Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

poruka: 14
|
čitano: 1.078
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Pozdrav!

Imam nešto za izolirati zlatnom trakom. Sad, ne znam ima li razlike ako izoliram kućište izvana ili iznutra.

Sve mi govori da traka funkcionira na način da zlatni dio treba biti usmjeren ka izvoru topline, ali tako izgleda malo ružnije.

Ovo je traka, a ovako bi izgledalo izoliranje.

 

Dakle, tamnija žuta ili svijetlija žuta, gdje da ide folija?

 

 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
12 godina
online
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?
chutac kaže...

Pozdrav!

Imam nešto za izolirati zlatnom trakom. Sad, ne znam ima li razlike ako izoliram kućište izvana ili iznutra.

Sve mi govori da traka funkcionira na način da zlatni dio treba biti usmjeren ka izvoru topline, ali tako izgleda malo ružnije.

Ovo je traka, a ovako bi izgledalo izoliranje.

Dakle, tamnija žuta ili svijetlija žuta, gdje da ide folija?

 Nisam imao pojma da je zlato dobar toplinski izolator... ili je to samo ime nekakve trake? Nema veze :)

 

Ovak, ne znam rješenje, al logika veli ovak:

 

Ako staviš izolator iz nutra, onda će se cijeli (crni) materijal zagrijati i on će onda konstantno, sa svih strana grijati i ovaj izolator.

Ako ga staviš iz vana, onda će on reflektirati i zagrijavati zrak, koji se konstantno miče pa i udaljava toplinu.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
neaktivan
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Zlato je najbolji toplinski izolator. Koristi ga se u formulama, McLarenu F1... :) 

Traka izolira do 450°C, a izvor je na 90C

 

Zapravo izoliram cijevi usisa motora pa zrak i unutra cirkulira. 

Meni logika kaze kao i tebi da ce se kuciste zagrijati, ali ce traka iznutra opet izolirati. 

 

Ne znam, stavio bih izvana, ali malo mi je ruzno... 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
12 godina
online
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Hvala na informacijama :D

 

Ne znam što da ti kažem. Naj bolji bi bio pokus, pa odabereš naj bolje rješenje. Ili ako je mala razlika, staviš unutra.

Pretpostavljam da to ne dolazi u obzir i bilo bi teško mjeriti?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
neaktivan
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Imam mjerenje temperature zraka usisa u desentinku stupnja celzijevog, ali nemam dovoljno folije za pokus :D

 

Budem iznutra pa cu vidjeti. Jer folija je jednoslojna pa je valjda svejedno gdje se nalazi. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?
A gle, možda da probaš ići po sistemu zgrade. Kod njih je prvo izolacija stiroporom, što je jači izolator. A tek onda slabiji izolator, zid.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?
Zlato je daleko od najboljeg izolatora, kod metalnih materijala a kamoli opcenito. Imas puno jeftinije metale koji imaju puno veci toplinski otpor.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
13 godina
neaktivan
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Dobro, ono ne izolira da preuzme toplinu, vec ju reflektira. 

A u tome je jedan od boljih jer sa jako malom debljinom nudi jako velike performanse. 

 

Budem izvana, pa ako bude grdo, skinut cu.. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
13 godina
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Ovo je traka koja reflektira toplinsko zračenje (80 %) deklarirano i nije nikakav izolator. Kad je u pitanju toplinska izolacija onda su u igri veće debljine (ovisne o kvaliteti samog izolacijskog materijala).

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Da, točno, ali opet izolira ono oko čega je omotana :)

Ili fali tih 20% da bi se tako klasificirala?

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
16 godina
moderator
offline
Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Možda nisam dobro shvatio, ali nije li jeftinije koristiti onu termu foliju koju koristi HGSS za spašavanje pothlađenih kao reflektorski materijal ako se radi o temperaturama do 80 stupnjeva? 

 

 

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Ovo je samoljepljivo i dođe 80 kuna za 25,4 kvadrata.

Nemam pojma koliko je astro folija.

 

Temperature mogu i do 100°C doći, zavisno u uvjetima.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
13 godina
offline
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?
chutac kaže...

Da, točno, ali opet izolira ono oko čega je omotana :)

Ili fali tih 20% da bi se tako klasificirala?

Nije mi namjera docirati i praviti se pametan već samo ukazati na slijedeće (nešto od toga ti možda i pomogne). Toplina se predaje, od tijela više temperature na tijelo manje temperature, na slijedeća tri načina:

 - provođenjem - dva tijela različite temperature se dodiruju i toplina se provodi s jednog na drugo (hint: pasivni hladnjak na čipovima)

 - konvekcijom - u ovom slučaju strujanje fluida odvodi (ako je fluid hladniji) ili dovodi (ako je fluid topliji) toplinu tijelu kojega okružuje ili koje je djelomično okruženo fluidom

 - zračenjem - u ovom slučaju toplije tijelo zrači toplinu prema hladnijem.

 

U tvom slučaju, osim o zračenju trebaš voditi računa i o ostala dva načina prijenosa topline. Ako je nešto u doticaju s tijelom kojeg želiš zaštiti folija ti neće pomoći. Ako prostor u kojem je smješteno to tijelo nije dobro ventiliran ta ako je unutra visoka temperatura opet ti neće pomoći folije. Folija će samo otkloniti cca 80% dozračene topline (vjerujem da se ovo odnosi na idealni slučaj a u realnom slučaju to je nešto manje ali opet OK) i ako ti je to primarni ili jedini nčin prijenosa topline onda nemaš što razmišljati.

 

Jedno od zlatnih pravila dr Rukavine je da se zaštita uvijek nanosi s vanjske strane.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izoliranje zlatom, izvana ili iznutra?

Kužim, ali nisam siguran pa sam zato pitao.
Jedino preostaje testirati :) 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice