Grammar Nazi tema

poruka: 84
|
čitano: 15.278
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Grammar Nazi tema

Ovu temu pokrećem u svrhu edukacije forumaša i Bugovih autora o pravopisu. Vjerujem da na forumu postoji još istomišljenika koji će uživati u slaganju zbirke pravopisnih pogrešaka. Osjećajte se slobodnima postaviti svoje komentare i citate pravopisno manje sretnih autora.

14 godina
offline
Grammar Nazi tema

Čast prvog citiranog u temi prepuštam Bugovom autoru:

 

Matija Pavlić - Osumljičenik.

 

EDIT: stilska sugestija

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 15:16 (Punti).
14 godina
neaktivan
offline
Grammar Nazi tema

Svakako valja uvrstiti sve vijesti o "budžetskim" uređajima, a tu nepostojeću riječ baš vole koristiti zadnjih godinu-dvije.

https://www.google.hr/search?q=budžetski+site%3Abug.hr

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 21:51 (Mirko935).
14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
0x4c756b61 kaže...
Konfucije je davno rekao: "Daj ne seri"

 Mislim da nije.

 

Ali, kad si se već bacio u diskusiju, u tvojim porukama, osim prilično dobre konstrukcije rečenica i pravilnog korištenja zareza, primjećuje se povremeno izbjegavanje korištenja dijakritika (koje inače pravilno upotrebljavaš), valjda neke komentare pišeš na mobitelu. Također, konstrukcija "svime i svačime" nije u duhu jezika, pravilnije bi bilo koristiti "svim i svačim", a kraćenje glagola u infinitivu bi bilo dobro potkrijepiti apostrofom (kao npr. radit', srat' itd.).

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2018 22:02 (Punti).
14 godina
offline
Grammar Nazi tema

mislioc - popi si terapiju?

 

Imperativ glagola popiti glasi popij.

14 godina
offline
Grammar Nazi tema

galinjo24 - nejde

 

U hrvatskom jeziku rječca ne se u ovom slučaju piše odvojeno od glagola. Također, u hrvatskom jeziku ne postoji glagoj jći, shodno tome ovdje treba stajati ne ide.

9 godina
neaktivan
offline
Grammar Nazi tema

Hahahaha lol xd zbljuc

Kae bilo? 

14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Kolacic kaže...

Hahahaha lol xd zbljuc

Kae bilo? 

 Pošto poštujem i cijenim kajkavsko narječje hrvatskog jezika, ukazujem na nepotrebno izbacivanje slova i spajanje riječi. Nije "kae" nego "kaj je".

Također, bacivši oko na tvoje poruke, vidim da izbjegavaš dijakritike, iza zareza ne ostavljaš razmak, a "nebi" se piše "ne bi".

6 godina
protjeran
offline
Grammar Nazi tema

Tema nije neloša ali nijećemo braćo da se vrejđamo na temi i spominjujemo jedaen drugojega u postu.

To je čakštaviše i forumijemskim pravilnilkom zabrijanjeno.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
9 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...
Kolacic kaže...

Hahahaha lol xd zbljuc

Kae bilo? 

 Pošto poštujem i cijenim kajkavsko narječje hrvatskog jezika, ukazujem na nepotrebno izbacivanje slova i spajanje riječi. Nije "kae" nego "kaj je".

Također, bacivši oko na tvoje poruke, vidim da izbjegavaš dijakritike, iza zareza ne ostavljaš razmak, a "nebi" se piše "ne bi".

 Sve je netočno u online svijetu. 

14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Anđeo bez falinge 

 

Nije potrebno karikirati, uopće nije smiješno. Također, u ovoj temi se nikoga ne vrijeđa. Spominjanje sudionika foruma u postavima nije zabranjeno (provjerio sam pravila za svaki slučaj), a kao što znaš, citiranje je čak i jedan od službenih alata.

 

Usput, ne postoji izraz "glanc novi". Ispravno bi bilo "ganjc novi", po njemačkom izrazu "ganz neue", što znači potpuno novo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2018 15:12 (Punti).
6 godina
protjeran
offline
Grammar Nazi tema

Vrijeđaš me kad kažeš da ti moj post nije smiješan !

Tvoja tema je glupkasta i nije prihvatljiva informatičkom forumu.

Preseli se na Forum.hr pa tamo laprdaj.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
12 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

 

Usput, ne postoji izraz "glanc novi". Ispravno bi bilo "ganjc novi", po njemačkom izrazu "ganz neue", što znači potpuno novo.

 Kaze se "ganc" novi a ne "ganjc" 

14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Hvala na komentaru. Vjerojatno ovisi i o regiji, jer ako malo proguglaš, vidjet ćeš.

 

EDIT: evo npr. Bloger Krule:

 

https://www.facebook.com/BlogerKruleObranaIZastitaOdGluposti/posts/1617845164900849

 

EDIT2: boldano je ispravljeno iz "vidjeti" u "vidjet"

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 11:26 (Punti).
14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Anđeo bez falinge 

 

Tema se nalazi u grupi Razno - Ostalo. Ne vidim po čemu se razlikuje od ostalih tema koje se tamo nalaze i ima li više veze sa informatikom od npr. Rast mišića i visina, Friendzone club i slično.

Inače, ja te ne vrijeđam kad kažem da mi tvoj post nije smiješan. Ne vidim tu ništa uvredljivo.

 

Edit: Inače, razmak se piše iza, a ne ispred interpunkcijskog znaka.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 10:34 (Punti).
11 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

EDIT: evo npr. Bloger Krule:

 baš si pravog naš'o za primjer i temu edukacije o pravopisu 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

Hvala na komentaru. Vjerojatno ovisi i o regiji, jer ako malo proguglaš, vidjeti ćeš.

 

EDIT: evo npr. Bloger Krule:

 

https://www.facebook.com/BlogerKruleObranaIZastitaOdGluposti/posts/1617845164900849

 Vidjet ćeš

11 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

...pravopisno manje sretnih autora.

 ispravno bi bilo reći "manje sposobnih autora", jer sreća u ovom smislu nema veze s vezom

Punti kaže...

Čast otvaranja teme prepuštam Bugovom autoru:

 temu si otvorio prvim postom, drugi post nikako ne može biti onaj koji otvara temu - trebao si to nadodati u prvom postu

Punti kaže...

 Nije "kae" nego "kaj je".

Punti kaže...

Vjerojatno ovisi i o regiji, jer ako malo proguglaš, vidjeti ćeš.

 isto kako "ganjc" ili "ganc" ovisi o regiji, tako i gornji izraz "kae" ovisi o izgovoru, pa sam tako puno više ljudi čuo da izgovaraju "kae" ili "kaje" nego s naglašenim razdvajanjem dviju riječi u obliku "kaj je"

 

također, da se osvrnem na tvoje posljednje dvije riječi u citiranom dijelu - piše se "vidjet ćeš", ne "vidjeti ćeš" 

isto kao što se piše "bit ćeš", a ne "biti ćeš"

Punti kaže...

Tema se nalazi u grupi Razno - Ostalo. Ne vidim po čemu se razlikuje od ostalih tema koje se tamo nalaze i ima li više veze sa informatikom od npr. Rast mišića i visina, Friendzone club i slično.

 ako nabrajaš teme, bilo bi dobro staviti ih u navodnike

 

EDIT: malo sam analizirao i tvoje ranije postove...

 

Punti kaže...
Best buy za mene je Xiaomi Redmi 4x. Sve plus baterija od tri dana.

što je pjesnik htio reći ovom rečenicom, možda fali koji zarez?

 

Punti kaže...

Prijatelj je u pravu.

U zabludi si zbog toga što su učiteljice u drugom osnovne u tvoje vrijeme tako objašnjavale djeci jer djeca ne bi mogla shvatiti objašnjenje s nagibom.

 opet zaboravljaš zareze... 

"U zabludi si zbog toga što su učiteljice u drugom osnovne u tvoje vrijeme tako objašnjavale djeci, jer djeca ne bi mogla shvatiti objašnjenje s nagibom."

 

Punti kaže...
Puknuti će sve kad prvi veliki unovči malo veću cifru. Srušiti će se kao kula od karata.

 puknut će... srušit će...

 

Punti kaže...

Fizikalno gledajući, ova rečenica nema smisla. Obzirom da je TWh jedinica za rad (energiju), potrebno je obrazložiti u kojem vremenu bitcoin zajednica proarči tih 48,5 TWh, jer je navedeno da ih koristi "trenutačno"? Je li to u treptaju oka, sekundi, minuti, satu, danu, tjednu, mjesecu, godini, ili...

ili je veznik i kod nabrajanja se ispred njega ne stavlja zarez

 

Punti kaže...

Mali update. Imao sam još 6 mjeseci do isteka ugovora. Bunio sam se vezano za smanjivanje usluge (ukidanje Eurosporta i Discovery kanala). Kontaktirali su me i ponudili nižu cijenu ako potpišem novi ugovor na 2 godine (275 kn -> 209 kn). Na kraju smo se dogovorili za Carnet paket na 2 godine koji je 180 kn.

 kod pisanja treba težiti tome da se jednoznamenkaste brojke pišu slovima, a tek one s više znamenki brojkama

 

Punti kaže...

Doduše, ako kupuješ stan, dati će ti da digneš kompletan depozit, ali ne isti dan nego kad ti kažu da dođeš.

Onda ćeš s kuferom otići u notara, staviti kufer na stol i potpisati kupoprodajni ugovor :)

 ne kaže se "otići u notara", nego "otići kod notara"

 

i btw. samo nastavi, edukacije o pravopisu ti očito treba... doduše, malo je čudno educirati sam sebe na tuđim greškama, a svoje ne vidjeti

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 11:34 (picajzla0707).
14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Hvala na komentarima!

 

Ukratko, ne želim reći nikome da je nesposoban, jer bi to zvučalo uvredljivo, manje sretan mi je prihvatljivije.

 

Prvi post u temi smatram uvodom, tako da mislim da je riječ o stilskoj figuri.

 

Kae - ne postoji kao riječ pa se neću osvrtati.

 

Za navodnike se potpuno slažem, bilo bi dobro staviti naslove tema u navodnike.

 

Također, imaš pravo i za futur prvi. Samo glagoli na -ći ostavljaju -i na kraju u futuru prvom. Hvala na podstreku da preispitam svoje znanje.

 

Usput, i ti bi u svojim porukama mogao koristiti veliko početno slovo i točku na kraju rečenice. A i konstrukcija "dosta više" baš i nije košer.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2018 15:18 (Punti).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

Ovu temu pokrećem u svrhu edukacije forumaša i Bugovih autora o pravopisu. Vjerujem da na forumu postoji još istomišljenika koji će uživati u slaganju zbirke pravopisnih pogrešaka. Osjećajte se slobodnima postaviti svoje komentare i citate pravopisno manje sretnih autora.

 ćisto sumljam da je ova tema potrebna našim naćitanim ćovijecima na forumu. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Je, umjetnicka sloboda jel? Imam takvih po fejsu kolko hoces. Pa kad im velis da nisu pismeni odjednom postaju umjetnici i to se zove umjetnicka sloboda.

Covjek ako nije pismen, nije pismen i tocka. A ovako po forumima ljudi vole biti opusteni, a ne ko da pisu molbe za posO. Problem ove tvoje teme je u tome kaj ne znas razlucit jedno od drugoga..

I btw, hrvatski je jedan od glupljih jezika. Samnom - sa mnom, udna tuljica, zatipak i kliznica...pls!!

To kaj neki tam dripac ima dozvolu da nesto proglasi sluzbenom hrvatskom rijeci ne znaci nuzno da je to dobro. Debila ima posvuda pa tako i na takvim pozicijama..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Slažem se s tobom, ali me duša zaboli kad vidim kako se izražavaju mlade generacije. Pravopis im je sve lošiji i lošiji, pa, rekoh sebi, daj nešto da se educiraju. A ostali da se podsjete i preispitaju svoje znanje (i ja).

13 godina
neaktivan
offline
Re: Grammar Nazi tema
Pa i ja sam bil takav. Jebalo mi se (da oprostis) za sve. Al dode vrijeme kad shvatis neke stvari (ili ne)..

Uglavom, tko ce htjet naucit, naucit ce i bez ovakve teme. Tu si samo ispao lik koji proziva druge forumase, ide po drugim temama i onda ih tagira u svojoj i ispravlja ih. Ispadas cudak..

A hrvatski, sam po sebi uz to kaj je glup je i tezak tak da nemres ocekivat da ce svi naucit jer nece.
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
11 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

 

Prvi post u temi smatram uvodom, tako da mislim da je riječ o stilskoj figuri.

 

Kae - ne postoji kao riječ pa se neću osvrtati.

 

Usput, i ti bi u svojim porukama mogao koristiti veliko početno slovo i točku na kraju rečenice. A i konstrukcija "dosta više" baš i nije košer.

 

 

 uvod je uvod

 

kae postoji kao izvedenica u izgovoru i kao vrlo učestala, ne može se reći da ne postoji

 

istina, samo što sam razvio svoj stil komunikacije na internetu, još od davnih vremena prvih chatova na monitor.hr forumu otprije nekih 20 godina

 

i btw., dodao sam u svoj prvi post još grešaka iz tvojih postova, čisto da uvidiš gdje griješiš i što možeš popraviti...

14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Hvala. Sada znamo da i ti i ja imamo "putra na glavi" i da možemo na tome raditi, ako želimo.

11 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema
Punti kaže...

Hvala. Sada znamo da i ti i ja imamo "putra na glavi" i da možemo na tome raditi, ako želimo.

 ja itekako radim na tome, svaki dan na poslu... čak me i lektori već godinama hvale kako s mojim tekstovima imaju najmanje posla

ovdje namjerno ne "radim na tome", iz razloga koji sam već naveo

6 godina
protjeran
offline
Grammar Nazi tema

Punti.

Nađi nekaj za seks.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
14 godina
offline
Re: Grammar Nazi tema

Ne znam, žena je tu, ako budem tražio još nešto, moglo bi biti problema...

15 godina
offline
Grammar Nazi tema

Samo jedan post u ovoj temi od mene je poziv za Mary Sue 

14 godina
offline
Grammar Nazi tema

ihush (inače, autor kojeg cijenim) - donja granica a ne doljnja granica (inače, doljnja u toponimima može, kao npr. Doljnja Kašina ili Stubica)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice