Zašto ljudi ne kupuju originalni software zaključana tema

poruka: 77
|
čitano: 15.483
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Budući da već i ptice na grani znaju da na ovim našim područijima 95% softwarea je piratski zanima me konkretno koji je razlog da ne kupujete originale?

 

Prije sam i ja bio u toj većini, ali i zadnje vrijeme sve manje. Software koji mi je potreban legalno kupujem, a ako je moguće koristim alternativne besplatne programe. Dosta plaćam karticama preko interneta i stvarno su mi dosadili raznorazni crackovi, patchevi i ostalo koji u sebi mogu imati svašta, a nekako je bolji osjećaj kada legalno kupiš neki program nego kada ga ilegalno koristiš.

 

Također smatram da je svaka cijena određenog programa takva s razlogom, jer ako si ga ne možeš priuštiti onda mislim da ti i ne treba. Pa ne mora svatko imati instaliran Photoshop jer je to najbolji program za obradu fotografija, a možda ga 5% ljudi stvarno koristi, dok bi ostatku i GIMP bio dovoljan.

 

Evo pa zanima me koji je konkretno vaš razlog... da li su to financije, da li ga je lakše skinut preko torrenta ili rapidshara ili nešto sasvim drugo?

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 14:02 (MatkoBB).
 
6 1 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

odgovor je vrlo lagan ne kupuju zato sto mogu dobit besplatno.

mp14
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Moj razlog su financije.

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Što se tiće programa,može se jedino kupit preko interneta za koje većina nas na forumu nemože uzet jer smo maloljetni,a igre su potpuno druga priča.

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
15 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Moj je odg. jer nemam novaca.A software lako dobijem za 0kn.

 

Btw. -Samo da tema ne ode u svadu.Klasika...

 

Did protons and electrons create the earth,or did Allah meditate and create it's birth? Is everyday in this place a curse,or should I pray on my knees and ebrace it's dirt?
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 13:42 (VirtUoso).
Moj PC  
9 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
VirtUoso kaže...

Moj je odg. jer nemam novaca.A software lako dobijem za 0kn.

 

 

Ta izjava ti se ne poklapa sa cinjenicama iz "moj komp" gumba. Namigiva

Daljnji izgovori?

 

Tako ce odgovorit vecina gusara a istovremeno imaju i7 i konfu od 10-15k kuna pod "moj komp".

Dakle netko tu laže.

ZLOČESTI MOD NR.1
14 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Vidiš,kod mene je sasvim druga situacija.Prije sam kupovao originalne igre,ali s dolaskom broadband interneta i flat rate-a i to je postalo preskupo.Ja ne vidim razlog da platim 350Kn/500Kn za igru koju ću preći za par dana  i onda do kraja života skupljat prašinu.Bit ću iskren,jedini piratski softver koji imam je Photoshop,koji koristim već 3-4 godine,Alcohol i Nero(koje razmišljam zamijeniti besplatnim varijantama-Nero Free i Alcohol 52%).

oko za oko,pasta za zube
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 15:10 (dncrmt).
 
2 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software

O ovome se raspravljalo vec 150 puta najmanje Izlanuo se I svaka tema je došla da nekolicina nas bude prozvana moralistima, preseratorima i slicno. Jer zagovoravamo stav protiv pirata...

 

Evo par tema:

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/prodaja-igara-slobodnom-padu/31558.aspx

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/piratstvo-svjetski-trendovi/3857.aspx

 

Pa tu si potrazi odgovore...Ja više neam snage objašnjavat...

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 13:45 (mislav_01).
14 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Razloge za piratluk treba tražiti u krivom (glupom) načinu ljudskog razmišljanja, kako kod nas tako i vani.Piratluk se neće suzbiti mijenjanjem cijena ni ničim sličnim,već promijenom svijesti i načina razmišljanja.Kada ljudi na softverske proizvode počnu gledati kao i na svaki drugi proizvod koji treba platiti, tada će se smanjiti  piratluk. Dokle god se ljudi osjećaju lopovima ako ukradu auto ili provale u trgovinu, a ne osjećaju se lopovima ako piratiziraju softver ili provale u nečiji kod - ništa od legalizacije.

90% ljudi stavlja u potpis glupost poput ove. Ako si ti medju onih 10% koji ne stavljaju, kopiraj ovo u potpis.
 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

LUXX: Gle,komp nisam samo tako kupio.Skupljao sam novce preko godinu dana.Nesto zaradio,nesto dobio.Sve lijepo u kasicu.

 

Poslije toga,ne zelim odvajat novce koje sam dobio za pivo/kavu/vikend za jednu igru.Ja novaca nemam.Software je skup.Drzava nam je banani.

 

Amen.

Did protons and electrons create the earth,or did Allah meditate and create it's birth? Is everyday in this place a curse,or should I pray on my knees and ebrace it's dirt?
Moj PC  
5 3 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
!mpact35 kaže...

Razloge za piratluk treba tražiti u krivom (glupom) načinu ljudskog razmišljanja, kako kod nas tako i vani.Piratluk se neće suzbiti mijenjanjem cijena ni ničim sličnim,već promijenom svijesti i načina razmišljanja.Kada ljudi na softverske proizvode počnu gledati kao i na svaki drugi proizvod koji treba platiti, tada će se smanjiti  piratluk. Dokle god se ljudi osjećaju lopovima ako ukradu auto ili provale u trgovinu, a ne osjećaju se lopovima ako piratiziraju softver ili provale u nečiji kod - ništa od legalizacije.

To se se dogoditi-nikada.Na brdovitom Balkanu...

 

Did protons and electrons create the earth,or did Allah meditate and create it's birth? Is everyday in this place a curse,or should I pray on my knees and ebrace it's dirt?
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 13:47 (VirtUoso).
16 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Ja neću govoriti u tuđe ime, ali znam za sebe:

 

1. Preskupi su, ali trebaju mi - primjer je AutoCAD koji mi obavezno treba za jedan predmet na faksu, a naš faks ga ne dijeli (naravno ne mora cijeli autocad mi dati, barem neku demo ili ograničenu verziju s funkcijama za taj predmet)

 

2. Nisu (fizički) dostupni u Hrvatskoj. Znam da postoji online kupnja, ali osobno nemam kreditnu karticu. A i preferiram fizički proizvod (Kutija, CD, Uputstva itd.)

 

3. Nisu došli na akciju - zašto kupiti neku igru koja košta 450kn kada će za godinu-dvije dana biti 120kn? Evo sada skupljam za Office Student koji dođe 400kn - a dugo vremena sam koristio piratski i sada se napokon spremam kupiti original

 

4. Nema smisla kupovati program koji ću koristiti par sati ili maksimum nekoliko dana

 

 

P.S. Prije sam imao sve piratsko - sada imam nešto sitno originala, ali opet je većina drugih programa freeware ili opensource, tako da je sada piratluk u manjini na mome PC-u

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 13:52 (Paolo2612).
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software

zasto bih npr kupio original photoshop i platio ga punoooo kada ga s interneta skinem i to besplatno :)

15 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
Paolo2612 kaže...

 

2. Nisu (fizički) dostupni u Hrvatskoj. Znam da postoji online kupnja, ali osobno nemam kreditnu karticu. A i preferiram fizički proizvod (Kutija, CD, Uputstva itd.)

 

O ovome ja govorim i dobijem thumbs down

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
15 godina
neaktivan
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Mhm, ja sam slicno tako prije: zelim se igrati i zelim uciti kako koristiti neki software, ali jednostavno nemam novaca za kupiti ga.

Problem je i na malo visljoj razini:primjerice, ako se covjek zeli zaposliti kao 3D produkcijski artist, bez iskustva u 3D Maxu ili Mayi nema ni govora o zaposljavanju, oboje kostaju ko svetog petra kajgana. Blender je fenomenalan alat i vjerojatno odlicna nota na CV-u, ali bez znanja u nekom od mainstream softwarea, tesko da ce se dobit posao.

 

S nekih 17 godina uvukao sam se u opensource community malo jace, pa i iz nekog principa odlucio ne koristiti proprietary software ako postoji opensource zamjena. Zamijenio photoshop gimpom, 3D max blenderom, VisualStudio Eclipseom. S vremenom su neki fenomenalni studiji poceli davati proprietary software besplatno za opensource projekte (recimo, JetBrains, JavaRebel i jos neki), pa sam se prijavio i dobio legalnu licencu za genijalni AAA software koju produzujem godisnje.

 

Igre sam poceo kupovati tek kad sam se zaposlio za placu koja nije konobarska. Mislim da je najvise u tome sudjelovao mentalitet:

vecina igri koje danas izlaze su (imho) smece, i kad napokon izadje kvalitetan naslov, platit cu ga jer zelim da taj studio zaradi i uvidi da su sa kvalitetnim naslovom postali uspjesni, i da  svi ostali studiji shvate da se ISPLATI proizvoditi kvalitetne igre. Da nije trziste samo u ljudima koji imaju problema zadrzati slinu u ustima.

S vremenom, kako covjek odrasta shvati i da nema ni vremena ni potrebe igrati sve igre, tako sam se nakon dugih 15ak godina opet vratio demoima (ovo je boldano za sve te bijedne argumente "sta ako mi se igra ne svidi"). Skinem demo sa steama, isprobam ga, i ako mi se igra svidi kupim je. Ako se ne svidi, necu ni trosit vrijeme. Em mi uzme puno manje vremena, em igram samo kvalitetne naslove, em zbog toga sto trosim novac na igre, motiviraniji sam da ih odigram i vise uzivam. Prije kad bi naveliko piratizirao, imao bi po 5-6 igara koje zelim igrati i ne bi se koncentrirao pravo ni na jednu, i ne bi uzivao ni u jednoj.

Za razliku, evo pred 3 tjedna sam kupio Mass Effect koji vrijedno igram, pauzirajuci sa Team Fortress 2, QuakeWars i fenomenalnim i bepslatnim HalfLife2 modovima (krenimo sa Research&Development koji je releasan nedavno, preko Riot Act i Awake), i moram priznati da me te tri igre koje su me kostale oko 600tinjak kuna sve skupa zabavljaju vec mjesecima.

Arx Fatalis, jedan od najboljih RPG-ova koje sam ikad igrao je 5 eura na steamu. Dark Messiah, takodjer jedan od najboljih RPG-ova - 10 eura na vikend akciji. Droplitz, fenomenalna logicka igra: 2 EURA. Bioshock, malo starija igra ali definitivno igra koju vrijedi prijeci vise od jedanput: ~17 eura. Left4Dead koji mi pruzio doslovce mjesece nocne zabave, bio je na halloween akciji nekih 15ak eura.

 

Pored svega toga, zahvaljujuci Steamu nema zongliranja s DVD-ovima, nema patchanja, nema crackanja, nedostatka DLC-a, nedostatka multiplayera ili bilo cega ostaloga.

Kod mene je definitivno preokret bio zbog Steama - da moram i dalje kupovati igre u trgovini, mislim da bi se teze prisilio.

"Fans are clinging complaining dipshits who will never ever be happy for any concession you make. The sooner you shut up their shrilled tremolous voices, the happier are you going to be for it.&q
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 14:00 (Deus ex machina).
 
11 0 hvala 2
14 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Igrice se na ebayu mogu nabaviti za dosta male novce... to radi većina ljudi koja ima PS3 jer koliko mi je poznatu da na njemu još nema piratstva... Isto tako prije par tjedana sam preko ebaya nabavio PES 2009 za 12$... znači može se i original jeftino nabavit...

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
Deus ex machina kaže...

S vremenom, kako covjek odrasta shvati i da nema ni vremena ni potrebe igrati sve igre, tako sam se nakon dugih 15ak godina opet vratio demoima. Skinem demo sa steama, isprobam ga, i ako mi se igra svidi kupim je. Ako se ne svidi, necu ni trosit vrijeme. Em mi uzme puno manje vremena, em igram samo kvalitetne naslove, em zbog toga sto trosim novac na igre, motiviraniji sam da ih odigram i vise uzivam. Prije kad bi naveliko piratizirao, imao bi po 5-6 igara koje zelim igrati i ne bi se koncentrirao pravo ni na jednu.

 

Pored svega toga, zahvaljujuci Steamu nema zongliranja s DVD-ovima, nema patchanja, nema crackanja, nedostatka DLC-a, nedostatka multiplayera ili bilo cega ostaloga.

Kod mene je definitivno preokret bio zbog Steama - da moram i dalje kupovati igre u trgovini, mislim da bi se teze prisilio.

Ovo je dobro rečeno... ista situacija i kod mene. Stvar je u tome da mi bilo koja igrica vrlo brzo dosadi i općenito ih slabo i igram, ali kada mi se neki demo svidi... skočiš do ebaya i nabaviš ga Namigiva

15 godina
protjeran
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Razlog je jednostavan:Neka smanje cijene igara za 50% jer apsolutni je kriminal za neke tamo Simse 2 dati 400kn + pun kofer expanzija koje koštaju oko 350kn,zašto nešto kupovati i dopustiti da tržište i kompanije tebi diktiraju cijene i igre koje ćeš igrat a ovako odeš na internet i skineš si ono što trebaš i radi kao da je Orginal..

 
1 5 hvala 0
16 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Bez obzira na sve isprike i izgovore koje ljudi mogu smisliti, odgovor je samo jedan.

Tako im je lakše.

Svakom isprikom samo pokušavaju neutralizirati tu krađu.

 

Ljudima, na našem području baš izraženo, nije usađeno poštovanje prema drugima, prema nečijem radu i prema nečijem proizvodu.

 

Što se tiče odgovora tipa nije mi dostupno itd. Kome pričate priče? Sve je dostupno ako se potrudiš i ako to želiš.

 

Kažeš nisi punoljetan pa ne možeš kupiti neki program online, pitaj starce.

 

Ali, u tom slučaju vrlo vjerojatno ti taj program ni ne treba.

 

Još jednu stvar da nadodam. Često se kod nas pojavljuje fenomen da svatko treba Ultimate verziju OS-a, ili punu verziju Alcohola ili nečega što mu uopće nije potrebno. Pa mu je i to izgovor zašto piratizira, jer mu jebi ga treba Windows Ultimate koji je preskup a onaj dostupni Home Premium nema ono nešto ma što god to bilo, bez obzira što to nikada neće koristiti.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
 
10 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
VirtUoso kaže...
!mpact35 kaže...

(...)

To se se dogoditi-nikada.Na brdovitom Balkanu...

 

Cak i ne mora. Piratluk se vise ne moze sprijeciti i iskorijeniti nigdje, pa tako ni kod nas.

 

Moje predvidanje je da je jedina stvar koja ce spasiti nesta cloud computing, gdje ce se softver naplacivati kao usluga, i gdje neces moci nista piratizirati. Naravno, kroz odredjeno vrijeme (rekao bih par godina) takva vrsta usluge ce dovoljno napredovati da cemo bilo sta moci koristiti kao cloud aplikaciju.

 

Cak, kad se vec igram prognozera (Smijeh), vjerujem i da cemo za koju godinu imati jedan super-account koji vrijedi za sve, pomocu kojega cemo se spajati na internet. Nakon toga, nasa pocetna stranica biti ce nesta tipa osobni blog, a na njoj ce se nalaziti sve aplikacije na koje smo pretplaceni.

 

E, tada ce biti manje piratluka.

 

EDIT: A i opcenito, sve i da nema piratluka, sta fali ovakvom pristupu? Ja ne bi odmah sada imao nista protiv toga.

90% ljudi stavlja u potpis glupost poput ove. Ako si ti medju onih 10% koji ne stavljaju, kopiraj ovo u potpis.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 14:03 (!mpact35).
14 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
nfsbaby kaže...

Razlog je jednostavan:Neka smanje cijene igara za 50% jer apsolutni je kriminal za neke tamo Simse 2 dati 400kn + pun kofer expanzija koje koštaju oko 350kn,zašto nešto kupovati i dopustiti da tržište i kompanije tebi diktiraju cijene i igre koje ćeš igrat a ovako odeš na internet i skineš si ono što trebaš i radi kao da je Orginal..

Ja također nikada ne bi dao 400 kn za takvu jednu igricu.. nema smisla... ali zato postoji ebay na kojem ti simsi zajedno s poštarinom dođu oko 55kn...

14 godina
protjeran
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
LUXX kaže...

Ta izjava ti se ne poklapa sa cinjenicama iz "moj komp" gumba. Namigiva

Daljnji izgovori?

 

Tako ce odgovorit vecina gusara a istovremeno imaju i7 i konfu od 10-15k kuna pod "moj komp".

Dakle netko tu laže.

luxx kakve su to gluposti, 

mislim ono luxx ajde vise koncentracije

luxx ako se ne varam ti imas sina, sada bi ti kupio orginal win a sinu npr ne bi kupio novu odjecu i sl, mislim ono stvarno, nemojmo se radit maloumni i varat ljude pomocu 5 zvijezdica

nema potrebe trosit novac za ono sto se moze dobit za 0 kn 

16 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Evo recimo šta se tiče free verzija softvera...

Dosta se bavim zajedno sa određenim ljudima izrađivanjem modova za GTR2, (ja radim skinove za aute) i za to koristim GIMP, (odlična free verzija "photoshop klona", paint.NET, (također besplatna verzija programa za obradu slika), picasu (besplatna) te kada treba napraviti trailer koristim windows movie maker (legalna vista). I često moji skinovi izgledaju 10 puta bolje od nekoga tko koristi mnogo moćniji photoshop, (a to je već druga priča)...

 

Hoću reći da se i sa određenim besplatnim alternativnim programim da napravit jednako dobar, (bolji) posao nego i sa puno skupljim programima...

 

Naravno imam i ja piratske igre jer nisam neki fan multiplayera pa mi se za neke igre ne isplati dat 300 kuna za 5 sati igranja... A kada mi se igra MMORPG zaigram Runes Of Magic ili malo relaksacije uz Battelfield Heroes i to je to

 

A šta se tiče određenih programa uvijek probam naći alternativnu besplatnu verziju jer često zadovoljava moje potrebe za onime čemu mi služi...

dotore1
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
Danny_HR kaže...

Bez obzira na sve isprike i izgovore koje ljudi mogu smisliti, odgovor je samo jedan.

Tako im je lakše.

Svakom isprikom samo pokušavaju neutralizirati tu krađu.

 

Ljudima, na našem području baš izraženo, nije usađeno poštovanje prema drugima, prema nečijem radu i prema nečijem proizvodu.

 

Što se tiče odgovora tipa nije mi dostupno itd. Kome pričate priče? Sve je dostupno ako se potrudiš i ako to želiš. (1.)

 

Kažeš nisi punoljetan pa ne možeš kupiti neki program online, pitaj starce. (2.)

 

Ali, u tom slučaju vrlo vjerojatno ti taj program ni ne treba.

 

Još jednu stvar da nadodam. Često se kod nas pojavljuje fenomen da svatko treba Ultimate verziju OS-a, ili punu verziju Alcohola ili nečega što mu uopće nije potrebno. Pa mu je i to izgovor zašto piratizira, jer mu jebi ga treba Windows Ultimate koji je preskup a onaj dostupni Home Premium nema ono nešto ma što god to bilo, bez obzira što to nikada neće koristiti. (3.)

(1.)  Ne bih se baš složio s tobom. Uzet ću jedan drugi proizvod koji se isto često piratizira - ja i kada sam bio dobre volje za kupiti sezone neke serije nisam ih mogao naći. Naravno mislim na DVD-e s hrvatskim titlovima

 

(2.) Iz mojih iskustava većina roditelja će ti reći 2 stvari:  

a.) Ma skini to s interneta

b.) Ja mislim da online kupnja nije sigurna. Neki hakeri će mi skinuti sve pare s banke. bla bla bla...

 

(3.) Ovo iskreno ni ja ne kužim

 

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 14:20 (Paolo2612).
15 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
Paolo2612 kaže...

Ja neću govoriti u tuđe ime, ali znam za sebe:

 

1. Preskupi su, ali trebaju mi - primjer je AutoCAD koji mi obavezno treba za jedan predmet na faksu, a naš faks ga ne dijeli (naravno ne mora cijeli autocad mi dati, barem neku demo ili ograničenu verziju s funkcijama za taj predmet)

 

2. Nisu (fizički) dostupni u Hrvatskoj. Znam da postoji online kupnja, ali osobno nemam kreditnu karticu. A i preferiram fizički proizvod (Kutija, CD, Uputstva itd.)

 

3. Nisu došli na akciju - zašto kupiti neku igru koja košta 450kn kada će za godinu-dvije dana biti 120kn? Evo sada skupljam za Office Student koji dođe 400kn - a dugo vremena sam koristio piratski i sada se napokon spremam kupiti original

S obzirom da sam nekad radio u firmi koja je prodavala softver imam par komentara.

1.  Skupo - nekome tko zarađuje na tom softveru trebao bi to i platiti jer ako taksist može kupiti auto, programer može kupiti softver

2. Nedostupnost u RH - u današnje vrijeme uopće je glupo kupovati kutije jer dok se ista napravi, već će izaći nova i bolja verzija programa

3. Akcija - pa u međuvremenu si mogao igrati dobre i besplatne verzije

 

Moja logika

1. osobno koristim legalni OS i free aplikacije za privatno korištenje, a za posao sve kupujem

2. trebalo bi zatražiti od svih profesora kad od studenata traže projekt sa određenim softverom da im taj softver profesor nabavi

3. sav softver bi trebao biti besplatan ako na njemu nemam namjeru zarađivati već ga koristim iz svog gušta, naravno sasvim suprotno je sa igricama koje su daleko precijenjene. Sve igre bi se trebale naplaćivati, ali to jedva čekam kad će doći dan da sve koštaju 10-20$ mjesečno i onda ih možeš igrati po želji kad hoćeš jer će ti ionako brzo dojaditi

4. free softver je u današnje vrijeme postao dovoljno kvalitetan da sve najčešće radnje možeš s njime obavljati, a vrlo rijetko se pronađe nešto što ne možeš uopće odraditi besplatnim alatom pa za to postoji trial i slične mogućnosti

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
14 godina
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
intel freak kaže...

nema potrebe trosit novac za ono sto se moze dobit za 0 kn 

Da, ali nitko ti ne garantira da nećeš dobiti mačka u vreći... ako se računalo koristi samo za igranje onda vjerujem da takvi korisnici nisu zabranuti da li će im zajedno s crackom ili patchom doći i neki keyloger ili virus u paketu... Dok kao što sam naveo, dosta se koristim uslugama plaćanjem putem interneta (kupovina online, plaćanje računa, bankovni izvještaj itd) i nije mi baš svejedno od kuda dolazi software koji instaliram.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.8.2009 14:27 (MatkoBB).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
MatkoBB kaže...
intel freak kaže...

nema potrebe trosit novac za ono sto se moze dobit za 0 kn 

Da, ali nitko ti ne garantira da nećeš dobiti mačka u vreći... ako se računalo koristi samo za igranje onda vjerujem da takvi korisnici nisu zabranuti da li će im zajedno s crackom ili patchom doći i neki keyloger ili virus u paketu... Dok kao što sam naveo, dosta se koristimuslugama plaćanjem putem interneta (kupovina online, plaćanje računa, bankovni izvještaj itd) i nije mi baš svejedno od kuda dolazi software koji instaliram.

Na boljim privatnim trackerima,toga nema.

Did protons and electrons create the earth,or did Allah meditate and create it's birth? Is everyday in this place a curse,or should I pray on my knees and ebrace it's dirt?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zašto ljudi ne kupuju originalni software
genije_čudo_prirode kaže...
Paolo2612 kaže...

Ja neću govoriti u tuđe ime, ali znam za sebe:

 

1. Preskupi su, ali trebaju mi - primjer je AutoCAD koji mi obavezno treba za jedan predmet na faksu, a naš faks ga ne dijeli (naravno ne mora cijeli autocad mi dati, barem neku demo ili ograničenu verziju s funkcijama za taj predmet)

 

2. Nisu (fizički) dostupni u Hrvatskoj. Znam da postoji online kupnja, ali osobno nemam kreditnu karticu. A i preferiram fizički proizvod (Kutija, CD, Uputstva itd.)

 

3. Nisu došli na akciju - zašto kupiti neku igru koja košta 450kn kada će za godinu-dvije dana biti 120kn? Evo sada skupljam za Office Student koji dođe 400kn - a dugo vremena sam koristio piratski i sada se napokon spremam kupiti original

S obzirom da sam nekad radio u firmi koja je prodavala softver imam par komentara.

1.  Skupo - nekome tko zarađuje na tom softveru trebao bi to i platiti jer ako taksist može kupiti auto, programer može kupiti softver (1.)

2. Nedostupnost u RH - u današnje vrijeme uopće je glupo kupovati kutije jer dok se ista napravi, već će izaći nova i bolja verzija programa (2.)

3. Akcija - pa u međuvremenu si mogao igrati dobre i besplatne verzije (3.)

 

Moja logika

1. osobno koristim legalni OS i free aplikacije za privatno korištenje, a za posao sve kupujem

2. trebalo bi zatražiti od svih profesora kad od studenata traže projekt sa određenim softverom da im taj softver profesor nabavi

3. sav softver bi trebao biti besplatan ako na njemu nemam namjeru zarađivati već ga koristim iz svog gušta, naravno sasvim suprotno je sa igricama koje su daleko precijenjene. Sve igre bi se trebale naplaćivati, ali to jedva čekam kad će doći dan da sve koštaju 10-20$ mjesečno i onda ih možeš igrati po želji kad hoćeš jer će ti ionako brzo dojaditi

4. free softver je u današnje vrijeme postao dovoljno kvalitetan da sve najčešće radnje možeš s njime obavljati, a vrlo rijetko se pronađe nešto što ne možeš uopće odraditi besplatnim alatom pa za to postoji trial i slične mogućnosti

(1.) Evo situacije koja je bila kod mene - da bi prošao predmet na faksu trebao sam donijeti 2 crteža u AutoCAD-u. Da li ću zbog 2 crteža i samo 3 sata u AutoCAD-u platiti 30000kn? Mislim da nitko nije tako lud

 

(2.) Najćešće nova verzija programa se izbaci svake godine, a nekima treba čak i dulje. I tko kaže da ću kupiti i novije verziju programa - možda ova sadašnja već ima sve što mi treba?

 

Za photoshop i autocad mogu razumijeti da svaka nova verzija donosi dramatično poboljšanje, ali ne za nero i slične programe. Kao da se princip prženja mijenja svakih par mjeseci. Ako imaš program star par godina za prženje DVD-a on će svoj posao jednako dobro raditi i danas

 

(3.) Ja ne mijenjam PC tako često. Ja sam s Pentium III 866MHz skočio na Core Duo. Dotada je izašlo poprilični broj igra koje su bile dobre i koje su pojeftinile.

 

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
14 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Slažem se s Danny_HR koji je dobro rekao da se ovdje zapravo javlja fenomen da svatko mora imati Ultimate verziju iako mu nije potrebna. Ljudi će radije imati najnovije piratske verzije raznih programa, a da im vjerojatno nisu niti potrebane te "nove opcije". Dobar primjer je nero kojeg većina koristi... Više i ne znam koja je sada verzija najnovija jer svake godine izdaju novu veriju koja je samo veća (a ništa revolucionarno ne donosi), dok sam ja još uvijek na nero 6 koji odlično obavlja posao za koji je namjenjen. Po mom mišljenju najbolja verija nero programa koja se do nedavno mogala nabaviti u vemilu za neke smiješne novce.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto ljudi ne kupuju originalni software

Osobno koristim originale i nemam instaliran niti jedan piratizirani software na kompu.

Ipak priznajem, skinem sa neta filmove i to je moj piratski grijeh Mršti se

 

OS mi je originalan (zapravo 3 originalna OS-a jer su 2 dosla na laptopima) jer se nekako zelim dobro osjecati znajuci da mi je OS originalan, a i osobno bi mi bilo bezveze imati piratski OS na kompu. Ipak je OS najvazniji software na kompu.

 

Programe u pravilu koristim besplatne inacice (Open Office umjesto MS Office, JkDefrag umjesto Perfect Diska, Ashampu Burning umjesto Nero, CC Cleaner umjesto TuneUp itd...) jer mi na privatnom kompu komercijalne inacice nisu potrebne (MS Office), a i besplatne alternative posao obavljaju vise nego dobro za moje potrebe.

 

Ne vidim apsolutno nikakavog smisla natrpavati na komp hrpu skupog profesionalnog softwarea koji mi realni niti ne treba samo zato sto se eto moze skinuti s neta besplatno i imam instalirano samo ono sto mi zaista treba, a za to uvijek ima dobrih besplatnih alternativa.

 

Sve igre koje imam instalirane (a dosta ih nije niti instalirano vise) su ili originali ili besplatne.

Preko Steama se da uhvatiti dobrih weekend akcija, a i po oglasnicima ili netu se da "ubost" zaista povoljnih originala.

Pošto isključivo igram online piratske igre ionako ne bi bile dobar izbor.

 

Sav software koji mi treba za posao mi osigurava firma jer imam sluzbeni laptop i software koji mi poslovno treba normalno osigurava firma.

 

Meni osobno cinjenica da mi je sav software legalan daje neki dobar osjecaj.

Moj PC  
5 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice