Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskusne

poruka: 12
|
čitano: 2.130
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskusne

Znam da nije tema za ovaj tip foruma, ali i ovdje ima ljudi koji rade u bolnici ili na neki način mogu dati pravi savjet. Molim bez glupih komentara ili bezobraznih jer zaista ne pitam za svoju situaciju, ali se mene tiče jer znam za ovo i želim ljudima dati pravi savjet.

 

Osoba X ima brata koji je punoljetan, ali je nedavno na snimanju glave  zbog pada otkriveno da on ima nešto na mozgu (ne znaju od kada, ali sigurno to nije od pada), nakong MR obrade koju je prvo čekao 8mj (od trenutka kada je obična snimka pokazala nešto na glavi) spoznaje da ima tumor i to veličine oraha na mozgu. Osoba X po meni kao da ne mari tj. zapravo ona još nije potražila pomoć niti išta slično i imam dojam kao da misli da će takvo nešto proći od zdrave ishrane ili mnogo čaja dok osoba kojoj je otkriveno to na glavi po meni jednostavno čeka pretrage koje se čekaju i do 9mj u bolnici umjesto da odmah reagira i da to nekako obavi brže jer su mu po snimci odmah rekli da pod hitno treba neuro kirurgu, ali po meni ta osoba kao da isto tako ne mari ili da jednostavno ne shvaća što se vidi na snimkama.

 

Mene zanima, kome se obratiti za takvo nešto u Zagrebu, nije bitno dali se plaća ili ne (bolnica) i gdje obaviti najbolje pretrage. Nalaze ne mogu ovdje objaviti niti mogu privatno jer to ne bi bilo uredu, ali po onome što razumijem i što sam iskopao preko neta ovo se ne zna dali je loš tumor ili nije, traže se druge pretrage, ali je na mjestu na kojem se ne može operirati i može još narasti. Koliko je to zaista opasno, znam da rastom nečeg na mozgu to može naravno kroz vrijeme i napraviti sranj? jer može pritisnuti živce ili neki dio bitan za mnogo toga u funkciji života jedne osobe.

 

Ako uspijem natjerati te dvije drage osobe da napokon nešto poduzmu i krenu na pretrage pa makar ja to morao platiti, kome da idemo, da je najbolji u HR, koja pretraga i gdje.

 

Pitam sve ovo jer na spomen da ja odem do doktora porazgovarati (dr. obiteljske medicine) koji ima svu dokumentaciju i koji mi može reći što se događa oni jednostavno popizd? i ne žele dalje pričati.

 

Sad će netko reći što to mene briga ili da su odrasli i neka se sami brinu, ok, sve pet, takvi komentari me ne zanimaju. Ako čovjeku to još niti ne znaju jel kobno, loš tumor i traži se daljna obrada onda ja sigurno ne planiram odustati prije nego što im pomognem.

 

Hvala.

13 godina
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus
Zaboravi socijalno, bar za preglede, tu se ne moze cekati godinu dana da dodjes na red za ct (edit, a dobit ces i mr, ne ct)

Ja bi za pocetak krenuo od novog ct nalaza (+neurolog). (Preporuka u pm)

I da, odrasli ili mladi, ljudi se cesto zablokiraju kod losijih dijagnoza, sva (psiholoska i fizicka) pomoc i te kako dobro dodje, svaka cast
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.12.2018 11:22 (mcf).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus

Na žalost, ne mogu ti dati preporuku što se tiče doktora ili daljnjih medicinskih koraka, ali rekao bih ti slijedeće. Otiđi do doktora obiteljske medicine i pojasni mu situaciju ovako kako si to nama ovdje napisao i zamoli ga da ti kaže koji su daljnji koraci te pitaj ima li možda on nekoga za preporučiti za pretrage koje ti savjetuje.
Osobe do kojih ti je stalo obavijesti o svemu tek kada obaviš taj razgovor i budeš imao konkretne informacije. Stavi na stranu to što će se ljutiti i oboružaj se strpljenjem i mirnoćom kada s njima ulaziš u razgovore povezane s cijelom tom situacijom u kojoj su se našli. Ako ćeš se voditi mišlju da će se oni ljutiti zbog tvojih postupaka to te samo može obeshrabriti i usporiti u tvome nastojanju. Također, prilikom razgovora s doktorima, nedaj da te se riješe dok nisi saznao sve ono što te zanima.

Teško je s osobama koje zaziru od doktora ili ne shvaćaju ozbiljnost situacije. Možda se naprosto ne snalaze u svemu što ih je snašlo? Kako bilo, ako postoji još ljudi, njima dovoljno bliskih, probaj ih uključiti u ova tvoja nastojanja. Sve bi trebalo biti lakše kada uvide da postoji jedan krug ljudi koji je tu za njih i koji će zajedno s njima prolaziti kroz sve što im slijedi.

Nadam se da će ti se javiti netko s konkretnim informacijama, a tebi i osobama za koje brineš želim da što prije i što bezbolnije prođete kroz sve što vam slijedi.
Sretno!

7 godina
protjeran
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus

 

https://radiochirurgiazagreb.com

 

ovdje ce vam sigurno brzo i efikasno pomoci

 

Sretno

14 godina
offline
Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskusne

Da, nazalost ovakvi slucajevi jesu rijetki, ali ima ih.Koliko vidim da si blizak sa navedenim osobama pa se ti mozes potruditi objasniti im situaciju.Uvjeren sam da je neki lijecnik vec i objasnio navedenima ozbiljnost situacije.U konacnici ne mozes ti nekoga tko odbija lijecenje samo tako prisiliti na isto (mozes, u nekim slucajevima). Sto se cekanja tice, postoje prioritetne liste za ovakve slucajeve, vjeruj mi da nitko nece osobu sa potencijalnom masom na mozgu pustiti da ceka CT godinu dana. Ako i obavi to privatno cim dode do nekog specijalista radit ce se opet ct u bolnici.

14 godina
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus

A gle svaki tumor na mozgu je opasan ako i nije zlocudan moze svojim rastom izazvati trajno ostecenje mozga i nije za salu. Treba svakako otici neurologu, onkologu itd... Mislim ako se radi o tumoru na mozgu nema cekanja cak ni u HR a ako ima isao bih privatno. . Zdravstvene probleme nije dobro ignorirati posto kasnije budu jos gori najcesce... 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus
CroVandal kaže...

A gle svaki tumor na mozgu je opasan ako i nije zlocudan moze svojim rastom izazvati trajno ostecenje mozga i nije za salu. Treba svakako otici neurologu, onkologu itd... Mislim ako se radi o tumoru na mozgu nema cekanja cak ni u HR a ako ima isao bih privatno. . Zdravstvene probleme nije dobro ignorirati posto kasnije budu jos gori najcesce... 

 Na žalost oni misle da je će to biti sve ok, a ništa ne poduzimaju, nisu bili kod onkologa niti kod neuro kirurga, samo kod neurologa koji iskreno i nije na najboljem glasu ovdje u gradu (nije Zagreb), a imaju samo snimku glave staru skoro 8mj koja pokazuje da je to veliko i na lijevoj strani mozga. Ne znam kako ih natjerati, ali probat ću. 

GAMER
13 godina
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus
perkoxcar kaže...

Da, nazalost ovakvi slucajevi jesu rijetki, ali ima ih.Koliko vidim da si blizak sa navedenim osobama pa se ti mozes potruditi objasniti im situaciju.Uvjeren sam da je neki lijecnik vec i objasnio navedenima ozbiljnost situacije.U konacnici ne mozes ti nekoga tko odbija lijecenje samo tako prisiliti na isto (mozes, u nekim slucajevima). Sto se cekanja tice, postoje prioritetne liste za ovakve slucajeve, vjeruj mi da nitko nece osobu sa potencijalnom masom na mozgu pustiti da ceka CT godinu dana. Ako i obavi to privatno cim dode do nekog specijalista radit ce se opet ct u bolnici.

 

Pokušao sam im reći na lijep način, on ne sluša i na spomen toga on misli da to nije ozbiljno i da ne želi na operaciju ako nije potrebno, a opet ne želi ni daljnju obradu da zapravo vidi koliko je opasno i dal mora ili ne na operaciju odnosno dal se uopće može operirati ili ne. Ona mu je suprotno od potpore jer govori - ma pusti ga, pa nije to tako strašno, puno ljudi ima izrasline na mozgu itd. Zaista ne znam što napravit, normalne su osobe, ne sa posebnim potrebama, ali se na žalost tako odnose prema ovom slučaju. Zbog zaštite podataka doktor ne želi da meni išta kaže, to razumijem, ali želim im pomoći.

GAMER
14 godina
offline
Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskusne

Znaci bili su kod neurologa, nije uopce bitno kod kojeg, da je i ne znam kakav objasnio im je situaciju i sigurno rekao sto bi dalje trebali.U konacnici ako netko sam sebi ne zeli pomoci kako ce mu onda itko pomoci.

5 godina
offline
Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskusne

Sto napraviti ? Ne mozes ti nista napraviti, osim, ako nisi skrbnik toj osobi. Jedino sto mozes je nagovarati i razgovarati sa njima i tu sve staje.

 

15 godina
offline
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus
perkoxcar kaže...

..U konacnici ako netko sam sebi ne zeli pomoci kako ce mu onda itko pomoci.

 -da. + pravno, punoljetna samostalna osoba odlučuje, daje pristanak. Ako se protivi, jedini način je oduzimanje samostalnosti (skrbništvo).

+ relano, medicina nije svemoguća ili nepogriješiva. Ne može se znati bi li preživio operaciju, ne zna se čak ni stanje tumora, benigni-maligni.. ne može se ni 100% preporučiti kad se sve zna, jer i tad postoji drugo mišljenje doktora itd. ili kad se zna da je operacija potrebna, opet je i sam zahvat rizik. Odlučuje osoba koja u tome ne može biti objektivna, jer je konkretno subjekt-subjektivna. Strah. No to je pravo te osobe.

 

-kome dati pravo odlučivanja? na kraju, kao za trudnoću, to mora biti ta osoba.. dok za djecu odlučuju roditelji. Bolji model (demokracije-slobode) ne postoji.

-prisiliti nekog na operaciju (ili samo liječenje koje ne mora biti takav rizik) bi mogli samo kad bi mogli garantirati 100% neškodljiv ishod. To ne rade ni doktori.. samo preporuče.

 

-obaviti pretrage? Zašto 'prisiljavati' nekog na pretrage, koje traže vrijeme+novac, ako nakon tog osoba i dalje ne želi operaciju? Prestrašiti pa tako natjerati? Većina će se odlučiti za placebo, čajeve i sl. a od nečeg se jednom mora i umrijeti, tko zna, možda ga (crni humor, nhf) sutra zgazi tramvaj ili za godinu dana.. a da je na operaciji možda bi tad umro uz troškove, odgovornost liječnika i sl. kao što će možda uz tumor živjeti sretno idućih x-godina. Neke stvari jednostavno ne možemo 'popraviti', RL, dok je i smrt samo dio života i ne možemo je prevariti-preskočiti ili izbjeći. Bolje je ne znati taj trenutak, tad su pretrage ''višak'' ili imaju smisla samo ako je osoba za zahvat, liječenje-operaciju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
online
Re: Magnetska nalaz - što napravit / samo za iskus

 

 

Što se tiče doktora, jednostavno počni istraživati preko Interneta, pitaj nekog doktrora u svojem mjestu što ti preporuča, odi do svog doktora obiteljske medicine, pitaj za savjet...

Uzmi brojeve zagrebačkih bolnica i počni zvati klinike, bilo javne, bilo privatne, šalji e-mailove, itd.

 

Kako nagovoriti ljude na liječenje, te ne shvaćajudoktore koj su školovali preko 10 godina za svoje zvanje, onda su u stvari kao kamikaze.

Znači, imam ozbiljnih problema sa zdravljem, te ne želim potražiti pomoć..pa, nije to ono, prehlađen sam, bole me noge,...., boli me trbuh, pa ćemo lako, neka prođu godine, pa za 20-ak godina pronađu kamence...Mada bi bilo bolje da se to riješilo, recimo u mladosti.

Problem se rješava u korijenu. Čekanjem samo ona postaje već

Ako je nešto na mozgu, to je onda vrlo ozbiljno. Najkompleksniji organ. Centar iz kojeg sve ide.

 

Pokušaj aludirati kod ljudi koji imaju utjecaja na te ljude kojima treba liječenje, da im ukažu na nužnost daljnjih pretraga.

 

Svojiim pisanjem, ne želim ti stvarati problem ili biti grubi, nepristojan i bahat, ali kada sam pročitao tvoj post, moram sam ti odgovoriti bar koliko mogu u ovom trenutku.

Situacija je ozbiljna i zahtjeva konkretnu akciju.

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice