Windows vs. Linux - očima korisnika izdvojena tema

poruka: 544
|
čitano: 165.965
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
Lazarus Long kaže...
dj_beni kaže...

Zašto ne?

  Pa sta ja znam, da li i kako se djeli grafika izmedu virtualca i domacina...to ne znam. Na pr. da li radi aero na virtualcu (cijelo vreme mislim na virtualnoj unutar Linuxa)

Treba ti WineD3D, engine koji pretvera pozive za Direct3D u OpenGL pozive, dakle trebalo bi raditi sve što radi na Windowsima. Nisam se pretjerano bavio time, ali gugl bi trebao znati.

I am awesome.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2011 15:48 (dj_beni).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
dj_beni kaže...
Lazarus Long kaže...
dj_beni kaže...

Zašto ne?

  Pa sta ja znam, da li i kako se djeli grafika izmedu virtualca i domacina...to ne znam. Na pr. da li radi aero na virtualcu (cijelo vreme mislim na virtualnoj unutar Linuxa)

Treba ti WineD3D, engine koji pretvera pozive za Direct3D u OpenGL pozive, dakle trebalo bi raditi sve što radi na Windowsima. Nisam se pretjerano bavio time, ali gugl bi trebao znati.

mozes probati i program playonlinux, ja sam se malo zezao s njim i ok je... ima mušica ali radi

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% kopiraj ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

dragi moji,

nadobudno sam krenuo sa linuxom, i sada, nakon kratkog i intenzivnog korištenja, mogu reći da je linux dobar operacijski

sustav. uz malo volje, moguće ga je toliko zakomplicirati da je to divno čudo...

toliko je posebno nenametan na hardveraj da mi je onemogućao pisanje ovog posta i slušanje glazbe. inace, koristim operu 11

i qmmp za slusanje glazbe, imam slabašni portabilni celeron i sve to na vindowsima lijepo ide. koliko toliko uz manje opterečenje

procesora.

probat ću preko winea pokrenuti foobar2000 za koji znam da je na widnowsima tak lijepo radil.

inace, trenutni linux sustav je mint 10 (standardan gnome, iako čekam da izađe xfce verzija).

tako da, očima korisnika, linux je dobar sustav, ako se dobro slaže sa hardverom...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika

evo, kojih 10 minuta od prijašnjeg posta, stavio sam foobar2000 na linux i sada mi procesor mnogo lakše diše...

sve u svemu nije baš "user friendly", al se da složiti...

15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
bacvica kaže...

evo, kojih 10 minuta od prijašnjeg posta, stavio sam foobar2000 na linux i sada mi procesor mnogo lakše diše...

(...)

Da ne dižeš Wine, probaj DeaDBeeF player (mislim da definitivno treba bolje ime) - iz aviona je vidljivo da je napravljen po uzoru na foobar2000. Od ostalih playera, zanimljiv je i Xnoise, budući da podržava i playback video datoteka. Oba navedena playera u radu troše (i manje od) 10-tak MB memorije; za usporedbu, Rhythmbox troši 40-tak MB.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.1.2011 21:41 (hrx).
14 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
dj_beni kaže...
Lazarus Long kaže...
dj_beni kaže...

Zašto ne?

  Pa sta ja znam, da li i kako se djeli grafika izmedu virtualca i domacina...to ne znam. Na pr. da li radi aero na virtualcu (cijelo vreme mislim na virtualnoj unutar Linuxa)

Treba ti WineD3D, engine koji pretvera pozive za Direct3D u OpenGL pozive, dakle trebalo bi raditi sve što radi na Windowsima. Nisam se pretjerano bavio time, ali gugl bi trebao znati.

Ma, treba se napravit bolja alternative za directx, neš ko Linu-X.

http://www.speedtest.net/result/917164172.png
15 godina
protjeran
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
bacvica kaže...

dragi moji,

nadobudno sam krenuo sa linuxom, i sada, nakon kratkog i intenzivnog korištenja, mogu reći da je linux dobar operacijski

sustav. uz malo volje, moguće ga je toliko zakomplicirati da je to divno čudo...

toliko je posebno nenametan na hardveraj da mi je onemogućao pisanje ovog posta i slušanje glazbe. inace, koristim operu 11

i qmmp za slusanje glazbe, imam slabašni portabilni celeron i sve to na vindowsima lijepo ide. koliko toliko uz manje opterečenje

procesora.

probat ću preko winea pokrenuti foobar2000 za koji znam da je na widnowsima tak lijepo radil.

inace, trenutni linux sustav je mint 10 (standardan gnome, iako čekam da izađe xfce verzija).

tako da, očima korisnika, linux je dobar sustav, ako se dobro slaže sa hardverom...

Ako imas slab komp, onda ti je izbor distribucije los. Pogledaj neku lightweight GNU/Linux distribuciju. Cini mi se da ti nisi imao to "malo volje"... makar u realnosti je cesto to vise "dosta volje" i ako je imas, onda ces si sloziti da ti bude dobro na Linuxu.

All the best people in life seem to like LINUX. Steve Wozniak
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2011 15:13 (kvark).
15 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
Lazarus Long kaže...
..

  Pa sta ja znam, da li i kako se djeli grafika izmedu virtualca i domacina...to ne znam. Na pr. da li radi aero na virtualcu (cijelo vreme mislim na virtualnoj unutar Linuxa)

- jedino wmvare podržava dx-9, dovoljno za Aero. Problem je s addonsima (možda se nešto u međuvremenu izmjenilo i za VBox)

.. ali virtualac nije rješenje za igre, samo za igrice... ili klasični emulator kao DOSbox, EMU..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika

191x7 moze neki update prvog posta? Ako se sta bitnije mjenjalo od 09'? :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2013 22:54 (dinos3).
16 godina
offline
RE: Windows vs. Linux - očima korisnika
dinos3 kaže...

191x7 moze neki update prvog posta? Ako se sta bitnije mjenjalo od 09'? :)

Di me nađe, ne pratim Linux već neko vrijeme...

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
10 godina
neaktivan
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Imam jedno pitanje, planiram studirati racunarstvo i kupiti laptop i na njega nabacit Linux. Hocu li imati problema s Linuxom, tj. da li neke predmete necu moci vjezbati kuci bez windowsa?

Puno hvala unaprijed !

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
Igipeja kaže...

Imam jedno pitanje, planiram studirati racunarstvo i kupiti laptop i na njega nabacit Linux. Hocu li imati problema s Linuxom, tj. da li neke predmete necu moci vjezbati kuci bez windowsa?

Puno hvala unaprijed !

 ...

svi faxevi kojima je PC bitna stavka imaju studentske licence.. tako da win možeš koristiti legalno-besplatno, u pravilu uz linux moraš (češće nego da ne moraš) imati dualboot s win, dok sam win može sve što ti treba na prosječnom faxu.

Sam OS je sporedan, ali je važan MS-Office, ACAD, Photoshop, ... tj aplikacije koje koristiš. Ako postoji alternativa tad je OS sporedan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
Igipeja kaže...

Imam jedno pitanje, planiram studirati racunarstvo i kupiti laptop i na njega nabacit Linux. Hocu li imati problema s Linuxom, tj. da li neke predmete necu moci vjezbati kuci bez windowsa?

Puno hvala unaprijed !

Neces imati problema, sve mozes raditi na Linuxu. Osim stvari koje se direktno ticu Winsa, C# i WinForms, vidio sam da to na TVZ-u kakti rade, TFS i slicne gluposti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
Imate DSL (Damn Small Linux) koji ima samo 50 mb i pokreće se s live CD-a.Osnovna insalacija zauzima cca. 50-60 mb dok neka malo bolja zauzima 250+mb.A možeš sve skoro što i na WinXP(osobno sam isprobo dsl ali ipak uz winse zbog Officea ii igara koje mogu naći na torrentina :D )
TOMO
7 godina
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

Pozdrav, što bi se korisno dobilo, ako prijeđem sa Windowsa 8.1 na Linux? Da li bi se možda dobilo na brzini, stabilnosti, i fluidnošću OS što se tiče surfanja webom, gledanjem filmova i serija, ako da, koji Linux preporučujete. Specifikacije pod Moj PC.

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.10.2016 19:37 (thekeyofdestiny13).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika

Instaliraj na USB pa isprobaj, ovim redom:

Linux Mint (Cinnamon, MATE)

Ubuntu (ili neki od njegovih okusa)

openSUSE

a ostale pogledaj na Distrowatchu.

 

Hoće li biti brži ili ne, teško je za reći. Obično je sadržaj taj koji usporava računalo a OS je manje utjecajan.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
thekeyofdestiny13 kaže...

Pozdrav, što bi se korisno dobilo

 Dobio bi potpunu kontrolu updatea, kontrolu vremena kad želiš restartat računalo radi updatea i MS ti ne bi snifao promet. Ostalo je upitno, jer ne vidim zašto bi film u HD-u manje opterećivao CPU na Linuxu nego na Win ,jer OS nije sam sebi svrha. Koliko vidim imaš AMD grafiku, a tu se situacija komplicira, jer noviji Ubuntu ne podržavaju starije 'fglrx' ATI drivere. Da li su napravili nešto bolje, novije, za koju karticu? Iskreno ne znam, jer korisnim integriranu intel grafiku. Vrlo vjerovatno da ćeš morat koristiti otvoreni driver, kojeg nije napravio ATI, i čiji tvorci naravno nemaju potpun uvid u dokumentaciju hardvera i vjerovatno je lošiji u grafički zahtjevnijim programima (igre, video obrada - kad se koristi OpenGL/CL kao DirectX na Win).

 

Dakle, čim ovo pitaš, bez da sam već hrabro isprobaš, najvjerovatniji scenarij je da ćeš nakon kratkog vremena reći 'ovo je njesra, vraćam se na poznato'

 

link na askubuntu: amd na ubuntu

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.10.2016 21:28 (hrvooje).
10 godina
protjeran
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
Olaaaaa.... Tema ko rodjena za flame 😊
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
bunkermax kaže...
Olaaaaa.... Tema ko rodjena za flame 😊

 

Kako rodjena?

Pa tema iduce godine krece u skolu koliko je stara.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
syncmaster245b kaže...
Kako rodjena?

Pa tema iduce godine krece u skolu koliko je stara.

Neće još u školu. Iz pouzdanih izvora sam doznao da je dobila odgodu.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
thekeyofdestiny13 kaže...

Pozdrav, što bi se korisno dobilo, ako prijeđem sa Windowsa 8.1 na Linux? Da li bi se možda dobilo na brzini, stabilnosti, i fluidnošću OS što se tiče surfanja webom, gledanjem filmova i serija, ako da, koji Linux preporučujete. Specifikacije pod Moj PC.

 Kad pogledaš, picajzlasto.. što dobijaš korištenjem bilo čega? Čemu pitanje? Kreni od tog da je OS samo OS, svrha nije OS nego korisničke aplikacije, samo korištenje. Skoro nikakve veze s OSom osim requirementsa i kompatibilnosti. Nema razlike u korištenju SonyPS, PC.. igranja, rada. Sve je to software. Sve je isto (odnosno, sve pizze su pizze, opet postoji bolja pizzerija, tijesto, kuhar.. izbor).

Tako da nećeš baš ništa dobiti. Vjerojatno ćeš izgubiti. (zašto ili što?.. vjerojatno one win/dos aplikacije na koje si navikao). Druga stvar je support (i vezane licence, vlasništvo) koje to kako reći.. otežavaju/usporavaju na FOSSu i sl. Opet teoretski, isto je.

- linux je jedan (OS, kernel, GNU linux...) distribucije su samo nakupine, kernela i ostalih paketa/aplikacija/GUI-DE.. većinom free. No to što je nešto free ne znači baš ništa, virusi su također free, zar ne?

Na distrowatchu se ukratko informiraš, ugl vidi prvih desetak.. ubuntu/mint/suse to je to, ostalo su varijacije na temu, fork-forka, kao da kažeš za win da je druga distra zbog drugačije win theme/fonata i sl.

Što dobijaš npr prelaskom s XP na w7? Što s w8/81 na w10? .. (zapravo, ništa i najvažnije, support ili gašenje). To je na linuxu/distrama ugl free, čisto, legalno .. ali i može kaskati, jer postoji vlasništvo. Tako npr kao banalan primjer Ubuntu (Canonical) ne distribuira ništa na svom install mediju osim free/open/FOSSa, npr MS-fontove, jer bi mogao dobiti neku tužbu no ti kao korisnik možeš skinuti i instalirati željeni font. To je stvar vlasništva-licenci (ne OSa tj sve se može napraviti, ali zakoni-licence ne dozvoljavaju bez odobrenja vlasnika, copyright itd.). Tad imaš probleme s chipsetom, VGA, .. nečim.. pogotovo za nove proizvode, jer proizvođač kao intel, realtek, brodcom.. nešto nema interes (ili je partner MSu..) i tad netko treći treba besplatno to napraviti, možda bez dokumentacije itd. Nasuprot, windows je dominantni desktop OS, 92%.. i svaki proizvođač opreme/dijelova daje support (njegov interes), nasuprot linux-DE koji je oko statističke greške, 2%.. OSX 7%. Razumljivo?

 

Pri tome, ni jedan soft nije dobar-loš. .. odnosno može biti, kao što kuhari, nogometaši, slikari nisu 'isiti', nije ni programer/frima, Adobe, Corel, ACAD.. kao i MS, ne rade soft za linux platformu, rade za win platformu. Ako ti treba photoshop, tad OS nije izbor, neogo zadano, ako želiš gejming, .. itd. dok surfanje/browseri, linux=mreža, sve je mreža, sve je file, sve je soft. Linux je tu doma, android je derivat, osx je derivat (zajedničkog BSDa..).. sve to je isto, sad i na istom (identičnom!) HWu. Ako je sam HW isti (dakle kompatibilan) tad bi to mogao biti svaki soft, svaki OS.. ali treba ga napraviti a to ovisi o vlasniku, ne o free-softu/linux zajednici.

Nema baš nikakvog konkretnog razloga zašto bi soft na jednom OSu bio brži/sporiji nego na drugom OSu ako je zapravo sve na istom-identičnom HWu.. (osim buga, kao i pokvarenih jaja-pizze.. ali teoretski su svi jednaki). To ovisi o bizu, tko u što ulaže, kao što gogole uloži milijarde i napravi što želi (odustali od automobila..) a što je google? Može li google sutra radit kinderjaja (pod drugim imenom, jer brand-vlanik-licenca..) itd.

 

Tako da linux, nije bolji-gori, to je samo soft. Radi ono za što je napravljen, što radi žarulja, što radi mobitel.. što redi neki današnji mediaplayer ili vešmašina? Rade ono za što su napravljeni. Jesu li pri tome čak identične komponente (kao NAS-mediaplayer-router..) u teoretski istoj kockastoj kutiji ili PCju, je svejdno. To je kutija-device, to je HW, sve ostalo je isto, soft i ovisi o 'kuharu' (vlasniku) kako će raditi, dok će kao i mobitel sutra moći nešto više (prvi je bio samo telefon, pa sms, pa foto, pa internet.. sad je mobitel=tablet=PC.. i teoretski možda ćeš za par godina igrati Cryzu/tetris na mobaču. Kao šot možeš danas na PC/konzoli .. ili surfati na TVu).

-kad pogledaš taj dio, tad dominira linux, obrnuti postotci, +90% (pogotovo android za mobač), dok MS par godina pokušava uvođenjem modern/metro (w8-10) sve spojiti u jedan devices, ali nikao da prođe par postotaka na tržištu, neovisno o (za)kupu Nokije itd..

 

Dakle, što se dobija OSom? - ništa. Pogotovo ako je 'prazan'. To je kao da imaš gramofon bez ploča.. sadržaj/aplikacije to je ono bitno. Brži? Kao F1 kolko para tolko muzike, dok lin-win s tim ima jako malo, tj soft uzrok je nelogičan kao razlika u performansama. Npr ne postoji directx pod linuxom, ali postoji OGL, dal je bolji jedan-drugi.. MS je napravio svoje, zbog sebe (svojih interesa, kontrole), može igra raditi na win pod OGLom. To je stvar proizvođača te igre-aplikacije, jednako ako što radi na konzoli kao Pleyki .. a Plejka je (pogodi?) derivat, BSD/linux. Dakle ako igra može raditi na plejki, može i na linuxu, samo je treba napraviti.. a to vlasnici ne žele, nije im zanimljivo 2% dok zbog piratizacije stalno prijete da neće izdavati PC verzije (opet zbog zarade izdaju..) ali to je njihova odluka i ne možeš ih natjerati da rade za neku platformu kao ni adobe, sony, corel, .. MS. (a MS polako širi na android, uskoro će MS biti sveprisutan ako im se planovi obistine).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 17:57 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika

Ali majstore, Linux nije prazan OS. Dobiješ hrpu korisnih programa i nakon instalacije ideš naprijed. Win 8/8.1/10 su krenuli u tom smjeru ali npr. instalacijom Windowsa nemaš Office, možeš instalirati neki od besplatnih ili MS Office ali ga nemaš nakon instalacije OS-a. I tako dalje....

 

Statistika ko statistika, puno kaže a ne pokazuje ništa (da ne elaboriram ono što sam hrpu puta elaborirao).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
mario.L_hr kaže...

Ali majstore, Linux nije prazan OS. Dobiješ hrpu korisnih programa i nakon instalacije ideš naprijed. Win 8/8.1/10 su krenuli u tom smjeru ali npr. instalacijom Windowsa nemaš Office, možeš instalirati neki od besplatnih ili MS Office ali ga nemaš nakon instalacije OS-a. I tako dalje....

 

Statistika ko statistika, puno kaže a ne pokazuje ništa (da ne elaboriram ono što sam hrpu puta elaborirao).

-ne linux (gnu) je OS, a ovo što govoriš je distra.. i slažem se. :) a što je distra? nakupina softa, koju je netko odabrao, upakirao. Linux je jedan, možeš na bilo kojoj distri instalirati bilo što (+dependency.. a tad i put u hell. npr 'moj' ArtistX nisam dugo spomenuo, ima sve što žele mladi :)

-ono što juzere zbunjuje, kad žele pokrenuti neki .exe ili instalirati 'word'..

-loše usporedbe, i win ima notepad (ili wordpad..) dok je MS office komercijala i opet, može upravo on doći (kao što ugl i dolazi) predinstaliran ako je OEM računalo s OSom 99%.. čak možeš skinuti, instalirati MSO (ako i win, s njihovih str) koji jedino nije aktiviran.. kad uneseš kljuć, ovisno o ključu (cijeni-licenci) aktivirat će se odgovarajća verzija kao home&student ili pro.. dakle dolazi, ali PC ne proizvodi MS, to proizvode OEMi, to je HW+SW, distre/linux je sloft. Nema usporedbe dok je druga krajnost OSX-max/Pleystation gdje proizvođač radi HW+SW (opet, sony ne proizvodi igre, nego ih samo 'naplaćuje' licencama..).

-statistika je kurva.. znamo :) ali te ne znači da nije upotrebljiva. Mada je meni besmisleno, eto vode se (forumski) soft-ratovi oko ljubitelja-mrzitelja softa, video kartica.. dinamo-hajduk, meni je soft samo soft. Može sve. (kao i statistika), pa i nemoguće :)

 

+ edit: što sve dobiješ u win (ili platiš) npr sponemute MS fontove, .net, directx, šah (nađe se..), preglednik slika, mail client, antivirus itd. .. dok su za wmp i ie čak i morali izbaciti odvojenu verziju, platili kazne.. što je tek nebuloza. Ali eto ni win nije prazan OS, naravno, jedan dio se podrazumijeva (da ne bi bio baš prazan) dok se ostali soft instalira. Ni na Pleyki se ne dobiju igre, kupe se.. itd. a MSO je u posljednjih godina na svakom predinstaliranom OEM notebooku. :)

 

+ edit 2: .. trenutni primjer (reklama) Asus chromebook. Što je OS/soft, što PC (neovisno sad tablet/laptop/desktop.. devices). Što se dobija (ili gubi?) korištenjem bilo koje od tih platformi? Ako se koriste, ništa (jer to implicira da korisnik ima na raspolaganju potrebno-soft, u suprotnom je beskorisno). Browseri su dobar primjer, npr chrome/FF, za sve te platforme dok je zapravo svejedno koji browser koristimo ako on radi (korištenje) ono što treba, jel to surfanje, forumašenje, gledanje YTa/muzika.. to je korištenje. Ako netko koristi MSO ta je requirements MSOa određeni OS ako što to može biti i koliko bitova (32-vs-64) za neki soft (npr adobe premiere.. od cs6) ili količina RAMa. OS je tad samo jedan od requirementsa, kompatibilnost. To navodi svaka app (MSO, Adobe, igre..) na svojoj kutiji. Tako se 'bira' OS, tj tad izbora nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 18:49 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika

Kad ti cijepaš dlaku, evo i mog doprinosa.

 

Daj se informiraj, već jednom, Windowsi su također samo distra imaš je u različitim okusima Home, Professional, Enterprise (da ne ubacujemo one sa ili bez slova K). Što bi koji klinac trebao instalirati na nešto što si platio cca 1000 kuna i ne možeš prenijeti na iduće računalo koje kupiš? (Ne trebaš odgovoriti na ovo pitanje)

 

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Windows vs. Linux - očima korisnika

 naravno.. nema veze s vezom, ali OK. (no baš mi nije jasno razlog ljutnje..)

ili distra win, LOL. Znaš li što je distra u linux svijetu? KAkve to ima veze s home-pro? ili uvijetima licence kao student/vlk..OEM? To je distra? ne. i btw, na distri neki soft A ne mora raditi ako distra nema odgovarajuće dependencyje, verziju kernela itd. kao što sam možeš složiti svoju distru. Win s tim nema baš nikakve veze ili usporedbe. Loš argument-usporedba, jer soft tad radi, neovisno imaš li enterprajz ili pardajz licencu (ali može zahtijevati npr .net 3.5/4.. ili dx11-12.. i to je tad requirements). Što ti je? wtf je problem?

 

ili ćemo distre nazvati npr x95, xp, w10... ali to se za sad nazivaju verzije, štoveć.. buildovi. Ako želiš, nazovi ih distra. Tad kao za sve ostalo, svaki soft ima req. npr win xp i naravno da tad ne radi na drugoj 'distri' ali za ćudo? radit će na home/pro neovisno... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 21:53 (ihush).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
ihush kaže...
.....bla, bla, .... ja sam u pravu....

Jel ti odlaziš u teme Windows 10-problemi i Windows 10-općenito? Prema onome, što se tamo čita pa i ne radi sve od prve. Kakve veze ima home-pro-ent (sa K ili bez K)? Pa pogledaj razlike između pojedine verzije i između Linux distribucija i reci gdje su razlike veće.

 

Tvoj prvi post, danas, u ovoj temi je bio potrebno nepotreban, u onakvom obliku i takav si odgovor i dobio.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika

svašta.. ali ok, uživaj :)

-ako je nešto nepotrebno, uvredljivo, netočno i sl.. molim, prijavi, ispravi što već smatraš primjerenim. Nema potrebe za ovakvim (neargumentiranim argumentima?) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
thekeyofdestiny13 kaže...

Pozdrav, što bi se korisno dobilo, ako prijeđem sa Windowsa 8.1 na Linux? Da li bi se možda dobilo na brzini, stabilnosti, i fluidnošću OS što se tiče surfanja webom, gledanjem filmova i serija, ako da, koji Linux preporučujete. Specifikacije pod Moj PC.

 

Nema univerzalnog i sigurnog odgovora na ovo tvoje pitanje , kao i za većinu stvari u životu.

Goli popis hardvera ima svoje značenje, ali nemora biti presudno jer npr ja vrtim više raznih linuxa i windowsa ,

nekad na istim a nekad na različitim kombinacijama hardvera, i nemreš tu znati unaprijed rezultat dok osobno ne probaš

na svojoj konkretnoj kombinaciji hardvera. Tako je i za linux a i kod windowsa nema neke razlike jer je tu previše faktora u igri...

 

Na youtubeu možeš malo pogledati par filmića, tek toliko da vidiš kako izgleda koje sučelje  na linuxu, pa da si odabereš ono 

koje ti se čini najprihvatllivije. Sučeje, tzv DE, je u biti ono kaj vidiš , znači tema, ikone, meniji , paneli, sys traka , start menu,

prateće aplikacije ..tak da baš nije svejedno kaj buš odabral od toga. Iako se tvrdi suprotno, meni je mješanje DE na istom os-u

uvjek samo probleme donijelo , pa možda za početak da se držiš samo jednog DE i da nemješaš aplikacije iz drugih DE..

 

Onak najgrublja podjela DE :

 

-gnome- klasika konzervativna , stabilna , odlične prateće aplikacije , nije nekaj dizajnerski atraktivno , najbolje za demonstraciju: ubuntu gnome

-unity- vuče se iz gnomea , specifičan, nekome je super a netko ga nemože podnijeti , stabilan, konzervativan , demonstracija: ubuntu

-mate- isto se vuče iz gnomea, ali iz starije verzije, teški konzervativizam no možda se tebi dopadne taj stari look, demonstracija: ubuntu mate

-cinnamon- vuče se iz novijeg gnomea , dosta moderan, nema baš nekaj opcija prilagodbe, stabilan, srednje težak , demonstracija: linux mint cinnamon

-kde- tj plasma ( kde 5 ) , po meni dizajnerski najnaprednija, najviše opcija kustomizacije, relativno lagani usage, ima još malo bugova jer je u brzom razvoju, demonstracija: linux mint 18 kde

 

Nebuš znal kako će ti se koji ponašati na stroju dok neprobaš svakoga na par sati, makar u live modu , pa ćeš tako i steći uvid koje aplikacije svaki od tih DE donosi sa sobom,

kakav je usage, fluidnost, a naravno najprseudniji je i tvoj dojam.

 

Šta bi dobio. šta izgubio.... Ako se puno igraš, drži se zasad windowsa. Ako radiš puno sa nekin softverom kojeg nema u linux verziji, drži se windowsa.

 

Za sve ostalo, linux je možda bolji izbor iz više razloga : besplatan je, kao što će i sve ostale nadolazeće verzije biti besplatne tako da ćeš uvjek biti u prilici imati najnoviji os besplatno.

Za win znaš priču, ima svoju cijenu, ovaj puta su dali free upgrade na win 10, no nitko ne garantira kaj  kakve bu cijene sutra i neki tzv win 11 koliko bu koštal a kome će biti i na koji način free.

 

Zadnjih mjeseci je raširena pojava win kumulativnih updateova, i dosta korisnika se žali da im nakon toga neke stvari nerade koje su prije radile, ili da su im postavke

vraćene na default. Takav update zna trajati i po par sati uz obavezan restart. Za telemetriju si čuo, svašta se trabunja, no eto, tu je i nemreš je se riješiti u windowsima.

 

Kod linuxa je samo prvi update malo veći, cca par sto mb, a posle se to mjeri u malim količinama mb, update traje bukvalno pol minute , nezahtijeva restart , i imaš punu kontrolu kad 

i kako će se to odvijati.

 

Ako koristiš net banking, plaćaš račune online, ebay i sl... onda linux bez razmišljanja , makar u live modu ili dual bootu sa winsima... Ako si poslovni korisnik, onda gledaj poslovati bez čitača kartica

jer je tu linux priča još tanka, tako da token sve rješava....

 

U biti, svaki od nas je jedinka , i najbolje buš znal ako probaš , slično kao i za automobil, i golf i astra i focus su odlični, a sad kako kome leže je pitanje osobnog ukusa....

 

 

Malo sam ti stavil slika koje sam rabio u drugim temama na ovom forumu, pa tek toliko da stekneš , tu je DE plasma i DE cinnamon...

 U svakom slučaju, sa linuxom je manje posla, brža instalacija, brži i manju updateovi, nema fragmetacije, nema virusa pa nema potrebe za čestim av skeniranjem,

u radu je vrlo robusan i dugovječan , imaš na nekim temama gdje se ljudi hvale da ga ne restartaju godinama...i tak,,,al opet, nebuš znal dok neprobaš...

 

 

@mario , @ihush

 

U vašoj polemici, skloniji sam mariovom mišljenju , jer kako i linux se razvija ( ubuntu 12.04 , 12.10 ,...... 16.10 )  tako i win napreduje ( vista, 7, 8, 10 .. )

a kako se formira distra ( prema nakupini softvera sadržanoj u konkretnoj distri )  tako se ista analogija može vidjeti i na windowsima ( čim više softvera i mogućnosti tako se bilda i naziv :

starter, home, prof, ultimate..). No vjerujem da čovjek kojemu je ihush odgovarao većinu toga nije skužio iz njegovog odgovora, jer mu je ihush onako u svom pjesničkom stilu odgovorio najuopćenitije

i najšire kaj može, a autoru pitanja to nije ni od kakve pomoći. Kad autor pitanja suzi izbor, onda mu možemo rastumačiti konkretne razlike između nautilusa i caje i thunara i nema i dolphina , a dotad nema smisla nabacivati se floskulama kako je to sve samo soft. Je, i stojadin i mercedes se sastoje od lima i plastike i stakla , a na najdubljoj razini su satkani od istih atoma , ali finalni proizvod je ipak različit, kaj ne.....

 

15 godina
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
bunkermax kaže...
..

 

@mario , @ihush

 

U vašoj polemici, skloniji sam mariovom mišljenju , jer kako i linux se razvija ( ubuntu 12.04 , 12.10 ,...... 16.10 )  tako i win napreduje ( vista, 7, 8, 10 .. )

a kako se formira distra ( prema nakupini softvera sadržanoj u konkretnoj distri )  tako se ista analogija može vidjeti i na windowsima ( čim više softvera i mogućnosti tako se bilda i naziv :

starter, home, prof, ultimate..). No vjerujem da čovjek kojemu je ihush odgovarao većinu toga nije skužio iz njegovog odgovora, jer mu je ihush onako u svom pjesničkom stilu odgovorio najuopćenitije

i najšire kaj može, a autoru pitanja to nije ni od kakve pomoći. Kad autor pitanja suzi izbor, onda mu možemo rastumačiti konkretne razlike između nautilusa i caje i thunara i nema i dolphina , a dotad nema smisla nabacivati se floskulama kako je to sve samo soft. Je, i stojadin i mercedes se sastoje od lima i plastike i stakla , a na najdubljoj razini su satkani od istih atoma , ali finalni proizvod je ipak različit, kaj ne.....

 

 - što je distra? Primjer, uzmi ubuntu/deb/gentoo../suse/mint, posloži svoje željene sitnjarije, desktop sličicu, font, 7z, keepass.. odredi defualtni browser.. i napravi distru, nazovi je bunkerlinux. To je distra. Preferencije. Možeš je i distribuirati, prodavati itd. upravo zbog toga se to i naziva distra.

- win ne smiješ distribuirati, možeš promijeniti sve na svojm PCju, temu, browser.. ali ne možeš od toga napraviti install uz blagoslov MSa i dilati okolo (može, sysprep/oobe, kreiranje installera s waik-om.. naravno da se može, ako želiš, možeš imati install sa instaliranim MSO/Adobe/Acad.. ili s bilo kojim driverom itd. ali nije distra).

- jel distra ono što kaže home-pro? LOL. A što su verzije?

 polemika? u čemu? Koji argument osim što mu se nešto u postu ne sviđa.. npr nepotreban-dug text? LOL .. preskočiš ili kritiziraš nešto netočno. Zar ne? Što je tema? Čak ni odgovor nije konkretnom juzeru nego 'dobrobit čovječanstva'.. :)) kao šala, ali za ostale, gle od kad je tema npr gdje kažem za vbox-dx9 .. 2011ta, vrijeme se mijenja, odgovori se mijenjaju, da je to naveo kao pogrešno OK.. ali nije.

-spama u temi, tema u školu... a govori mi o spamanju, nakon što je ponudio nekoliko distri čime se slažem TU .. što mu smeta, što je van teme ili pitanja? Predugo .. khm, kriterij je tad neobičan.

-juzer pita što dobija? Kažem ništa, tj pitanje što misli koristiti. Odnosno što gubi? .. u slučaju kupnje win licence gubi kuniće dok je većina distri free (a razlika je tad u supportu koji je za primjer XPa vrlo bitna stvar, nakon gašenja supporta, xp je mrtav, nevažno dal je kao OS dobar-loš, ne može banking, ne može novu igru, ne može.. ništa što MS ne omogući. Dobiti slobodu korištenjem linuxa? Možda, ponekad dobijemo ništa.. tako da je jedino 'ništa' sigurno kao odgovor, ostalo pod 'možda'. Loto.

 

edit: i pita juzer, konkretnije.. što dobija, stabilnost-brzinu.. evo primjera. Nekad davno, Adobe/Photoshop je bio primarno na mac/osxu, u počecima verzije za win su bile 'slabije', performanse itd. ali tad je mac bio druga platforma PPC. Danas su to sve identični PCji (identičan HW, PC-kompatibilan x86-64, platforma). Već nekoliko godina je primarna adobeova platforma win.. radi li tad neki soft bolje? Teoretski isto, teoretski naravno bolje na onoj platformi gdje ulažeš milijarde u razvoj i hrpe proframera.. ili gasiš. Što je tad bolje kao platforma, bolji OS? Važan je soft-korištenje. Tu je svaki tablet s androidom usporediv i može ono što se inicijalno pita, glatko vrtiti YT video.. dok je kompatibilan/supportan npr kodiranje (npr flash->html5..). Jel pri tome kriterij CPU kao celeron-i7 i ostali resursi? Tema? Koliko problema s Radeonkama, s banalnim stvarima kao driver, a to nije OS.. no poljedice su korisniku, fuj-to ne valja.. to je support, biz. Što tad korisnik dobija? Što dobija da kupi sladoled ili veliki TV? Ako je kupio sladoled, dobio je sladoled, ako je kupio TV nije time dobio bolji film.. (sadržaj) a to je HW, nije SW.

-hoće li on pri tom ekoristiti npr FF ili chrome ili Operu.. njegova stvar, može jer su multiplatform soft, no taj soft neće baš jednako raditi, na istom OSu, platformi.. a što tek na 'generic' (nedefiniranom) HWu, mom, tvom, njegovom.. ili nekoj nepoznatoj kanti, možda 10g staro, možda danas kupnjeno. Ako npr nema driver.. ili yt-video trza (da se vrate par str u linux temi..).

... moj odgovor, neće na to utjecati OS, nego sve zajedno (platforma) a to uključuje support i interese. Svaki OS je savršen, radi, stabilan (osim buga koji se fixa). Problem su appsi + ovisnost svega ostalog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.10.2016 16:36 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Re: Windows vs. Linux - očima korisnika
ihush kaže...

 - što je distra? Primjer, uzmi ubuntu/deb/gentoo../suse/mint, posloži svoje željene sitnjarije, desktop sličicu, font, 7z, keepass.. odredi defualtni browser.. i napravi distru, nazovi je bunkerlinux. To je distra. Preferencije. Možeš je i distribuirati, prodavati itd. upravo zbog toga se to i naziva distra.

- win ne smiješ distribuirati, možeš promijeniti sve na svojm PCju, temu, browser.. ali ne možeš od toga napraviti install uz blagoslov MSa i dilati okolo (može, sysprep/oobe, kreiranje installera s waik-om.. naravno da se može, ako želiš, možeš imati install sa instaliranim MSO/Adobe/Acad.. ili s bilo kojim driverom itd. ali nije distra).

 

 

Nije to baš tako.

 

Igra riječi je nebitna, zvao ti to distra ili verzija, princip rada je isti. Kaj ti igraš na umaranje pa napišeš kilometar texta da zgubimo nit dok sve pročitamo... ?...hehhehe

Razlika je samo u licenama i pristupu kodu. Za linux može čačkati svatko ( tko ima dovoljno znanja da to radi ) a po win mogu čačkati samo određeni ms zaposlenici ( ili zaposlenici tvrtke kojoj ms prepusti dio posla ).   A da li će netko svoju apk ponuditi na dlanu za daljnje uređivanje, ili će ih ms kupiti pa implemenirati u os ( skype) je čisto stvar tehnike, licenci, love, no konačni podukt je isti: netko je nešto dobio-kupio-doradio i implementirao u os i tom takvom novom os-u je dao novo ime-verziju-distru ...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice