Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 797
|
čitano: 313.385
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

Pozdrav ljudi, muce me problemi kao i mnoge u vezi boje svjetla. Koristim zarulje sa gu10 grlom, prije sam imao halogene i jako su ugodne bile a sad kad sam kupio led iako su  ile 2700k za mene su bile hladne naspram halogeni. No kupim nedavno jedne isto led 2700k kad ono toplo identicno halogenim. Unutra jedna led tinjalica okrugla ali tamno zute boje. Mozda to ima veze samo nemaju takve neku posebnu oznaku. Ako trazite sa 2700k ne znaci da ce te uvijek dobiti istu boju svjetla.

16 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje

Bilo bi dobro da si napisao koje su marke te žarulje koje si kupio. Renomirane marke u pravilu manje lažu.  Jeftine kineske žarulje koje su navodno 2700 K često znaju biti oko 3000 K, a ponekad i ispod 2500 K ako se dobro sjećam (imam par takvih onih koje imitiraju obične žarulje - svjetlo je "zmazano" narančasto).

16 godina
moderator
online
Kućne led žarulje

Evo inače primjera jedne kvalitetne filament LED sijalice, koja kontinuirano radi od travnja 2015., što znači sad već više od 24.000 sati!

 

Pritom je na svjetlini izgubila vrlo malo. Istina, nije se uključivala i isključivala, no kako kod filament žarulja obično zafriga upravo LED filament zbog pregrijavanja, ova je žarulja dokaz da postoje i kvalitetni LED filamenti.

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Danas sam baš naletio na video u kojem je prikazana proizvodnja filament led žarulja, i koliko vidim stvar je u tome da su ispunjene nekim plinom koji ima znatno veću toplinsku vodljivost od zraka i očito je u tome tajna.

Neke jeftine kineske filament led žarulje očito nisu ispunjene nekim plinom pa zato brzo krepaju.

Inače, čudi me da ne naprave vakuum u njima kao kod klasičnih žarulja sa žarnom niti.

Zapravo, možda sam krivo interpretirao, možda ih zapravo vakumiraju.

Idem potražiti taj video.

Uglavnom, keramički supstrat u kombinaciji s takvom ispunom (ili neispunom) i konvekcija topline prema grlu očito mogu dovoljno ohladiti same ledice pa nije ni čudo da postoje i takve koje požive (pogotovo one manje snage, i vidim da ih često tjeraju na cca 10 mA).

 

(od 5:00, pretpostavljam da je zrak na jako malom tlaku, skoro vakuum)

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 21:38 (fer-de-lance).
16 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje

Kul video. Ne vidim doduše što konkretno rade prije "pečačenja" žarulje.

 

Što se tiče vakuuma, bilo bi logično da nije unutra vakuum jer se tako toplina najslabije širi. Kod obične žarulje poanta je zapravo u žarulji zadržati čim više topline, jer što je volframova nit užarnija, to je žarulja efikasnija. Ovo je samo moja pretpostavka sad sam provjerio - brijem da je u običnoj žarulji vakuum zato da žarna nit ne izgori (zbog kisika).

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Zapravo je stvar da u vakuumu nema konvekcije ni kondukcije (jer nema materije), nego se sva toplina širi radijacijom, pa imaš maksimalni prijenos toplinske energije na površinu stakla (pretpostavljam da je tak).

Inače, talište volframa je na nekih cca. 3000 i nešto °C i nit je konstantno na temperaturi blizu te i zato takvu nit i mali trzaj uništi jer trzajem niti više nije toplinska energija ravnomjerno raširena po njenoj površinii i na najslabijem dijelu se rastali, a ako zrak uđe cijela nit se instantno rastali jer nema više prijenosa toplinske energije na staklo, nego na zrak koji je ušao unutra (zrak praktički samo akumulira toplinu, ne prenosi je).

A svakom generacijom sve više smanjuju volumen žarulja sa žarnom niti tako da one danas imaju znatno kraći životni vijek nego prije; vidio sam negdje jednu od prvih volframskih žarulja ikad proizvedenih (ogromna je, a troši svega par Watta i radi konstantno već ziher nekih 150 godina).

 

A kaj se videa tiče, koliko vidim zagriju žarulju plamenom do točke na kojoj zrak se ekspandira praktički na razinu da je pritisak par mikropascala i onda zapečate.

A sa onim laganim limom onda provjere stanje (ako je zatvaranje uspjelo, zrak u žarulji je jako vruć pa lim vibrira u skladu sa širenjem topline u zraku oko žarulje, a ako nisu dobro zatvorili ušao je hladni zrak i nema nikakve vibracije).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 22:39 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Što se tiče vakuuma, bilo bi logično da nije unutra vakuum jer se tako toplina najslabije širi. Kod obične žarulje poanta je zapravo u žarulji zadržati čim više topline, jer što je volframova nit užarnija, to je žarulja efikasnija. Ovo je samo moja pretpostavka sad sam provjerio - brijem da je u običnoj žarulji vakuum zato da žarna nit ne izgori (zbog kisika).

Zapravo i nije vakuum nego su punjene različitim plinovima kako bi još bolje spriječili izgaranje wolframa.

 

 

...

Nego lik iz videa (5:00) bi trebao na bolovanje

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 22:44 (sisko93).
7 godina
offline
Kućne led žarulje

Ispada da mi je logika malo u banani, premda sam djelomično bio u pravu:

http://www.lamptech.co.uk/Documents/IN%20Vac-Gas.htm

Kruha i igala...
12 godina
offline
Kućne led žarulje

Klasična žarulja bar dok sam ja jedno vrijeme radio u TEŽ-u nije bila ispunjena ničim, osim vakumom. Temperatura volframa je varirala u ovisnosti o jačini žarulje. Kod slabijih do 40W temperatura je bilo oko 3000°K, a kod onih jačih 3100°K. Trajnost je dosta ovisila o čistoći Volframa i njegovim primjesama, malo manje o staklu. Kvalitatnom volframu je talište negdje na 3700°K. Poznata je priča kako se morala smanjiti trajnost klasičnih žarulja najprije na 1500h, a poslije na 1000h. Drugim riječima Volfram je postao manje čist, a staklo tanje i nekvalitatnije. Istina, postoje žarulje sa žarnom niti koji bi mogle trajat 10, 20, 50, 100 god. ali sigurno ne sa temperaturom volframa od 3000°K, već oko 2400°K. Evo par primjera. Žarulja koja su se upotrebljavale u frižiderima i štednjacima (5, 10 i 15W) imale su dužu nit i temperaturu volframa oko 2600°K. U takvima se upotrebljavao najkvalitatniji Volfram i staklo sa većim postotkom silicija u sebi. Žice volframa su bile tanje i dulje (zavojnica). Ravnomjernje rasipanje i odvod temperature. Zato su trajale godinama. Ustvari rijetko, vrlo rijetko se dešavalo da takve žarulje pregore. Istina, nisu ni radile puno, pogotovo u frižiderima, ali iskapčanja su bila češća. U štednjacima su radile ipak dosta duže, dok pećnica radi. I semafor žarulje su imale i još uvijek imaju kvalitatan Volfram. Isto tako sa tanjim i dužim volframovim nitima (spirale). Onaj koji ih je imao u rukama ili ih ima može vidjeti da je u njima žarna nit 2-2,5 puta duža nego kod normalnih. Ovako na oko može biti malo čudno kako može 60W Semafor žarulja imati duplo veću dužinu niti, nego klasična od 60W, a jednako trošiti. Rješenje je tanja nit (oko 0,08mm) ali čiščeg volframa, a u klasičnoj oko 0,12mm lošijeg volframa (spec. otpor). Pored toga Semafor žarulja od 60W ima oko 550lm, dok klasična oko 800lm. Zato joj je i vijek bio deklaliran na 5000-7500h.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 21:25 (Cobra33).
16 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

U ilici mijenjaju stare ulične lampe s led-lampama

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 23:43 (tunder).
16 godina
moderator
online
Kućne led žarulje

Philipsova filament žarulja:

 

Na prvi pogled izgleda kao dobar proizvod. Naravno, ne zna se koliko će trajati, ali bar dvije godine valja hoće (toliko bi joj kod nas, pretpostavljam, trajala garancija).

12 godina
offline
Kućne led žarulje

Pozdraav

Dakle, trebao bih cirka 10ak led žarulja (grlo GU5.3) koje bi se koristile kao glavno svjetlo (potkrovlje: dnevna soba + još jedna soba).

Ne kužim se baš u to koje su dobre, a koje loše. Čital sam tu malo da su ove renomirane (tipa osram, phillips) u pravilu i kvalitetnije i da loše ledice titraju (može doći do glavobolje).

S obzirom da bi one bile glavno sjetleće tijelo, htio bih znati da su žarulje dobre.

Ima možda neka preporuka? 

Može i naručivanje izvana, može i kod nas u dućanu

 

To bi dakle nešto ovakvoga bilo (na brzinu nađeno samo kao primjer)

10 godina
offline
Kućne led žarulje

Kaufland Osram LED 9W 800lm za 12ipo kuna

 

Možda valjaju.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
16 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
Valjaju. Naravno, ako je nekome dovoljno ekv. 60W.
7 godina
offline
Kućne led žarulje

Sad ste me podsjetili, prije nekih 2 tjedna sam išao u brzinsku kupnju budget led žarulje čim jačeg intenziteta svjetlosti.

Uglavnom, naletio sam na onu greentech 13W, 3000K.

Uglavnom, za 17,50 kuna je čist ok.

Boja svjetlosti je "ugodno" bijela (zaista je negdje oko 3000K) i baš mi paše (nekim ljudima ne, ali meni paše, možda zato jer imam parcijalnu heterokromiju ).

Uglavnom, intenzitet svjetla "vrhunski", snagu nisam mjerio jer je išla odmah u poluotvorenu plafonjeru, a kako sam pritom i slagao frižider opipao sam žarulju nakon nekih sat vremena rada i mogao sam komotno držat a da mi odmah ne zažari ruku, što je ok znak, vjerovatno ne ide preko 70-80 °C.

Super je kaj je naveden i proizvođač i tip ledica koje su unutra, San'an led 2835.

E sad, flicker sam prvo provjeravao papirom ali nisam skužio , onda sam se igrao anti bandingom na mobu i vidi se flicker, i nije jako izražen.

Meni se čini kao buck converter, vjerovatno su mogli flicker smanjiti većim elektrolitom, ali ipak je budget žarulja.

Uglavnom, flicker nije gadan.

Pa, ako netko ne nađe nekaj bolje (bang for buck) istih specifikacija, ovo je čist ok.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.2.2018 16:05 (fer-de-lance).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje

Boja je dobra, ali čuje se da malo zuje ako si baš blizu.

Kineska proizvodnja.

Bile su odmah poslije Nove Godine po 10 kn.

Imam i Phillips filament 2W i 4W E27 koje su bile u Kaulfandu po 12.5 kn.

Njih ne čujem.

Preslabe za plafonjeru, ali dobre za noćnu svjetiljku i sl.

 

 

12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Pa skoro sve se rade u Kini. Filament LED žarulje su OK, ali imaju nedostataka. Slabije svjetlo sa gornje strane i ono najbitnije jako izražene sjene. To se najbolje vidi na zidu, plafonu ili u plafonjeri i lusteru koja ima čisto, jednolično staklo. Zato su počeli te filament trakice križati, stavljati ih u "X". No i dalje je prisutna nejednolična svjetlost.

10 godina
offline
Kućne led žarulje

Ikeine E27 su odlične. 

 

U sobi imam na plafonjerki 4 komada Ferotehna E14 5W 425lm 3000k iz Bauhausa al mi je to preslabo. Složio sam da mogu upalit posebno dvije i dvije i nakon par mjeseci korištenja ipak mi treba više. Kao kad me pegla tlak nakon opijanja  

 

Ima li kaj jače od tih 5W? 

 

Imam Ikea E14 6W 2700k 400lm bistra i 3W 2700k 200lm mliječna. Ništa od toga.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

E14 grlo je problematično ako trebaš jače svjetlo...

 

Probaj ove:

https://www.chipoteka.hr/artikl/132025/zarulja-led-e14-7w-3000k-toplo-svjetlosvijeca-tipa-8020808723

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Vidim da ovdje navodno imaju 8 W, a povoljnije su od onih iz Chipoteke.

 

Imaju i Osram-ove 6 W 470 LM za 15 kn (dostava vjerojatno 30 kn). Ja sam uzeo ove iz Value linije i ne trepere na mobitelu u odnosu na stare fluorescente koje su zamijenile.

12 godina
offline
Kućne led žarulje

Samo da napišem da ni jadna OSRAM Filament u Kauflandu u pakiranju po tri komada za 49,99kn ne odgovara svjetlosnom toku koji piše na kutiji. Umjesto 470lm je ispod 400lm, a umjesto 806lm je ispod 700lm. Znači i OSRAM laže.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje

Pozdrav

 

evo da podijelim svoje iskustvo s led žaruljama

 

e27

 

Prije 4 mjeseca sam u kauflandu na akciji kupip neke no name zarulje pakiranje 2 komada 10 kn.

i naravno racunao da ce nakon par dana crknit i da ce svijetlo biti za qrac, ali na kraju oba dvije daju ljepo toplo svijetlo i rade svakodnevno 6+ sati i ne treptaju i skroz sam zadovoljan ...

 

druge dvije (svaka po 12) sam kupio u euromixu , prije mjesec dana i doslovno su iste po sviejtosti i jos uvijek svakodnevno odrade 3-4 sata, skroz zadovoljan.

 

e14

 

euromix ,8 kn, svakodnevno odradi 2-3 sata ima mjesec dana potpuno zadovoljan.

 

 

euromix marka je germiport a za kaufland neznam 

Može
16 godina
offline
Kućne led žarulje

Da se ja pohvalim. 

 

Prije 5 godina sam kupio šest 8W LED žarulja u Lucendi.hr, 100kn po komadu. Danas i dalje sve rade, nisam primjetio da slabije svjetle.

 

Sad gledam firma propala, biznis im nije išao, nadam se da će žaurlje trajat bar 100 godina budući da se onda još nije ugrađivao planned obsolescence timer :D

 

I'm silicon-based life-form
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2018 13:53 (kowach).
11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

100kn komad led zarulje???

 

kakav je ovaj shop imaju ok cijene...http://solarno.hr/katalog/49/led-zarulje-rasvjeta-e27-e14-gu10/

11 godina
offline
Kućne led žarulje

danas mi bio elektricar u stanu starog kova po preporuci od vodoinstalatera koji je bio par dana ranije

 

kaze da u firmi rade sa Optonica led zaruljama, da su odlicne kvalitete. 

 

ja ih nasao u neutrinu

 

https://neutrinomobile.hr/optonica-led-bulb-zarulja-e27-a60-10w-220v-topla-bijela.html?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 14:39 (roby27).
9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
roby27 kaže...

danas mi bio elektricar u stanu starog kova po preporuci od vodoinstalatera koji je bio par dana ranije

 

kaze da u firmi rade sa Optonica led zaruljama, da su odlicne kvalitete. 

 

ja ih nasao u neutrinu

 

https://neutrinomobile.hr/optonica-led-bulb-zarulja-e27-a60-10w-220v-topla-bijela.html?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 Uvijek je bilo i biti će da cijena određuje kvalitetu. 9,99kn za led žarulju od 10W? Meni to ne miriši na kvalitetu. Razmisli odmah ta uz sve poreze i marže, proizvodna cijena nije veća od 2,3 kn. Kakav driver je unutra, za 50 lipa?

 

To ne može biti kvalitetno nikako. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 22:03 (matrix777).
11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Najbolji su mi ovi sto nikad zarulju nisu vidjeli a govore da je smece. Ti onda placaj pet puta vecu marzu za isti kurac. Mozda sam tebe trebao zvat a ne elektricara

9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
roby27 kaže...

Najbolji su mi ovi sto nikad zarulju nisu vidjeli a govore da je smece. Ti onda placaj pet puta vecu marzu za isti kurac. Mozda sam tebe trebao zvat a ne elektricara

 Čitam ovu temu od početka, većina se složila da Osram i Philips nemaju dosljednu alternativu. I da su im žarulje koju su kupovali za par dolara sa ebaya, sve samo promašaji. Pitaj Baksu, on ima više iskustva koje je podjelio ovdje sa kineskim žaruljama. S druge strane, spominješ 5 puta veću maržu, smatraš da Osram od 15w - made in germany (postoje i kineske verzije) koja košta cca 120kn, joj je nabavna cijena 25kn?

 

Da, trebao si pitati mene a ne električara. Šta su inače električari "doktori" za led žarulje? Kupi i uživaj. 

11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Imam doma i osram i philips zarulja vise nego svi ovdje na forumu...pa ne vidim tu kvalitetu bas o kojoj svi pricaju, pola njih su flicering a neke vucu na zelenkastu boju. Zato sam pitao elektricara jel zna nesto provjereno.

Mogu ti i poslikat sve zarulje koje god zelis.

 

Cak sam i baksi nudio testiranje pa nije htio. 

 

Tak da tebe nemam kaj pitat zbilja.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice