Hrvatski jezik i govor

poruka: 5
|
čitano: 3.197
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Hrvatski jezik i govor

Čitao sam na jednom forumu zanimljivu raspravu pa me to potaklo da otvorim ovdje temu da vidim što BUG forumaši misle o tome. Naime jedan lik na forumu je zgrođen što mladi zagrepčani jedan drugom govore "brate", "buraz", "care" i ostale slične riječi koje po njegovom dolaze iz srpskog jezika. Očito ne zna da je hrvatski jezik prepun turcizama, germanizama i srbizama. Meni je ok da prijateljima koji su mi pravi prijatelji kažem brate, care... Mene više brine što se u našim medijima pojavljuju idiotske riječi na koje nitko ne reagira nego su čak ušle u piroku primjenu. Znači ono "s kim bankarite" kakva je to uopće riječ? PR u hrvatskom bi se trebao prevesti kao osoba za odnose s javnošću, ali ne kod nas je jednostavnije napisat da je neko PR! Onda u reklami za Tele2 se pojavio lajkaš? Da li to priliči televiziji... Mislim da bi se više trebali zabrinuti što nam mediji plasiraju nego kako se mladi danas međusobno zovu. Što vi mislite o tome?

I must be running out of luck Cause you’re just not drunk enough to fuck
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatski jezik i govor

Kaj brijes? Odi iskuliraj. Belji se

 

 

 

There is no spoon.
16 godina
neaktivan
offline
Hrvatski jezik i govor

Zagrebački žargon nema u sebi brate, buraz, care, bar ne žargon purgera (pritom ne mislim na BBB). Osobno samo brata rijetko kad zovnem buraz, iako se najčešće ljudima obraćam prema imenu ili nadimku. Ako ne zovem imenom, onda najčešće kažem "ej lik".

 

Inače mi baš "brate, buraz i care" zvuče nekako umjetno, kao reperski žargon, i rijetko kad čujem nekoga da se tako drugima obraća. Zapravo znam lika koji nakon svake anegdote kaže "koji si ti car" i očekuje high-five. Vjerojatno se klonim tih izraza i zbog njega.

-.- ..- .-. .- -.-. .--. .- .-.. .- -.-. ..-. .. --.. .. -.- .- .-.. .- -.-.
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatski jezik i govor

Pa kad razgovaram s prijateljima ne pazim je li knjizevno ili ne. Za sve ostalo se trudim biti jasan i kulturan.

Kontas?

There is no spoon.
16 godina
offline
RE: Hrvatski jezik i govor

To što sam napisao mladi zagrepčani sam vidio da je lik tako rekao... mislio sam općenito da mladi tako govore. Za lika koji traži H5 - kaki kralj hahaha!

I must be running out of luck Cause you’re just not drunk enough to fuck
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice