ne dozvoljava korištenje particija, samo jedna..).

-alati postoje, ali standardi su ograničenje. KISS kaže koristi DVD ili pojedini stick (ili ako baš želiš hdd). Na kraju se prestaneš zamarati 'švicarskim nožićem' jer kao i alat, uvjek je bolji 'specijalizirani' (pojedinačni) nego univerzalan. Tome dodaj konstantno nove OSeve..

(svi žele sve-univerzalno, ali već sam HW-PC, boot mogučnosti su problem.)

Krije li se negdje u ovom tekstu nešto što mi može pomoći, a ja ne vidim?

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

ovisi koliko nešto želiš ili trebaš. Može se, ali moraš računati na ograničenja FSa i removable medija. Tog problema nema na HDDu, dakle možeš koristiti ext.usb.hdd ili ssd i napraviti željenu stvar. Ali koliko je to potrebno? Normalan npr DVD medij je 'zakon' i najvažnije radi.

-removable medij ima posebnu oznaku (kao i svaki uređaj, svoj ID) koji se pako i sve drugo može modificirati, pa se removable može pretvoriti u klasičan 'fixni' medij.

Alati za izradu boot medija to mogu, pa i make-diskpart nadalje. Praktična su neka linux rješenja (loaderi, grub, mountanje ISOa..), zapravo sve aplikacije rade jako slično, probaj.. Mislim da sve potrebno imaš na npr gepartedu, hirensu i sl.

 

btw, kad jednom napraviš 'savršeni install medij' više ti neće biti tako interesantan. Kao da je 'putovanje' zanimljivije od 'cilja'.

 

Mandor kaže...
.. piše točno na određeno područje, jer to je upravo ono što defragmentori rade.

-ne baš. Defrag samo posloži dijelove podataka da se brže mogu čitati, ali to nije uvijek sektor do sektora. Slično nude (prastari) CDburneri (novi to nemaju kao opciju) tj nudilo se pozicioniranje na početak-sredinu-kraj medija jer su razlike u obodnim brzinama one koje utječu na transfer dok je seek sporedan jer su podatci u nizu. HDD+OS jednostavno nemaju koristi od podataka u nizu, jer je to 'živi sustav'.. pa je samo bitno da nije baš pre-razbacano (opet sporedno na brzom SSDu, seek).

Inače se na svaki prazan medij podatci zapisuju po redu, prvi slobodan blok. Optimalnije je formatirati disk i snimiti nego snjimljeno defragati. (ali nikad neće biti kao npr na CDu 'pravi niz' jer sam OS 'brljavi' ima neku svoju logiku..).

-btw, defrag nije egzatna stvar, MSov, defraggler, asuslogic i sl. svaki može optimizirati drugim algoritmom i prikazati 'tuđe' rezultate kao fragmenitrane.. to je samo algoritam. MS je dobar.

Linuxov FS npr ext, u pričama obično ne pati od fragmentacije, upravo zato jer OS podatke zapisuje po svom algoritmu i ostavlja dovoljno lufta (preskaće=prazno!) za izmjenu već postojećeg podatka, koja se tad nalazi blizu a ne na drugom kraju diska... FS je bitan, OS, logika.. i opet sve ispadne više teoretiziranje nego opipljiva razlika u RL za većinu slučajeva.

 

evo teme gdje se traži suprotno.. pa ima smisla linkati teme.. Flash koji je (možda tvornički? ili je user nešto promijenio.. možda netko drugi.) označen kao fixed disk.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.4.2014 16:29 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Instaliraš RMPrepUSB,uštekaš usbflash u komp,pokreneš RMPrepUSB i stisneš CTRL+F2,pričekaš koju sekundu i stvar riješena, ako sam dobro skužio šta te muči,hehehe

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
muhaqeri kaže...

Instaliraš RMPrepUSB,uštekaš usbflash u komp,pokreneš RMPrepUSB i stisneš CTRL+F2,pričekaš koju sekundu i stvar riješena, ako sam dobro skužio šta te muči,hehehe

To radi samo ako ima dovoljno slobodnog mjesta na pogonu. Problem je što ja mogu imati i 8 GB slobodno, ali ako je iso file 4GB (a je) i nema 4GB slobodno u komadu nula bodova. Pola usb sticka je prazno i on se ne zna posložiti.

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Mandor kaže...
muhaqeri kaže...

Instaliraš RMPrepUSB,uštekaš usbflash u komp,pokreneš RMPrepUSB i stisneš CTRL+F2,pričekaš koju sekundu i stvar riješena, ako sam dobro skužio šta te muči,hehehe

To radi samo ako ima dovoljno slobodnog mjesta na pogonu. Problem je što ja mogu imati i 8 GB slobodno, ali ako je iso file 4GB (a je) i nema 4GB slobodno u komadu nula bodova. Pola usb sticka je prazno i on se ne zna posložiti.

čisto ovako ... a isprobat sve složit negdje drugdje u komadu i po redu, neki veliki iso... i onda ga otpakirat direktno na usb?!

15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Mandor kaže...
muhaqeri kaže...

Instaliraš RMPrepUSB,uštekaš usbflash u komp,pokreneš RMPrepUSB i stisneš CTRL+F2,pričekaš koju sekundu i stvar riješena, ako sam dobro skužio šta te muči,hehehe

To radi samo ako ima dovoljno slobodnog mjesta na pogonu. Problem je što ja mogu imati i 8 GB slobodno, ali ako je iso file 4GB (a je) i nema 4GB slobodno u komadu nula bodova. Pola usb sticka je prazno i on se ne zna posložiti.

 -tebe muči FAT32 ograničenje, ne ISO.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Zašto bi, osim boota, išta drugo moralo biti u jednom komadu?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Tolko komentara, a nigdje DD-a.

Dakle u svakom linuxu, unixu etc.. mozes:

 

dd if=/put/do/isofajla of=/put/do/particije 

 

I to je to. Samo pazi da ne fulas disk/particiju inace ode sve u vjetar. Ista stvar ako zamijenis of i if, onda ode iso u povijest ako nema backupa.

Prouci https://www.google.com/search?q=dd+tutorial

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.4.2014 12:21 (Ante).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Ante kaže...

Tolko komentara, a nigdje DD-a.

Dakle u svakom linuxu, unixu etc.. mozes:

 

..

- na svakom OSu je isto. hint diskpart, make etc. Ovo su samo 'klikajuća' rješenja umjesto CMDovskih. Ljudi vole GUIe, pa čak im je bitna i backgroundica za vrijeme boota takvog rješenja. Zalutali smo...{#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
Mandor kaže...
muhaqeri kaže...

Instaliraš RMPrepUSB,uštekaš usbflash u komp,pokreneš RMPrepUSB i stisneš CTRL+F2,pričekaš koju sekundu i stvar riješena, ako sam dobro skužio šta te muči,hehehe

To radi samo ako ima dovoljno slobodnog mjesta na pogonu. Problem je što ja mogu imati i 8 GB slobodno, ali ako je iso file 4GB (a je) i nema 4GB slobodno u komadu nula bodova. Pola usb sticka je prazno i on se ne zna posložiti.

Pa ti nisi složio usbflash sa ntfs,hehehe,dobro ti veli ihush,imaš sigurno win7 AIO pa ti je preko 4 gige jedan iso,složi to ponovo u ntfs-u i peri,ostavljaj prazno koliko bi i inače,oko 15 do 20 posto.

16 godina
moderator
online
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu

Uopće mi nije jasno gdje je problem u cijeloj priči, kad za easy2boot piše da podržava NTFS. USB stick se formatira u NTFS datotečni sustav i... Kreni.

 

Kod kopiranja datoteka na friško formatiranu particiju Windowsi će ih pokušati snimiti bez cijepanja. Znači, ako je stick dovoljno velik, ne bi trebalo doći do fragmentacije (pod uvjetom da se sve datoteke označe i kopiraju, a ne da se istovremeno, simultano kopira više datoteka). Ako i dođe, pa što onda? Onda kad se fragmentacija uoči, napravi se defragmentacija. Defragmentirati bi trebalo, naravno, prije nego se zapuni cijeli stick, jer čim ima više slobodnog prostora na sticku, defragmentacija će biti jednostavnija ili zapravo oupće moguća. Ak jedna ne stane nefragmentirana, stavi se na drugi disk. Ili se pokuša ponovno, po mogućnosti s većim stickom.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.4.2014 18:50 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Kopiranje ISO datoteke na USB u komadu
mbaksa kaže...

Uopće mi nije jasno gdje je problem u cijeloj priči, kad za easy2boot piše da podržava NTFS. ...

- autor je pogrešno predpostavio da je rješenje defrag pa tako i traženje/pitanje...

- uobičajeno, ne rade svi flashdiskovi i svi BIOSi-boot.. (nije ni približno univerzalno rješenje kako izgleda na prvu, provjereno).

- jedini koji radi u 99% je FAT (recimo 32) i tad ostala ograničenja, 4GB za particiju, -2byta za file.

- uz cijenu po GB i samoj količini GBa, taj problem se eliminira HDDom (ili SSDom) ali on je ipak fizički veći.

- OSevi koji idu na CD medij (do 700BM) su možda zgodni, npr na 8GB disku, ali pomalo nepotrebni. Dok oni koji su na DVDu od 2 do 4GB.. koliko ih možemo strpati na 8 ili 16GB? Diskovi koji nisu jeftikaneri (u pravuilu užasno spori) 32-naviše, koštaju, za cijenu 64GB se može kupiti HDD 500-1TB ili SSD 60-120GB.. bez ograničenja koja proizlaze iz removable standarda ili FSa. Druga prednost je crkavanje.. flash disk može otići u bilo kojem trenutku i gotovo je, hdd je ipak malo 'pristojniji', ne crkne prečesto naglo. Dobije se vrijeme 'spašavanja' bitnih stvari. (mada install nije tip podataka koje treba spašavati, uvjek je gore i nešto drugo..)

- noviji BIOSi emuliraju usb kao hdd boot, dok su stariji imali npr floppy, cd, zip.. i zapravo divlji zapad, nitko se ne trudi oko nekog 'standarda', npr MS nema za to interes. Tako da jedino Optika CD-DVD sigurno rade.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice