Carl Sagan zaključana tema

poruka: 18
|
čitano: 10.880
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

Jedan od najutjecanijih i najpoznatijih astronoma (9. studenog 1934. - 20. prosinca 1996), i možda još važnije, popularizator znanosti, znanstvene metode i skeptičnosti. 

 

Što mislite o njemu, njegovim knjigama i općenito, o njegovom radu?

 

Osobno, smatram da bi svatko trebao pročitati "Svijet Progonjen Demonima" (ukratko, u njoj pobija pseudoznanstvene/"paranormalne" i sl. slučajeve; osim toga govori o važnosti i krivom shvaćanju znanosti u današnjem društvu)

 

We have lingered long enough on the shores of the cosmic ocean. We are ready at last to set sail for the stars. Osmijeh

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2009 22:38 (itf4n).
15 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

http://hr.wikipedia.org/wiki/Carl_Sagan

 

O njemu sve najbolje kao i o knjizi ''Plava točka u beskraju''. Jedini Amerikanac koji je dobio najveću rusku nagradu za doprinos znanosti. Opširnije o njemu na kraju navedene knjige.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Carl Sagan
Kalea kaže...

O njemu sve najbolje kao i o knjizi ''Plava točka u beskraju''.

 
Potpis, odlična knjiga :)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Carl Sagan

Ja sam nažalost pročitao samo Kozmos (i pogledao film Kontakt koji je snimljen po njegovom djelu), ali evo, hvala na preporuci, mislim da uskoro posuđujem   Plavu točku, a možda čak sad je nađem negdje u pdf-u... Pale Blue Dot bi trebala biti nastavak Cosmosa, ili tak nekak...

Intel 486DX2/66 MHz Processor, 90MB Hard Drive - no OS, 8MB Memory,5.25" & 3.5" Floppy drives, 8 ISA Slots, Speakers, Keyboard and Mouse
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2009 22:45 (markbodin).
16 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

Da, to je nastavak Cosmosa. Teme su slične, ali sa novim informacijama, i malo više orijentirane na svemir (Cosmos ne govori samo o astronomiji).

15 godina
offline
Carl Sagan

Za mene jedan od najboljih strucnjaka iz oblasti svega vezano za svemir i vanzemaljski zivot. Svojim istrazivanjem i nacinom pisanja kod mene je promjenio sliku svemira. Posebno bih istakao knjigu Svemir, davno sam je citao, koju je objavio cini mi se 1982. godine. Teme tipa nastajanja zvijezda, crne rupe, egzobiologija itd. jedne su od najzanimljivijih.

Meda
15 godina
offline
RE: Carl Sagan

A da ne spominjemo i 13 epizoda serije "COSMOS- A Personal Voyage"  ( ekranizirana knjiga, naravno)

 

Pogledao sam ih najmanje 8 puta i siguran sam da cu jos sigurno toliko.

Ono sto je kod Carla Sagana zanimljivo sto je vecina njegovih terija izdrzala test vremena, eventualno nadopunjeno novim saznanjima, ali nikada jos nije bio 100% u krivu.

 

Steta sto takvi ljudi ne pozive barem 100 godina.

15 godina
offline
Carl Sagan

Svakako reći ću vam što mislim o Carlu. On je arogantna egoistična osoba koja piše površne knjige ali dizanjem nosa u zrak daje ljudima dojam da sve zna. Recimo Carl je bio jako uključen oko debunkiranja NLO fenomena bilo sa knjigama ili talk shoowima i dokumentarnim serijama. Njegov "Svijet progonjen demonima" se na vrlo površan način bavi temom NLO-a povezujući je sa viđenjima demona i anđela. Ali skoro deset godina ranije dr. Jacques Vallee je napisao sličnu knjigu, "Dimensions", samo mnogo opsežniju jer je on mnogo upučeniji u taj fenomen od Sagana i stvarno ga je pokušao objasniti koristeći oko tisuću slučajeva neobičnih iskustava. Za razliku od Sagana koji ga je na šeprtljavi način otpisao sa nekim psoudo psihijatrijskim lupetanjima. Sagan je kao Spock iz Zvjezdanih Staza on ima odgovor na sve, a pogotovo je smješna ona njegova knjiga "Brocca's brain" gdje si je stvarno dao maha da sve "objasni".

Recimo Sagan to poistovječuje sa "sličnim" viđenjima koja su nekada Crkvenjaci to pripisivali viđenjima vragova te su progonili te ljude, ali daleko od toga. Dr. Vallee nam baš objašnjava kako su i u doba srednjeg vjeka učenjaci (uglavnom Crkvanjaci) bili zbunjeni pred tim fenomenom i uglavnom smatrali ta bića kao nepoznata "između neba i zemlje" a nikako nekakve vragove i da su o tome fenomenu pisane knjige kroz povijest od strane Crkve i nezavisnih znanstvenika.

Dr. Vallee poistovječuje NLO fenomen sa religijskim viđenjima tipa viđenja Gospe i mitološkim tipa vila i gobline itd., te ne smatra da su to nužno posjetitelji sa druge planete već možda iz drugih dimenzija ili nekih drugih neobjašnjivih krajeva koje svakako treba proučiti a ne samo ismijavati i zanemariti. On to dvoje poistovječuje uglavnom zato što se prilikom susreta "vanzemaljaca" i inih religijozno-mističnih bića događaju stvari poput napredne tehnologije ali i apsurnosti. Kao što je jedan farmer 1968. godine u Americi prijavio sljetanje letećeg tanjura iz kojeg su izašla bića i ponudila farmera kolačičima ili kada je koncem 19 stoljeća na tisuće ljudi diljem SAD-a viđalo nekakav ogromni zračni brod čiji bi ih putnici na tlu tražili vode ili postavljali pitanja; ili recimo kada je Gospa koja se prikazala jednoj djevojčici u Lourdesu predstavila kao iz neba a ne bogorodica i tražila od djevojčice da jede travu i pije iz nepostoječeg jezera; ili kada se dogodilo ono masovno viđenje u Fatimi da su ljudi sa dalekozorima rekli kako su na nebu vidjeli bića u tim letjelicama.

U svakom slučaju rječ je o fenomenu koji je za nas nedokučiv i star koliko čovječanstvo a koji svakako imao i ima velikog utjecaja na ljudsku povijest. Npr. General Yoritsume je u Japanu u 13 st. je zajedno sa svojom vojskom nazočio viđenju NLO-a na nebu i odmah zatražio da zanstvenici istraže što je to bilo. Oni su mu nakon nekoliko dana dali objašnjenje da su to bile zvijezde koje vjetar njiše po nebu - eto svako vrijeme je imalo svog Sagana.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2010 18:01 (Hamburger of death).
15 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

Ne postoji facepalm za ovoliko količinu gluposti!

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2010 19:25 (vjeko).
15 godina
offline
RE: Carl Sagan
vjeko kaže...

Ne postoji facepalm za ovoliko količinu gluposti!

I ja kažem. Carl Sagan i Ameri iskorištavaju ideju vanzemaljaca da promoviraju sebe. Oni ljudima nameću da bi jedini normalan pristup vanzemaljaca prema nama bio da oni svakako ne budu humanoidi. Ne bi se usudili doći ovamo a da prvo ne dobiju susretljivu pozivnicu preko močnih radio teleskopa na Zemlji. Tjekom stoljeća bi razmjenjivali visoko znanstvene poruke sa stručnjacima poput doktora Sagana, a kada bi i došli ovdje to bi svakako bilo na travnjak Bijele kuće gdje bi ih dočekao američki predsjednik i ugledni ufolozi jer su Ameri najpametniji i najbolji narod na Zemlji! Razmjenili bi darove. Mi bi njima dali knjige o egzobiologiji dok bi oni nama dali fotografije našeg solarnog sistema koje su snimili kroz teleskope. Ali rupičasti kolačići koji imaju okus kao karton? Kako odvratno seljački i ruralno!

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 9:37 (Hamburger of death).
16 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

Hamburger of death, pročitaj neku njegovu knjigu. Zamolio bih te da ne komentiraš dok to ne napraviš!

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
offline
Carl Sagan

Zapravo pročitao sam ti ja skoro sve od doktora Sagana tako da se evo odmah mogu javiti. Stvar je da je Sagan bio vrlo konfliktna osoba pogotovo oko vlastitih vjerovanja. NLO-i su bili njegova strast. Recimo za vrijeme fakulteta je poslao pismo vojsci gdje ih je upitao da li imaju neki program obrane u slučaju napada vanzemaljaca. Ili neke od njegovih ranijih knjiga poput "Cosmic Connection" gdje vrlo gorljivo zagovara život u svemiru i čak je do kraja života vjerovao da na Marsu postoje veća živa bića unatoč teškom cinizmu koji je imao prema NLO-ima prema kraju života. I to se ne odnosi se to samo na Sagana ali mnogo je gluposti rečeno pod ozbiljno znanstvena objašnjenja za viđenja NLO-a, jednostavno zato što počinju od pretpostavke da NLO-i ionako ne mogu postojati. Čak i Sagan u knjizi "Brocca's Brain" kad je zabrazdio u ta 'objašnjavanja' je zastao da kaže "pa ipak je mnogo uvjerljivije nego da su nas posjetili vanzemaljci."
Iako imaš danas znanstvenika popu dr. Michia Kaku koji kaže da bi mi mogli živjeti u sred vanzemaljskog carstva a da toga nismo ni svjesni.
Mogao bih ja sad o tome naveliko raspredati ali nit mi se da nit su postovi baš zato, ali evo da se vratimo još malo na Saganovu podjeljenu ličnost. On i njegova buduča prva žena su recimo napali jednog svog kolegu jer je imao božično drvce na Božić govoreći kako je to sve praznovjerje da bi se njih dvije koji mjesec kasnije vjenčali pred rabinom i nazivali svoju djecu ortodoksno židovskim imenima poput Dorion Solomon Sagan i nakon toga Sagan se ženio strikno za židovke.
Onda recimo pisao je o humanizmu i toleranciji da bi otišao u Meksiko kod svoje buduće prve žene koja je tamo radila kao znanstvenica i ismijavao njezine kolege meksikance kao da su niža rasa što je razljutilo njegovu buduću suprugu da ju je morao preklinjati da se vrati.

Sagan sam je bio agent CIA-e i imao pristup povjerljivim dokumentima i iako je tvrdio da je odavno napustio CIA-u tko zna. Recimo koliko se puta može čuti od drugih ljudi da kada jednom uđeš u CIA-u da nikad ne izađeš i jeli to bio razlog zašto je on bio toliki NLO debunker opet tko zna. Iako se čini da je Sagan pokušao igrati za oba tima u slučaju da se NLO-i pokažu istinitim da on može reći "Rekao sam vam" ili lažnim da može reći "Ja sam to providio kao mit."

A što se tiče drugih dimenzija ni to nije samo glupost. Recimo danas se ne može opisati Veliki Prasak bez nekoliko dodatnih dimenzija. Druge dimenzije su katkada poput sna, dubokih meditacija. Recimo mnoge religije (ako ne i sve) su zasnovane na promjeni razine svijesti. Kao što je recimo Buda kada dostiže nirvanu ili astronaut Edgar Mitchell kada je u Apolu 14 osjetio da je dio kozmičke svijesti i osnovao "Institut za neotičke znanosti". I mnogi umjetnici tako dolaze do svojih ideja sanjarenjem i promjenom svjesti.
Sagan je znao za to i često postizavao to ali pod utjecajem marihuane. On je redovito pušio travu zbog nadahnuća. Recimo poznato je da je na faksu prijatelju uzeo zadnju đoint jer je morao napisati papir. PA čak je dobio i Pulitzerovu nagradu za roman "Dragons of eden" kojeg je napisao pod utjecajem marihuane.

Evo recimo što je Sagan napisao o tom stanju kad je napušen:

I can remember one occasion, taking a shower with my wife while high, in which I had an idea on the origins and invalidities of racism in terms of gaussian distribution curves. It was a point obvious in a way, but rarely talked about. I drew the curves in soap on the shower wall, and went to write the idea down. One idea led to another, and at the end of about an hour of extremely hard work I found I had written eleven short essays on a wide range of social, political, philosophical, and human biological topics. Because of problems of space, I can't go into the details of these essays, but from all external signs, such as public reactions and expert commentary, they seem to contain valid insights. I have used them in university commencement addresses, public lectures, and in my books.

...If I find in the morning a message from myself the night before informing me that there is a world around us which we barely sense, or that we can become one with the universe, or even that certain politicians are desperately frightened men, I may tend to disbelieve; but when I'm high I know about this disbelief.




Naravno da se za nekog ufologa sazna da toliko puši travu odmah bi bio izrugan i zanemaren da ga se može uzeti za ozbiljno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 9:37 (Hamburger of death).
15 godina
offline
RE: Carl Sagan
Hamburger of death kaže...

 

 

 

 

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
15 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

rofl

The critic has to educate the public; the artist has to educate the critic.
16 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

@Hamburger, ne vidim kakve veze imaju njegove konzumacije marihuane s validnošću njegovih argumenata. Ustvari, općenito: neću ulaziti u to kakav je bio u privatnom, ili čak profesionalnom izvan znanstvenog, životu. Neću ulaziti ne samo zato što tu ima upitnih i neprovjerenih podataka, već prvenstveno jer moji eventualni stavovi o njegovom životu ne bi utjecali na moje stavove o njegovim argumentima. A Carl je u svojim knjigama dao vraški dobre argumente. :)

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
13 godina
neaktivan
offline
Carl Sagan

Nisam čitao njegove knjige ali oću.:)

15 godina
offline
Carl Sagan

Naravno to je moć Carla Sagana: da me svi proglasite idiotom bez toga da ulazite u to zašto sam ja idiot. Recimo Sagan je vjerovao da venzemaljci posjećuju svaku zvijezdu u galaksiji svakih 100 000 godina a one sa životom oko nje svakih 10 000 godina, ali vjerovati da oni to rade češće je idiotizam. Također je Carl Sagan vjerovao da su vanzemaljci ostavili artefakt na Mjesecu koji mi trebamo pronaći.

 

Također u svojoj ranoj knjizi "Cosmic Connection" je spekulirao kako je sasvim moguće da na Veneri postoji inteligentan život uza svu nepristupačnost, ali da nas posječuju to je idiotizam.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 9:37 (Hamburger of death).
15 godina
offline
Carl Sagan

Dobro priznajem da sam bio blesav, no sada sam ponovno rođeni ateist! I to se čini strašnim jer postaneš svjestan koliko se ljudima ispiru mozgovi sa tim glupostima koje su svuda oko nas. KAd se samo sjetim škole u kojoj nam je profesor govorio da će svijet završiti 2012 godine i da su piramide izgradili vanzemaljci...
No što ćemo samo sa tim znanjem koje nam je dao Carl Sagan? Koristiti ga da se rugamo drugim ljudima ili učiniti nešto plemenito? Svijet zahtjeva globalnu revoluciju i iako ta riječ zvuči otrcano vrijeme je da sagradimo bolji svijet. Samo malo stanite i zamislite kako bi svijet izgledao da postoji nešto kao nafta samo da je gotovo besplatno i potpuno čisto. Stvarno zamislite samo taj svijet. Ne samo da bi putovanje okolo bilo jako jeftino već bi i hrana bila jako jeftina, imali bi dovoljno energije da uništimo svo smeće i da naši unuci ni ne znaju što je to smetište i smeće već da moraju pogledati u encikoplediju.
Mi smo sada već dovljno pametni da to učinimo i imamo znanja da napravimo takvu fantaziju u stvarnost. Jedan od tih načina bi bio da ljudi agresivno rade na ostvarivanju nuklearne fuzije, što ITER danas radi no sa vrlo umjerenim budžetom pa tako vrlo sporo.
Činjenica je da ljudi danas imaju vrlo snažan utjecaj na ovaj planet, pa je vrijeme da odrastu i odbace djetinjasta gledanja na svijet u kojem će ih spasiti nekakvi nadnaravni čarobnjaci već da jedino imamo sami sebe za pomoć. Trebamo shvatiti da smo mi sebi međusobno spasitelji, jer ako nastavimo biti djeca nastradat ćemo, jer to više nisu bezazlene igračke u našim rukama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 9:28 (Hamburger of death).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice